►lokker maakt van 'Eline' en vrouw van deze tijd DE OPEL VECTRA,VANAF f32.300,-. 'AqNST/RTV EfiidocSoivuvnt DINSDAG 26 FEBRUARI 1991 PAGINA 13 a4ine Vere' i tv-serie I AVRO fEHSUM De Nederlandse i 'Eline Vere', die deze première gaat, zal als se- j)or de AVRO op het scherm en gebracht. Het verhaal, leen boek van Louis Coupe- yordt dan mogelijk tot vier eringen versneden, waarbij deel van het materiaal, dat in de film zit, alsnog wordt ~^likt. Wanneer de geschiede- 'jlw,ver de frêle Eline, die het le- piet aankon, door de omroep j It uitgezonden, kon een ^-woordvoerder niet zeggen. Extra uitzendingen Golfoorlog HILVERSUM De gezamenlijke omroepen blijven tot en met zondag in extra uitzendin gen op Nederland 3 aandacht besteden aan de Golfoorlog. Het NOS-Journaal verzorgt iedere dag extra uitzendingen. Tot en met zaterdag wordt het acht-uur- Journaal gevolgd door een program ma van de geza menlijke omroepen. Overlevingsplannen voor Rippen lijken mislukt EDE De kansen voor Rippen Piano BV om het hoofd boven water te houden lijken grotendeels verkeken. Na de faillissementsuitspraak op 13 februari is naarstig ge zocht naar mogelijkheden om het bedrijf, eventueel in af geslankte vorm, voort te zetten. Al deze pogingen zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Zo heeft de ondernemingsraad zich beijverd voor een overlevingsplan, maar dit bleek om een aantal redenen niet uitvoerbaar. Gisteren zag een serieuze gegadigde zich genoodzaakt zich terug te trekken op grond van onvoldoende vertrouwen in het bedrijf. Be sloten is nu de fabricage stil te leggen, behalve de pro- duktie van een aantal vleugels, en het bedrijf met zijn ruim 100 werknemers verder geleidelijk te sluiten. Intus sen zullen de curator en de financiers van het bedrijf sa men onderzoeken in hoeverre wellicht toch nog een op lossing kan worden gevonden om de onderneming in eni gerlei vorm te kunnen behouden. Kinderen kijken anders naar Golfoorlog op tv HILVERSUM Eén op de vier kin deren meent dat de televisie precies laat zien wat er in de Golfoorlog ge beurt. Van hun ouders denkt slechts 7 procent daar zo over. Dat blijkt uit de eerste cijfers van een onderzoek door de afdeling kijk- en luisteron derzoek van de NOS en de Rijksuni versiteit Leiden. Het onderzoek naar de beleving van de Golfoorlog door kinderen tussen negen en veertien jaar en hun ouders was aanvankelijk gebaseerd op de veronderstelling dat kinderen in hun meningsvorming hun ouders volgen. De cijfers vertellen een ander ver haal. De stelling dat de Golfoorlog onmid- delijk moet ophouden wordt door 64 procent van de kinderen onderschre ven. Van de ouders beantwoordde 35 procent deze stelling met ja. Een kwart van de kinderen en de helft van de ouders vinden het goed dat deze oorlog is begonnen. 60 procent van de kinderen vindt dat er langer gepraat had moeten worden; bijna 30 procent van de ouders is het daarmee eens. De televisiebeelden van de Golfoor log maken eveneens verschillende indrukken. Tijdens het zien van de beelden is 27 procent van de kinde ren en 42 procent van de ouders een beetje bang. Een op de vijf kinderen noemde de raketaanvallen op Israël het ergste om te zien, terwijl ruim een kwart van de ouders eerder aan de gevan gen genomen piloten dacht. TERDAM „Ik zou ?n als ik zeg dat Louis erus altijd mijn lieve- ichrijver is geweest, ik vond zijn Eline wel een mooi boek J ik het in de oorlogs- |n voor mijn boeken- op de middelbare |ol moest lezen. Bij ■zing, nu tien jaar ge- p, bleef ik dat vinden, rraag „hoe krijg ik het klein", vormde voor de uitdaging om het icenario van de ro- te schrijven". iet woord is Jan Blokker, inarioschrijver van de film Eline Vere, die van aanwezigheid van Beatrix en Prins in Amsterdam in pre- *aat. Vanaf 1 maart is van de Belgische regis- Harry Kümel in de Ne- idse bioscopen te zien. Vere is het verhaal van VAhvrouw in het Den Haag 1890, die wanhopige po en doet om haar verstik- tig Ie milieu te ontvluchten. do<%oek naar het geluk, op - be naar „leuke kerel" gaat 'aagftterlijk aan Den Haag ten ir. Blokker: „Het is een Er jw van deze tijd, zou je ^hen zeggen, want het bre- met het milieu en de e g< daarbij behorende conventies is van alle tijden. Of het nu om het burgerlijke, streng- christelijke of het PSP-milieu gaat, maakt in feite niets uit". Couperus (1863-1923) schreef zijn roman, waarmee hij in 1889 debuteerde, eerste in fe uilleton-vorm voor de Haagse krant Het Vaderland. Eline is volgens Blokker