Harde Italiaanse aanpak drugsverslaafden mislukt Oppositie en regime Albanië streven beide naar rust Staten tekenen milieuverdrag prme uitbarsting komeet van Halley In Duitsland forse belastingverhoging Bulgaarse ex-leider ontkent aanklacht ;k 'ENLAND Qeid&iQowuvnt woensdag 27 februari 1991 pagina s icatieverbod voor ajnunisten Litouwen scha| )l >uitei de in ge: Chir ere anse jt tsbez V). se au pelt iU De naar onafhanke- zoekende regering van Li- heeft de vergunning van de nistische partij om in de Bal republiek kranten en tijd- n uit te geven opgeschort. De g zou onregelmatigheden ontdekt in de registratie van ejussische kranten, een Litouw- periodieken die door de ij nistische partij in Litouwen uitgegeven. Persbureau Tass .e dat de Litouwse regering I luwse communistische partij jelt als een „organisatie van iere staat" en dat deze daar- het recht heeft in de repu- jrkzaam te zijn. BAAS MAFFIA VRIJGELATEN PALERMO Michele Greco, de 'paus van de maffia', is gisteren vrijgelaten uit de gevangenis van Palermo, waar hij sinds 1987 een levenslange gevangenisstraf uit zat. Hij werd tijdens het proces dat in 1986-1987 in Italië tegen 338 maffiosi werd gehouden, veroordeeld wegens het opdracht geven tot het plegen van 78 moorden. De vrijlating van de 67-jarige 'baas der bazen' kwam twee weken nadat het hof van cassatie besloot enkele tientallen maffiosi voorlopig vrij te laten, als gevolg van een wijziging van het strafrecht. ESPOO Drie en twintig Euro pese landen, de Verenigde Staten en Canada hebben gisteren in het Finse Espoo het eerste belangrijke internationale verdrag over grens overschrijdende milieuvervuiling ondertekend. De overeenkomst bekend on der de naam Conventie voor de bepaling van grensoverschrijdende milieugevolgen bindt de onder tekenaars om grensoverschrijden de vervuiling te voorkomen, te be perken en de beheersen. De Sovjetunie zal het verdrag op een latere datum, wanneer Mos kou heeft ingestemd, tekenen, zo verklaarde de Sovjetafgevaardig- de. De vertegenwoordigers van de Sovjetrepublieken Wit-Rusland en de Oekraïne tekenden het verdrag wel, evenals Albanië, Bulgarije, Roemenië, Polen en de meeste Westeuropese landen. Op de 17 punten tellende lijst van grensoverschrijdende milieuver vuilers die onder het verdrag val len, staan onder meer fabrieken, olieraffinaderijen, kerncentrales, autosnelwegen, vuilverwerkings- bedrijven, stuwdammen en water reservoirs. Met het verdrag in de hand kunnen onderzoekscommis sies de activeiten van deelnemen de landen nader onder de loep ne men wanneer zij daartoe gevraagd worden. EG wil dat Thais leger democratie herstelt BRUSSEL De Europese Gemeenschap heeft de militaire staatsgreep in Thailand scherp veroordeeld en het leger opgeroepen de democratie te herstellen. In een verkla ring laten de twaalf lidstaten weinig heel van de door de militaire junta genomen maatregelen. Die schortte de grondwet op, ontbond het in juli 1988 gekozen parlement, stuurde de regering naar huis en stelde de staat van beleg in. Volgens de EG moet de democratie worden hersteld en de macht teruggegeven aan de democratisch gekoze nen, ook al omdat alleen een democratisch Thailand op opbouwende manier kan bij dragen aan de vrede en de ontwikkeling van Zuidoost-Azië. Daarmee wordt verwe zen naar de al jaren slepende Kampu- cheaanse kwestie. Zware gevechten in Etiopië ADDIS ABEBA Bij de stad Bahir Dar in het noordwesten van Etiopië is gisteren zwaar ge vochten tussen regeringstroepen en eenheden van het Volksfront voor de bevrijding van Eritrea en van het