Plechtige herdenking van Rerum No varum CcicUeSomaiït kerk wereld Beelden Ideologische barrières in pers niet verdwenen brieven van lezers mSr £cidóe(3ouia/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidócSomxvnt ZATERDAG 2 MAART 1991 PAGINA 2 E Ierse bisschop verbiedt Rerum Novarum-posters LONDEN Bisschop Jeremiah Newman van het Ierse bisdom Limerick heeft katholieke scholen verboden een informatie pakket over de sociale leer van de Rooms-Katholieke Kerk op te hangen. Het pakket, bestaande uit 15 posters, is samenge steld door de Ierse jezuïeten, de conferentie van Ierse priesters, de catechetische vereniging en de katholieke hulporganisatie Trocaire. De posters geven een beeld van de sociale leer sinds de publikatie van de encycliek Rerum Novarum in 1891. Zij zijn bedoeld voor parochiële werkgroepen en middelbare scho len en hebben het imprimatur (de kerkelijke toestemming) ge kregen van bisschop Eamonn Casey van Galway. Welke bezwaren Newman tegen de posters heeft, is niet duide lijk. Nieuwste rage: dopen in een hete bron SAN DIMAS Na de doop in oceaangolven en zwembaden is er nu een nieuwe rage onder jonge pas bekeerde christenen in Zuid-Californië: gedoopt worden door een duik te nemen in een hete bron. In de New Song Church, een conservatieve bap tistengemeente, wordt deze manier sinds kort gebruikt. Voor ganger Dieter Zander - gekleed in een knalrode zwembroek - en zijn gemeente zijn tevreden. „Het is de perfecte manier om te worden gedoopt. Niets tussen jou en God, geen structuren, alleen maar lucht" aldus een voorstandster van deze manier van dopen. Een zeventienjarige scholier toont zich blij verrast: ,,Ik dacht altijd dat gedoopt worden betekende dat ze water over je hoofd goten. Maar hier mag je een duik nemen in een Zienswijzen komen niet tot leven als zij geen gelegenheid hebben zich te bewijzen. Thomas Mann door Marinus van der Berg Twee beelden werden op een dag voor mij een meditatie. Het eerste beeld was een foto in een avondkrant. De foto van een Amerikaanse soldaat die in Israël dienst doet bij een van de Patriot-eenheden. Op zijn helm heeft hij zijn naam geschreven: 'Clark May.' En dan deze bede: 'God bless us all.' God zegene ons allen.' De soldaat is een zwar te jongen. Zwarte mensen we ten maar al te zeer hoe blan ken God steeds aan hun kant hebben getrokken: 'God on our side.' Het is bekend dat er veel zwarte soldaten naar het front zijn gegaan, in Vietnam en nu weer. Armen die hoop ten op een betere toekomst, gingen in het leger. Het leger beloofde een betere toe komst. En dan is er ineens de harde werkelijkheid van een oorlog. De machten trekken God (Allah) aan hun eigen kant. Op toekomst hopende jongens als Clark worden het slachtoffer. Deze Clark heeft een ander idee over God. God is er voor alle mensen. God wil zegen en niet de oorlogs- vloek. Het is een zeer kleine maar krachtige geloofsbelijde nis die ik lees op de helm van de soldaat. Als ik diezelfde dag in de avond thuiskom, vind ik bij de post een brief van iemand die vorig jaar enkele dagen op kerkepad was in Duitsland. Bij het opruimen vond zij de paasbrief van de Evangelisch- Lutherse gemeente in Jever. Ze stuurt me de Paasbrief toe en schrijft: 'Weer trof mij de Piëta en de bijbehorende tekst. Nu vooral vanwege de verschrikkelijke actualiteit.' De Paasbrief laat allereerst een Piëta zien uit 1932 van Ernst Barlach. De bronzen piëta valt direct op door de kruisvorm. De Moeder (van de vrede en niet van de oorlog) houdt een dode soldaat met de helm op, vast op haar schoot. De toe lichtende tekst zegt: 'Christus met de stalen helm is een ne gatief en positief symbool te gelijkertijd. De stalen helm is