Snelle nieuwbouw Rijnlands Sassenheim hoogst onzeker Kentekenonderzoek in Teylingerlaan lijkt van de baan Oernatuur terug in duingebieden De nieuwe Fiat Tempra. LEIDEN OMGEVING Ce-idaeSouaant DONDERDAG 21 FEBRUARI 1991 PAGIN, [U Culturele Raad Lisse een feit stationsgebied zelf ontwikkelen VOORHOUT De ge- meente Voorhout wil zelf het toekomstige stations gebied gaan ontwikkelen. Vooraf met een project ontwikkelaar in zee gaan wordt niet wenselijk ge acht. „Als vooraf bekend is wie de ontwikkelaar wordt, zal de prikkel om uit dit gebied het uiterste te halen minimaal zijn", zo schrijven burgemeester en wethouders in het plan van aanpak van Hoogh Teylingen. In Voorhout moet een plan worden ontwikkeld voor het gebied dat zich uitstrekt van de huidige nieuwbouwwijk Oosthout tot aan de Jacoba van Beierenweg en vanaf het nog te bouwen station en om geving tot aan de Engelselaan. Het college stelt voor het ge bied in twee delen te splitsen. De Oosthoutlaan moet als grens dienen. Het ene deel kan louter voor de bouw van wo ningen worden gebruikt, het andere voor de ontwikkeling van een stationsgebied met mogelijk kantoren, parkeer- mogelijkheden en huizen. In het stationsgebied ligt ook het nieuwe raadhuis. Splitsing heeft als voordeel dat snel kan worden begonnen met de bouw van woningen. Ontwikkeling van het sta tionsgebied is afhankelijk van meer factoren en overlegpart- ners en kost daarom meer tijd. Het station wordt in 1996 geo pend. Op het gebied van wo ningbouw wil de gemeente Voorhout doorgaan zoals nu in Oosthout gebeurt. Dit betekent dat een projectontwikkelaar opdracht krijgt een plan voor het gebied te maken. Voor het stationsgebied wil de gemeente eigen gewenst eindbeeld vast leggen, dan pas wordt een pro jectontwikkelaar uitgenodigd. OndernemersL sen er wat leuks mee." In de maanden november en december vorig jaar werd mede op aandringen van de actiegroep op diverse plaatsen in het dorp een onderzoek in gesteld naar de verkeersinten siteit. Een verontwaardigde Dros: „Gebleken is dat er bijna evenveel verkeer door de Westerstraat komt als over de Parklaan terwijl de beide we gen duidelijk qua capaciteit verschillen. De eerste heeft de functie van een wijkontslui- tingsweg en de onlangs gere construeerde Parklaan is een hoofdweg. Op werkdagen ko men er 7.500 auto's op de Wes terstraat en 8.800 over de doorgaande Parklaan". Dros vindt het opvallend dat op maandagmorgen wanneer de winkels in het centrum grotendeels dicht zijn en er geen bevoorrading plaatsheeft er maar 300 auto's minder rij den. Dat wijst er op dat op het overgrote deel van het ver keer bestaat uit doorgaand .verkeer. Het staat dan ook volgens de actiegroep onom stotelijk vast dat het hier 90 a 95 procent sluipverkeer be treft. De actievoerders zijn boven dien verontrust over de onvei lige situatie op de Westerstraat voor de kinderen van de Kompasschool en de Over plaats. „Het is een gevaarlijke klus voor de overzetmoeders die daar de kinderen veilig willen later oversteken; ze worden bijna omvergereden door voortjakkerende automo bilisten", merkte iemand op de publieke tribune verontwaar digd op. Aan de slag H. van Dorssen (VVD) was het er mee eens dat spoed geboden is om met een oplossing te ko men. Van Dorssen stelde: „Hoewel mijn stelregel is: door meten kom je wat te weten, vind ik dat we nu na tien jaar aan de slag moeten gaan." Hij was niet overtuigd van het belang inzicht te krij gen in de herkomst van het verkeer en de verhouding lo kaal/interlokaal. De overige commissieleden maakten eveneens duidelijk het nut van een kentekenonderzoek niet in te zien. Wethouder N. Wagemakers