Grondoffensief voor de vrede nodig Lubbers pleit voor meer burgerzin brieven van lezers kerk wereld Libanees voorzitter van Wereldraad Kardinaal: groei sekten dwingt RK Kerk tot gewetensonderzoek GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeicLeSomcmt MAANDAG 25 FEBRUARI 1991 PAGIN Duitse Evangelischen stemmen voor hereniging Tutu: De Klerk houdt geheime dienst hand boven het hoofd BERLIJN De synodes van de Evangelische Kerk in Duits land en van de Bond van Evangelische Kerken in de DDR hebben zondag tot hereniging van beide kerken besloten. Tij dens een gemeenschappelijke vergadering in Berlijn stemde de EKD-synode met slechts één onthouding voor een kerkordear tikel, dat de basis vormt voor de hereniging, terwijl aan Oost zijde 43 voor en acht tegen stemden bij acht onthoudingen. Met het aanvaarden van c}e kerkordelijke weg is de eenheid tussen de kerken uit Oost en West nog niet voltooid, aldus bis schop Martin Kruse, voorzitter van de EKD. Het ineengroeien van beide delen zal nog lange tijd vergen. Met het besluit van beide synodes is de weg vrij voor de eerste gemeenschappelijke synode van de Duitse kerk sinds 1963. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse president F.W. de Klerk houdt de geheime dienst de hand boven het hoofd. Deze beschuldiging heeft de anglicaanse aartsbisschop Desmond Tutu geuit in het Zuidafrikaanse dagblad Cape Times. „Presi dent De Klerk heeft een belangrijke kans gemist om het ver trouwen van de zwarte Zuidafrikaners te winnen, omdat hij heeft nagelaten vastberaden op te treden tegen de vuile stre ken van de geheime dienst", aldus Tutu. Nu Zuid-Afrika op weg is naar een nieuwe situatie, was er hoop op „een nieuwe voorjaarsmode". In Zuid-Afrika werden onlangs opnieuw ont hullingen gedaan over de geheime dienst. Die zou miljoenen guldens hebben uitgegeven aan onbekende bestemmingen. De eerste eigenschap van stijl is helderheid AMSTERDAM Chris tenen, joden, moslims en humanisten moeten een „grondoffensief voor de vrede" beginnen. Zij moeten samen zoeken naar rechtvaardige ver houdingen in de wereld en racisme en extremis me blijven bestrijden. zeshuis zondag enkele hon derden mensen voor die in de Mozes en Adronkerk aan het Waterlooplein bijeen waren om een 'keten van hoop' te vormen als „symbolische daad van saamhorigheid" met alle onschuldige slachtoffers van de Golfoorlog. Aan de vooravond van de herdenking van de Februaris taking werden in de Mozes en Aöronkerk, de Portugees-Is- raëlietische synagoge en het Joods Historisch Museum, die alle rondom het Jonas Daniël Meijerplein liggen, bijeen komsten gehouden „om een dam op te werpen tegen alle vormen van discriminatie en stigmatisering". Aan het slot kwamen de deelnemers sa men bij het standbeeld van de Dokwerker, waar jaarlijks de Februaristaking wordt her- Rabbijn A. Soetendorp noem de de oorlog in de Golf onaf wendbaar „naarmate in Irak een mentaliteit de overhand kreeg die mensenlevens geen kans gaf". Hij vond het be moedigend dat joden en mos lims zich in ons land samen tegen discriminatie en intole rantie verzetten. Het Neder landse voorbeeld heeft vol gens Soetendorp in vele Euro pese landen navolging gevon den. Ook na de oorlog moeten joden en moslims samenwer ken om de frustraties van de oorlog te boven te komen. In de Portugees-Israëlietische synagoge herinnerde oud-Ka mervoorzitter dr. D. Dolman eraan dat de Februaristaking en de late arrestatie van Anne Frank Nederland onverdiend de naam hebben bezorgd dat het zich krachtig tegen de jo denvervolging heeft verzet. Schaamte over alles wat werd nagelaten is op haar plaats, al dus Dolman. Nederlanders moeten zich voor deze schaamte