„Bestrijding werkloosheid staat niet meer voorop" r\< „Zonder ons was het anders gegaan" gin INENLAND dA en CDA ;en korten wikkelings- ïenwerking af volg van de voorpagina) opi QaidtaQowuvnt WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 PAGINA 3 HAAG Eensgezind CDA en PvdA de Dezui- van ruim een half mil- !I ulden op Ontwikkelings ets i,werking af. - Ar vdA zal volgende maand behandeling van de De- ensp nota aandringen op meer ringen op de krijgsmacht, het CDA vindt dit niet Volgens het CDA moet 6 miljoen elders worden den. Het CDA is zeer kri- over de hardheid van de te Zf ïigingsplannen van het bg, et. De christendemocra ten dat een aantal voor ns 'boterzacht' is en wil- e" at er 2,5 miljard extra die bezuinigd om de vermin- trog van het schatkisttekort npo te houden. De PvdA chter dat het kabinet vol- 'buffers' heeft opge- in de tussenbalans. De ddemocraten denken dat n aanpak van de arbeidsonge- wenjtheid en het ziektever- meer opleveren en dat er te halen uit de herzie- van het belastingstelsel. hel )-plan 'VD wijst alle belasting regelen van het kabinet - snsc 7 miljard gulden dienen brengen - van de hand, ïcht uitzondering van de ac- ékoi erhoëinë °P tabak. De li- :n hebben hun alternatief •like gn }aten doorberekenen èlhet Centraal Planbureau dat er volop jijkheden zijn om meer te nigen dan de 12,8 miljard ,rmhet kabinet. „Wij willen Matiging bereiken door de 1 juist te verlichten", aldus fractieleider Bolkestein. is onjuist dat het kabinet sta loze lijn, die de afgelopen jaar succesvol is geweest, it". ins de VVD moet er 1,55 er t -d worden bezuinigd op beleid, onder meer door irappen op de kinderbij- de bijzondere bijstand, de ebr iduele huursubsidie, mi- cultuur en minderheden- jn p 1. Daarbij gaat de VVD er- lit dat de koppeling tussen i en uitkeringen blijft ge- nc*ahaafd zolang de salarissen neer omhoog gaan dan de loei tijging. Daarnaast wil de oio] 2,25 miljard besparen op and beleid. Daartoe beho- onder meer Ontwikke- samenwerking en de iloosheidwet. fUT-leeftijd voor ambtena- moet dan van 60 naar 61 Allerlei boetes en transac- cunnen flink worden ver- d (50 tot 100%) en ministe- gee krijgen de prijsverhoging |00fmaar voor driekwart ge- enseerd. De huurverho- mag van de VVD maxi- bedragen en het waardeforfait moet niet ima n. In plaats daarvan moet eer worden bezuinigd op bsidies voor woningbouw, lt de VVD. Bolkestein toe dat huizenbezitters en °P ijders worden bevoordeeld n huurders en mensen die liet openbaar vervoer rei- „Maar deze laatste catego- n i worden zwaar gesubsi- d. De anderen moeten al- ig 1 ;lf betalen", et its wil de VVD 2,8 miljard m extra halen uit maatre- i in de arbeidsongeschikt en de ziektewet. Wat dit te betreft: de eerste twee van het ziekteverzuim in voor rekening van de :nemers en de eerste zes in komen op het conto van irkgever. In de wao denkt ?D aan een beperking van litkeringsduur en de af- 'fing van twee klassen gedeeltelijke arbeidsonge- 1 dktheid. iberalen geven toe dat de mens er in hun plan min- ■gop vooruit gaan dan in de inbalans van het kabinet, is nog altijd sprake n i( een rechtvaardige verde- Ne(', aldus de VVD. De ver- li ing tussen werkenden en l( sringsgerechtigden (nu a 16,8) zou gunstiger worden 84,5) en de inflatie zou der zijn. Er komen 45.000 idsplaatsen extra, zo meent VD. •fractieleider Van Mierlo voorgesteld een zwaarde- •elasting te heffen op het uik van lease-auto's. Bo- lien wil hij de accijnzen op ïol en tabak verhogen en extra schepje doen op de al het kabinet aangekondig- erhoging van de accijnzen •enzine en diesel. Met het dat deze maatregelen ople- in wil D66 onder meer be en dat het openbaar ver