„Plaat over Golfoorlog biedt relatief evenwichtig standpunt' WATERSCHAP DE VEEN- EN GEESTLANDEN Dekker-reserves redden vege lij KUNST/RTV QeidoaQowumt WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 PAGINi Sluizer mag 'Spoorloos' in Amerika overdoen AMSTERDAM - De Ame rikaanse filmmaatschappij Twentieth Century Fox heeft de rechten gekocht van George Sluizers Ne derlands-Franse speel- filmproduktie 'Spoorloos'. De bedoeling is dat er een Amerikaanse 're-make' van 'Spoorloos' gemaakt gaat worden. George Slui zer is gevraagd om de re gie te doen. Het opnieuw verfilmen vol gens een nieuw script van Eu ropese produkties is een gang bare praktijk in Hollywood, waar onder andere van Coline Serreau's 'Trois homme et un coffin' de bioscoophit 'Three men and a baby' werd ge maakt. George Sluizer: „Dit is de eerste keer dat het een Ne derlandse regisseur overkomt. Of ik de regie ook daadwerke lijk zal doen hangt nog van een aantal puntjes af waarover onderhandeld wordt". Bioscopen 'Spoorloos', gebaseerd op de roman 'Het Gouden Ei' van Tim Krabbé, draait onder de titel 'Vanished' sinds begin deze maand in een aantal Amerikaanse bioscopen. Slui zers Nederlands-Franse co productie kreeg er lovende tot zeer lovende kritieken, onder andere in de streng bekend staande New Yorker en van het populaire critici-duo Schis- kel en Ebert. In '89 werd 'Spoorloos' door zijn tweetaligheid niet geac cepteerd voor een Oscar-nomi natie voor beste buitenlandse film. Slim Gaillard in karakteristieke pose. foto- sp Amerikaanse jazz-comedian Slim Gaillard overleden LONDEN De legenda rische Amerikaanse jazz musicus Slim Gaillard is gisteren in Londen over leden. Hij zou op 1 april aanstaande 75 jaar gewor den zijn. In het seizoen '89/'90 zond de BBC een serie programma's uit over de muzikale denkwereld van Gaillard, die over de we reld zwierf met zijn bagage van muziek, filosofie, vitaliteit en humor. In 1938 werd hij immens populair toen hij sa men met bassist Slam Stewart het duo Slim Slam vormde. Hun 'Flat Floot Floogie' werd een wereldhit, in ons land her haald door het joodse duo Johnny Jones. Daarna trad Gaillard op met jazzgroten als Dizzie Gillespie en Charlie Parker. Gaillard was als musicus beperkt, al speelde hij gitaar, piano, vibra foon en zong hij. Zijn grote kracht was zijn absurdistische originaliteit. In de jaren vijftig werd hij min of meer een held van de beatnik-generation toen Jack Kerouac een scène in zijn boek 'On the road' aan hem wijdde. De als Bulee Gaillard in De troit geboren 'jazz-comedian' bedacht een niet-bestaande taal met uitdrukkingen als 'O'Rooney', die zijn handels merk werd. Als acteur-muzi kant speelde hij in films als 'Hellzapoppin', 'Star Spangled Rhythm', 'Almost married'. Twee jaar geleden was hij nog met grote hoed en in smette loos wit pak op het North Sea Jazz Festival te zien, waar hij collegae-muzikanten inter viewde voor de BBC-serie over zijn leven. op (Vervolg van de voorpagina) LONDEN De nieuwe single van de Stones is vo rige maand opgenomen en ligt vanaf 4 maart in de platenzaken. Sommige ge deelten van de tekst zijn zwaar bekritiseerd door conservatieve parlements leden in Engeland. Ook de Britse radiochefs krij gen het op hun zenuwen. Ze zijn bang dat zij het verwijt krijgen onver schillig te staan tegenover de gevoelens van de sol daten in de Golf, als ze de plaat wèl draaien. Draaien ze hem niet, dan zal hen censuur worden verwe ten. Conservatieve politici menen dat de plaat verboden moet worden, de BBC reageert wat gematigder. Een woordvoer ster van Radio 1: „We realise ren ons dat er veel families van uitgezonden soldaten luis teren en we letten daarom goed op wat we draaien". De radiozender verbiedt geen pla ten, maar volgens de woord- voerdster „is het aan de disk jockeys en producers om dis creet te zijn en rekening te houden met de gevoelens van de families. Zij zullen natuur lijk geen dingen draaien waar door mensen zich beledigd zul len voelen". Mick Jagger, die