niet schamen, maar haar recht doen door telkens weer duidelijk te maken dat discriminatie op grond van ras, godsdienst of welke grond ook bij de grondwet verboden is. Verder moet Nederland er kennen dat het hart van Is raël niet meer klopt in Mo- kum, maar in Jeruzalem en dat dat zo moet blijven. Ten slotte moet Nederland het verleden blijven herdenken. Dolman, nu lid van de Raad van State, is bestuurslid van de stichting, die fondsen bij eenbrengt voor de restauratie van de sterk vervallen syna goge. Deze actie heeft tot nu toe 1,5 miljoen van de beoog de ruim 3,5 miljoen gulden opgeleverd. Aan overheids subsidies valt ongeveer 4 mil joen gulden te verwachten. Joden pleiten bij mgr Bomers voor Israël BUSSUM De Joodse Gemeente in Bussum heeft zondagmiddag bij bisschop Bomers van itaarlem krachtig aange drongen op erkenning van de staat Israël door het Vaticaan. „Het aan gaan van diplomatieke betrekkingen met Israël en de erkenning van Je ruzalem als hoofdstad van Israël door het Vati caan zou een wezenlijke en constructieve bijdrage aan de oplossing van de problemen in het Mid den-Oosten zijn," zo hield dr. M. Bloemendal, voor ganger van de Neder lands-Israëlitische Ge meente Bussum, de bis schop van Haarlem voor. Het bezoek van mgr. Bomers was het gevolg van de afwe zigheid van rooms-katholieke vertegenwwordigers toen vijf weken geleden namens de Protestantse kerken in Bus sum 1.200 handtekeningen ter solidariteit met Israël in de synagoge werden overhan digd, enkele dagen nadat Irak de eerste Scud-raketten op Is raël had afgevuurd. Mgr. Bomers gaf daarop gehoor aan een verzoek vanuit de rk ge meenschap in Bussum om zelf in de Joodse Gemeente het rk standpunt toe te lichten. De bisschop van Haarlem ver wees naar de verklaring van kardinaal Simonis van 23 ja nuari waarin grote waarde ring werd uitgesproken voor het feit dat Israël zich in zijn zelfverdediging beperkingen oplegt. Bomers zei verder dat elke aanval, van Irak of van welke kant ook, tegen het volk of de staat van Israël of tegen Joden waar ook ter we reld, „als een verwerpelijk kwaad" veroordeeld verdient te worden. Tenslotte sprak hij de hoop uit „dat zo spoedig mogelijk tegemoet gekomen wordt aan het rechtmatig verlangen van het Palestijnse volk op een ei gen" bestaan en dat alle erbij betrokken partijen daar con structief toe zullen bijdragen". Daarop reagerend zei Bloe mendal dat de geschiedenis heeft geleerd dat de Palestij- nen niets van de Arabische leiders kunnen verwachten. „Ook wij willen een oplossing van het probleem van de Pa- lestijnen, maar wel met een veilige en erkende staat Is raël." Uitnodiging - De Bulgaarse president Zhelyu Zhelev heeft paus Johannes Paulus II uit genodigd voor een bezoek aan zijn land. Hij heeft beloofd dat er een onderzoek wordt inge steld naar de eventuele Bul gaarse betrokkenheid bij de aanslag op de paus in 1981. De Rooms-Katholieke Kerk vormt met 50.000 leden een kleine minderheid in Bulga rije. Het land telt voorts 20.000 Grieks-katholieken, die de oosterse liturgie vieren maar de paus als hoofd van de kerk erkennen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Alkmaar (t.b.v.wijk Noord, herv.geref.) mw. H.M. Parig- ger te Purmerend. Aangenomen het beroep van de Generale Synode tot pred. voor buitengewone werkz. (geestelijk verzorger centrum De He- zenborg te Hattem) D. Fisser te Be verwijk-Heemskerk; naar Barneveld (toez.) G.S.A. de Knegt te Putten. Gereformeerde Kerken Beroepen te Gronlngen-Noord drs. H.A. Speelman te Urk. Aangenomen naar Amsterdam-Noord drs. L.P. Mledema te Zutphen (voor het maat schappelijk reactiveringswerk aann de dr. J.C. Sikkelstichting); naar Beetsterzwaag drs. J.D. de Haan te Vaassen. Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen naar 's-Gravenmoer J.G. Brlenen, kand. te Hilversum, die bedankte voor Zaandam. Mis voor begin van de strijd Leden van een Amerikaanse legerdivisie namen gisteren voor de aanvang van de grondoorlog deel aan een mis. CANBERRA De We reldraad van Kerken heeft voor het eerst in zijn geschiedenis een or thodox als voorzitter van het centraal comité. Aartsbisschop Aram Kes- hishian (44) van de Ar- meens-Apostolische Kerk in Libanon is door het nieuwe centraal comité tot opvolger gekozen van de Duitse lutherse theo loog Heinz Joachim Held. Het centraal comité voert het beleid van de Wereldraad uit waarvan de grote lijnen elke zeven jaar door de assemblee worden uitgezet. Keshishian was reeds lid van het vorige centraal comité. Sinds lange tijd is hij lid van de commissie voor geloof en kerkorde van de Wereldraad. De verkiezing van de liberale orthodox Keshishian, die het op het nippertje van de Ame rikaanse orthodoxe bisschop Leonid Kishkovsky won, is een duidelijk signaal. De Or thodoxen hebben in Canberra scherpe kritiek geuit op het beleid van de Wereldraad, die steeds verder verwijderd van zijn basis, het christelijk ge loof, zou raken. Keshishian zei tegenover het Duitse persbureau EPD dat „het centrale doel van de We reldraad de eenheid van de kerken moet blijven". Hij is voorstander van versterking van de afdeling geloof en ker korde. Niet alleen de Ortho doxen hebben volgens hem zorgen over de toekomst van de Wereldraad. De activitei ten in Genève zijn voor lid kerken te politiek geworden. „Wij kunnen ons niet met alle problemen van de wereld be zighouden," aldus Keshishian, die voor vermindering van het aantal Wereldraadpro gramma's is. Hij is een fervent pleitbezor ger van de Palestijnse zaak, zoals tijdens de assemblee bleek. Daarom voelt hij niets voor een speciale behandeling van Israël door de Wereld raad. Enkele Westeuropese le den van het centraal comité vrezen daarom dat er in de Is- raël-houding van de Wereld raad de eerste zeven jaar geen verandering zal komen. Allan Boesak hertrouwd KAAPSTAD De in on genade gevallen Zuidafri kaanse kerkleider dr. Al lan Boesak is zaterdag in het huwelijk getreden met de blanke mevrouw Elna Botha, nicht van de vroegere minister van recht en orde Stoffel Bot ha. Het was Boesaks tweede en Elna's derde huwelijk. Bij de plechtigheid waren het Verenigd Democratisch Front, waarvan Boesak een van de oprichters was, het ANC en andere politieke partijen opvallend afwezig. Dat het huwelijk plaats vond in de enige kleurlin- gengemeente van de (blan ke) Nederduits-Gerefor- meerde Kerk, toont verder aan hoe moeilijk de zaak in Boesak's eigen kerk, de NG Sending Kerk, ligt. Toen vorig jaar juli de affai re tussen Boesak en tv-pro- ducente Elna Botha bekend werd, vroeg de NG Sending Kerk hem een einde aan de verhouding te maken. Boe sak weigerde dit en werd gedwongen zijn ambt neer te leggen. Daardoor moest hij niet alleen aftreden als praeses van de Sending Kerk maar ook als president van de Wereldbond van Hervormde en Gerefor- meerdeKerken (WARC), die hem kort tevoren in die functie had herkozen. Paus hoopt op spoedig einde van de oorlog VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II hoopt dat de oorlog zo snel mogelijk zal zijn af gelopen. Hij zei dit zon dag na het angelusgebed. De politici in alle landen moeten naar zijn mening aan gewetensonderzoek doen. De paus sprak tegelijkertijd de hoop uit dat „dergelijke smartelijke tragedies uit het gezichtsveld van de mensheid mogen verdwijnen". Het Vaticaan heeft er alles aan gedaan om „deze ver schrikkelijke oorlog" te ver