minder fors in prijs be lt te worden verhoogd. Spieden De rijkspolitie wil de milieusurveillance vanuit de lucht flink opvoeren en heeft daarvoor gisteren een Bell Jetranger helicopter in gebruik genomen. De heli wordt gehuurd voor 850.000 gulden, een bedrag dat beschikbaar is gesteld door het rijk in het kader van het Nationaal Milieubeleidsplan. foto: anp KK: sportvoeding duur en vaak niet nodig DEN HAAG Speciale dorst- lessers, repen, energiedranken, eiwitpoeders en eiwitdranken voor sporters zijn duur en voor amateursporters vaak overbo dig. Voorl veel sporters is het gebruik van dit soort prepara ten een onnodige aanslag op de portemonnee. Een zelfge maakt drankje of water kan net zo gopd in de behoefte aan vocht voorzien. Alleen bij in spanningen van langer dan anderhalf uur kunnen ener giedranken nuttig zijn, zo zegt Konsumenten Kontakt na een onderzoek van sportprepara- ten. Veel drinken is nodig tij dens sporten, zegt de consu mentenorganisatie. Het is van belang dat dat vocht snel in het lichaam wordt opgenomen. Dat zou volgens de reclame het best gaan met isotone dorstlessers. Een dorstlesser is isotoon als het aantal deeltjes per liter gelijk is aan dat van bloed. Maar water drinken is net zo goed, aldus de onderzoe kers. Een verschil tussen de isotone dorstlessers en water is dat er in de eerste suiker zit. Een blikje dorstlesser van een kwart liter bevat evenveel energie als tweederde banaan. Een mengsel van een derde (ongezoet) vruchtensap en tweederde water heeft hetzelf de effect. Volgens KK kost dorstlesser in blik 2,12 tot 5,50 gulden per liter. Wie zelf een drankje maakt is goedkoper uit: water met vruchtensap kost ongeveer 70 cent per liter. Eiwitpoeders en -dranken le veren voor acht tot 34 gulden dezelfde hoeveelheid eiwit als melk voor 3,60 gulden: 100 gram. Deze preparaten zijn vooral bij krachtsporters in trek. In Nederland eten we echter meer eiwitten dan wordt aanbevolen. Volgens de onderzoekers van KK hebben de meeste amateur-krachts porters dan ook geen bijzonde re preparaten nodig. Mensen die twee tot drie maal per week sporten hebben volgens de door KK geraadpleegde deskundigen geen sportvoe ding nodig. Raad van State: nabestaanden pensioen zeer fraudegevoelig DEN HAAG De nieuwe Nabestaandenwet, die weduwen- en weduwnaarspensioenen re gelt, is „in hoge mate gevoelig voor fraude". Dat vreest de Raad van State in zijn nog niet gepubliceerde advies over het wetsvoorstel van staatssecretaris Ter Veld, dat zeer binnenkort door de ministerraad wordt vastgesteld. De Raad wijst op de korting van de aanvullende nabestaandenuitkering voor eigen inkomsten (de inkomenstoets) evenals op het vervallen van de uitkering als de nabestaanden een nieuwe relatie aangaat (de samenwoningsre- gel). „Omdat inkomsten en relaties van tijdelij ke aard kunnen zijn, zullen wijzigingen hierin zeker niet altijd onverwijld worden medege deeld", zo schrijft het hoogste adviesorgaan van de regering in zijn commentaar. „Bij kwa de trouw moet alle informatie van elders ko- BERT DE VRIES, MINISTER VAN WERKGELEGENHEID: mmm DEN HAAG Het vraaggesprek over de Tus senbalans eindigt zowaar met een primeur. Dr. Bert de Vries minister van sociale zaken, maar naar eigen zeggen toch vooral van werkgelegenheid vertelt dat het bestrijden van de werkloosheid niet langer het belangrijkste streven van de regering is! „De centrale doelstelling van dit kabinet is het verhogen van de deelname aan de ar beidsmarkt en het verminde ren van het beroep op de col lectieve voorzieningen", zegt De Vries. Met deze geheimtaal bedoelt hij heel simpel dat voortaan veel meer mensen in beginsel hun eigen kost zullen