Opgevoerde bromfiets is in feite motor IRA-proces zware dobber voor justitie Advocaat wil uitleg in incestzaak Maurik Lagere premie stimuleert terugdringen ziekteverzuim Studenteil willen ophelderig over eigeij^ bijdragenL BINNENLAND WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 PAC Toch premie voor opvissen bommen uit de Noordzee DEN HAAG Minister Maij (verkeer en wa terstaat) moet zorgen voor een vangstpremie voor vissers die bommen en andere explosie ven boven water halen uit de Noordzee. Maij heeft laten weten daar niets voor te voelen, maar de Kamer hield gisteren door aanvaar ding van een motie voet bij stuk. Maij ver klaarde vorige maand dat zij het te gevaarlijk vindt om een beloning uit te loven voor het opvissen en bij de marine inleveren van ex plosief oorlogsmateriaal. Maij's voorgangster Smit heeft een bonusregeling ingetrokken. De minister is bang dat de vissers de projectielen lang aan boord houden. De vissers blijken bo vendien bewust op explosieven te gaan jagen als de overheid geld uitlooft. Sommige vissers die in de buurt van de Engelse kust een bom vonden, gingen volgens Maij zelfs naar Neder land om de premie op te strijken. „TNO-vinding melk- verpakking geen oplossing" UTRECHT L. Reijnders van de Stichting Na tuur en Milieu heeft gisteren heeft gisteren het optimisme rond de bekendmaking van het nieu we procédé van TNO voor de milieuvriendelijke verwerking van drankverpakkingen wat ge temperd. „De vinding van TNO maakt het pro bleem minder ernstig, maar het biedt geen op lossing", aldus de hoogleraar milieukunde. Hij blijft vasthouden aan een vorm van verpakking die vele malen opnieuw te gebruiken is, het zo genoemde retoursysteem. Of dit een glazen fles moet zijn of een PET- of polycarbonaatfles maakt hem niet uit. Als een drankverpakking maar ten minste dertig tot veertig keer mee kan, is daar veel meer voor te zeggen dan voor de papieren of kartonnen verpakkingen die na eenmalig gebruik opnieuw moeten worden ver werkt. Dit kost volgens Reijnders altijd nog ex tra energie en grondstoffen. UTRECHT Het inmiddels 25-jarige slachtoffer van de geruchtmakende Maurikse incestzaak zal, als het aan advocaat Bovens van de twee wegens incest veroordeelde broers van het slachtoffer ligt, opnieuw voor het Hof moeten getuigen over de be schuldigingen die zij aan het adres van haar broers, een oom en en buurman heeft gedaan. Dat heeft mr. P. Bovens gisteren gezegd. „Laat het meisje maar eens komen uitleggen waarom ze brieven geschreven heeft aan mij en aan de procu reur-generaal waarin ze haar beschuldigingen in trekt. Laat ze ook maar eens uitleggen waarom ze wellicht aan mij en aan de procureur-generaal ver schillende bekentenissen heeft gedaan. En tenslotte: laat ze maar eens in eigen woorden komen vertellen wat er dan werkelijk gebeurd is in Maurik in de afge lopen vijftien jaar", aldus Bovens. De raadsman van het meisje, mr. J.S. Wurfbain, heeft al aangekondigd zijn cliënte te zullen laten onderdui ken als zij opgeroepen wordt voor een nieuwe zaak. Hij acht dat nodig in verband met haar uiterst labiele geestelijke toestand. De Maurikse incest-zaak, waarbij de broers van het slachtoffer als hoofdverdachten door het Arnhemse Hof veroordeeld werden tot gevangenisstraffen van vier en vijf jaar, kwam vorige week opnieuw in de publiciteit toen mr. Bovens bekend maakte dat het slachtoffer haar beschuldigingen tegen haar broers ingetrokken had. Bovens eiste op grond daarvan van procureur-generaal mr. W. Sorgdrager uit Arnhem dat zij een schriftelijke verklaring zou geven, waarin stond dat zij niet zou overgaan tot tenuitvoerlegging van de straf van beide broers. Sorgdrager en ook mr. Wurfbain ontkennen echter dat er een schriftelijke ontkenning van de beschuldigingen bestaat. Traditioneel staatsbezoek aan Frankrijk lies DEN HAAG Het staatsbezoek van ki Beatrix en prins Claus op 4, 5 en 6 malflU Frankrijk heeft een tamelijk traditioneel k; De koningin en prins, met in hun