vcidócSouAcmt Streekmuziekschool uit financiële problemen STAD OMGEVING/RTV Leidse middenstand: veel woorden, maar weinig daden euwe fietsenstalling j4iter Aalmarktschool Invalideparkeerplaats terecht toegewezen Persoonlijk cadeau CeidócSouocmt 8 voor onderzoek alternatieven dierproeven |N De Leidse hoogleraar G. heeft een prijs van 200.000 gul- kregen voor het werk dat zijn peksgroep heeft gedaan op het 'van in vitro toxicologie. Bij der- onderzoek worden organen of friaal van mensen of dieren ge- om mogelijk giftige stoffen te Dat is van belang om het ge- jran proefdieren te verminderen, k is toegekend door de Hildegard (kamp and Gerhard Zbinden ition for Realistic Animal Pro- i in Zwitserland. Die stichting larlijks prijzen toe aan onderzoe- |e alternatieven voor dierproe fewikkelen. Bezwaren omwonenden tegen vestiging van snackbar LEIDEN Achttien bewoners van de Van der Waalsstraat maken in een brief aan de gemeente bezwaar tegen de vestiging van een snackbar in een voormalige slagerij. Zij willen dat de inrichting van het pand wordt gestaakt en in overeenstem ming met het bestemmingsplan als woning wordt gebruikt. De slagerij die tot begin van dit jaar in de bene denverdieping van de Van der Waalsstraat 19 was gevestigd, werd daar lange tijd gedoogd. Het uit breidingsplan van 1933 geeft aan dit pand immers een woonbestemming. Volgens de omwonenden heeft de nieuwe eigenaar geen wijziging van het bestemmingsplan aangevraagd. Daarnaast beschikt hij niet over de nodige vergunningen. L. Meijer van de afdeling stadsbeheer liet weten dat de snackbar inderdaad niet kan volgens het bestem mingsplan. De gemeente bekijkt nu welke maatre gelen genomen moeten worden. A. Neve geridderd LEIDEN A. Neve, hoofd bij de af deling civiele werken van de gemeen te Leiden, is vanmiddag door burge meester C. Goekoop onderscheiden. De Leidenaar die na 38 jaar overheids dienst afscheid neemt van de gemeen te is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Neve begon zijn loopbaan als opzich ter-tekenaar bij de gemeente Krom menie. Na Helmond ging hij in 1966 voor de gemeente Leiden werken, waar Neve in 1979 de leiding kreeg over de hoofdafdeling Voorbereiding Wegen en Rioleringen. Daarnaast is hij 25 jaar actief in de gereformeerde kerk en was hij jarenlang voorzitter van de Imkersvereniging Leiden. Gemeente koopt woonboten aan LEIDEN De gemeente Leiden wil een aantal woonboten in de Haarlem mertrekvaart aankopen om ruimte te creëren. Het aanzien van de Haarlem merweg ter hoogte van het Trekvaartplein moet daar door worden verbeterd. Als eerste is het oog geval len op de woonboot „Se nang" die momenteel te koop is. Na aankoop zal de boot worden opgeknapt en een andere ligplaats krij gen. De ruimte aan de Haarlemmerweg blijft vrij. 'ROEFJAAR, LEERPLANNEN EN MEER GROEPSLESSEN JIDEN Interim-ma ger D. Tesselaar voor- it dit jaar geen finan- !le problemen meer br de Streekmuziek- lool Leiden en omstre- n. Dat zei hij gister- ddag op de vergade- ig van het algemeen stuur. Tijdens die bij- nkomst werden nieu- maatregelen van de d-wethouder over het [emeen positief be- üet. Begin maart komt (i definitief voorstel l de begroting van de looi in toom te hou- aangesloten gemeenten fden in oktober 1990 opge bikt door de mededeling de school over 1989 de [roting met 180.000 gulden 'rschreedt. En dat er voor jO op een overschrijding 1 668.00 gulden moest wor- 1 gerekend. Die voorspel- g is uitgekomen. „Het ift wel iets voordeliger uit- >akt, omdat wachtgeld kon fe-den afgekocht. Dat viel a J.000 gulden mee", aldus J iselaar. Voor het jaar 1991 jan de begroting van de ooi 250.000 gulden toege- !gd. Maar in 1992 moet de ;roting weer terug zijn op oude niveau van 1990, is f voorwaarde die de finan- rende gemeenten daaraan •binden. m interim-manager heeft )i pakket maatregelen in to dat de toekomst van de iooI veilig moet stellen. Hij dat de school zich onder- leidt van privéleraren »r kwaliteit en extra's, zo- cursussen en de mogelijk- jd in een ensemble te spe- Om kwaliteit te waar den wil hij gaan werken t leerplannen en een lefjaar invoeren. Na dat r wordt getoetst of het zin >ft om de leerling