de tekst van 'High Wire' schreef, meent dat het nummer, dat in de eerste plaats de wapenhandel met het Midden-Oosten in de jaren zeventig en tachtig veroor deelt, een „relatief evenwich- veel reden om de Duitsen en uit te pikken. Ik ben bang iedereen heeft meegedaan va Verenigde Staten en Engel er\ inbegrepen". Mick Jagger, hier gefotografeerd tijdens het optreden van de Stones in De Kuip: „Ik geef een redeljk evenwichtige visie op de Golfoorlog". foto: corne sparidaens tig standpunt" biedt over de Golfoorlog. Hij zegt „alle res pect" te hebben voor „degenen die er heen moeten om de rot zooi op te ruimen". „Je hebt de totale pacifisten die tot elke prijs oorlog ver oordelen, en je hebt de geest driftige militaristen die hou den van het idee van oorlog. Alle anderen zitten daar zo'n beetje tussenin. Ik sta precies in het midden en ik probeer een redelijk evenwichtig standpunt te geven". Het openingscouplet van het nummer („We verkopen ze ra ketten, we verkopen ze tanks/ we geven ze krediet, je kan de bank bellen" is gericht tegen de wapenhandelaars. Het re frein („We lopen op het slappe koord, sturen de mannen naar de frontlinie /hopend dat ze niet gepakt worden door het hellevuur/ van hete geweren en koude, koude nachten") verbeeldt de angsten van de grondtroepen. „In het eerste deel van het nummer bekritiseer ik de situ atie die heeft geleid tot deze onvermijdelijke oorlog", legt Jagger uit. „De schaal van deze oorlog is een gevolg van de verkoop van geavanceerde technologie door het Westen en de Sovjetunie de afgelopen twintig jaar". „Een parlementslid zei dat het beter was geweest als ik de Duitse wapenhandelaars had aangevallen, maar ik spreek niet alleen vanuit een Engels gezichtspunt, omdat deze plaat over de hele wereld verkocht zal worden. En er is ook niet Manipuleren „Het is een erg complex derwerp en een erg coi gebied, maar dat is ee meer een reden waan voorzichtig moet zijn wa je het gebied via wapt koop probeert te man ren". „Het refrein verwoordt begaanheid met onze tr en in feite alle troepen Golf dat de oorlog niet la duren en uitgesponne worden, waarbij duizend duizenden soldaten en b zullen omkomen". Jagger begon met het ven van 'High Wire' v< deadline die de Verenigt ties hadden gesteld voor rugtrekking van Irak ui wayt 15 januari afliej maakte het nummer af to luchtoorlog aan de gang Sommige critici hebben gereerd dat Jagger maar wil profiteren vi oorlog om reclame te d voor zichzelf en de ve van zijn platen te bevort Terechte kritiek? „Ik vii ik net zoveel recht he commentaar te geven oorlog als een columnii een krant, een admiraal dienst of iemand in een show", aldus Jagger. alleen toevallig zo d voornaamste medium uit te drukken de muzie Ik denk niet dat dat pro) is. Ik denk dat het gj eerlijk commentaar is". STEVE TUI (c) The Times, Loi Verkiezingen leden algemeen bestuur Met ingang van de eerste" dinsdag van september 1991 treedt het algemeen be stuur van het waterschap De Veen- en Geestlanden in zijn geheel af. In verband hiermede zullen voorafgaand en wel op 22 mei 1991, verkiezingen van hoofdinge landen en hoofdingelanden-plaatsvervangers voor het ongebouwd en gebouwd onroerend goed worden gehouden. Het gebied van het waterschap is onderver deeld in kiesdistricten op de wijze zoals aangegeven op het hieronder afgedrukte kaartje. KIESDISTRICTEN KANDIDAATSTELLING Op dinsdag 2 april 1991 vindt de kandidaatstelling plaats voor verkiezing van de leden van het algemeen bestuur van het waterschap. Op de dag van de kandidaatstelling kunnen bij de voorzitter van het waterschap of bij een door hem aan te wijzen lid van het hoofdstembureau ter secretarie van het waterschap van 09 00 tot 15.00 uur opgaven van kandidaten worden ingele verd. De formulieren voor de opgaven van kandidaten zijn kosteloos ter secretarie ver krijgbaar vanaf de datum van deze bekendmaking. BEVOEGDHEID STELLEN KANDIDATEN De kandidaatstelling geschiedt districtsgewijs per categorie van belanghebben den De