gezelschaj )U anderen minister Van den Broek van buitei zo zaken, leggen een krans bij het graf van de kende Soldaat bij de Are de Triomphe in n. Ook wordt hen een staatsdiner aangebode re de Franse president Francois Mitterrand, n Elysée. Verder wordt het koninklijk gez<g door de Parijse burgemeester Jacques Chir cieel op het stadhuis ontvangen en staat er e n moeting gepland met Jack Lang, de Franse it ter van cultuur. Het koninklijk paar verblij nisi dagen in Parijs en beëindigt het staatsbeiuil Nantes. De tocht van Parijs naar Nantes wo||e maakt in de hoge-snelheidstrein (TGV). l3Uw band met Golfoorlog zijn door de Franse aqpelt ten extra strenge veiligheidsmaatregelen get deri (Vervolg van voorpagina) ALMELO De recht bank in Almelo oordeelde dat een opgevoerde brom fiets in feite een motor is, waarvoor de berijder geen rijbewijs heeft. Daarom werd de WA-verzeke- ringsovereenkomst nietig verklaard. Wel moet de verzekeringsmaatschappij in kwestie dekking blij ven verlenen aan de be nadeelde, krachtens een arrest van 1988 van het Gerechtshof van de Bene lux. De verzekeraar kan vervolgens hierbij wel weer verhaal halen op de berijder van de bromfiets. De uitspraak in het proefpro ces kan voor de Nederlandse verzekeraars in de toekomst een handvat zijn om de be stuurders van opgevoerde brommers (en snorfietsen) die een ongeval veroorzaken aan te pakken. „Ik denk dat er nu binnen de kring van verzekeraars over leg zal komen over de te voe ren werkwijze", zegt woord voerder H. Tobbe van de over koepelende organisatie van onderlinge waarborgmaat schappijen, de NOVO in Zwol le. De NOVO is één van de grootste bromfietsverzekeraars van Nederland. „Er wordt al heel lang gepraat over het pro bleem van de bromfietsen, want die zijn voor ons een gro te schadepost. Dat komt door dat er zoveel letselschade moet worden betaald. De premie voor een WA-verzekering ligt enorm hoog; rond de vierhon derd gulden, maar we betalen meer uit dan we via de premies ontvangen. Op een brommer ben je kwetsbaar, ze ker met die hoge snelheden en het feit dat men vaak zonder helm rijdt. In 75 procent van de gevallen is het de bijrijder die zwaar letsel oploopt". In de wet staat dat een brom mer moet zijn voorzien van een verbrandingsmotor met een cylinderinhoud van ten hoogste 50cc of met een elek tromotor. Die zijn gecon strueerd voor een maximum snelheid die niet meer be draagt dan 40 kilometer per uur. Nadenken De brommer van de bromfiet ser in kwestie kon een snel heid van 53 kilometer per uur halen. Gezien het aantal opge voerde bromfietsen in Neder land betekent dit, dat er heel wat brommerrijders nu in feite onverzekerd rondrijden. NOVO-woordvoerder Tobbe verwacht echter niet dat ver zekeraars vanaf nu massaal zullen 'toeslaan'. „Je praat hier over een categorie mensen in de leeftijd van zestien tot acht tien jaar, dus daar valt niet zo veel te halen. Dus of dat ver worven recht een reële inhoud zal krijgen, weet ik niet. Maar De politie controleert of bromfietsers hun voertuigeq hebben opgevoerd. FOTO: CEES VERKERK het is wel een signaal voor de brommerrijders, zeker als je weet hoeveel financiële én emotionele ellende er voort kan vloeien uit een ongeval. Wellicht dat ze nu iets beter na gaan denken". Ook andere verzekeraars zien nogal wat haken en ogen aan de uitspraak van de recht bank. „Je kunt wel zeggen: ha, leuk, nu kunnen we geld gaan verhalen op de eigenaar van een opgevoerde brommer die een ongeluk heeft veroor zaakt, maar van een kale kip kun je niet plukken. Natuur lijk zijn dan de ouders in prin cipe aansprakelijk, maar dan zul je aan moeten tonen dat de ouders op de hoogte waren van het opvoeren en het had den kunnen beletten. Je kunt ook wachten totdat zo'n jongen of meisje zelf geld gaat verdie nen en dan de schade verha len, maar zo'n schade kan in de tonnen lopen en dan ben je nog jaren bezig. Ik moet dus nog eens zien hoe het in de praktijk gaat lopen", aldus W. Meijer, hoofd van de schade- afdeling