iMdteQowuvnt Politie denkt aan misdrijf ALLER LEIIDS) STAD OMGEVING/SPORT/KUNST/RTV oortaan mag alles op jeidse verkiezingsborden -Jakker Bart aan Haarlemmerstraat bedreigd met sluiting Goed op tijd CekLcSoumnt WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 PAGINA 13 :nthals neemt Leids ountantsbureau over )EN De Arenthals/Chaudron (accountants en belastingadvi- I heeft het Leidse belastingad en accountantsbureau Smits en ;te aan de Mariënpoelstraat »enomen. 'de overname onstaat in Leiden cantoor van ongeveer dertig me- srkers. Uenthals/Chaudron groep heeft vestigingen in de Randstad onder een aan de Lammen- isweg in Leiden. Door de over- e moet naar nieuwe huisvesting jen uitgekeken. Volgens direc- J. Booij zal de groep waarschijn- ian het eind van het jaar naar de pholweg verhuizen. Sluitingstijden onderwerp debat LEIDEN De vrije sluitingstijden voor de horeca zijn op maandag 4 maart onderwerp van een debatwed strijd. Leden van de Holland Debate gaan dan met elkaar in de slag over de stelling „De sluitingstijden van de horeca moeten worden vrijgegeven". Voor en tegenstanders van de stelling gaan vanaf acht uur 's avonds met el kaar in de slag in de raadzaal van het stadhuis. Het debat is in samenwer king met de gemeente georganiseerd. De sluitingstijden zijn zoals bekend op 6 maart inzet van het eerste Leid se referendum dat tegelijk met de verkiezingen voor provinciale staten wordt gehouden. Ombudsman veroordeelt optreden marechaussee LEIDEN De nationale ombudsman vindt dat de marechaussee anderhalf jaar geleden op Schiphol onbehoorlijk is opge treden tegen een Leidenaar. Dat gebeurde toen de man zijn dochter, die niet eerder had gevlogen, wegbracht. Hij vroeg toen of hij haar naar het vliegtuig mocht begeleiden. Dat mocht niet, maar wel tekende een medewerker van de paspoortcontrole een kaartje dat aangaf hoe de dochter moest lopen. De man en zijn gezin waren toen al in een gebied waar uitsluitend reizi gers mochten komen. Toen een wachtmeester van de marechaussee het dat niet snel genoeg ging hij te horen dat hij moest „wegwezen". Volgens de betrokkene werd hij toen hij eenmaal was teruggelopen beetgepakt en werd hem toegevoegd „Nu mag ik jouw verblijfs- en werkvergunning". De man werd vervolgens bij de arm gepakt en naar een kantoortje gebracht en een stoel gewezen met de toevoeging „daar zit ten". Daar werd hij enige tijd alleen gelaten. Hoe wel hij van Marokkaanse afkomst is, spreekt de man goed Nederlands en heeft hij de Nederlandse nationaliteit. Naar zijn zeggen mocht hij zijn pas poort dat in zijn auto lag niet ophalen. Volgens de ombudsman had de man niet uitslui tend op grond van zijn uiterlijk mogen worden aangehouden, is hij onheus bejegend en ten on rechte beetgepakt omdat er geen enkele aanlei ding was er vanuit te gaan dat hij had willen weg lopen. Ook had de marechaussee tegemoet moeten komen aan zijn verzoek om inzage in de klachten regeling. VVD wil opheldering over gebouw Woutertje Pieterse LEIDEN De Leidse VVD-fractie voelt zich enigszins overvallen door het college van B en W. Het vrijkomende gebouw van de basisschool Woutertje Pieterse is name lijk aangewezen als vestiging voor het kin derdagverblijf Krullevaar. Het college heeft volgens de VVD toegezegd de nieuwe be stemming van het pand eerst te bespreken in een raadscommissie. Dat is nog niet ge beurd. In een brief aan het college worden vragen gesteld. Wie waren de gegadigden voor het gebouw van Woutertje Pieterse, wil de par tij weten. En: Wat zijn de overwegingen van het college geweest om te kiezen voor kin derdagverblijf Krullevaar? De partij wil dat de vragen voor de