S)e Soidóohe (Bou/ccvnt Overkap zwembac oen of nieuwbouw van Zoeterwoude te duur PLANNEN Bezetting gemeentehuis na vier uur opgeheven Eis negen maanden tegen ontkennende verdachten Onder redactie van Ton Pieters. Fraaie voornemens genoeg: j Zorgen voor Morgen, NMP, NMP-plus. Straks een NMP extra-plus? Trek je eigen plan. Kleur je provincie groen. Stem 6 maart Groen Links LEIDEN OMGEVING ËeidócCowa/nt ZATERDAG 2 MAART 1991 PAGINA 16 Rabo-bank De Zilk doelwit van overval DE ZILK Naar nu pas bekend is geworden is het filiaal van de Rabo bank in De Zilk donderdagavond overvallen. Bij de overval was voor zover nu bekend is, één man betrok ken. Hij kwam om kwart voor zeven het filiaal binnen op het moment dat ér drie personeelsleden en één klant aanwezig waren. De man droeg een bivakmuts en dreigde mét een pis tool. Hij liep naar de balie en maakte duidelijk dat het om een overval ging en dat hij geld wilde. Nadat hij een onbekend geldbedrag had gekregen liep hij de bank uit en verdween in onbekende richting. De politie heeft de zaak in onderzoek. Geen maatregelen tegen de ganzen LEIDEN De gemeente gaat geen maatregelen nemen tegen de vermeen de overlast van de ganzen bij het Jaques Urlesplantsoen. Na overleg tussen de di rectie milieu, de wijkagent en een be wonerscommissie is besloten de ganzen met rust te laten. De bij de gemeente en politie binnengekomen klachten bleken slechts van een persoon afkomstig te zijn. Die bewuste klager liet vorige week weten uit de slaap te worden ge houden door het koppel tamme ganzen dat, verdreven uit de Coebel, bij het Ja ques Urlesplantsoen was neergestreken. „Er is zeker geen sprake van overlast zoals bijvoorbeeld de meeuwen in delen van Zuid-West veroorzaken", aldus mi lieu-ambtenaar A. Uljee. DEN HAAG/STREEK Al drie en een halve maand zouden zij onschuldig in de gevangenis hebben gezeten, beweerden een 38-jarige en 25-jarige Hagenaar gisteren heel stellig tegenover de Haagse rechtbank. Zij werden ervan beschuldigd in oktober en november vorig jaar in Roelof- arendsveen, Leiderdorp, Hazers- woude en in Katwijk bij diverse bedrijven een aantal inbraken te hebben gepleegd. Vooral de 38- jarige verdachte, tegen wie ne gen maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk werd geëist, wees verontwaar digd alle aantijgingen van de hand. Zo zou hij voor de diefstal in Roelofarendsveen in novem ber, samen met de 25-jarige ver dachte, in een bedrijfspand zijn gesignaleerd. De man ontkende dat, hoewel zijn medeverdachte bevestigde dat ze er wel waren geweest. „Misschien was u zo dronken, dat u het niet meer wist", viste de rechter. Dat ontkende de man en beschuldigde de 25-jarige er van „hartstikke stoned" te zijn geweest. Volgens de jongste gin gen ze naar een doe-het-zelf- zaak, raakten de weg kwijt en vroegen die bij het bedrijf. Dat verklaarde volgens hem de af druk van zijn handpalm in het pand. Van de 38-jarige Hagenaar was een schoenspoor gevonden. Van dit bewijs was de verdachte niet onder de indruk. Hij had kort te voren een partij schoe nen gevonden, dus er had mak kelijk iemand anders op kunnen lopen. Als alibi voor de diefstal op 7 november (er werd 2500 gulden gestolen) gaf de 38-jarige op dat hij op dat tijdstip in gezel schap naar een voetbalwedstrijd zat te kijken Een diefstal in Katwijk, die in de nacht van 21 op 22 november werd gepleegd, kon hij helemaal niet hebben ge pleegd. Op de 21ste was