opgave moet zijn ondertekend door ten minste tien personen, die binnen het kiesdistrict waarvoor de opgave geldt, kiesgerechtigd zijn. Elke opgave bevat de naam van één kandidaat voor het lidmaatschap van het algemeen bestuur en van zijn kandidaat plaatsvervanger en de naam van eenzelfde kandidaat mag met voorkomen op meer dan één ingeleverde opgave. KIESGERECHTIGDHEID Kiesgerechtigd voor het ongebouwd, respectievelijk gebouwd onroerend goed zijn in beginsel degenen, die behoren tot die categorie in een kiesdistrict, als zodanig belastingplichtig zijn aan het waterschap en opgenomen zijn in het kie- zersregister. VERKIESBAARHEID Tot hoofdingeland of hoofdingeland-plaatsvervanger kan alleen worden verkozen degene die bij aanvang van de zittingsperiode van het algemeen bestuur, de leef tijd van 18 jaar zal hebben bereikt en niet krachtens de Kieswet van het kiesrecht is uitgesloten. In de bovenaangegeven kiesdistricten zullen de navolgende aantallen hoofdinge landen (en zelfde aantallen hoofdingelanden-plaatsvervangers) worden gekozen: Kiesdistrict 1: drie hoofdingelanden ongebouwd; drie hoofdingelanden gebouwd; Kiesdistrict 2: drie hoofdingelanden ongebouwd; twee hoofdingelanden gebouwd; Kiesdistrict 3: twee hoofdingelanden ongebouwd; drie hoofdingelanden gebouwd; Kiesdistrict 4: twee hoofdingelanden ongebouwd; twee hoofdingelanden gebouwd; Kiesdistrict 5: drie hoofdingelanden ongebouwd; twee hoofdingelanden gebouwd; Kiesdistrict 6: twee hoofdingelanden ongebouwd; drie hoofdingelanden gebouwd. KIEZERSREGISTRATIE Aan een ieder wordt op verzoek ter secretarie van het waterschap (Hoofdstraat 1 3 te Leiderdorp) kosteloos medegedeeld of hij als kiesgerechtigde voor de verkie zing van het algemeen bestuur van vorengenoemd waterschap is geregistreerd Een uittreksel uit het register wordt tegen betaling van de kosten ad. ƒ1,- pe pagina verkrijgbaar gesteld. Indien de verzoeker niet als kiesgerechtigde is gere gistreerd, worden hem uiterlijk op de zevende dag na de ontvangst van het ver zoek de redenen daarvan medegedeeld. In het desbetreffende register zijn voor ieder kiesdistrict van het waterschap De Veen- en Geestlanden opgenomen: a. natuurlijke en rechtspersonen, die blijkens het kadaster behoren tot de catego rie zakelijk gerechtigden tot ongebouwde onroerende goederen; b. natuurlijke en rechtspersonen, die blijkens het kadaster behoren tot de cate gorie zakelijk gerechtigden tot gebouwde onroerende goederen. Uiterlijk op 2 april 1991 kan een ieder schriftelijk aan het dagelijks bestuur van het waterschap De Veen- en Geestlanden om herziening van de registratie ver zoeken op grond van het feit, dat hij niet of niet op de juiste wijze als kiesgerech tigde is geregistreerd. Het verzoekschrift moet gemotiveerd zijn, zo nodig onder overlegging van bewijsstukken. INDIENEN KANDIDAATOPGAVEN De opgave van een kandidaat, geschiedt per categorie en dient te worden opge maakt op- of overeenkomstig een vastgesteld modelformulier, dat met ingang van heden kosteloos ter secretarie van het waterschap (Hoofdstraat 1-3 te Leider dorp) verkrijgbaar is. Het formulier kan op de dag van de kandidaatstelling, zijnde 2 april 1991, van 09.00 tot 15.00 uur worden ingeleverd bij de voorzitter of een door hem aan te wijzen lid van het hoofdstembureau van het waterschap (adres hoofdstembureau eveneens Hoofdstraat 1-3 te Leiderdorp). Elke opgave bevat de naam van één kandidaat voor het lidmaatschap van het algemeen bestuur en van zijn plaatsvervanger. Bij de opgave dient te worden overgelegd een schriftelijke verklaring van de kandidaat, dat wordt ingestemd met de kandidaatstelling. Deze verklaring dient eveneens te worden opgemaakt op- of overeenkomstig een met ingang van heden kosteloos ter secretarie verkrijgbaar modelformulier. ONDERZOEK KANDIDATENOPGAVEN, Op de dag van de kandidaatstelling, derhalve op 2 april 1991, houdt het hoofd stembureau een openbare zitting, die om 16.00 uur aanvangt, tot het onderzoe ken van de opgaven. Indien