gelasten spaarrente valt slecht Trenchcoat of trendy coat? Kamer zet eerste stap in reorganisatie politie PvdA tegen hoger tarief bus en trein (uchtmacht krijgt ansportcapaciteit Gedetineerde ontsnapt in gestolen helikopter CeidjcSomont DINSDAG 19 FEBRUARI 1991 PAGINA 3 (i doodgestoken •ex-vriendin teRDAM Een 52-jari- Jn uit Rotterdam is door en jaar jongere ex-vrien- nodgestoken. De vrouw is (houden. De man was op bezoek bij zijn ex- kin. Er ontstond ruzie, bij de vrouw de man met uies in zijn buik stak. De ging daarop weg. Giste- (jverd de vrouw gebeld iollega's die de man op verk misten. De vrouw 'laarop kijken in zijn wo- 'feij trof de man dood aan d. De politie vermoedt man is overleden door Verlies. KLM'ers eisen meer invloed in pensioenfonds AMSTERDAM De vereniging van gepensioneerd KLM-personeel heeft een kort geding aangespannen tegen de Stichting Algemeen Pensioenfonds der KLM omdat de gepensioneerden meer zetels willen in de nog op te richten deelnemersraad van het fonds. Dat zegt de raadsman van de vereniging, mr. E. Lut- jens. Het kort geding dient morgen voor de president van de Amsterdamse rechtbank. De vereniging van gepensioneerden vindt dat met twee van de twintig zetels de belangenbehartiging van haar leden te wei nig tot zijn recht komt. De achttien overige zetels zijn voor vertegenwoordigers van werknemersorganisa ties. De vereniging van gepensioneerden wil dat ze ven zetels worden gereserveerd waarvan vier voor zichzelf en drie voor andere vertegenwoordigers van de gepensioneerden. Mazowiecki krijgt Europese Mediaprijs DEN HAAG De Poolse oud-pre mier T. Mazowiecki zal op 7 maart in Paleis het Loo de Europese Media- prijs 1989 uitgereikt krijgen. De prijs bedraagt 11.500 gulden. De prijsuit reiking zou aanvankelijk vorig jaar plaatsvinden, maar is uitgesteld om dat Mazowiecki in verband met de Poolse presidentsverkiezingen ver hinderd was de ceremonie bij te wo nen. De Europese Mediaprijs gaat jaarlijks naar personen of instellingen die een bijdrage hebben geleverd aan de Europese eenwording. De prijs wordt overhandigd door mr. P. van Vollenhoven, erevoorzitter van de Stichting Europese Media Prijs. KNMI houdt enquête naar Drentse aardschok DE BILT De afdeling seismologie van het KNMI in De Bilt wil over enkele weken een enquête hou den onder de bevolking van Zuidoost-Drente over de aardschok die donderdagnacht is geregistreerd. De enquêteurs van het KNMI stellen huis aan huis ge richte vragen. Alleen zo is het mogelijk exact het epi centrum van de aardbeving vast te stellen. De aard schok met een kracht van 2,5 op de schaal van Rich ter is weliswaar door het netwerk van zes seismome ters rondom Assen geregistreerd, maar de preciese plaats is nog niet vastgesteld. De enquête na de be ving bij Purmerend (in december 1989) is 'een enorm succes' geweest. De ervaring leert dat gerichte onder vraging leidt tot het achterhalen van meer seismische signalen. „Als wij alleen afgaan op de meldingen die bij ons binnenkomen, ontstaat een vertekend beeld", aldus het KNMI. Eén op drie kinderen krijgt geen zakgeld DEN HAAG Kinderen hebben minder te besteden dan wel eens wordt gedacht. Ongeveer dertig procent van de Nederlandse kinde ren van zes tot twaalf jaar krijgt geen zakgeld. Van de kinderen die wel zakgeld krijgen, moet een op de drie hiervoor een tegenprestatie leveren, zoals de afwas, de eigen kamer opruimen of huiswerk ma ken. Dat blijkt uit een onderzoek dat door de onderzoeksorganisatie Swoka is gedaan in opdracht van het Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting (Nibud) en de Ver enigde Spaarbank. Opvallend is dat kinderen van zes tot twaalf van ou ders met een hoog inkomen niet ook meer zakgeld krijgen. Gemid deld krijgt een kind in deze leef tijdsgroep tussen de twee en drie gulden per week. Van de zes- en zevenjarigen krijgt iets minder dan de helft (42,4 pro cent) zakgeld. In hogere groepen van de basisschool is zakgeld een normaler verschijnsel. Van de kin deren van acht-negen jaar oud krijgt bijna driekwart (71,4 procent) zakgeld. En 86 procent van groep zeven en acht (tien tot twaalf