raadsvergadering van 5 maart worden beantwoord. Valse snippen bij tellen geld ontdekt LEIDEN Op het hoofdkan toor van de Amro-bank in Leiden zijn bij geldtellingen drie vervalste snippen aan het licht gekomen. De drie nep- briefjes van honderd gulden hadden hetzelfde serienum mer. De biljetten zijn begin deze week ingewisseld bij drie verschillende Leidse winkels. Tijdens het tellen van de dag omzetten bij de bank werden de drie biljetten ontdekt en vervolgens werd aangifte ge daan bij de politie. CHTLIJN VERRUIMD NA AANHOUDING WETHOUDER DEN Alle soorten „e„iida die betrek- t hebben op de verkie- 'en mogen voortaan op gemeentelijke verkie- ;sborden worden aan- racht. Daaronder val- bijvoorbeeld ook op- jen van anarchistische epen om niet te gaan nmen, grappig bedoel- affiches als die van lesje" en oproepen om op racistische partijen stemmen. college van B en W heeft gisteren besloten omdat de ende richtlijnen voor het iik van de borden voor dan één uitleg vatbaar len zijn. Aanleiding voor lanpassing is een incident rbij wethouder H. de la met zijn vriendin en acht- zoontje werd gearres- Dat gebeurde zaterdag at hij een affiche met de „Geef racisme geen had opgeplakt op een 1 bij het politiebureau aan Langegracht. jgens de politie paste dat af- ne niet binnen de richtlij- voor het gebruik van de Kiezingsborden. Volgens de Jpretatie van de politie khten alleen affiches van litieke partijen op de borden pen geplakt. De la Mar de daarentegen dat hij het 'che, een antwoord aan de itrumpartij, wel degelijk - :ht plakken omdat het be trekking had op de verkiezing. Volgens wethouder De la Mar was het incident van zaterdag de eerste keer dat er proble men zijn gerezen rond de bor den. Hij merkt op dat er al ja ren alle mogelijke soorten affi ches op de borden verschijnen. „De affiches van Loesje toen dat nog een partij was. En een voorbeeld dat wij letterlijk ge noemd hebben: de oproepen van anarchisten om niet te stemmen. Het college heeft daar ook geen moeite mee". Ook de bepaling in de richtlij- nep dat elke partij evenveel ruimte moet hebben op de bor den en dat er niet over affi ches heen mag worden ge plakt, moet volgens De la Mar niet te letterlijk worden geno men. „Als een partij als eerste bij een bord komt en dat hele maal vol plakt, is het begrijpe lijk dat anderen daar overheen plakken. Maar het zijn ook niet meer dan richtlijnen". Bij de nieuwe uitleg van de richtlijnen heeft het college nu ook voor het eerst het referen dum genoemd dat tegelijk met de verkiezingen wordt gehou den. Volgens De la Mar was er in ambtelijke kring aanvanke lijk weerstand om ook plakka ten van voor- en tegenstanders van vrije sluitingstijden voor de cafés op de borden toe te la ten. Maar volgens De la Mar kunnen ook zij nu naar harte lust hun gang gaan op de bor den. Dat zou het referendum alleen maar verlevendigen. Politie De aanpassing van de richtlijn is gisteren ook op het politie bureau bekend gemaakt. „De borden zijn nu eigenlijk vogel vrij", merkt politiewoordvoer der D. Graveland naar aanlei ding daarvan op. Volgens Gra veland is het op zich wel een goede zaak dat het college dui delijkheid geeft over wat er wel en niet mag. Hij voegt daar aan toe dat de uitspraak van B en W in we zen niets uitmaakt voor de zaak rond wethouder De la Mar. „Die aanhouding vond plaats op grond van de richtlij nen zoals ze op dat moment golden. Daarin is opgenomen dat alle aan de verkiezingen deelnemende partijen even veel ruimte krijgen. Als agen ten iets zien, waarvan ze ver moeden dat het niet mag, wordt ingegrepen. Dan maakt het niet uit dat het om een wethouder gaat. Er is proces verbaal opgemaakt, de