ff 615,r IN EN OM DE KAS Yeilingprijzen voor boerenkool gunstig Milieuvriendelijk telen van groente grote uitdaging voor glastuinbouw Lezersservice PRAAG BERLIJN rurn^ Lezersservice LANGLAIMAFARI ZELL AM SEE WENEN GLETSCHEKSHIEEN Stijging bloembollenexport in stuks overtreft geldomzet Witlof veel gegeten groente in Nederland .9 LAND EN TUINBOUW QeidóaQowumt ZATERDAG 2 MAART 1991 PAGINA 19 De inval van de winter eind januari heeft ertoe geleid, dat de consument zich massaal stortte op de wintergroenten zoals de boerenkool. Binnen de kortste keren steeg dat produkt dan ook sterk in prijs. Gevolg ook van een schaarste die ontstond, om dat de kool die nog op het veld stond bijna niet meer te oogsten was. Een gang van zaken, die de laatste jaren als gevolg van de zachte winters niet meer is voorgekomen. Boerenkool is nu eenmaal een produkt, dat vooral bekend is als winterkost. Dat geeft dan meteen het grootste probleem aan bij het telen van dit produkt, de grote seizoensafhankelijkheid. In Nederland denkt de consument, volgens het produktschap voor Groenten en Fruit, pas aan het op tafel zetten van stamp pot als het ijs op de sloot weer schaatsdikte heeft bereikt. An dere gebruiksmogelijkheden, zoals zuurkool die ook nog goed in salades kan worden verwerkt, zijn voor boerenkool niet zo groot. Het totale areaal aan boerenkool was drie jaar geleden nog 500 ha. De laatste jaren neemt de oppervlakte aan boerenkool ech ter sterk af. Vorig jaar was nog maar 258 hectaren ermee be- teeld. Het onder contract voor de verwerkende industrie be- teelde oppervlak aan boerenkool liep ook al terug van 154 tot 134 hectaren. De totale handelsproduktie lag de laatste jaren zo rond de twaalf- tot dertienduizend ton. Dat de produktie de laatste jaren zo daalde had ongetwijfeld te maken met de ronduit slechte veilingprijzen. De middenprijs kwam de twee laatste jaren niet uit boven de 44 cent. Drie jaar geleden was het nog 86 cent. Dit jaar gaf echter een compleet ander beeld te zien. De veilingprijs lag in de eerste helft van het seizoen al op 60 tot 70 cent per kilo, hetgeen volgens het produktschap te danken is aan de goede prijsvorming van de vollegrondsgroenten in het algemeen. Na de intrede van de vorst eind januari is de prijs verder opgelopen tot een midden- prijs van 1,16 gulden. Als dat zo doorgaat kan de gemiddelde prijs wel eens op twee gulden komen te liggen, omdat in de week tot 8 febuari zelfs al sprake was van 3,40 per kilo. In de winkel wordt ongeveer het dubbele berekend. Dure boerenkool. FOTO: L.N.KRUL RABOBANK GEEFT VISIE Milieuvriendelijk telen is dé uitdaging voor de Ne derlandse glasgroente teelt om de marktpositie te behouden en te ver sterken. De consument verkiest schone kwaliteit- sprodukten. Daarbij is niet alleen de feitelijke kwaliteit van belang, maar ook het imago, het .beeld dat men heeft van produkten en produktie- wijze. Degene die het eerst en tegen lage kost prijs milieuvriendelijk produceert, heeft kansen als marktleider. Deze mening verwoordt de Rabobank in haar onlangs verschenen „Visie op uw Glasgroentebedrijf". Deze vi sie is bedoeld als hulpmiddel voor ondernemers in de glas groentesector om het inzicht in het eigen bedrijf te vergro ten. Een schone tuinbouw is uitgangspunt voor.de verdere ontwikkelingen. Ook in het buitenland kent men inmid dels milieu-actieplannen. De snelheid waarmee milieu vriendelijke teeltmethoden in Nederland kunnen worden verwezenlijkt, bepaalt ons toekomstig marktaandeel. Op veel bedrijven moeten in vesteringen worden gedaan om het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen en mest stoffen aan banden te leggen. De Rabobank verwacht dat de investeringen 150.000 tot 300.000 gulden per hectare be dragen. Dit betekent een