bleef echter het standpunt in nemen dat alvorens effectieve maatregelen te kunnen nemen een kentekenonderzoek een Het gezin Fung verloor half ja nuari door brand zijn restau rant in Noordwijkerhout. Een brandverzekering was niet af gesloten en daarom hadden de Fungs, die een klein kind heb ben, niets meer. Het geld is bestemd voor de aanschaf van kleding en huisraad. Binnen kort kan het gezin zijn intrek nemen in een woning aan de Maandagsewetering in Noord- SASSENHEIM De eer ste paal voor de nieuw bouw van het Rijnlands Sassenheim gaat als het aan rector H. Hietbrink ligt morgen de grond in. Geruchten dat de nieuw bouw zou zijn uitgesteld tot 1993 zijn volgens hem onjuist. „Ik heb geen idee waar die verhalen van daan komen", aldus Hiet brink vanmorgen. Hoewel ook hij constateert dat de school nooit een harde toezegging van het minis terie heeft gehad. De Sassenheimse scholenge meenschap bivakkeert al sinds de oprichting in 1974 in hou ten lokalen, die in dat jaar al werden aangeduid als noodbe huizing die binnen afzienbare tijd zou moeten wijken voor een volwaardig betonnen schoolgebouw. Met de nieuw bouw zou na jaren touwtrek ken met het ministerie van onderwijs en een langdurige vermelding op de urgentielijst voor nieuwbouw in maart van dit jaar een begin worden ge maakt. „De staatssecretaris heeft gezegd Sassenheim in heroverweging te nemen. Ik ga er dus vanuit dat het alle maal snel rondkomt", aldus Hietbrink. De mededeling dat de nieuw bouw zeker tot in 1993 zou zijn uitgesteld kwam gisteravond van VVD-raadslid H. van Dorssen. De liberaal verraste, zijn eigen partijgenoot en wet houder N. Wagemakers van ruimtelijke ordening door te stellen dat de plannen op de lange baan waren geschoven. Hietbrink zegt van niets te weten. „Staatssecretaris Walla ge heeft de laatste tijd 700 scholen laten fuseren tot 120 scholen zonder daar geld te genover te stellen voor huis vesting. Dat wil hij in een klap goed maken. Voor zo'n 50 scholen komt hij nu met geld over de brug. Voor de reste rende scholen, waaronder het Rijnlands, zou de subsidie wor den opgeschoven tot in 1993. Daar hebben wij protest tegen aangetekend. We hebben al een ton in de voorbereiding gestoken en de schetsontwer pen liggen klaar. Het ministe rie moet daarover in maart haar oordeel geven. Op grond daarvan heeft Wallage toege zegd de nieuwbouw in Sassen heim opnieuw te willen be zien". Harde toezeggingen heeft het Rijnlands evenwel nooit gehad. De school staat al leen vermeld op het ministe riële investeringsplan van 1989. „Daaraan kunnen we geen rechten ontlenen. Onze nieuwbouw wordt met een in dicatief jaartal genoemd, dat is alles". Het Rijnlands, een scholenge meenschap voor mavo, havo en vwo, is nu nog gehuisvest in het houten complex aan de Van Alkemadelaan en de voormalige dr. De Visser- school aan de Menneweg. Aan die weinig praktische situatie moet door de nieuwbouw een eind worden gemaakt. In de wijk Wasbeek moet naast het huidige schoolterrein een nieuw complex verrijzen met 45 lokalen. Dat moet voldoen voor de prognose voor het jaar 2003, wanneer de school zo'n 1150 leerlingen moet tellen. Nu ligt dat getal op 1050 leer lingen. Collega's helpen gedupeerde restauranthouder De Noordwijkerhoutse horeca ondernemers hebben tot nu toe 5.300 gulden voor het ge dupeerde Chinese gezin Fung ingezameld. Gisteren werd het geld in hotel Van der Geest aan Tony Fung overhandigd door mevrouw Van der Geest. Fung kan nog meer tegemoet zien, want volgens L. de Feij, initiatiefnemer van de actie, is nog niet al het geld binnen. EN wijkerhout. Momenteel veiie ven zij bij de moeder van f ve in