Kritiek CFO p werkgevers iekenhuizen Kok doet opnieuw concessie pVdA tegen —uurder ipenbaar ervoer Zeeuwse gedeputeerden dienen ontslag in Creatieve zomermode bij Frank Govers VVD zelfbewust op verkiezingstoernee PA(INNENLAND QeidóaQowumt MAANDAG 25 FEBRUARI 1991 PAGINA 7 'omerse drukte Rondom kruiend ijs 10ings de IJsselmeerkust was dit week- nde sprake van een zomerse drukte. IQ+przaak: kruiend ijs dat overal de stran- en wegen teistert. De weg tussen jrns en Stavoren werd zaterdagnacht r||i last van de politie afgesloten, maar L±J-*ndag konden nieuwsgierigen, zij het eigen risico, het wegdek alweer berij- i. Borden maakten duidelijk dat de ia vaJlitie niet verantwoordleijk wilde zijn nae »or eventuele calamiteiten. De rijkspoli- in Alkmaar heeft gistermiddag tegen uur de dijk Enkhuizen-Lelystad ook het autoverkeer vrijgegeven. De - die in de nacht van vrijdag op za- Jag moest worden gesloten, omdat ?earrbiend ijs beide rijbanen versperde usser^j onmiddellijk door dagjesmensen in it genomen. foto: anp Zakenreiziger KLM kan bij huis inchecken DEN HAAG Vanaf 1 april kunnen reizigers van de KLM niet alleen inchec ken op de luchthaven Schiphol, maar ook bij de KLM-reiswinkels in Amster dam, Den Haag, Rotterdam, Eindhoven en Maastricht. Het dichter bij huis in checken bespaart de reiziger tijdrovende instap-procedures op Schiphol. Door 24 uur voor vertrek in te checken bij één van de reiswinkels hoeft de reiziger niet meer in de rij te staan op de luchthaven. De service is alleen bedoeld voor zaken reizigers, want de reiswinkels verstrek ken alleen instapkaarten aan mensen die beschikken over uitsluitend handbagage. Vroegtijdig inchecken met koffers kan vooralsnog alleen bij de treinstations van Den Haag en Utrecht die zijn uitgerust met een incheck-balie. Boete voor actie voerende studenten GRONINGEN Alle 32 studenten die op 12 april vorig jaar hebben deelgeno men aan de bezetting van de Informatise ringsbank in Groningen zijn vanmorgen door politierechter mr. P.J. Duinkerken veroordeeld tot een boete van 300 gulden. De officier van justitie had eerder een boete van 1000 gulden en vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf tegen alle studenten geëist. In zijn straf hield de politierechter rekening met het feit dat alle studenten van een beurs moeten rondkomen en het voor nagenoeg alle maal de eerste keer is dat zij met justitie in aanraking zijn gekomen. De Informa tiseringsbank probeert in een aparte ci viele procedure de volgens haar aange richte schade van bijna 420.000 gulden alsnog op de studenten te verhalen. kej rgUjjjSSEN De werkge- Radi|rs in het ziekenhuiswe- nd <jn zijn er als de kippen indel om bezuinigingen door ekonj voeren, maar hebben arstf^ steeds êeen zicht op 'oor - werkdruk en het ziek- het verzuim. Ook de beste- van het geld voor vanjrlichting van de werk- j/ar>uk laat veel te wensen ier. bestuurder H. Stapel uitte idaag in Rijssen krtiek tij- is de manifestatie „Stap ir wereld van de gezondheids eis de werknemers ;aal de straat op gaan om- de werkdruk hen tot aan lippen staat, dan moeten de leliilrrk&evers no£ *>aan nac*en" jmeif1 over de aard en de omvang kkirP Pr°bleem". aldus Sta pel. Onder druk van de acties kwam voor verlichting van de werkdruk („meer handen aan het bed") een bedrag van hon derd miljoen gulden voor 1990 beschikbaar. De werkgeversor ganisatie NZR rapporteert bin nenkort over de besteding van dit geld. Volgens Stapel wordt het 'werkdruk-geld' lang niet altijd juist besteed. „Regelmatig ver nemen wij dat directies daar andere gaten mee vullen, appa ratuur aanschaffen of eigen prioriteiten realiseren". De CFO vindt