hij na melijk al gearresteerd en de be wuste nacht zat hij vast op het politiebureau in Alkemade. Offi cier van justitie, I. Klopper, achtte twee van de vijf ten laste gelegde feiten bewezen. De dief stal in Roelofarendsveen en een diefstal in een bedrijf in Leider dorp, waarbij vijfduizend gulden werd gestolen. Zij baseerde zich hierbij op getuigen, die de man nen de middag voor de diefstal len hadden zien rondscharrelen en op de schoensporen en de handafdruk. Hoewel zij ervan overtuigd was dat de mannen ook op 4 oktober in een bedrijf in Hazerswoude waren geweest hier werd 3500 gulden ont vreemd vond zij dat er in deze zaak onvoldoende bewijs was. Dat gold ook voor de twee diefstallen in Katwijk in novem ber. Tegen de jongste verdachte eiste Klopper negen maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. De rechtbank doet 15 maart uit spraak. Informatiestop over ruzie Lisse-Buijze LISSE Burgemeester G. van der Kroft van Lisse en hoofdredacteur L. Buijze van Buijze Pers hebben een volledige informatiestop afgekondigd, De partijen zijn in onderhandeling over de stopzetting van de gemeente lijke advertentierubriek in het door Buijze uitgegeven weekblad De Lis- ser. Beide partijen weigeren alle com mentaar op het verloop van de ge sprekken en over de oorzaak die aan de gerezen problemen ten grondslag ligt. Van der Kroft en Buijze hebben gisterochtend nog met elkaar gespro ken. Of de advertentierubriek vol gende week alweer terugkeert in De Lisser wilde Buijze niet zeggen. POLITIEK KIEST VOOR HANDHAVEN HUIDIGE ZWEMBAD ZOETERWOUDE Het overkappen van het hui dige buitenbad of het bou wen van een nieuw zwembad op sportpark Haasbroek in Zoeterwou de is onbetaalbaar. Daar mee zijn miljoenen gul dens gemoeid. Handhaven van uitsluitend het in- struetiebad of het buiten bad wordt sterk afgeraden omdat de zwemmogelijk- heden dan heel sterk af nemen. Dat blijkt uit een gisteren ge presenteerde discussienota van de gemeente Zoeterwoude. De gemeente heeft alle alternatie ven op een rijtje gezet. Daarbij is ook gekeken naar de be heersvorm van het zwembad, waarbij het denkbaar is dat een stichting of particuliere organisatie de zeggenschap over het zwembad krijgt. Het ligt echter het meest voor de hand het zwembad in de hui dige vorm te handhaven. Gelet op de personele situatie is het van belang dat politiek Zoeterwoude vóór 1 mei een besluit neemt over de toe komst van het zwembad. Op 1 mei loopt het contract met een van de zwembadmedewerkers af. Tevens is het noodzakelijk op korte termijn een beslissing te nemen over het vervangen van de filterinstallatie. Om het filter te kunnen plaatsen moet een groot gedeelte van het dak van de ruimte bij het instruc- tiebad worden verwijderd. In clusief leidingen en bouwkun dige voorzieningen kost het plaatsen 175.000 gulden. Toch vormen de kosten geen pro bleem omdat voor het vervan gen rekening was gehouden met een bedrag van 300.000 gulden. Goed gedraaid Het zwembad heeft de afgelo pen jaren goed gedraaid. Dat komt onder meer door de war me zomers waardoor meer dan 30.000 mensen per seizoen het buitenbad bezochten. Op een bevolking van een kleine 6.000 mensen in Zoeterwoude-Dorp is dat een respectabel aantal. Het zwembad voorziet duide lijk in een behoefte, hoewel wordt onderkend dat het weer van grote invloed is op de ex ploitatie. Dat een zwembad moet kun nen leven met een exploitatie tekort is ook in