i Primafoon Stijgende belangstelling voor de oeroude aromatherapieën Waar loopje even binnen als je gaat verhuizen? hutsÉL ■RAADk Olie doet wonderen Nieuwe smaken hagelslag doen 't goed .HOE ZIT DAT DAN?' Ouderschapsverlof en sociale wetgeving I zï Br CONSUMENTENINFORMATIE £etdóe6ou*a*it WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 PAGINA Vloerisolatie met CFK's: geen subsidie Wie vloerisolatie in zijn wo ning wil laten aanbrengen, die CFK's bevat kan binnen kort fluiten naar de daarvoor nu nog geldende subsidie. Nog deze zomer wordt deze vorm van isolatie uitgesloten van de subsidieregelingen voor energiebesparing, zoals dat heet.. De ministers Alders (milieu beheer) en Andriessen (econo mische zaken) hebben dat be sloten op advies van een commissie die zich bezighoudt met het CFK-actie program ma. Dat programma betreft een afspraak tussen de overheid en het bedrijfsleven om het gebruik van CFK's (chloor fluorkoolwaterstoffen), die schadelijk zijn voor de ozon laag, in 1995 met 99,5 procent te verminderen. Minister Al ders had de commissie ge vraagd te bekijken of CFK- houdende isolatiemateriale- nuitgesloten kunnen worden van subsidies voor energiebe sparing, naar aanleiding van een door de Tweede Kamer aangenomen motie. Over de vraag of ook CFK- houdende materialen voor wand- en dakisolatie voor subsidie uitgesloten moeten worden, was de commissie verdeeld. Zij adviseerde daar om te wachten op een rappor tage met reductiecijfers die in mei of juni verschijnt. Woningwet Het is overigens niet mogelijk CFK-houdende vloerisolatie uit te sluiten van subsidiere gelingen op het terrein van de volkshuisvesting. Die zijn ge baseerd op de woningwet, die daartoe geen grondslag biedt. De minister probeert nu de woningcorporaties te bewegen vrijwillig af te zien van het gebruik van CFK-houdende vloerisolatie. Maar of dat ook werkelijk lukt moet worden afgewacht. Wie goed geolied door het leven wil gaan, zou zich kunnen bedienen van de aromatherapie. Vaak last van hoofdpijn? Druppeltje pepermuntolie op trui of shirt en de lucht klaart op. Slecht slapen? Drie keer per dag een shotje jasmijn en dro men maar. Een vermin derd libido? Sandelhout schijnt wonderen te doen. Essentiële oliën worden in steeds meer huisapotheken als 'medicijn' opgenomen. De be langstelling voor de pure le venssappen van planten en bloemen neemt zienderogen toe. Leveranciers van de voornamelijk uit het buiten land afkomstige oliën wrijven zich in de handen, tevreden als zij zijn over de vraag naar de meestal welriekende heilzame parfums. Het aanbod beperkt zich tot vijf merken, eerder in prijs dan in kwaliteit verschillend. Relatief goedkoop in vergelij king met de concurrentie is Erica's Kruiderijen in Hoeve laken, omdat Erica het huis merk alleen levert aan de tien eigen over het land versprei de winkels en dus de tussen handel overslaat. Bijna on doenlijk is een vergelijkend warenonderzoek. Geur is im mers een kwestie van smaak en daarover moet je geen ru zie maken. De zuiverheid van de essen tiële oliën is al even moeilijk aan te tonen. Hoewel, een verdunde olie zal het aroma sneller verliezen dan een on versneden soortgenoot. Proef ondervindelijk moet iedere Bij Erica's Kruiderijen in Hoevelaken worden de flesjes met es sentiële oliën met de hand gevuld en vervolgens voorzien van een etiket. FOTO: BUREAU BELL consument in staat worden geacht het kaf van het koren te scheiden. Hij kan in elk ge val naast Erica nog kiezen uit Chi, op de markt gebracht door Masteco BV in Breda, Piramide, Zonnegoud en Aro ma Véra. Voordeel van Chi is de handige verpakking die een afgewogen dosering van de olie mogelijk maakt. De rijk geschakeerde toepas singen van essentiële (of: etherische) oliën vinden hun oorsprong in de natuurge neeswijzen van de Chinezen, later overgenomen door Egyptenaren, Grieken en Ro meinen. Er gaat een verhaal dat in het begin van de jaren twintig in het graf van Toe- tanchamon potjes met essiën- tele oliën werden aangetrof- raden dat de schone Cleopatra geen dag zonder een scheutje olie kon. Haar volk balsemde de doden met hars en essen tiële oliën en ging er even consciëntieus insekten mee te lijf. De Griekse en Romeinse badcultuur werd met de oliën verrijkt. Westeuropa kwam pas in de middeleeuwen achter de tallo ze goede eigenschappen van de essentiële oliën. De pastoor ontsmette zijn kerk met hop, zwavel, peper en wierook, de arts bond een lekker ruikend zakje onder zijn neus als hij zijn patiënten visiteerde. De aromatherapie werd in de loop der eeuwen