rijgsgevangenen kunnen blok aan been worden Golfoorlog z°lriehonderd bedrijven Werktijdverkorting Nederlands veldhospitaal nog leeg ILDAAT DIE ZICH OVERGEEFT HEEFT VELE RECHTEN ldeP rest: hoeveel ^invloed heeft ^Golfoorlog op mijn bestaan? Groen Links vangt bot „IRAK KAN NIET AAN ALLE RESOLUTIES VOLDOEN" „Als Husayn 660 aanvaardt, is doorvechten illegaal" QeidwQowuvnt WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 PAGINA 7 raaki hee J HAAG De helft van de Nederlandse bedrijven s bez na het uitbreken van de Golfoorlog werktijdverkor- 'oor voor het personeel aanvroegen, heeft dit verzoek veilig Iwerkelijk doorgezet. Het ministerie van sociale za- spect heeft zeshonderd formulieren gestuurd naar bedrij- gem die daar om vroegen en er daarvan driehonderd te- Jam gekregen. De verzoeken zijn doorgestuurd naar de vijf chall esten van de Loontechnische Dienst (LtD), die zorgt ;bberr afhandeling. ldde bedrijf dat werktijdverkorting aanvraagt, kan een n het iep doen op het Algemeen Werkloosheidsfonds (AWf). i het s wel een eigen risico aan verbonden. Er moet vier 1 in 1 en lang sprake zijn van een halvering van de bedrij- rest teid alvorens de kas opengaat. Van de aanvragen is elijkeitig procent afkomstig uit de reisbranche. De rest be an d t onder meer vervoers- en horecabedrijven. Een van ;rote bedrijven die een verzoek indienden, is KLM. Van Almonde escorteert hospitaalschip VS A/B JACOB VAN HEEMSKERCK Het Nederlandse mari nefregat Philips van Almonde is gisteren het Amerikaanse hos pitaalschip Mercy gaan escorteren in de Perzi sche Golf. Het fregat opereert onder de kust van Saudi-Arabië, in een gebied dat bekend staat als „mijnenge- vaarlijk". Volgens eskadercomman dant P.C. Kok gebeurt de escorte op verzoek van de Amerikaanse admiraal March en maakt het deel uit van het roulatieschema voor de multinationale vloot in de Golf. Volgens Kok geldt voor het gebied waarin de Mercy en de Van Almonde opereren een „beheersbaar mijnen gevaar". Het gaat daarbij vooral op drijvende mij nen. „Het is een afweging. We accepteren het ver hoogde risico, omdat het vervoer van gewonden nu over korte afstand kan plaatsvinden", aldus Kok. Een van de redenen voor de Amerikanen om de Van Almonde te vragen de Mercy te escorteren, is de aanwezigheid van twee Lynx-helikopters aan boord van het fregat. De helikopters kunnen ge bruikt worden bij het op sporen van mijnen. Het ri sico van een aanval over zee of door de lucht is vol gens Kok vrij klein. Zo er nog enige aanvalsdreiging is, dan blijft de Mercy in principe buiten schot om dat het een hospitaalschip is. Dergelijke schepen, herkenbaar aan een groot rood kruis, mogen volgens de Conventie van Genève niet worden aangevallen. RIYAD Het Ne derlands medisch team bij de Saudische hoofdstad Riyad wacht nog steeds op de eerste oorlogsge- wonde die wordt bin nengebracht. Het team, onder leiding van kapitein Van de Velde, is ingedeeld bij een veldhospitaal onder Brits comman do. Van de Velde sprak er gisteravond zijn verba zing over uit dat er klaarblijkelijk zo weinig slachtoffers zijn gevallen. Het veldhospitaal heeft nog geen enkele oorlogs- gewonde hoeven te be handelen, ook niet van Iraakse kant. „De enige verklaring die ik daar voor op dit moment kan geven is dat de Irakezen zich dermate snel over geven dat er nauwelijks gewonden hoeven te val len", aldus Van de Velde. Het Nederlandse veld hospitaal in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) is eventueel be schikbaar om gewonde Iraakse soldaten op te vangen. Het veldhospi taal in Jebel Ali, dat door 53 Nederlanders wordt bemand, is aanvankelijk naar de VAE overge bracht voor de opvang van eventuele gewonden van de Nederlandse schepen in de Golf. Daarnaast zouden ook gewonden van de geal lieerde troepen in het veldhospitaal terecht kunnen. Met de opvang van Iraakse gewonden werd tot nu toe geen re kening gehouden. |N HAAG „Waar bben jullie nou zolang (gehangen?", vroeg een iakse soldaat gisteren I zijn arrestatie door de herikanen. Het