van verzekerings maatschappij Sterpolis. Zijn collega van de verzeke ringsmaatschappij OLM, H.E. de Vries, verwacht echter dat de rechterlijke uitspraak 'met beide handen wordt aangegre pen' door verzekeraars. „Er worden door verzekeraars zul ke enorme verliezen geleden op bromfietsgebied, dat ik denk dat ze zeker gebruik zul len maken van deze uitspraak. Er moet op dit vlak gewoon iets gebeuren. Iedereen rijdt maar op een opgevoerde bromfiets, vaak zonder helm", aldus De Vries. Volgens hem zullen de verzekeraars niet lijdzaam afwachten totdat de kosten de pan uitrijzen. „Elke maatschappij bepaalt of ze al dan niet gebruik zal maken van deze uitspraak, maar ik verwacht dat men er niet cou lant in zal zijn. Zeker ook ge zien het feit dat er steeds meer ongelukken gebeuren met op gevoerde snorfietsen. Die fiet sen zijn bij de jeugd zeer popu lair omdat je dan geen helm hoeft te dragen". FRANCISCA MULLER Koningin Beatrix begroet in het Amsterdamse theater Tuschinski en is vanaf vrijdag in een groot aantal steden te zien. Nai Marianne Basler, die in de nieuwe Nederlandse speelfilm 'Eline ningin Beatrix staat rechts Matthijs van Heijningen, proj Vere' de hoofdrol speelt. De film ging gisteren in gala-première van de film. RIJSWIJK Als werkge vers een lagere Ziektewet premie in het vooruitzicht wordt gesteld, blijkt het mo gelijk het ziekteverzuim aan zienlijk terug te dringen. Een proef met 76 bedrijven in de metaalnijverheid leert dat zo'n financiële prikkel leidt tot een daling van het ziekte verzuim met een kleine 20 procent. Het gemiddelde ziekteverzuim bij deze bedrijven daalde in negen maanden tijd van 9,2 naar 7,2 procent. Deze daling is mede te danken aan inten sieve begeleiding en voorlich ting van deskundigen van het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor over verzuimre gistratie, verzuimgesprekken, overleg en interne communi catie. Als beloning voor het lagere ziekteverzuim kregen veertig goed scorende bedrijven ruim 10 procent van de reeds be taalde Ziektewet-premie terug. De werkgevers overwegen nu een onderzoek naar de effecti viteit van financiële prikkels voor werknemers. De Bedrijfsvereniging voor de metaalnijverheid (30.000 aan gesloten bedrijven met in to taal zo'n 300.000 werknemers) gaat naar aanleiding van de succesvolle proef bekijken of er. een vervolg moet komen waarbij grotere delen van de bedrijfstak zijn betrokken. Dit heeft voorzitter C. Dubbelman gisteren meegedeeld op een persconferentie in Rijswijk. De proef heeft 450.000 gulden gekost, maar daar staat een be sparing van 1,5 miljoen gulden tegenover. Volgens secretaris drs. L. Vonk van de Federatie Werkgevers Metaalnijverheid is het fysiek onmogelijk om voor de gehele bedrijfstak een vergelijkbaar resultaat (300 miljoen besparing) te boeken. Veel bedrijven hebben te wei nig werknemers om zoveel tijd in de verzuimbestrijding te steken, aldus Vonk. Maximumsnelheid mogelijk aangepast aan verkeerssituatie DEN HAAG - De maximum snelheid op autosnelwegen wordt mogelijk afhankelijk van de verkeersdrukte of de weersomstandigheden. Dat kan door de adviessnel heid op elektronische signale ringsborden in het nieuwe Re glement Verkeersregels en Verkeerstekens (RVV), dat dit jaar naar de Tweede Kamer wordt gestuurd, bindend te verklaren. De verkeerscommissie van het openbaar ministerie (Vecom) heeft daarop aangedrongen. Het ministerie van justitie „neemt aan" dat een dergelij ke wijziging van het RVV er inderdaad komt. Het ministe rie van verkeer en waterstaat, dat verantwoordelijk is voor het nieuwe RVV, kon gisteren geen commentaar geven. Het is de Vecom opgevallen dat adviessnelheden via signa leringsborden beter worden nageleefd dan de voorgeschre ven snelheden op gebodsbor den. Vooral op baanvakken waar de maximum snelheid 100 km per uur bedraagt, rij den automobilisten vrij mas saal te hard. Door de maxi mum snelheid te koppelen aan de omstandigheden op de weg, wordt een vermindering van het aantal snelheidsovertre ders verwacht. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft gisteren be kendgemaakt dat in 1992 langs het hele hoofdwegennet om de tien kilometer radiofrequen tieborden komen. Daarop wordt aangegeven op welke frequentie Radio 1 en een re gionale zender te ontvangen zijn. Via die zenders kunnen automobilisten kennis nemen van actuele verkeersinforma tie over mist, gladheid, files en wppwprk7aannheden. ROERMOND Het pro ces tegen de vier IRA-ver- dachten in Roermond, waarin morgen voor het eerst getuigen voor de rechtbank zullen verschij nen, lijkt een zware dob ber te worden voor offi cier van justitie mr. J. Laumen. Na de eerste drie uitputtende procesdagen is het nog maar de vraag of Laumen erin slaagt „wettig en overtuigend" te bewijzen dat Paul Hughes (27), Gerald Harte (27), Sean Hick (30) en Donna Maguire (24) daadwerkelijk zijn betrok ken bij de moord op de Au stralische toeristen Nick Spa- nopoulos (28) en Stephen Mel rose (24). Het bewijsmateriaal waarmee hij tot nu toe is geko men, lijkt daarvoor wat mager. Op 27 mei vorig jaar werden de twee in Londen woonachti ge advocaten op de Markt in Roermond door tenminste 21 schoten uit een automatisch geweer en een revolver om het leven gebracht. De IRA eiste korte tijd later de aanslag op en betreurde „de vergis sing". De slachtoffers reden in een auto met een Engels ken teken. De IRA-cel die verant woordelijk was voor de aan slag was ervan uitgegaan dat de inzittenden Engelse militai ren waren. Enkele weken na de aanslag werden de verdachten die nu terecht staan kort na elkaar aangehouden in de Belgisch- Nederlandse grensstreek ten zuiden van Breda. Vlak bij de plaats waar de eerste verdach ten werden ingerekend, vond de Belgische politie twee inge graven containers met daarin onder andere de in Roermond gebruikte wapens die, zo bleek later, ook waren gebruikt bij eerdere aanslagen van de IRA. De zus (volgens betrokken politiemensen) van Donna Maguire, één van de vier IRA-verdachten die vandaag terechtstond in Roermond, wacht bij de ingang van de rechtbank om te worden binnen gelaten. FOTO: ANP De bewijzen tegen de nu te recht staande verdachten zijn tot dusver echter pover. Er zijn weliswaar op allerlei plaatsen vingerafdrukken van het viertal gevonden, maar niet in de gestolen auto die bij de moordaanslag is gebruikt. Die auto is immers volledig uitgebrand teruggevonden in de bossen bij het Belgische Le- opoldsburg. Alle sporen zijn vermoedelijke door het vuur uitgewist. Althans: er is tot nu toe met geen woord over ge rept. In de door verdachte Sean Hick gehuurde auto die in Venlo werd gesignaleerd op de plaats waar kort vóór de aan slag de latere vluchtauto is ge stolen is later een wegen kaart teruggevonden met daarop de vingerafdrukken van verdachte Hughes. Wan neer die kaart in de auto is te recht gekomen staat echter geenszins vast. Het echtpaar uit Venlo dat de auto herken de heeft tegenover de rechter commissaris verklaard dat de betreffende auto werd be stuurd door Huffhes. De vrouw zei echter in eerste instantie niet te weten of er een man of een vrouw achter het stuur had gezeten. Opmerkelijk is ook dat het echtpaar zegt er zeker van te zijn dat de gesto len auto een Ford was terwijl het een Mazda betrof. Zolderraam - getuige Hughes op zijn beurt, beschikt over drie getuigen, bekenden uit Noord-Ierland, die tegen over de de rechter-commissa- ris hebben verklaard dat hij in de week van 20 tot 27 mei in Noord-Ierland was. Er is nog een echtpaar dat zegt een van de verdachten te heb ben gezien, ditmaal kort na de aanslag. De vluchtauto werd onmiddellijk na de aanslag ge signaleerd door een Roer- monds echtpaar dat als één van de inzittenden verdachte Gerald Harte heeft herkend. Later, bij de confrontatie, was de vrouw echter minder posi tief. En dan is er ook nog de Sit- tardse pompbediende die een half uur na de aanslag Magui re, Harte en Hick bij zich in het benzinestation heeft ge had. Het drietal was ver