mijden. „Er blijft nu niets an ders over dan te bidden dat er een spoedig einde aan deze oorlog komt." „Nog nooit zo duidelijk als in deze dagen is gebleken dat oorlog de kiem van de dood is. Nog nooit zo duidelijk als in deze dagen is de mens op geroepen verstand boven emoties te laten prevaleren." UTRECHT De groei van sekten en andere fundamen talistische bewegingen dwingt de Rooms-Katholieke Kerk tot een gewetensonderzoek, vindt kardinaal dr. A.J. Simo nis. De sekten wijzen op het gevaar dat „de boodschap van Jezus" bedolven dreigt te ra ken „onder onze kerkelijke instellingen en organisaties, die toch geen andere functie hebben dan de kern van de boodschap van en over Jezus bloot te leggen en door te ge ven", zei de kardinaal tijdens de academische zitting van de Katholieke Theologische Uni versiteit te Utrecht. Mgr. Simonis somde een aan tal punten van kritiek van de RK Kerk op. Niet alleen de neiging van sekten om de ei gen ervaring te verabsolute ren, maar ook het gebrek aan oecumenische instelling en het wantrouwen ten opzichte van alles wat met wetenschap en rationaliteit te maken heeft stuiten de kerk tegen de borst. De kerk kiest voor de dialoog met de wetenschap. De katho lieke universiteit is bij uitstek de plaats waar deze dialoog plaatsheeft. De kerk kan vol gens de kardinaal de weten schap van dienst zijn bij de bestudering van de ethische aspecten van allerlei vraag stukken. De mensen worden zich er steeds meer van be wust dat de wetenschap zelf geen handelingscriteria bevat en dat zij voor een ethisch verantwoorde benadering van deze vraagstukken de reli gieuze tradities van de mens heid moet inschakelen. Fusie Rector prof.dr. F.J.A. de Grijs van de KTUU deelde mee goede hoop te hebben dat de gesprekken over een fusie met de Katholieke Theologi sche Universiteit te Amster dam (KTUA) op niet al te lan ge termijn tot concrete resul taten leiden. De besprekingen tussen de KTUU en KTUA zijn een gevolg van het besluit van de bisschoppen de vijf wetenschappelijke theologi sche opleidingen in ons land tot drie terug te brengen. De KTUA en de Universiteit voor Theologie en Pastoraat in Heerlen moesten gaan fu seren met een van de drie overblijvende opleidingen. De Grijs constateerde dat de relatie tussen de KTUU en de kerkleiding beter is gewor den. Dat is van belang in ver band met het onderzoek dat een commissie in opdracht van het aartsbisdom Utrecht op dit moment doet naar de sfeer van geloof, kerkelijke gezindheid en spiritualiteit binnen de universiteit. Dit onderzoek moet duidelijk ma ken of de KTUU in aanmer king komt voor erkenning als ambtsopleiding door het Vati caan. Volgens De Grijs beje gent de commissie de KTUU, die vorig jaar 51 eerstejaars mocht verwelkomen, met „kritische welwillendheid". CONFERENTIE LEVENSBESCHOUWELIJKE IDENTITEIT NOORDWIJKERHOUT „De politiek heeft mij redelijk misvormd. Het is dan ook niet zonder risi co, dat ik als politicus zal spreken over de levens beschouwelijke identi teit". Met die voorzichtige inleiding begon drs. R. F. M. Lubbers zijn bijdrage zaterdag op de conferen tie 'Levensbeschouwelij ke Identiteit' in Noord- wijkerhout. Het wetenschappelijk bureau van het CDA had de bijeen komst georganiseerd om zich te bezinnen op de taak en de identiteit van de christelijke organisaties in een tijd, dat de traditionele zuilen zijn ver dwenen. Premier Lubbers was uitgenodigd om de afslui tende rede te houden. „De kern in de identiteit", zo zei Lubbers, „is het verhaal van de Levende, die de we reld heeft geschapen, naar Wie wij ook onderweg ziin. Naar Zijn maat zijn wij alle maal gelijkwaardig". „We zijn verantwoordelijk voor elkaar", aldus de be