overige vijftien affiches zijn in beslag genomen. Het is nu aan justitie om te besluiten wat er verder moet gebeuren". Wethouder De la Mar heeft inmiddels wel een gesprek ge had met hoofdcomissaris H. Mostert over zijn arrestatie. „Ik ben gebeld door Mostert en we hebben een tijdje ge praat. Dat ging in een redelij ke sfeer, maar het verandert op zich niets. We zijn het ge woon niet eens". Ook de door de wethouder geëiste terugga ve van in beslaggenomen affi ches kwam ter sprake. De la Mar: „Maar ik heb begrepen dat dat een zaak voor justitie IDENTITEIT SLACHTOFFER MOEILIJK VAST TE STELLEN LEIDEN De politie stelde gisterochtend een onderzoek in de woning in, nadat een verontruste Oegstgeestse kamerver huurder zich op het bu reau had gemeld. „De man zei dat hij de huur der al een tijdje niet meer had gezien. Hij was ook benaderd door een vriend en bekenden van de man", aldus politie- voorlichter Dick Grave land. Twee agenten zijn daarop met de verhuurder meege gaan. De woning was volle dig afgesloten, waardoor de deur geforceerd moest wor den. Op de vloer vonden de agenten het stoffelijk over schot van de man. In de wo ning werd daarnaast een gro te ravage aangetroffen. Alles was doorzocht. „We gaan er daarom ook vanuit dat we met een misdrijf te maken hebben". De identiteit van de man kon gisteren nog niet worden vastgesteld. Door de verre staat van ontbinding van het lichaam was het onmogelijk om dat middels vingeraf drukken vast te stellen. „Aan de hand van poststukken en kranten gaan we er van uit dat de man eind december van vorig jaar is overleden". „Na het vinden van het li chaam hebben de agenten di rect alarm geslagen en is een rechercheteam van start ge- Het appartementencomplex aan de Langegracht. In de kamer boven in het gebouw waarvan het r lichaam gevonden. gaan met een technisch on derzoek in de woning". Van wege de stank in de woning was dat zonder persluchtmas kers niet mogelijk. Een geur weggezogen land. Resultaten van het onder zoek waren vanmorgen nog niet bekend. „De hele zaak die door Omwonenden niet was overhoop gehaald en dat was waargenomen. „Dat moet minitieus worden on- komt door de goede ventila- derzocht. Dat kan wel een tie in het trappenhuis. Voor paar dagen duren, omdat aldus Grave- moment zijn dertig politie mensen, onder wie tien re chercheurs van het recher chebijstandsteam Zuid-Hol land Midden, met de zaak be- zover daar al luchtjes konden komen, werden die direcht geen haar over het hoofd i zien mag worden". Op dit Gistermiddag is ook een buurtonderzoek van start ge gaan. De directe buren van de man hebben niets ge merkt. Zij wonen pas enkele weken in het pand. Het buurtonderzoek wordt be moeilijkt omdat de man reeds in december is overleden. „Het is al moeilijk om je iets van een paar dagen terug te herinneren, laat staan een paar maanden. Er is daarom ook veel haast bij om een aantal zaken snel duidelijk te maken". yanzen houden iwoners rlusplantsoen t slaap [DEN Omwonenden het Jacques Urlus- itsoen worden de laat- dagen uit hun slaap iouden door een koppel ïme ganzen. De dieren verdreven van De •bel waar woningen :den gebouwd. „Ze zit- nu al vier dagen voor n deur en zorgen voor vreselijk gekwaak", t mevrouw Boutier. ;t is geen gehoor", klaagt jewoonster. ,,'s Nachts kun- mijn kinderen en ik er van slapen". Boutier ver- :ht ook niet dat de ganzen zullen vertrekken. „Als iensen de vogels voederen wordt de overlast alleen ar groter. Ik heb beneden het portiek dan ook een pfje opgehangen of ze de izen niet meer willen voe- i oproep die een averechts :ct had. „Er hangt nu een :fje met de vraag of ik te- dierengeluiden ben. „Ver- s