Jeidae Qounwnt useum De Lakenhal ijgt nieuw gezicht •pvang van dementen in Leidse regio schrijnend weru CcldócSouocmt STAD OMGEVING/RTV /PLANNEN? Een cadeau van formaat DONDERDAG 21 FEBRUARI 1991 PAGINA 11 dei »lfoorlog weinig gevolgen hneHor relatie met allochtonen ar oorl°E 'n de Golf heeft in Leiden weinig er"«jed op de verhouding tussen allochtone inwoners en van.fn oorsprong Nederlandse bevolkingsgroepen. Die n 4 enkele incidenten na, niet verslechterd. Dat is de i vJmst van een bijeenkomst die dinsdag werd gehou- l^erbdjssen het college van B en W, organisaties van al- "rnaibnen in Leiden en vertegenwoordigers van gods- Bre"|tige groeperingen. Doel van de vergadering was ^Hventariseren van de effecten van de golfoorlog op 4laties tussen autochtone en allochtone Leidenaars. een tendens merkbaar onder de allochtonen. Ze u"®4en zich terug uit het openbare leven. De gemeente ir verontrust over en vindt dit een ongewenste ont- teling. Isolementen wil de gemeente voorkomen en 1 kepjden middels publiciteit en voorlichting. Belangrijk het om uitingen van discriminatie en racisme te ;n. Dat kan bij het meldpunt anti-discriminatie en litie. Bedrijven dragen weinig bij aan VVV LEIDEN „De bijdrage van het bedrijfsleven is betrekkelijk gering ten aanzien van de kosten die de VVV maakt". VVV-bestuurslid Veldman ant woordde hiermee gisteravond tijdens de gezamenlijke commissie voor economi sche zaken en algemene bestuurlijke aangelegenheden op vragen van D. van Duijn (CDA) en A. Boot (PvdA). Met name Boot noemde de verhouding tussen de bijdragen van het bedrijfsleven en aan de andere kant de gemeente en donateurs buiten proporties. Veldman zei dat de laatste tijd zelfs een aantal af meldingen is binnengekomen. „De be drijven worden waarschijnlijk te weinig geïnformeerd over wat de VVV voor hen doet. In die lacune moeten wij voor- Middenstand wil geen ruimere openingstijden LEIDEN De Leidse winkeliers hebben geen behoefte aan verruiming van de openingstijden. Aan een experi ment zullen ze niet meewerken. Dat staat in een brief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land (KvK) aan wethouder J. Walenkamp (economische zaken). De wethouder wil Leiden als proefgemeente aanmelden bij het Rijk in het kader van de experimenten met de Winkelsluitingswet. De KvK heeft een aantal onderne mersorganisaties daarover gehoord. En brengt in de brief een unaniem negatief advies uit. Walenkamp wordt ge vraagd af te zien van zijn voornemen om Leiden als proefgemeente aan te melden. De gewijzigde Winkelslui tingswet biedt de winkels al de mogelijkheid biedt om open te zijn tot 18.30 uur. De KvK voert aan dat verschil lende openingstijden verwarrend zijn voor het publiek. En dat de concurrentieverhoudingen worden aangetast. Bij het personeel bestaat ook weinig bereidheid om mee te werken. Valse bommelding LEIDEN Een man heeft gisteravond naar Ho liday Inn gebeld met de mededeling dat in het casino van het hotel een bom zou liggen. De mel ding bleek vals te zijn. Het personeel heeft zelf gezocht naar een verdacht pakketje, maar trof niets aan. Enkele weken terug was het hotel ook al eens opgebeld. De bedrijfsleider zou de stem van die man hebben herkend. Bomen illegaal gekapt LEIDEN Een bedrijf heeft zonder vergunning illegaal bomen gekapt aan de Haagweg. Dat bleek onlangs tijdens een controle van de direc tie milieu van de gemeente Leiden. De wortels van de bomen zouden de beschoeiing beschadi