Enorme zwendel met giftig afval in Italië ontdekt Militaire structuur Warschau Pact ontbonden Thaise koning legitimeert staatsgreep Gorbatsjo ziet af van klein kabinet 'Zes van Birmingham' waarschijnlijk vrij BUITENLAND CcidócSommvt DINSDAG 26 FEBRUARI 1991 PAGINA )L Zuidafrikaans stamhoofd vermoord PIETERMARITZBURG De voorzitter van het Congres van Traditionele Leiders van Zuid- Afrika (Contralesa) is gisteren door onbekenden doodgescho ten. Stamhoofd Mhlabuncima Map- humulo had goede banden met Nelson Mandela's ANC. Hij werd vermoord toen hij zijn auto voor zijn huis parkeerde in Pietermaritzburg, in de provin cie Natal. De Contralesa-bewe- ging vocht tegen het systeem van de thuislanden. In 1989 werd Maphumulo tot voorzitter van de beweging gekozen. Grieken vrezen toevloed Albanese vluchtelingen IOANNINA Het Griekse leger heeft de patrouillering aan de grens met Albanië ver hoogd, nadat het afgelopen weekeinde 200 Albanezen de grens naar Griekenland waren overgestoken. Met de maatregel willen de Griekse autoriteiten voorkomen dat opnieuw een stroom Albanese vluchtelingen Grieken land binnentrekt. Sinds begin dit jaar zijn ongeveer 15.000 Albanezen naar Grieken land uitgeweken. Een nieuwe toevloed zou kunnen ontstaan als gevolg van de recente onlusten in Alba nië. Volgens Griekse kranten sturen de mili taire patrouilles regelmatig Albanezen terug hun land in. Alleen etnische Grieken uit Al banië mogen in Griekenland blijven en krij gen er asiel. Doden bij rellen op La Réunion PARIJS Bij rellen op La Réunion, een Frans eiland in de Indische Oceaan ten westen van Madagascar, zijn vannacht acht doden gevallen. Zeven slachtoffers zijn omgekomen toen brand uitbrak bij de plundering van een grote meubelzaak in de hoofdstad Saint-Denis. De ongeregeldheden braken dit weekeinde uit, nadat de Franse autoriteiten een illegale televisiezender uit de lucht hadden gehaald. De eigenaar van Televisie 'Free- Dom', tevens links gemeenteraadslid van Saint-Denis, voerde actie voor gelijke rechten. Het einde van de zen der leidde tot geweld uit protest tegen de chronische so ciale problemen op het eiland, waar veertig procent van de jongeren werkloos is. Een andere reden voor de lo kale frustraties is dat het minimumloon en de sociale uitkeringen op La Réunion twintig procent lager liggen dan in het Franse moederland. Solidariteit dreigt met staking in Polen WARSCHAU De Poolse vakbond Soli dariteit heeft gisteren besloten te gaan sta ken als verdere loononderhandelingen met de regering niets opleveren. De vakbond vreest dat de hervormingspolitiek van de regering zal uitlopen op een gewelddadige catastrofe. De Poolse premier Jan Krzysz- tof Bielecki kondigde zondag aan dat de re gering verder gaat met bezuinigen en niet zal toegeven aan looneisen. De maatregel van de regering om bedrijven die hun werknemers toch loonsverhoging geven te straffen met extra belasting, heeft in Polen al tot een stakingsgolf geleid. Zo rijden er sinds vorige week donderdag geen bussen Bouterse mist herdenking revolutie DEN HAAG In de Surinaamse hoofd stad Paramaribo zijn gisteren kransen gelegd bij het monument van de revolu tie. Legerleider Desi Bouterse, de be langrijkste couppleger in 1980, liet echter verstek gaan. Hij brak zondag zijn been tijdens een voetbalwedstrijd, een van de vele evenementen die voor de viering op touw zijn gezet. De kranslegging aan de Suriname-rivier gebeurde ter gelegen heid van de elfde verjaardag van „de re volutie" waartoe de staatsgreep van 25 februari 1980 de aanzet gaf. Van groot scheepse deelname van het volk is geen sprake. Het zijn voor het merendeel mi litairen en hun gezinnen die de straat op (Van onze correspondent Aart Heering) ROME In Italië is een grootscheepse zwendel met giftig afval aan het licht gekomen. Door tallo ze illegale stortingen is in de streek rond