Beatrix en Claus vieren zilveren huwelijksfeest foidóctBou/ui/nt1 Beatrix wordt op 30 april 1980 door haar moeder, prinses Juliana, geïntroduceerd als nieuwe vorstin. ZATERDAG 2 MAART 1991 PAGINA 25 Zowel tijdens de huwelijksdag, toen rookbommen werden geworpen, als op de dag van haar aantreden als koningin stelde Amsterdam zich niet zo leuk op. FOTO'S: ANP DEN HAAG - „Welkom, weest welkom, Gij Prinselijk Paar; dank voor Uw gulheid van hart om hier tot ons te komen. Hoort onze geestdrift, weerklinkend in zang, 'n juichende echo van vreugd door niets meer in te tomen". Dat werd, getuige een in de archie ven van de Rijksvoorlichtings dienst slingerend programmaboek je, op 9 maart 1966 in de Amster damse RAI gezongen voor (toen nog) prinses Beatrix en Claus von Amsberg (op dat moment nog net geen prins). De dag erop zou het paar in Amsterdam in het huwelijk treden. Claus, stammend uit Duitse landadel, was al Nederlander geworden en door zijn huwelijk zou hij prins worden en Van Amsberg gaan heten. Dat lang niet iedereen zo blij was met dat jong geluk als de bezoekers van het door het Oranje Comité Amsterdam georganiseerde feest in de RAI, zal bijna iedereen van boveh de dertig zich kunnen herinneren. Dat de toekomstige koningin van Neder land twintig jaar na de Tweede Wereld oorlog met een Duitser thuiskwam, was voor grote delen van de natie een enor me schok. De wereld had nota bene 68 niet-Duitse huwbare prinsen en hertogen in de aanbieding! En dat Claus door Hit- Ier in een uniform was gehesen, ook al was hij toen maar een tiener, konden ve len helemaal niet verwerken. De voorzit ter van voornoemd Oranjecomité legde zelfs zijn functie neer. Deze maand vieren Beatrix en Claus hun zilveren huwelijksfeest. Ze doen dat in huiselijke kring en niet, zoals konin gin Juliana en prins Bernhard in 1962, met een knallende fuif waarop één kei zerlijk paar, zes koninklijke paren en honderd prinsen en prinsessen te gast waren. Beatrix en Claus willen niet eens een ca deau van de Nederlanders. Van het geld kunnen beter bomen en struiken worden geplant, vinden koningin en prins. Zelf geven ze het voorbeeld door een herden kingsboom te planten, op 20 maart in Beverwijk. Verder is er op 11 mei een gala-voorstelling van het Nationaal Bal let in het Muziektheater in Amsterdam. De bescheiden wijze waarop koningin en prins hun zilveren feest vieren heeft niets te maken met het rumoer van des tijds. Dat is immers al snel nadat het hu welijk werd gesloten verstomd. De pro vo's die op 10 maart 1966 rookbommen naar de trouwkoets gooiden, Hans Tuyn- man en Jan Rutgers, hebben in 1987 hun spijt betuigd. De politieke partijen die tegen het huwelijk waren, de PSP en de CPN, hebben hun tijd gehad. Geaccepteerd Prins Claus, wiens 'oorlogsverleden' reu ze meeviel, is volledig geaccepteerd. Uit wat er over hem naar buiten komt valt op te maken dat hij een sociaal voelend, serieus en hard werkend mens is. Eigen schappen waardoor hij wordt gewaar deerd. Voor Beatrix geldt overigens het zelfde. Bovendien lijkt Claus zo Nederlands ge worden als de Alkmaarse kaasmarkt. Onze taal leerde hij snel en beter dan zijn voorganger Prins Bernhard, wat door menige cabaretier zal worden be treurd. Claus komt alleen op de buiten wacht wel een beetje saai over: hij steekt op het eerste gezicht wat grijsjes af bij de joviale en omstuimig levende Bernhard: het wildste dat er van Claus bekend is, is dat hij lekkere uiensoep kan koken, graag kleren met beestjes draagt en dat hij vroeger toch ook wel van snelle au to's schijnt te hebben gehouden, iets wat inmiddels erfelijk is gebleken. Claus zou mogelijk een stuk minder saai overkomen als hij mocht zeggen wat hij wilde, maar dat mag de man van de ko ningin nu eenmaal niet. Hij betreurt dat zeer: „De leden van het Koninklijk Huis zullen wat betreft inspraakmogelijkhe den wel altijd onderaan de lijst staan. Dat is weieens moeilijk te accepteren". Dat de grote liefde van 'Prinses Glim lach' over het algemeen toch zo gunstig zou uitpakken, daarvan durfden veel Nederlanders in 1965/1966 niet eens te dromen. Een Duitser en ook al niet meer zo piep (Claus was toen hij trouw de bijna veertig), hoe moest die ooit een Beatrix en Claus tijdens hun huwelijksvoltrekking op 10 maart 1966. deugdelijke Nederlandse 