Sowuvnt Aaftink sluit weer aan bij wereldtop Edberg nog te groot voor Siemerink 16 16 16 18 18 SPORT an Huijbregts geeft fout toe Gert-Jan Theunisse stapt naar rechter IOC wil deelname van Zuid-Afrika bevorderen VANDAAG 17 Slimme EHBO-kit CcldócSouocmt MAANDAG 25 FEBRUARI 1991 PAGINA 15 HST Competitieleider Jan Huij- ;gts heeft gisteren toegegeven dat de ïVB te vroeg tot algehele afgelasting van het voetbalprogramma heeft beslo- k Het weerbeeld was vrijdag, zaterdag en gisteren zodanig, dat zeker in het betaal de voetbal een (groot) aantal wedstrijden an R< had kunnen doorgaan. Vrijdag om 12 uur 's middags werd tot afgelasting be sloten Huijbregts: „Vorige week zag het er slecht uit. Er zat nog veel vorst in de grond. We hebben de consuls verzocht vrijdag de velden te keuren. Dat hebben ze gedaan en vrijdagmorgen was er niet één twijfelgeval. De weersvooruitzichten waren slecht. Er zou veel regen gaan vallen. Bovendien lag er het verzoek van de politie in een vroegtijdig stadium een beslissing te nemen over het door gaan van het betaalde voetbal". Huijbregts betreurde de afgelasting zon dag zeer. Het competitie- en bekerpro gramma zit zeer in het gedrang. „Het was een gekke gewaarwording toen mijn jongste zoon, die bij de amateurs speelt, werd opgeroepen voor een vriendschap pelijke wedstrijd. De velden bleken er goed bij te liggen. Ik hoorde dat in het zuiden de temperaturen tot 15 graden opliepen". „Het is jammer dat we op deze manier een speeldag zijn kwijtgeraakt", besluit de geplaagde competitieleider. „Maar als 'S het de komende dagen niet te veel re gent en woensdag de bekerwedstrijden gespeeld kunnen worden, komen we er Jan Huijbregts toch nog wel uit". FOTOiDIJKSTRA Mannenploeg raakt een startplaats kwijt INZELL De Nederlandse mannenploeg staat bij de WK sprint in 1992 in Oslo met slechts twee man aan de start. Dankzij de in spanningen van debutant Gerard van Velde (15e) bleef de schade beperkt tot het verlies van een startplaats. Hans Janssen en Gerjan van den Brink vonden plaatsen bij de kneuzen in de achterhoede. Igor Zjelezovski, de beer van Minsk, sprong in Inzeil veel te ruig om met de even kwieke als radeloze sprinter Uwe- Jens Mey. De Witrus werd voor de vierde keer in acht jaar bij zes starts wereldkampioen bij de sprinters. Mey bleef bij zijn achtste poging opnieuw met vrijwel lege handen achter. Voor de derde keer werd hij tweede, de meest geha te plaats in de sportwereld. Elders in Sporttribune: Van Velde sprint puur op z'n kracht Orlov terug DEN HAAG Boris Or lov, de Russische trainer die van 1986 tot maart 1990 het turninternaat op Papendal leidde, keert te rug naar Nederland. De coach van oud-wereld kampioene Olga Bitsjerova heeft een contract gete kend met een firma uit Winschoten. Orlov zal voorlopig voor twintig uur in de week werkzaam zijn de vereniging Ster Turnen Oost-Groningen. Directeur Roel Veldman, vader van oud-selectielid Simone, heeft maanden moeten on derhandelen om Orlov op nieuw naar Nederland te krijgen. Grote Prijs Wieier Revue mogelijk voor het laatst RAALTE De kans is groot dat de Grote Prijs Wieier Revue woensdag voor het laatst wordt gehouden. Tenminste als de FICP, de interna tionale rennersfederatie, haar plan nen doorzet om de wedstrijdkalen der ingrijpend te wijzingen. Het stichtingsbestuur van de GP Wieier Revue heeft al besloten te zullen stoppen als de wedstrijd niet meer in aanmerking komt voor FICP- punten. Bestuurslid Evert de Rooij: „Het heeft geen zin om met een waardeloos produkt de markt op te gaan". De GP Wieier Revue dreigt de dupè te worden van plannen om de wedstrijdkalender danig in te krimpen en tot een herverkaveling van categorie-indeling over te gaan. INZELL In de laatste binnenbocht van