dwaald en vroeg naar de kort ste weg naar Duitsland. Daar uit kan echter alleen maar de conclusie worden getrokken dat het drietal op de bewuste avond op zijn minst in de buurt van Roermond is ge weest. Van de schietpartij op de Roermondse Markt zijn tien tallen mensen getuige geweest. Zij spreken elkaar overigens op allerlei onderdelen in hun verklaringen fors tegen. De meest overtuigende getuige is een man die vanuit zijn zol derraam vrijwel alles heeft zien gebeuren. Deze „zolder raam-getuige", die ook onder hypnose is verhoord, heeft met de andere mensen die iets heb ben gezien één ding gemeen: hij heeft evenmin daadwerke lijk een van de verdachten herkend. Die waren immers gemaskerd met bivakmutsen. Per saldo komt het erop neer dat niemand de daders heeft herkend. Tegenslagen Ook de tweede tenlastelegging, het lidmaatschap van de IRA, een verboden organisatie met criminele doelstellingen, is waarschijnlijk moeilijk te be wijzen. De verdachten ontken nen lid te zijn van de IRA of zeggen helemaal niets. Een Ierse politieman heeft ver klaard er vast van overtuigd te zijn dat het viertal actief is be trokken bij de IRA. Echte be wijzen daarvoor heeft hij ech ter niet kunnen overleggen. Officier van justitie Laumen heeft tijdens het proces al meer tegenslagen moeten in casseren. Zo heeft hij zich te vergeefs verzet tegen het ver zoek van de verdediging om de echtparen uit Venlo en Roermond tijdens de zitting op te roepen als getuigen. Volgens Laumen zouden de getuigen zich bedreigd voelen door de IRA-verdachten. De verdedi ging bestreed dit en stelde dat Laumen door zijn verzet de schijn op zich laadde dat hij de confronatie tussen de getuigen en de rechtbank niet aandurf de. Vandaag en morgen wordt het proces voortgezet met het ho ren van de getuigen, de echt paren uit Roermond en Venlo en de pomphouder. Bovendien komt aan het woord de ge dragswetenschapper prof. dr. Wagenaar die door de verdedi ging als getuige-deskundige is opgeroepen. De verdediging wil via zijn inbreng ongetwij feld aantonen dat de getuige nis van de twee echtparen twijfelachtig is. JOOP VAN DALFSEN DEN HAAG De k] delijke Studenten bond (LSV) vindt ét eigen bijdragen die' opleidingen aan hui denten vragen, de pa n rijzen. Om die reden gaa de vakbond minister j?.1 zen van onderwijs oi r heldering gevraagd j i buitensporige bijdi geb die de Hogere Hotels ikt in Den Haag van haa denten verlangt. De LSVB neemt school als voorbeel. er „behoorlijk uitspringi rle» 10H aiilrlon rlio de 100 gulden die won vraagd voor de toelatin 1 cedure, een jaarlijkse bi p' van 4500 gulden (schot voedingsprakticum en borgsom) en een bijdraj, het internaatsprakticum gulden). De meeste HBO gen jaarlijks twee- of dn derd gulden. Ook kret LSVB vele klachten b van aankomende stud die zich voor 1 maart hotelschool moeten infjj ven. Volgens voorzitter Giesberts van de LSVB doet de hotelschool niet eisen die minister De« juni '89 in een circulairt muieerde, dat de bijdra; willig moet zijn en dat betaling het reguliere wijs normaal toega moet zijn. „Daarvan is hotelschool geen sl. meent Giesberts. „Als le gen niet betalen kunne,, immers een groot deel va tu| onderwijs, zoals de pra niet volgen". Volgens de bond wordt d gankelijkheid van het i wijs door dergelijke bij< op zeer grove wijze gi Als de bijdrage-eisen Hotelschool niet binnen; ju weken zijn verzacht, z LVJ bond juridische stappen Staat en school onderne (yj kondigde de LSVB gis ler aan. Volgens woordvoerder R. band van de hotelschool het echter niet om schc 1L dragen. „De studenten be .g, een vergoeding voor de i en tijden en het onderdak hen op school worden schaft. Ook krijgen zij lx en readers voor het sc |j geld". Volgens Reuland zi kosten die voor de maalt worden gerekend zelfs dan het ministerie berefag Een student, die van eenstr ledige beurs moet rondko eri ondervindt daarvan vo ij Reuland op de hotels geen enkele hinder. he Ml sp

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4