Juidelijk deel van Irak (ïogeli jk langer bezet VS accepteren alleen totale overgave Saddam Grondoffensief „geweldig succes" CDA en VVD: doorvechten tot capitulatie Israël hoeft Patriots niet te vergoeden :ina LFOORLOG QeidóaQowta/nt dinsdag 26 februari 1991 pagina 5 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De oorlog te gen Irak moet doorgaan tot Saddam Husayn formeel ca pituleert, is het standpunt van het CDA en de VVD in de Tweede Kamer. Het CDA nam daarmee afstand van coalitiepartner PvdA, die meent dat een staakt-het-vu- ren nu „dichterbij dan ooit" is gekomen. Een woordvoerster van minister Van den Broek van buitenlandse zaken liet weten dat de radiotoe spraak van-Saddam op het depar tement nog tot in details bestu deerd moet worden. „Het is nog niet honderd procent duidelijk wat er gaat gebeuren. We willen eerst zeker weten wat Saddam Husayn voor ogen heeft vóór we kunnen reageren", aldus de woordvoerster. CDA-kamerlid Gualthérie van Weezei liet weten dat de uitscha keling van de Iraakse leider het beste is voor de Arabische wereld. Hij benadrukte dat Saddam in het verleden wel meer toezeggingen heeft gedaan die niet werden na gekomen. „Het woord van die man is buitengewoon onbetrouwbaar. Wat wil hij? Zich terugtrekken om vervolgens weer aan te vallen? Het is buitengewoon moeilijk met iemand aan tafel te gaan zitten die zich schuldig heeft gemaakt aan milieuterrorisme en oorlogsmisda den". VVD-woordvoerder Frans Weis glas: „Het moet militair en politiek vaststaan dat Husayn niet op zijn zetel kan terugkeren om de vol gende wandaden voor te bereiden. Hij moet politiek weg". Volgens PvdA-kamerlid Ad Melkert moet Husayns belofte serieus worden genomen, zeker nu de Iraakse lei der persoonlijk de verklaringen voor radio Baghdad heeft beves tigd. „Je houdt altijd zekere twij fels, maar een staakt-het-vuren lijkt nu toch binnen handbereik". Een Iraakse capitulatie kan niet worden afgedwongen, vindt Mel kert. „Dat zou ook het kabinet te ver moeten gaan, want de territo riale integriteit van Irak is niet aan de orde". De fractie Groen Links is van mening dat een staakt-het-vuren nu onmiddellijk moet worden afgekondigd. Frac tieleider Ria Beckers zei echter te vrezen dat de VS bewust aanstu ren op een capitulatie van de Iraakse legers door een vreedzame terugtrekking te frustreren. Kuwayt schenkt Parijs miljard PARIJS Kuwayt heeft Frankrijk een financiële bijdra ge in de Golfoorlog toegezegd voor „de militaire bijdrage aan de bevrijding van Kuwayt". Parijs krijgt van het emiraat een miljard dollar, zo heeft emir Al-Sabah aan president Francois Mitterrand laten we ten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken weet Frankrijk de gift „zeer te waarderen". Parijs schat de kosten voor deelname aan de Golfoorlog op bijna drie miljard gulden. NNEER IS DE OORLOG AFGELOPEN? ad v en kli :r me 1 de b ïgen. in twi ijOV g jenon cabin hadde onze correspondent istiscl|Marc de Koninck) seft i RINGTON - en 1 jding van Kuwayt ,rtij 2 lijkt, breekt Was- ,niei on zich het hoofd joT^h de vraaS dan ook ng verlog met Irak beëin- kan worden. Er »e ni it grote verwarring in rtijP' merikaanse hoofdstad iede^ voorwaarden 1 pi®" aan voldaan moet vil het tot een staakt- theor uren en tot een te- zal d ekking van geallieer- °P roepen kunnen ko en 1 ïomb voegi als Saddam Husayn ïog aan de macht zou in Baghdad, lijkt het ens noodzakelijk om een deel van zuidoostelijk het grensgebied met jyt bezet te houden. V0 eel van Irak is nu in feite zet door geallieerde een- (Franse, Britse en Ame- nse) die de tangbeweging Saddams Republikeinse uitvoeren. Maar er is en groeiend besef in de VS dat de geallieerden mis schien de oorlog tegen Irak moeten voortzetten zolang Saddam het vijandelijke staatshoofd blijft. Indien Saddam door zijn eigen omgeving of op andere wijze uit de macht wordt verdreven hetgeen in Washington ge hoopt en verwacht wordt is een formeel oorlogseinde in de vorm van een internationaal gegarandeerd wapenstilstands- of vredesverdrag met een nieuwe Iraakse regering spoe dig te verwachten. Dan kun nen de geallieerden