jaar) ontvangt een bedrag. Leerlingen in de eerste klas van de middelbare school krijgen al gauw 7,50 gulden per week, aldus eerder onderzoek. Volgens het Nibud is zakgeld voor al 'leergeld'; kortom een middel om met geld te leren omgaan. i ,b5ro] HAAG - Banken, terk consumenten- en lenstandorganisaties en vanochtend ver- aardigd gereageerd e belastingmaatrege- an het kabinet. onsumentenbond en het iklijk Nederland Onder- igs Verbond (KNOV) he- het beperken van de belastingaftrek van persoonlij ke leningen. „De regering heeft valse verwachtingen ge wekt. Veel mensen zijn een le ning aangegaan om iets aan te schaffen in de veronderstel ling dat zij de rente voor de persoonlijke lening konden af trekken. Nu wordt die aftrek beperkt en blijken zij zich in veel hogere schulden te heb ben gestoken dan verwacht", aldus een woordvoerder van de Consumentenbond. Vorig jaar hebben Nederlan ders ruim vijftien miljard gul den geleend voor de aanschaf van luxe goederen of het ver beteren van hun woning. Meer dan een derde van de leningen wordt besteed aan de aanschaf van een auto. Een zwaardere belasting van persoonlijke le ningen zal volgens het KNOV met name de autobranche treffen. „De consument zal minder gaan lenen, meer gaan sparen en de bestedingen uit stellen of misschien wel afstel len", voorspelt een woordvoer der van het KNOV. Omdat de belastingmaatregel niet van de ene op de andere dag zal wor den ingevoerd verwacht het KNOV een tijdelijke hausse in de autoverkoop, maar op lan gere termijn zal de belasting maatregel de toch al jamme rende autobranche geen goed In tegenstelling tot het KNOV vrezen de banken dat hun cliënten helemaal niet méér zullen gaan sparen. Het kabi net wil de rente op spaargel den immers eerder gaan belas ten (de rentevrijstelling gaat omlaag van duizend naar vijf honderd gulden) en dat werkt niet erg motiverend. Een woordvoerder van de Rabo bank; „De rente-vrijstelling is pas drie jaar geleden ver hoogd, tegerlijkertijd met de verplichte rente-opgave voor de banken. Om het sparen niet te ontmoedigen werd de rente- vrijstelling opgetrokken. En nu wordt die regeling terugge draaid. Dat is inconsistent. Het komt de geloofwaardigheid van de politiek niet ten goe de". Volgens de banken treft de be lastingmaatregel iedereen, maar is zij extra zuur voor de kleine spaarder die weinig an dere mogelijkheden heeft om geld opzij te leggen. „Sparen in het buitenland is uitsluitend een lonende operatie als je over grote bedragen beschikt", meent de woordvoerder van de Rabobank. Directeur mr. J. Offerhaus van de Spaarbankbond vreest wel een kapitaalvlucht naar het buitenland, evenals de ef fecten- en optiebeurs in Am sterdam. De beurzen zijn woe dend over het afschaffen van de dividendvrijstelling. Het niet belasten van dividend was immers bedoeld om het beleg gen in aandelen te bevorderen en het voor bedrijven makke lijker te maken om risicodra gend vermogen aan te trek ken. Volgens de beurzen vormt de belastingmaatregel „een ernstige terugslag op de ontwikkeling van Nederlandse financiële markten". )'Ancona van WVC arriveert met volle tassen op het Het kabinet vergaderde gisteren tot rond midder- de tussenbalans. foto: anp (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De PvdA maakt zich kwaad over de verhogingen van van de tarieven in het het open baar vervoer met meer dan 4,25%; het kabinet stelt een verhoging voor van 5,5% plus een extra strip per rit in de stad. Bovendien vinden de sociaal democraten dat de verwijten van Brinkman niet terecht zijn, aangezien het CDA in de discussie over de tussenbalans niet één keer met een geheel eigen idee is gekomen. „Men heeft alleen maar 'nee' gezegd op een aantal voorstellen van ons en dan geeft het geen pas zo geïrriteerd te doen als wij ook nog eens zelf met alterna tieven op die voorstellen ko men", aldus een PvdA'er. VVD-fractieleider Frits Bolke- stein is fel van leer getrokken tegen de lastenverzwaringen die het kabinet op stapel heeft staan. „Dit kabinet probeert zijn financiële problemen op te lossen door de bestedingsruim te van de burgers te beper ken", zei hij