VS bijten zich als pitbull vast in Saddam Husayn DIABETES IS OVERAL Opheldering Spookachtig decor van ongekende gruweldaden Triomfgevoelens gevaarlij voor relatie met Arabiereii Golf nachtmerrie voor Gorbatsjov Kinderen Tel Aviv vieren onbekommerd Poerimfeest GOLFOORLOG CeidoeSouocwit WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 PA<J( RIYAD „Waar bleven jullie nou. We zaten hier zo lang te wachten". Gekleed in bermudas horts, T-shirt en met een onvervalst Amerikaans accent kwam een Iraakse soldaat toen hij krijgs gevangene werd gemaakt „opheldering" vragen. De man, een inwoner uit de Amerikaanse stad Chicago, bezocht voor de oorlog zijn grootmoeder •n Baghdad. Toen de oorlog uitbrak werd hij di- -ect onder de wapenen geroepen en naar Ku wayt gestuurd.Het is niet het enige vreemde soorval dat de geallieerden meemaken met Traakse krijgsgevangenen. In januari liep serge- mt Alan Jones in een krijgsgevangenenkamp ?en bekende uit zijn woonplaats Milwaukee te ren het lijf en militaire bronnen vertelden te- rens over een soldaat die de Amerikanen von ten in een ondergrondse bunker; hij droeg gala- choenen aan zijn voeten. „Die moeten ze recht- treeks van de dansvloer geplukt hebbenwas iet commentaar van de militaire bron. Bewijzen voor aansteken van oliebronnen WASHINGTON De Amerikaanse troepen hebben de hand gelegd op Iraakse documenten waaruit blijkt dat het Iraakse bewind de olie-produce rende capaciteit van Kuwayt wilde vernietigen. Er zijn 600 branden ge sticht en nu branden er nog steeds 500 van de 950 oliebronnen die Kuwayt heeft. De Irakezen hebben ook raffi naderijen en andere olie-installies ver nietigd. De Iraakse documenten die de Amerikanen in handen hebben gekre gen, zijn bevelen aan de leiders van eenheden die dateren van 17 januari, de dag waarop de Golfoorlog uitbrak. KUWAYT-STAD Ku- waytse troepen zijn vanmor gen als eerste eenheden van de geallieerde legermacht Kuwayt-stad binnengetrok ken. Bijna zeven maanden na de Iraakse inval wappert de vlag van Kuwayt weer boven het oliestaatje. Verslaggevers die met de troe pen meereizen maakten van morgen melding van feestvie rende Kuwayti's in straten, die alle sporen dragen van oorlog, bruut geweld en een overhaas te vlucht van de Iraakse troe pen. De stad ligt voor een groot deel in puin en temidden daar van staan vernietigde tanks en kapotgeschoten wagens. Op tal van plaatsen liggen door de Irakezen in de haast achterge laten wapens en munitie. Al leen aan de rand van de stad werd vanmorgen nog gevoch ten. Inmiddels heeft de verdre ven emir voor zijn land de staat-van-beleg afgekondigd. In dit ronduit spookachtige de cor hebben zich volgens Ku- waytse ooggetuigen de afgelo pen maanden, maar vooral de drie dagen vóór de Iraakse af tocht, ongekende gruwelijkhe den afgespeeld. Vrouwen en kinderen zouden voor de ogen van familieleden zijn verkracht en vermoord; mannen werden in handen en voeten geschoten en daarna geëxecuteerd. Kin deren die leuzen tegen Saddam Husayn op muren hadden ge verfd zijn ter plekke doodge schoten. Ontelbare anderen zouden door de terugtrekkende Iraakse troepen zijn meegeno men als gijzelaar. Volgens Amerikaanse schattin gen is een kwart van de bur gerbevolking van Kuwayt (800.000) dood of gewond, dan- wel lijden aan ziekten als cho lera en dysenterie. Vooral kin deren dreigen het slachtoffer te worden van infecties en onder voeding. Behalve