ficidae Qow -r „Molen De Valk heeft zijn bestaansrecht aangetoond STAD OMGEVING/RTV WEEK EINDE Subsidie voor IBBR Persoonlijk cadeau I'M I I I I I MIEE Ccidóe Sou/tont ■i.unmiMir ZATERDAG 2 MAART 1991 PAGINA 13 MUSEUM WACHT BELANGRIJKE FESTIVITEITEN LEIDEN Voor de in het verleden meerdere malen met sluiting be dreigde Molen De Valk lijken de vette jaren aan gebroken. Niet alleen kan het museum bogen op een sterk groeiend bezoekersaantal, maar in de nabije jaren staan ook nog drie belangrijke fes tiviteiten op het pro gramma. Die beginnen op 2 juni met het 25-jarig jubileum van het molenmuseum. Eind van dit jaar spelen de beheerders van De Valk, Jan van Schal kwijk en Hennie van der Le lie, in op de grote Rem- brandt-tentoonstelling in Amsterdam en in 1993 wordt herdacht dat de molen aan de 2e Binnenvestgracht 250 jaar geleden werd gesticht. Het is volgens Van Schal kwijk met name aan de laat ste molenaar te danken dat de De Valk nu als museum dienst doet. „Willem van Rhijn verkocht in 1943 de molen aan de gemeente. Na een lange sleep over het ei gendomsrecht kwam er een schikking over de vergoe ding tot stand. Van Rhijn mocht als gevolg daarvan tot zijn dood in de molen blijven wonen. Tot hij in 1964 over leed heeft hij veel aan genea logie gedaan. Hij wilde aanto nen dat hij familie van Rem brandt was. Zijn stamboom voert echter maar terug tot ht begin van de achttiende eeuw. Hij stelde een heel dos sier samen dat nu in het ge meentearchief ligt De activi teiten van Van Rhijn leidden uiteindelijk tot het gemeente- besluit om van de molen toch een museum te maken". VNa restauratie en herinrich- Wedstrijd voor modelbouwers Om het jubileum van Molenmuseum De Valk, dat op 2 juni 25 jaar bestaat luister bij te zetten is een wedstrijd voor modelbouwers uitgeschreven. Er mag een maquette van elk type molen gemaakt worden. „Alle materialen zijn toegestaan als het maar houdbaar is want de model len moeten buiten kunnen staan. De molen moet mini maal 50 centimeter en maximaal 1 meter 30 hoog zijn", noemt beheerder Jan van Schalkwijk de voorwaarden waaraan de modellen moeten voldoen. De maquettes moeten tussen maandag 27 en donderdag 30 mei bij De Valk worden ingeleverd Een jury zal prijzen toekennen van 1000, 500 en 250 gulden. Gedurende de hele maand juni zijn de modellen dan bij De Valk te bezichtigen. „De makers willen wij daarnaast vragen de molens af te staan, zodat we die kunnen veilen. De opbrengst is be doeld voor de jubileumviering rond het 250 jarig bestaan van molen De Valk in 1993", zegt Van Schalkwijk. Voor informatie of aanmelding kan men contact opnemen met tel: 071-254639. ting opende De Valk op 2 juni van 1966 opnieuw de deuren. Aanvankelijk leek dat voor slechts een korte pe riode. Midden jaren zeventig stapelden de problemen zich op en was er sprake van op heffing. „Het ging met name om de kostenfactor, nog niet eens zo zeer om de tegenval lende bezoekersaantallen. Met ruim 32.000 bezoekers in 1976 en in 1980 kenden we zelfs topjaren", blikt Van Schalkwijk terug. Daarna daalde de belangstelling met 25.000 bezoekers in 1986 als dieptepunt. „Maar dat heeft te maken met het feit dat rond 1985 ook een discussie werd gevoerd over het al dan niet handhaven van de mo- Cultuurbesef „Het cultuurbesef heeft het uiteindelijk toch gewonnen van de portemonnee. De mo len is gebleven en heeft zijn bestaansrecht nu volledig aangetoond", zegt Van Schal kwijk vol trots. Bijna 44.000 bezoekers passqerden vorig jaar de toegangspoorten, waarvan bijna drie-kwart af komstig uit het buitenland. Wat de