de tweede 500 meter ver speelde Christine Aaf tink haar eerste wereld titel op de sprint. De 24- jarige studente uit Baam- brugge sneed op het per fecte ijs van Inzeil de bocht verkeerd aan, hield noodgedwongen in en zeilde er nog volledig uit. Kostbare tienden van secon den gingen verloren. Bij het opmaken van de eindafreke ning bleek dat verlies fataal. Aaftink prolongeerde haar derde plaats van vorig jaar boven de poolcirkel in Trom- sö. De titel ging naar Moni que Garbrecht, een geflipte allroundster uit de Oostduitse school, het zilver naar de Chinese Qiaobo Ye. Aaftink rouwde allerminst om het missen van de we reldtitel. Haar koppositie na de eerste dag was in haar ogen bedrieglijk. „Een onwij ze uitschieter", lichtte ze toe. „Ik was er natuurlijk wel blij mee, maar realiseerde me dat de verschillen marginaal wa- Interim-coach De Vegt baal de wel verschrikkelijk. De ambitieuze Fries besefte als geen ander dat zijn sollicita tie naar het bondscoachschap van de sprintkernploegen bij een wereldtitel een hamer stuk was geworden. „Ik ben een streber", gaf hij eerlijk toe. „Ik heb stevig lopen Christine Aaftink op weg naar een verdienstelijke derde plaats op het WK sprint. vloeken. Zonder die rotlo- pende bocht wordt Christine wereldkampioene". Aaftink vond de zienswijze van De Vegt te zwart-wit. „Ik had zaterdag een super dag, maar vandaag was Gar brecht gewoon te sterk. Ik had haar vorige week al ge tipt als wereldkampioene. Voor mij kwam dit toernooi een tikkeltje te vroeg. Een week later had ik meer kans gemaakt". De studente inspanningsfy- siologie kreeg pas twee we ken geleden het juiste ritme en de goede slag te pakken. „Ik heb een beroerd seizoen achter de rug. Daarom ben ik hartstikke blij dat ik nog der de ben geworden. Ik heb stil letjes gehoopt op een plaats bij de eerste zes. Dit brons is een enorme stimulans. Als ik begin januari deze vorm had gevonden, had ik stabieler naar dit wereldkampioen schap kunnen toewerken. Zonder veel heisa. Had ik meer vertrouwen gehad. Nu voelde ik eigenlijk pas de laatste dagen de vorm groei- De groeistuip resulteerde za terdag in de verbijsterende overwinning op de eerste 500 meter. Het schaatswereldje stond perplex. In het hele seizoen reed ze geen meter, kwam hooguit vijf keer net onder de 42 seconden en le verde onder het bewolkte luchtdek boven Inzeil een Hauck niet naar Den Haag INZELL Angela Hauck zal het komende weekeinde niet deelnemen aan de finale van de wereldbeker op De Uithof in Den Haag. Voor de voormalige Oostduit se kwam gisteren in Inzeil een einde aan het schaatssei zoen Hauck kwam op de tweede dag van de wereldti telstrijd sprint tijdens het in rijden ten val, gleed door en botste vol op een in het ijs verankerde ijzeren bank. Met een knieblessure verdween de titelverdedigster uit de strijd. onaantastbare 40,70 af. Haar opening van 10,94 op de eer ste honderd meter was de op een na snelste uit haar car rière. Alleen tijdens haar verbetering van het nationa le record tot 40,34 tijdens het WK sprint van '89 in Heer enveen was ze 0,4 sneller. ,,ïk hoorde de speaker zehn (tien) roepen en kon dat niet gelo ven. Ik keek in de bocht naar het scorebord, zag er 10,94 staan en ramde keihard door". De 40,70 bleek voor alle favorieten een struikel blok. Titelverdedigster Hauck gleed gelijk met Gar brecht over de streep in 40,88, olympische kampioene Blair deed er 40,95 en alleen de Chinese Ye kwam in de Van links naar rechts: Qiaobo Ye (2e), wereldkampioene Monique Gabrecht en Christine Aaf tink op het erepodium. FOTO'S. ANP rounders." In het huidige bewind was de opgestapte coach Bleeker pas vanaf half november be schikbaar. „Daarvoor zag ik hem twee keer in de week, een van de redenen waarom het niet