-eidenaars moeten bij oningtekort naar de bollenstreek verhuizen Buurt vreest overlast verkeer in Morsstraat Nieuwbouw gemeentearchief uitgesteld Milieudefensie Leiden wil erbod op ongewenst drukwerk WE ZIJN TOCH ALLEMAAL ZUIDHOLLANDERS" DDOR U-BOCHTPLAN VAN GEMEENTE BIJ STATION Automobilist uit de bocht WEIDEN OMGEVING fUidwOowuvnt MAANDAG 25 FEBRUARI 1991 PAGINA 9 dst, dl lam Libli J P1» nl i do lL kett te RREIDEN Er moet in Leiden een verbod komen op het ver reiden van ongewenst reclamedrukwerk. Dat vindt Milieude- nsie Leiden. Volgens Milieudefensie zijn de maatregelen van gemeente om de hoeveelheid drukwerk te verminderen on- joende. De afgelopen week werd bekend dattde gemeente jer andere brievenbusstickers wil verspreiden óm ongewenst ukwerk tegen te gaan. Volgens Milieudefensie vermindert de eveelheid ongewenst drukwerk niet in voldoende mate. Dat i blijken uit klachten van mensen die stickers op hun brie- nbus hebben geplakt met de mededeling dat reclamedruk- k niet gewenst is. Milieudefensie wil daarom meer acties op en tegen de verspreiding van folders en andere blaadjes. Ze een handtekeningenactie houden voor een verbod op onge- v»nste reclame. Volgens Milieudefensie zijn eerder al in Gouda Groningen verboden uitgevaardigd tegen ongewenst druk- :rk. Het argument van juridische rompslomp rond zo'n verbod ordt van de hand gewezen. Enkele proefprocessen zouden vol- ende zijn om duidelijkheid te scheppen. Autanobilist dreigt met mes OEGSrGEEST De rijkspolitie van Oegst- geest ieeft zaterdagmorgen een 45-jarige Rijnsbtrgse automobilist aangehouden die een ariere automobilist met een mes be dreigd had. De man ergerde zich op afrit van deA44 bij de Leidsebuurt in Oegstgeest aan eei 31-jarige Leidenaar. Deze zou op de rijkswg onvoldoende afstand hebben ge- houdei. Toen de Rijnsburger zijn ongenoe gen knbaar maakte reageerde de Leide naar net een obsceen gebaar. Bij de stop lichter stapte de Rijnsburger uit en bedreig de zijr rivaal met een knipmes. De Leide naar hd zijn portier echter afgesloten, reed direct door naar het politiebureau en deed aangife van bedreiging. Kort daarop reed de Rnsburger langs het bureau, zette de politiéde achtervolging in en kon de man in Rijnsbirg worden aangehouden. Er is pro- ces-vebaal opgemaakt. Het mes is in beslag genonen. Open huis bij garage bedrijven en Streekschool LEIDEN De Streekschool houdt in samenwerking met de Bo- vag en een aantal garagebedrijven op woensdag 27 februari een Open Huis en een banenmarkt. Die activiteiten zijn bedoeld om jongeren te werven voor het vak van monteur. De wervingsactie heeft als motto „meten is weten" omdat er met name aandacht is voor de toenemende hoeveelheid elektronica in auto's. Belangstel lenden voor de open dag kunnen van 14.00 tot 21.00 uur terecht bij de Streekschool aan het Lammenschanspark 1 in Leiden. Zes garagebedrijven houden in het kader van dezelfde actie op 2 maart open huis. Dan is het mogelijk een kijkje achter de scher men van het garagebedrijf te nemen. Met ondernemers, leermees ters, monteurs en leerlingen kan dan worden gesproken over alle aspecten van het vak. De deelnemende bedrijven zijn Het Motor- huis, Hoge Rijndijk 5, Leiden; Kamsteeg, Geversstraat 30, Oegst geest; Autohome, Weversbaan' 27, Leiderdorp; Het Motorhuis, Ambachtsweg 1/Lageweg 22-23, Katwijk; Liam, Meer en Duin 4, Lisse en Van Leyden, Koperweg 1, Alphen aan den Rijn. JONGEREN GEPAKT VOORSCHOTEN De rijkspolitie van Voorschoten heeft zondagavond twee jongeren aangehouden die pro beerden een houten keet in brand te steken. De keet staat aan het Aletta Jacobsplantsoen en was het onderko men van kinderdagverblijf Bibele- bon. Bibelebon is verhuisd en de keet wordt vandaag gesloopt. De plaatselijke jeugd was gisteren echter al begonnen met de sloop. De brand weer moest overdag al een keer een brand bij de keet