tijdens een ver kiezingsbijeenkomst gister avond in Arnhem. Hij richtte zijn pijlen vooral op de plan nen tot verhoging van de be lasting voor huiseigenaren („het eigen huis mag niet de sluitpost van een lekke begro ting worden"), de verhoging van de benzine-accijns („dat mag alleen als tegelijk de mo torrijtuigenbelasting omlaag gaat en als de omringende lan den ook de benzine-accijnzen verhogen") en het volledig be lasten van de rente op spaar- Het pakket bezuinigingsmaat regelen moet 17 a 18 miljard gulden opleveren. Grofweg komen de maatregelen hierop Koppeling lonen en uitke ringen blijft gehandhaafd Belastingvrije som voor ie dereen 600 gulden hoger Beperking rente-aftek con sumptief krediet, rente op spaartegoeden boven 500 gulden belast, vrijstelling dividend afgeschaft Openbaar vervoer 5,5% duurder, huuren 5,5% duur der, huurwaardeforfait ver hoogd tot 3% van de waarde van het huis, accijns benzine tot en met 1994 20 cent om hoog Bepaalde produkten, zoals bloemen en planten, komen in het hoge btw-tarief (18,5%, nu 6%) Accijns op tabak omhoog Bezuiniging Defensie onge veer 750 miljoen Bezuiniging Ontwikkelings samenwerking ongeveer 500 Lagere subsidies voor wel zijn, volksgezondheid en cul tuur Minder subsidies voor het bedrijfsleven Scherpere regels voor ziekte wet en wao Inkrimping rijksoverheid Minder subsidie landbouw Minder milieusubsidies en hogere heffingen voor ver vuilers Pluimen en bellen Het Friese Surhuisterveen was gisteren het decor van arresleewedstrijden. Het festijn leverde mooie tafereeltjes op, niet in het minst door de met pluimen en bellen fraai opgetuigde, uiteraard Friese, paarden. foto: anp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na een langdurige warming-up zet de Tweede Kamer vanavond de eerste offi ciële stap op weg naar een nieuwe politie-organisatie. Het eind van de route wordt in het voorjaar van 1993 bereikt. Nederland heeft dan 25 regionale po litiekorpsen en één natio naal opererend korps waarin onder meer de rijksrecherche, de rijkspo litie te water en de 'Por- sche-groep' uit Drieber gen zijn ondergebracht. De voor de politie verantwoor delijke ministers Dales (bin nenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) zullen het toe komstige politiebestel vastleg gen in een nieuwe Politiewet. Voor de twee jaar durende overgangsperiode, waarin de huidige korpsen van rijks- en gemeentepolitie geleidelijk tot regionale eenheden samen vloeien, is echter een apart wetje gecreëerd: de wet tijde lijke voorzieningen reorgani satie politie. Dit wetje staat vanavond op de agenda van de Tweede Kamer. De Kamer stemt in grote lij nen met het overgangswetje in, zij het dat sommige fracties vraagtekens blijven zetten bij bepaalde aspecten van de reor ganisatie. De PvdA en D66 hebben bijvoorbeeld ernstige bezwaren tegen het kabinets besluit om Schiphol onder te brengen bij het politiekorps van de regio Haarlem. Zij zijn van mening dat onze nationale luchthaven beter bij het grondgebied van de politiere gio Amsterdam kan worden ingedeeld. De beide fracties voeren echter wat dit betreft een bij voorbaat verloren strijd omdat zij onvoldoende steun voor hun standpunt hebben. De VVD, D66 en Groen Links zijn niet gelukkig met de wijze waarop het beheer over de nieuwe politieregio's is gere geld. Voor elke regio is één burgemeester aangewezen (doorgaans de burgemeester van de grootste gemeente), die de taak van korpsbeheerder krijgt. Volgens de drie ge noemde fracties krijgen deze beheerders zodanig zware be voegdheden dat de overige burgemeesters en gemeentera den in de regio nauwelijks meer iets over de politie te zeggen hebben. Aanvankelijk waren ook de regeringspartij en CDA en PvdA huiverig voor een te zwaar stempel van de korpsbeheerder op het poli tiebeleid. Zij hebben hun be zwaren echter ingeslikt na de toezegging van Dales en Hirsch Ballin dat alle burge meesters in de politieregio's volop inspraak krijgen in de nog op te richten 'regionale overlegorganen'. z0 i (Van onze ,en girlementaire redactie) zichl egeij HAAG De Ko- dat lijke Luchtmacht zal nt eomende jaren worden breid met zes