dan naar de binnenstad iaifr heb je kroegen en autoge- 534 len. Laat die beesten toch ^in en geef ze vooral eten", it erop. Ondertussen maar ren met ratten en muizen gevolg. Zo stikt het hier beg a; :i -72- Het koppel ganzen die van De Coebel zijn verjaagd, zorgen nu voor overlast nabij het Jacques Urlusplantsoen. foto: wim van noort ook van de meeuwen, die met name bij de Rembrandtschool veel rotzooi maken", zegt Bou tier. „En het is helemaal niet nodig om de ganzen te voeren want het zijn graseters", weet zij. „Maar altijd moet er eerst een zijn mond open doen", klinkt het toch wel teleurgesteld. „De bewonerscommissie heeft ech ter toegezegd ook een stencil op te hangen met daarop een oproep om de ganzen geen eten meer te geven". Daar naast heeft Boutier contact ge zocht met de wijkagent, de dierenbescherming („die zegt niets te kunnen doen") en de gemeente. „Want het zijn er nu 38 maar over enkele weken heb je er twintig bij. Die gan zen zijn het voorjaar aan het uitoefenen, het is geen ge hoor". A. Uljee van de directie milieu zegt dat er wel vaker proble men met ganzen zijn geweest. Zo kwamen in het verleden ook klachten van bewoners van de Witte Singel. „Blijkt het uit de hand te lopen dan moeten we maatregelen ne men". Welke kon Uljee nog niet zeggen, omdat hij pas sinds kort op de hoogte is van het probleem. In het geval van de Witte Singel is in het verle den de eigenaar opgespoord, laat politie voorlichter D. Gra veland weten. „We zullen ook nu proberen de eigenaar te achterhalen, maar daar gaan wel een paar dagen overheen", voorspelt Graveland. Als me vrouw Boutier geloofd mag worden hoeft die speurtocht echter niet zo lang te duren. Zij denkt dat de ganzen af komstig zijn van een boederij die vroeger op De Coebel stond. Lunchconcert Pianiste Erzsike Kövy ver zorgt morgen een lunchcon cert in de kapelzaal van K O aan de Oude Vest. Ze speelt werken van Scriabin en Prokovieff. Het concert begint om 12.45 uur en duurt tot 13.30 uur. Eerder is ten onrechte in de Uitkrant ver meld dat het concert op dins dag 26 februari zou worden gegeven. Wandeltocht De Wandelkring Leiden heeft zaterdag en zondag de Sleutelstad wandeltochten uitgezet. De afstanden waar uit gekozen kan worden zijn 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer. Bij het restaurant van de Ijs hal aan de Vondellaan wordt gestart. Mensen die de 40 ki- 1 om ter willen lopen moeten tussen 9.00 en 10.00 uur 's ochtends starten. Voor de overige afstanden geldt dat er tussen 9.00 en 14.00 uur wordt begonnen. Het in schrijfgeld bedraagt drie gul den. Deelnemers krijgen een sleutelmedaille als herinne ring. Chanson De sectie Frans van het Boerhaave College houdt vrijdag een Franse chanson- avond. Philippe Elan ver zorgt een optreden. De voor stelling begint om 20.00 uur in de aula van het Agnes College aan de Eymerspoel- straat. Orgelconcert Peter van Dijk bespeelt zon dag het orgel van de Waalse Kerk aan de Breestraat 64. Vanaf 19.00 uur brengt hij een samengestelde orgelmis ten gehore met werken van Kuhnau en Pool, alsmede en kele improvisatie. Philips Pool was van 1755 tot 1759 organist van het Stevens/As sendelft orgel in de Waalse Kerk. Muziek J. Kien verzorgt zondag een muziekprogramma bij Werk gemeenschap De Ratel. Titel ervan is Mozart's laatste le vensjaar". Belangstellenden kunnnen vanaf 10.30 uur te recht in de grote zaal van het Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33. d IpDEN Het Leidse ege van B en W wil ker Bart aan de Haar- nmerstraat sluiten, achten van omwonen- over stank en geluids- ïrlast zijn daarvoor de nleiding. De bakker eft aangekondigd tegen besluit in