Zuid-oost- Irak verlaten en kan een Ara bische of VN-vredesmacht in de Golfregio een internationa le politietaak op zich nemen. Maar mocht Washingtons hoop niet in vervulling gaan en Saddam Husayn zijn verdrij ving uit Kuwayt politiek over leven, dan zijn er verschillen de mogelijkheden die stuk voor stuk uiterst problema tisch zijn voor de geallieerden. In het geval waarin een poli tiek overeind blijvende Sad dam officieel een wapenstil standsovereenkomst sluit, zal een geallieerde terugtrekking- op-de-grond uit de Golfregio in elk geval sterk worden ver traagd. Bush heeft er zo -vaak blijk van gegeven dat hij Sad dam fundamenteel wantrouwt, dat de Amerikaanse president als zegevierende opperbevel hebber geen snelle en volledi ge geallieerde aftocht zal toe staan uit een gebied waar de vijand, wiens beloften niets waard zijn, nog altijd heerst. Vervanging Hoewel zo'n blijvende geal lieerde aanwezigheid op Ara bisch grondgebied beperkt in omvang kan zijn, heeft Was hington sterke voorkeur voor onmiddellijke vervanging van alle geallieerden door liefst een lokale vredesmacht van geallieerde Arabische landen als Egypte, Saudi-Arabië, Ku wayt en Syrië. Maar de vraag is hoe solide, vooral ook in po litiek opzicht, zo'n beperkte Arabische militaire coalitie zou zijn. Een alternatief is een VN-vredesmacht, die echter al gauw een symbolische in plaats van militaire betekenis krijgt. Er is Amerika veel aan gele gen om na de Golfoorlog zo snel mogelijk 'visueel' te ver dwijnen uit de regio, teneinde het aanzien van een neo-kolo- niale macht te vermijden. Achterlating van militaire de pots in Saudi-Arabië en Ku wayt zou voor de VS een on verhoopte nieuwe mobilisatie in de toekomst kunnen ver snellen. Daarnaast zal Ameri ka zeker met een aanzienlijke vlootmacht in de Perzische Golf 'achter de horizon' pre sent blijven. De grote onaantrekkelijkheid van alle varianten waarin Saddam in Baghdad aan de macht blijft, doet sommigen in de VS vermoeden dat het Pen tagon wel degelijk een plan klaar heeft liggen voor voort zetting van de oorlog na de be vrijding van Kuwayt. Concre te aanwijzingen daarvoor zijn er echter niet. Intussen doen wilde geruchten in Washington de ronde, zoals het verhaal dat Israël als wraak voor Iraks Scud-aan- vallen de liquidatie van Sad dam zal uitvoeren, zodra deze na de oorlog uit zijn bunker komt. En de plannen die er zouden worden gesmeed om de Iraakse krijgsgevangenen in Saudi-Arabië tot een anti- Saddamleger te organiseren. Aan het tweede verhaal wordt overigens minder geloof ge hecht dan aan het eerste. DEN HAAG Israël hoeft voor afgevuurde Ne derlandse Patriot-raketten (kosten: een miljoen gul den per stuk) geen ver goeding aan ons land te betalen. Interim-minister van defensie Pronk zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Leerling (RPF). Nederland heeft in Is raël een Patriot-squadron ge stationeerd als onderdeel van de Israëlische luchtverdedi ging tegen aanvallen van Irak met Scud-raketten. Pronk meent dat Nederland en Israël een redelijke verde ling van de kosten zijn over eengekomen. Israël betaalt het transport; het squadron moest uit Duitsland komen. Neder land draagt de kosten voor het functioneren en instandhou den van het Nederlandse Pa triot-systeem in Israel. De kos ten hiervan bedragen onge veer 300.000 gulden per maand. Als minister van ontwikke lingssamenwerking is Pronk verder bereid Israël humani taire hulp te verlenen. Het is nog niet duidelijk welk bedrag hiermee is gemoeid. Volgens Pronk gaat het hier om hulp verlening aan mensen die uit ontwikkelingslanden, met name uit Ethiopië, naar Israël vluchten. arine wil ook v jedkopere olie ?r Ne 1 Kaai ,rd J JACOB VAN ae"MSKERCK De u-the irlandse marine kan elijk meeprofiteren onde de goedkope brand- Zuid everanties van Saudi- iië aan de Ameri- ïgrijl se vl°°t in de Perzi- onde Golf. Mini el vs Amerikaanse vlootcom- e di lant, admiraal Arthur, ngeli positief gereageerd op kom verzoek daartoe van de rlandse eskadercom- als 1 lant P.C. Kok. Arthur r. het verzoek van Kok r'nëe le brandstof tegen sterk J n( luceerde prijs aan de >m rlandse