krijgs kangenschap lijkt voor fel Irakezen een bege- hswaardige status. Vele jizenden hebben zich gens de berichten jsrgegeven. Ze vormen logistiek en financieel bbleem voor de geal- lerden, waaraan ook het ppen van de oorlog lorlopig geen einde jiakt. il lijk het einde van de Golfoor- FCJ nabij lijkt, rijst de vraag ér de status van de krijgsge- ngenen aan zowel Iraakse 1, geallieerde zijde. „Krijgsge- ngenen houden de status n gevangene totdat zij naar p land terug zijn gebracht", it Gabriel de Mont Mollin, *Tlden-Oosten woordvoerder n de internationale commis si'van het Rode Kruis in Ge- Lyjve. „De bij een oorlog be- ikken landen zullen zelf ten:ieten onderhandelen over i hujvrijlating van hun gevange en \fi. Maar er mag niet een in ïfcrt ruilhandel plaatsvinden, druke gevangene moet als indi- s vflu worden behandeld", vooié Mont Mollin baseert zich rikaj internationale regels die tudem vastgelegd in de Conven- at zi van Genève. Afgeleid van i vft zogeheten Landoorlogre- aldJment uit 1899, waarin voor t eerst internationaal geï nde regels werden vastge- (d over oorlogsrecht, onder tekenden vrijwel alle in de schujlfoorlog deelnemende lan- mfah in 1977 een Derde Con- lhtie van Genève. Ügel Dok|echten iC!iW)lgens de bepalingen heeft u e't Internationale Rode Kruis 'icieel de taak in de oorlogs lieden te controleren of de jels ten aanzien van behan- Jing van krijgsgevangenen °^rcorden nageleefd. Dat die r q ^ying nogal eens te Franse soldaten onderzoeken een provisorische bunker in het zuiden van Irak. Duizenden Iraakse militairen, die zich in dergelijke versterkingen hadden verschanst, zijn krijgsgevangen gemaakt. foto: afp overlaat, bleek vorige maand wel toen Irak schijnbaar mis handelde Amerikaanse krijgs gevangenen op de televisie toonde. Zowel het tonen op tv als het mishandelen is verbo den. Formeel heeft de krijgsgevan gene in elk geval vele rechten. Zo heeft de gevangen geno men soldaat recht op „een eer volle en menselijke behande ling". Krijgsgevangenen mo gen niet worden blootgesteld aan gewelddaden, belediging of nieuwsgierigheid van het publiek. Represailles tegen hen zijn verboden. Bij arresta tie is de gevangene slechts verplicht tot het opgeven van zijn voor- en achternaam, rang, geboortedatum en regi stratienummer. Voorts mag hij niet door lichamelijke of gees telijke kwelling of dwang tot het geven van andere inlich tingen worden gedwongen. Ook voor de huisvesting van de gevangenen gelden mini mum-eisen. Kampen moeten in dezelfde mate als de burger bevolking ter plaatse tegen luchtaanvallen zijn beveiligd. Voeding moet voldoende zijn om een goede gezondheid te handhaven en gewichtsverlies te voorkomen. Er moet gele genheid zijn voor godsdien stoefeningen, studies, recreatie en sport. Krijgsgevangen on derofficieren en soldaten moeten de officieren van de gevangenhoudende mogend heid groeten. Aan gezonde ge vangenen mag zelfs arbeid worden opgedragen, mits niet militair, ongezond of vernede rend. Bezoeken Volgens Gabriël de Mont Mol lin is officieel niet bekend hoeveel geallieerde krijgsge vangenen in handen van Irak zijn gevallen. Hoewel het In ternationale Rode Kruis het recht moet hebben alle gevan genen persoonlijk te spreken, heeft Irak dat tot nog toe ge weigerd. „We hebben vele ma len aan Irak gevraagd de geal lieerde krijgsgevangenen te mogen bezoeken. We hebben geen enkele reactie ontvan gen. Zelfs het geven van de namen, wat volgens de Con ventie van Genève uiterlijk binnen zeven dagen na arres tatie moet gebeuren, wil Irak niet", aldus de woordvoerder. Over het lot van de Iraakse krijgsgevangenen in Saudi- Arabië bestaat althans bij de overheden meer duidelijkheid. De Mont Mollin: „Wij hebben momenteel twintig delegaties in Saudi-Arabië zitten, die elk de krijgsgevangenen bezoeken. Tot nu toe hebben we er met zo'n 2500 gevangenen gespro ken. Over hun toestand kan en mag ik niets zeggen. Wij zijn een neutrale organisatie en de landen die de soldaten gevangen houden zijn zelf ver antwoordelijk. Alleen