oorzaak is van deze verschillen in bezoekersaan tallen? De beheerder hoeft er niet lang over na te denken. „Vóór mijn tijd zorgde de personele bezetting voor nog al wat problemen". Daar naast vond hij de steun van de gemeentelijke directie musea en het Stedelijk Mu seum De Lakenhal niet ge noeg. „We voelden ons als het vijfde wiel aan de wagen, maar dat is nu allemaal ver anderd". Als ander verschil noemt hij de public relations. Deze voor een museum van levensbe lang zijnde activiteiten ston den op een laag pitje. „Van de folder die hier eerst lag kreeg ik tranen in mijn ogen. Daarnaast zijn de rondleidin gen een stuk verbeterd. We worden regelmatig gecompli menteerd omdat de uitleg in vier talen aan de muur hangt. Een serviceverbete ring voor de toerist", aldus Van Schalkwijk. Hij streeft er naar om de molen meer landelijke (Leids tientje, het tijdschrift Margriet, NS-dag- toer), maar vooral meer re gionale bekendheid te geven. „De week voor Pasen ga ik de campings en VVV's langs. Dat werkt en dat wordt ook in de regio op prijs gesteld. De mensen zien hier ook meer dan bijvoorbeeld bij Kinderdijk of Zaanse Schans. Daar mogen de Amerikaanse toeristen een half uurtje uit de bus, terwijl men hier rus tig kan rondkijken". Fabrieksinstrument Aan de hand van prachtige maquettes, foto's en oude ge bruiksvoorwerpen be schikbaar gesteld door de Vereniging Hollandse Molens komt de toerist meer te weten over de geschiedenis van de molens in het alge meen en die van de Leidse korenmolen in het bijzonder. „Zo weten veel mensen niet dat de molens oorspronkelijk uit het midden oosten komen en hier slechts geperfectio neerd zijn als fabrieksinstru ment. Kreta telt bijvoorbeeld nog 2000 molens tegen Ne derland 957". Met een beetje geluk zien de bezoekers de molen ook aan het werk. „Dat ie van tijd tot tijd draait is belangrijk voor het be houd De boktor heeft nu eenmaal een hekel aan een molen die staat te schudden". Hét toeristenseizoen laat dit jaar echter nog even op zich wachten. „Door het schaatsen heb ik geen man gezien, maar het begint meestal rond Pasen en duurt tot ongeveer 3 oktober". Van Schalkwijk gebruikt zijn tijd nu dan ook om jubileumactiviteiten voor te bereiden. Al wil hij nog niet al zijn kruit verschieten. „Want als je mij als molenaar vraagt wat ik belangrijker vind, 25-jarig museum of 250 jaar molen, dan is dat het laatste. We brengen voor juni in ieder geval wel een jubi leumboekje uit om daarvan de festiviteiten rond 250 jaar molen te kunnen financie- Wedstrijden Daarnaast worden twee wed strijden uitgeschreven. Een tekenwedstrijd voor de jeugd en een modellenwedstrijd. Met enige slagen om de arm spreekt hij ook over een kin dermiddag waarop de prijzen uitgereikt worden en over een gratis openstelling van het museum tijdens de jubi- leumweek en op donderdag avond. Van Schalkwijk wil Paul van Vliet uitnodigen om het startsein voor de feest- week te geven. „Hij woonde in 1962 zo'n drie maanden in deze molen en is van hieruit ook getrouwd met Liselore Gerritsen". Niet de enige be kende Nederlander die ooit in de molen kwam. „Dr. Lens, die tv-dokter, heeft hier gewoond en koningin Beatrix is ook meerdere ma len op bezoek geweest". „Het is nu een van de meest rendabele musea van Lei den", constateert Van Schal kwijk tevreden. De beheer der wil echter meer en hoopt daarom dat een in 1989 geno men B en W-besluit over de aanleg van een terras en de bouw van een rosmolen de oude kruitmolen van het le germuseum snel wordt uitgevoerd. „We willen dan laten zien dat we onszelf kunnen