Zoeterwoude bekend. De exploitatie van het zwembad schommelt jaarlijks rond de 180.000 gulden. De mogelijkheid om te bezuinigen door bijvoorbeeld het school zwemmen af te schaffen wordt niet raadzaam geacht, ondanks dat tachtig procent van de schoolzwemmende kinderen een diploma heeft. De politie ke partijen vinden het school zwemmen als lichamelijke oe fening te belangrijk. Een opzet waarbij het buitenbad wordt gesloten en uitsluitend het bin nenbad beschikbaar is, wordt afgewezen omdat de voorzie ning dan wel erg mager is voor een relatief fors bedrag. Er komt misschien nog een onderzoek naar een andere be heersvorm. Daarbij kan een rol zijn weggelegd voor actieve inwoners die bereid zijn zitting te nemen in een stichtingsbe stuur. Om tot een weloverwo gen besluit te komen, wil het gemeentebestuur externe des kundigen inschakelen. De kamer van burgemeester Bruggeman werd gisteravond enige tijd bezet. Rechts mevrouw Roest, in het midden haar vader en Suzanne. FOTO: WIM VAN NOORT ACTIE VOOR INVALIDE SUZANNE ROEST Extra onderzoek naar pompstation Zegerbaan DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De Raad van State doet voor lopig nog geen uitspraak over de omstreden vesti ging van een pompstation aan de Alphense Zeger baan. De Adviseur Beroe pen Milieubeheer is ge vraagd een onderzoek in te stellen naar de komst van het. tankstation. Dat heeft staatsraad H. Polak bekendgemaakt. Vorige week vrijdag had het automobielbedrijf Banta in een kort geding voor de Raad van State om toestemming ge vraagd voor de bouw van het pompstation. Het college van B en W van Alphen aan den Rijn weigert daar de benodig de vergunning voor af te ge ven om een nabijgelegen volk stuinencomplex te bescher men. Het college is bang dat kankerverwekkende stoffen van uitlaatgassen van auto's een bedreiging zullen vormen voor de volkstuinen. Banta is het daar niet mee eens. Vol gens het automobielbedrijf wordt het milieuprobleem van de uitlaatgassen door het colle ge overdreven. De Adviseur Beroepen Milieubeheer aan wie Polak advies heeft ge vraagd is het onafhankelijke adviesorgaan van de Raad van State bij milieuproblemen. LEIDERDORP Burge meester A. Bruggeman is er gisteravond omstreeks acht uur in geslaagd het gemeentehuis van Leider dorp vrij te maken van ac tievoerders. Omstreeks vier uur in de middag liep een afspraak voor een gesprek over de financiële problemen rond de verbouwing van een woning voor de ver lamde Suzanne Roest uit op een complete actie. Daarbij waren de familie Roest, buren en sympathi santen en Riet Dekkers van de Stichting Leefbaar Leiderdorp betrokken. Na de toezegging van burge meester Bruggeman dat hij de zaak zal onderzoe ken besloten de omstreeks 30 actievoerders de met spandoeken versierde hal van het gemeentehuis te verlaten. Het was gisteren voor zover bekend de eerste keer in de geschiedenis dat het gemeen tehuis van Leiderdorp werd bezet. „Een unieke ervaring", i aldus burgemeester Brugge man. Het gesprek dat hij met Suzanne Roest en haar ouders zou hebben in zijn werkkamer liep uit op een massale bijeen komst van mensen, die niet wilden weggaan totdat' er recht was geschied. „Deze zaak loopt al twee en een half jaar. Ik ben diep teleurgesteld in het gemeentestuur", aldus verwoordde mevrouw D. Roest (61) haar gevoelens. Haar dochter Suzanne (21), machteloos aanwezig in haar rolstoel kreeg een hersenbloe ding op haar achttiende en