las tenverzwaring van. drie tot zes gulden per vierkante me ter per jaar. Gemiddeld be dragen de bedrijfseconomi sche kosten (inclusief onder- nemersloon) momenteel circa zestig gulden per vierkante meter per jaar. De groenteteler moet ook in vesteren in kennis over mi lieuvriendelijk produceren. Doordat de totale bedrijfs structuur verandert, wordt een groot beroep gedaan op het ondernemerschap. Keuzen Het totale areaal glasgroente groeit, volgens de verwach ting van de Rabobank, nog nauwelijks. Wel zet de ten dens tot schaalvergroting zich voort en kan de produktie per vierkante meter verder toene men. Vooral de teelt van vruchtgroenten, zoals tomaat, komkommer en paprika, is de afgelopen jaren succesvol ge weest. Nederland is koploper geworden bij deze produkten, mede door de grote aandacht voor teelttechnisch onder zoek, de invoering van sub straatteelt en verdere innova tie. De belangstelling voor blad- en knolgewassen liep, gezien de rentabiliteit, wat te rug. Deze afname zal naar verwachting verder doorzet ten. Momenteel wordt het gros van de glasgroenten als blok- produkt aangevoerd. Ken merkend voor deze massale aanvoer is een lage marge tus sen opbrengsten en kosten. Voor bedrijven kan het inter essant zijn zich te richten op massaproduktie. Dit geldt vooral voor die bedrijven die door hun schaalgrootte effi ciënt kunnen werken en die bovendien, door het aanwezi ge ondernemerschap en vak manschap, een hoge op brengst halen, aldus de Rabo- 070 - 3 190 882 SPECIAAL VOOR U HEBBEN WIJ ENKELE FANTASTISCHE STEDENREIZEN SAMENGESTELD luxe touringcarreis Vertrekdata: 15 april, 20 mei, 10 juni, 15 juli, 12 augustus, 16 september, 14 oktober De schoonheid van PRAAG, de Gouden Stad, wordt door velen geroemd. De mid deleeuwse Karelsbrug over de brede Mol- dau, vormt de verbinding tussen de beide stadshelften. Wie door PRAAG wandelt, wordt steeds opnieuw verrast door prachtige stadsge zichten. Verder zijn er ook nog de renais sance en barokke kerken en de Jugenstil theaters. Kortom een korte reis met een veelheid aan bezienswaardigheden Inclusief busreis met overnachting op heen- en terugreis verblijf in middenklas sehotel op basis van half-pension sight- seeingtour en halve dagtocht buiten 1 afscheidsdiner Toeslag 1 persoonskamer f 100,- 4-daagse touringcarreis Vertrekdatum: 23 april BERLIJN is een wereldstad. Binnen haar stadsgrenzen heeft deze stad veel te bie den: uitgestrekte bossen, meren, histori sche gebouwen en musea. Daarnaast beschikt zij over alles wat vereist is voor een bruisend avondleven: theaters, con certzalen, bioscopen, restaurants, cafe's en nachtclübs. De beroemde Kurfurstendamm zal u niet teleurstellen. Evenmin als de vele warenhuizen. Inclusief m vervoer per luxe touringcar overnachting in hotel Majestic (centrum)i basis van half pension alle kamers met faciliteiten 1/2 dag excursie "Oost" 1/2 dag excursie "West" Toeslag: 1-persoonskamer f. 55,- i Wij moeten u mededelen dat onze korte i reisjes en arrangementen (korter dan 5 da- j j gen) voortaan alleen nog contant kunnen i worden afgerekend Deze reisjes treft u voortaan iedere maandag aan op de ru-1 i bnekspagina van uw krant 070 - 3 190 882 SPECIAAL VOOR U HEBBEN WIJ EEN AANTAL FANTASTISCHE WINTERSPORTREIZEN SAMENGESTELD v iM 8-daagse luxe tourincarreis (dagpendel) Vertrek: zaterdag 16 maart 1991 Tirol, het bekendste stukje Oostennjk voor de Nederlandse wintersporter. U verblijft in hotel Hauserwirt gezellig gelegen in het dorpje Munster. Alle kamers beschikken over douche/toilet. Tijdens het verblijf maakt u iedere dag met de eigen touringcar een tocht naar een an der langlaufgebied. Inclusief m verblijf op basis van half-pen sion fondue-avond, huttenavond, fakkel wandeling arresleetocht en Tiroler-avond