Warmond reageert massaal op gemeentelijke folder Zwembad Wasbeek krijgt vorm Progressief Lisse tegen verhoging sporttarieven 1GI) EIDEN OMGEVING £e*cLeSou/ui/nt WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 PAGINA 17 rc d lid, 223 li hema-avond over afval n Vinkenhof Noordwijk )ORDWIJK Groen Links Noordwijk houdt vrijdag in de nkenhof aan de Vinkenlaan 10 in Noordwijk-Binnen een the- i-avond over afval. Aanvang half negen. Inleider is Frits eenhuizen van de universiteit van Amsterdam die spreekt rer enkele proefprojecten op het gebied van afvalverwerking Nederland. De universiteit begeleidt in opdracht van het mi- jterie van VROM enkele projecten waarbij vooral gelet wordt haalbaarheid, organisatie en de kosten. Een forum gaat in op iderwerpen als ophaalsysteem, compostering, voorlichtingsbe- d, papierprijs en termijn van investering van gescheiden op Jen van afval in onze regio. Aan de avond werken mee: V ilman (wethouder milieuzaken in Noordwijk), B. van Kersber in (secretaris Noordwijkse Ondernemers Vereniging), W rinkhorst (Milieugroep Noordwijk) en F. Steenhuizen (univer eit van Amsterdam). Forse celstraffen voor overval Noordwijkerhout DEN HAAG/NOORDWIJKERHOUT Twee mannen, 28 en 34 jaar oud, die deelnamen aan bankovervallen in Noordwijker hout op 17 augustus 1989 en op 22 mei vorig jaar, zijn veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf. Een derde dader kreeg vier jaar cel opgelegd, een vierde man werd vrijgesproken. Het vier tal pleegde de overvallen in Noordwijkerhout waarbij het perso neel met vuurwapens werd bedreigd. Er vielen geen gewonden. Ook bij latere overvallen, op 31 mei van dit jaar in Hillegom en op 17 augustus 1989 en 25 juli dit jaar in het Groningse Hooge- zand sloegen de overvallers hun slag. Het viertal werd uiteinde lijk opgepakt tijdens de voorbereidingen voor een nieuwe over val. In totaal maakten de daders, allen van Italiaanse afkomst, een bedrag buit van meer dan zes ton. Van de buit is niets terug gevonden. PvdA Noordwijk: Wethouder Salman praat voor zijn beurt NOORDWIJK Wethouder V. Salman (CDA) van ruimtelijke ordening werd giste ren tijdens de raadsvergadering in Noord wijk door de fractievoorzitter van de PvdA, C. Voorham-Bartens, ter verantwoording geroepen voor uitlatingen die hij in de pers had gedaan over een mogelijk aan te leggen stuk bos tussen de gemeenten Noordwijk en Katwijk. Voorham zei tot haar verbazing in de krant te heb ben gelezen dat de wethouder helemaal niet zo blij is met wat extra groen. „Heeft de wethouder voor zijn beurt gesproken of is dit de mening van het college", zo vroeg ze zich af. Volgens Salman had hij slechts wat vraagtekens gezet bij de haalbaarheid van het plan, dat hij slechts een proefballonnetje van de provincie noemde. De aanleg van een kunstmatig bos mag volgens hem niet ten koste gaan van bollengrond. „Wij hebben als gemeente belang bij een bepaald areaal aan bollengrond. Als je daar aan gaat tornen denk ik dat er een vroegtijdig einde komt aan het voorjaarstoerisme" Overigens heeft de provincie volgens Salman met hetzelfde gebied ook woningbouwplannen. Boven dien heeft Noordwijk natuurgebied genoeg en zit de gemeente bepaald niet te springen om een kunstmatig stukje bos. Alle beschikbare grond moet, zo meent Salman, uit het oogpunt van ruim telijke ordening gezien verdedigd worden. „We moeten nog een bedrijventerrein van 12 hec tare invullen en een woningbouwlocatie aanwij zen. Daarna blijft er echt niet zo veel over". Sal man vond het zijn goed recht zijn eigen mening te mogen verkondigen en in dergelijke gevallen niet eerst bij de gemeenteraad te biecht te moeten gaan. Voorham vond dat de wethouder zich dan toch moest houden aan minder ver strekkende uitspra- LISSE PvdA/D66 Lisse is het er niet mee eens dat de huur voor de gemeentelij ke sportaccommodaties met drie procent omhoog moet. Dit bleek gisteren in een vergadering van de commissie sport en re creatie. J. de Jong (SGP/GPV/RPF) vond de verhoging van de tarieven met drie pro cent juist een prima zaak. „Wij hebben al tijd al geopteerd voor het toepassen van het profijtbeginsel", aldus De Jong. G. Oskam (PvdA/D66) merkte op dat men eigenlijk zou moeten pogen om een soort tarief-har monisatie op poten te zetten. „Ik dénk dat hier een taak ligt voor de Sportraad om zich daar