'prins-gemaal' worden? Het paar zag die problemen van tevoren en had, overigens niet al leen daarom, in alle rust aan zijn relatie en de bekendmaking van eventuele trouwplannen willen werken. Maar dat ging mooi niet door. Foto's Op 1 mei 1965, ongeveer een jaar na hun eerste ontmoeting in Duitsland, maakten Beatrix en Claus een ochtend wandeling door de tuin van haar kasteel tje Drakensteijn in Lage Vuursche. Het innig gearmd lopende paar dacht uitslui tend vergezeld te zijn van Beatrix' gol den retriever Joris. Maar buiten het hek stonden fotograaf John de Rooij en verslaggever Eelke de Jong. Ze hadden, afgaand op geruchten (De Rooij zei later dat je zó wel kon zien dat de prinses verliefd was) al een week lang op dezelfde plek rondgehangen. Juist op het moment dat ze begonnen te geloven dat al die moeite voor niets was geweest, zagen ze het paar lopen. De Rooij moest zijn Nikon met 50 centime ter telelens nog uit zijn Porsche halen, maar zag toch nog kans De Romance vast te leggen. Beatrix en Claus keerden geschrokken naar het paleisje terug. De twee journalisten snelden met de fo to's naar Haagse Post en Telegraaf, maar beide bladen wilden de foto niet publice ren voordat bekend was wie Beatrix' minnaar was en of het om een serieuze huwelijkskandidaat ging. John de Rooij werd ongeduldig en vloog op 4 mei naar Londen om de foto's aan de Daily Ex press te verkopen, de krant die op 5 fe bruari 1938 ook al de eerste foto's van baby Beatrix had. Ook de Daily Express teutte nog een dag. Juliana en Bernhard, ongerust ge worden door het bericht dat er foto's wa ren gemaakt, stuurden op de avond van de vijfde mei een communiqué de we reld in, waarin ze de geruchten over een verloving 'voorbarig' noemden en vroe gen om 'rust en tijd voor een welover wogen beslissing'. Daarmee gaf het koninklijk paar indirect te kennen dat er wel degelijk iets aan de hand was en op 6 mei kon de hele we reld dat dan ook zien: de Daily Express bracht Beatrix en haar nog onbekende geliefde groot op de voorpagina, onder de kop: 'Royal Romance Drama' met als chapeau 'This is the man'. Het Telegraaf-concern besloot de foto ook maar meteen te brengen en 's mid dags prijkte het verliefde stel op Het Nieuws van de Dag, een middagkrant van de Telegraaf voor Amsterdam en omgeving. „Het is en blijft tragisch dat leden van de koninklijke familie slechts in beperkte mate een privéleven heb ben", stond erbij. Weer een dag later wist de Bild Zeitung te melden dat de vriend van Beatrix Claus von Amsberg was, een 38-jarige diplomaat die op een vrijgezellenflat in Bad Godesberg woonde. Op 7 mei werd Claus daar in alle vroegte door de KJRO- radio gebeld en bevestigde hij zijn vriendschap met de Nederlandse kroon prinses. Zilveren camera In binnen- en buitenland barstten stro men van publikaties los. Ook over het gedrag van John de Rooij trouwens. Godfried Bomans schreef in De Volks krant: „Wat ik over dit heerschap denk zeg ik niet eens, want elk woord is nog te veel". De Zilveren Camera, traditioneel overhandigd door Prins Bernhard, werd in 1965 maar niet uitgereikt. De Duitse damesbladen jubelden „über die Deutschen Manfier an der Seite von Hollands Herscherinnen". Die Duitse afkomst en wat daarmee samenhing was in het Nederland van na de oorlog voor nummer drie in de rij nou juist het pro bleem. Bekend werd dat Claus - zoals iedere schoolgaande jongen - bij de Hit- lerjugend was geweest, bij de Arbeits- dienst, bij de reserve-pantserafdeling in Neurippin en, in de laatste twee maan den van de oorlog, bij de zich toen al te rugtrekkende 90e pantserdivisie in Italië. Daar was hij uiteindelijk krijgsgevangen gemaakt door de Amerikanen, die hem later als tolk gebruikten. Joods Nederland was boos en verdrietig, onder het voormalig verzet was er weer stand (Teengs Gerritsen poogde, als goe de vriend van Bernhard, die weerstand te breken en verdiende daar nog een her inneringsmedaille aan het huwelijk mee) en eigenlijk werd er in allerlei kringen aan de toekomst van de relatie getwij feld. De regering stuurde dr. L. de Jong naar Italië om Claus' oorlogsverleden te onderzoeken. Intussen zat er voor Beatrix en Claus niets anders meer op dan de verloving maar officieel bekend te maken: op 28 juni deden ze dat op televisie, samen met Juliana en