Oud Lisse hoopt op betere toekomst voor monumenten Sportvissers ontlopen controle bij vangst van kabeljauw en tong Valkenburgse middenstanders willen parkeerruimte houden Tussenbalans vooi land- en tuinboui bijzonder pijnlijk LEIDEN OMGEVING EcidócSouoatvt DINSDAG 26 FEBRUARI 1991 PAqj Voorschotens slooppand tot grond toe afgebrand VOORSCHOTEN Het voormalige houten gebouw van kinderdagverblijf Bibelebon aan het Aletta Jacobsplant- soen in Voorschoten is vannacht tot de grond toe afgebrand. Het pand, dat van daag wordt gesloopt, was sinds het week einde het mikpunt van de jeugd. Diverse malen werd getracht het gebouwtje in brand te steken en er werden ook steeds vernielingen aangericht. Daarbij werden in het weekeinde ook aanhoudingen ver richt. Vannacht slaagden jongeren er echter in een uitgebreid vreugdevuur aan te richten. De Voorschotense brand weer had twee uur nodig om het vuur te blussen. De overlast voor omwonenden bleef beperkt. Inbrekers breken gokkasten open ALPHEN AAN DEN RIJN Uit een gecombineerde zaak in het winkelcentrum Herenhof is gisteren voor 3670 gulden geld ontvreemd uit twee gokkasten en werd voor 450 gulden aan sterke drank meegenomen. De da der verschafte zich toegang via Café Vork. Hij had ver moedelijk een valse sleutel. Daarmee kreeg hij ook toegang tot de naast het cafe gelegen Le Petit Chas seur. In de panden vond hij de sleutels van de gokkas- Oegstgeest en ABP eens over huisvesting van asielzoekers OEGSTGEEST Het college van burgemeester en wethouders in Oegstgeest en het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds zijn overeengekomen te starten met een project voor de verhuur van een woning ten behoeve van asielzoekers. Het ABP beschouwt de verhuur van de woning als een proefproject. In het kader van het project is een aantal nadere afspraken gemaakt. De ge meente zorgt voor een contactpersoon die optreedt als interme diair tussen bewoners, gemeente en verhuurder. Voorlopig zal elke zes maanden een evaluatie van het project plaatsvinden. De woning is uitsluitend bestemd voor asielzoekers die de asielpro cedure van het ministerie van WVC doorlopen en wachten op een vergunning tot verblijf. Binnen drie maanden na het ver krijgen van deze vergunning moeten de asielzoekers volgens de Regeling Opvang Asielzoekers andere woonruimte hebben ge vonden. Het ABP was aanvankelijk niet bereid woonruimte voor asielzoekers beschikbaar te stellen, maar nadat de gemeen te had gedreigd met gerechtelijke stappen ging deze organisatie overstag. Het gaat om een flatwoning aan de Tromplaan in Politie houdt oplichter aan LISSE Een 25-jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats is gisteravond rond negen uur bij een con trole door de rijkspolitie op rijksweg A4 aangehouden. De man had in 1989 in Den Haag een auto ter waarde van 28.000 gulden gekocht en deze door een autobedrijf uit Lisse laten financieren. De man heeft echter nooit een cent betaald. Uit onder zoek was gebleken dat hij de auto kort na de aankoop had verkocht. Vandaag wordt het onderzoek voort gezet. NOORDWIJK KRIJGT BEDRIJVENTERREIN NOORDWIJK De gemeente Noordwijk heeft toestemming gekregen van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland om een be drijventerrein aan te leggen van 12 hectare. Een aanvraag voor de aanwijzing van een nieuwe woningbouwlocatie de nieuw bouwwijk Vinkeveld is bijna volgebouwd is nog in beraad gehouden. Volgens wethou der V. Salman van ruimtelijke ordening vindt de provincie de Noordwijkse aanvraag te hoog. Salman: „Wij hebben onderzoek la ten doen naar de woningbehoefte in de ko mende jaren. Op basis daarvan hebben we de aanvraag ingediend. Toch is de conclusie van de provincie dat we een te groot bouw terrein vragen". De wethouder is van plan zo snel mogelijk met Gedeputeerde Staten te gaan onderhandelen. „Binnen een a twee maanden wil ik