nog les teven. Als dat positief uit- tt, betekent dat niet dat de I fling voor eeuwig gesubsi- erd les krijgt. Ook daar- I wordt een bepaalde ter- In verbonden. De school [liest daarmee zijn vrijblij- idheid. Het systeem wordt (1 „schoolser". En dat le- advH bij het docentenkorps 'o BH ner Interim-manager D. Tesselaar. nog veel stof tot discussie op. Niet bij het algemeen be stuur. Iedereen voelt wel voor deze maatregelen. Al hoewel ze nog verder moeten worden uitgewerkt. Vraagtekens Tesselaar zet bij een aantal diensten die de school aan biedt vraagtekens. Zo is daar de vraag of op alle instru menten les gegeven moet worden. In ieder geval moet het anders worden georgani seerd. Als iemand bijvoor beeld luit wil spelen, dan kan dat alleen in Leiden en met minimaal drie anderen, illus treerde hij. Ook over de vooropleiding voor het con servatorium had hij zo zijn twijfels. Op dit moment ma ken daar vier leerlingen ge bruik van. Dat kost de school te veel geld en capaciteit. Het aantal ensembles moet worden teruggedrongen, FOTO: TEJO RINGERS vindt de interim-manager. Ook wil hij tornen aan de omvang van de ensembles. Momenteel telt de school er veertig. De kosten van het in stand houden van een en semble wegen totaal niet op tegen de baten. Het kost de school 3500 gulden per en semble, bij deelname van vijf leerlingen vloeit slechts 300 gulden terug in de kas. Het verhogen van de eigen bij drage van de leerling voor het spelen in een ensemble is volgens Tesselaar slechts een druppel op een gloeiende plaat. Omscholing Wel heeft het zin om de indi viduele lessen duurder te maken dan de groepslessen. Nu geldt voor beide soorten één tarief. Per lesuur wordt 1400 gulden van de 3500 gul den aan kosten terugver diend. Het meest levert hei algemeen vormend muziek onderwijs op, namelijk 250C van de 3500 gulden. De be stuursleden hadden wel oren naar het duurder maken van de privélessen Duidelijk is dat in de toe komst veel meer groepslessen moeten worden gegeven. Dat betekent dat er docenten om geschoold moeten worden. Een aantal heeft nog nooit groepsles gegeven. Of dit pakket maatregelen ook be tekent dat er gedwongen ont slagen vallen, is nog niet dui delijk. De intentie om dat te voorkomen, werd wel uitge sproken door het algemeen bestuur. Tesselaar waar schuwde hen daarop dat dat kon betekenen dat de begro ting voor 1992 opnieuw wordt overschreden. „Zonder personele consequenties ha len we het niet om tweeën halve ton op te bezuinigen", voorspelde hij. In dat licht bezien, pleit Tes selaar voor een lichtere vorm van de gemeenschappelijke regeling. Dan kan het perso neel mogelijk gemakkelijker worden omgeschoold en flexibeler worden ingezet. De school werkt dan met een van tevoren door de politiek vastgesteld budget en doel. Ouders, burgers en andere geïnteresseerden besturen de school. Van het budget mag niet worden afgeweken. Musicus Per 1 juli moet een nieuwe directeur worden benoemd voor de streekmuziekschool. Het algemeen bestuur boog zich over de vraag of dat een manager moet worden of een musicus. De voorkeur van het bestuur lag bij een goede manager die affiniteit heeft met muziek. Het personeel van de school heeft behoefte aan een „goed leider die de school bedrijfsmatig runt", aldus een woordvoerder. Tesselaar werkt deze voor stellen verder uit. Het alge meen bestuur bespreekt dit met de achterban. Elf maart komt een definitief voorstel op tafel. Dat wordt opnieuw besproken in het algemeen bestuur. Daarna zijn de ver schillende gemeenteraden aan de beurt. Het is de be doeling de maatregelen bij aanvang van het susjaar in te voeren. ke^ Samenwerking van Leidse Hortus met plantentuin Bogor LEIDEN De Leidse Hortus Botanicus/ Rijksherbarium heeft een samenwerking ge sloten met de Kebun Raya In donesia in Bogor. In de koloni ale tijd wase die Indonesische botanische tuin bekend als 's Lands Plantentuin te Buiten zorg. De .samenwerking is ge sloten tijdens een bezoek aan Leiden van directeur Suhiman van de Kebun Raya. De Kebun Raya is een van de oudste en belangrijkste botani sche tuinen in de tropen. De samenwerking heeft betrek king op het inventariseren en beschermen