HISWA ^91 Hiswa 91 op de bres voor schoon milieu 'Duffie 18': scheepje voor de milieuvriend ÊcidócSommvt Gunstige vooruitzichten voor watersportindustrie HISWA ZATERDAG 2 MAART 1991 PAGINA 11 «A» I\jlA w«A6V- ƒ<- 2-10 MAART 1991 151 DOOR ROB DE ROO s 1 AMSTERDAM Onder het motto 'Hiswa 91: Als 1 het Water je lief is' is van- t morgen in het Europa- t complex van de Amster- - damse RAI weer de 36ste s Hiswa van wal gestoken. 1 Op deze jaarlijkse water- 1 sporttentoonstelling bij uitstek, waarop deze keer j 400 exposanten weer de loopplank uitleggen voor r de bezoekers, staat dit- e maal het milieu in het - middelpunt van de be- Is langstelling. De opening is vanmorgen verricht door staatssecretaris van land- n bouw, natuurbeheer en - visserij, drs. J.D. Gabor. 8 „Te vaak wordt vergeten dat n voor de watersporter een schoon watermilieu juist be langrijk is om optimaal te kun nen genieten. Dit heeft geleid tot een speciale milieupresen tatie van de ministeries van verkeer en waterstaat en land bouw, natuurbeheer en visse rij, economische zaken en volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu en de rijks politie te water", aldus de heer De Hiswa 91 is voor het publiek geo pend van zaterdag 2 tot en met zon dag 10 maart van 10.00 tot 17.00 uur. Op donderdag 7 en vrijdag 8 maart van 10.00 tot 22.00 uur. De prijs van een dagkaart bedraagt voor volwas senen 15 gulden per persoon en voor de jeugd van 4 tot 11 jaar on der geleide en houders van een Pas- 65 7,50 gulden. Groepsbezoek (mini maal 15 personen, mits van tevoren schriftelijk aangevraagd) kost 7,50 gulden per persoon. In de Noordhal is een kindercrèche ingericht. G.W. van der Loo, adjunct-di recteur beurzen en tentoon stellingen Rai Gebouw. Prijsvraag Een speciale fotopresentatie op de Hiswa laat dan ook zien hoe de gehele watersport vriendelijk met het milieu kan omgaan. Ook krijgen de stand houders de gelegenheid de mi lieu-aspecten van hun produkt nader toe te lichten. De deel nemers hebben bovendien in samenwerking met de Hiswa Vereniging een milieuprijs vraag uitgeschreven onder het motto 'Houd het water schoon, maak er 'n sport van'. Voor de beste watersporttip die het mi lieu verbetert, wordt een hoofdprijs van 5000 gulden be schikbaar gesteld in de vorm van een vaarvakantie binnen Europa. In de jury zit onder anderen minister Alders. De Hiswa 91 gaat overigens AMSTERDAM „Hoe wel de Golfoorlog ook over onze branche een schaduw werpt, bieden de marktontwikkelingen de watersportindustrie op langere termijn goede vooruitzichten", zegt de heer A.A. Taselaar, voor zitter van de Hiswa en president van Internatio nal Council of Marine In dustry Associations (ICO- MIA). „Alleen al in Nederland steeg de Amerikaanse import van pleziervaartuigen met een ge wicht van meer dan 100 kilo in de periode van mei 1989 tot mei 1990 met 80 procent. Daarbij komt dat de eenwor ding van de Europese markt in 1992 en, op langere termijn, de ontwikkelingen in Europa gunstige perspectieven bieden. Wanneer ik terugkijk naar het afgelopen jaar, dan zien we dat de trend naar grotere en meer compleet uitgeruste jachten aanhoudt". De heer Taselaar: „Naast de ontwikkelingen in de vraag- en aanbodzijde van de markt, zijn er ook minder gunstige factoren die hun invloed uit oefenen op de watersportin dustrie. Niet alleen in Neder land, maar ook internationaal begint het gebrek aan ge schoolde krachten in de jacht bouw een groot probleem te worden. Gelukkig zien we in vele landen deze opleidingen zowel in kwantiteit als in kwa liteit weer toenemen". V aartuigenbelasting De Hiswa-voorzittter had ver der geen goed woord over voor de politici in vele landen, die de watersporter met nieu we wetgevingen het leven proberen zuur te maken. „Denk maar aan de plezier vaartuigenbelasting, waar de Nederlandse regering zich po sitief over heeft uitgesproken De Hiswa Vereniging doet er op dit moment alles aan om de invoering hiervan tegen te houden. Voorts probeert ICO- MIA door internationale uit wisseling van gegevens en er varingen haar leden zo goed mogelijk te informeren om hen in staat te stellen op de juiste wijze tegengas te geven". De heer Taselaar wijst verder nog op het gebrek aan goede ligplaatsen in Nederland. Vol gens hem wordt dit tekort ver groot door de steeds stijgende prijzen in de vele jachthavens, wat in het bijzonder een nega- cief effect heeft voor de eige naren van kleinere boten. „Het is te hopen, dat de bran che voor dit probleem een op lossing weet te vinden, aange zien een dergelijke ontwikke ling uiteraard de verkoop van jachten bemoeilijkt". WATERSPORTEXPOSITIE VANDAAG VAN WAL pioen legt hiervoor de Motor boot 2000 in de RAI, waarin de wensen en eisen van haar le zers zijn verwerkt. Het getoon