blussen. Gister avond betrapte de politie een 16-jari- ge Leidenaar en een 17-jarige Voor schotenaar die probeerden een spec taculair vreugdevuur te ontsteken. Het tweetal krijgt een proces-ver baal. Van de keet is inmiddels al weinig meer over; de slopers hadden er vandaag niet veel werk meer aan. Ijs brengt boten in gevaar ROELOFARENDSVEEN Vier opvaren den uit Roelofarendsveen zijn zaterdagoch tend rond tien uur in de Braassemermeer door een helicopter en een rijkspolitieboot van hun boten opgepikt. De twee vaartuigen, die door het kruiend ijs in gevaar waren gekomen, waren juist bezig met het op de kant brengen van eveneens in gevaar verkerende ijszeilers. Er zijn geen boten of ijszeilers gezonken. De te hulp ge schoten helicopter en de politieboot waren toevallig in de buurt. Gelijktijdig liep er ter hoogte van Oude Wetering een tanker vast. De boei was door het ijs weggedrukt, waar door de boot buiten de vaargeul terecht kwam. De tanker was geladen met kerosine. De kerosine werd overgeladen op een ande re tanker, waarna de twee schepen weer verder konden varen. fs- I [DEN „Als Leiden ir eigen woningtekort ;t kan oplossen dan >eten Leidenaars in de 2"r^ekomst maar naar de ^iMupllenstreek verhuizen. )m, we zijn toch alle- Zuidhollanders". Tot óatze opmerkelijke uit raak kwam provinciaal leputeerde H. van der (PvdA) zaterdagmid- tijdens een verkie- sdebat in restaurant "Koornbrug. De gede- -pteerde wil dan ook niet at de Leidse Oostvliet- )l h de Boterhuispolder ^lifcrden bebouwd. uitermate slecht bezochte rkiezingsbijeenkomst ver inde het niet om debat ge noemd te worden. Behalve de omstreden uitspraak van Van der Vlist, beperkten de drie lijsttrekkers, naast Van der Vlist, ook H. van der Meer (CDA) en T. Jansen (VVD), zich tot het benadrukken van hoe zeer men het met elkaar eens is en hoe zeer men het beste met de provincie voor heeft. Ondanks concrete vra gen van gespreksleiders J. Kroes en B. Olivier wensten de lijsttrekkers nauwelijks verder te gaan dan het uit het hoofd voordragen van de res pectievelijke verkiezingspro gramma's. Het drietal deed geen enkele poging om de te verwachten lage opkomt bij de komende verkiezingen een po sitieve wending te geven. Milieu Zo waren alle drie uiteraard voor een beter milieu. Dit on derwerp werd besproken aan de hmd van een voor de aan- wezgen niet tot de verbeel dingsprekend voorbeeld van 'de vaterhuishouding in de 'Krinpenerwaard. De drie par- tijen verschillen slechts margi naal >ver hoe daar met de boe ren imgesprongen moet wor den sn hoe in het algemeen het oedrijfsleven bij milieu- probemen te betrekken. Eennaal bij de vraag beland waai in de provincie de ge- planle 325.000 nieuwe wonin gen noeten komen, kregen de lijsttekkers door dat zij zich in Leiden bevonden. Het Groeie Hart moet van de drie groti partijen gespaard blijven. Proüeem hierbij is de vaststel ling van de grenzen van dit hart De Oostvlietpolder (tus sen Leiden en Zoeterwoude Dor]) en de Boterhuispolder (tussn Merenwijk en Alkema de) ijn twee van die grensge- vallci. Van der Vlist, wiens fractie over dit onderwerp is verdeeld, is tegen bebouwing en kwam met de voor Leide naars stekende opmerking over (gedwongen) verhuizing naar de Bollenstreek. Van Jansen en Van der Meer mo gen er wel woningen komen. „Pas als Leiden er niet uit komt, zal het probleem terug komen bij de provincie", voor spelde Jansen. Nieuw VVD Bij het onderwerp verkeer heerste er weer bijna eenstem migheid. De drie waren het eens over het feit dat het openbaar vervoer de concur rentie met de auto nog op alle punten verliest en dus sterk moet worden verbeterd. Klei ne verschillen kwamen naar boven op de vraag of er in de tussentijd ook wat aan het we gennet gedaan moet worden. Jansen vond van wel. Hij dis tantieerde zich van het Smit Kroes-beleid en sprak van een „nieuwe VVD" op het