marine te ver- 11 doorgespeeld aan de Ij aa ing in Washington. Als ,wai1 imerikanen ingaan op n jaJ verzoek, dan levert dat ,n dfederlandse marine een r hfienlijke kostenverlaging b leei Nederlandse schepen ;nta{ "uiken ruim honderd c hooi olie per dag. De markt- erbar van de olie ligt rond de ;n geïnd gulden per'ton. Een iuceerd tarief levert de rlandse marine een be- ing van vele miljoenen Uens op. Dat zou de mari- joed uitkomen, „omdat etten altijd onder span- staan", aldus Kok. Hét irlandse bevoorradings- Zuiderkruis slaat net le Amerikaanse bevoor- 1igsschepen de brandstof ij grote tankers, die het un beurt ophalen bij raf- ierijen in Saudi-Arabië. Ex-radar Beeld van de tweede dag van het grondoffensief: de geallieerden hebben weinig heel gelaten WASHINGTON In de koffiebar naast Capitol Hill, het politieke cen trum van Washington, was vanmorgen niemand te vinden die werkelijk gelooft dat Saddam Hu sayn zich vandaag terug trekt uit Kuwayt. Er komen daar veel assisten ten van volksvertegenwoordi gers. „Ik denk dat hij zijn le ger alleen maar wil hergroepe ren", aldus een van hen. Maar Sally Tom, die zelf een broer in de Golf heeft en zorg draagt voor contacten tussen politici en de strijders in de Golf, zei dat het toch wel „wonderful" zou zijn als er vandaag een staakt-het-vuren komt. Ook de officiële Amerikaanse reactie was vanmorgen totaal afwijzend. „Wij zetten de oor log normaal voort. Op militai ren die hun wapens hebben neergelegd zullen we niet schieten. Maar terugtrekkende troepen zien wij als zijnde in oorlog", aldus Marlin Fitzwa- ter, de woordvoerder van pre sident Bush. Volgens kringen in het Witte Huis is het onduidelijk waar Saddam Husayn zit, omdat men hem al lang niet meer zelf heeft gezien. Vroeg in de avond had Fit- zwater nog koeltjes gereageerd op de verklaring van radio dat de terugtrekking was begonnen. Fitzwater ver klaarde toen ook nog dat Baghdad haar mededelingen maar „aan de Verenigde Na ties moet richten". Enige uren later, nadat Bush zich met zijn Nationale Veiligheidsraad had beraden, werd het commen taar van het Witte Huis bot weg afwijzend. Het komt er nu kennelijk op neer dat Bush de totale vernedering van Sad dam Husayn zoekt. Belangrijkste achtergrond van deze verstrakte houding is dat men Saddam Husayns leger in Kuwayt vandaag of morgen definitief wil verslaan. Door zich nu terug te trekken zou de Iraakse president achteraf bij zijn Arabische supporters de indruk kunnen wekken de oorlog te hebben gewonnen. De tekst van de verklaringen uit Baghdad wijst daarop. Daarin staat immers dat de heilige oorlog ('jihad') voltooid is. Verder is president Bush vast besloten om de kostbare wa pens van Irak in Kuwayt te laten. In Washington ziet men het jongste aanbod van Sad dam Husayn bovendien als een signaal van vertwijfeling omdat hij op het slagveld geen schijn van kans heeft. Ten slotte heeft een functiona ris van het Pentagon gisteren gezegd dat de VS er op rekent „een flinke hap van zuidelijk Irak te bezetten". Dit teneinde Bagdad, zeker als Saddam Hu sayn daar dan nog regeert, tot een vernederend vredesver drag te dwingen, aldus deze functionaris. Als onderdeel van zo'n verdrag noemde hij inspectie van de Iraakse wa penfabrieken. Met een terug trekking nu en een staakt-het- vuren zou Saddam Husayn dit Amerikaanse plan doorkrui sen. De verklaring van Fitzwater viel vrijwel samen met een speciale vergadering van de VN-Veiligheidsraad in New York die vanmorgen vroeg is begonnen. Fitzwater ontweek de vraag waarom Bush met zijn afwijzende verklaring kwam al voordat de VN zich over het laatste aanbod van Baghdad ha'd gebogen. Bush heeft kennelijk willen voorkomen dat de Veiligheids raad hem vandaag het initia tief deels ontneemt. „Iedere concept-resolutie die iets ver andert aan de bestaande reso luties zal op ons veto stuiten", aldus waarschuwde een Ame rikaanse woordvoerder. „Over dit aanbod van Saddam heeft Bush maar drie minuten hoeven denken en daarvan heeft hij er twee kunnen ge bruiken om koffie te drin ken", aldus de voormalige Amerikaanse minister van de fensie Donald Rumsfeld. Vol