bedruipen". PETER VAN DER HULST Beheerder Jan van Schalkwijk in het „vangwiel" van molen De Valk. FOTO: TEJO RINGERS Rembrandtexpositie in Molenmuseum De Valk Evenals De Lakenhal, waar eind dit jaar de zoon" een overzicht gegeven van het opgroei- tentoonstelling „Rembrandt en Lievens, een en van de schilder op eenjnolen en zijn Leid- jong en edel Leids schildersduo", speelt ook Molenmuseum De Valk in op de grote Rem- brandt-tentoonstelling die in Amsterdam ge houden wordt. Van 4 december tot 1 maart wordt onder de titel' „Rembrandt molenaars- se tijd in het algemeen. Tevens is molen De Valk het beginpunt van een wandeling door de stad, die voert langs gebouwen en mar kante punten uit Rembrandts tijd. Met bijdragen van: Loman Leefmans en Joep van Zeijl. Sloop (1) Slaap, sliep, gesloopt. Krom Nederlands van de bovenste plank voor een werkwoord, waarmee Lissese bestuur ders wel raad schijnen te we ten. Een vervoeging van het in de tegenwoordige tijd aan genaam klinkend zelfstandig naamwoord, maar in voltooid verleden tijd een gruwel. Als we de vereniging Oud Lisse mogen geloven. Want gruwel werd in de gelederen van de behartigers van het Lisser dorpsbeeld de laatste weken volop ervaren. Aanstichter van alle ellende is volgens voorzitter M. den Boer wethouder Harry Smith, al jarenlang de Lissese coryfee op het gebied van ruimtelijke ordening en al lang niet meer weg te den ken uit de gelederen van het CDA. Ondanks de christen democratische gezindheid die de naam van zijn partij doet vermoeden, doet Harry die naam niet altijd de verschul digde eer aan. In elk geval niet in het geval van de ge sloopte villa Meerenburgh, zo meent Den Boer. Ook naar partijgenoot Loe Buijze was Harry Smith niet al te aardig, zo bleek uit een onthullend telefoontje dat onze redactie twee dagen ge leden van Oud Lisse mocht ontvangen. Harry kon het niet verkroppen dat hij als „Harry Sloop" tentoon werd gesteld in een artikel over de bollenvilla's in het weekblad De Lisser, een uitgave van Buijze Pers waarvan Loe Buijze een van de directeu ren is. Na afloop van een vergadering in december vo rig jaar gaf Harry Loe dan ook te verstaan die kwalifi catie niet te kunnen appre ciëren. En dat Lou op zijn tellen moest passen, anders kon de gemeentelijke adver tentierubriek weieens uit zijn blad worden gehaald om naar de concurrent te wor den overgeheveld. Als 'dank' voor bewezen diensten aan tegenstanders van het Lisser gemeentebeleid over de bol lenvilla's. Sloop (2) Als rechtgeaard christen-de mocraat kan Harry enige LEIDEN De Stichting Indi-* vidueel Beschermingsbeheer Rijnland (IBBR) krijgt een subsidie van 65.000 gulden en kan een gemeentelijke lening aangaan van 25.000 gulden. Dat is het voorstel van het Leidse college om de onlangs in het leven geroepen stichting in de eerste vier jaren te steu nen. Het IBBR beheert en ad- ministrateert het vermogen van meerderjarigen die daar toe zelf niet in staat zijn, zoals (ex)-psychiatrische patiënten en ouderen die problemen on dervinden bij het regelen van hun financiële zaken. Volgens -de stichting beheren familiele den, kennissen of buren het geld van die mensen niet altijd even goed. IBBR verwacht dat ongeveer 350 personen ge bruik zullen maken van haar diensten. Na vier jaar moet het project kostendekkend zijn en zelfstandig kunnen draaien. Nieuw project werkgelegenheid cultuursector LEIDEN De gemeente Leiden begint maandag met een nieuw werkgele genheidsproject in de cul tuursector. De culturele instellingen kampen in Leiden met grote achter standen. En kunnen daarom op allerlei