t V Trots van Amerika verdrijft tranen Tot ziens in Baghdad Republikeinse Garde: rafelige elitegroej PATRIOTTISME NAAST VERLANGEN NAAR THUISKOMST SOLDATEN Ike en Tina als verklikkers van gifgas GOLFOORLOG CekLeGcxmwit MAANDAG 25 FEBRUARI 1991 PAjF Laatste kans Egyptische soldaten bereiden zich langs de Iraakse grens voor op de grote slag. Hun tank, een M60, onderwerpen zij aan een laatste inspectie; er is nog tijd voor een laatste overpeinzing. Enkele uren later wordt het al menens. FOTO: EPA jt A Mfci 'i iiiiTiai tas», :K-; KUWAYT-STAD De Republi keinse Garde heeft het nu al ge daan. De Iraakse keurtroepen, diep ingegraven in het zuiden van Irak, worden vanuit Washington omschreven als de SS van Sad dam Husayn. Bij het begin van de grondoorlog zouden het juist deze 'meedogenloze moordenaars' zijn die de opmars van de geallieer den kunnen stuiten. De CIA schat dat veertig tot vijftig pro cent van de 140.000 man sterke Repu blikeinse Garde is vernietigd door de aanhoudende bombardementen. Maar de Garde zou bereid zijn zich letterlijk dood te vechten voor het voortbestaan van het bewind van Saddam Husayn. De geschiedenis zou in dit geval echter belangrijke voorbeelden kunnen leve ren. Voormalige SS'ers hebben zich tenslotte ook niet allemaal doodgevoch ten. Ze werden zelfs nog wel eens ge signaleerd in vooraanstaande posities in het naoorlogse Duitsland. De Garde heeft een geharnaste geschiedenis. De eenheid werd opgericht als een soort lijfwacht van de in Irak aan de macht zijnde kopstukken van de Ba'ath-partij. Uiteindelijk werd dat, sinds 1979, een knalhard cordon rond Saddam Husayn. Trouw tot in den dood, zo heette het zo mooi. Het weerhield Saddam Husayn er niet van om in de kritieke momen ten in de oorlog met Iran zijn fraaie Garde de loopgraven in te sturen. En juist daar, bij Basra, werd de kiel ge legd voor een zekere ontworteling bij deze elite-eenheid. Er waren té veel be velhebbers die té populair dreigden te worden. De met littekens overdekte veteranen van Basra droegen hun ge neraals bijna letterlijk op handen. Deze bevelhebbers werden zo populair, dat ze een wezenlijke bedreiging inhielden voor het bewind van Saddam. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het juist deze generaals waren die plotseling te maken kregen met mysterieuze onge lukken. Vanzelfsprekend blijft de Republikein se Garde een elite-eenheid en de geal lieerden doen er natuurlijk deze gelouterde vechtersbazei onderschatten. Maar in de lo< rond Basra is de commando- onthoofd'. Chaos en verwarrire brek aan vertrouwde officieref* tekort en knagende twijfel aai gen kunnen beginnen ook in d^ra deren toe te slaan. Het toei$ aantal deserteurs kan ook ge< op rekening van 'de helden vaPë geschreven worden. En bericht Garde-soldaten die hun eigen^ei ren doodschieten, zijn niet heleP- de lucht gegrepen. De Garde^ë' deze toestand wel eens een tef01 der van minimale betekenis zijn. |k£ WASHINGTON - „Ik ben doodsbang", stottert Mary Walters. De tranen rollen over haar wangen en haar hele lichaam schokt. Ze is de vrouw van paratroeper Ralph Waters en ze heeft in het familie-opvangcen trum van Fort Bragg in North Carolina, thuisbasis van Amerika's 82e Air borne Division, zojuist president Bush gadegesla gen toen die het begin van de grondoorlog in Kuwayt aankondigde. Maar als de andere vrouwen van de mannen die die oorlog in den vreemde uitvechten, zich over haar hebben ont fermd, komt ze tot rust, veegt ze haar gezicht droog en zegt ze: „Maar ik ben het eens met d^ president. Dit was niet meer