van planten in het Maleise gebied, op de op leiding tot verzamelaar en plantenkenner en op publieks gerichte educatie. Ook gaan de tuinen kennis uitwisselen op het gebied van het kweken van tropische planten. In Lei den gebeurdt dat in de kassen van de Hortus. Leidse planten- kundigen gaan adviseren bij het opzetten van een onder zoeksprogramma in Bogor. Voor het Rijksherbarium bete kent de samenwerking een in- tesivering van de contacten met Indonesië. Met het herba rium van Bogor werd al sa mengewerkt bij het onderzoek voor het internationale project Flora Malesiana. Leiden wil landelijke bepaling tegen het gebruik van hardhout LEIDEN De gemeente Lei den wil dat in het Rijksbouw besluit een bepaling wordt op genomen die het gebruik van tropisch hardhout aan banden legt. Dit staat in een brief die aan minister H. Alders van VROM is gestuurd in verband met de herziening van de Wo ningwet. De gemeente Leiden die een dergelijke beperkende bepaling heeft opgenomen in de bouwverordening, vreest dat zij in de toekomst geen af doende maatregelen meer kan nemen tegen het gebruik van hardhout De bevoegdheid om voorschriften vast te stellen blijft wel bestaan, maar kan niet leiden tot de weigering van een bouwvergunning. Daarnaast vervalt de mogelijk heid om privaatrechtelijk be leid te voeren. Het op gang ko mende (hard)houtbeleid zal daardoor zonder meer worden afgebroken, schrijft de ge meente in de brief. Het is niet te rijmen met de acties die re centelijk worden gevoerd, zo als „Kappen met kappen" en de door de overheid in gang gezette campagne tegen het broeikaseffect. De gemeente dringt daarom aan op een nadere regeling, waarbij de voorkeur uitgaat naar een bepaling in het Rijks bouwbesluit. Graffiti: „Iets dat niet bijdraagt tot de verfraaiing van de stad". GEMEENTE PRESENTEERT PLAN VOOR BESTRIJDING GRAFFITI LEIDEN Waar de mid denstand doorgaans de mond vol pleegt te heb ben over de verloedering van de Leidse binnenstad laat zij het bij de aanpak van de problemen en masse afweten. Dat was in elk geval gisteren het ge val toen in de stadsge hoorzaal plannen werden toegelicht om de overlast van graffiti te beperken. Van de 1500 bewoners en bedrijven die werden aan geschreven, kwamen slechts 23 mensen opda gen. Drie van hen kwa men bovendien namens Leiden Leeft, één van de organisatoren van de in formatieavond, De geringe opkomst was ook de wethouder van sociale za ken en milieu H. de la Mar niet ontgaan. Bij de bespreking van de meidennota, een week eerder, was het volgens hem heel wat beter geregeld. Hij hoopte in ieder geval dat de geringe opkomst niet ken schetsend zou zijn voor het verdere verloop van de actie. Want wil het verschijnsel graffiti in het winkelgebied omgrensd door de Haarlem merstraat, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Breestraat, Kore- vaarstraat, Levendaal, Sint Jo- rissteeg, Watersteeg, Hooi gracht en de Pelikaanstraat, goed aangepakt worden dan moet de deelname groot zijn. In ieder geval meer dan vijftig procent werd gisteravond dui delijk. „In principe moet ie dereen meedoen", aldus De la Mar. Bij voldoende deelname dat moet in de komende weken tijdens huis-aan-huis bezoeken blijken wordt in april de strijd aangebonden met deze vorm van vervuiling. Eerst worden alle panden op kosten van de eigenaars gereinigd, waarna de gemeente er voor zal zorgen dat de panden schoon blijven. De kosten voor het schoonspuiten bedragen zestien gulden per vierkante meter. „Daarnaast komen mo gelijk ook nog schilderkosten van 35 gulden per vierkante meter", liet A. van Gorsel di recteur van de Leidse reini- Meldlijn Om er voor te zorgen dat de panden na die eerste beurt ook schoon blijven, zal de gemeen te een zogenaamde „graffiti meldlijn" instellen. Na een te lefoontje over nieuwe vervui ling kan dan binnen 48 uur de graffiti worden verwijderd. De gemeente hoopt zo een ont moedigingsbeleid te voeren. „We hopen dat het gebruik dan steeds minder wordt en er minder geld voor het onder houd nodig is, waardoor we andere gebieden kunnen aan pakken", aldus Van Gorsel, die duidelijk maakte dat niet alleen gebouwen maar ook bruggen en ander straatmeubi- lair