Wereldraad eindigt assemblee chaotisch Ceidae Sou/iont kerk wereld „EEN PUINHOOP EN EEN CHAOS" Nederlandse artsen stoppen met werk in thuisland Yenda Lot armentheologie in RK Kerk hangt aan zijden draad Ceidóe Lubbers tegen strafexpedif; brieven van leze £eidóc6outo/nt GEESTELIJK LEYEN/OPINIE DONDERDAG 21 FEBRUARI 1991 PAG Kerken in Staphorst met bommen bedreigd STAPHORST Kerkgenootschappen en predikanten in de gemeente Staphorst blijken sinds eind januari met grote regel maat telefonisch te worden bedreigd. Afgelopen week was er sprake van een bommelding bij het Hervormd Dienstgebouw waardoor een 25-jarig huwelijksfeest niet door komn gaan. De bommelding blijkt er een uit een lange reeks te zijn, gericht tegen 'de kerk' in het algemeen. De politie zegt nog geen spoor van de dader(s) te hebben. Volgens groepscommandant H. Rouw van de Rijkspolitie te Staphorst zijn er sinds eind januari al dertig van dergelijke telefoontjes geweest. Daarin werden predikanten en bezoekers van kerken en kerkelijke centra zo wel direct als indirect bedreigd. „Er waren bedreigingen bij die tegen het leven van predikanten waren gericht. Ook werd er gezegd: direct gaat er een bom in de kerk af'. En: het ultima tum loopt over een half uur af. Volgens de groepscommandant zijn de telefoontje begonnen met de Golfoorlog en is er een toe name te bespeuren vanaf eind februari. Met een toename begin februari. Het zijn steeds mannenstemmen die de boodschap doorgeven". Rouw zegt nog in het duister te tasten wat betreft de identiteit en de mogelijke motieven van de beller(s). Volgens hem wor den al die telefonische bedreigingen door de betrokkenen 'als heel vervelend' ervaren. Dat geldt zeker ook voor het bruids paar dat afgelopen week te midden van zo'n honderdtwintig familieleden, vrienden en kennissen het 25-jarig huwelijksfeest dacht te vieren. Tot er om negen uur zo'n telefoontje kwam. Alles op deze wereld kan men ongedaan maken, alleen het weten niet. CANBERRA De as semblee van de Wereld raad van Kerken in Can berra is in een volstrekte chaos geëindigd. De in spirerende ontmoetingen met mensen uit vele ker ken en landen en de prachtige liturgische vie ringen konden de twee weken durende vergade ring van zo'n 850 afge vaardigden van 317 ker ken niet redden. 'Puinhoop', 'gekkenhuis' en 'aanfluiting' waren enkele van de kwalificaties van de laatste drie vergaderdagen. Besluiten werden genomen en enkele uren later weer inge trokken, discussies beëindigd en na vijf minuten weer hero pend. Voorzitter dr. Heinz Joachim Held werd op een gegeven moment de hamer ontnomen nadat hij in alle eerlijkheid had toegegeven dat hij vol strekt in de war was. Zijn vervangster, de Amerikaanse dr. Sylvia Talbot, ging het iets beter af, maar haar uitroepen 'Oh dear' en 'Kan de vergade ring mij helpen een uitweg te vinden' waren veelzeggend. Diepgaand was de kritiek op de uitwerking van het thema 'Kom Heilige Geest, vernieuw de hele schepping'. Secretaris generaal Emilio Castro, wiens gebrek aan overzicht en sa menhang door velen als voor naamste oorzaak van het te leurstellende verloop werd aangemerkt, moest constate ren dat bijna de gehele ortho doxie, de behoudende luthera nen, de progressieve JPIC- aanhangers, de Balten en Roemenen, Afrikanen en La tijnsamerikanen reden tot morren hadden. Het optreden van de Zuidko- reaanse theologe Chung, die een prachtige show vol tradi tionele symbolen opvoerde, was bedoeld om op originele wijze te laten zien hoe het christelijk geloof in een niet- westerse wereld verkondigd kan worden. In plaats van een diepgaand debat over missiologische vragen, riep haar voordracht scherpe kri tiek op van de groeiende con servatieve vleugel (de meeste orthodoxen en vooral luthera nen). Ook de inzet van de Wereld raad voor de onderdrukten kwam niet geheel uit de verf. Wegens een gigantisch tijdge brek werden verklaringen over