te vermijden. En ik ben zo trots op Ralph. Misschien is hij nu al in Kuwayt-Stad. En misschien komt hij nu heel gauw naar huis". Op en om honderden legerba- ses in de Verenigde Staten speelden zich het afgelopen weekeinde soortgelijke tafere len af. Echtgenoten, kinderen, broers, zussen, ouders en vrienden van 'onze jongens en meisjes' in de Golf zochten el kaar op voor onderlinge bij stand in deze moeilijkste uren van de oorlog. Tranen van spanning en zorg vloeiden rijkelijk van Fort Steward in Georgia, waar de 16.000 soldaten van de 24e In fanteriedivisie al sedert medio augustus weg zijn, tot aan Camp Pendleton in Californië, waar de 30.000 mariniers ook al maanden in de verre woes tijn verblijven en nu aan de daadwerkelijke bevrijding van Kuwayt zijn begonnen. Daar, 'in Pendleton, zitten honder den vrouwen en kinderen rond de televisieschermen waarop zondagochtend bij het krieken van de Californische dag generaal Schwarzkopf het nieuwsembargo van het front verbreekt en gewag maakt van „verbazingwekkend wei nig geallieerde slachtoffers". De verbazing van de generaal resulteert in een uitbarsting van vreugde en ontroering van de vrouwen en kinderen die huilend en lachend tegelijk in eikaars armen vallen. „Al les zal goed komen. Het is nu gauw voorbij. Ze komen nu gauw thuis". Meer dan een half miljoen Amerikanen zijn er in het Golfgebied en die massa afwe zigen kan zich in het vader land verzekerd weten van een krachtige sympathie, niet al leen in militaire families, maar onder vrijwel alle Amerikaan se burgers. Opgewondenheid Het land was de afgelopen we ken al in een stemming geko men waarin trots op de troe pen, hernieuwd patriottisme en ontzag voor het krachtig leiderschap van president Bush de oorlogsangst en de be schaamde gevoelens van me deleven met de bevolking van Irak, hadden overvleugeld. En de eerste geruststellende me dedeling van generaal Schwarzkopf over het verloop van de geduchte grondoorlog brak gisteren de nationale spanning en tilde Amerika naar de euforie. Vergeten leek de teleurstelling die volgde op de eerste eufori sche uitbarsting, die zich vijf weken geleden voordeed toen enkele uren na het begin van de luchtoorlog al te optimisti sche strijdberichten deden ge loven dat Irak al bijna gecapi tuleerd had. Maar gisteren was de nationa le behoefte aan ontlading van de spanning zo groot, dat waarschuwende geluiden ver waaiden in de algehele vreug de en opluchting. „Een flink salvo gasgranaten van Saddam en Amerika wordt morgen wakker bij de melding van honderden, misschien duizen den Amerikaanse doden", waarschuwde nog wel een van de talloze militaire deskundi gen op een van de talloze tv- kanalen. Maar de pessimisten kregen nauwelijks de kans uit te spreken, zo gretig zochten de Amerikanen met hun af standsbedieningen naar de meest triomfantelijke front verslagen. De keiharde lijn die president Bush de jongste dagen jegens Irak heeft aangenomen, heeft sterk tot de verbeelding ge sproken van het overgrote deel van de Amerikaanse be volking. De meeste burgers hadden verwacht dat hun pre sident niet uitkon onder een oorlogseinde waarin Saddam Husayn toch nog een vrije af tocht uit Kuwayt zou krijgen. Maar toen Bush besloot geen boodschap meer te hebben aan Russische diplomatie en geen vrees meer voor de militaire potentie van Irak, maakte de angst voor een onnoemelijke tragedie snel plaats voor een soort opgewondenheid over de eigen Amerikaanse moed om een daverend Amerikaans slotakkoord te geven aan de Golfoorlog. Gemoed De ervaring in Vietnam, waar