gebied van verkeer. „Het accent op openbaar vervoer leggen, bete kent niet dat er geen nieuwe wegen mogen bijkomen. De s op bezoek in Leiden. Links Van der Vlist en Jansen. Rechts Van der Meer. In het midden gesprekslei- FOTO: WIM VAN NOORT vervoer naar het provincie huis in Den Haag kan zonder een tijdverlies van 35 procent op te lopen dan laat ik de auto ook staan. Dat kan nu nog niet". LOMAN LEEFMANS Randstad is het hart van de Nederlandse economie en dat willen we graag zo houden nietwaar?". Van der Meer was het met hem eens maar vond dat dat alleen maar kon door verhoging van de accijnzen. Voor Van der Vlist hoeven er geen nieuwe wegen of tunnels bij, maar mag het huidige we gennet wel worden verbeterd. Jansen pareerde hem met: „Als ik van mijn huis in Noordwijk met het openbaar Iet Rijksmuseum voor Vol kenkunde vertoont van- wond om 20.00 uur de iirkse speelfilm Dilsman vijand). Dat gebeurt als 'de in een serie van zes 'ertoningen in samenhang met de foto-expositie „Istan bul, mensen en emoties'. Toegang 7,50. eft i ekei ewor ;chre^ gen met bejaardenverzor ging worden besproken en is er gelegenheid vragen te stellen. De zaal gaat om 14.00 uur open. Signeren De Engelse schrijfster A.S. Byatt signeert woensdag haar werk bij boekhandel Kooyker aan de Breestraat 93. Haar laatste boek Poses- sion werd bekroond met on der andere de Booker Prize. Byatt is van 15.00 tot 16.00 uur bij de boekhandel. Ver volgens houdt ze vanaf 17.00 uur een lezing over Poses - sion in het Centrale Facili teitengebouw van de univer siteit aan de Cleveringa- Actie De Dierenbescherming afde- 'ing Leiden en Omstreken begint 18 maart met een ac- ie sterilisatie/castratie. le iereen in de regio kan tot en met 29 maart tegen een sterk gereduceerd tarief poe zen en katers respectievelijk laten steriliseren en castre ren. Kattebezitters moeten rich van tevoren opgeven, lat kan vanaf vandaag tot met 8 maart. Het tele- mnummer is 071-893213 'tussen 19.30 en 20.30 uur). Cursus IVN Leidse afdeling van het Instituut voor Natuurbe- :hermingseducatie verzorgt en docentencursus over na tuur en milieu. De lessen rijn bedoeld voor begeleiders iie een dergelijke cursus voor buurt- en clubhuizen willen opzetten. Belangstel lenden moeten zich uiterlijk vandaag aanmelden bij Di- leke Bruin, telefoon 215123. Ouderen De Ouderen Activiteiten 'om missie Binnenstad \oudt morgen een voorlich- over gezins- en jaarden verzorging. Aan de komen zaken als aan melding, kosten, de duur 'an de hulp en weekend- iulp. Ook kunnen ervarin- %rde Kinderprogramma Het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steen straat heeft voor woensdag een feestelijk kinderpro gramma samengesteld. Aan leiding daarvoor is het af scheid van Ger van Wengen, hoofd van de educatieve dienst. Er is gelegenheid om te grimeren op de afdeling Noord-Amerika, er kan in de hal aan origami (Japans papiervouwen) worden ge daan, er is een speurtocht en onder leiding van Ger van Wengen kan er gamelan- muziek worden gemaakt. Bovendien worden er films vertoond. De toegang is gra tis. Het programma duurt van 13.30 tot 15.30 uur. Lezing Naar aanleiding van de ten toonstelling „Moralisme, een grafiekopdracht aan vijf Groningse en vijf Leidse kunstenaarsworden woensdag lezingen gehou den. Rob Schouten houdt een inleiding over de tot standkoming van het gra fiekproject. Daarnaast spre ken kunsthistoricus Ad van der Blom en beeldend kun stenaar Peter Kattenberg. De lezingen in De Waag, waar ook de expositie te be zichtigen is, begint om 20.30 (bede om ijgedrag ekoeld p auto ISSE Een 30-jarige inwo- "tr van Lisse is zaterdagmid- aangehouden nadat hij de van een 24-jarige Sassen- ïer had bewerkt. Beide au- nobilisten kregen op de Sta- insweg ruzie om het rijgedrag n de Sassenheimer. Na een ïeldpartij beukte de Lisser op t portierraam en vernielde de buitenspiegel. Hij