dergelijke praktij ken onaanvaardbaar. CFO-voorzitter L. Poell toonde zich vandaag bezorgd dat de aarzelende verbeteringen in de gezondheidszorg in het niet vallen door de in de Tussenba lans aangekondigde bezuinigin gen. „Bezuinigingen van mil jarden roepen zeer waarschijn lijk grote spanningen op de werkplek op. Te vrezen valt dat juist daardoor ziektever zuim toeneemt en de dienstver lening zelf, maar ook de kwali teit daarvan zal afnemen". Het voorstel van het kabinet om de vervroegde uittreding voor de collectieve sector tot en met 62 jaar geleidelijk om te zetten in deeltijd-vut is voor de CFO niet acceptabel. Het pen sioenfonds PGGM zou boven dien 500 miljoen gulden moeten bijdragen aan de ar beidsvoorwaarden in de ge zondheidszorg. „De greep in de PGGM-kas is de zoveelste po ging van de regering om de so ciale partners in de zorgsector onder curatele te stellen. Het kabinet moet ophouden de be sparingen van de werknemers aan te tasten", aldus Poell. ederland schenkt Griekenland straaljagers n zjCN HAAG Nederland ïenkt Griekenland twaalf r-5-jachtvliegtuigen en mo- stankjk 55.000 155 mm-anti- dt jpkgranaten. vliegtuigen, die dienst heb- n gedaan bij de Koninklijke ichtmacht, hebben een aarde van negentien miljoen gulden. Bij het contract, dat vandaag in de Griekse hoofd stad is getekend, zijn ook re- serve-onderdelen en training inbegrepen. De schenking heeft plaats in het kader van de hulp die NAVO-landen aan partners met een slecht ontwikkelde defensie-industrie geven. Ne derland heeft hiervoor veertig miljoen gulden beschikbaar. De NF-5 van de Amerikaanse vliegtuigfabrikant Northrop was bij de Nederlandse lucht macht de voorganger van het F-16-jachtvliegtuig, dat nu in gebruik is. WSTERDAM Het open- ir vervoer mag niet duur- worden. Dat vindt het tijbestuur van de Partij de Arbeid, dat zaterdag er de tussenbalans heeft sproken. Voorstellen voor .1 extra strip in stads- en eekvervoer wijst het par- >estuur dan ook van de nd, als strijdig met het be rderen van het gebruik bus, trein en tram. bestuur betreurt het ver dat ontwikkelingssamen- rking niet buiten deze om- gingsoperatie is gebleven, ewel het zich zei te kunnen den in de hoofdlijnen van tussenbalans, vindt het par estuur dat een aantal maat- elen een zware wissel op incasseringsvermogen van :ifieke groepen in de sa- "4nleving trekt. Bij verdere erking van het pakket et daarmee zoveel mogelijk' lening worden gehouden, de partijraad, orzitter Sint vindt een jaar- :se huurverhoging van 5,5 icent te veel van het goede, et zou mij een lief ding ard zijn als de PvdA-fractie de Tweede Kamer deze ver- jjging weet te beperken", zei zaterdag in Rotterdam waar in de arbeiderswijk Char- een spreekbeurt hield, lgens haar moet huursubsi- voor de mensen met de ;te inkomens in elk geval ten schot blijven, lgens PvdA-voorzitter Sint de vorige minister van fi- ïciën, de CDA'er Ruding, er schuld van dat de huidige ering de vervelende Tus- balans heeft moeten opma- „Dat was nodig omdat het ige kabinet met zijn zuinig inde minister van financiën zo goed op de centen heeft last". met al is Sint niet ontevre- over de bezuinigingsmaat- elen. lgens haar worden de las- verzwaringen gelijkelijk ir de burgers verdeeld, zei er begrip voor te heb- i dat veel mensen negatief delen over de stijgende sten voor het wonen, het inbaar vervoer en de auto. aar als de PvdA niet in de ering had gezeten, zou het imaal nog veel erger zijn worden", aldus Sint. IH laa j. ka mCe bette' S b iciën, /lin lltij Zomerzegels De nieuwe zomerzegels, die op 16 april verschijnen, zijn dit jaar gesierd met Nederlandse boer derijen. Het gaat om een serie van drie: 