aan hen geven we vertrouwelijke in formatie". Voordat deze gevangenen ge repatrieerd kunnen worden, zal het Rode Kruis ze eerst al lemaal gesproken moeten heb ben. De Conventie bepaalt na melijk dat geen enkele gevan gene gedwongen mag worden naar zijn vaderland terug te keren. Wanneer een krijgsge vangene om politieke of ande re redenen weigert terug te keren, dient dat te worden ge respecteerd door het gevan- gennemende land. Gevechtskracht Dat het houden van krijgsge vangenen problemen met zich mee kan brengen, is in de Golfoorlog weer gebleken. Zelfs het Nederlandse Hand boek voor de Soldaat waar schuwt dat „de aanwezigheid van krijgsgevangenen de ge vechtskracht van de eenheid zal doen verminderen, aange zien er zowel personele als materiële middelen aan de eenheid onttrokken moeten worden voor de bewaking, af voer en verzorging". Deze da gen noteerden verscheidene verslaggevers ook hartekreten van geallieerde bevelhebbers, die zich geen raad leken te weten met de onverwacht gro te hoeveelheden Iraakse krijgsgevangenen. In de haast moeten grote tentenkampen bijgebouwd worden. Van Irak is inmiddels zo goed als zeker komen vast te staan dat het krijgsgevangenen ge blinddoekt over straat ver voerde, dat de gevangenen on der dwang verklaringen moes ten afleggen voor de televisie camera en dat zij als menselijk schild worden gebruikt tegen vijandelijke aanvallen. De Conventie van Genève ver biedt dat allemaal. Maar ook de Amerikanen lij ken zich niet volledig aan de regels te houden. Krijgsgevan genen de gelegenheid bieden tegen hun eigen land te strij den, waarover de Amerikanen hebben gesproken, is eveneens verboden. Niettemin is het waarschijnlijk dat de gevangengenomen Ira kees zich gelukkiger mag prij zen dan zijn geallieerde lotge noot die in Iraakse handen is gevallen. Een maand geleden leidde de aankomst van 35 Iraakse krijgsgevangenen in Engeland in elk geval tot he vige irritatie onder de bevol king. De boosheid betrof de nette behandeling die de Ira kezen te wachten stond, in schrille tegenstelling tot de Engelse krijgsgevangenen in Irak, die op televisiebeelden te zien waren geweest. Het zwaarbewaakte kamp in het Engelse Rollestone is voorzien van sportvelden, bibliotheek en een gloednieuw gymnasi um. De gevangenen ontvan gen elk 10 pond zakgeld voor lichte arbeid. Een winkel is in aanbouw, er is speciaal eten en een islamitische priester. Terugkeer Alleen al uit logistiek en fi nancieel oogpunt zullen de ge allieerden snel na de Golfoor log hun vele krijgsgevangenen kwijt willen. Maar zo eenvou dig gaat dat volgens Rode- Kruiswoordvoerder De Mont Mollin niet. Zijn organisatie is bijvoorbeeld tot op heden nog betrokken bij de terugkeer van krijgsgevangenen uit Iran en Irak, als gevolg van de achtjarige oorlog die deze lan den uitvochten. „In die oorlog hebben we wèl met de krijgs gevangenen mogen spreken. Tot op de dag voor het uitbre ken van de Golfoorlog zijn we bezig geweest met de terug keer van deze gevangenen. Tot 15 januari waren er bijna 81.000 gevangenen vrijgelaten, ruim 42.000 Irakezen en 38.000 Iranezen. Na 15 januari werd het ons onmogelijk nog met Irak te overleggen, maar wij blijven proberen de terugkeer van de gevangenen na de Golfoorlog te hervatten". JEAN-PIERRE GEELEN king DEN HAAG Lezers van het Arabische dagblad al-Hayat hebben een test kunnen doen om vast te stellen hoeveel in- jvloed de Golfoorlog op hun da- igelijks leven heeft. Hoofdredac teur Jihad Ghazzen was men sen tegengekomen die riepen 'dat het allemaal wel meeviel omdat zij geen Kuwayti, Ira kees of wapenhandelaar waren. Ghazzen schreef dat in feite ie- dereens bestaan door de Golf oorlog wordt beïnvloed en om dat te bewijzen stelde hij een lijst vragen samen waarop de Arabische lezers met ja of nee moesten antwoorden. Heeft u verwanten of vrienden op het slagveld? Schiet u midden in de nacht wakker met het panieke rige gevoel dat er tijdens uw slaap iets gebeurd kan zijn? Zet u meteen de radio of tv aan zodra u 's morgens