akbonden verrast ')ver 'schokkende' oorstel van Y D Unilever schrapt in Europa 5500 banen Akzo keert 44 procent van netto winst uit ompaq Nederland vergroot jaaromzet met 70 procent MARKTEN Recordjaar Hagemeyer 7 Beurs van Amsterdam DONOMIE ËeidóeSou/umt WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 PAGINA 9 iridische stappen tegen Postbank JtECHT De dienstenbonden van FNV en CNV, Unie 'jjp en VHP gaan juridische stappen nemen tegen de B Postbank Groep, omdat de Postbank de afspraken i het stimuleren van natuurlijk verloop niet nakomt. L-door dreigt een 'pijler onder het sociaal plan weg te jjn', zo heeft bestuurder D. Hamaker van de Diensten- j FNV gisteren meegedeeld na afloop van overleg met aad van bestuur van de NMB Postbank Groep. De bon- zijn 'behoorlijk teleurgesteld' over de houding van de [bank, die volgens hun vooral is ingegeven door finan- fc motieven. Het sociaal plan zou minstens 200 miljoen jen gaan kosten in plaats van de voorziene 60 tot 80 mil- Vooralsnog proberen de bonden de zaak langs juridi- i weg op te lossen. woordvoerder van de NMB Postbank Groep ontkende Jde Postbank de afspraken niet na zou komen. „Wij hou- jons wel degelijk aan de afspraken. Maar de vakbonden In er een veel ruimere interpratatie aan dan wij", aldus Tvoordvoerder. De NMB Postbank wacht de juridische [pen verder rustig af. Air France staakt lijnvluchten Eindhoven-Parijs AMSTERDAM De Franse luchtvaartmaatschappij Air Fran ce staakt met onmiddellijke in gang haar lijndiensten tussen Eindhoven en Parijs. Air France ziet zich genoodzaakt deze maat regel te treffen in verband met de 'economische conjunctuur in de regio Eindhoven, nog verscherpt door de gevolgen van de Golfcri sis'. Volgens de maatschappij daal de het passagiersaanbod op de route zo scherp dat de exploitatie verliesgevend dreigde te worden. Een hervatting van de diensten wordt niet uitgesloten. Macintosh vergroot nettowinst met 43 procent MAASTRICHT Het detailhandelsconcern Macintosh (Kwantum, Superconfex, Halfords, Piet Klerkx) heeft de nettowinst over 1990 vergroot met 43,1 procent tot 18,3 miljoen, zo heeft de Limburgse onderneming gisteren la ten weten. In januari sprak de raad van bestuur al de verwachting uit dat de winst met circa veertig procent zou toenemen. De winst per aandeel steeg van ƒ2,36 tot ƒ3,38. Het be drijfsresultaat nam toe van 21,6 miljoen tot 31,1 mil joen, een stijging van 43,6 procent. De omzet van Macin tosh kwam vorig jaar uit op 1.049,6 miljoen, 1,5 procent meer dan de 1.034,4 miljoen in 1989. Macintosh ziet de resultaten over 1991 'met vertrouwen' tegemoet. Concreter durft de raad van bestuur niet te zijn. „Wij achten het nog te vroeg gezien de onzekere po litieke en economische ontwikkelingen". Aan de aandeelhouders zal een keuzedividend worden voorgesteld van 1,45 in contanten of een uitkering in aandelen van vier procent. De algemene aandeelhou dersvergadering wordt gehouden op 23 mei. British Aerospace boekt recordwinst en -omzet LONDEN Het Britse luchtvaart en defensieconcern British Aerospace (BAe), onder meer eigenaar van Bal last Nedam, heeft in 1990 een record winst voor belastingen geboekt van 376 miljoen pond sterling 1,24 mil jard). In 1989 boekte British Aerospa ce een winst van 333 miljoen pond (f 1,09 miljard). De omzet kwam uit op 10,5 miljard pond (f 34,65 mil jard), eveneens een record. Een jaar eerder beliep de omzet 9,1 miljard pond {f 30,03 miljard). De voorzitter van de raad van bestuur, Roland Smith, zei in een toelichting dat de recordwinst en -omzet vooral waren te danken aan een goede gang van zaken in de defensiesector. >rvolg van de voorpagina) N HAAG De vak- ïden toonden zich bij der verrast over het lokkende' voorstel, dat materieel op neerkomt de werknemers er in omen op achteruit n. Als zelfs de op 2,5 icent geschatte prijsstij- dit jaar niet wordt :ompenseerd, treedt navenante daling van koopkracht op. bonden gaan zich op het lijn-voorstel beraden, maar is zeer onwaarschijnlijk ze ermee instemmen, ïdhaving van de koop- cht geldt als een minimum- in het cao-overleg. De instenbond FNV heeft 3,5 procent loonsverhoging geëist en compensatie voor een prijs stijging hoger dan 2,5 procent. V D heeft ook voorgesteld om een deel van de atv-dagen te schrappen en maatregelen in de sfeer van de Ziektewet te nemen, zoals een ziektedag voor eigen rekening of een la gere uitkering. Ook dit staat haaks op voorstellen van de bonden. Zo wil de Diensten bond FNV de nu 36-urige werkweek met een uur ver korten en afspraken maken over de invoering van een vierdaagse werkweek. Verlies Het warenhuisconcern maakte begin deze maand bekend over het boekjaar 1990/1991 een verlies van 70 miljoen gul den te lijden. Het resultaat moet de komende twee jaar met 100 miljoen gulden verbe teren, onder meer door het schrappen van nog eens 465 arbeidsplaatsen op het hoofd kantoor en de regiokantoren. Op dat moment was echter nog geen sprake van het be zuinigen op arbeidsvoorwaar den. De V D-woordvoerder kon overigens dinsdag niet aangeven hoeveel het concern op de arbeidsvoorwaarden denkt te besparen. Ook tijdens het eerste cao- overleg vorige week is er vol gens de woordvoerder van de Dienstenbond FNV met geen woord over gerept. Het voor stel viel de onderhandelaars gisteren dan ook 'rauw op hun dak'. De bonden reageren naar omstandigheden tamelijk te rughoudend. Zij gaan zich 'in tern beraden' op de vraag of het 'reëel is dat de werkne mers op deze manier aan ren dementsherstel moeten bijdra gen'. Het cao-overleg gaat vol gende week verder. De vestiging van Vroom en Dreesmann aan de Grote Marktstraat in Den Haag. DANKS DALENDE PRIJZEN PERSONAL COMPUTERS )UDA De prijzen or personal computers :'s) voor zakelijk ge- uik zullen de komende nog verder dalen. De e dollarkoers en de eds groter wordende ïcurrentie zijn hieraan >et. ir ondanks de prijsdalin- die de afgelopen weken en al zo'n 15 tot 20 procent roegen, heeft Compaq nputer bv in Gouda, doch- van de Amerikaanse Com- j Computer Corporation 'SE: CPQ), de omzet het af- open jaar met ruim 70 pro cent zien stijgen. Op de Neder landse markt werden in 1990 voor 98 miljoen dollar aan computers verkocht tegen 57 miljoen in 1989. Ton Pannekoek, managing di rector van de Nederlandse on derneming is zeer tevreden over dit resultaat. „Opnieuw zijn wij in Nederland veel sterker gegroeid dan de markt dit als geheel deed", vertelde hij gistermiddag tijdens een toelichting op de jaarcijfers van Compaq Nederland in het hoofdkantoor in Gouda. Netto winst Maar niet alleen in ons land maakte het bedrijf een storm achtige groei door. Compaq Computer Corporation boekte in het vierde kwartaal van 1990 een omzet van 1 miljard dollar, een toename van 27 procent vergeleken met de zelfde periode in 1989. De net to winst voor het totale con cern steeg hiermee in deze pe riode met 70 procent tot 135 miljoen dollar (in 1989 79 mil joen dollar). De omzet over geheel 1990 be droeg 3,6 miljard dollar, een stijging van 25 procent ten op zichte van het jaar ervoor. Hiervan neemt Compaq Com puter Europa 1,8 