windsman, „vanuit die ver bondenheid met elkaar kun nen we de uitdagingen van de toekomst aangaan". Lubbers waarschuwde voor een ontra feling van de samenleving in los van elkaar bestaande de len. Men moet het geheel in het oog houden en dan samen een antwoord zoeken op nieu we uitdagingen. Lubbers: „Ik zou een voor beeld willen nemen in de boe- renorganisaties. Zij stuiten op ontwikkelingen in biotechno logie en genetische manipula tie. Zij komen voor vragen te staan als: Hoe ver gaan we in de eerbied voor het dier? Hoe houden we het milieu zui ver?" De overheid heeft de laatste jaren een beleid van decentra lisatie gevoerd. De mensen zelf moeten zich verantwoor delijk voelen en houden de zorg voor mens en wereld zo veel mogelijk in eigen beheer. Lubbers: „Er is in deze tijd weer behoefte aan burgerzin om daarmee het tekort aan verantwoordelijkheidsgevoel in de samenleving op te van gen". De conferentie in Noordwij- kerhout was de eerste, waarin het CDA samensprak met maatschappelijke organisaties die zich op een zelfde, christe lijke grondslag beroepen. De conferentie was bedoeld, zo zei eerder voorzitter Van Vel- zen, om te zoeken naar een 'herbronnen' van de geza menlijke doelstelling en werkzaamheden. Er waren vertegenwoordigers van bij voorbeeld CNV, KRO, NCRV, NCW. Opvallend was de ge ringe belangstelling vanuit de kerken. Desperado tegen de vrede HEEFT de vrede in het Golfgebied in het afgelopen a einde onvoldoende kansen gekregen? Het Kremlin vindt \i wel. Volgens de Sovjet-regering heeft het „instinct voor i militaire oplossing" het gewonnen van een succesvolle dipP matieke actie. Binnen de tegen Irak gerichte coalitie wai veel spijtige reacties over de losgebarsten grondoorlog onj twijfeld verre van oprecht. Zowel in het westerse als Arabische kamp moeten geallieerden zaterdagmiddag benauwde momenten hebben gehad bij de gedachte aanl0 mogelijkheid dat Saddam Husayn zou zwichten voor het i matum. De Iraakse dictator had dan, ondanks alle vernedering genoegen genomen met het redden van zijn eigen nek, I schrikbewind van zijn Ba'athpartij en de restanten van 3 Revolutionaire Garde. Zou hij vervolgens kans hebben J zien in eigen land overeind te blijven, dan zou hij ongetxl feld raad hebben geweten met de nog resterende onderdeli van de resoluties van de Veiligheidsraad. En zonder twijfel zou hij zich in de komende jaren nog zorgvuldil hebben voorbereid op een volgende militaire actie, zo moi lijk met kernwapens, daarbij aansturend op rampspoed b nen een veel groter gebied in het Midden-Oosten, zo niet de wereld. MaAR ook de teleurstelling van Moskou is verre van recht, in die zin dat Gorbatsjov er vooral op uit was als si cesvol bemiddelaar in de Golfkwestie alle eer en waarderi naar zich toe te trekken. Daarmee hoopte hij de basis te li gen voor een voortgezette machtspositie in het Midden-O ten en een goede verstandhouding met Irak, de Palestijl en de overige Arabische burgers. Gorbatsjov heeft bij dit ternatipnale schaakspel echter de mogelijkheden van de S( jetunie schromelijk overschat en er slechts een verslechtei verhouding met Washington aan overgehouden. SaDDAM Husayn is op 2 augustus van het vorig jaar huidige strijd in het Golfgebied begonnen door Kuwayt b nen te vallen. Op 15 januari heeft hij het ultimatum van Veiligheidsraad genegeerd en is daarmee verantwoordelf voor de rampspoed die de luchtoorlog over Irak heeft i bracht. Ook de afschuwelijke situatie waarin zijn land zij sinds dit weekeinde bevindt, heeft hij alleen over zijn muj gebombardeerde volk afgeroepen. OOK als de coalitie Saddam Husayn de twee dagen tijd zou hebben gegund waarop Moskou heeft aangedrongd| dan zou dat