de belichaming van angst en dood in de wereld. Hij her bergt geenszins de hoop op vrede, want de soldaat doodt en wordt gedood. Maar Chris tus is ook voor de soldaten gestorven. De man met de stalen helm is niet gevraagd of hij wilde lijden en sterven. Deze moeder legt haar han den zegenend en bescher mend op het dode lichaam van haar zoon.' Wie nauwkeu rig toekijkt, ziet dat de hoofd doek van de moeder zo groot is, dat ze ook de lijkdoek voor haar zoon kan zijn. De dode soldaat is ingewikkeld in het onderste deel van de hoofd doek. Wat een tederheid heeft de kunstenaar hier uitgebeeld. In het centrum van het beeld, op het kruispunt zien we han den van de moeder als han den die bidden om vrede. De toelichtende tekst vermeldt nog een opmerkelijk gegeven: 'Gedurende de Nazi-tijd mocht dit beeld niet worden getoond.' Dit ontroerende beeld wil ons troosten, hoop geven: 'In de wereld hebben wij angst, maar houd goede moed: in Christus is de wereld van de angst overwonnen en begint er iets nieuws.' Dit is geen berustende troost, maar een oproepende troost om de aandacht te blijven richten op bevrijding uit alles wat ons angstig maakt en wat naar de dood voert. De sol daat met de helm op deed me denken aan de soldaat uit de krant, anno 1991; 'God zege ne ons allen.' God is het leven voor alle mensen, alle soldaten, de Ira kezen, de Amerikanen, de Is raëliërs, de Egyptenaren, de Koeweiti's, die sterven aan het front. Niet omdat ze naar het front werden gestuurd. God zegene hen allen en neme hen behoedzaam op in Zijn Han den. De foto in de krant en de toegezonden tekst met afbeel ding van de piëta hebben mij getroost en geïnspireerd. DEN HAAG De ency cliek Rerum Novarum (Van de nieuwe dingen) van 15 mei 1891 markeer de het begin van de socia le leer van de kerk. Voor het eerst ging een paus een discussie aan met het socialisme en gaf hij zijn visie op de rechten en plichten van arbeiders en werkgevers. Van groot belang is verder geweest dat rooms-katholieke ar beiders het recht werd toegekend zich in eigen organisaties te verenigen. De Nederlandse bisschoppen herdenken de encycliek op de dag van verschijnen (15 mei) met een viering „voor alle ka tholieken die in de sociale be weging actief waren of zijn" in Den Bosch. Kardinaal Si- monis houdt een toespraak terwijl bisschop Ernst tijdens een eucharistieviering de preek verzorgt. Verder is er een studieconferentie in Til burg. Daarnaast zijn er vele bijeenkomsten waarin Rerum Novarum centraal staat. Paus Johannes Paulus II heeft in verband met honderd jaar Rerum Novarum aange kondigd dat hij begin mei een nieuwe encycliek over de so ciale kwestie zal publiceren, zijn derde na Laborem Exer- cens (1981) en Sollicitudo Rei Socialis (1987). 1991 is door hem uitgeroepen tot jaar van de sociale leer van de kerk. De al bejaarde paus Leo XIII besefte dat hij zich op glad ijs begaf met zijn encycliek. Want, schreef hij: „de oplos sing van het arbeidersvraag stuk is niet gemakkelijk en evenmin zonder gevaar". „Moeilijk toch is het de rech ten en plichten af te bakenen, waardoor de onderlinge ver houding van bezittenden en proletariërs, van hen die ka pitaal verschaffen en van hen die arbeid leveren, beheerst moet worden". Bovendien trachten „woelzie ke en arglistige personen" van de sociale kwestie mis bruik te maken „om het juiste inzicht te vertroebelen en de massa tot oproer aan te zet ten". Gedurende de gehele negen tiende eeuw had de Rooms- Katholieke Kerk moeite met het vinden van haar plaats in de maatschappij. Het concor daat tussen het Vaticaan en Napoleon in 1801 was het mo del voor een nieuwe verhou- De vroegere katholieke vakbonden hadden veel aan Rerum