gedeeltelijk het alter ego van de schrijver. „Hij was nog een snotaap van 25 jaar toen hij het boek schreef. Half bewust, half on bewust, heeft de schrijver zichzelf in Eline en haar neef Vincent opgesplitst". In het boek en de film is neef Vin cent, gespeeld door Thom Hoffman, het zwarte schaap van de familie. Volgens de Vere's heeft hij een negatieve invloed op Eline. „De homoseksuele geaardheid van Vincent heb ik in de film echter benadrukt omdat de ontknoping van het boek van Couperus „niet echt klopt". Dat blijkt bijvoorbeeld ook uit de kritiek van Lodewijk van Deijssel bij het verschijnen van het boek. Van Deijssel vond het een magnifieke ro man maar snapte het einde van de roman totaal niet om dat hij niet begreep dat Vin cent homoseksueel was. Daar om heb ik bij het schrijven van het script zijn geaardheid wel duidelijk aangegeven. Ik ben er overigens van over tuigd dat Couperus zich hier door niet in zijn graf zal om draaien". Van de schrijver, die onder anderen met de Engelse schrij ver en dichter Oscar Wilde correspondeerde, die wel openlijk voor zijn homoseksu aliteit uitkwam, is volgens Blokker bekend dat hij homo seksueel was. „Maar hij ver zweeg zijn geaardheid en was keurig getrouwd met zijn niet zo mooie nicht". Bij het schrijven van het film scenario heeft Blokker ook scènes toegevoegd die niet in het boek staan. „De al ge noemde neef Vincent is bij mij bijvoorbeeld veel valser dan bij Couperus. Hij is een slang, die het onnozele bakvisje Eline in anderhalf jaar tijd de onder- gang in drijft". Vrolijker Ook Eline is niet helemaal hetzelfde personage als in het boek. Blokker: „Ik heb Eline veel vrolijker en vitaler ge maakt. Bij Couperus is zij toch vooral de zeurderige vrouw die slachtoffer is van haar ei gen manische depressiviteit. Ik heb haar meer het slachtoffer van Den Haag gemaakt". In het eerste scenario, dat Blok ker al in 1983 schreef, komt Eline volgens hem overeen met de Eline van de roman. Toen verdween het script ech ter in een diepe lade omdat Kümel de film financieel niet rond kon krijgen. De Belgi sche regisseur vroeg Blokker al in 1981 om een scenario naar het boek van Couperus te schrijven. Al in de jaren zestig verfilmde Kümel de novelle Monsieur Hawarden naar een scenario van Jan Blokker. Blokker: „Toen filmproducent Matthijs van Heijningen mij ongeveer twee jaar geleden belde met de boodschap dat hij de financie ring van Eline Vere, die in to taal acht miljoen gulden heeft gekost, rond had, heb ik het script opnieuw bekeken. Het viel me mee. De scènes zaten op de juiste plaats en de dialo gen waren niet slecht. In sa menwerking met de Belg Pa trick Pesnot heb ik de dialo gen echter per scène „kwarts lagjes" gedraaid, waardoor Eli ne een wat vrolijkere vrouw werd dan in de eerste versie". Over het uiteindelijke resul taat van de speelfilm, die meer dan twee uur duurt, is de sce narioschrijver „zeer tevreden". „Het is een film die ver boven het gemiddelde uitsteekt van wat in onze landen wordt ge maakt. De film deugt". Avenue-cover „Toch is de film niet echt meer van mij. Hoewel het re sultaat wel zo is als ik me had voorgesteld is de film voor 99 procent het werk van regis seur Harry Kümel. Hij kan de literatuur van Couperus in filmbeelden overbrengen en literaire dialogen filmisch om zetten". Dat de film daardoor op een moderne Avenue-cover zou gaan lijken, wijst Blokker re soluut van de hand. „De film is artificieel, zoals het hoort. Bij een film wil ik gepakt wor den door een werkelijkheid die ik niet dagelijks om me heen zie, want anders zet ik de televisie wel aan. Het moeten droombeelden zijn". SANDRA JONGENELEN door René de Cocq Spelleiders Heel erg is het geschreeuw en gestamp van tribunepubliek bij spelprogramma 's, dat niet alleen als onvervalste supporters zijn favorieten aanmoedigt en bejuicht, maar ook luidkeels zijn mening fee ft over de te volgen eleidslijn: nemen we het geld of gaan we door, kiezen we voor hoger of kiezen we voor lager, u kent dat wel. Heel erg is het gedoe met dieren in de studio bij spelprogramma 's. De lieftallige assistente van de quizmaster draagt een zenuwachtig hondje de spelvloer op, dat door de kandidaten moet worden getaxeerd op ras of soort. Het beestje weet van ellende niet wat het overkomt dat licht, die hitte, dat geschreeuw, het geklap, die vreemde lucht. Heel erg zijn spelprogramma 's waar het winnen niet afhangt van iets weten of iets kunnen, maar van toevalstreffers als het rollen van een