langer klikte." Aaftink wil inspraak hebben bij de keuze van de opvolger van Bleeker. „Er zijn ver- Schillende scenario's denk baar. Maar mijn eis blijft: een fulltime trainer vanaf half september. Ik wil niet langer een half seizoen door mijn vingers laten glippen zoals tot nu toe het geval is ge weest." Het aantrekken van een buitenlander lijkt haar twaalfde rit enigszins in de buurt met 40,80. Op de 1000 meter verspeelde ze de overwinning door ver moeidheid. Ze wankelde door de laatste binnenbocht, ver speelde haar voorsprong op Hauck en finishte in 1.22,26, haar beste seizoentijd en goed voor de derde plaats achter Hauck (1.22,17) en Ye (1.22,21). Het verlies was evenwel zo gering, dat ze de dag als leidster in het klasse ment afsloot. v De koppositie bracht haar in uitbundige stemming. Ze had praatjes voor tien en bezwoer in de euforie dat ze zondag voor de eerste plaats zou gaan. Na een slechte nacht ("ik lag te bibberen in bed") had ze gisteren een gewone dag. „Niet super zoals zater dag, maar mijn normale ni veau. Ik kon met de besten mee, maar er niet bovenuit steken". Dat deed Garbrecht wel. Ze won onder de stralende zon beide afstanden in persoonlij ke records. Op de 500 meter gleed ze in 40,01 seconden, de tweede tijd in het seizoen, over de streep, op de 1000 meter in 1.21,26, eveneens de tweede seizoentijd. Aaftink bleef in het spoor met 40,65 en 1.22,62, maar gaf juist even te veel toe voor de hoogste trede op het podium. Ook omdat ze op de 1000 me ter solo over het ijs ging door het uitvallen van Hauck met een knieblessure. Een nadeel dat enige tienden van secon den kostten. Ye gaf de tweede dag ook iets meer gas en was in het onderlinge duel op de 500 meter door Aaftinks beroer de binnenbocht een fractie sneller (40,34). Ze consoli deerde haar tweede plaats op de dubbele afstand (1.21,88). seizoen kreeg met brons nog een happy end. „Het be wijs ligt er weer dat ik tot de wereldtop behoor", verklaar de ze monter. Ze verbond er direct aan vast dat er water dichte afspraken over de trainingsopbouw in het vol gende olympische seizoen moeten worden gemaakt. „Ik wil vanaf half september fulltime aan de slag met een trainer. Net als bij de all- het oóg op het pisch seizoen. „Mund Franke hebben wel trek in een baantje bij de bond, maar het lijkt mij daarvoor niet het geschiktste moment." Wopke de Vegt staat te pope len om de baan over te ne men. „Ik heb ambities in die richting, jazeker. Ik ben van half september beschikbaar. Ik werk op jaarbasis bij het MBO in Drenthe en dat con tract loopt per 1 augustus af". Comeback van Irene de Kok geen succes MÜNCHEN De rentree van Irene de Kok in de judo-sport is vooralsnog geen succes. De tweevoudig wereldkampioene bleef zaterdag bij de Open Duitse kampioenschappen bui ten de medailles. Ze verloor in de herkansing met koka van de Sovjetrussische Besova. Daarvoor had zij in de poule wedstrijden verloren van de Zuidkoreaanse Kim. De hoofd- scheidsrechter verklaarde haar daarbij tot verliezer. In de eerste partij won ze met een armworp van de Oostenrijkse Dorfinger. De Kok werd in haar eigen categorie (tot 72 kg) voorbijgestreefd door concur rente Marion van Dorsen. De judoka uit Axel plaatste zich voor de strijd om het brons. Records voor Sovjetatleten PARIJS De vrouwenploeg van de Sovjetunie heeft zaterdag tijdens een zeslandenwedstrijd in Parijs een wereldrecord op de 4 x 400 meter gelopen. Het Sovjet-kwartet noteerde 3.28,80. Het oude record stond met 3.34,38 op naam van een Duits viertal (Dortmund, 30 januari 1981). Het onderdeel staat volgende maand in Sevilla voor het eerst op het programma van het toer nooi om de wereldkampioenschappen. Vitali Savin bracht zaterdag tijdens atletiekwedstrijden in Mos