Novarum te danken, hetgeen soms ook in hun vaandels tot uiting kwam. Hier het fusiecongres dat leidde tot het ontstaan van de Industriebond FNV. Ook het FNV is bij diverse activiteiten van de Rerum Navarum-herdenking betrokken. foto: dijkstra ding tussen kerk en staat. Bei de partijen erkenden het recht op vrijheid van gods dienstoefening, al zou het Va ticaan, onder meer in de Syl labus Errorum van 1864, de godsdienstvrijheid nog tot de dwalingen rekenen. De staat zou alleen in godsdienstige za ken ingrijpen, als de openbare orde in gevaar werd gebracht. Het Vaticaan nam de be voegdheid bisschoppen te be noemen over van de staat. Juiste moment De encycliek kwam op het juiste moment, zegt dr. E. Kimman, hoogleraar bedrijfs ethiek in Amsterdam en eco nomische ethiek in Maas tricht. Niet alleen begon in de RK Kerk de aandacht voor het sociale vraagstuk op te komen, - onder meer in Ne derland bestonden er al ka tholieke organisaties van werklieden - maar ook gaf de encycliek aan, dat de kerk de nieuwe verhouding tot de staat had aanvaard. Zij oefen de voor het eerst kritiek op de moderne samenleving zonder aan eigen positieverbetering te werken. Leo XIII wijst in de encycliek het socialisme met kracht af. Het miskent dat de mens van nature recht heeft op privé- eigendom. De eis van socialis ten dat alle goederen aan de staat behoren, is onredelijk, meent de paus, omdat de mens ouder is dan de staat en het recht op bestaanszeker heid dus al bezat voordat er ook maar van de staat sprake De paus onderstreept verder dat de klassen elkaar nodig hebben en dat het een „hoofd fout" is zich in te beelden dat de ene klasse, de arbeiders, uit de aard der zaak vijandig staat tegenover de andere, de werkgevers. „Eendracht kweekt schoonheid en orde; daartegenover ontstaat uit aanhoudende strijd noodzake lijkerwijze wanorde en ruwe verwildering", schrijft de paus. Hij benadrukt dat de arbei ders recht hebben op een rechtvaardig loon. „Schande lijk en onmenselijk is het de mensen uit te buiten, om winst te maken, als waren het zaken, en hen niet hoger te schatten dan de kracht hun ner spieren reikt", aldus de paus, die onwillige werkge vers waarschuwt dat zij „de wrekende toorn des hemels" ovèr zich afroepen. Als ze dan nog niet voldoende overtuigd zijn, herinnert de paus hen aan het bijbelwoord dat een kameel nog gemakkelijker door het oog van een naald gaat dan een rijke het eeuwi ge geluk verwerft. Bestaande situatie In feite legitimeerde Leo XIII een situatie die al in verschei dene landen bestond. Zo werd in Nederland al in 1868 in Bergen op Zoom de eerste St. Joseph-gezellenvereniging op gericht. die de maatschappe lijke belangen van de leden moest verdedigen. In 1888 richtte het Tweede Kamerlid Pastoors de RK Volksbond op, waarvan overigens niet alleen arbeiders maar ook personen uit de kleine burgerstand lid konden worden. Volgens Kimman is een van de grootste belangen van Re rum Novarum geweest dat het document de katholieken opriep tot sociale actie. „Veel kerkelijke documenten na 1891 hebben dat aspect ge mist. Alle sociale encyclieken na Rerum Novarum, dus ook Quadragesimo Anno en de twee encyclieken van de hui dige paus, boden slechts een morele stellingname en een programma, maar ze riepen de katholieken niet op tot ac- Gijzeling Jenny Goeree door rechter verboden ROTTERDAM De ho- moseksueel Fred van Zijl mag evangeliste Jenny Goeree-Manschot niet meer gijzelen. Dat heeft de president van de rechtbank in Rotterdam gisteren in kort geding bepaald. Het kort geding was aangespannen door Jenny Goeree. Zij eiste dat Van Zijl zou worden verboden haar te gijzelen om een schadevergoeding af te