moeten verdienen. De minis ter richt zich daarbij vooral tot die mensen die korte tijd gele den nog welbewust van de ar beidsmarkt werden 'gehaald': de oudere- en minder gezonde werknemers. Eerstgenoemden werden gestimuleerd zo vroeg mogelijk uit te treden (vut) en laatstgenoemden vloeiden af naar de wao. Dat alles was on derdeel van een beleid om vooral jongeren aan een baan te helpen. De Vries vindt het logisch dat de regering de zaken nu an ders aanpakt en juist wil be vorderen dat mensen later met pensioen en met vut gaan en dat er minder mensen in de wao terechtkomen. De minis ter: „Met de toenemende ver grijzing dreigt ons sociale sy steem onbetaalbaar te worden. De Wetenschappelijke Raad. voor het Regeringsbeleid is ook al tot die conclusie geko men. We moeten een andere weg inslaan. „Of een nieuwe baan wordt ingenomen door iemand die werkloos is of ge deeltelijk arbeidsongeschikt maakt mij in wezen niet uit. Belangrijk is dat er banen bij komen". Verrassing Aanleiding tot dit gesprekson derwerp was de verrassende mededeling van de minister dat er als gevolg van de Tus senbalans-bezuinigingen een groot aantal arbeidsplaatsen zal verdwijnen. In de collectie ve sector, bij de overheid en de semi-overheid dus, zullen in de komende paar jaar maar liefst 45.000 banen geschrapt worden. Nee, geen 9.000 dus, zoals pre mier Lubbers zei bij de pre sentatie van de Tussenbalans, maar vijf keer zoveel. Naast het aantal banen dat de rijks overheid bewust gaat schrap pen, zullen namelijk ook de andere 'overheden' (provin cies, gemeenten, gezondheids zorg, onderwijs enz.) hun aan tal werknemers drastisch moeten verlagen. Veel wet houders zijn bijvoorbeeld al tot de conclusie gekomen dat zij straks te weinig geld krijgen van het rijk om al hun vacatu res op te vullen. Is dat geen onverteerbare zaak voor een minister van werkge legenheid? De Vries: „Ik heb mij tijdens het Tussenbalans- beraad heel vaak gerealiseerd in welk een moeilijke positie ik zat. Ik moest kiezen tussen twee kwaden. De regering heeft geld nodig. Maar als je de belasting en de sociale premies laat stijgen, werkt dat op den duur heel ongunstig1 uit voor de werkgelegenheid in de marktsector. Daarmee verhoog je immers de lasten van het bedrijfsleven. Bezuinigen j op de overheidsuitgaven kost echter werkgelegenheid iri de collectieve sector, althans i op korte termijn". „Ja, dat is even afzien voor een politicus en zeker voor ie mand als ik voor wie het scheppen van werkgelegen heid de hoofdtaak is. Toch heb ook ik heel bewust voor een fors pakket aan bezuinigingen gekozen. Ik heb die afweging heel bewust gemaakt. Tegen over het verlies aan arbeids plaatsen in de collectieve sec tor, met daaruit voortvloeiend ook weer een grote beroep op collectieve voorzieningen en uitkeringen, staat immers I de winst die zich op langere ter mijn zal manifesteren door een sterkere ontwikkeling in, de marktsector. Onze maatrege len zullen pas later vruchten afwerpen. Wat dat betreft be vind ik mij in dezelfde positie als de minister van financiën. Die weet ook dat het terug dringen van het financierings tekort op korte termijn zeer ondankbaar werk is". Ondanks alles gelooft Bert de Vries nog steeds dat er in ons land ooit weer sprake zal zijn, zoals in de jaren vijftig en zes tig, van volledige werkgele genheid. „Er is geen natuur wet die zegt dat er in Neder land maar voor vijf of zes mil joen mensen een arbeidsplaats is. Het aantal banen hangt he lemaal af van de manier waar op wij zelf onze samenleving inrichten". V erontwaardiging De manier die het kabinet- Lubbers/Kok voor ogen staat heeft anders wel een storm van verontwaardiging in het