terreinen tijdelijke werkgele genheid bieden Minister H d'Ancona (cultuur), burge meester C. Goekoop en H. van Dongen geven in het Rijksmu seum voor Volkenkunde het startsein voor het project „Cul tuur werkt". Veertig mensen kunnen eraan deelnemen. Bij Volkenkunde worden tien mensen aangesteld. Voor het experiment wordt samenge werkt met het ministerie van WVC. Dat betekent dat zowel in gemeentelijke instellingen als in de rijksmusea werkerva ring kan worden opgedaan Het werk wordt gecombineerd met scholing. De Gemeentelij ke Sociale Dienst is belast met de uitvoering van het project. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis - J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per 1 maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: j Naam: I Adres: Postcode/plaats: J Op de pen moet komen te staan: en, maar dit scenario is even onaannemelijk als ondenk baar. Niets staat een biertje drinken op zaterdag na drieën meer in de weg. Tenminste, niets staat een biertje in de kroeg drinken na drieën meer in de weg. Voor- en tegenstanders gaan eraan voorbij dat de Leidse terrassen, als de sluitingstij den worden vrijgelaten, one venredig vroeg moeten slui ten. De gemeente verbond namelijk aan het later open mogen zijn van de kroegen, een vervroegd dichtgaan van de terrassen Als de vrije sluitingstijden al geen extra overlast voor de binnenstad bewoners veroorzaken, zal de vervroegde sluiting van de terrassen daar zeker wèl voor zorgen. Terras (2) Een „goed" voorbeeld vormt het grote terras bij Het Huis de Bijlen. Bij mooi weer ver dringen enkele honderden bezoekers zich voor een be schut plaatsje achter de Morschpoort. In het café zelf zitten op zomeravonden slechts een handjevol kroe glopers. Iedereen staat, zit of ligt gezellig buiten en geniet van de sterrenhemel, de drank en het gezelschap. Om twee uur is het buiten keurig opgeruimd en binnen geslo ten. Nu mag eigenaar Hans van der Bijl zijn café tot on bepaalde tijd open houden maar moet zijn terras, ook als de mussen van het dak val len, al om twaalf uur sluiten. Dat gaat niet lukken. Hij kan vierhonderd mensen op zijn terras kwijt maar niet binnen in het café. Verder zullen die vierhonderd zullen niet al om even na twaalf zonder slag of stoot, rustigjes van het plein verdwijnen. Een soortgelijk probleem doet zich voor op de Beesten markt. De aaneengesloten terrassenrij daar, blijft in de regel net zolang open als het bijbehorende café. Geen ge meenteraad, politieagent of boze binnenstadbewoner die aan deze koppeling wat zal kunnen doen. Laat je de ca fés langer open dan blijven de terrassen langer open met of zonder toestemming van de kroegbaas, met of zonder tafeltjes en stoeltjes en met of zonder sancties van de ge meente. De gemeente kan wel streng doen en tegen de kroegbazen zeggen dat ze hun café wel kunnen sluiten als het terras te lang open blijft. Als dat letterlijk wordt doorgevoerd dan heeft dat tot gevolg dat er daags na een mooie zomerdag een flink aantal cafés en dus ook ter rassen minder zullen zijn. Tel uit je winst. profetische gave niet worden ontzegd. De wethouder kreeg vorige week gelijk: het ad vertentie-contract werd op gezegd. Een klap in het ge zicht van Buijze, die liever geen commentaar wil geven, maar geconfronteerd met de hdrde uitspraken niet om de hete brij heen kan „We zijn toch volwassen mensen, we komen er wel uit", lispelde de uitgever in een hoopvolle poging de verstoorde relatie tussen zijn bedrijf en de ge meente Lisse niet nog verder op de spits te drijven. Voor Buijze is de