gen. Tot dat een vergunning is aangevraagd zijn de werkzaamheden voorlopig stilgelegd. COMMISSIE BLIJFT BIJ KEUZE SOL LEIDEN „Er zijn geen nieuwe feiten, wel nieu we namen". In die bewoordingen vatte VVD'er G. Bakker gisteren het unanieme standpunt samen van de commissieleden voor economische zaken. In een ultieme poging trachten Omroep Rijnland en de Stichting Stadsradio Leiden (SSL), voorheen Freewave, te voorkomen dat de representativiteis- verklaring aan de Stichting Overkoepelende Om roep Leiden (SOL) wordt toegekend. In de vorige commissievergadering, waarin de voorkeur al voor de SOL werd uitgesproken, werd aan de betrokken partijen nogmaals gevraagd om rond de tafel te gaan zitten om zo tot een nauwe samenwerking te komen. Volgens Omroep Rijn land en de SSL maakte de SOL tijdens dat overleg duidelijk niet te willen samenwerken, omdat zij zich al door de politiek gesteund wist. De gesprek ken leverden dan ook niets op, zij het dat Omroep Rijnland en de SSL wel tot elkaar kwamen. EER MODERNE KUNST, MUSEUMWINKEL EN MUSEUMCAFÉ EIDEN Het Stedelijk lluseum De Lakenhal rijgt een nieuw gezicht. Hoderne kunst moet laarbij het uitgangspunt lorden voor het bekij- ten van de historische Jollecties. Het gebouw ian de Oude Singel lordt grondig heringe richt. Een informatieve intvangstruimte, een nuseumwinkel en een puseumcafé worden op- jezet. Dat staat in de be- Jïidsschets van de direc- H. Bolten Rempt. nota wordt aangebo den aan de gemeente- laad. )e eerste stap die wordt ge- omen is het bestemmen van entreehal voor werken "fan eigentijdse beeldende junst, die steeds wisselen en nÈoeten passen in het ten- onstellingsprogramma. De llectie van De Lakenhal inderscheidt zich van andere ïidd.elgrote musea doordat e bezoeker een culturele ins )/an(leling kan maken vanaf te |e zestiende eeuw tot heden. stylaar voorlopig wordt het ge- ie rjouw êekenmerkt door een Lakenhal wil collectie „Het Hollands Landschap" LEIDEN Het Stedelijk Museum De Lakenhal wil Neder landse landschapsschilderkunst vanaf de zestiende eeuw tot heden exposeren. Daarover wordt onderhandeld met de Rijksdienst Beeldende Kunst. Het museum aan de Oude Sin gel wil deze collectie, genaamd Het Hollands Landschap" in bruikleen. Deze collectie bestaat uit zo'n veertig werken. En sluit direct aan bij de bestaande collectie. En legt zelfs een uniek accent, aldus de directeur H. Bolten Rempt. Het onder werp speelt direct in op Leiden, gelegen aan de Oude Rijn, in het polderlandschap vlak bij de duinen. Met de „lening" wordt de herkenbaarheid en aantrekkingskracht van De La kenhal voor een breed publiek vergroot, zo verwacht de di recteur. onoverzichtelijke schakeling van ruimtes die op onsamen hangende wijze worden ge bruikt, aldus Bolten Rempt. Zij stelt de herinrichting van het gebouw allereerst als prioriteit. De meeste afdelin gen kampen met ruimtege brek. Herinrichting betekent nieu we lichtbeheersing en op schoning van de bestaande ruimtes. En verplaatsing van onderdelen die leiden tot grotere samenhang en inzich telijkheid. De herinrichting wordt voorbereid in samen werking met een architect. De ruimte van de admini stratie wordt voortaan ge bruikt voor moderne kunst. De informatieve ontvangst ruimte wordt ingericht met een introductie over het mu seum. In de museumwinkel worden boeken, kunstvoor werpen en replica's verkocht. De bibliotheek van het mu seum wordt makkelijker toe gankelijk via het poortge bouw. En een