eens over te buigen". P. Nuis (CDA) pleitte ervoor dat de verenigingen een potje gaan vormen om groot onderoud te kunnen betalen. R. Michels (VVD) wees er op dat het voor sommige verenigingen best moeilijk zal zijn om contributies te verhogen als dat noodzakelijk is om financieel rond te komen. J. Weerman, secretaris van De Sportraad Lisse, zei dat de Sportraad teleurgesteld is over het voorne men om de huren met drie procent te verhogen. „De verenigingen komen daardoor nog zwaarder onder druk te staan", aldus Weerman die tevens zei dat de gemeente schrijft wel klaar te staan als een vereniging in het bestaan wordt bedreigd, maar dat zoiets wel eens veel geld zou kunnen kos ten. Misschien zelfs meer dan zo'n vereniging te behouden door bijvoorbeeld de tarieven laag te houden. Wethouder H. Smith wees er op dat verenigingen altijd een beroep kunnen doen op de gemeente. Hij noemde de wielerbaan, de atletiekbaan en het kunstgrasveld. „Als verenigingen die in nood drei gen te raken op tijd een seintje geven zullen we ze zeker helpen", aldus Smith. De nota van B en W waarin de tariefsverhoging wordt voorgesteld, wordt op 26 maart behandeld. WARMOND Nadat op 15 februari de sluitings termijn was gepasseerd bleken er ruim honderd reacties op de folder „Warmond op weg naar 2015" te zijn binnengeko men. Wethouder J.C.M. Wassenaar is ingenomen met dit grote aantal. Ook de kwaliteit van de reac ties stemt tot tevreden heid. „Het zijn eigenlijk twee soor ten reacties, de geografische en de reacties met argumenten voor een bepaald keuze", meldt hij na bestudering van de binnengekomen post. De eerste categorie heeft de keuze voor een bepaald beleid (zoals de keuze voor recreatie) en de konsekwenties daarvan bear gumenteerd. Volgens de wet houder zijn er drie tendenzen aan te geven in de reacties. Ten eerste: de nul-variant, Warmond moet blijven zoals het is. Ten tweede: bouwen voor de eigen bevolking, en ten derde: zoveel mogelijk bouwen. „We moeten deze za ken afwegen en de argumen ten die gebruikt worden ge wicht geven. Ik denk dat we daar als commissie wel mee uit de voeten kunnen", aldus Wassenaar. Daarbij is hij van mening dat de reacties repre sentatief genoemd kunnen worden voor wat betreft het geen onder de Warmondse be volking leeft. Volgens A.G.M. Schavemaker (PW) hebben veel mensen ge worsteld met de folder. Som migen vinden dat de Klinken- berger polder volgebouwd mag worden als dat voor de eigen bevolking gebeurt. Dat zal in de praktijk nooit het geval zijn en duidt volgens hem op een gebrek aan informatie. Er zijn maar een paar reacties waarin een duidelijke keuze wordt ge maakt voor een van de twee voorbeelden die in de folder werden genoemd. „Er zijn veel varianten", aldus Schavema ker, die ook lid is van de com missie ruimtelijke ordening. Station Opvallend vond hij de geringe aandacht voor het realiseren van een NS-station bij War mond. Het meest duidelijk was volgens hem de keuze voor het handhaven of zelfs versterken van de recreatiefunctie. Over het aantal van de reacties was hij zeer tevreden. „Daarbij moet je natuurlijk ook kijken naar het aantal mensen dat achter de reacties zit. En dan kom je al gauw boven de tweehonderd", had hij grof weg berekend. Met het open baar maken van hun stand punt brengen CDA en VVD het College in verlegenheid meent Schavemaker. PW komt pas met een officieel standpunt als de procedure rond de inspraak is afgewerkt. Wel is er een studiegroep van de partij die door de bevolking naar voren worden gebracht zullen daarbij zwaar meewe gen. „B en W hebben altijd ge zegd 'blanco' de reacties tege moet te treden. Maar een wet houder is ook lid van de frac tie", aldus het PW-raadslid, „laten ze die dan zomaar val len?" Volgens CDA-woordvoerder A.J. Lemmers staat er in de door zijn fractie opgestelde 'Verkennende Structuurschets' geen nieuws. Het bevat de achtergrond van de visie zoals die al in het verkiezingspro gramma was neergelegd. Om Warmond sociaal, economisch en cultureel overeind te hou den is -volgens de christen-de mocraten een 'verantwoorde lijke (kleine) groei' van de ge meente noodzakelijk. Aange zien het gebied rond de Kager- plassen 'groen' moet blijven, ligt het bebouwen van de Klinkenbergerpolder voor de hand. De bouwen dient binnen een viertal zoekgebieden te ge beuren, waarbij een