afscheidsdiner en afscheidscocktaü imTIW i Wij moeten u mededelen dat onze korte i reisjes en arrangementen (korter dan 5 da- j J gen) voortaan alleen nog contant kunnen j worden afgerekend. Deze reisjes treft u j j voortaan iedere maandag aan op de ru- j i briekspagina van uw krant. SALZBURGERLAND 8-daagse PAAS-SKI-reis per luxe touringcar' Vertrek: vrijdagavond 29 maart 1991 ZELL AM SEE vormt samen met KAPRUN de EUROPA SPORTREGION Ca. 30 liften vindt u in dit skigebied. Ski bussen onderhouden regelmatige verbin dingen tussen de dalstations in Zeil am See en Kaprun. Verder zijn hier pnma langlauf - mogelijkheden en voldoende sneeuwge- ruimde wandelpaden. En bovenal de gezel ligheid met leuke Konditoreien, zonneter rassen, ijsbanen, arresleetochten, rodel- avonden ende apres ski in de vele Stuben en diskotheken die Zeil am See en Kaprun rijk zijn. U verblijft in hotel Schutthof op ca. 150 mtr van de skiliften. U kunt (gratis) gebruik maken van de dancing en het prachtige overdekte zwembad met sauna, solarium en relaxruimte. Toeslag: royal class f 50,- p.p. korting: 3e pers. op 3 persoonskamer f 40,- kamers zonder toilet f 20,- p.p. Vertrekdatum: 13 april 18 mei, 15 juni en 21 sepember WENEN, stad van muziek, theater en ge- noegelijke koffiehuizen, ook stad van prach tige bouwwerken, die herinneren aan de Habsburgers en hun Oostenrijks-Hongaarse dubbelmonarchie. In Schonbrunn kunt u door de zalen dwalen waarin de opnamen voor de films van Sissi zijn gemaakt. Vanuit het reuzenrad of vanaf de Donauturm heeft u een schittend uit zicht over de keizerlijke stad Inclusief m overnachtmg op heen- en terug reis verblijf half-pension diverse excur sies in en om Wenen afscheidsdiner Toeslag 1-persoonskamer f 70,- *13 april NIET ROKERS-REIS! PITZTAL (TIROL) 6-daagse touringcarreis Vertrekdata: 15 april, 18 april en 22 april Heerlijk 4 dagen gletscherskieen en genie ten van zon en sneeuw? Dat kan op de Pitztale Gletscher. Het skigebied is ge- schikt voor beginners en gevorderden. Er bevinden zich zo'n zevental liften waaron der de hoogste gondelbaan van Oostenrijk. Tevens zijn er ca. 15 km. langlaufloipen. Inclusief basis half-pension alle kamers douche/toilet skipass voor 4 dagen gratis gebruik Sauna en stoombad Wij kozen voor u een tweetal hotels: A. Het schitterende berghotel Seppl**** voorzien van zwembad, dampfbad. sauna, solariumruimte B. Het eenvoudige maar oergezellige fam. pen sion Neururer, voorzien van sauna, stoombad en fittnesruimte. Toeslagen: royal class bus f 50,- kortmg langlaufers/wandelaars f 20.- p.p. 'SIJTHOFF PERS AT SIJTHOFF PERS Daarnaast is er een toene mende interesse voor het be dienen van deelmarkten. Hier is sprake van een gunstiger verhouding tussen vraag en aanbod. Een voorbeeld van zo'n deelmarkt is biologisch- dynamische of ecologische teelt van glasgroenten. Weer een andere ontwikkeling is gericht op het behalen van ef- ficency-voordelen bij de afzet, zoals integratie in de bedrijfs kolom. Door zoveel mogelijk bewerkingen naar het teeltbe- drijf toe te halen, kan op kos ten van vervoer, verpakking en sorteren in de gehele be drijfskolom worden bespaard. De teler van glasgroenten moet inzicht hebben in de ei gen bedrijfsvoering en mark tontwikkelingen om voor zijn bedrijf het beleid voor de ko mende jaren te kunnen bepa len. De „Visie op uw Glas groentebedrijf" wil de telers daarbij helpen. De „Visie op uw Glasgroen tebedrijf" is verkrijgbaar bij de plaatselijke Raboban- ken. Drs. P. Vermeulen heeft alle gelijk van de wereld gekre gen. De stijging van de export van bloembollen in stuks overtreft verreweg de geld omzet. De directeur van de Bond van Bloembollenhande laren zal daarmee niet blij zijn, want als rechtgeaarde exporteur schiet je met zo'n