kou het Europees indoorrecord 60 meter op 6,49 seconden. De 25-jarige Savin bleef twee-honderdste onder het oude record, dat op naam stond van de Pool Marian Voronin (1987) en de Brit Linford Chrisite (1990). Tien dagen geleden verbeterde de Ame rikaan Leroy Burrell het wereldrecord tot 6,48. MARSALA Gert-Jan Theunisse schakelt de burgerrechter in. Volgens zijn ploegleider Cees Priem wil de tot 12 juni geschorste renner via de civiele rechtbank zijn ge lijk en genoegdoening ha len. De Zeeuw liet zaterdag in Marsala, waar de eerste etappe van de Siciliaanse wielerweek in een sprintzege voor Abdoes- japarov eindigde, weten dat Theunisse in overleg met zijn advocaten Beugels en Clerx verdere stappen onderneemt tegen de beslissing van de UCI (internationale wielrenunie) geen gratie te verlenen. TVM heeft volgens Priem geen bemoeienissen met de ge rechtelijke voortzetting van de dope-affaire rond en met Theunisse. „Het is zijn eigen beslissing. Theunisse beseft dat het jaren kan duren voordat de burgerrechter een uit spraak doet. Hij wil echter aantonen dat hem onrecht is aangedaan. Dat is zijn bewee greden", aldus Priem. STUTTGART Tussen Jan Siemerink en de fina le van het toernooi van Stuttgart stond zaterdag een (te) grote tennisser. Stefan Edberg, door alle wateren gewassen, win naar van 27 Grand-Prixe- venementen, 53 keer fina list in dergelijk grote toer-1 nooien. De nummer één van de wereld. „Ik had niet op een plaats in de finale gerekend", consta teerde de twintig-jarige Rijns burger. Hij heeft er wel voor gevochten. De kansen waren niet gelijk, veel ongelijker in ieder geval dan in de andere halve eindstrijd waar Jonas B. Svensson tegen Guy Forget ervoor zorgde dat Stuttgart een Zweedse finale zal heb ben. „Na een nederlaag kun je nooit tevreden zijn", was het oordeel van Siemerink. „Maar het is een wedstrijd geweest. Op de beslissende momenten merk je echter wat het ver schil is tussen de eerste van de ranglijst en een speler die uit het kwalificatietoernooi is ge komen". Dat verschil is vooral erva ring, want in speelstijl is het onderscheid - en dat mag toch een klein wonder heten - tus sen Edberg en Siemerink echt niet zo groot. Wat echter bij Jan Siemerink lef en de be reidheid tot het nemen van ri sico's heet, is bij Edberg zeker heid, of de kunde het kleine beetje geluk dat iedere speler nodig heeft, af te dwingen. Scholing Siemerink heeft geen scholing in wedstrijden tegen de top tien van de wereld. Dat is op de baan terug te vinden tegen een man als Edberg. Een min der sterke kant hebben bei den, de backhand van Sieme rink, de fore-hand van Ed berg, maar de Zweed, vijf jaar ouder, is gewend aan de snel heid waarmee de sterksten de ballen over de baan jagen. Hij schrikt niet van de uitsteken de service van Siemerink, om gekeerd gebeurt dat ook niet, maar Edberg kan er simpel weg gemakkelijker mee uit de voeten. Siemerink, negen aces, moet meer risico's nemen om niet het risico te lopen onder een- onoverkomelijke druk te ko men in de slagenwisselingen. Daar heeft hij geen enkele moeite mee, maar zeven dub bele fouten, een paar daarvan op dure momenten, bewijzen dat Siemerink zich niet steeds weet waar de rode lijn loopt. Hij miste een paar break-kan sen, door pech, maar ook door dat Edberg gewend is op zijn tenen te lopen zonder zijn evenwicht te verliezen. „Ik Jan Siemerink is teleurgesteld na het verlies tegen Edberg. FOTO: i heb niet aldoor even goed ge serveerd", concludeerde Sie merink. Edberg ook niet, maar wel op de momenten dat het nodig was. Die ogenblikken vielen voornamelijk aan het eind van de eerste en het be gin van de tweede set. Jan Sie merink moest vier games ach ter elkaar uit handen geven. Het werd daardoor van 4-4 in de