50+30 cent, 65+35 cent en 75+35 cent, ontworpen door Paul Mijksenaar uit Am sterdam. Ze tonen drie typen boerderijen, een uit Friesland, een uit Gelderland en een uit Limburg. De opbrengst is be stemd voor instellingen voor sociale en culturele zorg. Rebellie Friese studenten geven op hun manier uiting aan hun ongenoegen over het beleid van minister Ritzen van onderwijs. Zaterdag demonstreerden enkele duizenden scholieren en studenten op de Dam tegen plannen van de minister met de studiefinanciering, de studieduurverkorting, het bin dend studie-advies, maatregelen die het onderwijs minder toegankelijk maken en de uitkomsten van de tussenbalans. foto: anp MIDDELBURG De Zeeuwse gedeputeerden J.D. de Voogd en E. Ma- ris-Koster (beiden VVD) en W. Don (PvdA) hebben zaterdagmiddag tijdens een statenvergadering over de provinciale belas tingaffaire na een motie van wantrouwen hun ont slag ingediend, 's Morgens had de CDA-gedeputeerde J. Ventevogel dit al ge daan. De gedeputeerden zouden 'ernstige fouten' hebben be gaan in hun pogingen met de fiscus in het reine te komen. De provincie betaalde voor hen en een aantal oud-gedepu teerden ten onrechte naheffin- gen inkomstenbelasting. Daar naast was het achterhouden of selectief verstrekken van in formatie hierbij aan provincia le staten aanleiding voor de motie, die werd aangenomen met 33 tegen 5 stemmen. Het Zeeuwse college van GS is nu demissionair en behandelt tot na de verkiezingen alleen nog lopende zaken. Het college bleef zaterdag tijdens de sta tenvergadering bestrijden dat provinciale staten niet op de hoogte zijn gesteld van de be sluitvorming in de zaak. Zij geven alleen toe dat zij de kwestie te laat in provinciale staten hebben gebracht. Het blijven volharden hierin heeft volgens statenlid Van Water schoot, voorzitter van de ge lijknamige commissie die de affaire heeft onderzocht, het college uiteindelijk de kop ge kost. Commissaris van de koningin C. Boertien werd plichtsver zuim verweten, maar formeel bleef hij in de moties buiten schot. Hij wenste geen conse quenties aan de kritiek te ver binden. Het dossier gaat naar de minister van binnenlandse zaken en naar de leden van de Eerste en Tweede Kamer. RENTE LENING BLIJFT DEELS AFTREKBAAR DEN HAAG Minister Kok van financiën is bereid nog eens kritisch naar zijn eigen plan voor afschaffing van de aftrekbaarheid van rente over consumptief krediet (persoon lijke leningen) te kijken. „Ik acht het heel goed mogelijk om deze week in het overleg met de Tweede Kamer te zien hoe we een onderscheid kun nen maken tussen een lening van een beperkte omvang en het grotere gebruik waarvan niemand het redelijk kan vin den dat die wordt gesubsi- diëerd", aldus de minister. Volgens Kok wordt er door mensen met hogere inkomens meer dan evenredig geprofi teerd van deze fiscale aftrek. „Die mensen lenen geld voor het maken van dure buiten landse vakanties, voor het ko pen van een auto. Voor heel andere doelen dus dan voor de reparatie of vervanging van een kapotte wasmachine of een verbouwing waarvoor men even een tijdelijke lening nodig heeft", aldus Kok dit weekein de voor de VAR A-televisie. De minister weet nog niet hoe de nieuwe regeling eruit komt te zien. Er zijn twee manieren: „Men stelt een bepaald maxi mum in voor consumptief kre diet, waarboven de rente dan niet meer kan worden afge trokken. De andere mogelijk heid is dat we alleen de rente over bepaalde soorten leningen studieleningen en dergelij ke aftrekbaar stellen. Ook dat zal in het overleg met de Kamer moeten worden beke ken". Eerder had de minister al ver klaard zich soepel te zullen op stellen tegenover de kleine