Titel en lijfsbehoud bij Alecto en Leiden Han Kulker afwezig bij NK veldloop in Deurne iLüJj.ilJUOj 1 mal Ie Marathon Leiden moet uniek evenement worden £eidóc0otvumt< ZATERDAG 2 MAART 1991 PAGINA 29 LEIDEN - Bij de start van het tweede gedeelte van de landelijke hockeycompetitie zijn de kopteams van zowel Alecto als Leiden be trokken bij de strijd om de titel of de zorg voor lijfsbehoud. De dames voeren hun afdelingen in respectie velijk eerste en tweede klasse aan. De beide herenformaties staan op een degradatie betekenende voor laatste plaats. Voor de Leidse Studs gloort de titel in de derde klasse. De dames van Alecto lijken in de eerste klasse een zekere kandidaat voor de ti tel. Lijken, want de Leiderdorpse coach Robbert Kruidenier blijft bepaald voor zichtig. „We gaan uiteraard voor het kampioenschap, maar het wordt een nipte zaak. We wonnen in de eerste helft vaak met maar één goal verschil. Ik zie ons dus echt nog wel punten verspelen. Daarbij zijn we thuis ongeslagen, maar staan er van de nog te spelen zeven wel vier uitwedstrijden op het programma. Aan de andere kant is het goed voor het zelfvertrouwen, dat we de afgelopen win ter in de zaal tot de beste vier ploegen van de hoofdklasse behoorden. Als vol gende week zondag de uitwedstrijd tegen de Gooische goed gaat, dan loopt het ook tegen onze naaste concurrenten HIC en Rood-Wit". T oonaangevend Naast Alecto geeft ook de hoofdmacht van LMHC de toon aan. De Leidsen we ten zich een klasse lager dan de ploeg uit Leiderdorp op de huid gezeten door Bennebroek en Forescate, zodat coach Maurits Eikenhout een aantal slagen om de arm houdt. „Onze oefenperiode in de winter was bepaald matig. Michaele Schölvink en Ellen Palm zijn definitief gestopt en ik mis nog een speelster door een blessure. Maar omdat aanstaand weekeinde reserve staat voor inhaalwed strijden hebben we nog twee weken om dat recht te zetten. Daarbij wil iedereen winnen tegen de koploper. Het moet niettemin kunnen. Het is goed voor de club als we promoveren, we hebben na melijk een goed potentieel in het tweede team en de Al junioren". Toonaangevend zijn de mannen van LMHC nauwelijks nog. De ploeg speelt voor de regio op het hoogst niveau, maar zal zich ook dit jaar uit de degra datiezone moeten werken. „Natuurlijk lukt ons dat", stelt manager Edwin Dek ker. „We zijn net terug van een trai- ningsweekeinde op Papendal en hebben ondanks het slechte weer toch veel ande re dingen kunnen doen. Daarbij krijgen we in het tweede gedeelte versterking door de terugkeer van Luc Breeband en Willem de Keizer na langdurige blessu res en Peter van der Meer uit het tweede team. Belangrijk is wel, dat we tot Pasen in elk geval punten binnenhalen tegen Leonidas en Nijmegen". Dat handha ving de onlangs verworven, maar pas in april naar buiten tredende sponsor dient, is een evidente zaak. Bedreiging Een titel voor de Alecto-dames en de voorlaatste plaats van de LMHC-heren vormen een bedreiging voor de toonaan gevende positie, die de Leidse ploeg ja renlang had. Bij de Alecto-heren is er, net als bij hun LMHC-collega's de drei ging van degradatie. „We hadden een paar wedstrijden pure pech. Juist tegen de koplopers pakten we punten, dus de kwaliteit is er wel", meent coach Rein Grippeling. "Maar de spelers waren niet allemaal tegelijk goed in vorm. Dus trai nen we conciëntieus, zodat we op condi tie, kracht en werklust dat beetje geluk kunnen afdwingen". Forescate volgt de koplopers in zowel de heren als de dames tweede klasse. Ber nard Thieme gelooft er nog volledig in, dat zijn ploeg lijstaanvoerder Evergreen, waarmee vier punten verschil is, kan in halen. „De stop in de competitie was al leen maar vervelend voor ons. We haal den acht punten uit de laatste vier wed strijden. Ik hoop, dat we die vorm heb ben kunnen vasthouden. We hebben verder het voordeel, dat we Evergreen nog thuis krijgen. Daarnaast zijn we ex tra gemotiveerd door het gerucht, dat ook de nummers twee mogelijk gaan promoveren". Het verschil tussen Fores cate en de dames van LMHC bedraagt minder dan dat bij de