dobbelsteen, het uit een grabbelton graaien van genummerde balletjes of het draaien van een rad-van - avontuur. Het ergst zijn dan ook spelletjes als 'Scrabble', 'Prijzenslag', 'Jackpot', 'Brainstorm', 'Lingo''Rad van Fortuin Heel erg is de zalvende neerbuigendheid waarmee de meeste vragenstellers bij spelprogramma 's de kandidaten bejegenen. Als er geen kandidaten waren, hadden ze geen werk, maar dat belet ze niet die mensen te behandelen als een ietwat minderwaardige mensensoort, dat rare hobby's heeft, de verkeerde kleren draagt, onduidelijke beroepen uitoefent en maar blij moet zijn zich door een opgewonden stem buiten beeld die mooie prijzen te mógen laten aankondigen. Heel erg zijn spelprogramma 's waarin kandidaten een leugentje moeten vertellen (over wat ze voor werk doen, over hoe ze aan hun partner zijn gekomen, over wie hun vader of dochter is, verzint u zelf maar mee), en Bekende Nederlanders moeten dan raden wie het juiste verhaal heeft verteld of wie de juiste zoon heeft of zoiets, verzint u zelf maar mee. Het ergst is hier de ginnegappende gemeenzaamheid tussen de Bekende Nederlanders onderling, die immers allemaal net van een party bij Story of Des Bouvrie of Privé komen. Heel erg zijn de avonturenshows nieuwe stijl waarop de omroepen ons dit seizoen vergasten. Ze hebben gemeen dat er voortdurend mensen staan te schreeuwen: Schiet nou op! Vlug vlug! Kijk uit! Pas op! Schiet op! Zeer vermoeiend. Heel erg is vooral ook Robert ten Brink, leider van het woordspelletje Lingo, die duidelijk laat merken welk van de twee kandidatenpaartjes zijn voorkeur heeft. Als die favorieten dan daadwerkelijk een woordje raden gaat Robert volledig uit zijn dak: Hij springt op, hij bonkt met beide vuisten op zijn deskje, hij slaakt woeste indianenkreten. Kortom: we mogen blij zijn met de enkele spelletjes waar de vragenstellers nog gewoon de vragen stellen, waar de kandidaten gewoon als gelijkwaardige personen worden beschouwd, waar geen publiek zit te schreeuwen, en waar deelnemers op basis van hun kennis of kunde een prijs kunnen verdienen. Zijn die er danNou ja: een of twee. 'Per seconde wijzer' met Kees Driehuis en 'Einsteinmet Dido Apeldoorn voldoen redelijk aan deze criteria. De 64000-Gulden-Vraag van Jos Brink komt in de buurt, met een aantrekkelijk hoge moeilijkheidsgraad, maar daar is wel weer publiek bn, en een wanstaltig decor, en Brink doet net iets te leuk met (en vooral: óverde kandidaten. Maar wat nou echt het allerergste is van de televisie? Dat zijn de gruwelijke smoelen die we te zien krijgen in 'America's Funniest People'. Dat is de home-video-humor van de modale Amerikaan, daar moeten we de oorlog mee MAATKOSTUUM i oleei toe :reet hel t de Vis inde mali v« 01 Afgebeeld: de Vectra GLS De lichtmetalen velgen zijn een voorbeeld van de vele optiemogelijkheden. 1 nieuwe auto uitkiezen lijkt leuk, maar eigenlijk is het vreselijk ingewik- L Je worstelt door stapels folders... en slaatje door meters tekst. Wanneer je dan eindelijk een keus gemaakt hebt, komt het volgende bleem... dat elektrisch schuifdak is alleen leverbaar in het duurdere (del. En centrale portiervergrendeling betekent ook meteen een grote ^inhoud van de motor. Bij Opel vinden we dat niet nodig. Neem bijvoorbeeld de Vectra GL. Standaard al een bijzondere auto. als u daar koplampwissers op, stoelverwarming en elektrisch te be- dienen ramen in wilt, dan kan dat Zonder problemen. Het bestellen van een Vectra moet u daarom ook zien als het aan laten meten van een maat kostuum. De Opel-dealer past zich aan uw wensen aan. Om u een goed inzicht te geven in wat er allemaal mogelijk is, staat bij de Opel-dealer een Vectra 2.0i CD klaar voor een uitgebreide proefrit Met net zo als in elke Vectra, dezelfde techniek die u in de Calibra aan treft. En standaard uitgerust met zaken die naar uw wens op elk model Vectra leverbaar zijn. Bent u leaserijder? Een extra reden voor een bezoek aan de Opel- dealer. Want hij vertelt u precies hoe u zich niet alleen met de Vectra, maar pok met de fiskale bijtelling komfortabel kunt voelen En we durven het bijna niet te zeggen, maar we hebben ook nog een heel mooie brochure voor u klaarliggen... voor f 0 der: in Fleetsales Leasing is Opel al jarenlang No. 1. Adviesprijs inclusief B.TW., exclusief afleveringskosten. Af General Motors Nederland BV, Sliedrecht Prijs- en specifikatiewijzigingen voorbehouden. Opel-financiering. Zó geregeld.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13