de schip is geschikt voor groot en klein water en kan boven dien onder de meeste vaste bruggen in Nederland door. Het ontwerp voor dit schip is getekend door Van de Stadt Partners en wordt gebouwd door Klaas Mulder Jachtbouw. Voorts zijn er tal van ver nieuwde elektronische snufjes op het gebied van de navigatie te bewonderen en wordt een dieptemeter getoond, die drie dimensionale beelden geeft. Ook op het gebied van de vei ligheid op het water is er een nieuwtje, de zogeheten lifes- ling. Dit is een soort reddings boei in de vorm van een hijs- strop, waarmee 'de man over boord' gemakkelijker kan worden binnengehaald. -d I bREUKELEN De Ua vraag naar milieuvriende- Jijke vlieg-, voer- en vaar- nk hdgen wordt steeds gro- ja>' ter. En omdat de Hiswa pit jaar in het teken van pet milieu staat, heeft jachtwerf Arie Wiegmans >sen,L Breukelen hierop han- öig ingespeeld. Als één 3( pan de allernieuwste mufjes toont hij een poly- fester open boot, genaamd 3puffie 18', die wordt uiS' roortbewogen met behulp pan een elektromotor. Nu zijn elektromotoren in de Watersport niet helemaal on- jekend, want al vele jaren is len aantal door elektriciteit ingedreven buitenboordmo- pren in de handel. De 'Duffie' S echter uitgerust met een in- ioordmotor, die een kracht kan ontwikkelen van bijna 2,5 pk of wel 1,7 kW. Populair Het scheepje, dat wordt ge bouwd bij Duffield Marine in het Amerikaanse stadje Costa Mesa (Californië), is volgens importeur Wiegmans nu al de meest populaire boot in New port Beach. En hiervoor staan natuurlijk zijn milieuvriende lijkheid en het ontbreken van soms hinderlijk motorlawaai ruimschoots borg. „Zijn sierlijke vorm en uiter aard regelbare elektrische voortstuwing maken dit scheepje uitermate geschikt als toerboot en voor commercieel gebruik als bijvoorbeeld taxi- of huurboot", zo prijst de im porteur zijn waar aan. De aandrijving van de 'Duf fie', die 5.40 bij 1.98 meet en een diepgang heeft van slechts 55 centimeter, gebeurt met een speciale door General Electric ontwikkelde 36 Volt motor. Deze wordt gevoed door drie in serie geschakelde twaalf Volts 220Ah accu's. Hiermee is het scheepje in staat om drie uur lang met een snelheid van 11,5 km per uur of acht uur met 7,5 km per uur te varen. Daarna moeten de batterijen weer zo'n tien tot twaalf uur onder de, overigens ingebouw de, acculader staan. De aan drijving van elektromotor naar de schroefas gebeurt met behulp van een V-snaar. Op het dashboard is een elektro nisch paneel gemonteerd, waarmee precies in de gaten kan worden gehouden hoeveel energie er nog in de accu's zit en wat het verbruik is bij een bepaalde snelheid. De elektri sche boot is door zijn gewicht van 765 kilo goed trailerbaar. De 'Duffie' kost inclusief een waslijst aan accessoires 32.500 gulden. Het logo van de Hiswa 91 (tekening links) Een overzicht van de Hiswa van vorig jaar (foto rechts). Een dieptemeter, die driedimensionaal de bodem onder het schip laat zien. Het casco van het schip van de toekomst, de Motorboot 2000, in aanbouw (foto boven). AMSTERDAM verder op de koers, die vorig jaar is ingezet. De expositie biedt ook nu weer meer dan een overzicht van schepen, watersportartikelen of een ge zellig dagje uit. Volgens de or ganisatoren is het belangrijker dat de bezoekers zich uitge breid kunnen informeren, want zeggen zij, bij gebrek aan kennis ontbreekt vaak ook de interesse voor een bepaald produkt. Beginners Veel aandacht wordt er dit maal besteed aan de beginnen de watersporter. Informatie over vaaropleidingen, charter- bedrijven en kleine schepen kunnen de starters op weg helpen. „Iemand die voor het eerst in zijn leven een schip koopt, zal niet snel een groot jacht willen aanschaffen. Daarom heeft de Hiswa besloten extra aandacht te geven aan de wat kleinere, en voor velen meer betaalbare, schepen. Uit enquêtecijfers van vorig jaar blijkt namelijk dat twintig procent van de be zoekers was geïnteresseerd in open of half afgedekte zeilbo ten", aldus de heer Van der Loo. Daarom liggen zes kleine kajuitzeiljachten gemeerd aan een steigerplaats met de naam 'Starteiland'. Ook de liefheb bers van kleinere motorboten komen ruimschoots aan hun trekken in een aparte hal. Van der Loo: „De startende watersporters zijn extra be langrijk, omdat zij de toekom stige doelgroep voor grotere jachten zijn" Noviteiten Op de Hiswa 91 zijn uitéraard weer tal van nieuwtjes te zien. Zo biedt de ANWB de bezoe kers een kijkje in de toekomst. De redactie van de Waterkam Hiswa 91, de 'Duffie 18', waarvan de schroef Ook voor de kleinere boten is er op de Hiswa 91 veel aandacht. •Is. zi én van de meest milieu-vriendelijke boten op de oor een elektromotor wordt aangedreven.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11