cholera zijn er ook berichten over het uit breken van de pest in Kuwayt. Ratten, die zich al weken te goed doen aan de miljoenen ki lo's vuilnis die zich hebben op gehoopt in Kuwayt-stad sinds de Iraakse invasie, zijn een ernstige bedreiging. De eerste verslaggever die Ku wayt-stad bereikte was gisteren de Canadees Bob McKeown van de Amerikaanse omroep CBS. Hij was het voortdurende middelpunt van opgetogen Ku wayti's. BoB McKeown: „Ik kon niet bijhouden door hoe veel Kuwaytse mannen ik werd gekust". Saddam bezojj le legerkorps,e BAGHDAD De Iraaks dent Saddam Husayn hee^ 1 ren het le legerkorps bez<na de voorbereidingen voor v dediging van Iraks veiligrfw soevereiniteit" te inspect hi door Radio Baghdad gem di radiostation, dat Saddam gel ceerde als veldmaarschal] esi dent en opperbevelhebbers a strijdkrachten, vermeldde b tijdstip" of de plaats van hetpep Enkele eenheden van het s gerkorps zijn gelegerd in 1 er ten van Kuwayt. De rest lei gerd langs de noordelijkotij westelijke sectoren van d t c met Iran. ;rc (Van onze correspondent Mare de Koninck) VASHINGTON Het is linsdagmiddag in Was- ïington en Amerika heeft' iet gevoel aan de laatste iren van de Golfoorlog jezig te zijn. Glorieus zal le overwinning zijn en oet zal-ie smaken. Nie- nand in deze stad, van iresident tot scholier, van Congreslid tot pompbe- liende, wil nu nog weten 'an een staakt-het-vuren 'oordat de nederlaag van Jaddam Husayn totaal is. )e vijand alsnog een vrije af- ocht gunnen met zijn tanks en rtillerie, daarvan kan voor de Amerikanen geen enkele spra- :e meer zijn. Terugtrekken nag hij zich uit Kuwayt, maar lan lopend! Saddam is deze •orlog begonnen. Denkt hij merkelijk dat hij in het zicht •an de verplettering nog het echt heeft te kiezen aan wel- :e VN-resoluties hij zich wel n aan welke hij zich niet irenst te onderwerpen? len paar dagen geleden nog naar, vóórdat het geallieerde iltimatum afliep voor de rondaanval, had Saddam zijn pullen nog mee terug kunnen lemen uit Kuwayt indien hij oen op de voorwaarden was agegaan. Amerika moet er andaag niet meer aan denken at hij die kans zou hebben angegrepen en zich zo van ijn politieke overleving in ei- en land zou hebben verze- :erd. Vat tot zaterdagochtend gold, eldt vandaag dan ook niet aeer. Nu de triomf als een be- welmend parfum in de Was- ingtonse lucht hangt, lijkt het imerikaanse gemoed zich ver te geven aan de meer undamentele hartstochten an het front. De behoefte aan bsolute vernedering van de erslagene is groot. 'enzij Saddam persoonlijk, zo erlangt nu ook president lush, door het stof gaat en ab- olute gehoorzaamheid belooft an de wil van de overwin President George Bush van de VS reageert woedend op het „schandalige" voorstel van Iraks president Saddam Husayn. Achter Bush vice-president Dan Quale. foto: ap naar, zullen zijn terugtrekken de eenheden, inclusief de Re publikeinse Garde, in de pan worden gehakt. Als een pit bull-terriër bijt Amerika zich vast in Saddam Husayn. Dat de Sovjetunie in zijn eis tot een ogenblikkelijk staakt- het-vuren nu toch eindelijk weg lijkt te breken uit de anti- Saddamcoalitie, deert weinig Amerikanen nog. Wie op het laatst nog de zijde kiest van de verliezer, die gaat minstens diplomatiek mede ten on der. En wat is de Sovjetunie nou nog helemaal? Een econo misch, politiek en etnisch rampgebied dat er wel achter zal komen hoe hard het het Westen nodig heeft. Het