miljard dollar voor zijn rekening. Het aan deel van Compaq Europa be droeg 50 procent en heeft voor het eerst die van Noord-Ame- rika overtroffen. De groei op de Europese markt was vier maal zo groot als de markt zelf. De netto winst van het totale concern steeg met 36 procent tot 455 miljoen dollar. De winst per aandeel over 1990 bedraagt 5,12 dollar, wat een koers-winstverhouding van rond twaalf procent betekent. Ook over de resultaten voor dit jaar is het bedrijf zeer opti mistisch gestemd. Pannekoek: „De afzet van zakelijke pc's zal in 1991 naar verwachting met zo'n 13 procent gaan toene men. Dit komt neer op onge veer 6,2 miljoen eenheden. Verder is een belangrijke fac tor in de groei van de Europe se pc-markt de potentiële af zetgebieden in Oost-Europa. Een team van specialisten heeft inmiddels al contacten gelegd in Hongarije, Joegosla vië en in de voormalige DDR. Voorts hebben we al heel voorzichtig onze voelsprieten uitgestoken in Tsjechoslowa- kije en en Rusland". Distributiecentrum Door de sterke groei in Europa is de Compaqfabriek in Schot land het afgelopen jaar op nieuw uitgebreid. Voorts is om de distributie vanuit de fabrie ken in Houston, Signapore en Schotland zo efficiënt mogelijk te laten verlopen in december van het vorig jaar besloten tot de bouw van het internationa le distributiecentrum in Go- rinchem. Vanaf 1993 zullen van hieruit alle produkten naar de geautoriseerde dealers in Europa, het Midden-Oosten en Afrika worden verstuurd. Compaq Computer Corpora tion is volgens Pannekoek overigens wereldwijd leider op het gebied van pc-systemen en desktop, portable, laptop en notebook computers. De pro dukten van het bedrijf worden in 65 landen verkocht via meer dan 3300 dealers, van wie 60 in Nederland. ROB DE ROO ankunie beticht in contractbreuk JTTEEDAM De Holland- Bankunie, een volle dochter, de ABN, kan een kort 'ge- g tegemoet zien, omdat zij igert een in Koeweitse di- •s afgesloten contract na te nen. Het ingenieursbureau rogas bv in Gouda had met Bankunie in de eerste helft 1990 een termijndeposito esloten, waarmee de koers- schillen tussen guldens en ars werden gedekt. De ikunie verplichtte zich rmee de dinars tegen een ite koers om te wisselen, t de termijndeposito was m één miljoen gulden ge- eid. Door het uitbreken van Golfoorlog was de Koeweit- munt in één klap niets meer ^etrogas had voor een eweitse cliënt een gasdruk- elstation ontworpen.' Hier- ir werd voor 2 augustus, de van de Iraakse inval in eweit, betaald maar de ïkunie hoefde het geld pas die datum in te wisselen. rongkong krijgt i ngste roltrap ~)NGKONG Hongkong ijgt in 1993 de beschikking 'er de langste roltrap ter we id. Begin volgende maand met de bouw van het 800 'ter lange stelsel van trap- n en bewegende trottoirs irden begonnen. De totale sten belopen ongeveer 187 ifjoen Hongkong-dollar (f39 'ljoen). De roltrap zal zich weg banen door het za- ndistrict van de stad en slin- rt vervolgens langs de irkten en boven de drukke "keerswegen om daarna %ang te verschaffen tot een ikke woonwijk vol wolken- ibbers. Per uur kan de be- 'ende trap 12.000 mensen voeren. Wie aan het begin de baan stapt, zal pas na 19 iuten het eindpunt hebben fikt. GASMARKT BODEGRAVEN Aan- jer 6 partijen. Bij een kalme handel >rd een prijs per kg genoteerd van f 00 - 7,35 voor 1e kwaliteit en f 7,60 '7,85 voor extra/zware kwaliteit. De directie van Unilever presenteerde gisteren de kwartaal- en voorlopige jaarcijfers. In het midden de voorzitter van de raad van bestuur, F. Maljers. foto: anp (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM De re organisatie bij de Europe se bedrijven van Unilever, waarvoor 630 miljoen gul den is gereserveerd, gaat 5500 banen kosten. Dat is vijf procent van de huidi ge 110.000 arbeidsplaatsen in heel Europa. In Neder land werken bij Unilever- bedrijven 9700 mensen. Tijdens de presentatie van de jaarcijfers zei voorzitter van de raad van bestuur F. Maljers gisteren dat de arbeidsplaatsen zouden verdwijnen door na tuurlijk verloop en vervroegde pensionering. De hele operatie moet zich binnen drie jaar hebben voltrokken. Unilever vindt dit herstructu reringsplan noodzakelijk met het oog op de komende een wording van de Europese markt per 1 januari 1993. „Wij zijn ons ervan bewust dat, om concurrerend te zijn in de Eu ropese markt, belangrijke structurele veranderingen no dig zijn omdat onze bedrijven opgericht en gegroeid zijn in een Europa met onderling ge heel onafhankelijke landen. Zo zullen we produktie over brengen en bedrijven samen voegen, zoals al is gebeurd met Van den Bergh en Jurgens en Calvé die nu onder de naam Van den Bergh Foods samen een breed assortiment levens middelen aanbieden". Onge veer zestig procent van de winst en omzet wordt in Euro pa gerealiseeerd. Maljers wees erop dat de voor genomen personeelsinkrim ping geen dramatische vormen lijkt te zullen aannemen. In Nederland werken ongeveer 9700 mensen, zodat vijf pro cent zou uitkomen op een klei ne vijfhonderd man. NAARDEN De stijgende lijn waarin het handelsconcern Ha gemeyer al enkele jaren zit, is vorig jaar voortgezet. In 1990 boekte het concern een winst van 67,6 miljoen gulden, een stij ging met 24,2 procent ten opzichte van 1989, toen de winst 54,4 miljoen gulden bedroeg. In 1989 was die nettowinst al met 32,4 procent toegenomen. Ondanks de negatieve invloed van de dollar steeg de omzet met 9,4 procent van 2293 miljoen tot 2509 miljoen gulden. Bij gelijk blijvende koersen zou de omzetstijging 17,8 procent hebben be dragen. Hagemeyer wil over 1990 een dividend uitkeren van 4,52 per aandeel tegen 4 het jaar ervoor. Voorzitter van de raad van bestuur A.H. Land kondigde gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers aan dat het handelsconcern grote mogelijkhe den ziet in de elektrotechnische groothandel in Europa. De ko mende jaren wil het deze activiteiten 'pan-Europees' uitbreiden, waardoor Hagemeyer tot één van de vijf topspelers in dit seg ment op de Europese markt moet worden. Licht op groen voor Eurocopter BRUSSEL De Europese Commissie heeft het licht op groen gezet voor Eurocopter, een gezamenlijke onderneming van de Franse vliegtuigfabrikant Aérospatiale en het Duitse concern Messerschmidt-Bölkow-Blohm. Aérospatiale is de grootste Europese helikopterbouw, MBB de kleinste. Eurocopter zou de op één na grootste fabrikant ter we reld worden - na Sikorsky uit de Verenigde Staten - met een personeelsbestand van zo'n 13.000 mensen en een geraamde om zet van ruim vier miljard gulden.- (Vervolg van de voorpagina) ARNHEM Het nettoresul taat van het chemieconcern Akzo daalde van 954 miljoen over 1989 tot 663 miljoen over 1990 of per aandeel van 22,02 tot 14,93. Als buiten gewone resultaten buiten be schouwing worden gelaten, daalde de winst met 22 procent van 940 miljoen tot 729 mil joen of per aandeel van ƒ21,71 tot 16,41. In novenber is van het divi dend over 1990 al 1,50 gede clareerd. Bij aanvaarding van het dividendvoorstel wordt 44 procent van de nettowinst uit gekeerd tegen 36 procent over 1989. Akzo tekent bij de