de oorlog door politieke ver deeldheid in de VS nooit vol uit werd uitgevochten en waar de nederlaag zonder spoor van glorie was, verklaart volgens de meeste Amerikaanse socio- en andere 'logen' de omge keerde stemming waarin Amerika deze Golfoorlog voert en dan ook? tot een zegevierend einde lijkt te brengen. Een collectieve gewetensnood jegens de Vietnamveteranen, die in hun eigen land verstote- lingen werden omdat de oor log die zij als dienstplichtigen moesten vechten zo impopu lair was, heeft tot een nationa le vastbeslotenheid geleid om ditmaal de soldaten koste wat het kost te steunen. De gele linten aan bomen en auto-antennes drukken zowel de hoop op succes en op een veilige terugkeer uit als be wondering voor de moed van deze vrijwillig dienende mili tairen. En terwijl tijdens de opbouw van de Amerikaanse machtsontplooiing in de Golf de naderende oorlog zeer om streden was, heeft de populari teit van de soldaten zeker bij gedragen tot de populariteit van het oorlogsdoel. Sommigen menen dan ook dat die politieke steun in de VS voor de oorlog vooral emotio neel is en derhalve 'meer breed dan diep'. Het vermoe den dat de Golfoorlog impopu lair zou zijn geworden op het moment dat het aantal Ameri kaanse slachtoffers bepaalde psychologische grenzen zou overschrijden, versterkt de verdenking dat het achterlig gende beleid (Amerika als be waarder van een nieuwe we reldorde) niet veel belangstel ling heeft van de Amerikaanse bevolking. Misschien dat een maal 'genezen worden' van het Vietnam-trauma voldoen de is voor het nationaal ge moed. Overbodig Voor velen zal dat een gerust stellende gedachte zijn. Nu de Amerikanen hun volkslied krachtiger zingen dan ooit, nu ze fanatieker zwaaien met hun Stars and Stripes dan tevoren en nu ze de borsten laten zwellen onder de Desert Storm-T-shirts, zou de wereld zich nieuwe zorgen kunnen maken over een gevaarlijk soort Amerikaans nationalis me of zelfs had Saddam het daar niet over? neo-kojoni- alisme. Maar wie in het land zelf proeft hoe verlangend de be volking is naar het oorlogsein de („Let's get it over with", is de overheersende slogan ge worden) en naar de terug komst van de troepen, die ziet een Amerika dat nog altijd lie ver thuisblijft dan op buiten lands avontuur gaat. „De euforie zal weer gauw verdwijnen, ook als de militai re overwinning totaal wordt", zegt vermaard historicus Paul Kennedy. Na de oorlog kan Amerika zelfs 'slachtoffer' worden van de nieuwe we reldorde die Bush zegt na te streven. Want in die orde moet oorlog overbodig zijn en zal de economische rivaliteit tussen de landen hun macht bepalen. „Europa en Japan zijn al jarenlang bezig de VS op technologisch gebied in te lopen. Amerika zal aan zijn zware eigen problemen moeten gaan werken en heeft daarbij weinig aan al die slim me bommen die haar in Irak van pas zijn gekomen". Jennifer en Paula moedigen in Washington automobilisten*31 claxonneren als steun voor de operatie Desert Storm. id Rfoe Bijna thuis Bijna waren de Kuwaytse soldaten weer thuis, toen zij gisteren vanaf de grens met Saudi- Arabië in noordelijke richting konden doorrijden. In dit gedeelte van het bezette Kuwayt ondervonden de geallieerde troepen op weg naar Kuwayt- Stad bijzonder weinig weerstand van Iraakse troepen. FOTO: AP RIYAD In het oude Rome werden ganzen ge bruikt om de legers te waarschuwen voor de na derende vijand, in Saudi- Arabië worden parkieten ingezet in de strijd tegen een vijand die er niet voor terugdeinst gifgassen te gebruiken. Van de ganzen werd verwacht dat ze