wordt aangepakt. En dat is hard nodig volgens De la Mar die graffiti om schreef als „iets dat niet bij draagt tot de verfraaiing van de stad. Het Vrouwenkerk- plein is wat dat betreft het be kendst, al ligt dat buiten het gebied dat we nu willen aan pakken". Maar niet alleen de vervuiling is de wethouder een doorn in het oog. „Graffiti schrikt de mensen ook af. Ze voelen zich minder veilig". Het verwijderen van „tacks" (handtekeningen) en „pieces" (tekeningen) is niet het enige wapen in de strijd tegen deze uitingsvorm „We voeren een twee-sporenbeleid", zei F. Bosch van het Buro Halt, een regionale instelling die tegen de lamp gelopen jongeren be geleidt bij alternatieve straf fen Zo worden graffiti-teke naars, als zij worden betrapt zeker vervolgd. Het gaat daar bij volgens Bosch om een kern van twintig tot dertig jonge ren. „Zij vormen een geheel eigen cultuur. De verantwoor delijken alleen maar oppakken en hun de schade laten betalen werkt dus niet". Daarbij komt nog het probleem van de be wijslast. „De knapen zijn door gaans goed op de hoogte van hun plichten, maar vooral rechten". Dode mus Slechts eenmaal zijn de jonge ren echt overrompeld. „In Zoetermeer waren ze zo stom om te bekennen, wat leidde tot zeer grote schadeclaims. Maar justitie wil daar niet meer aan" Iedereen is dan ook blij gemaakt met een dode mus, meende Bosch gisteravond. Hij probeerde daarmee te weer leggen dat Zoetermeer succes voller is dan andere gemeen ten bij de aanpak van graffiti. „De Zoetermeerse successen zijn natuurlijk breed uitgeme ten, maar zijn niet meer voor herhaling vatbaar. Er moet nu naar andere methodes worden gezocht", hield hij enkele kri tische vragenstellers voor, die vonden dat met name de be- vuilers aangepakt moeten worden. „Wij doen niet anders dan Zoetermeer, maar repres sief optreden alleen werkt niet", benadrukte Bosch nog maals dat de daders zeker niet vrijuit gaan. Naast de straf wacht hen immers ook de, zij het minder hoge, schade claims. „En kunnen de meestal minderjarigen het niet betalen, dan kunnen we de kosten al tijd nog op de ouders verha len". De la Mar liet voorts weten dat de vergelijking met Zoe termeer ook niet geheel reëel is. Zoetermeer heeft meer geld voor de aanpak van het pro bleem. Twee ton tegenover ruim een ton in Leiden. „Voor een artikel twaalf gemeente toch nog een flink bedrag", vindt De la Mar. Dat het de wethouder duide lijk menens is bleek uit zijn woorden: „We kunnen ook als gemeente zeggen: „Zorg dat u pand schoon blijft". Dat is waarschijnlijk ook nog via de algemene politieverordening te regelen" Maar hij vindt dat niet reëel. Hij hoopt daarom op het welslagen van de actie, waarbij ook de door graffiti- kunstenaars bespoten rollui ken niet buiten schot zullen blijven. Over het welslagen is De la Mar redelijk optimistisch gestemd. „Voor de mensen is er namelijk niets negatiefs aan". Zeker niet als hun pand schoon is. Zij hoeven dan al leen maar een onderhoudscon tract aan te gaan, waarna de gemeente graffiti kosteloos zal verwijderen. Woordvoerder Visser van de Hema had duidelijk moeite met de geuite kritiek. „De de tailhandel in Leiden heeft wat goed te maken. We doen dit immers voor de klant. Er ge beurt nu ten minste wat. Dit is gewoon een unieke kans" PETER VAN DER HULST 3evrjEN Achter de j/aaialige Aalmarkt- 1 komt waarschijn- £n fietsenstalling. De -inte onderzoekt de iijkheden om het 1 bewaakte fietsen- iïgen in de binnen- f\uit te breiden van /)t drie. Eerder was al 7|d dat er ook een Tig is gepland achter -lartebrugkerk in de Zirboorsteeg. 