Volksfront voor de Be vrijding van Tigray. Opstandelin gen in het noorden van Etiopië meldden gisteren een belangrijke stad in handen te hebben gekre gen tijdens een groot offensief in de provincies Gondar en Gojam. De zegslieden ontkenden dat zij de aanvoerlijnen van voedselhulp naar het gebied zouden bedrei gen. 3 uitbarsting van de komeet van Halley zoals sterrenkundigen die hebben waargenomen. FOTO: ANP HAAG De ko- an Halley, die vijf eleden in het nieuws jmdat hij op betrek- korte afstand de passeerde, heeft een Naahe uitbarsting onder- pro: jlosieve toename van de heid van de komeet is ei februari waargenomen Iwee Belgische astrono- Hainaut en A. Smette |en van de telescopen van uropese Zuidelijke Ster- acht (ESO) in het Andes- |*]jgte in Zuid-Amerika. Iderheid van de komeet, die zich in langgerekte baan om de zon beweegt, is in korte tijd met een factor driehon derd toegenomen. Het is vol gens het Europese observatori um niet eenvoudig een verkla ring voor het verschijnsel te vinden. Een van de mogelijk heden is dat de komeet in bot sing is gekomen met een ander klein, onbekend object, maar de kans daarop is uiterst ge ring. Een andere mogelijkheid zou kunnen zijn dat grote hoeveel heden energie vanuit het bin nenste van de komeet naar buiten komen. Men weet niets met zekerheid over de interne structuur van het hemelli chaam, al hebben sterrenkun digen daar wel theorieën over. Een derde hypothese, namelijk dat er tussen de komeet van Halley een interactie plaats vindt met hoge energiedeeltjes in de zonnewind, lijkt even min waarschijnlijk. Ofschoon de zon op het ogenblik in een fase verkeert van maximale activiteit en regelmatig grote hoeveelheden energiedeeltjes uitstoot, valt het naar de me ning van de astronomen te be- wijfelen of deze genoeg ener gie hebben om het oppervlak van Halley's kern op zulk een afstand van de zon zo te ver hitten dat het huidige waarge nomen effect ontstaat. (Van onze correspondent Aart Heering) ROME In Italië ont staat geleidelijk aan meer waardering voor het libe rale drugsbeleid van Ne derland, dat tot voorkort nog gold als een soort voorportaal tot de hel. Het falen van het harde beleid heeft in de afgelopen maanden in Italië geleid tot een debat, waarin niet de nieuwe wet maar de voorzieningen cen traal staan. Zo hebben de ruim 400 therapeutische gemeen schappen, die voor het meren deel door moedige paters met zeer beperkte middelen wor den geleid, voor 1991 een sub sidie van bijna 100 miljoen gulden toegezegd gekregen van minister van sociale zaken Rosa Russo Jervolino. Marco Taradash, Europarle mentariër en leider van de 'antiprohibionistische' bewe ging, die legalisering bepleit van alle drugs om zo de mafia de wind uit de zeilen te ne men, is daarom vol goede moed. „Nu men heeft ge merkt, dat je drugs niet uit kunt bannen door ze te verbie den, wordt onze strijd direct een stuk gemakkelijker", ver klaarde Taradash, die tot voor kort nog als een staatsgevaar lijke extremist werd be schouwd. In de buitenwijken van de Ita liaanse steden wemelt het van hologig starende straatslijpers. Kinderen kunnen op straat en in parken niet vrij rondlopen vanwege het gevaar dat ge vormd wordt door lukraak weggeslingerde injectiespuiten. De de kleine criminaliteit neemt bovendien gestaag toe. Sinds het begin van de jaren '80 is het drugsmisbruik uitge groeid tot een van de voor naamste sociale problemen van Italië, dat nu circa 300.000 heroïneverslaafden telt. Met 1147 doden in 1990 als gevolg van een overdosis is Italië bo vendien houder van een