Amsterdam. Tony Fung, jet gisteren alleen naar Noon eje kerhout was gekomen, graag weer een restaurant ginnen aan de Havenstiacn maar of dat mogelijk is is net niet duidelijk. Duidelijk is De dat het uitgebrande wordt gesloopt. FOTO: HENK VAN DEN Diefstal van boormachines NOORDWIJKERHOUT Uit een bouwkeet aan de Duindoornstraat in Noordwij kerhout zijn vannacht drie boormachines en een groot aantal boortjes gestolen. De keet werd. opengebroken. De waarde van de buit is 8.000 gulden. Bloembollenhandelaars fuseren per 1 maai VOORHOUT/HILLEGOM Twee bloembollenhandelsbe ven uit Voorhout en Hillegom zijn gefuseerde Het zijn Gebr. ning uit Voorhout en Freriks Co B.V. uit Hillegom. Het n 5UV) we bedrijf heet Koning Holland B.V. en gaat op 1 maart (ere start. Beide partijen participeren elk voor 50 procent in de n |aat, we onderneming, zo meldt het blad Bloembollenexport. De rectie wordt gevoerd door Leo Koning (firmant van Koning jQtS( Frans Roozen (directeur/eigenaar van Freriks). Zij stellen en0( door de samenwerking belangrijke kostenbesparingen woi [ecje bereikt en dat er voor de afnemers een betere dienstverlei ontstaat. j^t 2 SASSENHEIM De vo rig jaar opgerichte actie groep „Geen Sluipverkeer Sassenheim" laat er geen twijfel over bestaan. Het door B en W voorgestelde kentekenonderzoek op de Westerstraat en de Tey lingerlaan hoeft niet door te gaan. Voorzitter A. Dros adviseerde de ver- keerscommissie gister avond onomwonden: „Hou die vijftienduizend gulden die er voor nodig is maar in de knip en doe eerste vereiste moet zijn. Amb tenaar J. Aardoom, hoofd al gemene zaken, kondigde aan dat eerst overlegd moet wor den met de Grontmij die belast zou worden met het onder zoek. Voorzitter Drós legde aan het slot van de vergadering een plan op tafel. „Het is allemaal zo eenvoudig. Het is het beste de Westerstraat af te sluiten in het gedeelte tussen de Jacoba van Beierenlaan en de Char- bonlaan. Juist in het gedeelte waar de huizen vlak langs de weg staan. Er zou alleen door gang mogelijk blijven voor busverjceer en fietsen. Door beide zijden aan te leggen ontstaat een sehals en we zijn van de n juJj( lijkheden af." Verder wil j - een inrijverbod vanaf de terstraat richting Jacoba Beierenlaan en de Chat laan voor de Overplaats 1 „Dan blijft het voor 1< verkeer mogelijk van alle 'n ten het centrum te berej:n en je bent de problemen Ik begrijp niet dat de gem te deze plannen niet uit\ l*i Als ze die 15.000 gulden j: het onderzoek van de Gl t v mij kost eraan zou besta agï komt ze al een eind in de| de richting." k< ruimte van 500 liter. Keus-uit ben zinemotoren van 1,6 en 2,0 liter met elektronische injectie en drie wegkatalysator, een 1,9 liter diesel en een 1,9 liter turbodiesel. Vermogens variërend van 65 tot 113 DIN pk (48 tot 83 kW). Laag ving en rondom onafhankelijke verbruikonder meer door lucht - weers t ands coëfficiënt van 0,28. Er zijn 3 uitvoeringen; basis, S en SX. Elk met vtj/versnellingsbak, stuurbekrachtiging, voorwielaandrij- vering. En met verzinkte, dus roest vrije carrosserie. De Tempra is er al vanaf f 22950,-. Een proefrit bewijst het; dit is één brok tempramexiX. bbbb De Stichting Werk genheid Leiden h binnenkort zes cu sen voor (startendt dernemers. De oi werpen zijn: een bedrijf, boekhoudii administratie vooi ginners, èn voor gi derden, financieel leid, marktoriën verkooptraining, t en 28 februari maart worden van tot 22.00 uur info tieavonden gehoi Ook zijn er th avonden over bed ruimte (7 maart) freelancen (13 m en worden er curs\ voor migranten ven. De informatie dag voor die laatste sussen is op 28 febl van 13.30 tot 16.00 Plaats