1 M in de buurt van de Tmmerstraat is het tekort -jtsenstallingen duidelijk fjar", aldus H. van Gel- in de directie verkeer. umrJiet kerkbestuur is al afgilstemming bereikt om ief voor twee jaar het (Mjerrein als stalling in te len. i. Deze stalling zal vol- 'an Gelder zelfs als er tages fietsenrekken ko- echts plaats bieden aan 90)Jer 180 rijwielen. Met kadferkte aantal plaatsen is Ireiding voor de Zijlbe- i, die de Leidse stallin- von bloiteert, moeilijk ren- e maken. Daarom werd derde locatie uitgeke- ^Hlnen van de gemeente- [deling cultuur voor het vernieuwen van de hoorzaal en het daarbij betrek ken van de Aalmarktschool verlopen uitermate traag. Daarom viel voor een derde fietsenstalling het oog op het binnenterrein van de school aan de Aalmarkt. „Daar moeten we enkele honderden fietsen kwijt kunnen", aldus Van Gelder. Eis is wel dat de stalling daar minimaal twee jaar kan blijven en niet tussen tijds door plotseling versneld uitgevoerde cultuurplannen weer moet verdwijnen. Topdagen „Alleen als ook het Aalmarkt school erbij komt, zijn er ge noeg bewaakte plaatsen in de binnenstad. Ook op topdagen zoals donderdagavond en za terdagmiddag kunnen we dan alle fietsen kwijt en het is daarbij voor de Zijlbedrijven rendabel om de drie stallingen tegelijk te exploiteren", aldus Van Gelder. Vandaag overwegen B en W of het terrein achter de Aalmarkt gebruikt kan worden of onge bruikt moet blijven totdat de cultuurplannen plotseling con creet worden. Pas als het col lege het ja-woord heeft gege ven, gaat Van Gelder zich over de inhoudelijke invulling van het fietsenplan en het be nodigde geld buigen. Hoogste punt appartementen Narmstraat Het bouwproject aan de Narmstraat 2 heeft het hoogste punt be reikt. Vanmiddag ging de vlag in top. Op de plaats waar vroeger het taxibedrijf Kerkhof was gevestigd, wordt nu in opdracht van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting een appartementen complex gebouwd. Het gebouw telt acht twee-kamerwoningen. Het ruim een miljoen gulden kostende pand wordt in juni worden opgeleverd. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Het besluit van de gemeente Leiden om aan een bewoner van de Weidehof een invali denparkeerplaats ter be schikking te stellen is te recht genomen. Dat vindt de Raad van State die een verzoek had ingediend om het besluit te vernietigen. De parkeerontheffing is aan de man verleend vanwege de ernstige invaliditeit van zijn minderjarige zoon en omdat in de directe nabijheid nagenoeg geen parkeergelegenheid aan wezig is. Uit een medisch onderzoek blijkt dat de zoon „zich zonder de hulp van een ander redelij kerwijs niet te voet kan voort bewegen". Volgens de be zwaarmaker, die de parkeer plaats voor zijn woonkamer krijgt, is dat overdreven. Hij erkent dat de zoon zich moei lijk te voet voortbeweegt, maar hij hoeft niet naar een vervoermiddel gedragen te worden. „Dagelijks constateer ik dat hij zich te voet begeeft naar een gehandicaptenbusje", aldus de buurtbewoner. Ook meent de man dat de va der de auto slechts in het weekeinde nodig heeft om zijn zoon te vervoeren. Hij stelde in zijn beroepschrift voor om de auto gewoon op loopafstand voor te rijden volgens de gemeente door de verkeersitu- atie ter plaatse praktisch on mogelijk of dat de eigenaar van de wagen een deel van zijn voortuintje opoffert om daar de auto te parkeren. „Overigens hebben zij ook nog een achtertuin", liet hij de Raad van State weten. Mede door de parkeerproble men in de Weidehof noemt hij het ongewenst en onredelijk dat van de beperkt beschikba re ruimte nog een kostbare plaats wordt gereserveerd voor minimaal gebruik. Hij vond dat de gemeente daar on voldoende rekening mee had gehouden. „Of is het misschien zo dat de toverwoorden 'ge handicapte' en 'ethnische min derheid' de procedure, mis schien onbewust, beïnvloed hebben?", aldus de bezwaar maker Ook beklaagde de man zich over het bord dat voor zijn huis komt te staan en over het feit dat er in het verleden geen overleg met de gemeente heeft plaatsgevonden en er geen inspraak mogelijk was. De gemeente heeft de bezwa ren van de man onderzocht, maar kwam tot de conclusie dat op geen enkele andere wij ze een parkeerplaats kan wor den gecreëerd. Zij werd daarin door de Raad van State in het geliik gesteld. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Adres: Postcode/plaats. Telefoon: ir controle be/orging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: l maand (automatisch betalen) f 25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam: l I Adres: J Postcode/plaats: J Op de pen moet komen te staan: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag W II ■iiiiUHiituiuiaimijii

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9