gens Rumsfeld kan Washing ton alleen een totale overgave van Saddam Husayn accepte ren. Volgens de senatoren Sam Nunn (Democraat) en John Warner (Republikein), twee defensie-specialisten, mag pre sident Bush nergens op ingaan zolang Saddam Husayn zelf geen staakt-het-vuren afkon digt. DE MYSTERIEUZE MIJN Hier is teen luin luister'. Ih ben een troot feest aan hel voor bereiden voorde munwerhers, maar memand ma$ het weten. Het moet een verrassing blijven f v RIYAD KU W A YT-STAD Op de derde dag van het grondoffensief zijn ge allieerde troepen verder opgerukt richting doelen in Kuwayt en het zuiden van Irak. Militaire woord voerders van de anti- Iraakse coaltitie spreken van „geweldige succes sen" en de Amerikaanse president George Bush verklaarde dat „de bevrij ding van Kuwayt op koers ligt". Het Iraakse leger biedt weinig tegenstand. Vanuit verschillende militaire bronnen werd vernomen dat de geallieerde troepen sinds het begin van het grondoffen sief 270 Iraakse tanks hebben vernield en meer dan 20.000 Iraakse soldaten krijgsgevan gen hebben gemaakt. De geal lieerden maakten gisteren - nog vóór de Scud-aanval op Dhahran - melding van 12 do den en 41 gewonden. Onder de doden zijn zeven Arabische en vier Amerikaanse soldaten. Van één militair is de identi teit nog niet vastgesteld. De Amerikaanse televisiemaat schappij NBC verklaarde dat het werkelijke aantal slachtof fers „veel hoger" ligt. Iraakse troepen zouden inmid dels 600 olievelden en -instal laties in Kuwayt in brand heb ben gezet. „Terrorisme is tot op dit moment het enige Iraakse succes", zo liet de Ameriklaanse militaire woord voerder, Richard Neal, weten. De woordvoerder liet voorts weten dat inlichtingen over gruwelijkheden van Iraakse soldaten tegen Kuwaytse bur gers blijven binnenkomen. Baghdad meldde gisteren al leen Iraakse successen. In een militair communiqué waarvan de tekst werd opgevangen in Nicosia maakte Baghdad be kend dat Irak was begonnen met het tegenoffensief. „De agressors zijn teruggedreven en hebben hun tanks en ver schroeide voertuigen verlaten. De Iraakse soldaten vergaren de hoofden van de ongelovige, corrupte en schaamteloze Amerikaanse mariniers en Saudische, Kuwaytse, Egypti sche en Syrische eenheden hebben de Iraakse versterkin gen in het zuidelijk deel van Kuwayt doorbroken en ston den gisteren vlak bij Kuwayt- Stad. De Franse televisie ver klaarde dat Amerikaanse ma riniers in Kuwayt-Stad in huis-aan-huisgevechten zijn verwikkeld met Iraakse solda ten. De commandant van de Fran se troepen in de Golf, generaal Michel Roquejeoffre, verklaar de dat Franse troepen, waar onder eenheden van het V reemdelingenlegioentot diep in Irak (meer dan 160 ki- lomter) zijn opgerukt. De zoge heten Daguet-divisie zou in het zuiden van Irak een „vij andelijke divisie hebben ge neutraliseerd" en een met zwaar wapentuig beveiligde stelling van het Iraakse leger hebben ingenomen. De Franse troepen opereren het meest westelijk van alle geallieerde legeronderdelen en lijken van plan de strategisch belangrijke steden Nasiriyeh en Samawah in te willen nemen. Op die manier snijden zij de Iraakse verbindingslijnen naar Ku wayt af. Bovendien raakt met de inname van Samawah - ge legen aan de Eufraat halver wege Baghdad en Basra - een groot deel van de Republikein se Garde ingesloten. De Amerikaanse 101 Airbor- ne-divisie zou eveneens tot ver op Iraaks grondgebied zijn op gerukt. Zwarte deken over Iraanse grenssteden TEHERAN Een dikke zwarte waas, afkomstig van brandende olie-instal laties in Kuwayt en Irak, bedekte gisteren grensste den in het westen van Iran, terwijl geallieerde vliegtuigen doorgingen met het bestoken van doe len in het zuidoosten van Irak. In de provincie Ilam, ten noordoosten van Basra, kwam de zon niet door de smog heen. In de provincie Khusestan was de luchtvervuiling vergeleken met zondag iets afgenomen. De grote olieraffinaderij en het petrochemisch complex bij Basra, maar ook doelen in an dere steden in het zuidoosten van Irak werden volgens Ra dio Teheran herhaaldelijk ge bombardeerd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5