is in deze maatschappelij ke en politieke atmosfeer dat ook het officiële Amerikaanse beleid in de apotheose van de Golfoorlog zijn triomfantelijke gestalte aanneemt. Het is, zoals het altijd is geweest in de oor logsgeschiedenis van de mens heid, uiteindelijk de situatie op het slagveld die leiding geeft aan de politiek en de diploma tie. De riante aanblik van het strijdtoneel maakt het de op perbevelhebber, president Bush, vrijwel onmogelijk om de overwinning niet ook volle dig te incasseren. Alles wat in deze ultieme uren voor het grijpen ligt maar uit barmhar tigheid aan de vijand gelaten zou worden, zal later tot spijt leiden. Natuurlijk moet de winnaar zich groot van hart tonen, maar de tijd voor barm hartigheid (niet jegens Saddam maar jegens het Iraakse volk) gaat pas in op het moment dat de tegenstander zich waarach tig heeft overgegeven. Onvergeeflijk Stel dat de geallieerden het vuren staken alvorens de an dere kant de wapenen letter lijk heeft neergelegd en er zou nog zo'n dodelijke Scud of een salvo gasgranaten op 'onze' soldaten neerkomen. Het zou de opperbevelhebber niet gauw vergeven worden. De bijna-overwinning op het slag veld dicteert dat voltooiing van de zege inmiddels de vei ligheid van de eigen troepen beter garandeert dan een vroegtijdige armistice, waar mee de vijand nog altijd boze bedoelingen kan hebben. Die veiligheid van het eigen personeel is een allesoverheer sende verantwoordelijkheid voor de 'commander in chief. Dat die eenzijdige verplichting leidt tot nu feitelijk overbodi ge slachtoffers aan met name de andere kant, is een trage die. Maar de krijg heeft zijn ei gen onvervreemdbare wetten en een daarvan is: ik ben ver antwoordelijk voor mijn men sen, hij voor de zijne. Stel ook dat president Bush nu niet zou blijven staan op zijn eis dat Irak aan alle VN-reso- luties voldoet. De hele morele en juridische rechtvaardiging van deze oorlog zou daarmee worden verloochend. Het zal in de praktijk al moeilijk ge noeg zijn om iets van een 'nieuwe wereldorde' en het ideaal van de Verenigde Na ties te verwezenlijken. Maar nu al die belofte verpatsen aan een dictator en agressor die bovendien verslagen is, zou politiek onvergeeflijk zijn. Feest Stel dat de oorlog gestopt zou worden alvorens Irak formeel, ondubbelzinnig en voorgoed de onafhankelijkheid heeft er kend van Kuwayt, een buur land waarmee Baghdad de af gelopen dertig jaar normale di plomatieke betrekkingen on derhield. De wapens neerleg gen en dan maar hopen dat die formele erkenning ooit nog af komt, is na alle oorlogsinveste ring nauwelijks voorstelbaar. Daarnaast vallen er voor de VS, voor het Midden-Oosten en voor president Bush per soonlijk in de laatste oorlogsu ren grote slagen van prakti sche politiek te slaan, welke het Washington vrijwel onmo gelijk maken Saddam Husayn een 'gewapende vrije aftocht' uit Kuwayt toe te staan. Een politiek en deels militair overlevende Saddam dreigt in de toekomst elk vredesproces in het Midden-Oosten te torpe deren, juist nu de ervaring met de militaire samenwerking tussen westerse en Arabische landen tegen Irak, allerlei nieuwe kansen schept. Tenslotte is er de persoonlijke politieke glorie die Bush in ei gen land geniet en die nu ver volmaakt kan worden door een oorlogseinde op Ameri kaanse voorwaarden. Na alle spanning heeft Amerika be hoefte aan feest, aan het groots inhalen van de terugkerende