verdrongen door de alchemie om negentig jaar geleden te worden he rontdekt door de Fransman Gattefossé. Moderne onder zoekmethoden en een grondi ge research mondden uitein delijk uit in een tegenwoordig steeds meer aan belangstelling winnende tak van de natuur geneeskunde. Aan literatuur over aromatherapie geen ge brek, aan soorten essentiële oliën al helemaal niet. Minuscule druppeltjes in vruchtenzaden, bloemen, bla deren, stammen, stengels en wortels vormen het afweer mechanisme van planten te gen bacteriën, schimmels en andere schadelijke invloeden. Of ze fungeren als lokmiddel voor insekten met een drang tot bevruchten. Voor de pro- duktie van essentiële oliën worden deze stoffen bij wijze van destillatie aan de 'gevers' onttrokken. Toepassing van een veel sneller chemisch procédé is uit den boze. De prijs van de olie wordt be paald door de hoeveelheid bloemzaadjes of -blaadjes, no dig om de olie te vervaardi- §en. Jasmijn is veel duurder an sinaasappel. Voor één kilo jasmijnolie heb je 200 ki logram jasmijnblaadjes nodig. Van alle bekende genees krachtige gewassen levert een derde (480) essentiële olie op. Daarvan zijn rond de 120 soorten in de handel. Een olie is essentieel, dus zui ver, als zij tenminste zestig procent van de stof bevat. In wezen tast verdunning de kwaliteit niet aan, maar goed koop is duurkoop. Van een verdunde olie zul je meer moeten gebruiken om het ge wenste effect te bereiken. Boos worden de eerlijke han delaren over vermenging van een duurdere met een minder kostbare olie. „De aankoop van essentiële oliën zal altijd een kwestie van vertrouwen blijven, zowel tussen de groot handel en de producent als tussen de consument en de verkoper. Een hoge prijs ga randeert niet automatisch kwaliteit, voor een goed pro- dukt betaal je de juiste prijs", zegt B. Schmidt van Masteco. Vluchtige oliën kun je zowel in- als uitwendig februiken. Slechts bij en- ele soorten mag je dat niet zonder overleg met de huisarts doen. Elke olie draagt zijn eigen schappen met zich mee. De meest verkochte zijn eucalyptus, pepermunt, sinaasappel, lavendel, grove den, rozemarijn, kajeput, sassafras en ci troen. In speciale brochu res over aromathera pieën staat aangegeven waar welke olie goed voor is. Je hoeft een es sentiële of ook wel ethe risch genoemde olie niet per definitie om medi sche redenen aan te wen den. Een massage met een door essentiële olie op geur gebrachte aman delolie komt zowel de ontspanning als de huid ten goede. Je kunt met essentiële olie zelf ge zichtsmaskers, lotions, af tershave of badolie sa menstellen. Tegen een paar druppels lavendel in het spoelwater kan geen wasverzachter op. Een voorzichtig scheutje si naasappel in de appel moes of wat thijm bij het stoofvlees, ook in de keu ken komt de olie van pas. Ja, zelfs de stofzui ger en de strijkbout ver spreiden met wat olie een lekker geurtje. Gaat het alleen daarom, dan ligt de aanschaf van een olielampje voor de hand. Dat de chemische industrie er in is geslaagd essentiële oliën na te bootsen, daar ligt Schmidt niet echt wakker van. Een synthetische olie mag dan de reukzin aange naam prikkelen, verder heb ie er helemaal niks aan. Dan tun je net zo goed een Frans parfum op de toilettafel zet ten. Rum-advocaat een onhandig en ongewoon broodbeleg? Welnee, sinds De Ruijter erin ge slaagd is om aan hagelslag deze smaak mee te geven, is rum-advocaat gewoon strooibaar. De Ruijter bedacht eveneens de variaties mokka, kokos, extra puur en rum-grapefruit en doopte ze tot Originals. De smaken zijn inmiddels een jaar oud en volgens de hagelslag-fabrikant goed ontvangen. De inschatting dat vooral volwassenen tot 35 jaar Originals zouden kopen, blijkt te bescheiden te zijn geweest. Niet alleen de leef tijdsgroep tot 35 jaar maar ook nog ver daarboven, kan van dit zoete beleg geen genoeg krijgen. Alleen de rum- grapefruit heeft de slag om de smaakpapillen niet ge haald. Waarschijnlijk was deze combinatie iets te ge waagd voor de consument. In plaats daarvan introdu ceert De Ruijter de nieuwe variatie mint-puur en ver wacht daarmee een succesvol vervolg van dit assorti ment. Het ouderschapsverlof is sedert 1 januari 1991 wettelijk gen tat geld. Beide ouders of verzorgers van kinderen onder de vi e|Si jaar kunnen ieder korter werken gedurende een aaneengesli ten periode van maximaal zes maanden. Mannen of vrouweilf die van dit onbetaalde verlof gebruik willen maken, moeti ten minste één jaar bij hun respectievelijke werkgever j dienst zijn. De wekelijkse arbeidstijd kan gedurende het