museumcafé ver§angenaamt het verblijf. Gestreefd wordt de herin richting middels sponsoring te financieren. Aan de presentatie in het museum mankeert nogal wat, vindt de directeur. De vaste opstelling is van vele jaren geleden. De verschillende deelcollecties lijken min of meer toevallig rondgestrooid. De samenhang ontbreekt en de omstandigheden (licht, materiaal) voldoen niet meer aan de eisen. Daarom worden de presentaties behoorlijk bij geschaafd. De „losse" ten toonstellingen wisselen eens in de drie maanden. Elke af deling realiseert ten minste eens in de drie jaar een grote tentoonstelling. Bij de pro grammering voor de overige tentoonstellingen ligt het ac cent op contemporaine kunst. De opdracht van de histori sche afdeling is het in beeld brengen van de cultuurge schiedenis van Leiden in so ciaal-economisch opzicht. Deze afdeling krijgt een vas te opstelling, houdt speciale tentoonstellingen over actue le thema's en ondersteunende deel-tentoonstellingen bij kunst-historische exposities. De afdeling oude kunst en nijverheid krijgt een derge lijk stramien. 'De vaste op stelling wordt bij wijze van experiment chronologisch ge ordend. Voorheen gebeurde dit naar categorie. De stijlka mers worden heringericht De Lakenhal ondergaat de komende jaren als museum een gedaantewisseling. FOTO: WIM VAN NOORT voor nieuwe presentaties. De afdeling moderne kunst en vormgeving wordt even eens drastisch aangepakt. Het accent van de vaste opstel ling in de Singelzalen ligt op die kunstenaars van wie het oeuvre is afgesloten. In de Oude Hal komen wisselende tentoonstellingen. Verder ko men er thematische of groepstentoonstellingen en eenmanstentoonstellingen van kunstenaars in directe relatie tot Leiden. Gedachten gaan over de taak van het museum. Dat is: het beheren, conserveren, restaureren, verzamelen en presenteren van het verleden. „Het heden is morgen verleden, dus de verantwoordelijkheid voor het heden is evident en on losmakelijk deel van het mu seum. Dat is tevens de nood zaak om vooruit te zien: met het oog op de toekomst. De Lakenhal zal meer dan voor heen ruime aandacht schen ken aan hedendaagse beel dende kunst", zo motiveert de directeur. Ook het over nemen van „monstertentoon stellingen" van elders be hoort tot het verleden. Er wordt namelijk ingespeeld op verschillende groepen pu bliek. Voor die groepen wor den zorgvuldig geselecteerde presentaties gehouden. De verscheidenheid van de col lecties levert de verscheiden heid aan tentoonstellingen op. De doelstelling van het museum wordt: het in beeld brengen van de betekenis van de kunst van, in en voor Leiden. En dat in samenhang met de geschiedenis, in een internationale weerklank voor een zo gedifferentieerd mogelijk publiek. Zo staat in de nota. Wijkvereniging wil zelf opdrachtgever vakploegen worden LEIDEN Bewoners van de wijk Pancras Oost wil len zelf de opdrachtgevers worden van de omge- vingsvakploeg. Deze ploeg bestaat uit jongeren die wijkgericht en in het ka der van een leer-werk project klein onderhoud verzorgen aan straten, huizen en groenstroken. Volgens bewoner G.J. Mulder moeten de werkopdrachten niet van de gemeente maar vanuit de wijk komen. „Aller eerst werkt dat een stuk direc ter en ten tweede zijn we dan van het gekissebis tussen de directies groen en de reiniging af over wat de ploeg wel en niet mag doen en wie wat moet betalen", aldus Mulder. Hij opperde dit voorstel gister ochtend tijdens een bijeen