internationale conflicten, over de Baltische landen, Zuid-Afrika, de Stille Zuid zee, Sri Lanka en El Salvador verwezen naar het nieuwe centraal comité. „De Letten op de rij voor me zaten te jan ken van verdriet," aldus de doopsgezinde predikant A.G. Hoekema uit Haarlem. Dat niet de gelegeerden (met uitzondering van de Neder landers) maar de joden zelf tijdens een hoorzitting moes ten pleiten voor het bestaans recht van Israël en tegen het opkomend antisemitisme in de Sovjetunie, was volgens de hervormde gedelegeerde ds. J.M. Deenik-Moolhuizen een dieptepunt. Meer aandacht was er voor metropoliet Mar Gewargis Sliwa uit Baghdad, die alle ruimte kreeg voor zijn verha len over de lijdende kinderen in Irak. Dat er in Kuwayt sinds 2 augustus ook onschul dige mensen door zijn eigen landgenoten worden gedood en gemarteld, durfde de kerk vorst niet te zeggen. Castro was niet onder de in druk toen hem een vraag werd gesteld over Irak en de boosheid van de Roemeense bisschop Laszlo Tökes. „Met onze activiteiten hebben we de Roemenen geholpen de dictatuur te doorstaan. Ster ker nog, de revolutie is in een lidkerk van de Wereldraad ontstaan." „De Wereldraad is er dan nog niet in geslaagd, de criteria voor het aantal vrouwen en jongeren in het nieuwe cen traal comité te halen, wij heb ben op de assemblee hun stemmen duidelijk gehoord," aldus Castro. De jongeren dachten daar anders over. Zij hadden het gevoel niet serieus te worden genomen en lieten dit blijken met een korte de monstratie onder het thema 'Oecumenische zelfmoord'. De vrouwen hadden kwanti tatief meer succes, maar deze 'overwinning' moest zwaar worden bevochten. Enkele kerkvorsten zetten vrouwelij ke kandidaten voor het nieu we centraal comité onder zware druk. Een van de aftre dende presidentes, ds. Lois Wilson, was hierover zo ra zend dat ze een metropoliet tijdens een openbare zitting over de hekel haalde, zonder overigens zijn naam te noe men. De metropoliet, zo wist al gauw de hele vergadering, bleek ook een van de presi denten van de Wereldraad te Veel kritiek was er ook op het gebrek aan samenhang bij de theologische voorbereiding van het thema. Desondanks werden er aanzetten gegeven voor een nieuwe scheppings- theologie, die zo sprak de assemblee uit wel van Christus moet uitgaan. Ook de eenheid tussen kerkzijn en vragen van gerechtigheid, vrede en het behoud van de schepping werd sterker dan ooit benadrukt binnen de We reldraad. De Wereldraad van Kerken heeft woensdag Israel bekriti seerd omdat Jeruzalem door het uitgaansverbod in de be zette gebieden „de al wanho pige situatie van de Palestij- nen verder heeft verslech terd". De raad nam aan het slot van zijn twee weken du ren bijeenkomst een resolutie met deze passage aan. Eerder kondigde de raad aan dat een hoge oecumenische delegatie wordt gezonden naar het Midden-Oosten, en met name Israel. De delegatie, waarvan de leden nog moeten worden benoemd, krijgt tot taak de omstandigheden in het gebied en de behoeften van de verschillende bevol kingsgroepen te onderzoeken. Een afgevaardigde uit het Midden-Oosten, Riad Jajour, verklaarde op een persconfe rentie dat na de afkondiging van een bestand in de Golf oorlog een grote stroom vluchtelingen uit Kuwayt en Irak te verwachten valt. Ja- jour zei dat er zeker 100.000 vluchtelingen uit Kuwayt zul len komen, zodra ze benzine hebben. Hij deelde mee dat in Syrië inmiddels 40 kampen zijn ingericht om de vluchte lingen op te vangen. Jajour en andere kerkelijke functionarissen hadden forse kritiek op Israel over de be handeling van de Palestijnen in de bezette gebieden. Jajour zei dat de Golfoorlog als voor wendsel wordt gebruikt om een streng uitgaansverbod in de bezette gebieden af te kon digen, waardoor tegen het einde van de maand zeker 80 procent van de Palestijnse ge zinnen in volslagen armoede zal verkeren. Ghassan Rubeiz, die zitting heeft in de Commissie