triest Europees record. Doordat gebruikers in hun be hoefte voorzien door het creëren van een nieuwe klan tenkring, breidt vooral onder schoolgaande en werkende jongeren het gebruik van he roïne en cocaïne zich nog steeds uit. Volgens een rapport van de Italiaanse narcoticabri gade zijn naar schatting 470.000 personen betrokken bij de Italiaanse drugshandel, waar jaarlijks meer dan 70 miljard gulden omgaat. Hasj Om de drugsterreur aan ban den te leggen heeft het Itali aanse parlement in mei vorig jaar, na een anderhalf jaar du rend openbaar debat, een wet aangenomen, waarin vooral de socialistische leider Bettino Craxi zich sterk maakte voor een keiharde aanpak. De po pulist Craxi wist zich daarin gesteund door de meerderheid van het Italiaanse kiezers korps. Als resultaat daarvan werden niet alleen de straffen op handel in drugs beduidend verzwaard, maar ook werd het gebruik strafbaar gesteld. Vol gens de nu geldende wet zou een kleine handelaar tot een gevangenisstraf van een tot zes jaar veroordeeld moeten worden en de bezitter van een gram hasj tot ten minste zes maanden. Zelfs de op doping betrapte voetballers van AS Roma, Carnevale en Peruzzi, zouden naar de norm van de wet een jaar cel moeten krij gen. In de afgelopen maanden zijn de nieuwe richtlijnen ech ter weinig meer gebleken dan een politiek gebaar, waarvan de uitvoering praktisch onmo gelijk is. Gedetineerden Volgens de wet moet iedereen die ook maar met een minie me hoeveelheid verdovende middelen wordt aangetroffen mee naar het politiebureau voor een gesprek met een soci aal werker, die echter nooit is aangesteld. Verslaafden wor den voor de keus gesteld om zich op te laten nemen in een therapeutische gemeenschap, dan wel een gevangenisstraf te ondergaan. Maar de gemeen schappen, waar amper procent van de verslaafden terecht kan, zitten al boordevol, ter wijl er ook in Italië sprake is van een schrijnend cellente kort. En ten slotte is de in de wet voorziene scheiding tussen verslaafde en 'normale' gedeti neerden in de praktijk onmo gelijk gebleken, zodat binnen de muren nog steeds grif wordt gehandeld en gespoten en veertig provent van het aantal gevangenen inmiddels seropositief is. Een Milanese politiefunctionaris verklaarde daarom tegenover de krant La Stampa, dat hij „desgewenst binnen een week het politie bureau, het gemeentehuis en het stadion met dealers en jun kies kan vullen', maar' niet de gevangenis, want die zit al vol". In de praktijk worden ver slaafden dus gearresteerd noch geholpen, terwijl de drugscon sumptie allesbehalve is afge nomen en enkele goedlopende experimenten zelfs zijn stopge zet. Bijvoorbeeld de gratis me- tadonverstrekking door apo theken aan 1100 verslaafden in Florence, waardoor het aan tal kleine diefstallen bedui dend afnam. Daarom staan sinds kort niet zozeer de stren ge wetten, maar vooral de broodnodige opvangmogelijk heden centraal in de discussie rond het Italiaanse bleem. f miljoen n|jnwerkers raïne gaan c itaking hur Meer dan een half pa n Oekraïnse mijnwer- enlgaan vrijdag staken om 3tei is tot een loonsverhoging 50 procent kracht bij te Dit hebben vakbonds- in het Donbass mijn- ijal [ebied gisteren bekend- kunnen niet overleven vat wij nu verdienen en ibben alle hoop in de re- r, opgegeven", aldus Joeri ri van het stakingscomi- 600.000 mijnwerkers in lonetsk-bekken, dat van tilj belang is voor de ener- 'rziening van de Sovjetu- •hoi ebben wekenlang zonder aat onderhandeld over looneisen. De mijnwer- :ullen het werk zaterdag tten en geven de Oek- autoriteiten tien dagen