is sindsdien verlamd aan armen en benen en stemloos. Ze heeft inmiddels geleerd te commu niceren door middel van hoofdbewegingen. Haar ouders hebben besloten haar thuis te verzorgen, hetgeen de ge meenschap volgens mevrouw Roest 3500 gulden per week bespaard. Ook buren en vrien den zijn zeer behulpzaam. Opoffering Deze opoffering wordt volgens de familie Roest door de ge meente Leiderdorp beloond met tegenwerking. De rijtjes woning aan het Frederik Hen drikplantsoen moest worden verbouwd om Suzanne een ei gen kamer en wat privacy te geven. De gemeente voelde aanvankelijk weinig voor een uitbouw maar uiteindelijk gaf de burgemeester na jarenlange discussie toestemming voorh"0 een schuine uitbouw op deL, plaats van het balkon. Inmid dels is de verbouwing, inclu-i' sief aanleg van een liftkoker, voltooid maar is gebleken datk. slechts de helft van de kosten wordt gesubsidieerd door de Le provincie. Er is slechts 56.000 L( gulden aan subsidie binnen, terwijl de verbouwing 108.000 heeft gekost. Volgens Ridm£ Dekkers en de familie Roest is,ar dat de schuld van de gemeente^, Leiderdorp, die nog steeds|er problemen maakt over de bouwvergunning omdat er^y niet volgens de regels zou zijn na gebouwd. vo Burgemeester Bruggeman, die jeJ. vanwege een ski-ongeval mo- jen menteel zelf op krukken loopt, ne£ wilde gisteren niet verder y gaan dan de toezegging de zaak uit te zoeken en een af-^. spraak te maken voor een gea|s sprek op 12 maart. Dat vonden y, de actievoerders aanvankelijk y onvoldoende. Na twee uurilan praten verlieten zij wel de ka-ne| mer van de burgemeester^ ja£ maar zetten de actie in de hal ,aa) van het gemeentehuis voort [a Uiteindelijk werd ook daar ni uren discussie opgebroken, y „Deze emoties zijn heel begrijp pelijk, en de zaak is buitenge-eg| woon triest. Maar ook ik moel0jj mij aan de regels houden", al-en dus burgemeester Bruggeman gisteren. Overval op het postagentschap Nieuwveen opgelost (ADVERTENTIE) NIEUWVEEN De rijkspoli tie van Nieuwkoop heeft zes verdachten aangehouden op verdenking van het plegen van de overval op het posta gentschap in Nieuwveen op 15 februari. Daarmee is een einde gekomen aan het onderzoek. De verdachten, variërend in leeftijd van 16 tot 24 jaar oud, zijn allen afkomstig uit Kudel- staart en Nieuwveen. Vier van de verdachten werden direct na de overval in Leimuiden aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. De andere twee werden in de loop van het onderzoek vastgezet. Zij bekenden informatie over het tagentschap aan de over vallers te hebben verstrekt. Uit het onderzoek is verder gebleken dat een van de ver dachten zich ook schuldig heeft gemaakt aan enkele diefstallen van geld en aan een brandstichting in Aals- Maaltijd Het Knooppunt voor jongeren pastoraat en diakonaat be steedt maandag aandacht aan het boek 'De blinde horloge maker' van Richard Dawkins. Het boek gaat over de mens in het evolutieproces. Tegelijker tijd wordt van 18.00 tot 19.30 uur een eenvoudige maaltijd geserveerd. Geïnteresseerden kunnen terecht bij het knoop punt aan de Oude Rijn 44b. GROEIT LINK! Jazzformatie Shoot Again De jazzformatie Shoot Again treedt vanavond op in De Droom lacc fabriek. Liefhebbers kunnen vanaf 21.30 uur terecht in het al )iee centre aan de Oude Singel 56. stuurders stapten uit. Op dat moment kwam de Rotterdammer met zijn vrachtwagen met een snelheid van 90 kilometer per uur aanrijden. Al remmend reed