dwingen. Rectificatie De rechter in Zwolle ver oordeelde Goeree in mei 1988 tot rectificatie van een stuk in het evangelisatieblad Evan, waarin Goeree Van Zijl een leugenaar had ge noemd en hem had gelijkge steld aan een moordenaar. Omdat zij weigerde te recti ficeren, moest zij een scha devergoeding betalen, die zij evenwel niet kon voldoen. Van Zijl liet daarop Lucas Goeree, de toenmalige echt genoot van Jenny Goeree, drie maanden gijzelen om alsnog schadevergoeding af te dwingen. Van het gijzelen van Jenny Goeree werd toen afgezien omdat zij haar dochtertjver- zorgde. In augustus 1988 excuseerde het echtpaar Goeree zich voor zijn beledigende uitla tingen, en naar aanleiding daarvan besloot Fred van Zijl Lucas Goeree in vrij heid te stellen. Dat was voor Jenny Goeree echter geen reden af te zien van beledigende opmerkin gen tegenover Van Zijl. Voor hem was dat aanlei ding haar opnieuw met gij' zeling te dreigen, hoewel hij in 1988 had verklaard „af te zien van verdere gijzeling" van de Goerees. Donderdag deed Van Zijl opnieuw deze toezegging, maar de evangeliste was hier niet tevreden mee. Zij verlangde de waarborg, dat Fred van Zijl haar niet voor de derde keer zou kunnen bedreigen met een gijzeling. De rechter heeft uitgespro ken, dat Van Zijl niet nog maals op grond van het in 1988 uitgesproken vonnis mag dreigen met gijzeling. De teloorgang van de vroegere confessionele pers in Nederland kent vele beschrijvers. Meestal wordt die neergang als een onontkoombaar ge volg van de ontzuiling gezien die al in de jaren zestig grotendeels zijn be slag kreeg. Drs. J. van Tienen, voorzitter van de Nederlandse dagblad Pers, wees deze week tijdens het Westerpers-symposium Levensbeschouwing noodzaak voor kranten? op het logisch karakter en het heilzame ef fect van deze ontwikkeling. Het coüte que coüte willen vasthouden aan een vorm van levensbeschouwing heeft heel wat kranten en weekbladen de das om gedaan. Ideologie verkoopt niet, concludeerde hij met een verwijzing naar de ondergang van De Tijd, De Linie en andere ideologisch getinte bladen. Lezers willen immers op de eerste plaats zo breed mogelijk geïnformeerd worden. Zij hebben een hekel aan betutteling. Wie nu zou verwachten dat door de slechting van de ideo logische barrières in kranten land de informatie over kerk en levensbeschouwing onbe- vangener is geworden komt bedrogen uit. Hoe veel goeds die ontzuiling op het eerste gezicht aan verbetering van informatie heeft opgeleverd, op het punt van kerk en le vensbeschouwing is dat niet het geval. Wordt dan slechts klagelijke gefrustreerdheid tentoongespreid die zich uit in het hardnekkig overeind hou den van de weinige confessio nele bolwerken die de kaal slag van de verzuiling hebben overleefd? Waarschijnlijk niet voor wie onbevangen wil kennis nemen van de vele ac tiviteiten in kerken en andere levensbeschouwelijke centra. De verslaggeving van het wel en wee van kerkelijke institu ties en ook de levensbeschou wing in niet-kerkelijke zin, zaken waar naar schatting minst de helft van de Neder landse bevolking een band mee heeft, is in de meeste kranten zeer armetierig. Zij lijdt in feite nog steeds onder een ideologisch getint voor oordeel. Anders dan vaak is voorgesteld, ook nu weer door Van Tienen, zijn ideologische scheidsmuren niet werkelijk geslecht, zijn in feite niet on belangrijke restanten van de verzuilde mentaliteit ook in de pers overeind gebleven. Afzweren De Leidse hoogleraar en theo loog H. Berkhof heeft ooit eens gezegd dat Nederlanders niet alleen geloof, maar ook ongeloof als een vorm van ge loof belijden. Dat is ook heel duidelijk in de media waar neembaar. Om die houding te verklaren wijst