beroep te in bij de Raad van Sta- Spr lgens G. in 't Veld, hoofd de gemeentelijke directie ie ieu, sleept het conflict zich twee jaar voort. Vooral de 'enburen hadden last van ken nk en geluid. Bakker Bart :or9 rd in april 1989 aangeschre- 1 i door milieu om te stoppen t bakken voor zeven uur 's itends. Ook werd de Nij meegse bakker verzocht om binnen zes weken aan de alge mene regels van de Hinderwet te voldoen. De bakker moest onder meer zijn plafond gas- dicht laten maken. Dit om verdere geuroverlast te voor komen. Als een bakker voor zeven uur wil bakken, moet volgens de Hinderwet een akoestisch rap port worden overlegd. Bakker Bart heeft een dergelijk onder zoek laten uitvoeren. Daaruit bleek dat de geluidnormen werden overschreden. In sep tember 1989 besloot de bakker niet meer voor zeven uur te bakken. De geur- en geluidso verlast bleven echter bestaan. De directie milieu wachtte met ingrijpen. Dit omdat er net een nieuwe franchisenemer in de zaak kam. Ook de omwonen den gingen daarmee akkoord. Ze gunden de bakker het voordeel van de twijfel, aldus In 't Veld. Vleeslucht Bakker Bart uitte in december 1989 de wens om toch voor ze ven uur te willen bakken. De directie milieu heeft daarop in januari 1990 geluidmetingen verricht. Opnieuw bleek dat de voorschriften werden over schreden. Er kwam geen ver andering in de situatie, geeft In 't Veld aan. De beide partij en, bovenburen en de bakker, hadden inmiddels een advo caat in de arm genomen. In fe bruari 1990 probeerden ze het conflict „minnelijk te schik ken". Bakker Bart stelde de bovenburen voor om maatre gelen in de woning te nemen. Maar vanwege de kosten en onduidelijkheid over wie dit moest betalen, ging dit voor stel niet door. Na een half jaar onderhandelen bleek het niet mogelijk de kwestie op te los- De advocaat van de klager vroeg in oktober 1990 de ge meente stappen te onderne men. „De overlast duurde voort en er was weinig kans op een oplossing vanuit de mensen zelf", motiveert In 't Veld de daaropvolgende acties van de directie. In februari van dit jaar, stelde milieu een onderzoek in. Het geluid werd opnieuw gemeten en opnieuw bleek dat dit de normen over schreed. „We hebben ook de geur onderzocht. Die was dui delijk waarneembaar. Er was zelfs een vleeslucht te ruiken, dat komt omdat er inmiddels ook een slager bij de bakker is gekomen. De oude situatie heerste nog steeds. En we za gen geen andere weg dan de sanctie te treffen die in de Hinderwet is opgenomen. Het bevel tot sluiting gaat vandaag de deur uit", vertelt hij. Bakker Bart heeft tot dertig dagen na het verzenden van de brief de tijd om in beroep te gaan bij de Raad van State. Daar kan de bakkker ook schorsing van het besluit aan vragen. „We verzegelen niet onmiddellijk de deur. We ho pen juist dat onder druk van deze sluiting de zaak in orde wordt gebracht", besluit In 't Veld. Bij Bakker Bart in Nij megen was vanochtend nie mand bereikbaar voor com mentaar. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal func tiemogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twet weken gratis bezorgd. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Zaterdag 2 maart GROTE DEMONSTRATIE Lewenstein naai- en lockmachines Leidsch Naaimachinehuis Maarsmansteeg 8, Leiden tel. 071-120685 t.o. zijingang V D. I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam; I J Adres: Bing o Carnavalsvereniging De Spoorbumpers houdt zondag een bingomiddag in Buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardka- de 40. De balletjes rollen vanaf 14.00 uur. I Postcode/plaats: iiiiiiniiaiimMumin

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13