resultaten- vermindering aan dat de ge middelde koers van de Ameri kaanse dollar verleden jaar met 14 procent is gedaald tot 1,82. Verder heeft de olie prijs, die de laatste maanden sterk heeft geschommeld en per saldo hoger is uitgevallen, een negatieve uitwerking ge had voor een aantal product groepen. Deze veranderde omstandig heden hebben tot maatregelen geleid om verdere kostehver- lagingen te bewerkstelligen, zowel door modernisering als door reorganisaties en beëindi ging van blijvend verlieslaten de activiteiten. De omzet is met acht procent afgenomen van 18,74 miljard tot 17,25 miljard als gevolg van een vermindering van de afzet met twee procent en een prijsstijging van gemiddeld één procent. Het bedrijfsresultaat daalde van 1,71 miljard tot 1,26 miljard. De daling is vooral opgetreden bij de chemische produkten, terwijl zij bij vezels en polymeren alsmede coa tings beperkt bleef. Omzet en resultaten van produkten voor de gezondheidszorg bleven zich gunstig ontwikkelen, zo merkte Akzo bij de cijfers op. Diesel zes cent goedkoper ROTTERDAM De advies prijzen voor diesel, gasolie en huisbrandolie zijn vandaag met zes cent per liter verlaagd. Voor diesel geldt zowel aan de vrije pompen als aan die van Shell een adviesprijs van 113,8 cent per liter. De prijzen voor benzines blijven ongewijzigd. De prijsverlaging is het gevolg van de ontwikkeling van de internationale productnoterin gen. GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 19590 - 20190 19290 - 19890 onbewerkt 160 - 235 155 - 225 bewerkt 21790 21490 bewerkt 270 270 Opgave: Drijfhout, A'dam Koersen Beursplein 5 weer terug naar af AMSTERDAM De euforie op de Amsterdamse beurs over voortgang van de grondoorlog heeft niet lang stand gehou den. Gisteren verdween de winst van maandag als sneeuw voor de zon. Ook de obligatie- markt was als gevolg van de rentestijging in mineur. De stemmingsindex eindigde 1,5 punt lager op 88,2, terwijl de koersindex 2,8 punt daalde tot 245,4. Beleggers wisten duidelijk niet wat ze aan moesten met de verwarde berichtgeving uit het Midden-Oosten. Zij namen het zekere voor het onzekere en bouwden hun positief af. Ook op de andere Europese beurzen -kregen winstnemin gen de overhand. Zo moest de DAX-index van de beurs in Frankfurt 2,6 procent terug, terwijl Londen gemiddeld 0,6 afstond. Ook Wall Street open de flink in de min. De handel op het Damrak was met 656 miljoen in aandelen geani meerd. De resultaten van Unilever werden voor kennisgeving aangenomen. De voedingsmid delenproducent boekte over het hele jaar 4 procent meer winst, keert een hoger slotdi- vidend uit, maar heeft tevens een belabberd vierde kwartaal achter de rug. Die slechte kwartaalresultaten werden veroorzaakt door voorzienin gen voor reorganisaties in Eu ropa ter waarde van 630 mil joen. Al met al deed dat de koers 2,40 krimpen tot 150,90. Op de omzetranglijst behaalde Unilever met ƒ51 miljoen de tweede plaats. Bij de internationals was Akzo er het slechtst aan toe. Het che- mie-aandeel brokkelde 4 af op ƒ90. KLM moest met ze ventig cent minder genoegen nemen op 26,20, terwijl Phi lips veertig cent afstond op 26,40. Koninklijke Olie deed 1,30 lager op 134,70, procen tueel gezien het kleinste ver lies. Beleggers raken er, drie dagen voorafgaand aan de sluiting van de inschrijving op het omwisselingsbod voor de fusie tussen Nationale-Neder- landen en NMB Postbank, toch langzamerhand van over tuigd dat de tegenactie van de VEB weinig zal opleveren.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9