hij op de ge middelde relatie die Neder landers al sinds eeuwen met hun kerken hebben gehad. De kerken in Nederland zijn geen overkoepelende nationa le kerken die, zoals in Enge land de anglicaanse of in Ita lië de katholieke, meestal met een zeker respect bejegend worden, ook door de niet-ge- lovigen. Nee, de Nederlanders kennen al eeuwenlang kerk genootschappen (een woord waarvan men de vertaling in de ons omringende talen ver geefs zal zoeken). De relatie die Nederlanders met hun kerkgenootschappen onder houden, heeft meestal niet het kenmerk van vrijblijvend res pect, maar is nadrukkelijke overtuiging. Een overtuiging die wordt aangehangen óf wordt afge zworen. Een tussenweg is er niet. Religie is - en dit in te genstelling tot ons omringen de landen - is steeds een aan gelegenheid van passies. De socialistische Amsterdam se politicoloog Siep Stuurman zegt het weer anders. In een beschouwing over de verhou ding tussen confessionele en seculiere cultuur in Neder land wees hij op de angst bij politieke partijen en media „om voor een gelovige door te gaan". Dit betekent in feite volgens hem dat men een ge vangene is gebleven van die vroegere verzuiling die bij woordvoerders in de media en in de reacties van politici waarneembaar blijft. Als je de redenering van Siep- man doortrekt moet de con clusie wel luiden dat door deze verborgen verzuiling re ligie en alles dat daar mee sa menhangt niet de plaats krijgt die het verdient. Een koele, goed afgewogen benadering die recht doet aan religieuze onderwerpen moet je in de zogenaamd ontzuilde pers met een lantaarntje zoeken. Calvinisme De specifieke veelvormigheid en ontwikkelingen binnen het Nederlandse calvinisme met zijn van het buitenland zo af wijkende eigen religieuze be vlogenheid (die overigens ook het doen en laten van de Ne derlandse katholieken zo sterk heeft beïnvloed), be hoort tot het meest kenmer kende van Nederlandse „geestesmerk". Maar het blijft in de meeste media die zich op het predikaat algemeen be roepen onderbelicht of wordt volledig over het hoofd ge- Interessant is de vergelijking met toonaangevende buiten landse kranten als The Times, de Frankfurter Allgemeine, de Neiie Zürcher Zeitung en Le Monde. Exact onderzoek naar de aandacht die zij aan religieuze ontwikkelingen schenken is voor zo ver be kend nooit gedaan. Toch is al leen al bij oppervlakkige le zing zonneklaar dat zij daar aan veel meer ruimte beste den dan hun Nederlandse equivalenten NRC-Handels- blad en De Volkskrant. het CDA, mr. J. van Gennip, terecht op de bijzondere posi tie van het Franse dagblad Le Monde. In een land dat veel sterker ontkerstend is dan Nederland en waar de tegen stelling tussen katholieken en anti-clericalen diepe sporen heeft nagelaten, besteedt het geregeld gedegen aandacht aan kerk en religie op een on partijdige, niet vooringeno men wijze. Het opzetten van zo'n breed opgezette krant werd als initiatief destijds in 1944 actief ondersteund door De Gaulle (waarmee de re dactie van Le Monde overi gens kort daarna botste omdat zij stond op haar onafhanke lijkheid) en was begrijpelijk na de deconfiture van de vooroorlogse Franse pers die was weggezonken in partij digheid en corruptie. In de Nederlandse verhoudin gen zou een dergelijk initia tief ondenkbaar zijn, maar daarom is het niet minder interessant. In het algemeen is namelijk Le Monde een goede spiegel gebleken voor een levensbeschouwelijk en ideologisch zwaar verdeeld land. Doorbraak Ook om nog een andere reden is het blad interessant. De eerste hoofdredacteur Hubert Beuve-Méry en zijn metgezel len waren afkomstig uit de school van Uriage, een uniek gezelschap van katholieken en