militairen uit de Golf en aan het bejubelen van 's lands nieuwe helden: generaal Schwarzkopf, generaal Powell en president Bush. Geen onno dige concessies mogen nu nog afdoen aan de euforie. Verdienste Waarmee gisteravond nog lang niet gezegd was dat Ame rika ook werkelijk de perfecte oorlogsafloop vergund zal zijn. Afgezien van wat er nog aan drama in het strijdtheater zou kunnen voorvallen, ontstaat er een situatie die Washington niet meer volledig kan mani puleren zodra alle Iraakse troepen binnen Kuwayt zich zouden hebben overgegeven, maar Saddam in zijn eigen Irak nog tot vechten in staat is. In dat geval is er zeker geen sprake meer van een VN- mandaat, lijkt een staakt-het- vuren onontkoombaar en kan Saddam toch nog aan volledi ge militaire liquidatie ontsnap pen. Een uitkomst die mis schien als enige verdienste heeft dat ze die Amerikanen die zouden denken nu de hele wereld naar hun hand te kun nen zetten, tot enige beschei denheid noopt. Vertrouwen Jordaanse kinderen hebben hun vertrouwen in Saddam Husayn niet verloren, ook al lijk! hi nederlaag nabij. Foj n PALESTIJNEN KINDEREN VAN DE REKENING JERUSALEM Overal in de door Israël bezette gebieden kom je ze weer tegen. Oudere Palestijnen die met verstikte stem praten over het 'rampjaar'. Of heel oude Palestijnen die het over hun rampjaar hebben. Het enige ver schil is dat de bejaarden spreken over de stichting van Israël 1948 en de mid delbaren over de Zesdaag se Oorlog van 1967. Nu groeit een nieuwe genera tie op, die vanuit haar optiek kan spreken van een ramp jaar. De verpletterende neder laag van schutspatroon Sad dam Husayn die zich nu afte kent, is voor deze Palestijnen bijna het einde der tijden. Het is wel de eerste keer in decennia dat er niet veel kwaads meer gezegd kan wor den over Israël, zoals bij de voorgaande keren. Nu lijkt het wel alsof de hele Palestijnse zaak, dank zij de pro-Iraakse misrekening van PLO-leider Arafat en de zijnen, verder in de geschiedenis is teruggewor pen. Want het begint er steeds rneer op te lijken dat de situa tie van het begin van deze eeuw is hersteld. Het zijn de westerse 'imperialistische' machten die de dienst weer uitmaken. Met de punt van de bajonet vestigen ze zich daad werkelijk opnieuw in de Ara bische wereld. En dat nu niet meer via de superieur bewa pende strijdkrachten van de 'westerse huurling' Israël, maar direct - met eigen over donderend wapengeweld. En daar raakt men sentimenten die niet alleen hoog opspelen bij de bijna traditionele kinde ren van de rekening in het Midden-Oosten, de Palestij nen. Hier komt de toekomst van de hele Arabische wereld in het geding. „Bush draait de duimschroe ven steeds meer aan. Wat wij Arabieren ook aan concessies doen, het is nooit genoeg", zegt een geëmotioneerde hoogle raar uit Cairo. „Begrijp me goed, ik heb zoals veel Egypte- naren geen enkele sympathie voor Saddam. We vechten verdorie aan jullie kant. Maar volgens mij weten de gewone Amerikanen dat niet eens. Voor westerlingen is het ge woon een oorlog tegen Arabie ren. We worden allemaal over één kam geschoren". ikk „Kijk naar de Britten: »et< ben het verlies van hu|vr kanaal nooit kunnen vfi. pen. Als ik die John ftbrt televisie zie, dan drujee revanche-gevoelens vdu gezicht. Je ziet gewooifc ft Britten en de Amerika! i: zijn dat de goede oude n -i rugkeert: de tijd dat zi v, het Midden-Oosten v zeggen hadden," aldi mi historicus. t