spaarder die deels moet leven van de rente over zijn tegoed. Maar wat is een kleine spaar der? Nu is het zo dat een gezin met twee kinderen tot een maximum van drieduizend gul den belastingvrij rente mag ontvangen over spaarsaldo's. Kok: „Daarmee kan men tot zo'n vijftigduizend gulden be lastingvrij sparen. Dat vind ik te hoog. Ik denk aan een aan zienlijk lager bedrag". De minister wees erop dat hij de opbrengst van dit soort maatregelen nodig heeft om een verlaging van de belasting vrije som mee te betalen. „Die is weer van belang om te zor gen dat de mensen met lagere inkomens er in koopkracht niet op achteruit gaan". In totaal moet Kok daarvoor 1,25 miljard gulden zien te vin den. Hij heeft ook de mogelijk heid om de accijns op sigaret ten en shag te verhogen. „Die wordt in elk geval een kwartje per pakje hoger. Maar naarma te we meer mensen uitzonde ren van de eerder genoemde maatregelen wordt dat een ho ger bedrag". AMSTERDAM Een combinatie van haute cou ture en haute cuisine vormde in het Amster damse Okurahotel giste ren een sfeervolle ouver ture op de zomermode van dit jaar. Een succesvol voorproefje vor men Govers' herenpakken, waarbij hij bijvoorbeeld een steenrode pantalon met een mosterdkleurig colbert en overhemd combineert. Prach tig is verder een donkergroene pantalon met een aubergine colbert en zachtgeel over hemd. Ook zijn ontwerpen in de damescouture hebben aan directheid en kracht van belij ning gewonnen. Korte rechte rokken worden dikwijls ge combineerd met kraagloze rechte jasjes. In kleine zwart wit ruitjes kunnen die een vleugje sixties vertonen. Ver der veel afslankende rechtval lende tailleurjasjes die door gaans kraagloos en praktisch overal mee te combineren zijn. Opmerkelijk zijn groen-beige verticaal gestreepte blouses met perfect geplaatste, kunstig uitgewerkte kraagvormen. Hoewel de collectie niet direct uitschieters bevat, zijn er wel kantje-boord kleurencombina ties, bijvoorbeeld rood met oranje. Ook in rood met paars zal niemand u over het hoofd zien. Een eye-catcher vormt zeker een oranje japon met een anderskleurige oranje tentvormige mantel van zijde achtig doorgestikt materiaal. Lendendoekjes De cocktailkleding is meesle pend mooi, maar vermoedelijk meer geschikt voor staande re cepties. De rokken super- korte lendendoekjes zijn voorzien van wat speelse ron dingen bij de zoom en een randje franje dat vergeefs ver hullend werkt als men het toch waagt plaats te nemen. Inventiever is een driedelig Korte plooirokken, waarop rechtvallende tailleurjasjes worden gedragen, foto: anp avond-ensemble dat bestaat uit een kort zijden short met ge borduurde top waarover een bijpassend geborduurde korte wijde siermantel gedragen wordt. Heel geslaagd is een korte witte kanten bruidsman tel, versierd met een zalm kleurige taillestrik en rose ro zen, waaronder een zalmkleu rige zijden bandjesjurk gedra gen wordt. Parfum Alle puntige Chinese hoeden zijn, net als brillen, sjaals, schoenen en parfum, door Frank Govers zelf ontworpen. Bij zijn parfum wordt nota bene vermeld dat het de jaloe zie opwekt van andere vrou wen. Ik kan het niet laten bij het weggaan wat druppels van Frank For Ever op mijn schouder te sprenkelen om di rect de geurproef te nemen. Inderdaad kijken enkele da mes mij in de lift zeer strak aan. Eentje snuift en trekt zelfs haar neus op. Zou dat het zijn PHIA BARUCH Handgeborduurde hemdjurkjes voor cocktail en gala. foto: anp 'DE ENIGE LIBERALE PARTIJ VAN NEDERLAND'. DEN HAAG Hoewel de opiniepeilingen nog steeds een uiterst somber beeld van haar aanhang schetsen, trekt de VVD dezer dagen zelfverze kerd en welgemoed door het land om