bij het onderzoek blijkt van één of meer van de volgende verzuimen, geeft het hoofdstembureau onverwijld kennis bij aangetekende brief tegen gedagte kend ontvangstbewijs aan degene, die de opgave heeft ingeleverd, dat: a de opgave met is ondertekend door 10 kiesgerechtigden in het desbetreffen de kiesdistrict. Bij de vaststelling van het aantal ondertekenaars blijft buiten beschouwing de ondertekenaar die meer dan één opgave heeft ondertekend; b de opgave meer namen bevat dan die van één kandidaat voor het lidmaat schap van het algemeen bestuur en zijn kandidaat plaatsvervanger; c de verklaring van een kandidaat ontbreekt, dat deze instemt met zijn kandidaat stelling; d de opgave niet persoonlijk is ingeleverd door een kiesgerechtigde in het kiesdistrict waarvoor de opgave wordt ingeleverd. Uiterlijk op 5 april 1991 kan degene die de opgave heeft ingeleverd het verzuim of de verzuimen in de kennisgeving aangeduid, herstellen ter secretarie van het waterschap van 09.00 tot 17.00 uur. NADERE INFORMATIE Voor nadere informatie kan men zich wenden tot de secretaris van het water schap De Veen- en Geestlanden, Hoofdstraat 1-3 te Leiderdorp, telefoon 071- 410511. Leiderdorp, 27 februari 1991 De voorzitter van het waterschap De Veen- en Geestlanden, J. B. Uit den Boogaard, dijkgraaf. '77ie Pitchzet licht op reclamemensen zei The Pitch. Documentaire van Bernie IJdis. NOS-televisio. Nederland 3 om 20.25 uur. Woensdag. HILVERSUM „Je zit even stuk als de opdrachtgever be sluit een ander reclamebureau te kiezen. Niet alleen finan cieel, maar ook persoonlijk. Het is een klap omdat je er al die jaren je creativiteit hebt ingestoken. Bovendien was deze klant de smaakmaker van het bureau", laat een van de ondervraagden weten in de NOS-documentaire 'The Pitch'. Deze film van cineast Bernie IJdis is een bijzonder document omdat het op een speelse en tegelijkertijd over tuigende wijze het reilen en zeilen van de Nederlandse re clamewereld toont. Geen diep gaande analyse, maar een por tret. Wat deze produktie bo vendien markant maakt, is dat het om een van de grootste pitches van de afgelopen jaren gaat. Een 'pitch' is, in reclame termen, de wedstrijd die tus sen reclamebureau's losbarst als een belangrijke adverteer der te kennen heeft gegeven van bureau te willen wisselen. Het aantrekken van zo'n nieu we klant kan heel belangrijk zijn, vooral in economisch op zicht. In dit geval ging het om Heineken, die samen met Am- stel bij het bureau FHV/BBDO was onderge bracht. De reden voor het biermerk om naar een ander reclamebureau op zoek te gaan, was niet alleen de wisse ling in directie bij de biermag naat, maar ook een teruglo pende biermarkt. 'Heerlijk, helder Heineken', was uitge werkt. Wat de kijker ziet is de strijd tussen FHV/BBDO en rivaal PMSvW/Y&R. Dat het daarbij niet alleen gaat om enorm veel geld, een hoop prestige en ge heimhouding wordt duidelijk uit de gesprekken en de fil mische impressies. Deze beel den beantwoorden precies aan het imago dat de reclamewe reld oproept: snelle jongens, Regisseur Bernie IJdis (r): „Reclame is zo'n invloedrijk fenom dat het mij goed leek er eens een portret van te maken". foto: heel veel sigaretten, zwetende art-directors en steeds weer van gedachten wisselende tekstschrijvers, wiens taak het is de ene na de andere briljan te slagzin uit hun typemachine te rammen. Zelfs in de ge sprekken met Bernie IJdens proberen ze in origineel Ne derlands hun verhaal te doen. De film, een co-produktie met het Nederlands Filmfonds, geeft zo een levendig beeld van de reclamewereld, maar doordringen tot de keuken is er toch niet bij. Zo mocht het cruciale moment van de 'pitch'; het uur waarop de re clame-bureau's hun campagne voor het eerst aan hun moge lijke nieuwe werkgever tonen, niet worden gefilmd. Die te leurstelling wordt echter ruimschoots goedgemaakt. IJ dis, zelf afkomstig uit de recla mewereld, weet de spanning namelijk toch vast te houden. En dat doet hij op een zeer simpele