Frustratie nd' Amerikaanse onderter hebben al gewaarschujlfc de net iets te triomfah toonzetting in de VS I den tot een rampzalige I tie bij Arabieren. Ookjec den die nu nog daadwii schouder aan schouderë- ten met westerse Want daar zit de achi van de hele huidige o{£ westerse landen onders_ in hun overwinningsroe schien de onderstroom Arabische wereld. Dat i gen niet direct uitgaan geteisterde bevolking Irak, de Palestijnen q verkeerd beoordeeldeA nië valt in de huidige oi, feer nog wel te begrijpéj] wel het de kiem var moeilijkheden in zich <j^ (Van onze correspondent Rob Vunderink) MOSKOU Als er voor sovjetpresident Gorbats- ov een nachtmerrie-sce- ïario bestaat, dan moet de luidige vernedering van ie voormalig Sovjetvriend Jusayn en het militaire sak slaag dat Irak van de ïealieerden krijgt daar ta- nelijk dicht bij komen. Desteld voor een beslissende reuze heeft Gorbatsjov het ;chter niet aangedurfd de ver- >eterde verstandhouding tus- en Moskou en Washington op iet spel te zetten, omwille van le oude bondgenoot. Merk- vaardig genoeg besloot Gor- >atsjov gisteren, in de beslis- ende fase van de Golfoorlog, vloskou de rug toe re keren /oor een bezoek aan de Wi- russische hoofdstad Minsk. Met deze daad leek hij tegen Washington en Baghdad te willen zeggen, dat zij het ver der zelf maar uit moeten zoe ken. Ook blijkt uit Gorbatsjovs bezoek aan Minsk dat interne problemen voor het Kremlin op dit moment veel zwaarder wegen dan de buitenlandse po litiek. Gorbatsjov mag dan echter de verstandhouding met de Vere nigde Staten niet op het spel willen zetten, toch noemde hij tijdens zijn bezoek aan Minsk de verbetering in die ver standhouding „breekbaar". Nog veel krasser is een uit spraak in het liberale Sovjet dagblad van de communisti sche jeugd, de Komsomolskaja Pravda. Een commentator van deze krant stelt plompverloren dat het afgelopen is met ro mantische dromen over sa menwerking tussen de Vere nigde Staten en de Sovjetunie bij het scheppen van een 'nieuwe wereldorde'. Na het Golfconflict zullen Moskou en Washington elkaar nooit meer voldoende vertrouwen om tot een dergelijke samenwerking te komen, schrijft de krant. Wantrouwen Washington zal Moskou voort aan wantrouwen omdat het Kremlin bij het nemen van vredesinitiatieven onder één hoedje heeft gespeeld met Baghdad. Moskou zal Was hington voortaan wantrouwen omdat het Witte Huis na aan vankelijke samenwerking met de Sovjetunie in het Golfcon flict op de solotoer is gegaan, zonder rekening te houden met de Sovjet-belangen. „Zal ons land niet in dezelfde positie terechtkomen als we beginnen in ons defensiebud get te snijden?", vroeg kolonel- generaal van de Sovjetraket- strijdkrachten Aktsjoerin zich af in een interview met het persbureau Tass, naar aanlei ding van de machteloosheid van Iraakse (oude) Sovjetwa pens tegenover het ultra-mo derne wapentuig van de Ame rikanen. In het conservatieve kamp overweegt vooral het gevoel dat het Kremlin de oude vriend Husayn heeft verraden. Hier zal men knarsentandend kennis nemen van Gorbatsjovs dankbetuiging aan president Bush voor het feit dat de Ame rikanen bij de bevrijding van Kuwayt zo n zware last op zich hebben genomen. Het ziet er niet naar uit dat Gorbatsjovs positie er met de uitkomst van de Golfoorlog op vooruit zal gaan. Hij is de steun van de liberalen al lang kwijt en de conservatieven hebben met hun president en partijleider na het pak slaag van Irak ongetwijfeld een nieuw appeltje te schillen. n goed op zijn eten letten. Een diabetesdieet niet voor één dag, maar voor de rest van zijn leven! De wetenschap probeert een oplossing te vinden voor deze ongeneeslijke ziekte. Steun dat weten schappelijk onderzoek, steun het Diabetes Fonds Nederland. GIROREKENING 5766 t.n.v. DIABETES FONDS NEDERLAND, AMERSFOORT. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MAXICAANSE AFGODSBEELD 3N834 Het kost de dieven nog heel wat moeite om het enor- ne beeld uit de kuil te trekken, maar met behulp van de paarden ;lagen zij er toch in. Dan aanvaarden zij hun tocht. Waarheen? !ij weten het zelf nog niet precies... De volgende ochtend wordt ie jonge Diaz gewaarschuwd door de Indiaan die in de nabijheid -a\ de Kloof der Blaffende Monden woont. Hij heeft de gaueho's veg zien trekken met een zwaar geladen wagen en de. arbeiders zijn naar huis gestuurd. Diaz alarmeert direct zijn vader, want hij begrijpt dat de gaucho's bedriegers zijn. Het kost hen niet veel moeite het spoor der dieven te vinden en wanneer zij in hinder laag liggen, wil de oude Diaz de schurken liefst direct maar onder vuur nemen. „Nee, vader", zegt zijn zoon, „laten we niet over haast te werk gaan. Wij moeten hen de pas afsnijden en hei. le vend in handen krijgen". (Van onze correspondente Willy Werkman) TEL AVIV De kinde ren van Israël liepen gis teren in vrolijke carna valskostuums. Niet omdat ze het einde van de oorlog vierden, maar ter gele genheid van het eeuwen oude joodse Poerimfeest. Dit jaar hadden ze meer dan genoeg inspiratie. In de straten van Tel Aviv liepen Scudraketten, afge- zegelde kamers, Patriots en kleine Schwarzkopfge- neraaltjes. De sfeer onder de kleintjes was feestelijk, maar de juf frouwen en de moeders keken minder vrolijk. Juist nu, vreesden ze, nu Saddam Hu sayn bezig was zijn troepen uit Kuwayt terug te trekken, zou hij wel eens tot de wanhoops daad kunnen overgaan waar voor de Israëlische veiligheid sautoriteiten al zo lang ge waarschuwd hebben. Uitgerust met extra veiligheidsinstruc ties volgden ze de Poerim- feestelijkheden op de voet. En wie het had gewaagd zijn gas masker van Poerim-versierin- gen te voorzien, werd onmid dellijk op de vingers getikt. Want het masker is seen speelgoed, was de waarschu wing. En wat Israels volgende 'oor log' betreft, die om het op gang komen van het vredes proces, daarover maakt pre mier Shamir zich geen zorgen. Want de Arabieren, zo was zijn overtuiging, zouden nu toch wel hebben ingezien dat Israël niet te vernietigen is. En van het opgeven van de bezet te gebieden - in ruil voor vrede - kon nu helemaal geen sprake meer zijn. „Als het no dig zal zijn ons zelfs tegen de Verenigde Staten te verzet ten", zei hij, „zullen wij óns verzetten". Greensburg tr om nieuwe he GREENSBURG jes en dorpjes van we Pennsylvania ontvinge mensen gisteren het rai ge bericht dat hun vriend of zoon bij de sl fers behoort van de Iraakse raketaanval o] bar City in Saudi- Greensburg (18.000 in\ is een stadje dat bekend de vette kolen die er gedolven, van de jaarlijtff tiekbeurs en van de h de Amerikaanse revolu neraal Nathanael Gn voorbije dagen kreeg er ongelukkig genoeg v< den bij. Drie dagen waarbij minstens nen omkwamen, de slachtoffers nog st< compleet. ïnoeg v( ;en na d U s 28 Ar LI is de l 'S

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6