land veroorzaakt. Naast de la gere overheden hebben ook de werkgevers en de vakbonden de Tussenbalans gekraakt. Zij zijn vooral boos over de wijze waarop het kabinet omspringt met de koppeling. Als de cao- lonen met meer omhoog gaan dan het percentage van de in flatie, krijgt het bedrijfsleven de rekening van de duurdere uitkeringen gepresenteerd.De werkgevers noemen dat 'straf port' en de vakbonden spre ken zelfs van 'een loonmaatre- De Vries blijft onbewogen on der deze kritiek. „Het kabinet is na lang wikken en wegen tot de conclusie gekomen dat nog steeds geprobeerd moet worden de sociale uitkeringen aan te passen aan de gestegen welvaart, althans zolang dat de verhouding tussen het aantal actieven en niet-actieven niet verstoort. Maar dat eventuele extra geld voor de uitkeringen en voor een deel ook de ambtenarensalarissen moet natuurlijk wel èrgens vandaan komen. Dus hebben wij tegen werkgevers en werknemers gezegd: als de koppeling duur der uitvalt dan wij wenselijk vinden, is dat ook uw verant woordelijkheid. U heeft het zelf in de hand of en met hoe- Minister De Vries: „Met de toenemende vergrijzing dreigt ons sociale systeem onbetaalbaar te worden". foto: milan konvalinka veel de sociale premies om hoog gaan". Bij die laatste woorden glim lacht De Vries van oor tot oor. „In zekere zin", legt hij uit, „ben ik eigenlijk wel blij met al die kritiek. Daaruit blijkt in elk geval dat men ons signaal begrepen heeft. Men is zich nu in elk geval heel goed bewust van de risico's die men loopt als de loonstijging niet gema tigd wordt". Ziek Over risico's gesproken. Is het wel verantwoord dat de rege ring voor bijna vier miljard gulden aan bezuinigingen in boekt als gevolg van een da ling van het ziekteverzuim en de arbeidsongeschiktheid? Zo'n bezuiniging is toch boter zacht. Er is geen enkele aan wijzing dat er minder ziekte en minder arbeidsongeschikt heid zal komen. De minister is daarmee niet geheel eens. „Het is inderdaad waar dat het aantal ziekmel dingen en de toestroom naar de wao sinds het Najaars-over- leg (met werkgevers en vak centrales, RH) alleen maar weer groter is geworden. Maar juist daarom heb ik advies ge vraagd aan de Sociaal-Econo mische Raad over een pakket aan maatregelen die verder gaan dan wat bij het Najaars overleg is afgesproken. Zono dig zullen we die maatregelen zeker treffen". Heel veel mensen hebben dat met ongerustheid gelezen. Is het de bedoeling dat de indivi duele werknemers financieel nadeel gaan ondervinden van een ziekmelding? De Vries schudt het hoofd: „Nee, dat is niet de bedoeling. Ook zou ik niet graag zien dat de mensen, zoals in België ge beurt, altijd een briefje van de dokter moeten meebrengen wanneer ze ziek zijn geweest. Maar ik zie niet in wat er te gen is op een regeling zoals bij het DSM-concern. Daar moet een werknemer bij ziekte een aantal atv-dagen inleveren. Dat systeem werkt heel goed en ik heb niet gehoord van po gingen van de vakbeweging om het ongedaan te maken. Ik zie daar dus wel iets in voor het hele bedrijfsleven en de collectieve sector". RIK IN 'T HOUT Mislukt De Explosieven Opruimings dienst (EOD).moest jy er gisteren aan te pas komen om een 'bom' te onderzoeken, waarmee was gedreigd bij een bankoverval. De overval aan de Admiraal de Ruyterweg in Amsterdam mislukte, het pakje bleek een nepbom te zijn. foto: anp Nederlandse wint Europese verhalenwedstrijd AMSTERDAM De 19-jarige Mariska Han uit Hoofddorp heeft de hoofdprijs gewonnen van de Europese verhalenwed strijd „Europe meet your neighbours". De tweede en derde prijzen gingen respectievelijk naar Denemarken en Ierland. De verhalenwedstrijd voor jongeren tussen de 