manier, namelijk door gewoon te laten zien waarmee de directeur, maar ook de nooit onder zijn helm vandaan komende koerier, zich bezig houdt. Bernie IJdis, die in 1986 in druk maakte met 'Dream Mail' bij de NCRV (over de Ameri kaanse postorderbedrijven) en twee jaar later met 'Brieven' va (samen met Adriaan van I heeft een jaar moeten wad voor hij 'De Pitch' kon ma Bernie: „Ik wilde een grote verschuiving in de mewereld filmen. Tijdens periode van wachten hel mij in de reclamewereld graven, want je wordt niet uitgenodigd om zo'n j le" te komen filmen. Daarna ik erbij geweest, zover dat gelijk was tenminste. Bi' w een was de drempel wat i dan bij de ander. V( FHV/BBDO was erg geslc Naarmate de beslissing d terbij kwam, werden ze I ger. Op de gang werd gefl terd en iedereen, die bij UI project betrokken was, had opdracht zelfs tegen vriei hun mond te houden waar ze mee bezig waren' Zijn film is dan misschien perfect, maar als portret IJdis wist toch tweeentwintig draaidagen licht nu eens op de recla zelf te zetten en est een wereld te tonen die eif mg lijk heel gesloten is. Ber p, „Reclame is zo'n invloed sei; fenomeen in deze maatsch pij, dat het mij goed leek tu eens een portret van te mal rde En ik heb laten zien wat zien was". HANS Pfcè{ )0 lP tali LEIDEN De reserves van Dekker hebben in de laatste ronde van de tweede divisie van de landelijke squashcom- petitie in een rechtstreeks duel met ASRC de degradatie voor komen. De dames toonden zich in hun slotontmoeting in de eredivisie met 3-1 de meer deren van de Haagse SRC. "We hebben gelukkig met 4-1 gewonnen", kon Jaap de Zwart van Dekker 2 na afloop van het degradatieduel tegen ASRC 3 opgelucht melden. „Ik bedoel, we hebben het afge dwongen en dan is het fijn dat dat ook aan de uitslag te zien is." Gijs Stam bezorgde Dek ker een domper door de ope ningspartij met 9-10, 1-9, 9-7 en 2-9 te verliezen. De Dek kercaptain bracht, secuur spe lend, de stand weer in even wicht door Gerard de Klerk met 9-3, 7-9, 9-2 en 9-6 voor te blijven. De spanning keerde weer, toen Luyke Tjebbes de tweede game met 9-8 inlever de na de eerste met 9-3 te heb ben gewonnen. Een gewonnen derde game werd vervolgd met een achterstand van 2-8 in de vierde game. De Dekkeri- aan zegevierde toch met 10-9. Het angstzweet keerde terug, toen Ton Creighton na one game all tot een verlenging in de derde game kwam. Ook hier bleek de Dekker-speler beter tegen de spanning opge wassen, 10-8 en 9-2, waarmee het tweededivisieschap weer voor een jaar is verlengd. In dezelfde divisie betekent de 4-1 winst van Casino op Kam pong, dat de Utrechters met ASRC de degradatie mogen gaan bepalen. Net als bij de Warmonders verscheen bij de Noord wijkers de 0-1 op het scorebord, als gevolg van het feit, dat Ibbel Ansink een 8-2 voorsprong in de eerste game tegen Constantijn Serkei niet verzilverde. In de tweede game stond Ansink met liefst 0-8 op achterstand, maar toch won de Noordwijker met 10-9 het spel. De derde game werd, weer na verlenging, met 8-10 afgestaan, om met een vreem de 0-9 de partij te beëindigen. Anton-Will van Zoelen had al- rrn er: leen in de eerste game pro: |ize men met Arrendo Mieras. lar van Duyn was de grote blinker van de avond (feer Fred Verzijl met 9-3, 9-8 7 te kloppen. Freek VoogJ met een eenvoudige 3-0 gemakkelijke avond ti Arno Pont. Bij de dames sloot het Drloi ker-trio, Liz Weare, Maryl de- lies en Marietta Peters kampioens play-offs in de divisie met een 3-1 zege HSRC af. Het betekent de Warmondse equipe een de Haagsen gedeelde een reli derde plaats in de eindn stei schikking. Ook de SRC ste phen, uitkomend in de ee orv divisie, speelde bij de 'Haaj etb De met twee invalsters en ter half geblesseerde Sannie B stij beeck sterk gehavende phense formatie verloor maximale cijfers. Angel) ry Komen redde tegen Do: g t Anjema de traditionele eer. Leidse SRC sloot de comff tie juist af met de grootst gelijke zege. De titel eerder verkeken. ett

Leidse Courant | 1991 | | pagina 10