Napels de bodem zo sterk verontrei nigd, dat ook de drinkwa tervoorziening wordt be dreigd. Op 4 februari werd zich in een Napolitaans ziekenhuis een man opgenomen met zware vergiftigingsverschijnselen. De 38-jarige vrachtwagenchauf feur Michele Tamburrino ver klaarde dat hij in aanraking was gekomen met een vloei stof, die hij in opdracht van het vuilverwerkingsbedrijf Ecomovil uit het Noorditali- aanse Cuneo naar een officiële stortplaats bij Napels had ver voerd. Bij controle bleken de bewuste 300 vaten, waarvan de inhoud zo gevaarlijk was, dat Tamburrino inmiddels blind is en half verlamd, daar echter nooit te zijn aangeko men. Niettemin was de chauf feur in het bezit van een gel dig bewijs van afgifte. Op zijn aanwijzingen werd vervolgens bij het plaatsje Qualiano de ware, illegale stortplaats ont dekt, waar nog duizenden an dere vaten met gevaarlijk af val gedeponeerd bleken. Luchtzoekacties brachten daarop het bestaan van hon derden andere clandestiene stortplaatsen aan het licht, evenals dat van een levendige handel in gifstoffen tussen Noord- en Zuid-Italië. Het blijkt dat bedrijven uit het in dustriële noorden, waar nor male Europese milieucontroles worden gehanteerd, hun ge vaarlijke afval af plegen te ge ven aan ondernemingen uit het zuiden, waar het vervol gens illegaal wordt gedumpt. 'Relaties" verschaffen daarbij de benodigde documenten en controle is er praktisch niet. Metaaldetector Jaarlijks wordt zo circa 150.000 ton giftig afval vanuit Noord- Italië naar de streek rond Na pels vervoerd, een kolossale handel waarbij meer dan 2 miljard gulden wordt omgezet. meer van Fiat, met een ver- zendbewijs voor een reguliere vuilverwerker, die echter van niets bleek te weten. De illega le stortplaatsen bevinden zich alle in het door de camorra ge domineerde Napolitaanse ach terland. Minister Ruffolo van milieuzaken heeft daarom ge zegd, dat er geen twijfel moge lijk is aan het bestaan van een illegale handel in giftig afval. Het is hoogst waarschijnlijk, dat dit terechtkomt in gebie den die door de georganiseer de misdaad zijn aangetast en waar de controle het zwakste is. Ruffolo heeft daarom voor gesteld om de controle op af- vallozingen niet langer meer aan de plaatselijke autoriteiten alleen over te laten, maar deze te combineren met een toet sing door de centrale overheid. Alleen zo is het mogelijk om corruptie of incompetentie van locale functionarissen te ont- Het is moeilijk vast te stellen, dekken. In Napels ten slotte, is welk deel daarvan uiteindelijk illegaal wordt gedumpt, omdat de gifvaten goed verborgen zijn onder de grond en boven dien met metaalplaten worden bedekt waardoor ook de iden tificatie door een metaaldetec tor onmogelijk wordt. De clan destiene lozing lijkt echter eerder regel dan uitzondering. Zo is vorige week nog een hele trein in beslag genomen met 2500 ton bijzonder afval, onder men met recht ongerust over de her en der rond de stad be graven „ecologische bommen". Afgelopen zomer heeft een deel van Napels al weken zon der water gezeten, doordat de onderaardse rivier, waar het water uit werd opgepompt, verontreinigd bleek door een illegale stortplaats. Een flinke aardschok zou in dit seismi sche gebied daarom tevens een milieuramp kunnen inluiden. Sovjetminister van defensie Dmitry Jazov ondertekent de verklaring over de formele opheffing van het Warschau Pact. Rechts van Jazov zit Sovjetminister van buitenlanse zaken Alexandr Bessmertnych. FOTO: EPA BUDAPEST De minis ters van buitenlandse za ken en defensie van het eens machtige Warschau Pact hebben gisteren een verklaring ondertekend die de ontbinding van de militaire structuren van het pact per 31 maart for maliseert. Tevens werd overeengekomen elkaar op 1 juli opnieuw te treffen in de Tsjechoslo waakse hoofdstad Praag om dan ook de politieke structuur van het pact op te heffen. Bij