Bernhard, met een zeer ongebruikelijke persconferentie. De fris en vriendelijk ogende Claus wist al heel wat mensen voor zich te winnen. De Volkskrant wist in elk geval te melden dat de driehonderd verpleegsters van Het Haagse Rode-Kruisziekenhuis na de uitzending allemaal zeer over de aan staande prins te spreken waren. Maar de verovering van Nederland door Claus was nog lang geen feit, ook niet nadat De Jong had gemeld dat Claus' oorlogsverleden best door de beugel kon. Intellectuelen en kunstenaars vonden dat „de heer Von Amsberg noch voor, noch tijdens zijn loopbaan in dienst van de Westduitse regering overtuigende be wijzen aan de dag heeft gelegd van een diepgewortelde afkeer van wat het Derde Rijk beoogde en verrichtte". Ze stelden een verzoekschrift voor het parlement samen, waarin ze vroegen het huwelijk niet goed te keuren. Koningin Beatrix en der en Johan Friso. Ook een aantal oud-verzetsstrijders richtte een dergelijk comité op: dan Margriet maar op de troon, zo vonden ze. De PvdA-man Nederhorst noemde Beatrix niet geschikt voor de troon. Er ontstond een hele discussie over de mo narchie. De brievenrubrieken in de bla den stonden vol en de media enquêteer den jan en alleman. Teksten als „Claus d'r aus" verschenen op muren en bij een tocht in juli door het in die tijd toch al zo rumoerige Amsterdam kwamen de pamfletten die voor een republiek pleit ten in de koninklijke rondvaartboot te recht. Een werkstudent in een kiosk op Schiphol schoof pamfletten tegen Claus tussen elke krant die hij verkocht. In de Duitse pers werd intussen driftig en trots verder gepend: het ene blad wist te melden dat de Nederlandse vrouwen wilden dat Claus koning zou worden, in het andere schreef een gepikeerde leze res: „Hebben de Nederlanders niet alle, maar dan oók alle reden om hun prinses Beatrix te danken dat ze Claus von Amsberg tot man gekozen heeft?". Kip De almaar doorgaande Nederlandse pro testen tegen Beatrix' keuze hielpen niet. Op 10 november ging de Tweede Kamer akkoord met 132 tegen 9 stemmen en op 8 december de Eerste Kamer met 65 te gen 5 stemmen. Het huwelijk werd vast gesteld op 10 maart 1966 in het hol van de leeuw: Amsterdam. De beelden van die op goed Hollandse wijze totaal verregende trouwdag staan de meesten die ze hebben gezien nog voor ogen. Vooral het beeld van de koets, met daarop de onverstoorbare koetsier Hendrik van der Touw en daar achter de rook van een bom, is blijven hangen. Iemand die noch van prinsen en prinsessen, noch van dieren hield, smeet een half dode kip naar de koets. De Amsterdamse politie had duizend agenten extra ingezet en er nog eens 1859 van de rijkspolitie en 1700 van de marechaussee geleend. De Hermandad kreeg een noodrantsoen mee van onder meer acht suikerklontjes en een rol Fru- jetta, voor als de lunch-tenten niet meer bereikt konden worden. De politie kreeg het inderdaad druk met de raddraaiers onder de 250.000 toeschouwers langs de vier kilometer lange route van en naar stadhuis en Westerkerk. In die kerk ging dominee H. Kater voor, die zelfs zou zijn bedreigd omdat hij bereid was dit huwelijk in te zegenen. Het paar werd in de media niettemin als stralend omschreven. Beatrix, in een jurk van satin duchesse, met een dia deem van haar grootmoeder en een bruidsboeket van eugarisbloemen en le lietjes der dalen, flapte haar gretig ja woord er bijna te vroeg uit. Degenen die het allemaal wel welwillend gadesloegen, glimlachten vertederd. Het damesblad Eva schreef later „Zouden beiden, diep in hun hart, die onbescheiden fotograaf niet heel erg dankbaar zijn geweest?". Zielsgelukkig Het paar rtiaakte inderdaad een zielsge lukkige indruk. Claus vertelde later dat „de verlovingstijd een heel moeilijke tijd was, die alleen te doorstaan was door hetgeen er tussen mijn vrouw en mij be stond". Op de huwelijksdag zelf zei hij: „Mijn vrouw en ik weten nu dat onze liefde, gelouterd in deze moeilijke tijd, ons sterker en zekerder heeft gemaakt". En Beatrix wilde de perikelen rondom haar kersverse echtgenoot „niet onver meld laten, omdat wij op deze dag, die voor ons zoveel geluk brengt, dit leed in eerbied gedenken". Na de huwelijksreis naar Mexico ging Claus verder met het winnen van Neder landse hartjes. Het lukte hem goed door zijn persoonlijke charme en grote be