eerste set 6-4 en 2-0 in de tweede. Het heeft iets te maken met het gegeven dat Siemerink af en toe de teugel even iets los ser in de hand heeft. Het komt meer doordat Edberg precies weet wanneer hij die leidsels moet aantrekken om de zaken in de hand te houden. Van de nummer één van de wereld moet je gewoonweg verwach ten dat hij het dan ook doet. JOHANNESBURG Het Internationaal Olympisch Comité zal er alles aan doen de terugkeer van Zuid-Afrika in de sportwe reld te bevorderen. Dat heeft IOC-vertegenwoordiger Fekrou Kidane in Johannesburg verklaard. De Etiopiër bereidt het bezoek van een IOC-delegatie van vol gende maand voort. Kidane liet weten dat het antwoord op de sportboycot in Zuid-Afrika zelf ligt. „De oplossing moet van de Zuidafrikanen komen. Wij kunnen slechts adviseren". Van 22 tot 27 maart brengt een afvaardiging van het IOC een bezoek aan het land dat wegens de Apartheid buiten de internationale sportwereld werd geplaatst. Er staan bijeenkomsten met sportof- ficials, vertegenwoordigers van alle politieke partijen alsmede een gesprek met president De Klerk op het programma. Ben Johnson bevestigt komst KARLSRUHE Ben John- heeft afgelopen weekeinde tijdens zijn verblijf in het Duitse Karlsruhe in een per soonlijk gesprek met Hens Brabers, organisator van het Haags Indoorgala op 17 maart, zijn komst naar Den Haag de finitief bevestigd. Robert Jan Kokshoorn, de talentvolle middenafstandloper van het Haagse Sparta, is voor mini maal twee maanden uitgescha keld. Afgelopen week werd bij Kokshoorn de ziekte van Pfeiffer geconstateerd. AA Gent weer stap dichter bij de titel MSV ontsnaptaan nederlaag De Algemene pakt onverwacht titel Van Velde j mm sprintpuur op z'n kracht I I Lia van Schie en Thomas Bos doen hun sportieve plicht Leython maakt het zichzelf moeilijk De Zijl/LGB lijkt inzinking te boven Onbeleefdheid kost titel LAS VEGAS Gebrek aan beleefdheid is profbokser Hec tor Camacho uit Puerto Rico duur komen te staan. Hij wei gerde aan het begin van de twaalfde en laatste ronde van het gevecht om het wk in het lichtmiddengewicht in Las Ve gas tegenstander Greg Haugen te groeten en haalde onmid dellijk uit. Het punt aftrek, dat hem dat kostte, kwam hij bij de uitslag te kort. Camacho raakte nu door een nederlaag "op punten zijn titel kwijt, an ders zou het gevecht onbeslist zijn geëindigd. Een ander opmerkelijk feit in de bokssport deed zich zater dag in Brighton voor. De Brit Chris Eubank introduceerde tegen de Canadees Dan Sher ry, tegen wie hij zijn midden- gewichttitel (WBO-versie) ver dedigde, een feilloze koptech- niek. Met een stoot van het achterhoofd velde hij in de tiende ronde de uitdager, die bewegingloos bleef liggen. Buiten bewustzijn werd d^-Cd- nadees de ring uitgedrageE." Bij boksen mag het hoofd al leen in figuurlijke zin gebruikt worden en leidt een kopstoot gewoonlijk tot diskwalificatie. Niet in dit geval echter. Bij de jury en de ringarts rees het vermoeden dat Sherry een to neelstukje opvoerde. Uiteinde lijk besloot de Amerikaanse scheidsrechter Frank Santore. dat vanwege de opzettelijke kopstoot twee punten van Eu- banks totaal moesten worden afgetrokken. Toen men aan het tellen sloeg, bleek de Brit alsnog bij twee van de drie ju ryleden voor te staan en be hield hij dus zijn wereldtitel. Elders in Sporttribune: Ju rylid redt boksers Nvv.^v Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. l J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I 1 Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: \vl° (voor controle bezorging) 1 Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank de slimme EHBO-kit naar: Naam: j Adres: I Postcode/plaats: IIHIUIMl'lllMlim

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15