hij tussen de twee rijen stilstaande auto's door en ramde omstreeks vijftien wagens. De vrachtwa genchauffeur bleef ongedeerd. In de chaos die vervolgens on stond botsten nog eens veertien personenauto's op elkaar. Daar bij raakten drie personen gewond en overleed éèn man ter plaat se aan zijn verwondingen. Twee gewonden zijn opgenomen in het ziekenhuis. Zij zijn buiten levensgevaar. FOTO: WIM VAN NOORT Vanuit Rome vernam de Leidsche Courant op dinsdag 24 februari 1931 het volgende: „Uit Pisa wordt gemeld, dat Kardinaal Maffi, die reeds ge- ruimen tijd ziek was en thans bovendien nog lijdende is aan een zware influenza, is voor zien van de H.H.Sacramenten der Stervenden. De Kardinaal stond er echter op om zijn bed te verlaten en voor een klein altaar geknield de H.Hostie te ontvangen. Wee- nende hoorde de grijze Kardi naal de verschillende tele grammen van deelneming, door zijn secretaris voorgele zen, aan. Zijn ontroering werd veroorzaakt door een tele gram van Z.H.den Paus, ter wijl voorts een telegram van den koning en koningin was ontvangen". „Een grappig incident deed zich Zondagmiddag voor ifi dt Royal Academy te Londen, waar de koning en koningin' van Engeland een privé-be- zoek brachten aan de aldaar ondergebrachte Perzische kunsttentoonstelling. Het werd den koning vergund de kostbare juweelenverzame ling van den sjah van Perzië van zeer dichtbij te bekijken, waardoor de koning, die om de vitrine heen wandelde, de onzichtbare straal, die voort durend op de vitrine gericht is, onderbrak waardoor de ge- heele installatie van alarm- schellen, electrische seinen en roode lampen in werking werd gesteld, met het gevolg dat van alle kanten bewakers toesnelden, die zich echter eerbiedig terugtrokken, toen zij bemerkten dat de alarmin stallatie slechts den koning had gesignaleerd..." „Door G. aan de Oudshoorn- scheweg te Alphen a.d.Rijn, is bij de politie aangifte gedaan, dat Zondag een Westlander is komen aandrijven. Inlichtin gen zijn te bekomen bij de po litie". Baldadigheid in Bodegraven: „Een auto, waarin eenige heeren, reed langs den straat weg, toen door een beschon ken bedelaar een straatsteen door den ruit werd geslingerd. De politie, die onmiddellijk werd gehaald, rekende het heerschap in. Gelukkig had den de inzittenden zich niet geblesseerd". „Mr.F.J.Leufkens, zich noe mende Von der Amstel von der Bruggen, genannt Leuf- kens. Von Merstein-Hoppel- Prickerscheid-Amstelrode- Dammerscheid, vorst en graaf van Geleen; leenbezitter van Dammerscheid en Werenhof, vertoeft op het oogenblik in de residentie om zijn belangen bij de regeering te bepleiten. Leufkens heeft ook een on derhoud gehad met de Rijks archivaris, prof.Fruin. In dit onderhoud hebben partijen el kaar echter niet weten te overtuigen. De heer Leufkens stelt nl„ dat "Philips de Vierde het landgoed St.Jan's Geleen en de Heerlijkheid Geleen heeft verheven tot land- en graafschap, en de heer Fruin zou van meening zijn, dat Philips de Vierde daartoe de bevoegdheid miste. De heer Leufkens antwoordde daarop, dat de Nederlanders bij het tractaat van 1661 de Heerlijk heden Geleen en Schinnen, voor altijd hebben afgestaan in eigendom, superioriteit en souvereiniteit aan bedoelden koning". „In de Pancratiuszaal te Roe lofarendsveen had een be langrijke vergadering plaats van bloementrekkers onder leiding van den voorzitter der Tuinderspatroons Vereeni- ging St.Benedictus. Ter verga