Inter kerkelijke Hulp van de We reldraad, sprak in dit verband van 'een mini-Golfoorlog'. Hij verweet de Israëlische autori teiten dat zij zich tegenover de Palestijnen schuldig ma ken aan collectieve bestraf fing. Volgens Rubeiz moet de delegatie van de Wereldraad die het Midden-Oosten zal be zoeken, vooral gezien worden als een teken van solidariteit met de Palestijnen. Jeruzalem beperkt de bewe gingsvrijheid van de Palestij nen in de bezette gebieden, van wie velen als pro-Iraaks gelden, om te voorkomen dat zij hun symbolische steun aan Baghdad met gewelddaden hard maken. Geen ere-voorzitter Dr. Philip Potter is op de as semblee in Canberra geen ere-voorzitter van de Wereld raad van Kerken geworden. „Het was de bedoeling dat ik honorair president zou wor den. Maar ze wilden niet", al dus de vorige secretaris-gene raal van de Wereldraad. De Westindische methodist had van 1972 tot 1984 de leiding bij de Wereldraad. Volgens een staflid, dat niet bij name genoemd wil wor den, waren zowel Emilio Ca stro, de huidige secretaris-ge neraal, en de aftredende voor zitter, dr. Heinz Joachim Held, tegen. Castro omdat hij zich het liefst laat omringen door mensen tegen wie hij niet hoeft op te zien. „Bij be noemingen kiest hij altijd de zwakste kandidaat," aldus een vooraanstaand staflid met een lange staat van dienst bij de Wereldraad. DIRK VISSER Moeder Teresa nog steeds actief Moeder Teresa is ondanks haar zware lichamelijke crisis van 1989 nog steeds actief. Gisteren was ze aanwezig bij de inwijding van nieuwe apparatuur in een kankercentrum in Calcutta. JOHANNESBURG Twaalf Nederlandse art sen en paramedici stop pen met hun werk in het Siloam-hospitaal in het Zuidafrikaanse thuisland Venda. De artsen worden door het zwarte personeel van het ziekenhuis be schuldigd van racisme en worden bedreigd. Daar door is volgens de Neder landers een onwerkbare situatie ontstaan. Siloam was tot 1975 een zen dingshospitaal van de Zuida frikaanse Gereformeerde Kerken, die samen met de Christelijke Gereformeerde Kerken zending bedrijven in Venda. Nu is het een staats- ziekenhuis. Ongeveer 200.000 mensen in het 'onafhankelij ke' thuisland kunnen door het vertrek van de Nederlanders geen beroep meer doen op een arts. De Nederlanders, van wie de meesten tot de Christelijke Gereformeerde Kerken beho ren, worden door de vakbond van het zwarte ziekenhuisper soneel beschuldigd van racis me. Verder zouden de artsen, die opgeleid zijn aan Neder landse universiteiten, ver keerde medicijnen verstrek ken. De beschuldigingen kunnen niet hard worden gemaakt, aldus ds. J.H. Carlier van de christelijke gereformeerde zending. De oorzaak van de beschuldigingen is „een com plex van factoren". De ver houding tussen de blanke top en de 800 zwarte werknemers van het ziekenhuis was al lang problematisch, en door de vrijlating van Mandela is de situatie in een stroomver snelling gekomen, aldus de predikant. „Bevelen die de artsen gaven, werden niet meer opgevolgd. t)e Nederlanders, van wie sommigen al dertig jaar in Si loam werken, werden be dreigd," zegt Carlier. Een deel van de artsen heeft het zie kenhuis al verlaten, op 1 april stoppen de laatsten met hun werk. Ook geneesheer-direc teur E. Helms vertrekt. Vijf jaar geleden stonden de Nederlanders nog in hoog aanzien bij de zwarte bevol king van Venda. In 1986 na men twee Nederlandse artsen het op voor de anti-apartheid sactivist Dean Farisani. De toenmalige regering van Ven da zette hen, in samenwer king met de Zuidafrikaanse overheid, gevangen en wees hen later het land uit. Het werk in het Siloam-hospi taal komt door het vertrek van de Nederlanders bijna he lemaal tot stilstand. Minstens 450 van de 600 bedden moeten worden gesloten. In heemse artsen zijn er in Ven da nauwelijks. De meeste Ne derlandse artsen en paramedi ci die nu uit Venda vertrek ken, gaan in Zuid-Afrika aan het werk; een