15 en 20 jaar oud was uitgeschreven in het kader van het vorig jaar gehouden Eu ropees jaar voor het toerisme. Achttien landen deden aan dit themajaar mee, terwijl deelnemers uit zeven landen deelnamen aan de verhalencompetitie. Het verhaal van Han is een pleidooi voor het openstellen van de Europese binnengrenzen. De prijswinnares is studente bewegingswetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. De prijs bestaat uit een glazen trofee en een geldbedrag van 2.300 gulden. Arrestatie na reeks van bommeldingen STAPHORST Een inwoner van Rouveen (gemeente Stap horst) is aangehouden in ver band met reeks bommeldingen en bedreigingen tegen het le ven. De politie zal vrijdag na dere bijzonderheden bekend maken. Dominees, kerkbe- heerders en kerkgangers zijn de afgelopen vier weken schriftelijk en telefonisch ruim 30 keer bedreigd. Voor een van de voorgangers was de be dreiging reden af te zien van het leiden van een dienst. Ook werd een huwelijksfeest afge last. SPER EN HOBBES MISSCHIM W0ICPT HET WEU 0EKE6I STREEP I RAW WUN- WPJWm UNIVEBITEIT WEL VERGETEN DOOR BILL WATERSON JIJ KEIOGT/MET /MIJN 0UI- PERS TE MANEN ALS IK LATER WIETCAW PUO/MOVEEEN PVDA WIL IN 'DEFENSIEVE' CAMPAGNE VEEL UITLEGGEN ALMELO Bestaat er zoiets als rechtvaardig heid in de politiek? Een hogere kracht die ervoor zorgt dat hardwerkende partijen die verantwoor delijkheid durven te ne men daar ook voor be loond worden? De erva ring van de PvdA wijst op het tegendeel. Zodra de sociaal-democraten aan het regeren slaan, wendt een hele horde kiezers de ooit zo gelief de partij de rug toe. Stank voor dank. Partijvoorzitter Marjanne Sint, rode koltrui, zwart col bert, bril op het puntje van de neus, spreekt tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Almelo dan ook op wat ver ongelijkte toon. Waarom, o waarom toch, zo vraagt zij zich hardop af, laten zovele kiezers de PvdA in de steek? Recente opiniepeilingen ge ven immers aan dat de soci aal-democraten bij de staten verkiezingen op 6 maart op nieuw forse klappen krijgen. Nu ja, het is ook maar hoe je het beziet, relativeert zij. „Het voordeel van een dal is nog, dat je er uit omhoog kunt klimmen". De gestaag dalende kiezers gunst, met een gering herstel in de afgelopen week, heeft bij de PvdA geleid tot een aarzelend zelfonderzoek. Doet men het verkeerd, of begrijpen de kiezers het verkeerd? De voorlopige con clusie lijkt te zijn dat de kie zers het nog niet helemaal begrijpen. Kennelijk hebben zij nog steeds moeite met de overgang van de PvdA van de oppositiebankjes naar het reger i ngspluche Remedie De remedie: met geduld en vooral veel uitleggen moet de weifelende achterban weer over de streep worden ge trokken. Sint neemt daarom in Almelo het eerste hoofd stuk van het standaardwerk 'staatsinrichting' nog maar eens door. Regeren doe je in Nederland niet alleen, maar met één of meer partners, be gint ze. „De PvdA is niet de grootste partij van Nederland en we hebben geen meerder heid, niet in het kabinet en zeker niet in de Kamer". Les twee: samen regeren bete kent dat er compromissen ge sloten moeten worden. „Hoe ambitieus en ongeduldig je zelf ook bent: besturen kost tijd en vergt moeizame on derhandelingen". De slechte opiniecijfers en de keuze voor het 'uitleggen' be tekent dat de PvdA zich in de Statencampagne vooral defensief opstelt. Benadrukt wordt wat er gebeurd zou zijn als de PvdA niet in de regering had gezeten. Want het moet eenieder duidelijk zijn: in dat geval was er een heel andere Tussenbalans uitgerold, met nóg pijnlijker maatregelen voor een groot deel van het PvdA-electo- raat. Sint stelt: „Zonder ons zou het er bij de Tussenbalans