aan de uiteindelijke situatie niets hebben vera derd. De Iraakse dictator heeft door zijn wandaden in het gelopen weekeinde voldoende laten blijken een werkeli] onvoorwaardelijke terugtrekking uit Kuwayt die de re» lutie van de Veiligheidsraad eist van de hand te wijze) Tot op het laatste moment bleef hij aansturen op tijdrekke TEGELIJKERTIJD pleegde hij wandaden zoals de nieu\jof Scud-aanvallen, de enorme brandstichtingen in Kuwayt het milieu verder teisteren en als de berichten juMr zijn het zonder vorm van proces neerschieten van onget wapende Kuwaytse burgers onder wie kinderen. Dat is werk van een niets en niemand ontziende desperado, die reid is zijn volk volledig voor zichzelf op te offeren. Het hu absoluut ontoelaatbaar dat zo'n potentaat aan de macht blijer Hoe afschuwelijk de grondoorlog ook is, de vrede, vooral o<frL op langere termijn, is er mee gediend. Brieven graag kort jn duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezonaer stukken te bekorten Tussenbalans Onder de belangrijkste maat regelen van de Tussenbalans tref ik aan: - Rijksambtenaren worden met 9.000 (pag. 1; 7.000 vlg uw hoofdredacteur op pag. 2) verminderd. Opbrengst ruim 1 miljard! Een gemiddel de personeelskostenbesparing derhalve van 111.000 gulden, (bij 7.000: 143.000 gulden). Aannemende dat hierin circa veertig procent sociale lasten en indirecte kosten zijn begre pen verdient de gemiddelde rijksambtenaar dus 80.000 gul den (bij 7.000; 100.000 gulden) bruto. Ik heb al nooit geloofd in de „3 x gepakte" ambtena ren, die jaren achterlopen bij de particuliere sector (volgens de vakbonden in de jaren tachtig). Nu komt 'de aap' uit de mouw. Bij dergelijke bedra gen likken de 'gewone' werk nemers hun vingers af. H.J.M. Buiier VOORSCHOTEN (Naschrift: De rijksoverheid is in de jaren tachtig ingekrom pen. Maar het afgelopen jaar zijn er extra ambtenaren aan getrokken, vooral voor het op sporen van (milieu-)criminaJi- teit. In de tussenbalansbrief van het kabinet staat letterlijk: „De totale taakstelling be draagt 1070 miljoen gulden in 1994. Dit bedrag is verdeeld over diverse sectoren. Wat l en treft het burgerlijk rijkspers le neel gaat het om een besparii van circa 9000 plaatsen, was yt door de groei van 2000 plai e, sen in deze kabinetsperio )r wordt omgebogen in een cftse ling van 7000 plaatsen De b t rekening van het gemiddeld ambtenarensalaris is overige ie niet zo maar te maken. In i te ruim één miljard gulden z\ immers ook posten begrept t die niets met het salaris Ae ilil ben te maken en die voortk g« men uit efficiën tie- verbei jlii ring. Redactie.) ,hi to Onderwijs Televisie De Nederlandse Onderwijs T levisie gaat een serie uitzei- dingen geven over het hii doeïsme in ons land, voor kii'T deren in de leeftijdsgroep va 7 en 8 jaar. Is het wel zo nod om dergelijke zeer jonge kii" deren al tekst en uitleg te g ven over het hindoeisme m k- al zijn (af)goden en gebruikei Weten die kleintjes al wat va^ai het christelijk geloof? Wij 1< ven hier (nog) steeds in ee christelijk land. Is het ni K' veel belangrijker dat kindere eerst over het christelijk gfhe loof eens wat informatie kriv< gen, voordat het hier nog mei ay weggedrongen wordt. h Janssen re DEN HAAG iel £cidócSouwnt Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 -122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon 071 - 122 248 van ma t/m vr. van 18.00 tot 19 00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per acceptgirokaart per maand f 25,70 per maand 26,70 per kwartaal f. 76,60 per kwartaal 78,60 per jaar f. 294,30 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071-122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2