in standpunt te herzien, dat niets opleveren, dan met een staking voor laaide tijd begonnen, ikraïnse autoriteiten vin- e eisen onredelijk gezien j enorme begrotingstekort de republiek en willen verder gaan dan een verhoging van 40 pro- Zij denken niet dat de rkers met hun actie en rekenen op steun van- bevolking. De mijnwer- in de Donbass verdienen is'l }ebel per maand, volgens ifficiële koers ongeveer je gulden per maand. Dat is twee maal zoveel als het Idelde maandsalaris in de tun ie. pra j etballende va igens gedood Medellin :rI?' OTA Gewapende Sisnen hebben gisteren in •traat in de Colombiaanse R Medellin negen voetbal- °u 1 jongens doodgeschoten. cbo loordpartij was de jongste be een serie gruweldaden die *e 1 Ien toegeschreven aan lak sters die zich bezighouden de smokkel van cocaïne. bc gemeentefunctionaris zei sc ie moorden het werk zijn huurmoordenaars die doodscultuur hebben ont- eld". Afgelopen zondag ere den gewapende mannen straatverkopers. Maandag Iko |en twee tieners in aanwe lf0 iid van hun onderwijzer ela oord. Veertig leerlingen Ien de dood toen onbeken- het vuur openden in een van een middelbare (Van onze correspondent Gert van Wijland) BELGRADO Oppositie en communistische macht hebbers lijken elkaar in Albanië gevonden te heb ben in een gemeenschap pelijk doel: na de demon straties van vorige week, die aan ten minste vier mensen het leven kostten, willen beide partijen nu vooral rust, zo blijkt uit de diverse verklaringen. Elke uitspraak die een ronde van demonstraties zou kunnen uitlokken wordt ver meden. Behalve het organise ren van pro-Hoxha en -Alia- demonstraties heeft de nieuwe presidentiële raad zich tot nu toe nauwelijks geprofileerd. De oppositie roept haar achter ban op tot kalmte, bang te worden vermalen tijdens een gewelddadige revolutie tussen conservatieve communisten en het volk. Met het regime veroordeelde een woordvoerder van de de mocratische partij het geweld en zelfs het neerhalen van de standbeelden van Enver Hox- ha. De communistische presi dent Ramiz Alia heeft gisteren geopperd dat de omstreden status van wijlen de stalinisti sche dictator Enver Hoxha na de verkiezingen van 31 maart door middel van een referen dum wordt beslist. De bevol king moet zich uitlaten over de vraag of de monumenten ter nagedachtenis van Hoxha, die verleden week in Tirana, Durres en Korea werden neer gehaald, moeten worden ver vangen door nieuwe. De grootste oppositiepartij liet weten alles wat de aanloop naar de verkiezingen van vol gende maand kan verstoren, van de hand te wijzen. De par tij heeft er alle belang bij dat de verkiezingen door zullen gaan. Uit angst weggevaagd te worden in een revolutie die waarschijnlijk de straat aan de macht zou brengen, gaan de democraten de confrontatie met het regime liever via de stembus aan. Hoewel niet hap pig op de verkiezingen, heeft ook Alia uiteraard reden te over om de rust te willen handhaven, maar dat is dan ook het enige punt waarop ze elkaar hebben gevonden, zo benadrukken de democraten. Om een kans te maken tijdens diezelfde verkiezingen moet de nieuwe partij voorkomen met het regime te worden geï dentificeerd. Temeer daar er onder het 'gewone volk' toch al stemmen opgaan om de De mocratische Partij als te wei nig militant aan te kant te zet ten, gooide partijleider Sali Be- risha de deur naar mogelijke samenwerking met de commu nisten al dicht nog voordat deze ook maar een kier was gezet. „Niet dat ons een plaats in de nieuwe regering is aan geboden, maar als dat wel was gebeurd hadden we gewei