enkeling keert terug naar Nederland. IKV demonstreert ook tegen Golfoorlog DEN HAAG Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) onder steunt de demonstratie tegen de Golfoorlog die op 2 maart in Utrecht wordt gehouden. De sub-leuze 'Stop Nederlandse deel name aan het oorlogsgeweld' heeft niet de onvoorwaardelijke steun van het beraad: het IKV is voorstander van het lenen van Patriots aan Israël en het sturen van medische teams naar het Golfgebied. Het IKV heeft zijn plaatselijke groepen opgeroepen mee te doen aan de demonstratie, die wordt georganiseerd door de Ini tiatiefgroep Geen Oorlog in de Golf. In deze groep werken on der meer samen Groen Links, Vrouwen voor Vrede en het Ko- mitee Anti Golf Oorlog. Ook de rooms-katholieke vredesbewe ging Pax Christi riep dinsdag haar leden op om mee te demon streren op 2 maart. De Zuidelijke Baptisten, de grootste protestantse kerk van Amerika, steunen het beleid van president Bush in de Golfoor log. Amerikaanse soldaten in de Golf en hun thuisfront kun nen dan ook rekenen op de „vaste ondersteuning" van de 15 miljoen protestanten. Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Driesum C.M. Buijs te Gameren. Toegelaten tot de evange liebediening T. Gaastra, Tageteshof 3, 9951 GP Winsum, tel: 05951- 3554. Toegelaten tot de evangelie bediening en beroepbaar L. Neij- meijer, Alsteedseweg 20, 7481 RV Buurse, tel: 05426-787; M. Oosten brink, 't Goylaan 67, 3525 AA Utrecht, tel: 030-881006; U. Tjallingil. Davldstraat 95, 9725 BZ Groningen, tel: 050-253936. Gereformeerde Kerken Beroepen te Schipluiden K.H. van Klaveren, kand. te Kampen. Beroe pen te Scheemda drs. P.B. Buikema te Zwammerdam, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Alblasserdam i.c.m. Nieuw-Lekkerland M. de Meij te Creil OEGSTGEEST De La- tijnsamerikaanse bis schoppenconferentie die volgend jaar in Santo Do mingo (Dominicaanse Re publiek) ter gelegenheid van vijfhonderd jaar kerstening van Latijns Amerika bijeen komt, zal beslissend zijn voor de toekomst van de bevrij dingstheologie en de speelruimte die de groe pen in de RK kerk hou den die daarmee bezig zijn. Dit stelde gisteren de Chileen se priester Sergio Torres, se cretaris-generaal van vereni ging van derde-wereld-theo logen (EOTWÓT) op een bij eenkomst in Oegstgeest. Uit de voorbereiding van deze conferentie en de ontwerp documenten die in de maak zijn blijkt volgens Torres dat men de RK kerk in Latijns Amerika opnieuw wil centra liseren en dat men nu einde lijk een halt wil toeroepen aan de bevrijdingstheologie. Het definitieve ontwerp voor een slotdocument zal volgens hem in april worden vastge steld. Tot die tijd moeten theologen en groepen die de bevrijdingstheologie hun op vattingen blijven inbrengen, zo meent Torres en' niet ver vallen in fatalisme. Om de situatie in Latijns Amerika te evalueren wordt, aldus Torres, in de van bo venaf ingegeven teksten de voorkeur gegeven aan een nieuwe wijze van geloofsver kondiging en duiken groepe ringen op als Opus Dei en Communione e Liberazione. Gesproken wordt ook van de sintegratie. Maar dat is vol gens Torres geen goed begrip om de situatie te analyseren. Beter is het volgens hem de concrete levensomstandighe den als uitgangspunt te ne men voor de wijze waarop de kerk zou moeten optreden. Dat betekent in de Latijns- Amerikaanse situatie vasthou den aan de bevrijdingstheolo gie, omdat deze een voorkeur spositie toekent aan het lot van de armen. Daar is volgens hem des te meer aanleiding toe omdat het afgelopen de cennium voor de ontwikke ling van Latijns Amerika niets heeft opgeleverd. De si tuatie is nu slechter dan tien jaar geleden vooral ook door het schuldenvraagstuk. Geschiedenis Torres bespeurt in de tot nu toe van hogerhand uitge brachte documenten over de komende herdenking van de kerstening van Latijns Ame rika een triomfantalistische toon. Volgens Torres moet men