duidelijkheid". Politie houdt venters as[j LISSE De politie van Lisse heeft naj meldingen een 23-jarige vrouw uit Ro( een 30-jarige Rotterdammer en een i man uit Vlaardingen aangehouden. Zij ten zonder vergunning schilderijen tef pen. De politie trof het drietal op de AL nstraat aan. De schilderijen zijn in besl^ men. Controle deel drie d€ OEGSTGEEST De politie van Oe?H controleert momenteel op de aanwr van het sinds 1 februari verplichte deer' 1991 achter de voorruit van de auto's, r1 de woordvoerder van de politie zijn de(L pen week circa 25 bekeuringen uitgedF „GEMEENTE MOET BESEFFEN WAT ER BIJ LISSERS LEEFT" LISSE „Het lijkt of er alleen verliezers zijn, maar ik hoop dat de ge meente vanaf nu beseft hoe belangrijk het eigen verleden voor de Lissers is. De gesloopte villa Meerenburgh is een mar telaar voor de Lissese ge schiedenis. Meer openheid en overleg had kunnen voorkomen dat de zaak zo uit de hand liep. Laat het een les zijn om meer te luisteren naar wat de Lis sers willen". Bedroefde en berustende woorden van L. Buijze, secre taris van de Vereniging Oud Lisse die een van haar be schermelingen, de villa Meer- enburg aan de Heereweg, za terdag onder de slopershamer zag verdwijnen. Nog twee vil la's resteren. „Maar dat zal wel van tijdelijke duur zijn. De be scherming van Monumenten zorg duurt een maand of tien en de kans is groot dat ze daarna door geldgebrek bij de rijksoverheid alsnog niet op de lijst van beschermde monu menten worden opgenomen". Ook voor het dubbele woon huis van de nummers 27a en 29 heeft Buijze niet veel hoop. „De aannemer heeft beloofd het pand nog een jaar lang te koop aan te bieden, maar het zou mij niet verbazen als de prijs zo hoog ligt dat niemand de villa koopt". Aankoop door particulieren is ook de enige manier om de villa op het adres Heereweg 27 te kunnen behouden. „Daarvoor hebben zich twee serieuze kandidaten gemeld, maar ook hier zal veel afhangen van de prijs", weet Buijze. Oud Lisse zit met een kater. Het dwarsbomen van de nieuwbouwplannen van de ge meente Lisse, die in het gebied 72 vrije sectorwoningen wil realiseren, is voor de vereni ging nooit een doelstelling ge weest. „Maar we willen wel dat er serieus gekeken wordt naar de mogelijkheden om de villa's te behouden. Dat is tot nog toe niet gebeurd". Overleg „Op het moment is er nul komma nul overleg. Als Oud Lisse mochten we wat brieven schrijven en gebruik maken van het spreekrecht tijdens vergaderingen op het gemeen tehuis, maar dat stelde weinig voor. De gemeente hoorde wel, maar luisterde niet. Ze is niet op onze argumenten inge gaan en heeft gewoon haar be leid voortgezet. Daar was ze niet vanaf te brengen", zegt Buijze smalend. Die dove rechtlijnigheid blijkt volgens Buijze wel uit het han delen van de gemeente op vrij dagmiddag vorige week. „De gemeente kreeg van Monu mentenzorg te horen dat villa Meerenburgh niet langer be scherming als monument ge noot. Monumentenzorg wilde dat per brief aan alle betrok kenen meedelen, maar de ge- meénte vroeg om een fax, dus een schriftelijke bevestiging die een dag eerder zou binnen komen dan dé bewuste brief. De fax kwam dus vrijdagmid dag, waarna de gemeente de aannemer, de politie en de fractievoorzitters van het be sluit van Monumentenzorg op de hoogte stelde. Maar nie mand waarschuwde ons: de gemeente niet en de politieke partijen ook niet. Kennelijk waren ze bang dat we nog ac tie zouden ondernemen en Monumentenzorg alsnog zou den overtuigen van het onge lijk van hun beslissing. Maar ook Monumentenzorg zelf valt wat te verwijten: ook zij heeft nagelaten ons meteen te infor meren". Haastklus Volgens Buijze zat de kans er dik in dat Monumentenzorg nog op andere gedachten zou kunnen worden gebracht. „Wat zaterdag is gebeurd, was duidelijk een haastklus. Vol gens de gemeente was het in terieur al gesloopt, maar het bankstel stond er