komst van de sociale vernieu wingswerkgroep in Pancras Oost. Over een maand komen de bewoners met een voorlo pig plan. Daarin komt te staan hoe de wijkvereniging als op drachtgever kan functioneren. Over het succes van het bij de Leidse gemeente bedachte sy steem van omgevingsvakploe- gen is iedereen het eens. Er komen naast de twee bestaan de ploegen in Pancras Oost en de Slaaghwijk twee ploegen bij in Noorderkwartier en Groe- noord. Ook andere gemeenten zijn geïnteresseerd in het Leidse initiatief. Volgens be denker W. van Stigt heeft Eindhoven het plan al overge nomen en zijn er verder plan nen in Haarlem, Groningen en Alphen. NAAR VAN DER PLOEG! 'ertrouwde adres voor: ten AMEN EN DEUREN. ?en, IAND EN PLAFONDBEKLEDING telijïRRES, ETC. le jnieuwbouwen renovatie. IPenïvoerd in onverwoestbaar ,eer)slol van het kwaliteitsmerk wfilc oudsarm'leverbaar m ïn jse kleuren, volledig zerbr andeerd en door onze t ZQnensen perfect op maat 'ordf3^ ^et Qeheel voorzien van l-certificaat. I gewoon eens alles op uw pk bekijken. We geven u graag Ibreid advies. ^ISTSTOF OM OP TE BOUWEN. r%i|i ac/*_ ^rLv/tu w m krant ontvangen Bel tussen en 19.00 uur, zaterdags tussen ion 15.00 uur, telefoonnr.071- ioet |g en uw krant wordt nog dezelf- ind nabezorgd. Leidse broers krijgen pauselijke onderscheiding De Leidse broers Nic en Charles van der Voort kregen gistermiddag uit handen van bisschop R. Bar van Rotterdam de pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pontifice. De broers zijn bloemisten. Sinds 1986 sieren hun bloemen met Pasen het St. Pieters plein in Rome. Een vrachtwagen met twintig ton aan materiaal ver trekt jaarlijks vanuit Lei den richting Rome. De bloemisten, wier zaak aan de Leidse Morsweg is gevestigd, kregen de pauselijke onderschei-, ding in restaurant De Engelberthahoeve uitge reikt. FOTO: WIM VAN NOORT Leiden wil geld van rijk voor verbetering kruispunt LEIDEN De gemeente Leiden zal proberen om geld bij het ministerie voor verkeer en water staat los te krijgen voor verbetering van de ver keerssituatie ter hoogte van de Lammenschans- weg en de Koninginne- laan. Onlangs vond daar een ongeval plaats met dodelijke afloop. Sinds kort heeft het ministerie een subsidieregeling om gevaarlijke verkeerspun ten (black spots) aan te pakken. „Het is afhankelijk van het geld of het kruispunt dit iaar of volgend jaar aangepakt kan worden", aldus ambtenaar Ei lander gisteravond tijdens de commissievergadering voor verkeer. Inmiddels heeft er overleg plaatsgevonden met bewoners en is ter plaatse ook pools hoogte genomen. „Rond 1 maart komen wij met een voorlopige analyse van de pro blemen", aldus wethouder J. Walenkamp. „En wordt moge lijk een oplossing in het voor uitzicht gesteld". Dat er snel iets moet gebeuren blijkt wel uit het feit dat het kruispunt hoog op de Leidse „black spot"-lijst prijkt. Het Stationsplein wordt is de ge vaarlijkste plek. De Lammen- schansweg bezet een zevende plaats. „Met name 1989 was een topjaar wat ongevallen be treft. In 1990 was het wat min der. Het is lastig om een oor zaak aan te geven. We zullen mogelijk video-opnamen ma ken om alles te analyseren. Daarna gaan we nadenken over een oplossing", aldus Ei lander. Bang dat mogelijke suggesties een eigen leven gaan leiden wilde de wethou der geen oplossingen noemen. Wel werd duidelijk dat de uit werking van ideeën veel geld kost. MILJOEN OM GROOTSTE NOOD TE LENIGEN 'EN In afwachting' de bouw van twee