wekelijkse adver tentie van de gemeente een trekker voor zijn lezers en een leuke inkomstenbron, voor de gemeente geldt dat De Lisser redelijk gelezen wordt. Alle belang dus voor beide partijen om stoom af te blazen en de strijdbijl te be graven. Inmiddels gist het in Lisse. Elke inwoner die thuis is in het dorp denkt er het zijne van, en allemaal denken ze hetzelfde: de gewraakte arti kelen over de bollenvilla's, waarin de tegenstanders van sloop hun visie gaven, waren de aanleiding voor stopzet ting van het contract. Een or dinaire maatregel om Buijze onder druk te zetten, een niet mis te verstane poging om censuur op te dringen. Buijze wil daar niks van weten. „Ie dereen mag zijn mening ge ven. Tegenstanders van sloop, maar ook dé gemeen te", legt hij omstandig uit, omzichtig taalgebruik mij dend dat olie op het vuur gooit. De brand woedt nog altijd voort. Harry 'Sloop' Smith weigert te zeggen waarom de advertentie uit De Lisser werd gehaald, Buijze wil op heldering. Als de Lisser be volking het fijne ervan wil weten, moet ze niet bij Smith zijn. „Sommige dingen hoef je niet te verduidelijken. Als mensen hun eigen conclusie trekken, dan doen ze dat maar", reageerde Harry deze week op de aantijgingen van Oud Lisse. Voorzitter Den Boer van de vereniging weet wel hoe het zit. In Lisse moet je vooral je mond houden. De politiek waakt over haar bur gers. De geruststellende woorden van oud-premier Colijn in de dertiger jaren in gedachten wordt in Lisse po litiek bedreven. Maak je geen zorgen, alles komt goed. Kortom: Welterusten Lisse, slaap zacht. De politiek ver voegt zich over uw zaken. Slaap, sliep en na de nacht merriegesloopt. Terras (2) Alles wijst erop dat de vrije sluitingstijden van de Leidse horeca er dus gaan komen. Voorstanders denken in ie der geval de buit al binnen te hebben. De kans dat er bij het referendum duidelijk meer tegenstanders dan voorstanders zullen zijn, lijkt klein. Een nietszeggend ge lijkspel tussen de voors en de tegens is nauwelijks een ge waagde voorspelling. Het is zelfs niet ondenkbaar dat het referendum helemaal een aanfluiting wordt door de vele niet- en blancostem- De Leidse gemeenteraad heeft zich al duidelijk uitge sproken vóór vrije sluitings tijden. Alleen een hoge op komst met veel nee-zeggers kan nog roet in het eten gooi- teieroontje van de gemeente, dat de rijksdienst op eigen initia tief meldde dat de villa het behoud niet waard was, dat er een sloopvergunning was afgegeven en dat het interieur leeg was. Ook dat laatste argument was voor Monumentenzorg belangrijk om haar handen van de villa af te trekken. Waarop de slopers hun gang konden gaan. Een leeg interieur? Deze foto werd ge maakt nadat de slopers al enkele uren bezig waren gewesst. Goed, fraai is het bepaald niet. Maar oude meubels of niet, deze stille getuigen doen toch anders vermoeden. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Met lede ogen zagen de leden van de vereniging Oud Lisse het gebeuren. „Hun" villa Meerenburgh verdween met elke moker slag weer een stukje uit het dorpsbeeld van Lisse. Ontsteltenis en woede was op hun gezichten te lezen. Hoe had het zo ver kunnen komen. Was er geen bescherming van Monumentenzorg meer van toespassing? Het antwoord lag om half elf op de deur mat bij de vereniging. Drieëneenhalf uur nadat een aannemer de eerste stukken uit de oude muren van de villa had gebeukt. De aannemer stond in zijn recht, Monumentenzorg had zijn be schermende handen van Meerenburgh afgetrokken. Dankzij een

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13