de ondertekening van de documenten keken de Sovjet ministers van defensie en bui tenlandse zaken, maarschalk Dmitri Jazov en Alexander Bessmertnych, mistroostig. Hun Tsjechoslowaakse ambt genoten, Lubos Dobrovsky en Jiri Dienstbier, lachten breed uit toen zij de pen ter hand na men. Beiden hebben als dissi dent de communistische over heersing in Tsjechoslowakije jarenlang bestreden. De Hon gaarse minister van buiten landse zaken, Geza Jeszensky, sprak over een historisch mo- De ontbinding van de militaire structuur van het pact bete kent een verdere breuk tussen Oost-Europa en de Sovjetunie. Tot op het laatste moment was er een verschil van mening over de openbaarmaking van de best bewaarde geheimen van het pact: de documenten waarin de verplichtingen van de leden van het pact zijn vastgelegd. Oost-Europa boog echter het hoofd voor de wen sen van Moskou deze geheim te houden, zo verklaarde het Hongaarse delegatielid Istvan Koermendi. Het pact, dat in 1955 werd op gericht op instigatie van de Sovjetunie, heeft zich immer fel tegen West-Europa gekeerd en is ook ingezet voor het neerslaan van anti-communis tische opstanden in Oost-Euro pa zelf. In 1956 trokken War- schau-pacttroepen op naar de Hongaarse hoofdstad Budapest en in 1968 werd hardhandig opgetreden tegen de Praagse lente. Toen het pact werd op gericht was ook Albanië nog lid, maar dat land stapte na meningsverschillen met Mos kou in 1968 geheel uit het pact na al eerder de samenwerking gestaakt te hebben. Door in te stemmen met de Oosteuropese wensen over ontbinding van de militaire structuur van het pact heeft Moskou toegegeven aan de ei sen van de Oosteuropeanen die vrezen voor hun fragiele democratieën als in de Sovjet unie een conservatief bewind zou terugkeren. Georgië wil onderhandelen met opstandige Zuid-Osseten MOSKOU De president van de naar onafhankelijkheid strevende Sovjet-republiek Georgië, Zviad Gamsachurdia, wil vredesonderhandelingen met de opstandige Zuid-Osse ten. Gamsachurdia heeft dit gisteren duidelijk gemaakt aan Anatoly Loekjanov, de voor zitter van het Sovjetparlement. Gamsachurdia heeft als voor waarde aan de gesprekken verbonden dat de Osseetse re bellen hun wapens inleveren. Loekjanov dreigde vorige week met de staat van beleg in Zuid-Ossetië, het noordelijk deel van Georgië, als het bloedvergieten aldaar geen halt zou worden toegeroepen. Zuid-Ossetië streeft naar aan sluiting bij Noord-Ossetië. Ge orgië, dat zelf verwikkeld is in een gevecht met Moskou om onafhankelijkheid, weigert dit Osseetse verlangen te honore ren. Volgens de nationalisti sche leiders in Tbilisi worden de Osseetse rebellen gesteund door het centrale gezag in Moskou. Minister van binnen landse zaken Boris Pugo maakte gisteren bekend dat bij de ongeregeldheden in de af gelopen weken zeker 33 men sen zijn gedood en 145 ge- DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MAXICAANSE AFGODSBEELD QN833 Grootvader Diaz kan aan de hand van de codex zo ongeveer de plaats bepalen waar het afgodsbeeld moet zijn be graven. Hij laat er geen gras over groeien en neemt een aantal Indianen in dienst die hij met het graafwerk belast. Twee gau- cho's stelt hij aan om toezicht te houden. Dagenlang echter gra ven de Indianen vruchteloos, maar op een avond steken de gau- cho's de koppen bij elkaar. „Ik heb het beeld gevonden, Juan", zegt de één fluisterend, „het is van zuiver goud!" De ander schrikt. „Dan is signor Diaz een schatrijk man!" stottert hij. „Ha, ha!" lacht zijn kameraad. „Diaz schatrijk? Kom, dat meen je niet". Ze praten nog uren en de volgende morgen sturen ze de inboorlingen weg. Dan graven ze samen verder en tegen de avond haalt Juan een sterke wagen: daar zullen ze het beeld op laden om er mee vandoor te gaan... BAGKOK Koning Bhumi- bol van Thailand heeft de lei der van de staatsgreep, gene raal Sunthorn, gisteren