kiezers te werven voor de staten verkiezingen. De partij is de jarenlange interne twisten te boven geko men en presenteert zich nu als een oerdegelijk produkt dat ten onrechte in Nederland weinig af trek vindt. Kijk eens naar het buitenland: daar is het liberalisme wel ra zend populair. Verantwoordelijk voor deze aanpak is het reclamebureau PPGH/JWT, dat ondanks zijn afstotende naam al heel wat aantrekkelijke en succesvolle reclamecampagnes heeft ge lanceerd. Het zijn de jongens van 'Op een dag drink ie geen bier meer, maar Grolsch', 'Gi- roblauw past bij jou' en 'Dan verkoop je toch gewoon je boot', om maar eens een paar gouden grepen te noemen. Voor de VVD heeft het bu reau een videoclip ontworpen, die op elke verkiezingsavond wordt vertoond en inmiddels ook in een VVD-uitzending op Nederland 3 zijn première heeft beleefd. Op de tonen van de rocksymfonie The Wall krijgt de kijker beelden voorgeschoteld van uiteenlo pende figuren als Walesa, Gorbatsjov, Bush, Havel, Dub- cek, Mandela en de vrouwelij ke presidenten Aquino (Fili- pijnen) en Chamorro (Nicara gua) alsmede enkele impres sies van de studentenopstand in Peking, de val van Ceau- cescu, de opening van een McDonalds-vestiging op het Rode Plein en het omverha len van de Berlijnse muur. Dan bevriest het beeld plotse ling en verschijnt, begeleid door het donderende geluid van vallende stenen, de tekst 'Er gaan steeds meer stemmen op voor het liberalisme'. Stil te. De zin verdwijnt en vloeit over in deze uitsmijter: 'VVD. Bolkestein. foto: anp Watermerk „Een ijzersterke clip", vindt VVD-campagneleider Dick van Kalkeren. „Die houden we er voorlopig in. Voor de mensen die nog niet precies weten wat het liberalisme is, heeft ons reclamebureau ook een folder gemaakt waarin het allemaal in heldere be woordingen wordt uitgelegd. Die laatste slogan, waarin we ons de enige liberale partij van het land noemen, blijven we trouwens de eerstkomende jaren gebruiken als een soort watermerk op alle brieven, nota's en brochures die we uitbrengen. Ja, natuurlijk hebben we er commentaar op gehad van D66. Die noemt zichzelf immers ook liberaal. Maar ze kunnen ons niks ma ken. D66 heeft het liberalisme niet als ideologisch funda ment in z'n programma staan, nee, sterker nog: D66 heeft helemaal geen ideologie". Uiteraard verkoopt de VVD tijdens de statencampagne niet alleen het liberalisme als produkt. De politiek van alle dag krijgt ook volop aandacht, zowel op provinciaal als op landelijk niveau. Wat het laatste betreft verkeren de partijcoryfeeën in de gelukki ge omstandigheid dat het ver foeide kabinet-Lubbers-Kok in zijn Tussenbalans een aan tal maatregelen heeft voorge steld die elke rechtgeaarde li beraal doen gruwen: huiseige naren worden gepakt, spaar ders worden gestraft en auto mobilisten wordt zo langza merhand elk blij-dat-ik-rij- plezier ontnomen. Dat wordt dus gratis prijsschieten voor de VVD en daar maken Bol kestein en zijn makkers dan ook dankbaar gebruik van, vurig hopend dat daarmee op 6 maart enkele procentjes meer worden binnengehaald dan de opiniepeilingen nu nog doen vermoeden. Zweethandjes Het loopt storm voor het Arn hemse zalencentrum Musis Sacrum, waar Bolkestein zal spreken. In dichte drommen persen keurig geklede en ge kapte dames en heren zich door de toegangsdeuren. Zo'n immense opkomst zullen de Gelderse organisatoren van de verkiezingsavond zich in hun stoutste dromen niet heb ben voorgesteld. Al spoedig blijkt echter dat het overgrote deel van de menigte niet voor de VVD-leider naar het ge bouw is getogen, maar voor een concert van het Neder lands Blazersemsemble in een belendende zaal. Bovendien is er