jleeghuizen in Leiden het regionale zie- *n Honds Zorg en Zeker- tt°zl van steatssecreta- 7 miljoen gulden ge- a heden om alvast de »te nood onder de- te bejaarden te leni- nesa wachttijden zijn Leidse regio en in He ej)uin- en Bollenstreek honiddels tot ruim twee Mopgelopen. Vera ra geld zullen we primair kiken om het aantal bed- in de verpleeghuizen uit °Tg leiden. Daarna wordt ge- 'oudfr of er nog geld over is \ag ïulp buiten die tehuizen, r (i©rbeeld verzorgingshui- auf311 te bieden", aldus alge- "oeni directeur J.C.H. Kool. ie1iek ubliten Zekerheid heeft in de 'elimpen week veel kritiek avo/fegionale verzorgings- en varfleeghuizen gekregen, om- het ziekenfonds volgens die instellingen weigert 2,4 miljoen gulden te geven voor met name de opvang van psy chogeriatrische (demente) pa tiënten in met name de ver zorgingshuizen. „Dat plan kwam in september op tafel en kost 900.000 gulden per jaar. Op dat moment was 500.000 gulden beschikbaar. Wij heb ben toen om een nieuw ver zorgingsplan gevraagd, maar hebben dat nog niet ontvan gen. Wij vinden het daarom jammer dat de betrokken te huizen de publiciteit hebben gezocht". De extra 1,7 miljoen geeft het ziekenfonds wat meer arm slag. Maar het blijft een drup pel op een gloeiende plaat. Zo heeft Zorg en Zekerheid bere kend dat, om aan de vraag te gemoet te komen, er per jaar duizend bedden bij moeten ko men om demente bejaarden op te vangen. Met name in de Leidse regio is de situatie zeer schrijnend. „Zo is acht jaar ge praat om in Leiden twee ver pleeghuizen te krijgen. Vorig jaar is dat plan eindelijk goed gekeurd. En het zal nog wel een hele tijd, 1994, duren alvo rens de eerste paal de grond ingaat", aldus Kool. De constructie die voor Leiden is bedacht, zint hem niet. Zo komt er een tehuis met 180 bedden aan de Pasteurstraat en een met 120 bedden aan de Brahmslaan. Beide tehuizen, die onafhankelijk van elkaar gaan werken, zullen volgens de directeur nauw moeten sa menwerken, anders voorziet hij financiële problemen voor het kleinste van de twee. Bedenkingen Tot 1994 blijft het ziekenfonds met een welhaast onoplosbaar probleem zitten. Vandaar ook het idee om dementen in ver zorgingshuizen op te vangen. Kool heeft daarover zo zijn be denkingen. „We moeten kij ken naar de kwaliteit en de invulling van de zorg". Kool wil het weinige beschikbare geld zo optimaal mogelijk be steden. Een verdeling van het geld over meerdere verzor gingshuizen, waar dan slechts één of twee dementen verblij ven, noemt hij versnippering. „De kosten zijn dan onevenre dig aan de hulp die geboden wordt. Waarmee we geenszins willen zeggen dat de verzor gingshuizen niet in staat zijn dementen te helpen". Vrijdag zullen de directies van regio nale instellingen en Zorg en Zekerheid weer over het plan praten. Erger vindt de directeur het echter dat met name veel de mente bejaarden nog thuis verblijven en voor de hulp vaak afhankelijk zijn van fa milieleden en kennissen. „Op een bepaald moment fyïudt het op en kunnen wij de patiënten ook nergens meer plaatsen. Het leuren helpt niet altijd", geeft de algemeen directeur aan dat ook het ziekenfonds met de rug tegen de muur staat. Die ouderen thuis heb ben volgens hem eerder hulp nodig dan de mensen in de verzorgingshuizen. Vandaar dat hij het beschikbare geld wil gebruiken voor de uitbrei ding van het aantal plaatsen in verpleeghuizen. Overduin, Mariënhaven en De Wilbert toonden zich bereid tot een handreiking. Kool: „Elk bed is meegenomen". Een in 1988 ingevoerde subsi die bood enig soelaas voor de mensen die thuis worden ver zorgd. Het ziekenfonds kon met een bijdrage van ruim acht ton projecten starten. „Vijftig procent van dat be drag is nu benut. We hebben nu ruim anderhalf jaar erva ring met een zogenaamd huis kamerproject". Tussenbalans Om tot een betere oplossing van het probleem te komen zou Zorg en Zekerheid graag zien dat de politiek de beslis sing zou nemen om de finan ciering van de verzorgingshui zen onder de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten te brengen. Dan kunnen de zie kenfondsen het verblijf van dementen in verzorgingshui zen gaan vergoeden. En blijft het niet bij incidentele hulp. Een ander, zeer belangrijk, probleem vormt het gebrek aan personeel in de gezond heidszorg. Veel hoop op de politiek heeft de directeur echter niet. Hij vindt dat de zorgsector met name het slachtoffer is van be sluiteloosheid. Kool kreeg daarin gisteren al de steun van wethouder P. Bordewijk, die zich de laatste jaren sterk heeft gemaakt voor de komst van de verpleeghuizen. De Leidse wethouder van finan ciën is bang dat de bezuinigin gen en ombuigingen die voort vloeien uit de Tussenbalans opnieuw de gezondheidszorg hard zal raken. Gedeputeerde G. Brouwer is het met de wethouder eens. „Bij de bevolkingsgroep die het hardste onze steun nodig heeft, vallen de hardste klap pen. Van die 46 miljoen moet op de bejaardenoorden 17 mil joen worden ingeleverd". Brouwer voorziet dat dat opge vangen moet worden door meer zaken gemeenschappe lijk te doen. „Negentig procent van de uitgaven zit in de per soneelslasten. Ik hoop dat ik daar een groot bedrag van kan weghalen. Ook dat is wrang: we hebben net in het najaar na onderhandelingen over de CAO de salarissen opgetrok ken. We hebben net besloten anderhalf miljard te willen in vesteren in de gezondheids zorg in Zuid-Holland en een paar maanden later moeten we alweer een ander reken sommetje maken". (ADVERTENTIE) f natuurlijk kunststof Ramen+Deuren wesselman I Kerkstraat nQa - Oufle Wetennq I Snowroom ook oo taterdag geopend Bewoners in Noord vinden herbestrating een puinhoop LEIDEN Inwoners van het Noorderkwartier en de Kooi vin den dat het komend jaar meer straten in hun wijken moeten worden herbestraat. Dat bleek gisteravond tijdens een vergade ring van de sociale vernieu wings werkgroep in Groenoord. Vol gens het programma van de gemeente wordt in Noord het ko mende jaar alleen een stoep in de Sofiastraat vernieuwd. Dat werkte bij de aanwezige bewoners op de lachspieren. „Ze kiezen werkelijk het kleinste straatje van heel Noord uit, om daar een stoep te gaan herbestraten, terwijl die stoep nog helemaal zo slecht nog niet is", aldus een bewoner. Gezamenlijk noemden de aanwezige vertegenwoordigers van de diverse bewonersorgani saties een reeks van straten op waar herbestrating veel noodza kelijker was. „Twaalf jaar terug hebben we prachtige, nieuwe tegels gekregen in de buurt, het waren net deurmatjes en in di verse kleuren. Nu is er onlangs weer herbestraat. Alles ligt schots en scheef, de kleuren zijn verdwenen en er zijn grote kie- Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu- we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Postcode/plaats: i Telefoon: (voor controle bezorging) j J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: J Naam: J Adres: I Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11