be noemd tot hoofd van het Na tionale Vredeshandhaving Commando dat in het week einde de macht overnam. De koning verklaarde dat de regering van de gekozen pre mier Chatichai Choonhaven het vertrouwen van het volk had verloren en niet in staat was gebleken om orde en wet te handhaven. De belangrijk ste kritiek van de militairen was de corruptie in de Thaise regering. Generaal Sunthorn Kongsompong, die de staats greep leidde, heeft gisteren ge zegd dat binnen vijf dagen tot een week in Thailand een voorlopige regering wordt ge vormd die niet zal worden ge domineerd door militairen. Sunthorn zegt de democratie zo snel mogelijk te willen her stellen. Koning Bhumibol vroeg de be volking rustig te blijven en gaf ambtenaren en regeringsfunc tionarissen instructies de op drachten van Sunthorn en zijn militaire staf uit te voeren. Niettemin heeft de Thaise po litie gisteren op de universiteit van Bangkok vijftien studen ten gearresteerd die meededen aan de eerste openlijke pro testdemonstratie tegen de mili taire staatsgreep. De toestand in de hoofdstad Bangkok leek gisteren nor maal, op de protestdemonstra tie op de universiteit en de pa niek die uitbrak op de beurs na. Op de eerste handelsdag na de coup verkochten veel in vesteerders hun aandelen, waardoor de index beduidend lager uitkwam dan afgelopen vrijdag. Ofschoon de Verenigde Staten inmiddels de meeste hulp aan Thailand hebben opgeschort komt het hulpprogramma van de Wereldbank niet in gevaar, zo verklaarde een woordvoer der van de Wereldbank giste ren. De Wereldbank leende Thailand vorig jaar 80 miljoen dollar (134 miljoen gulden) en overweegt een nieuwe lening voor verbeteringen aan de wa tervoorzieningen. MOSKOU Sovjetpre te dent Gorbatsjov is afg lo weken van het oorsproilh kelijke plan om een kalJ| net van vijftien ministe g te vormen. Dat wordt o ve gevat als een teken d Gorbatsjov onder drif^ staat van conservatie^ krachten. Gorbatsjov loodste dit plan - december vorig jaar door h f Congres van Volksafgevaa digden. De vijftien moestem 89 leden tellende Raad v Ministers vervangen. Een kl( ner kabinet had onder me tot doel de invloed van de b reaucratie terug te dringen. Met een vertraging van tw maanden heeft Gorbatsjov g teren echter 23 leden genon neerd voor een nieuw kabin Zeventien van hen haddi ook zitting in de vorige reg ring. aP De regerende communistiscl partij van Mongolië heeft i tussen besloten haar basispri H cipes, de leer van Marx en Ifd nin te wijzigen. De partij z later deze week een nieu 0) partijplatform en -regleme aanvaarden. Het is voor h eerst sinds de oprichting v;0r de partij 70 jaar geleden d het marxisme-leninisme ni st voorkomt in het partijpr n gramma. „De partij is op et keerpunt in haar geschieden aangeland. Zij staat nu plur a? formiteit van gedachten toe, W plaats van één enkel theor ru: tisch dogma. De partij zal d el mocratischer zijn en op< staan voor kritiek", zo zei Mongoolse partijleider Gomb javyn Ochirbat. Hij voegi daar echter aan toe dat de r geringspartij zal vasthoud! aan socialistische principes. Akkoord ove afschaffing apartheid in onderwijs ,d> Ju KAAPSTAD Delegaties o' der leiding van de Zuidaf. kaanse president F.W. £1 Klerk en ANC-voorzitter Nt son Mandela hebben gisten na onderhandelingen in Kaa stad een principe-akkoord b reikt over verbetering van onderwijs voor zwarten en schaffing van de aparthe!r' binnen het onderwijs. Mandela noemde de onde handelingen over het Zuid e, braak, omdat de regering voor het eerst tot belangrij veranderingen in het onde wijs bereid verklaarde. Mini ter van onderwijs Stoffel va Ar der Merwe verklaarde d „scheiding naar ras en ongelit ke behandeling in de toekom ve niet kan blijven bestaan". Z< rj, wel de ANC-delegatie als dja regering zeiden echter d;j voor vergaande veranderinge e in het onderwijs veel tijd ni ju dig is. Onder