echter uitgaan van het nuchtere feit dat in een perio de van zeventig jaar na de komst van Columbus tachtig tot negentig miljoen inheemse mensen werden uitgemoord of door andere oorzaken om het leven kwamen. Er bestaat echter in de officiële docu menten een tendens de grote slachtingen die gedurende die kerstening zijn begaan te legi timeren. Torres verklaarde dat vele behoudende katholieken naar een nieuwe strategie toe wil len. Zij vinden dat de bevrij dingstheologie niet heeft ge werkt. Maar de bevrijdings theologie is volgens hem niet zo maar een strategie. Zij is volgens hem het meest in overeenstemming met het evangelie en daarom kan ze niet zo maar veranderd wor den. Volgens Torres moet men niet in de fout vervallen te verwijlen in allerlei steriele ideologische discussies. Uit gangspunt moet zijn de be droevende sociaal-economi sche realiteit die nog steeds de keuze voor de armen recht vaardigt. Sekten Torres haalde onderzoeken aan waarin staat dat de La tijns Amerikaanse rooms-ka tholieke kerk tegen het jaar tweeduizend bij de huidige gang van zaken meer dan vijftig procent van haar gelo vigen zal verliezen aan de op rukkende sekten. Hij maakte onderscheid tussen de Pink sterbewegingen en talloze ag- gressieve kleine sekten die vaak met Amerikaans geld, soms van de CIA, actief zijn en dan vooral in de Midden- amerikaanse landen. Volgens Torres kan aan die overloop alleen een eind komen door de vorming van echte christe lijke basisgemeenschappen, waar mensen zich thuis kun nen voelen. Dat gevoel wordt hen nu geboden bij de sekten. „Zelf woon ik in parochie die officieel tachtigduizend leden telt. Daar kun je geen ge meenschap verwachten. Maar er is nog een ander probleem. De RK kerk is te clericaal. Zij kan niet inspelen op de be hoeften van al die mensen die naar de grote stad komen en daar een geestelijk tehuis zoe ken. De wijze waarop de RK kerk en de traditionele prote stantse kerken zich presente ren werkt vervreemdend, ook door hun theologie. De RK kerk heeft bovendien door haar clericale structuur en door haar vasthouden aan het celibaat domweg niet het per soneel om aan de behoeften van die ontheemden tegemoet te komen", aldus Torres. PAUL VAN VELTHOVEN ia) PREMIER Lubbers heeft zich, evenals zijn Belgische y x liaanse collega's, positief opgesteld tegenover het vredeWl stel van Sovjet-leider Gorbatsjov. Vergeleken met velejriai ren die commentaar leveren op het initiatief van heeft Lubbers één belangrijk voordeel: hij kent de hof nen van het plan. President Bush en de Britse premie^ jor, die ongetwijfeld nog beter op de hoogte zijn, hebbejg in eerste instantie afwijzend opgesteld. Volgens Washfc si, heeft het voorstel van Gorbatsjov tekortkomingen m(et 1 is daar later aan toegevoegd, dat is slechts „een eerste sforr over een standpunt". HET VVD-kamerlid Weisglas is weliswaar buitenlanc alist van zijn fractie, maar het valt te betwijfelen of precieze details van het voorstel kent. Desondanks viij het 'verbluffend' dat Lubbers het waagt er een andei ning op na te houden dan Bush en Major. Het gekisseb[ over een uiterst belangrijke zaak: het al dan niet opene een grondoffensief tegen de strijdkrachten van SaddaiL sayn, waar tienduizenden mensen het slachtoffer van worden. pe an PoRMEEL gaat het daarbij over de vraag of Irak de ide- ties van de VN-Veiligheidsraad uitvoert door zich jma voorwaarden en verder dralen uit Kuwayt terug te trpg In werkelijkheid weegt ook een andere vraag zeer jon; Blijft Saddam Husayn dan aan de macht en krijgt hij njnu tijd de gelegenheid met de nodige aanvullingen op de imo ten van zijn formidabele strijdmacht, wellicht met cheijtot wapens en mogelijk zelfs met kernwapens, een nieuwen valsoorlog te beginnen? (anc je Om die mogelijkheid uit te sluiten krijgt Operatie |e* Storm gaandeweg en noodgedwongen het karakter vi regelrechte strafexpeditie tegen Irak. Saddam