gegeven natuurlijk niets op. Wat heb je er uiteindelijk aan als je meer produkten de grens overbrengt, maar je daarvan niets in je portemon nee merkt. Geen reden voor hallelujah-geroep en kokgelui dus, hetgeen niet wegneemt dat de bollen-exporteur er kennelijk toch in slaagt om de toch al niet geringe export alsmaar verder uit te bouwen. Nu alleen nog uitvinden hoe zoiets in geld is om te zetten en de zaak is dus dik voor el kaar. Uit de cijferreeksen die het Produktschap voor Sier gewassen heeft geproduceerd over de totale najaars-export blijkt, dat in de periode juni tot en met december van het vorige jaar 4,6 miljard stuks bloembollen werden geëxpor teerd, tegenover 4,4 miljard stuks in het jaar ervoor. Een groei van acht procent dus en dat is mirakels goed. Maar dan de tegenhanger in geld, want voor de totale export van het seizoen daarvoor van 4,3 miljoen stuks werd inder tijd 762 miljoen gulden op ta fel gelegd, terwijl voor de 4,6 miljoen stuks van het achter liggende seizoen 750 gulden uit de buitenlandse portemon- neees kwam. Acht procent meer omzet tegen twee pro cent minder geld dus en dat is kwalijk. Het gelijk dus aan de kant van de directeur van de Bond van Bloembollenhandelaren die blijft zeggen dat een stij ging in volume niet echt interessant is omdat er geen stijging in geld-omzet wordt gehaald. Een nuchtere consta tering waarop actie zal moeten worden ondernomen. Het gewas zit nog in de grond. Er kan dus nog van alles ge beuren voordat er weer een nieuwe exportperiode aan breekt. Duidelijk is in elk ge val dat eraan getrokken moet worden om meer geld voor de produkten te innen, want zo als de curve die nu de gang van zaken op de statistieken aangeeft is er natuurlijk een tje van een aflopende zaak. Steeds meer wegzetten tegen steeds minder geld is iets wat je natuurlijk niet al te lang kunt volhouden Fruit, de prijs onmogelijk stand houden. Bracht een kilo witlof vorig seizoen nog bijna drie kilo op, in 1990 moesten de telers genoegen nemen met een knaak. Witlof komt wat de export betreft op een ze vende plaats op de export-top tien. In totaal is in 1989/90 zo'n 27 miljoen kilo Neder landse witlof ter waarde van zo'n kleine 100 miljoen gulden geëxporteerd. Dat is het zes voudige van de witlofexport in het seizoen 1980/81. Nederland voert het hele jaar witlof uit. Een groot deel wordt echter in de maanden november tot en met januari geëxporteerd. De belangrijk ste afnemers zijn Duitsland, België, Zwitserland, Frank rijk, Spanje en Italië. Duitsland is veruit de grootste klant. Wat de concurrentie betreft moet Frankrijk worden ge zien als een grote witlofreus. Met een produktie van 206 mijoen kilo is het absoluut het belangrijkst land voor de wit lofteelt. Belgie is de tweede grote witlofproducent, maar de teelt daar heeft betere tij den gekend. Witlof is een van de meest gegeten groenten per persoon drie kilo per jaar maar wordt ook in steeds grotere hoe veelheden aangevoerd. Daardoor neemt de druk op de witlofmarkt steeds meer toe. Omdat de om ringende landen in de zo mer in toenemende mate witlof telen, neemt ook de concurrentie sterk toe. De provincie Flevoland is met zo'n 2200 ha de belangrijkste leverancier. Daarna volgen Zuit-Holland, Noord-Holland en Noord-Brabant met elk krap 700 ha. Het lopende witlofseizoen wordt vooral gekenmerkt door een enorme aanvoer. Van juli tot en met december 1990 is er al zo'n 32 miljoen kilo witlof aangevoerd. In de zelfde periode vorig jaar was sprake van 26 mijoen kilo. Een toeneming met bijna een kwart. Onder dit enorme witlofge- weld kon, volgens het Pro duktschap voor Groenten en Een andere, maar daarom nog geen minder fraaie 'visie op het glastuinbouwbedrijf'. FOTO: L.N. KRUL

Leidse Courant | 1991 | | pagina 19