het huidige systeem b< steedt de Zuidafrikaanse reg! ring vijf maal zoveel geld aa"1 het blanke als aan het zwarf*n onderwijs. Het afgelopen j; slaagde 97 procent van blanke leerlingen voor eindexamen. Voor zwarte leer Ie lingen bedroeg dat percentage 36 procent. De 'zwarte schoo Dli gebouwen' zijn vaak in erbar vj melijke staat en er is een ge mi brek aan schoolboeken. LONDEN Een Britse openbare aanklager heeft gisteren voor het Hof van Beroep verklaard dat hij geen argumenten meer kan aanvoeren om de zes van Birmingham zoals de in 1975 wegens bom aanslagen tot levenslang veroordeelde Ieren be kend staan nog langer vast te houden. De zes van Birmingham, zoals ze algemeen bekend staan, werden in 1975 veroordeeld voor twee bloedige bomaansla gen in Birmingham in 1974 waarbij 21 mensen om het le ven kwamen en 162 personen gewond raakten. De zes ver oordeelden hebben steeds ge zegd onschuldig te zijn en hun bekentenissen onder druk van de politie te hebben afgelegd. Hoewel het Hof van Beroep uiteindelijk het laatste woord heeft over vrijlating, betekent de regeringsbeslissing het door de politie verzamelde bewijs niet te gebruiken hoogstwaar schijnlijk de invrijheidstelling van de zes. Eerder al liet de regering het wetenschappelij ke bewijs voor de bomaansla gen varen. Volgens een verklaring van Graham Boal van het open baar ministerie zal de Britse regering geen verweer indie nen tegen de beroepen die de zes tegen hun levenslange ge vangenisstraffen hebben inge diend. Boal liet weten dat de directeur van het openbaar ministerie „na overweging van het aangedragen materiaal niet kan onderschrijven dat de veroordelingen zowel be trouwbaar als bevredigend zijn". Hugh Callaghan, één van de zes, zei in een interview voor de Ierse radio: „Dit had al een hele tijd geleden moeten ge beuren". En de Ierse premier Charles Haughey zei: „We zijn nu getuige van de beëindiging van onrecht". Boek Een jaar geleden had het Brit se ministerie van binnenland se zaken een nieuwe hoorzit ting bevolen omdat nieuw be wijsmateriaal vragen opwierp omtrent de juistheid van de veroordeling van een van de zes mannen. Het parlementslid Chris Mul- lin hij schreef in een boek dat de zes onschuldig zijn verklaarde dat het nu geen twijfel meer lijdt dat de man nen vrij komen. „Alleen wan neer blijft nog een open vraag", aldus Mullin. Roy Hat- tersley, plaatsvervangend frac tievoorzitter van de Labour Partij, meende dat de zes „vanmiddag nog" vrij zouden moeten komen. Labour-parle- mentslid en voormalig staats- hi er De 'Zes van Birmingham' worden waarschijnlijk spoedig vrijgela ten. De veroordeelden, Patrick Hill, Hugh Callaghan, Jonh Wal ker, Richard Mc lllkenny, Gerard Hunter en William Powe L (v.l.n.r.), zou „groot onrecht" zijn aangedaan. v secretaris voor Noord-Ierland Merlyn Rees zei: „De strijd te gen de IRA wordt geen steek verder geholpen door de ver keerde personen op te sluiten". Het nieuws riep enthousiaste reacties op bij familieleden en aanhangers van de zes. Zij voeren al jaren campagne voor de vrijlating. Ook Amnesty In ternational, de Ierse regering en de inmiddels overleden rooms-katholieke primaat van Ierland, kardinaal Thomas O' Fiaich, ijverden voor vrijla ting. Het is de derde keer in minder dan twee jaar dat de Britse jus- FOTO: EP/ titie vonnissen tegen vermeen 2 de IRA-leden heeft moete herzien wegens gebrek aan be wijs. In oktober 1989 sprak he Hof van Beroep vier mense 'r vrij die vijftien jaar hadde vastgezeten wegens een aantx^ bomaanslagen óp cafe's, waai bij zeven doden vielen. In jul vorig jaar gaf de regering tol dat zeven personen die een ex plosievenfabriek van de IR/ zouden hebben gerund ten on rechte waren veroordeeld. Z« i- van de zeven hadden hun stra reeds uitgezeten, de zevend was in de gevangenis overle

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4