bent opgestaan? Heeft u gemerkt dat al uw gesprekken eindigen met de Golfoorlog? Heeft u uw vakantie uitgesteld of afgezegd? Heeft u maar geen nieuwe auto of kleren gekocht we gens de oorlog? Belde u met verwanten of vrienden in verre landen alleen maar om over de Golfoorlog te praten? Heeft u ruzie gehad met andere mensen wegens de Golfoorlog? Heeft uw efficiency op het werk te lijden van de oor log? I. Heeft u gemerkt dat u tijdschriften en kranten ging kopen die u vroeger nooit gekocht zou hebben? Heeft u zich geabonneerd op CNN? Heeft u het gevoel dat u beter uw hele vermogen kunt verbrassen, zelfs als u er niet echt van zult ge nieten? Denkt u erover naar een ver land te immigreren en uw Arabische naam te veranderen? Hebt u uw baan verloren wegens de oorlog? i. Heeft uw baas uw salaris verlaagd wegens de recessie die is ontstaan als gevolg van de oorlog? i. Heeft u personeel ontslagen, het salaris van uw men sen verlaagd of hun promotie uitgesteld met als ex cuus de Golfoorlog? Voelt u zich tijdens gesprekken de commandant van de geallieerde strijdkrachten? Begrafenis Amerikaanse soldaten begraven een bij de gevechten omgekomen Iraakse militair. Weliswaar hebben de Amerikanen bekendgemaakt dat zij alle graven zullen markeren, om Irak in een later stadium te kunnen informeren. Maar volgens het Rode Kruis moet een omgekomen soldaat eerst worden geïdentificeerd en vervolgens begraven op een kerkhof. foto: ap (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer heeft zich gis termiddag in overgrote meerderheid uitgesproken tegen een motie van Groen Links, waarin de regering werd verzocht bij de Verenigde Naties te pleiten voor een staakt- het-vuren in de Golfoor log. De meerderheid van de Ka mer onderschreef het rege ringsstandpunt dat de militaire situatie en de veiligheid van de geallieerde troepen nog te onzeker zijn om de militaire activiteiten te staken. Volgens fractievoorzitter Bec kers van Groen Links is een staakt-het-vuren noodzakelijk, omdat de anti-Saddam-coalitie anders misbruik maakt van zijn militaire overmacht om Irak te dwingen tot capitulatie. „Naarmate de overwinning nadert, groeit de neiging om maar door te jassen. Dat is", aldus Beckers, „in strijd met de resoluties van de VN, die slechts' de Iraakse terugtrek king uit Kuwayt zouden beo gen. Premier Lubbers bestreed die lezing. Hij citeerde resolu tie 678 die de inzet legitimeert van „alle noodzakelijke mid delen om de internationale vrede en veiligheid te herstel len". Hij verdedigde het geal lieerde optreden op Iraaks grondgebied, dat volgens hem bedoeld is om de geallieerde troepen te beschermen tegen Saddams keurtroepen. Een vrije doortocht voor de Irake zen met hun materieel achtte hij militair onverstandig, van wege het risico op een schijn- terugtrekking. „De boodschap tegen Irak is: stap uit je tank en geef je over. De boodschap is niet: rij maar met tank en al terug naar je basis". Zowel de regeringspartijen CDA en PvdA als de opposi tiepartijen VVD en D66 kon den zich vinden in de opstel ling van de premier. Volgens Gualthérie van Weezei (CDA) en Weisglas (VVD) is er pas sprake van vrede als Saddam Husayn van het politieke to neel verdwenen is en is het niet aan het Nederlandse par lement de bondgenoten in de Veiligheidsraad voor te schrij ven hoe ze zich moeten opstel len Melkert (PvdA) drukte zich voorzichtiger uit. Met in stemming haalde hij de woorden van minister Van den Broek (buitenlandse za ken) aan, die eerder deze week verklaarde dat de terri toriale grenzen van Irak niet in het geding zijn, dat het gaat om de bevrijding van Kuwayt en dat de positie van Saddam Husayn een zaak is van het Iraakse volk zelf. Senator 'ziet' beelden van nazi-Duitsland DEN HAAG Minister Van den Broek (buitenlandse za ken) heeft gisteren in de Eer ste Kamer een opmerking van senator Vogt van Groen Links tijdens een debat over de be groting van buitenlandse za ken „ongepast" genoemd en vergeleken met de gewraakte NSB-opmerking van het Tweede-Kamerlid Van