nog in. Het was duidelijk dat het allemaal achter de rug moest zijn voor dat mensen van de vereniging Oud Lisse ter plaatse zouden komen. En dat lukte: wij kre gen de brief van Monumen tenzorg pas in de loop van de ochtend, terwijl de slopers al om zeven uur aan de slag wa ren gegaan. Nu valt er niks meer te redden". De twee villa's aan de Heereweg die voorlopig nog niet door slopersgeweld zijn geveld. De beslissing van Monumen tenzorg om villa Meerenburgh van de voorlopige lijst van be schermde panden af te voeren is volgens Buijze uitsluitend op grond van telefonische infor matie van de gemeente geno men. „De gemeente heeft mee gedeeld dat de sloop al in een vergevorderd stadium was en dat dat kon worden aange toond door een kort tevoren gemaakte fotoreportage van het interieur van de villa. Maar Monumentenzorg heeft die fotoreportage nooit gezien. Terwijl wij het tegenoverge stelde beweerden en dat bij Monumentenzorg ook bekend was, hebben ze de gemeente op haar woord en zonder ver dere navraag geloofd". Bang „Als Monumentenzorg er later achterkomt dat haar beslissing over Meerenburgh toch onjuist was, zal de gemeente het ge ven van foutieve of onvol doende informatie worden aangewreven. Maar die zal dan wel weer een beschuldi gende vinger uitsteken naar de aannemer. Voor wie Oud Lisse overigens alle begrip heeft. Die man kreeg te horen dat hij mocht slopen en ging onmiddellijk aan de slag. Dat kan ik me indenken, anders blijft hij met dat gezeur zitten. Maar de gemeente had zich FOTO: WIM VAÜvr IÉ en minder geheimzinnig |e opstellen en niet do<$o< tussenkomst bij de bq n ling van onze aanvraaglttt numentenzorg de >r. moeten versnellen. Er %v betrekking tot de %ei bouwplannen in Lisse n geen enkele spoedeisei den, behalve dat de ge> bang was op grond vaf menten toch niet te J slopen". JOEP VANI Man in brand door sigaret NOORDWIJKERHOUT Een 47-jarige inwoner van Noordwijkerhout heeft gister avond tweedegraads brand wonden opgelopen toen zijn kleding vlam vatte. De man zat thuis aan de Parallelweg te roken en merkte niet dat een brandende peuk tussen zijn kleren terecht kwam. Toen hij merkte dat zijn kleding begon te branden liep hij in paniek door het huis, waarbij ook schroeiplekken in de woning onstonden. Zijn vrouw waar schuwde de buren. Die zetten hem onder de douche, waarna hij werd met hulp van de poli tie door een ambulance afge voerd naar het Brandwonden centrum in Beverwijk. Groen licht voor zendmast PTT in Lisse DEN HAAG /LISSE Niets staat de komst van een 38 meter hoge anten nemast van de PTT achter de Hobaho-hallen in Lisse meer in de weg. De Raad van State besloot vanoch tend dat de bezwaren van 37 omwonenden tegen de mast niet zwaar genoeg wegen. De mast dient voor het doorseinen van het autotelefoonverkeer. Vertegenwoordigers van de omwonenden maakten hun bezwaren tegen de zendmast gisteren nogmaals duidelijk voor de Raad van State in Den Haag. Zij veroordelen de mast als een brok „visuele overlast" en verwijten de gemeente dat zij de economische en com merciële motieven van de PTT heeft laten prevaleren boven de planologische belan gen van Lisse. Dat standpunt wordt al sinds mei vorig jaar door de omwonenden onder streept om te voorkomen dat de mast in het centrum van Lisse wordt neergezet. Na di verse hoorzittingen besloot de gemeenteraad uiteindelijk ech ter toch om de PTT vergun ning voor het plaatsen van de zendmast te verlenen. De mast wordt overigens klei ner dan de oorspronkelijke versie die de PTT in eerste in stantie wilde. De eerste aan vraag ging om een mast van 53,5 meter hoogte in de vorm van een driehoek. De mast die nu op de hoek Ruishornlaan- Haven mag worden neergezet is een loodrecht oprijzende buisconstructie van 38 meter hoogte. M.J. Ginjaar-Maas, oud-staats secretaris van Onderwijs, heeft gistermorgen aan de Burge meester Kolfschotenlaan in