gakten bij het signaleren van de vijand, de parkie ten moeten doodvallen bij het'inademen van gifgas. Onder de dicht bij de Kuwayt se grens gelegerde Tweede Mariniersdivisie is een groot aantal parkieten gedistri bueerd; de vogels zijn zeer ge voelig voor de dodelijke strijd gassen waarover de Irakezen beschikken. De G-l-(admin- stratie)afdeling van de divisie heeft er twee, Ike en Tina, ge noemd naar het voormalige popzangersduo Ike en Tina Turner. De vogels hebben een snellere stofwisseling dan mensen en bezwijken daardoor theore tisch gezien eerder aan het gif gas. Maar korporaal Michael Nedigh zegt dat zijn divisie zich waarschijnlijk te dicht bij het front bevindt, waardoor de vogels waarschijnlijk niet ef fectief zullen zijn. „Het gas zal ons even snel bereiken als de vogels", aldus Nedigh. „Het zijn huisdieren geworden". Als de oorlog voorbij is wil een vrouwelijke marinier van de divisie de beesten mee naar huis nemen om ze toe te voe gen aan haar verzameling kat ten, kippen en duiven. Als de mariniers met gas wor den bestookt is een ander 'beest' waarschijnlijk meer van waarde. De Vos is een in Duitsland vervaardigd labora torium op wielen dat snel hon derden verschillende gassen in de omgeving kan waarnemen en analyseren. Het voertuig moet nog worden getest op het slagveld, terwijl parkieten, net als kanaries, een lange staat van dienst hebben als opspoor- ders van gas in mijnen en tun nels. De Amerikaanse luchtmacht maakt op een basis in noorde lijk Saudi-Arabië op een ge lijksoortige manier gebruik van kippen. De dieren worden bij toerbeurt in een kooi naast een elektronische chemische detector gezet; ze dienen als een extra controlemiddel als het alarm afgaat. SUSKEENWISKE DE MYSTERIEUZE MIJN (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Productions Weinberger: Irakezen krijgen nog steeds wapens van de Sovjetunie LONDEN Irak ontvangt volgens de Amerikaanse oud minister van defensie Caspar Weinberger nog steeds wapens van de Sovjetunie. Ook zijn er nog altijd militaire Sovjet-ad viseurs in Irak, zo suggereerde Weinberger zaterdag in een te levisie-interview met de BBC. „Uit de manier waarop ze zich gedragen blijkt dat hun voor naamste doel is Irak te helpen en zichzelf op te werpen als de voornaamste vriend van de ra dicale Arabische staten", zei Weinberger. De Amerikaanse president George Bush zegt dat alle militaire adviseurs van de Sovjetunie uit Irak zijn ver trokken. „Ik moet zeggen dat het een diplomatieke manier is om het zo te stellen", zei Weinberger. Vorige week bezocht Andrew Neil de frontli nies in Saudi-Arabië. Hieronder zijn verslag van de manoeuvres en het moreel van de manschappen op de grond en in de lucht. RYAD In het begin waren in een donkerblauwe luch Bekneld tussen de bevelheb ber en de piloot, in de cockpit van een VC-10 tankvliegtuig, zag ik ze dichterbij komen. Het bleken twee Tornado's en een gevechtsvliegtuig te zijn. We bevonden ons boven de Saudische woestijn op een hoogte van vier kilometer en vlogen de route die geallieerde vliegtuigen nemen wanneer ze bombardementen gaan uitvoe ren op Irak. De twee Tornado's waren af komstig uit Bahrayn en ik zag de bommen aan de onderkant, evenals de helmen van de be manning, die glinsterden in de zon. Ik telde de kleine zwarte bommetjes die op de zijkant van een van de vliegtuigen waren geschilderd: dit was zijn zevenendertigste vlucht. Gedurende de hele bevoorra dingsoperatie hielden we geen radiocontact. Maar een van de piloten zwenkte zijn toestel in onze richting. Een andere pi