dering waren 57 personen aanwezig. Na een uitvoerig debat werd de vraag in stem ming gebracht: „Bestaat er re den om te Roelofarendsveen een bloemveiling op te rich ten?" De uitslag luidde: 44 voor, 2 tegen en 12 blanco. Onder de laatsten zijn begre pen belangstellende aanwezi gen geen bloemkweekers zijn de, wien door het bestuur ver zocht was blanco te stem men". Uit de Vragenbus. „Vraag: Kunt u ook zeggen hoe men boerenjongensvlekken uit een donkerblauw fluweelen japon en hoe uit lichtblauwe zijden japon doelmatig kan wegwer ken? Antwoord: Hoogstwaar schijnlijk is hieraan niets meer te doen, daar de boeren jongens en vlekkenmiddelen de kleur der stof zullen heb ben aangetast. Bij een versche vlek helpt lauw water of zui vere alcohol". Uit Oude Wetering: „Bij be sluit van Burgemeester en Wethouders van Alkemade is aan den heer E.Beck alhier vergunning verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein". Een volkstellende beambte no< „Mededeeling Zjomerzorg. Morgen, Zaterdag- en a.s. Zondagavond is in ons Café- Restaurant optreden van de gevierde Humorist BAR- TOES, bekend van de Radio met de Concert- en Stim- mungskapel „Vakledo". Geen éntréé. Geen verhoogde con sumptieprijzen". „Bij de jongst gehouden volkstelling constateerde een hiermede belast zijnde be ambte, dat een gezin in de buurtschap Zeumeren in het bezit was van een reeds twaalf maanden oud zijnde spruit, die nog niet in de re gisters van den Burgerlijken Stand was ingeschreven. Het kindje in kwestie was dus nog naamloos en daar elke af- nde het deerntje Truitje. stammeling op de formulieren ook met den voornaam moet worden vermeld, verzocht de volksteller aan de moeder de vader was op dat moment afwezig de kleine alsnog een naam te geven. Om een of andere reden vond de moe der dit echter minder ge- wenscht, waarom zij den be ambte op haar beurt vroeg „voor heur deerntje mer 'n naam te prakkezeeren". De beambte voldeed aan het verzoek en de kleine werd onder den pas ontvangen naam Truitje „geboekt". Des tijds is den vader, toen hij weigerde van de geboorte van dit kind aangifte te doen, door den Kantonrechter een boete FOTO: MILAN KONVALINKA opgelegd, doch zooals thans bleek, was de aangifte ten ge meentehuize steeds nog ach terwege gebleven". „Eenigen tijd geleden is een Amsterdamsch meisje, leerlin ge eener HBS, tot „Miss Hol land" gekozen. In verband met haar nieuwe functie van Schoonheidskoningin ver zuimde zij herhaaldelijk de lessen. De ouders der leerlin ge waren herhaalde malen ge waarschuwd tegen het school verzuim zonder geldige rede nen en zonder toestemming van den directeur. Vandaar nu het voorstel van den direc teur om haar nu voorgoed van de school verwijderd te houden". Het verkeer op de rijksweg A4 heeft gisteren grote vertraging opgelopen na de aanrijdingen om half tien gistermorgen in de dichte mist in de gemeente Alkemade. De rijksweg was ruim één uur in beide richtingen afgesloten. Toen kon het verkeer richting Den Haag weer rijden. Het verkeer richting Amsterdam kon pas om half één weer rijden. De rijkspolitie heeft een 31-jarige Rot terdammer aangehouden, die met zijn trekker met oplegger te hard heeft gereden en daardoor de meeste ongelukken heeft veroorzaakt. Aanvankelijk was er sprake van een lichte aanrij ding waarbij diverse voertuigen waren betrokken. Enkele be- Urenlang files na aanrijdingen in dichte mist

Leidse Courant | 1991 | | pagina 16