heren, namelijk twee punten. Een gaatje, dat gedicht kan worden als 17 maart de derby tegen Lei den geprogrammeerd staat. Voor de Leidse Studs is Souburgh de nog enig denkbare bedreiging voor een plaatsje in de tweede klasse. Als zondag de uitgestelde wedstrijd tegen Capelle wordt gewonnen hebben de studenten een voorsprong van twee punten. „Met Bob-Jan Dietrich en Mark van Peppe- lendam in de ploeg, die vroeger bij HGC en LMHC hebben gehockeyd, hebben we routine genoeg om die voorsprong te handhaven", zegt trainer, speler en coach Juijen van Aken. „Daarbij kun nen wij zowel op ons standaard gras als op kunstgras spelen, maar kunnen onze tegenstanders dat omgekeerd niet". Er zijn overigens plannen om via sociëteit Minerva en het hoogste Leidse universi taire college voor de Leidse Studs toch een kunstgrasveld aan te leggen. Klappen Roomburg lijkt de club, waar de klappen gaan vallen. De mannen staan onderaan in de eerste klasse en al toont coach Wouter Eikenhout optimisme, het gat Het is voor de hockeyclubs uit de Leidse regio te hopen dat in het tweede gedeelte van de competitie dit gebaar geregeld gemaakt kan worden. FOTO: HENK SNATERSE van vier punten is groot. „Bij Roomburg moeten we er zin in hebben. Behalve van de eerste twee in deze afdeling kan iedereen van iedereen winnen. We heb ben de winterperiode hard getraind en we werden zaalkampioen in de eerste klasse, waardoor we volgend jaar in de hoofdklasse kunnen spelen. Dat is een enorme stimulans. We horen dan ook niet onderaan te staan en daarom is Cees Wendt uit het tweede gehaald om met zijn routine de ploeg te versterken". Versterken kunnen de dames zich niet meer. „Ik zal blij zijn als we een team bij elkaar krijgen", zucht coach Hans van Ekdom. „Ik mis drie middenvel ders, terwijl onze spits Anouk de Jongh weer aan haar kwetsbare knie geraakt is. Over een eventuele degradatie maak ik mij geen zorgen". Met vier punten voor sprong op vier achtervolgers zijn even tuele klappen echter ook niet uitgeslo ten. Coach Ruud Hartman Kok kent als be wegingstherapeut het klappen van de zweep. De ploeg komt vers over uit de Al junioren, is 18 en 19 jaar oud en dus nog onevenwichtig. We hebben dus niet alleen een zwaar oefenprogramma uitge voerd, maar ook aan de verbetering van de sfeer is gewerkt. Als we daarmee ook de lager geklasseerde ploegen kunnen verslaan, stijgen we vanzelf Om reden van die prima sfeer komen jongens als Fred Beuk, David Koningsveld en Noèl Minnes nog steeds uit Den Haag en Am sterdam over." De Noordwijkse coach trekt tijd uit voor zijn jeugdige formatie. „Dit jaar consolideren en rijpen, en dan volgend jaar kijken, waar ze dan aan toe zijn". PETER KLEIN LEIDEN - Han Kulker start mor gen niet in het nationaal kampi oenschap veldloop in Deurne. De topper van Bataven geeft de voor keur aan voorbereiden op het WK indoor in Sevilla. Mede door zijn afwezigheid kan Bataven een ver betering van het resultaat van vorig jaar uit het hoofd zetten. Vorig jaar werd Bataven derde in het ploegenklassement tijdens het NK veld loop. Dit jaar (opnieuw in Deurne) zit die prestatie er niet in. Han Kulker geeft de voorkeur aan een gedegen voorberei ding op het wereldkampioenschap in door in Sevilla en daarin past de zware wedstrijd over twaalf moordende kilo meters niet. Jan Jansen, een van de an dere steunpilaren van de ploeg, treft het opnieuw niet. Tijdens het NK indoor in Den Haag moest hij ziek thuisblijven hij is daarvan nog niet voldoende hersteld om een serieuze aanval op het kampi oenschap voor clubteams te ondersteu nen. Toch blijft de inbreng van Bataven in potentie een ploeg om rekening mee te houden: Mare Borghans, Jaap Dui venvoorden, Henk Ravensbergen, Kees van Klink en Hans Wesseling moeten de voorhoede vormen van de Bataafse aan val. De AAV ploeg, enkele jaren geleden goed voor brons, lijkt evenmin kans op een herhaling te maken. Kopman Aart Stigter is in een uitstekende vorm, zoals elk jaar tijdens het NK cross. Stigter is van alle regionale atleten de enige die een kans maakt op deelname aan het wereldkampioenschap veldloop in Ant werpen later in maart. Ondersteuning krijgt Stigter onder andere van zijn club genoten Rob van Schooten (die opnieuw een beter cross seizoen draait dan ooit) en Hans Koenekoop (di$ tot alles in staat is). Theo van der Veer (achter Aart Stigter Alle regionale toppers zijn morgen aanwezig tijdens het nationaal kampioenschap veldloop in Deurne. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTE REN ooit de best geklasseerde regio-atleet met een elfde plaats) is de kopman van het misschien wel sterkste team uit de regio. Zelden zal Holland met een dergelijk sterk, maar onderschat team aan de start verschenen zijn: naast Van der Veer hebben ook Cor Brandwijk, Cees van Haeringen, Fred Regeer en Tim Brouwer de Koning in crossen en indoorwedstrij- den al laten zien een uitstekende zomer tegemoet te gaan. Achter dit vijftal (alle vijf atleten tellen mee voor het teamto taal) heeft de club echter weinig achter de hand. De enige club uit de regio die ooit een clubtitel binnen haalde, De Spartaan, komt al jaren niet meer in aanmerking voor een dergelijke klassering. Zelfs de minimale eis van vijf atleten in de uit slag is voor de Lisser club al meer dan een probleem. De opvolgers van Piet(je) Beelen, Willem van Gerven, Piet Waan ing en meer illustere veteranen staan he laas niet te trappelen. Piet van de Poel, Theo van der Veek, William Augusti- nus, Erik Bakker en Marijn van de Ploeg dragen de langere looopnummers bij De Spartaan, maar het leeftijdsverschil (Bakker is als jongste senior vier jaar ou der dan de nog junior zijnde Van de Ploeg wat het kleinste verschil is) voor komt een opvallend optreden in het NK veldloop als team. De beste kansen voor een succesvol op treden in Deurne moeten toegedicht worden aan de in Haagse dienst lopende Joke Kleyweg die bij de dames een van de favorieten is, mede door de lengte van het kampioenschap. De inbreng bij het kampioenschap voor dames uit de Leidse regio is zogering dat zelfs geen enkele club denkt aan een prestatie in het clubklassement, waarvoor in tegen stelling tot de heren slechts drie finishers tellen. Menselijks De relatie tussen verenigingen en sport journalisten verloopt vaak moeizaam. De algemene klacht luidt dat de kranten te weinig aandacht besteden aan het wel en wee van de club. Het argument dat de ruimte in een krant ook aan beperkingen gebonden is legt maar weinig gewicht in de schaal. In het weekblad van het Korf- balverbond Afdeling Rijnland verscheen vorige week een artikel met de prikkelen de kop Hoe lijm ik een sportjournalist". Enthousiasme, kennis van zaken en de juiste contacten blijken eigenschappen waar journalsiten gevoelig voor zijn. Mocht dit alles nog niet helpen aan wordt er gepleit voor ingezonden brieven en het 's nachts versturen van faxen. Maar de meest opvallende tip is het aan stellen van een aardige perscontactvrouw, want aan de sportjournalist is niets men selijks vreemd. Het is maar dat u het weet. Kampioenen Het gaat goed met de korfbalvereniging De Danaïden. Twee weken geleden be haalde het eerste team de titel na een pri ma seizoen. Met het behalen van het kampioenschap in de eerste klasse F maakt de ploeg van coach Janko Breed- veld na negen jaar zijn rentree in de overgangsklasse van de zaalcompetitie. De Danaïden, dat in de beginjaren ze ventig zelfs seizoenenlang op hoofdklas seniveau acteerde, is nu opnieuw de hoogst spelende Leidse korfbalclub. Maar niet alleen het vlaggeschip van de Leidse korfbalvereniging heeft de kampioensvlag kunnen hijsen. De A- en C jeugd volgden dit voorbeeld. Een foto van de kampioe nen is het minste wat een rubriek als Hutspo(r)t dan kan doen. Onder redactie van Kees van Kesteren Literatuur Sport en literatuur raken de laatste jaren steeds meer met elkaar verbonden. Jan Mulder en Tim Krabbé zijn voorbeelden van schrijvers die zich laten inspireren door de sport. Dat ook tijdens wedstrij den een combinatie lussen beide moge lijk is werd duidelijk tijdens de volleybal wedstrijd Leython - Nashua. Het bijhou den van de score werd gecombineerd met FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN het lezen van een goed boek. Een bewijs dat lezen niet beperkt hoeft te blijven tot de luie stoel. Kleurloos De voetbalclubs in de regio hebben het de laatste jaren met gemakkelijk. Vooral de geringe aanwas van jeugdleden en het ge brek aan actieve leden zijn bronnen van grote zorg. De groei is er bij veel clubs uit. Het wordt aan ook steeds moeilijker om de continuïteit van de vereniging te waarborgen. Een fusie lijkt dan ook het meest geschikte middel. In Leiden is dat de laatste jaren redelijk succesvol verlo pen getuige de ontwikkelingen bij UDWS en FC Rijnland. Het bericht dat SVLV en Randstad Sport met elkaar over sa menwerking praten is in het licht van bo venstaande conclusies te begrijpen. Maar jammer is het wel. De cultuur van beide verenigingen is zo verschillend dat een FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN samenvoeging tot iets kleurloos zou lei den. Wij van Hutspo(r)t denken echter dat de beleidsdragers van SVLV en Randstad Sport met deze plannen de le den willen mobiliseren om in deze moei lijke tijd de schouders er onder te zetten. Het is hopen dat dit schokeffect zijn vruchten afwerpt want het verdwijnen van SVLV en Randstad Sport zou een verarming van het voetbal in de Leidse regio betekenen. LEIDEN - De Leiden Road Run ners Club (LRRC) is druk doende met de voorbereidingen voor de Marathon Leiden op 16 juni. Terwijl de eerste inschrijvingen binnen komen is het organisatiecomité bezig om een draaiboek op te zetten om alles zo vlot mogelijk te laten verlopen. Alles verloopt volgens schema om de Sleutel stad te transformeren tot een ideaal par cours voor de 42195 meter. Leiden gaat zelfs op de zestiende juni gedeeltelijk plat. Meer dan de helft van het parcours voert door de stad. De rest van de route (Wassenaar, Voorschoten, Leidschen- dam, Zoeterwoude, Leiderdorp wordt door de organisatie als verkeersveilig en snel gekwalificeerd. Breekpunt voor me nig loper zal het stuk van de Veurseweg naar Leiden zijn. Maar de LRRC rekent erop dat de deelnemers mentaal ge steund zullen worden door de toeschou wers. Men streeft naar een sfeervolle en tourage met als voorbeeld de jaarlijkse loophappening in New York. Voor de mensen die langs de route wonen wordt een spandoekenwedstrijd uitgeschreven en de gehele route zal worden opgeluis terd met muziek. Ervaring De LRRC is zeer te spreken over de in breng van de twee Leidse atletiekvereni gingen AV Holland en De Bataven. Vooral van hun ervaring met het organi seren van loopevenementen is dankbaar gebruik gemaakt. Maar niet alleen de at letiekverenigingen boden de helpenede hand. In het organisatiecomité zitten ook mensen als Aad van der Luit (Sport en Recreatie) en Ben- Vermolen (ge meentepolitie). Hun specifieke know how is van onschatbare waarde gebleken bij de voorbereidingen van de Marathon Leiden. De organisatie rekent bij de eerste editie van het Leidse loopevenement op onge veer duizend deelnemers aan de mara thon, de halve marathon en de tien kilo meter. De deelname van lokale lange af standtoppers als Huub Pragt en Jan Dirk Hazeleger is nog niet zeker maar vast staat dat veel atleten uit de Leidse regio aan de start zullen verschijnen. Vooral de belangstelling bij voetbalverenigingen en bedrijven is zeer groot. Om iedereen toch zo goed mogelijk geprepareerd aan de start te krijgen heen de LRRC een apart arrangement voor gelegenheidslo pers samengesteld. Er zijn speciale sche ma's ontwikkeld die gericht zijn op alle afstanden van de Leidse marathon. Daarbij kan men gebruik maken van de professionele begeleiding en faciliteiten bij de Leidse Road Runners. In die bege leiding worden dan met de deelnemers afgepaste schema's en voedingsadviezen besproken. Tegen een gereduceerd tarief kunnen de lopers daar gebruik van ma ken. Het lidmaatschap loopt dan af op 16 juni. Voor inlichtingen over dit ar rangement kan men terecht bij het club gebouw van de LRRC aan de Voorscho- terweg in Leiden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 29