loot nam een foto van mij, ter wijl ik hem fotografeerde. Ons toestel was een passagiers vliegtuig geweest en daar waar eerst stoelen stonden, zaten nu de tanks, waarvan de Torna do's en het gevechtsvliegtuig gebruik maakten. Terwijl deze bezig waren met tanken, na derden nog eens twee Torna do's en een gevechtsvliegtuig, die hun beurt afwachtten. Het leek een routine-operatie tot het moment waarop het scherm boven het controle bord oplichtte. We waren op gemerkt door de radar van de Iraakse raketafweer: de vijand had ons opgespoord. De onge rustheid was kennelijk duide lijk van mijn gezicht af te le zen want de piloot van ons toestel, groepscommandant Geoff Simpson, draaide zich naar me om, glimlachte ge ruststellend en zei dat we bijna zeker buiten schootsafstand waren. Plotseling stormde de Amerikaanse journalist die met ons meevloog de cockpit binnen om te vertellen dat een van de gevechtsvliegtuigen maar ternauwernood een schot op zijn rechtervleugel had kunnen ontwijken. Maar onze navigator, luitenant Glyn Weston, haalde slechts zijn schouders op en zei dat de pi loot waarschijnlijk alleen maar zijn signaallicht aan het uittes- Rechtsomkeert Ik vroeg wat we moesten doen wanneer er werkelijk een ra ket op ons afgevuurd zou wor den. „Rechtsomkeert maken en proberen zo snel mogelijk honderd kilometer naar het zuiden te vliegen", antwoord de Weston achteloos. Een VC- 10 vliegtuig zou echter maar moeilijk een raket kunnen ontwijken. Deze tankvliegtui gen zijn vrijwel weerloos en worden daarom ook wel vlie gende doodskisten genoemd. Dit verklaart wellicht de op merkelijke koelbloedigheid van de bemanning. De volgende dag reden we op de snelweg in de richting van de grens met Kuwayt. We hadden de Britse militaire be velhebbers gevraagd ons mee te nemen naar de frontlinies, maar deze hadden ons te ken nen gegeven dat ze, met het, oog op de naderende grond oorlog, andere dingen aan hun hoofd hadden. Ik was dus, sa men met John Witherow, de buitenland-redacteur van de Sunday Times, en Richard El- lis, onze oorlogscorrespondent in Saudi-Arabië, aan een soort illegale tocht naar de grens be gonnen. Het soort tochten dat de Amerikanen tegenwoordig dreigen te bestraffen met ar restatie en uitzetting. Onze reis naar het noorden werd bemoeilijkt door zand stormen en, wat erger was, door wegversperringen. Maar Richard had een legerhelm op het dashboard van de jeep ge legd en John en ik droegen een kaki uniform. We nader den iedere controlepost alsof we het volste recht hadden te passeren. De Saudi's lieten ons zonder al te veel problemen doorrijden, sommigen van hen salueerden zelfs. Overal waar we kwamen wa ren de Saudi's vriendelijk en behulpzaam. Ze zijn wel dege lijk bezorgd over het grote aantal ongelovigen dat hun land binnenstroomt maar ze beschouwen Saddam Husayn als een grotere bedreiging voor hun manier van leven. Bij iedere stop die we maakten werden we geholpen door de plaatselijke bevolking. Kinde ren die naar ons lachten en het V-teken maakten. Zelfs in dit late stadium van de voorbereidingen voor de grondoorlog was de kilometers lange weg van Riyad naar Hafr al-Batin een constant be wegende keten van mensen, voertuigen en materieel op weg naar het front. We wer den opgehouden door enorme konvooien met wapens en be voorrading. Winterlandschap Het was duidelijk dat de geal lieerden voorbereidingen trof fen voor een omvangrijke oor log. Maar ten noorden van Hafr al-Batin, voorbij de ten tenkampen die zijn opgeslagen om toekomstige Iraakse krijgs gevangenen te herbergen, niet