al lemaal heel anders uit heb ben gezien. De vorige kabi netten hebben immers de re kening van grote bezuini gingsoperaties steeds recht streeks doorgestuurd naar de mensen met de laagste inko mens: uitkeringsgerechtig den, trendvolgers en ambte naren. Ik erken dat veel mensen zich door de huur verhogingen en het duurdere openbaar vervoer, de accijns verhoging en hogere lasten voor huiseigenaren bena deeld voelen. Maar toch kun nen we erachter staan, omdat de lasten deze keer eerlijk verdeeld worden. Iedereen merkt er evenveel van. En wat we overeind hebben ge houden, dat zijn de investe ringen in de toekomst, de so lidariteit met de mensen met lage inkomens en een solide financieel beleid. Ook dat mag best eens onderkend worden". Beklag In de stadhuiszaal heerst een gespannen stilte. Een enkel partijlid krabbelt met rood podlood een vraagje op zijn formulier: Wordt het niet eens tijd dat de 'smaakma kers' in Den Haag zich beter profileren en zich wat onte vredener betonen over de re geringsplannen? Waar ligt de grens voor de PvdA bij de bezuinigingen?, wil een an der weten. Een enkele aan wezige wil nog wel meeden ken over verdergaande be zuinigingen: kan er niet meer gesnoeid worden of defensie, en wanneer gaat Den Haag zich bezinnen op de kernta ken die de overheid moet vervullen om vervolgens de overige werkzaamheden te schrappen of uit te besteden? Waar de grens bij de Lezuini- gingen ligt kan Sint niet ver tellen „want je kunt niet te snel zeggen: als dat en dat ge beurt stappen we uit het ka binet. We kennen namelijk ook een verantwoordelijk heid naar de mensen die ons in september '89 in het kabi net hebben gekozen en die kiezers willen niet graag te rug naar de periode waarin we in de oppositie zaten en dus met lede ogen moesten gadeslaan hoe de particuliere welvaart enorm toenam ter wijl de gemeenschapsvoorzie ningen en de overheid steeds verder achterop raakten". En de 'smaakmakers' in Den Haag? „Die zitten wat in het defensief, het is moeilijk om daar uit te komen". Een klein offensieve wil Sint tot slot nog wel openen. De traditie schrijft nu eenmaal voor dat bij een verkiezings bijeenkomst giftige pijlen worden afgeschoten op de meest rivaliserende partij. Maar de strategie van de PvdA is in deze benarde tij den een slagje anders: niet de huidige concurrenten op het politieke toneel worden be stookt, maar de vórige riva len. Huishoudboekje Sint kijkt er bitter-ernstig bij als ze de zaal voorhoudt: „Tij dens de kabinetten Lubbers-I en -II is de staatsschuld ver dubbeld tot driehonderd mil jard gulden. Ruding mocht dan een zuinig imago heb ben, hij-liet een weinig floris sant huishoudboekje achter. Als dan vervolgens ook nog de rente gaat stijgen zit je zwaar in de problemen. Een probleem van voorgaande kabinetten dat wij hebben op te lossen. De hoofdkeuze die wij nu maken is dat we de boedel niet verder willen la ten verslonzen. Men heeft ons jarenlang de schadelijke effecten van het kabinet-Den Uyl verweten, dan hebben wij nu het recht om de kabi netten Lubbers-I en -II ja renlang met kritiek te ach tervolgen". Dat deze boodschap, gevoegd bij een stug vasthouden aan de eigen koers uiteindelijk voldoende wervingskracht krijgt, daar twijfelt Sint niet aan. „De sociaal-democratie bestaat al ettelijke decennia. We hebben ons hoofd nooit laten hangen, dat doen we nu dus ook nu niet". 'Tweede man' op de verkie zingsbijeenkomst, het Twent se statenlid Kees Trommel, laat zich evenmin uit het veld slaan. „Een beetje ge duld en hard werken en je zult zien: iedereen keert weer terug op het oude, ver trouwde nest PAUL KOOPMAN

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3