niet-katholieken die tij dens de oorlog plannen maak ten voor de inrichting van hun land na de Duitse bezet ting. Uriage was een soort la boratorium van ideeën en daarom tot op zekere hoogte vergelijkbaar met de gijze laars-intellectuelen in Sint Michielsgestel. Bij hen ont stond de doorbraak-gedachte voor de Nederlandse politiek. Weg met de vooroorlogse ver zuiling in politiek en media. Maar zoals bekend, de door- brakers, de welgestelde me rendeels protestantse volge lingen van dominee-socioloog Banning, bereikten weinig. Links en rechts stak de oude verzuiling opnieuw de kop op. De „gevulde algemeenheid" waar Banning en de zijnen hun hoop op hadden gericht door christenen en anders denkenden in een openbaar debat op elkaar te laten in werken, kwam niet van de grond, niet in de politiek en ook niet in een nieuw soort krant. Toch blijft dat ideaal van die gevulde algemeen heid de moeite waard. Dat lijkt het enige volwaardige al ternatief voor een pers die nu zegt algemeen te zijn, maar die karaktertrek combineert met een diepgeworteld dédain voor levensbeschouwelijke aangelegenheden. paul van velthoven Onzekerheid voor boeren NOG steeds groeiende boterbergen, melkplassen, graanover schotten en wijnmeren zijn het resultaat van een EG-beleid, dat er vooral op gericht was de produktie in de lidstaten in stand te houden. Maar de vraag heeft bij lange na geen gelij ke tred kunnen houden met het steeds groter wordende aan bod. De GATT-organisatie, die zich wereldwijd bezighoudt met algemene overeenkomsten inzake tarieven en handel, heeft onlangs op een bijeenkomst in Genève met succes een nieuwe poging gedaan het overleg met de EG over een ge meenschappelijke landbouwpolitiek een kans te geven. MEER dan de helft van het totale budget van de Gemeen schap gaat nu naar de Europese boeren. Zij ontvangen dit jaar ruim zeventig miljard gulden aan garantiebedragen, die onbetaalbaar dreigen te worden. De overproduktie wordt door de massale Brusselse subsidies kunstmatig in stand ge houden. De overtollige voorraden kunnen alleen maar tegen dumpprijzen worden afgezet en dat betekent dat de EG dan wederom moet bijspringen. ONZE oud-minister van financiën, Frans Andriessen, die enige jaren in de Europese Commissie het dagelijks be stuur van de EG de landbouwportefeuille beheerde, heeft indertijd als eerste een voorzichtige poging gewaagd het na derend bankroet van het EG-landbouwbeleid te voorkomen. Zijn voorstellen tot invoering van bijvoorbeeld de melkquota werden hem vooral in eigen land niet in dank afgenomen. INMIDDELS zijn ingrijpende maatregelen onontkoombaar. De EG kan zich niet veroorloven miljarden ecu's te blijven voteren louter en alleen om een gigantische overproduktie in stand te houden. De EG en de nationale overheden zouden het ergste leed -voor de individuele ondernemers via soepele overgangsregelingen kunnen helpen verzachten. Maar Rabo- topman H. Wijfels heeft onlangs op een symposium over de toekomst van land- en tuinbouw er geen twijfel over laten bestaan dat het GATT-akkoord dat naar zijn overtuiging dit jaar zal worden gesloten er toe zal leiden dat de prijs ondersteuning geleidelijk afneemt. De vraag is niet öf dat gebeurt, maar in welk tempo het gebeurt, aldus Wijfels. Het bedrijfsinkomen zal derhalve meer uit de markt moeten komen en minder uit de beurs van de overheid. Ondernemers die willen overleven moeten dat op eigen kracht doen. De onzekere toekomst die de Euro pese boeren te wachten staat zal in de komende maanden on getwijfeld leiden tot felle protestacties, waarbij ook de tracto ren wellicht weer de weg op zullen gaan. Maar maatregelen, hoe impopulair ook, zijn hard nodig om de