paar zichtlijnen gehandhaafd die nen te blijven. Binnen deze ge bieden zijn er nog prioriteiten aangegeven. De plekken te genover de Beatrixlaan en achter de Ganzenwei komen volgens het CDA het eerst in aanmerking. Daarna de plek ten noorden van de Korenmo- lenbrug. Indien nodig volgt als laatste het centrale gedeelte van de polder achter sportpark Over- bosch. Indien de geluiden van uit de bevolking een radicaal ander beeld geven, dan staat de fractie daarvoor open. Lemmers denkt echter dat het zo'n vaart niet zal lopen. „Als dat zou gebeuren dan hebben we een ernstige misrekening gemaakt", meent hij. Wethou der Wassenaar ziet geen be zwaar in de actie van de frac tie. „Ik heb dat wel als positief ervaren", aldus de CDA-wet- houder. Hij heeft echter niet zijn naam onder het stuk ge zet. „Om het zuiver te hou den". In twee besloten zittingen heeft de commissie RO de bin nengekomen reacties gerubri ceerd. „Ik heb een voorzet ge maakt en aan de hand daar van hebben we de afzonderlij ke indelingen op elkaar afge stemd", aldus Wassenaar. Door de snelle overeenstemming kon de geplande bijeenkomst op maandag vervallen. De ge rubriceerde lijst zal getoetst worden aan de door de com missie aanvaarde kriteria. Deze kriteria betreffen de ont wikkeling van de Randstad, het bijdragen aan de ontwik keling van de gemeente, de ecologische structuur en het mobiliteitsvraagstuk. De be sprekingen daarover zullen aanstaande vrijdag om 20.00 uur in een openbare zitting van de commissie RO plaats vinden. De vloer van het nieuwe sportbad wordt nog even gladgestreken nadat het beton is gestort. FOTO: HENK VAN DEN ENDE SASSENHEIM Nauwe lijks drie maanden nadat voormalig wethouder W. Maris-Dikker op 28 no vember de eerste paal sloeg voor het nieuwe overdekte zwembad Was beek, werd vandaag de vloer voor het sportbad gestort. Onder het vloeroppervlak van zo'n 650 vierkante meter be vinden zich sleuven met pers leidingen die voor de water verversing moeten zorgen. In een later stadium wordt een beweegbare bodem boven deze vloer aangebracht. De afgelopen maanden zijn er verwarmingsketels in de kel ders van Wasbeek geïnstal leerd. De vloer van de sport zaal voor het Rijnlands Ly ceum grenzend aan de be staande sporthal wordt ko mende week gelegd, de funde ring is reeds aanwezig. Enige vertraging bleef de zwembadbouwers in Sassen- heim niet bespaard. „Door de vorstperiode zijn we drie we ken achter op schema. Het is nog maar de vraag of we vol gens schema in december van dit jaar klaar zijn", meent D. Dijkman van het Alphense aannemingsbedrijf L. Gesman dat het zwembad bouwt. „Het zal kritiek worden, maar als we geen onwerkbaar weer meer krijgen, zijn we al een eind in de goede richting." Aan het project naar een ont werp van Guus Westgeest BV Valkenburg kosten 8,5 mil joen gulden werken dage lijks gemiddeld zeven man. E. Ruhe, die als ambtenaar van gemeentewerken en als op zichter de werkzaamheden nauwlettend volgt, is nogal verontrust over de gevaren die er voor al te ondernemende jongeren uit de buurt kleven aan het betreden van het bouwterrein. „We sluiten de boel 's avonds goed af, maar toch blijven er steeds kinderen over de hekken klimmen. Ik zou de ouders dan ook op het hart willen drukken hun kin deren erop te wijzen niet in de omgeving van de oude bassins te komen. Die zijn leeg en le vensgevaarlijk door gladheid". Groen Links Noordwijk: duidelijkheid over vogelasiel NOORDWIJK „De zaak ligt mij zeer zwaar op de maag. Ik ben zelf als vrijwilliger betrokken bij het vogelasiel en consta teer een stijgende veront waardiging onder de be volking van ons dorp, dat nog altijd niet bekend is wat er met het vogelasiel gaat gebeuren als het poli tiebureau gaat verhuizen". C. Verweij van Groen Links maakte zich giste ren tijdens de gemeente raadsvergadering in Noordwijk behoorlijk boos over de manier waarop het vogelasiel al sinds 1988 door de gemeente aan het lijntje wordt ge houden. „Er moet nog deze maand een besluit worden genomen", zo vond hij. De Stichting Vogelasiel Noord wijk heeft sinds 1968 de be schikking over een perceeltje- grond aan het Dompad, vlak achter het huidige politiebu reau. De stichting bouwde hier een vogelopvangcentrum met een zogenaamd overloopbassin voor de opvang van olieslach toffers. Ook is er een buiten- volière. Vrijwel tegelijk