Vlij men (CDA) aan het adres van Groen Links. Van Vlijmen vergeleek de opstelling van Groen Links met die van de NSB van voor de oorlog. Spre kend over de kwalijke indirec te gevolgen van de Golfoorlog zoals de aanwakkering van nationalistische gevoelens merkte Vogt gisteren op: „Als ik het fanatisme zie waarmee met Amerikaanse vlaggetjes wordt gezwaaid naar president Bush, zie ik beelden uit het Duitsland van de Tweede We reldoorlog voor me verschij nen". „Ongepast", reageerde Van den Broek bij interruptie. „Een opmerking die niet thuishoort in deze Kamer". Vogt benadrukte in de Senaat dat de vergelijking slechts be trekking had op „fanatisme". tUSKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN (c) Standaard Uitgeverlj/Wavery Produc DEN HAAG „Als de Iraakse leider Saddam Husayn resolutie 660 van de Veiligheidsraad aan vaardt, dat wil zeggen als hij zich inderdaad nu te rugtrekt uit Kuwayt, dan is het doorvechten van de Verenigde Staten en de coalitie uit een oogpunt van volkenrecht illegaal", zo zegt prof. dr. P.J.I.M. de Waard. De hoogleraar volkenrecht aan de Vrije Universiteit in Amsterdam zegt zich de afge lopen dagen steeds te hebben verbaasd over het standpunt van de Amerikaanse president JBush en zijn coalitie-genoten dat Irak eerst aan alle twaalf resoluties van de Veiligheids raad zou moeten voldoen alvo rens tot een staakt-het-vuren zou kunnen worden besloten. „Dat is onzin", aldus De Waard. „Als je naar die resolu ties kijkt, kan iedereen dat zien". „Een paar van die resoluties gaan over sancties tegen Irak. Je kunt van een land niet ver langen dat men sancties tegen zichzelf ondersteunt. Een paar andere hebben betrekking op de vrijlating van de gegijzel den. Dat is niet meer aan de orde. Andere resoluties gaan over de status van de ambassa des in Kuwayt of over de te rugkeer van de emir. Dat zijn zaken voor de nieuwe regering in Kuwayt en in ieder geval "niet meer voor Saddam Hu sayn. Kortom, het zijn dom weg geen resoluties waaraan Saddam Husayn, als hij een maal uit Kuwayt is verdwe nen, kan voldoen", zo stelt De Waard vast. „Blijft dus alleen de resolutie waarin van Irak herstelbeta lingen worden geëist. Daar mag je verder van denken wat je wil, maar in het internatio nale volkenrecht is dat geen casus belli, dat wil zeggen geen reden om oorlog te voeren. Sterker nog, sinds het begin van deze eeuw is het staten onderling zelfs nadrukkelijk verboden schulden met ge weld te vereffenen. Met name de Britten hadden daar toen een handje van. Die kwamen dan bij hun Latijns-Ameri kaanse debiteuren met een paar kannoneerboten voor de kust en riepen dan: betalen of we schieten. Het was de Ame rikaanse minister Potter die daar toen middels de Potter- conventie een einde aan maakte", aldus De Waard, die daaruit de conclusie trekt, dat een oorlog om het afdwingen van herstelbetalingen „vol strekt illegaal" zou zijn. „Bovendien", zo vervolgt De Waard, „is er in resolutie 660 duidelijk sprake van onder handelingen tussen Irak en Kuwayt waarbij beide landen hun geschillen moeten bespre ken. Ik herinner er aan dat een van de redenen voor de Iraakse bezetting van Kuwayt ging over financiële proble men tussen de beide landen. Irak en Kuwayt claimden daarbij het een en ander van •elkaar. Daar komen nu na tuurlijk nieuwe claims bij waarbij, ik me overigens kan voorstellen dat die er niet al leen van de kant van Kuwayt liggen. Ook Saddam Husayn kan het een en ander eisen. Bijvoorbeeld op grond van de vraag, of alle bombardemen ten op Irak wel gerelateerd kunnen worden aan het mili taire doel van de coalitie: de bevrijding van Kuwayt". „Al dat soort zaken is een kwestie van onderhandelen, al of niet uitmondend in recht spraak dan wel arbitrage via het Internationaal Gerechts hof. In ieder geval kunnen dergelijke kwesties niet met geweld worden beslecht. Zelfs de ergste misdadiger heeft recht op een eerlijke rechts- gang en waarom zou o'at niet voor Saddam Husayn gelden?"

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7