van handel de Stichting Werl genheid aan de E senstraat 99. Daar men ook terecht inlichtingen, tel: 2 LISSE De Culturele Raad in Lisse is nu vrijwel een feit. Gisteravond werd een bijeenkomst gehouden waar initiatiefnemer A. van der Wal zijn plannen ontvouwde. De meeste instellingen en verenigingen die op cultureel gebied actief zijn in Lisse waren daar aanwezig. De Stuurgroep Culturele Aangelegenheden Lisse (SCALA) zal de komst van de Stich ting voorbereiden. SCALA zal een overzicht maken van het culturele le ven in Lisse. Het is de bedoeling een evenementenprogramma te maken om te voorkomen dat activiteiten sa- manvallen, zoals nu nog wel eens ge beurt. Ook kan worden bezien wat voor soort cultuur Lisse nog ontbeert. Voorhout wil De Tempra bezit kwaliteiten die men zelden verzameld ziet in een auto uit deze prijsklasse. Compacte buitenmaren maar royale binnenafmetingem riant com fort voor 5 personen. Een bagage- Prijs incl. BTW, excl. aflcvcringskosten. Prijswijzigingen voorbehouden. Diescluitvoéringen leverbaar vanaf maart 1991. Vraag de Fiat dealer naar de aantrekkelijke lease- en financieringsmogelijkheden. Eén jaar garantie tegen mechanische gebreken. Drie jaar lakgftrantie. Zes jaar garantie tegen doorroesten van binnen uit. Plus de unieke Fiat EuroPas service. KATWIJK AAN ZEE: AUTOMOBIEL- EN GARAGEBEDRIJF SEINPOST B.V., DRIEPLASSENWEG 7, TEL. 01718 - 7 16 44 NOORDWIJK: AUTOBEDRIJF BEUK B.V., VAN BERCKELWEG 34, TEL. 01719 - 1 92 13 LEIDEN: AUTOBEDRIJF DE WIT, ZIJLSINGEL 36, TEL 071 - 22 36 35 - NOORDWIJK/NOORDWIJKERHOUT De na tuur krijgt in de nabije toekomst vrij spel in de dui nen tussen de Wassenaarseslag en Zandvoort. In zo genaamde kerngebieden van rust en natuur mag het zand weer stuiven. Daarbuiten blijven de duinen strak ingericht met het oog op de recreatie en func ties als zeewering, waterwinning, jacht en cultuur historische waarden. De plannen voor het inrichten van zogenaamde natuuront wikkelingszones, waar de oernatuur moet terugkeren door het duinbeheer voortaan achterwege te laten, staan in het lange termijnplan Hollands Duin van Staatsbosbeheer. Die plannen beslaan het hele duingebied tussen Schevenin- gen en Zandvoort. Dat betekent dat er onder meer oerduinen komen in de boswachterij Noordwijk, de Coepelduynen, Ber- kheide, de Ganzenhoek en de zeereep tot aan Scheveningen. Over de plannen moet nog worden overlegd met de gemeen- MINISTERIE BERAADT ZICH NOG Als de plannen doorgaan, zullen recreanten de effecten van de zeewind op de duinen in de toekomst van nabij kunnen ervaren. Direct buiten de oernatuurzones worden wandel routes uitgezet om het wandelaars mogelijk te maken van korte afstand de „echte" natuur te kunnen beleven. Naast het huidige natuur-educatiepad zal van sommige voetpaden de precieze ligging in de toekomst meer aan de natuur wor den overgelaten. Het duinbeheer wordt ook meer toegespitst op het behoud van karakteristieke, ontkalkte oude duinge bieden zoals het Tasjesduin en het Toverduin, die door hun eeuwenoude ontkalking een bijzondere flora kennen. Behalve de natuur krijgt ook de recreatie de nodige aandacht in de plannen van Staatsbosbeheer. Een van de maatregelen is het verder ontwikkelen van de boswachterij Noordwijk in het kader van de openluchtrecratie en het opheffen van het jaarkaartensysteem in de Coepelduynen. Vinkeveld in Noordwijk en Rijnsoever in Katwijk zullen via voetpaden door het duingebied met het strand worden verbonden. Voor de dagrecreanten worden de bestaande speelweiden gehand haafd en krijgen enkele fietspaden een aangepast tracé.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14