verli worden teruggebracht tot minimaal twintig uur. echter slechts éénmaal) ontstaat het recht op verlof. Het verl mag worden opgenomen totdat het kind naar de basisscha kan. Blijkens de considerans is het doel van de Wet op het 0i 'nï derschapsverlof mannelijke en vrouwelijke werknemei werkzaam in het bedrijfsleven en de colletieve sector, mi mogelijkheden te geven ouderschapstaken te combiaeren n betaalde arbeid. Het Burgerlijk Wetboek wordt daaraan aan#' Past- "a Ouderschapsverlof is onbetaald verlof. Dit betekent dat ov de op te nemen verlofuren geen loon wordt doorbetaal01 Werknemers, die tijdens het ouderschapsverlof ziek worde RJ hebben recht op de wettelijke ziektewetuitkering van 70% va N3 het loon, dat tijdens het ouderschapsverlof wordt verdiend. de werknemer na afloop van de overeengekomen verlofperii de nog steeds ziek, dan volgt automatisch het recht op uitk ring op basis van het normale, hogere loon. De Dagloonregelt 'ri van de Ziektewet zijn hiertoe aangepast. Is sprake van langdurige arbeidsongeschiktheid (WAO), wordt voor de vaststelling van het WAO-dagloon geen rek ning gehouden met het in de verlofperiode genoten lage: N3 loon. Het WAO-dagloon wordt derhalve vastgesteld op baa ude van het normale, hogere loon, zoals dat vóór de verlofperia werd genoten. De Dagloonregelen WAO zijn ook hiertoe aai )nd gepast. yar Wie tijdens het Ouderschapsverlof onverhoopt werkloos won |en kan een WW-uitkering krijgen, gebaseerd op het loon dat v6: volg van het tijdeliike lagere inkomen onder de 'ziekenfoni grens duiken', dan betekent dit niet dat er een pi name aan het ziekenfonds ontstaat! Hij of zij blijft in zo'n situ Een één-oudergezin dat als gevolg van het opnemen van oi derschapsverlof onder het sociaal-minimumloon belandt, ks in voorkomend geval in aanmerking komen voor een aanvu)|0 lende uitkering ingevolge de Bijstandswet. Voor een echtpaai we: twee-oudergezin is dat niet mogelijk, omdat beiden hun werhestr verdeling zodanig kunnen afstemmen, dat zij niet onder h bestaansminimum behoeven te komen. Tenminste twee maanden vóór het verlof ingaat, moet de j riode, het aantal uren, en de spreiding over de week aan goc werkgever worden gemeld. De werknemer kan op grond v. onvoorzienbare omstandigheden van het voorgenomen verli afzien of dit opschorten. De werkgever moet in elk geval viiulpv' weken na dit verzoek hieraan gevolg geven, tenzii gewichtij ^0r- redenen zich hiertegen verzetten. Wordt het verlof op verzot Vole van de ouder niet voortgezet, dan vervalt het recht op het ni Ibscü resterende deel. De Wet op het Ouderschapsverlof geldt voor zowel de partici liere als ae overheidssector (overigens is voor een groot g deelte van deze laatste sector reeds een regeling betreffenohgt c ouderschapsverlof in werking getreden, onder aanzienlijk gu en vi stiger condities! Maar dit terzijde!). Als bij CAO of publiekrechtelijke regeling een afspraak ovu. B) ouderschapsverlof is gemaakt, geldt die regeling in plaats v Ko( de wettelijke. Het aantal verlofuren moet dan wel minim, gelijk zijn. J. RAKEI Al verhuis je maar één deur verder, je moet toch aan 1001 zaken denken. Wat gebeurt er bijvoorbeeld met je oude telefoonnummer? Neem je dat straks mee? Of krijg je een nieuw nummer, en wanneer? Is het misschien handig om tijdens de verhuizing een mobiele telefoon te huren? Koop je een mooi toestel voor je nieuwe interieur? Wil je ook telefoon in de slaapkamer? Leg je alles zelf aan of laat je dat over aan de mensen van PTT Telecom? Bij Primafoon kun je terecht voor een antwoord op al deze vragen. Of bel 06-0402, het gratis informatienummer. Je zult het zien, aan een verhuizing hoef je je niet te vertillen. Als je maar de juiste mensen aan het [06-0402 werk zet. Opsteekversterker. Voor het versterken Ol PA en delen van uw CAI-televisiesignaal. Amsterdam. Onder scheiden met het design predikaat "if 89", Met onder meer nummerherhaling en wachtstand. Geschikt voor telediensten. 222,- Carvox 4000. De draagbare auto telefoon die overal werkt. Handenvrij bellen. ZO Een weekend huren kost Doe-het-zelf basispakket. Voor het aanleggen van een 2e toestel. Met snoeren, wandcontactdozen en stek- 29,50 A, B achie Monza 10. Tafel- of wandtoestel. bIk Met geheugen voor 10 nummers, geschikt voor teledien sten. Huur 4,95 per maand. 143,- Homevox 1-4s. Telefooncentrale voor thuis. Gratis bin nenshuis bellen, alarmeringsfunctie en nummerblokkering. ft Aansluitmogelijkheid voor 4 toestellen. 685 r^en 0D DE WINKEL VAN PTT TELECOM

Leidse Courant | 1991 | | pagina 18