met de plannenmakerij rond de bouw (mn een nieuwe politie bureau/annex brandweerka zerne diende de stichting een verzoek in bij de gemeente om uitbreiding van de accommo datie te mogen realiseren. Het liefst aan het Dompad zelf. De uitbreiding zou nodig zijn om een tweede waterbassin te kunnen aanleggen. De ge meente wilde de benodigde grond echter niet beschikbaar stellen, in afwachting van de definitieve plannen rond het politiebureau. Het bestuur van het vogelasiel kreeg zelfs te horen dat een verhuizing naar elders niet tot de onmogelijk heden zou kunnen behoren. Er werd al gesproklen over mo gelijk vervangende locaties, zoals het dierenparkje aan de Freesialaan of het Rederijkers plein, waar ook een dieren weide is. Inmiddels is de bouw van een nieuw politiebureajj aan de Duinwetering in volle gang. Wat er met het oude bureau en het terrein er omheen gaat gebeuren na de verhuizing van de Hermandad eind van dit jaar is echter nog onbe kend. Ook bij het vogelasiel weet men nog altijd niet waar men aan toe is. Volgens Ver weij een zeer kwalijke zaak. „Er moet onderhand dringend onderhoud worden gepleegd, investeringen worden gedaan. Maar dan moet de stichting wel weten waar ze aan toe is. Er moet nu een oplossing ko men want we kunnen zo niet blijven aanmodderen. Ik word niet zo erg gauw kwaad, maar zoals deze zaak wordt behan deld, dat vind ik geen ma nier". J. Smit (VVD) steunde Groen Links en pleitte ook voor snel-. Ie besluitvorming. „Wij vinden de omgeving van het Dompad een prima locatie voor het asiel en van ons mag de stich ting dan ook een kleine uit breiding van hun terrein krij gen". Smit vond het vreemd dat zo'n relatief simpele zaak een behandelingstermijn van drie jaar moest vergen. Wethouder V. Salman (CDA) vond het helemaal met simpel. „Ik denk dat het heel onver standig en zeker niet zakelijk zou zijn om nu een stuk van het terrein af te halen en aan het asiel te geven. Het verklei nen van het perceel kan grote consequenties hebben voor de toekomstige bestemming". Of het bestaande gebouwtje kan blijven staan valt volgens hem ook nog maar te zien, hoewel de stichting bij een ge dwongen verplaatsing zeker bij de gemeente zal aanklop pen om financiële ondersteu ning. „Wij zullen het vogel asiel echt niet laten zakken. We hebben ze altijd gezegd voor een nette oplossing te zul len zorgen", aldus de wethou der. Het al of niet plegen van on derhoud aan het asiel vond Salman een verantwoordelijk heid die volledig bij de stich ting thuishoort. „Als het dak lekt zullen ze dat moeten laten maken. Daar kan ik ook niets doen. Voorlopig zal men. het toch met het huidige onderko men moeten doen. Ook al zou de commissie ruimtelijke orde ning volgende maand beslissen dat het asiel moet verhuizen, dan nog zal het maanden du ren voordat een dergelijk be sluit ook wordt uitgevoerd". Voorschoten krijgt weer optocht op Koninginnedag VOORSCHOTEN Voorschoten krijgt dit jaar op Koninginnedag weer een echte op tocht. De Oranjevereniging van Voorscho ten maakte tijdens de jaarvergadering dui delijk aan deze langgekoesterde wens ge hoor te willen geven. Het wordt een optocht met voertuigen of versierde fietsen, die niet motorisch aangedreven mogen zijn; van versierde bokkewagen tot versierde drie wieler. Prijzen zijn er voor de mooiste voertuigen en voor iedere deelnemer is er tevens een gratis lot, waarmee mooie prijzen te winnen zijn. De optocht is al lange tijd een zorgenkindje. Nadat de onderwijsteams hun medewerking opzegden, werd getracht de kinderen achter de muziek aan te laten lopen. Op drie plaatsen in het dorp startte steeds een muziekkorps en zij kwamen bijeen op de Voorstraat alwaar de burgemeester, traditiege trouw na een toespraak, het zenden van een gelukstelegram en een drie werf hoera ieder kind wegzond richting rommelmarkt of kinderspelen. Deze oplossing was niet naar ieders volle tevreden heid. Ook de jeugdrommelmarkt krijgt weer de volle aandacht evenals de vaste programma-onderdelen. Koninginnedag begint om naif tien met het bespe len van de beiaard en sluit een half uur na mid dernacht op de Voorstraat na het avondfeest. De vereniging telt, nu 1145 gezinnen als li»l. Een stijging in vergelijking tot voorgaande jaren en het resultaat van een ledenwerfactie.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17