Husayif 31 letterlijk of figuurlijk een kopje kleiner gemaakt wordlgjst voor eens en voor altijd een einde te maken aan de ijmir dreiging. De militaire macht van Saddam Husayn moei en het oordeel van Washington en Londen hoe dan ook vJvar gebroken. Dat oogmerk laat geen ruimte meer voor plomatieke oplossing. K DAT zou immers betekenen dat Irak zich weliswaar Jcai rugtrekken uit het bezette Kuwayt, maar dat Saddaijjk e sayn in het Midden-Oosten politiek en militair een jn, van gewicht blijft. Het is zelfs niet uitgesloten dat een Uti lijke afloop zijn positie in de Arabische wereld nog eer'ste versterken, zoals dat jaren geleden ook met de Egypzal president Nasser het geval is geweest: de oorlog veirat maar enorm aan prestige gewonnen. pti< NlETS lijkt Washington en Londen in deze fase da< kunnen weerhouden van een bloedige grondoorlog, moet zijn dat de bondgenoten wat gaan dwarsliggen. Hqen desvoorstel van Moskou en de bijval van landen als F land, België en Italië gaat enigszins in die richting. j liet Lubbers zijn stellingname vergezeld gaan van de 1 kering dat hij zich wil inzetten voor de totstandkomiijr0ri; een wapenembargo tegen Irak, wanneer de oorlog ten vai is. !r- giste Het is immers de vraag of dat in afdoende mate m<^pei zal zijn. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de geavanceerde na< kers, die na gevechten bij eenheden van Irak zoude aangetroffen, voorzien van Amerikaanse onderdelen eqr verd door het Nederlandse bedrijf Delft Instruments, h slechts levering aan het Nederlandse leger is toej NAAST het laten losbranden van de grondoorlog <j aanvaarden van het vredesplan van Gorbatsjov heeft tJJ dent Bush enkele dagen geleden nog een derde oplossii opperd voor het beëindigen van de Golfoorlog. Irak zoL_ moeten ontdoen van zijn tiran Saddam Husayn. HcO volgt het beklagenswaardige Iraakse volk dat advies sn want het ziet er naar uit dat die aanpak nog steeds dei zou zijn om een voortgaande Iraakse dreiging, ook na d log, aanzienlijk te beperken. Brieven graag kort jn duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezor stukken te bekorten Ziekenhuis bomvol Bij al het nieuws over Irak is het bericht over de ziekenhui zen die 'bomvol' zijn natuur lijk een intrieste. Afgezien van de mogelijkheid dat de patiënt, met wie de ambulancedienst van de GG en GD mee heeft lopen leuren, misschien toch wel overleden zou zijn, moet je er niet aan denken dat er niets gedaan wordt aan het pro bleem dat ziekenhuizen geen patiënten meer kunnen opne men. En wat te denken van de willekeur die zou kunnen ont staan. Wie gaat bepalen wie er opgenomen kan worden? Praatjes als 'particuliere pa tiënten zullen wel voorgaan' zullen schering en inslag wor den. Broedermoord Wie de bijbel en de gesc nisboeken goed leest, zie de zondeval een lijn die de dag van vandaag kaï den doorgetrokken. I van de Satan, die begi de eerste broedermoo Kaïn en Abel. Dan Abraham en Lot, de i Israël, de keizers Nebu zar, Nero en Napoleon, tators Hitier en Mussolii zer Hirohito en tenslott dam Husayn. De geschi die zich herhaalt. Alle duidelijk terug op de ge engel, die niet in de wa bleef. „De nacht loopt te de, de dag komt naderbjf volk dat woont in duii zal weten wie zijn Heil; Onverwacht komt van en ver, de Mensenzo* Morgenster". J.W. Klop, RIJSWIJK. rde eels i hei 'leui Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers): Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma, t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon- 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per acceptgiro! per maand f. 25,70 per maand per kwartaal f. 76,60 per kwartaal per jaar 294,30 per jaar f. 2 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. - 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswi 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 &PE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2