vlak bij de door de VVD afgehuurde ruimte opnieuw een afsplitsing in de inmid dels al heel wat dunner ge worden mensenstroom waar neembaar. Enkele aan over gewicht lijdende lieden hijsen zich een trap op om een bij eenkomst van de Weight Watchers bij te wonen. Uiteindelijk valt de opkomst in de VVD-zaal toch nog al leszins mee. Het campagne team stelt tevreden vast dat er circa driehonderd belang stellenden zijn komen opda gen, onder wie zeven journa listen. Niet slecht. Weliswaar negeren de aanwezigen mas saal het kraampje waar partij- brochures, rolletjes peper munt met VVD-opdruk, VVD-zweetbandjes en VVD- ballonnetjes in de aanbieding liggen, maar dat mag de pret niet drukken. Als iedereen een kopje koffie heeft genut tigd opent de voorzitter van de Arnhemse partij-afdeling de bijeenkomst met een wel komstwoord en een korte me ditatie over het thema 'Schuif de problemen van heden niet door naar de toekomst'. Voorts uit hij zijn dankbaar heid „over het vele werk dat reet aan toe dat er nochtans een schepje bovenop moet. „Het zou plezierig zijn als overal VVD-biljetten zouden hangen, want dan weet men dat we weer terug zijn". De zaal moet nog twintig mi nuten op het optreden van Bolkestein wachten, want eerst komt de Gelderse lijst trekker J. de Bondt aan het woord. Staand achter het spreekgestoelte, onder het blauwe vaandel met de 'wa termerk-leus' legt de spreker uit wat de afgelopen jaren de inbreng van de VVD is ge weest in het college van gede puteerde staten, waarin de partij overigens broederlijk samen met PvdA en CDA re geert. In de komende periode willen de Gelderse liberalen zich vooral op de milieupro blemen storten. Bodemsane ring en natuurbehoud zijn de sleutelwoorden. „Tijd voor de videoclip", kondigt de spreek- stalmeester van de avond aan. Terwijl de lichten in de zaal doven beginnen vier ver spreid opgestelde televisie schermen te schitteren. Er vallen geen ooh's en aah's te beluisteren, maar het applaus en het veelvuldig instemmend geknik na de vertoning bewij zen dat het filmpje een gevoe lige snaar heeft geraakt. Trolleybus Gelegenheid om erover na te praten is er nu niet, want daar staat Bolkestein al achter de katheder. „Inderdaad", haakt hij in op de zojuist ver toonde beelden, „er gaan steeds meer stemmen op voor het liberalisme, van Moskou tot Managua". Waarna hij soe pel overschakelt op achter eenvolgens de Golfoorlog, de toestand in Suriname en als klap op de vuurpijl de Tussenbalans. De gave van het woord kan de liberale fractieleider niet worden ontzegd. Zijn prachtig gestileerde zinnen en subtiele grapjes weten de toehoorders echter niet tot een tussentijds applaus te verlokken. Bijna aan het slot mag hij toch nog een open doekje incasseren. Slachtoffer is het CDA. „Waarmee is het CDA te ver gelijken?". vraagt. Bolkestein. „Toen ik Arnhem binnenreed en de trolleybssen door uw stad zag zwieren, wist ik het ineens. Het CDA is als een trolleybus. Het is met een lijn tje verbonden naar boven, maar kan op dit ondermaanse uitzwenken naar links en naar rechts". Gelach. Ap plaus. Een minuut later gaan de handen opnieuw op elkaar omdat de speech ten einde is. Pauze. Vragen kunnen schrif telijk bij de bestuurstafel wor den ingediend. De Golfoorlog, de Betuwe-spoorlijn, alles mag aan de orde worden ge steld. De meute schuifelt naar de bar voor een verfrissing. „Vitesse doet het niet slecht hè?", zegt een Arnhemmer die zojuist een bekende heeft aangeklampt. Campagneleider Dick van Kalkeren loopt glunderend rond. „We komen er wel bovenop. Ik heb er alle vertrouwen in", zegt hij. DICK VAN RIETSCHOTEN

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7