Leidschendam de eerste paal geslagen voor de nieuwbouw van het Veurs College. In het bijzijn van een groot aantal ge nodigden, onder wie burge meester W.F. de Vreeze, het onderwijzend personeel en alle leerlingen wees zij op de uit zondering die in deze dagen een nieuw schoolgebouw is. Onder gejuich van de leerlin gen, het afsteken van vuurwerk en het oplaten van balonnen werd vervolgens de als een zuurstok gekleurde ruim tien meter lange paal dé grond in gewerkt. Wethouder mevrouw Volmuller van onderwijs keek nog even in het verleden waar bij bleek dat ruim dertig jaar geleden aan de Rijnlandstraat de eerste dependance van het Maartenscollege werd geves tigd. In 1968 volgde de nood- huisvesting aan het Fluitpol- derplein. In 1977 verwoestte een brand het grootste deel van de lokalen en in 1987 werd van het ministerie het groene licht voor nieuwbouw verkre gen. Behalve 24 lokalen krijgt het nieuwe Verus College een eigen gymzaal en een aula voor circa 400 personen. Ar chitect is ir. D. A. Roosenburg, bouwer het Bouw- en Aanne mingsbedrijf J. Schouten te Leidschendam. De totale kos ten bedragen bijna tien miljoen gulden. De eerste oplevering is gepland op 28 februari 1992. FOTO: MILAN KONVALINKA VALKENBURG Win kels moeten per auto be reikbaar blijven. Ook mag het aantal parkeerplaatsen niet worden verminderd. Dat werd gisteren in de commissie openbare wer ken en verkeer bepleit door een viertal Valken burgse middenstanders. sprak over het laatste deel van de vervanging van de riolering in het oude dorp, rondom de Hervormde Kerk. Dit karwei wordt bin nenkort aangepakt. De belang stelling voor de vergadering was zeer groot. Tien bewoners maakten gebruik van het spreekrecht. Vooral het aan brengen van verkeersrem- mende verhogende kruisings- vlakken riep vraagtekens op bij de bewoners. De bewoners pleitten tevens voor het instellen van eenrich tingsverkeer op het Markt veld. Het Marktveld wordt in gericht als woonerf. Wethou der H. van der Nagel beloofde met deze wens rekening te houden. P. Mizee (VVD) voel de wel wat voor eenrichtings verkeer op het Marktveld. De commissie was geschrok ken van de kosten van de re constructie: 521.100 gulden. „Dat is meer dan een ton dan voorheen gepland werd", ver woorde P. Mizee de gedachte van de commissie. Van der Nagel zette nog eens uiteen dat men in 1987 andere uitgangs punten had gehanteerd dan nu. Het Marktveld wordt nu woonerf en dé Burgemeester Lotsystraat en de Kruisweg krijgen meer parkeervakken. Lijmmenger gestolen SASSENHEIM Uit een con- tainer op het terrein bij een bedrijf aan de Cornelis Verol- meweg in Sassenheim is het afgelopen weekeinde een lijm menger ter waarde van 850 gulden gestolen. De dieven hadden een bout doorgezaagd, waardoor ze in de container konden komen. Inbraak in Lisse LISSE Uit een schuur aan de Heereweg in Lisse zijn tus sen zaterdag en gisteren twee buitenboordmotoren, een kano, een ladder en enkele glas-in-lood ramen gestolen. De inbrekers vernielden de ruiten van de schuur om bin nen te komen. NOORDWIJK/KATWIJK Sportvissers langs de kust maken zich op grote schaal schuldig aan illega le visserij. Dit blijkt uit klachten van de beroeps visserij en van de vishan del. Bij mooi weer varen de sportvissers uit in klei ne bootjes om gequoteerde vis te vangen. De buit wordt vervolgens door verkocht aan visrestau rants. Volgens een nieuwe wet is het pleziervaartuigen verboden tuigage en netten aan boord te hebben waarmee gevist kan worden. Om die wet te ontlo pen laten veel sportvissers hun bootjes officieel registreren. Op die manier mogen ze wel netten aan boord hebben, maar die alleen gebruiken om niet-gequoteerde vissoorten, zoals schar, te vangen. Door het achterwege blijven van controle, wordt de sportvissers niets in de weg gelegd als ze toch kabeljauw, tong of schol vangen. Het aantal geregistreerde vaartuigjes