gerd", verklaarde hij nadat Alia een nieuwe regering had gevormd. Ook na de komende verkiezingen is een coalitie uitgesloten, aldus Berisha. De Europese Gemeenschap heeft gisteren in een verkla ring het bewind in Albanië op geroepen niets te ondernemen dat de democratisering op het spel zou kunnen zetten. De EG, aldus de verklaring, steunt de democratiseringspo- litiek die president Ramiz Alia in gang heeft gezet en die moet leiden tot de eerste vrije verkiezingen op 31 maart. BONN Precies een jaar na de invoering van de D- mark in Oost-Duitsland, stijgen de loon- en inkom stenbelasting in Duitsland voor een jaar met 7,5 pro cent. De benzine-accijns wordt met 25 Pfennig opgekrikt, diesel gaat 10 Pfennig meer kosten, de verzekeringsbelasting wordt met 3 procent verhoogd en ook het pakje sigaretten zal vanaf 1992 gemiddeld 20 Pfen nig duurder worden. Een gemiddeld gezin in West- Duitsland met een inkomen van 5000 Mark per maand, zal maandelijks meer dan hon derd Mark extra in de staats kas storten, maar ook de Oost duitsers zullen hun steentje moeten bijdragen. De gemid delde Oostduitser met vrouw en twee kinderen moet op zijn maandelijks salaris van 1200 Mark weliswaar geen loonbe lasting betalen, toch zal ook hier maandelijks 25 Mark meer naar de staatskas vloei- De verhoging van de belastin gen is noodzakelijk geworden, omdat zowel de kosten voor de Golfoorlog als de kosten voor de Duitse eenmaking de finan ciële stabiliteit van de Duitse staatskas in gevaar brachten. Voor de bondsdagverkiezingen van december vorig jaar had den de christen-democraten en liberalen steeds weer beklem toond, dat voor de financiering van de Duitse eenmaking be lastingverhogingen uitgesloten waren. De regeringspartijen moesten na hun klinkende overwinning echter toegeven dat ze de situatie verkeerd hadden ingeschat. De Bulgaarse ex-leider Zjivkov probeert de rechters van zijn on schuld te overtuigen. FOTO: EPA SOFIA De voormalige Bulgaarse communistische leider Todor Zjivkov heeft gisteren tegenover de rechter verklaard dat de beschuldigingen tegen hem gebaseerd zijn op „leugens en tegenstrijdig heden". Zjivkov staat mo menteel terecht voor het verduisteren van staats gelden tijdens zijn heer schappij, die 35 jaar heeft geduurd. De 79-jarige voormalige leider ontkende de beschuldigingen dat hij een bedrag van 684 mil joen gulden zou hebben ver duisterd en dat hij communis tische topfunctionarissen, per soneelsleden en vrienden zou hebben toegestaan illegaal au to's, flats en weekendhuisjes te kopen tegen afbraakprijzen. Zjivkov is de eerste voormali ge leider uit een Oosteuropees land die terecht staat voor misdaden begaan tijdens de re geerperiode. Als hij wordt ver oordeeld kan hij 20 jaar gevan genisstraf krijgen. De advocaten van Ziivkov be toogden dat alle besluiten col lectief genomen werden. Daar om Zjivkov hij niet persoonlijk verantwoordelijk worden ge steld, aldus de verdediging. Volgens Zjivkov bezit hij geen persoonlijke rijkdommen. „Ik heb geen huis, geen telefoon of een auto. Het enige wat ik had, was een wollen deken, maar zelfs dat ben ik kwijtge raakt", zei Zjivkov, die af en toe de lachers op zijn hand had tijdetVs het afleggen van zijn verklaring. door Jo Wijnen Meesterviolist Ongelovigheid is een van de grootste menselijke tekorten. Toen vrienden mij vertelden dat minstens de helft van het Brusselse muziekleven zich niet in de gevestigde concertzalen, maar in salons, huiskamers en privévertrekken afspeelt, haalde ik mijn schouders op. Dus namen die vrienden mij mee naar een optreden van