heeft proces verbaal gekregen. LEDEN Buurtvereni ging De Put in de Oude Morich vreest een enorme toenime van autoverkeer in di buurt als het nieuwe plan voor de verkeersaf- wikleling bij het station wor<t uitgevoerd. Volgens de buurtvereniging wordt in h(t nieuwe plan het au toverkeer dat de stad in wil bij het station dusda- nig opgehouden en tegen gewerkt, dat de Mors straat een veel sneller en korter alternatief wordt. In een brief aan het colle ge van B en W spreekt De Put haar bezorgdheid hierover uit. Verkeer wat vanaf de rotonde voor het belastingkantoor de binnenstad in wil, wordt vol gens het laatste plan van de gemeente eerst een lange tun nel ingestuurd voor het station langs. Daarna volgt een 'loop ing' (U-bocht variant) langs de spoorbaan, in tegengestelde richting en met drie stoplich ten, alvorens de Schutterveld- weg richting Molen de Valk wordt bereikt. Deze U-bocht variant is ontwikkeld nadat bewoners van de Marislaan protest aantekenden tegen het oorspronkelijke plan waarin hun straat een doorgaande route zou worden. veel te aantrekkelijk wordt voor het autoverkeer en dat dat extra overlast zal veroor zaken. In de Morsstraat zijn wel een aantal verkeersrem- mende obstakels maar de doorgaande route naar de stad wordt via de wijk de Oude Morsch toch een gemakkelijk alternatief voor de gecomli- ceerde U-bocht constructie. De buurtvereniging zou het liefst zien dat de Morschpoort na re alisering van de nieuwe sta tionsplannen wordt afgesloten zodat een promenade ontstaat. Maar de winkeliers uit de wijk willen ook voor autoverkeer bereikbaar blijven. Daarom stelt De Put voor om de buurt alleen voor bestemmingsver keer bereikbaar te maken. Marctkooplui gooien grachten vol afval De Ledse marktkooplui hebben geen probleem zich op zaterdag te ontdoen van verpakkingen, oude waar en etensresten. „Kieper maar h de gracht", lijkt het aloude motto te zijn. In het afgelopen weekeinde werd weer een nieuw dieptepunt bereikt in deze manier van afalverwerking. De sterke wind verzamelde het vuil onder en naast de Visbrug en dat gaf het volgende trieste beeld. FOTO: WIM VAN NOORT FRACTIES WILLEN OPHELDERING (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Wethouder De la Mar bestrijdt dat de plakactie van afgelopen zaterdag illegaal was. Als lid van het college van B en W is hij mede-opsteller van de richtlijnen voor het ge bruik van de verkiezingsbor den. Inmiddels heeft Groen Links raadsvragen over de kwestie ingediend die door alle andere raadsfracties zijn mede- ondertekend. De la Mar zegt dat in de ge meentelijke richtlijnen alleen staat dat de borden bedoeld zijn voor politieke propaganda. Ook is volgens hem aangegeven dat partijen hun affiches niet over elkaar heen mogen plakken. „Toen ik werd aangehouden, kreeg k alleen te horen dat het niet rrncht wat ik deed. Toen werd k boos en ik vroeg op grond waarvan dan. Uiteinde lijk kr-eg ik te horen dat er al leen naar affiches mogen wor den oigeplakt met de naam van e«n partij en nummer op de lijs. Dat staat niet in de richtlijien". De la Mar geeft toe dat hij in eerste instantie boos reageerde op hetoptreden van de agenten waarcbor een, ook volgens de politie onvriendelijk gesprek ontstoid. Het zit hem echter hoog lat hij vervolgens met zijn vriendin en zoontje werd opgesloten. Politiewoordvoerder D. Grave- land meent dat er wel degelijk illegaal is geplakt. „In de richt lijnen staat onder andere dat iedere partij evenveel ruimte heeft op de borden en dat an dere affiches dan de verkie zingspropaganda door de ge meente wordt verwijderd. Het affiche van Groen Links is le gaal aangebracht, maar het daaropvolgende niet. Dat had hij rustig op een van de andere daarvoor neergezette borden mogen doen". Volgens Grave- land is bij de aanhouding de ge bruikelijke procedure gevolgd. Klacht over pamfletten van Centrumpartij LEIDEN Het Meldpunt Discriminatie heeft bij de politie een klacht ingediend over pamfletten die de Centrumpartij in Lei den heeft verspreid. De pamfletten zijn onder andere in de Me renwijk in de brievenbus gestopt. Volgens het Meldpunt zetten de pamfletten aan tot discriminatie en haat. Er wordt onder andere in opgeroepen „schijnasielzoe- kers" en „illegale" en „criminele" vreemdelingen uit Nederland te zetten. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland onderzoekt justitie of er naar aanleiding van de pamfletten stappen tegen de CP kunnen worden ondernomen. Bij eerdere pamfletten bleek dat niet mogelijk, maar er zou nu een andere tekst zijn gebruikt. LISSE Een 18-jarige jongeman uit Lisse heeft gistermiddag op enkele centimeters na een groepie voetgangers van de stoep, gereden. De jongeman vloog uit de bocht op de hoek Ruishorn- laan/G. Doustraat, vloog rakelings langs de voetgangers, reed door een grasperk en struikgewas om daarna ondanks een lekke LEIDEN De nieuw bouw voor het Leids Ge meentearchief is voor on bepaalde tijd uitgesteld. Het Leidse college van B en W heeft het besloten het project in heroverwe ging te nemen. De over eenkomst met het archi tectenbureau Axis in Den Bosch is opgezegd. Dat betekent niet dat de nieuwbouw op de lange baan is geschoven, stellen B en W gerust. Die is namelijk urgent wegens het grote ruimtege brek en de versleten installatie voor de klimaatbeheersing. Op korte termijn wordt een op dracht verstrekt aan een ande re architect. Voor 1 april moeten de gemeentearchivaris en het hoofd van de gemeente lijke directie gebouwen met een nieuw voorstel komen. Verschillende redenen hebben tot dit besluit geleid. De archi tect, de voormalige gemeente architect W. den Haring, heeft zich terugetrokken van de verdere begeleiding van het project. Hij deed dat nadat hij het architectenbureau Axis had verlaten. De afhandeling van de nieuwbouw van het ar chief had hij bij het Brabantse bureau achtergelaten. Het bouwplan voorziet in de verbouw van het hoofdgebouw aan de Boisotkade, het erach ter liggende depot en de twee Vlietpanden. Een pand aan de Vliet, het Pilgrimfathersmu- seum en aanbouw uit de zesti ger jaren, moet wijken. In plaats daarvan komt er nieuw bouw in drie lagen. Voor het oorspronkelijke plan was zes miljoen gulden nodig. Die hoge kosten zaten het college dwars. „In het vervolg van de procedure is bij het college vrees ontstaan over de be heersbaarheid van de kosten van het plan". B en W hebben verder gecon stateerd dat Axis geen verant woording wil nemen voor de inhoudelijke kant van het plan. Tussen Axis en architect Harting zijn bovendien onvol doende sluitende afspraken gemaakt. Ook de enthousiasme voor het plan is gematigd, zo heeft het college gemerkt. De weerstand van de omwo nenden heeft ook bijgedragen tot het stopzetten van de nieuwbouwplannen. De Bewo- nersgroep Vliet en omgeving maakte van af het begin af aan bezwaar. De sloop van het Pilgrimsfathershuis zat de om wonenden dwars. Ook vonden zij dat de nieuwbouw het be schermde stadsgezicht De Vliet verstoorde. En presen teerden een alternatief plan. Twee jongens mishandeld LEIDEN Een 17-jarige jongen uit Leiderdorp en een vriend van hem zijn zondag in alle vroegte zonder enige aanleiding mishan deld. De Leiderdorper liep rond kwart over drie met twee andere vrienden vanuit het centrum richting station. Eén van hen zou door zijn uiterlijk agressie bij een groepje andere jongeren hebben opgeroepen. Zij sloegen en schopten er direct op los. Het drietal slaagde er niettemin in zijn weg te vervolgen. Op de Stationsweg ontstond een tweede treffen. Toen werd de Leiderdorper afgerost. Hij heeft aangifte gedaan van mishandeling. Bij de politie is de identiteit van de andere mishandelde jongen niet bekend.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9