korter dan tien meter is de laatste tijd met sprongen gestegen. Zo hebben zich alleen al in Scheveningen in de maand januari 26 vissers bootjes laten registreren. Secretaris G. Meun van de Fe deratie van Visserijverenigin gen bevestigt dat sportvissers zich schuldig maken aan ille gale visvangsten. „Het tiert welig. Het is een probleem dat al jaren speelt. Nu wordt het weer eens duidelijk omdat veel sportvissers zich laten re gistreren. Voor een boomkor- visser die per week maar vier kistjes kabeljauw mag aanlan den, is het een hard gelag te zien dat sportvissers soms wel tien, twaalf of vijftien kisten aan wal brengen". Terwijl doorlopend in de gatei den gehouden door de| mene Inspectiedienst j worden de sportvissers nauwelijks gecontroleei dus Meun. „Kennelijk het bij de controle-autoi geen enkele prioriteit. Ij politiek heeft er weinij resse voor. Af en toe een kamerlid een kreet de volgende dag is hej vergeten". Volgens de Schevening! groothandelaar W. van 1 het met name bij mooi goed te merken dat de! vissers actief zijn. Visj rants blijken dan minde nemen van hun normal! ranciers, omdat ze vj worden voorzien door J vissers. „Als de ni marktprijs vijf gulden pj bedraagt, bieden de sp, sers de vis aan voor dr den per kilo". DEN HAAG De bezui nigingsmaatregelen die de regering in de Tussenba lans heeft voorgesteld ko men voor de land en tuin bouw zeer pijnlijk aan. De voorzitter van het pro- duktschap voor Sierge wassen J. van der Veen heeft zich vanmiddag dan ook in een openbare be stuursvergadering in Den Haag bezorgd uitgelaten over de uitgavenverlagin- gen die het ministerie van landbouw zijn opgelegd. Dat vooralsnog is afgezien van een verhoging van de btw op sierteeltprodukten is volgens hem beslist nog geen reden om de vlag uit te steken. De bedragen zijn duidelijk, de verdeling en het tempo waar op bezuinigd moet worden niet. Wel staat volgens Van der Veen vast dat de beschei den ondersteuning van de Ne derlandse overheid van ont wikkeling en sanering van het tuinbouwbedrijfsleven over één kam wordt geschoren met de omvangrijke overdracht suitgaven in dit land. „Dat is naar mijn mening onjuist", al dus Van der Veen. „Wij zien de bijdrage van de overheid aan de keuringskosten de laatste jaren ruim veertig pro cent als een minimale en noodzakelijke bijdrage aan het kwaliteitsbeleid voor de sector. Wat de omvang van de over drachtsuitgaven betreft lopen wij in Nederland ver uit de pas vergeleken met andere EG-lidstaten. Helaas is dat voor de keuringskosten ook het geval, maar dan in omge keerde richting. In de andere lidstaten worden deze voor de tuinbouw voor honderd pro cent door de overheid gedra gen". Voorzitter Van der Veen wees de minister er in ziin toe spraak op, dat een bij het mi nisterie bestaand plan om de overheidsbijdrage in drie jaar tijds geheel te beëindigen de discussie over wat er dan wél moet gebeuren wel heel moei lijk maakt. Door een dergelij ke harde aanpak zou de sfeer grondig worden bedorven, al dus de voorzitter die in de Tussenbalans het woord con currentiepositie nauwelijks is tegengekomen. De concurrentiepositie; hij echter van essentie lang voor onze economie deugdelijk en krachtig I teitsbeleid kan hierbij al niet worden gemist". Wat de btw op siertel dukten betreft vreest i de indeling in het hogeji n wordt ingezet als wisL om andere politiek gey- bezuiningen te vermin Nederland zou volgens ll Brussel een figuur slaanple door zou gaan, omdat, overheid zich immers lang in Europees heeft verzet tegen indef dat tarief. Van der Ve| zich niet te kunnen vcj len dat landen als Dur1" en Frankrijk hun verzei indeling in het hogerej zouden opgeven. De rn van financiën is ova®| veel te optimistisch or8® berekende opbrengst vi miljoen, aldus Van deriinl Ginjaar slaat eerste paal Veurs College

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12