een Russisch meesterviolist en diens pianospelende dochter, dat zich aan de zelfkant van het officiële muziekleven heette af te spelen. Op een winterse zondagmiddag begaven we ons daarom naar een gebouw dat 'Het Atelier' heet en dat in een van bomen en groen verstoken straat in het diepst van Brussel ligt. Bij het pand aangekomen zagen we niets dat op een muziekzaal leek. Niettemin waagden wij het de voordeur open te duwen. En waarachtig, in een kamertje naast de vestibule zat een oude dame met een geldkistje voor zich. Ze verkocht ons een plaatsbewijs en stuurde ons naar de tweede verdieping. Die bereikten we via een stoffige trap, na nog eerst de vertrekken van de Theosofische Vereniging van België te zijn gepasseerd. In een met meubilair en schilderijen overwoekerde salon zat een intens droevig kijkende man met een opengeslagen vioolkist op schoot. Op een lederen bank lag een nog jeugdige dame die haastig overeind kwam. Pas nadat wij het tweetal hadden begroet begrepen we dat we per ongeluk in de artiestenkamer terecht waren gekomen. We trokken ons besmuikt en na het stamelen van enkele excuses terug en bereikten na enige omwegen ten slotte toch de muziekzaal. Nu pas drong de betekenis van de naam van het huis tot ons door. De muziekzaal was een enigszins groot uitgevallen schildersatelier, in de hoek waarvan een ezel stond met een in de steek gelaten schilderij erop, twee grillige bomen voorstellende. Aan de wanden, waarlangs kachelpijpen zich zolderwaarts bewogen, hingen tientallen al lang geleden geschilderde naakten in uiterst diffuse, rose kleuren. Rond de piano stonden kamerschermen waarover, wellicht om akoestische redenen, een hoeveelheid dekens en vloerkleden geworpen was. Ongeveer veertig stoelen stonden gereed. Intussen groeide het publiek aan tot ongeveer twintig personen, voornamelijk oude dames van wie er twee hun hond hadden meegebracht. Toen de kans dat er nog meer publiek zou komen geheel verkeken was, betrad de man die we al in de artiestenkamer hadden gezien, het zaaltje en begon enkele Partita 's van Bach te spelen die hij met een hoogromantische gloed en een bijna wanhopig bravour omgaf. Jawel, hij speelde de sterren van de hemel en een nevel van hars daalde van zijn strijkstok neer en verspreidde zich rond de kam van zijn viool. Het werd dus een een heel mooie middag. De twee honden bleken zich in het geheel niets van de muziek aan te trekken, wat ongewoon is als in de nabijheid van hun soort op een viool wordt gespeeld. Wel blaften ze tijdens het applaus. Dat alles speelt zich in Brussel af, in gebouwen waar de vochtvlekken zich definitief in het stucwerk van de plafonds hebben gevreten, waar potkachels een geur van brandend hout verspreiden en waar door de tijd aangevreten Michelangeleske gipsfiguren de bezoekers honderd jaar terugzetten in de tijd. Na afloop verlieten wij, bevangen door een diepe melancholie, het muziekhuis. Sindsdien heb ik het beeld van die Russische meesterviolist niet meer uit mijn geest kunnen bannen. De man blijft maar in mij rondspoken, zoals hij boog toen wij klapten en blaften. Toen we de trap afdaalden, wierp ik nog snel een blik in de artiestenkamer. Daar legde de meesterviolist zijn instrument in de vioolkist. Zijn dochter keek mij een ogenblik aan met een donkere blik waarin de Vocalise van Rachmaninov nog niet geheel bestorven was. Vraag niet waarom mij op dat ogenblik een diepe, oneindige schaamte, die merkwaardigerwijze met grote bewondering was vermengd, beving.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5