melkplassen niet verder in omvang te laten toenemen, een bankroet van het EG-landbouwbeleid te voorkomen en een ook voor ons land zo belangrijke vrijere wereldhandel mogelijk te maken. Brieven graag kort an duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten De Berkenhof Met verontwaardiging heb ik het bericht gelezen, dat De Berkenhof in Wassenaar te koop is. Gaat de Morele Her bewapening eindelijk de hand in eigen boezem steken en haar eigen mentaliteit veran deren? Als geboren en getogen Vughtse heb ook ik mevr. Ch. E. van Beuningen-Fentener van Vlissingen goed gekend. Ik woonde van 1939-1948 in één der huizen van de Char lotte Elisabeth van Beuningen Stichting te Vught. Zij heeft met haar man tijdens de Duit se bezetting veel gedaan voor de concentratiekampbewoners te Vught, maar het was meer een mentaliteit van liefdadig heid en zelfverheerlijking dan van rechtvaardigheid. Het stuit mij tegen de borst, dat u schrijft: „Zij merkte toen, dat verhuizen van krotwoningen naar nieuwe huizen de menta liteit van de bewoners niet veranderde". Welke mentali teit bedoelde zij? De mensen waren erg blij met hun nieuwe huis. Maar wat mankeerde er aan de mentaliteit van de mensen uit de zogenaamde „krotwoningen"? Tevreden heid? Dankbaarheid? Het wa ren in het algemeen eerlijke, gelovige, grote arbeidersgezin nen met een armzalig loontje. Ze woonden niet op een kapi taal landgoed met nog veel meer huizen en landerijen en hadden geen geld en tijd om zich in te zetten voor anderen. De familie Van Beuningen had voor een „hongerloon" véél personeel in dienst dat voor hen boog als een knip mes, maar van democratie had men nog nooit gehoord. Heeft men de mensen in de huizen ooit in staat gesteld om eigenaar van zo'n huisje te worden? Ja, jaren later is aan zo'n drie gezinnen, die in de buurt van het landgoed „Huize Bergen" woonden, het huis ge schonken, waarin zij woonden. Uit liefdadigheid en als belo ning voor levenslang trouw dienstverband tegen een mini maal loon! Of waren het schuldgevoelens? Maar als me vrouw Van Beuningen heeft gezegd, dat een nieuw huis de mentaliteit van de bewoners niet veranderde, heeft zij waarschinlijk bedoeld, dat héél veel .geld de mentaliteit van de mensen niet verandert, want ondanks alles wat zij heeft gedaan, kon zij niet voorkomen dat haar zoon het slechte voorbeeld gaf in Vught met zijn echtscheidingen en sympathiseren met Nazi- Duitsland. En ik weet ook, dat 1 democratie en welvaart ons eveneens hebben gebracht: in- i braak, overval, graffiti, echt- J scheiding, abortus, samenwo- nen etc. Maar ook nu nog wo nen er in „haar huizen" men- i sen met een behoorlijke men taliteit, sommigen al meer dan 50 jaar, die zeer tevreden zijn, maar niet het geld hebben om i te doen wat zij heeft gedaan. Mevrouw Van Beuningen was één der besten der plutocraten, maar voor een mentaliteits- I verandering (-verbetering) is héél wat meer nodig! En ik 1 meen dat wij in ontwikke lingslanden meer moeten den ken aan rechtvaardigheid dan aan mentaliteitsverandering, j Dan kan een geestelijke le- j vensvisie een goede inspiratie- j bron zijn. Ik wens de Morele Herbewapening dan ook alle succes bij haar heroriëntering. Mieke Hauser, RIJSWIJK. Uitgave. Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor. Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon. 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15 00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW Bij automatische betaling: Bij betaling per acceptgirokaart: per maand f 25,70 per maand f. 26,70 per kwartaal f. 76,60 per kwartaal f 78,60 per jaar f. 294,30 per jaar f. 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2