langstelling. In 1969 stelde het NIPO vast dat negentig procent van de Neder landse bevolking Claus eigenlijk wel mocht. Zocht Claus zijn werkzaamheden aan vankelijk in de ruimtelijke ordening, Beatrix zette haar voorbereiding op het koningsschap tijdelijk op een laag pitje om zich te wijden aan haar man en, al snel, ook aan haar kinderen. In 1967 kwam Alexander, een jaar daarop Friso en weer een jaar later Constantijn. Diens geboorte gaf aanvankelijk geen aanlei ding tot Feestvreugde: Constantijn had ademhalingsmoeilijkheden en kwam in een couveuse. Even was heel Nederland mèt het prinselijk paar bang dan hij het niet zo redden, maar hij kwam er boven op en een zucht van verlichting ging door het land. Het in 1966 getrouwde paar zou meer zware perioden tegemoet gaan. In 1976 kwam Bernhard in opspraak tijdens de Lockheed-affaire en werd er hier en daar over het aftreden van Juliana gefiloso feerd. Als de toenmalige koningin dat zou hebben gedaan, had dat een smet op het aantreden van Beatrix geworpen. Maar de bui woei over en Beatrix werd pas in 1980 koningin. Grote klap Net als op de dag van haar huwelijk stel de Amsterdam zich weer niet uitgespro ken leuk op. Terwijl Beatrix in de Nieu we Kerk lieve woorden sprak tot haar moeder en Claus degene noemde „die mij steunt, aanvult en zonodig corri geert", woedde buiten mede door stem mingmakerij van de kraakbeweging een soort burgeroorlog. Twee jaar later kwam de grote klap: Claus werd ziek en flink ook. „Klachten van depressieve aard" heette de kwaal die zich in de tweede helft van 1982 bij de prins openbaarde. Hij be schreef het later als „de ergste periode van mijn leven". Maandenlang was de prins wel ergens intern onder behande ling: in Nijmegen, in Bazel, in Breda. De koningin toonde zich een perfecte vakvrouw: ze werkte ogenschijnlijk on verstoorbaar door. Lang daarvoor had ze al eens gezegd: „Als er ooit een strijd punt zou ontstaan tussen mijn plicht en mijn wensen, dan gaat voor mij per soonlijk de plicht altijd voor". Ze bracht het duidelijk in praktijk: toen Claus voor de eerste keer naar Bazel vertrok, bracht ze hem niet weg omdat ze nodig was bij de kabinetsformatie. De gekste verhalen deden intussen de ronde. De roddelpers zag de scheiding al aankomen. Dat dat volslagen onzin was bleek wel uit een interview dat de prins na zijn genezing aan de Avro gaf: „Zon der mijn vrouw had ik het nooit ge haald". De betere pers pleitte tijdens Claus' ziek te voor interessanter werk voor de prins, die na de inhuldiging van zijn vrouw enige functies had neergelegd. Daar wrong hem volgens veel bladen de schoen, althans voor een belangrijk ge deelte. Beetje naïef Dat vermoeden drong ook tot 'Den Haag' door. De prins kreeg uiteindelijk werk waar hij iets van kon maken. In de zomer van 1984 kreeg hij, naast zijn bij zonder adviseurschap voor de minister van ontwikkelingssamenwerking, ook de baan van inspecteur-generaal op hetzelf de ministerie. Verder werd hij lid van de Raad van Commissarissen van De Ne- derlandsche Bank en voorzitter van het Platform Verkeer en Waterstaat. Later vertelde de prins ook aan de Avro dat het leven als lid van het koninklijk huis hem niet echt was meegevallen en dat hij „wel een beetje naïef' was ge weest toen hij naar Nederland kwam. „Wat het betekent om de hele tijd in een glazen huis te zitten, dat gevoel kun je niet inschatten. Het is veel moeilijker dan ik had gedacht". In augustus 1987 was het opnieuw schrikken voor het koninklijk gezin. Beatrix kreeg hersenvliesontsteking. Ze werd inderhaast van Frankrijk, waar ze vakantie vierde bij biermagnaat Heine- ken, naar een ziekenhuis in Den Haag vervoerd. De ziekte was kort, maar he vig. Op zijn beurt steunde Claus haar. De woorden die Beatrix in 1980 op de NOS-tv over het huwelijk zei waren ook hier weer helemaal aan de orde: „Ik sta er zeer positief tegenover. Ik vind het een erg goede instelling. Eeff instelling waar je ook je best voor moet doen. Het is ook een opdracht, iets waar je voort durend aan moet werken, iets waar je ontzettend van kan leren, waar- je in kunt rijpen en waar je ook gelukkig in kunt worden". BARENDA GRUTTERINK prins Claus met de kinderen in 1969. Van links naar rechts Constantijn, Willem-Alexan-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25