ver van Kuwayt, werd het verkeer minder en plotseling was de weg bijna geheel verla ten. De woestijn verandert hier in een soort winterland schap. In deze zone zijn troe pen uit Egypte ingezet en aan beide kanten van de weg za gen we manschappen en wa pens die ingegraven waren. Vanuit een gevechtshelikopter en een jeep met een machine geweer werden we in de gaten gehouden. Toch konden we ongehinderd doorrijden naar de grens. Richard mompelde dat de Engelsen of de Ameri kanen niet zo aardig zouden zijn geweest. Ik werd heen en weer geslin gerd tussen angst en fascinatie. Angst, omdat ik me realiseer de dat dit niet de veiligste plek op aarde was met Irakezen op slechts een paar honderd me ter afstand. We hadden geen begeleiding, geen bescherming tegen chemische wapens en maar één gasmasker voor drie personen. Maar ook fascinatie, omdat we op de plek waren waarop alle ogen van de wereld al zes maanden gericht zijn. Tevens de plek die de verdere loop van de geschiedenis kan bepa len in de weken die voor ons liggen. Vreemd genoeg heerste hier een vredige stilte. Mis schien was dat de stilte voor de storm. Op ongeveer 500 meter van Ruqi werden we uiteindelijk toch aangehouden bij een weg versperring en drie Egyptische soldaten. Ze spraken slechts een paar woorden Engels, maar waren toch zo vriende lijk zich te willen laten foto graferen „voor de Engelse kranten". Terwijl John en Ri chard over onze doorgang pro beerden te onderhandelen, hoorde ik in de verte het ge luid van explosies en zag ik rookpluimen boven de andere kant van de stad. De Egypti sche coitimandant kwam aan de telefoon en zei dat het te gevaarlijk was om Ruqi bin nen te gaan. Ik kon hem geen ongelijk geven. We gingen dus verder weg die parallel loopt i grens waar onlangs vier se deserteurs zich i— overgegeven aan een journalist. We zagen all paar Egyptenaren in e< We wensten hen succe bedankten ons beleefd. We stopten bij een zandwal die door de was opgeworpen na di in Kuwayt en voelden de onder onze voeten door de kracht van d lieerde bombardement een paar honderd me stand. Er waaide een frisse wi Iraakse rookgordijnen verdrijven en de lucl aangenaam koel. I weersomstandigheden het begin van een grom sief. Hij heet Dave en ko Manchester. Hij is eei raan van de Desert Rati was in Hafr al-Batin laatste telefoontje naar plegen voordat de aam worden ingezet. Dave uit als de soldaat die je zijde zou wensen: sterh beraden, professioneel, ten in de hal van het hotel. Het zag er haveli maar het is toch het be tel in dit smerige gren Buiten reden zwaar uit vrachtwagens door de i rige straten van Hafr c meer wapens vervoerde de grens met Irak. Dave's geweer lag naa op een stoel. Dave zei en zijn kameraden kla ren voor het gevecht, zelfs niet konden wachfr— te beginnen. De EersteM serdivisie van de BriA' verspreid over een paal meter ten westen van|~ dicht bij de grens met Wat hun taak ook zal zÉ is duidelijk dat de Desejf het aan hun reputatie 1 ken hebben dat hun zo'i| rol is toebedeeld bij de I ding van Kuwayt. Dave zag eruit als eenl den man toen hij zijn 4 oppakte om zich bij zijn^ nen in de woestijn te Hij gaf ons een stevig^ en zei ons gedag op de if van een man die nielfl wacht nog burgers te SS ontmoeten voor het einfej de oorlog. „Hou je taai",P we tegen hem, omdat w| beters wisten te zeggen'2 iemand die op het punttr i zijn leven te riskeren var geallieerde zaak. „Tot zi h Baghdad", grapte hij wa trok ten strijde. ac ANDREW' H (c) The Sunday zie

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4