mid- •ote transportvliegtui- "andjen twee tankvliegtui- ïschsdie tevens voor trans- êe(tioeleinden gebruikt Hien worden. Deze °chaf vormt een "essen- ar l onderdeel van het <r tejiner maar flexibeler thuimobieler" leger dat 'neetit nagestreefd, zo t uit een uitgelekt menfdstuk uit de Defensie- >nz. ps de Golfoorlog is duide- ïiet geworden dat het trans- 'en de bevoorrading van sh, rlandse troepen bij acties n het eigen grondgebied (wakke stee is. De Patriot- rons die in Turkije wer- gestationeerd moesten met enige vertraging Amerikaanse vliegtuigen toe worden gebracht. Het Öron dat onlangs aan Is- i is toegezegd wordt per vanuit Bremen ver- I ochtendblad De Volks- k onthulde vanmorgen dat tankvliegtuigen ook tot doel hebben het aantal oefen- vluchten met F-16's vanaf de vliegbases Leeuwarden en Twente te verminderen. Door de straaljagers in de lucht bij te tanken kunnen langere vluchten worden gemaakt en vermindert het aantal starts en landingen. Ook wordt in de aanschaf voorzien van een nieuwe generatie simulatoren tegen het eind van de jaren negentig. De opleidingseen heid voor de F-16-piloten (tien vliegtuigen) wordt in 1996 naar Twente overgeplaatst. Het kabinet is van plan het g bruik van de vliegbases gron dig te reorganiseren. Jacht vliegtuigen worden in vredes tijd geconcentreerd op Leeu warden, Twente en Volkel, transport- en gevechtshelikop ters gaan naar Eindhoven en Gilze-Rijen. In oorlogstijd worden de negen F-16 squa drons verspreid over zes bases, de helikopters worden dan toegevoegd aan het Eerste Le gerkorps. Het gevolg van de maatregel is dat niet alle vliegtuigen in vredestijd in beschermde bun kers kunnen worden overge bracht. Ter bescherming van de militaire vliegvelden wor den aan het eind van de jaren negentig de Nederlandse luchtverdedigingseenheden uit Duitsland teruggehaald voor plaatsing in Eindhoven, Gilze- Rijen, Volkel en De Peel. SPERENHOBBES «B/WEZEIF ISJEEW WEER- LF_ VtHAHDteO £U NU CA ZOlt WAAe PT.I -TMrm- Op cynische wijze heeft de eigenaar/bewoner van deze boerderij hij diende destijds de meeste bezwaren in tegen de hinderwetvergunning zijn gevoelens duidelijk gemaakt. foto anp Woningen onbewoonbaar na explosie CULEMBORG Zeker vijf woningen in Culemborg en Vianen zijn onherstelbaar be schadigd door de explosie in de vuurwerkfabriek MS Vuur werk in Culemborg, vorige week donderdag. De bewoners van de twee vernielde wonin gen aan de Culemborgse kant van de Diefdijk, de grens tus sen Vianen en Culemborg waaraan de fabriek was gele gen, zijn voorlopig in stacara vans op hun erf gehuisvest. Twee gedupeerde families aan de Vianense kant van de dijk hebben eveneens de beschik king gekregen over noodon- derkomens op hun eigen erf. Een derde familie bivakkeert voorlopig in de eigen woning, die met kunst en vliegwerk te gen instorten is beveiligd. Vaststaat dat de totale schade in de miljoenen zal lopen. Van enige duidelijkheid over de oorzaak van de explosie is nog geen sprake. Hervestiging van de vuurwerkfabriek is, ook op de gemeentegrens van Culem borg en Vianen, niet uitgeslo ten. LEEUWARDEN Een gedetineerde van de ge vangenis De Marwei in Leeuwarden is gisteren aan het eind van de mid dag ontsnapt met behulp van een helikopter. De 43-jarige gedetineerde zat een gevangenisstraf uit tot 1998 wegens overtreding van de opiumwet; hij is ernstig vuurwapengevaarlijk. De in Lelystad gestolen sproei- helikopter waarmee hij ont snapte, landde op een sport veld op de open binnenplaats van de penitentiaire inrich ting. Een andere gedetineerde die wilde vluchten, een 35-ja- rige man, viel vijf meter bo ven de grond uit de helikop ter. De helikopter werd om streeks 19.00 uur teruggevon den op het vliegveld van Phi lips in Drachten. Het is de eerste keer in ons land dat - een gevangene ont snapt met behulp van een he likopter, aldus een woordvoer ster van het ministerie van justitie. Geen enkele lucht plaats van een strafinrichting is overigens overtralied. „Je kunt je niet tegen alles beveili gen. Justitie onderzoekt mo menteel de veiligheidsaspecten van huizen van bewaring en gevangenissen. De vraag of luchtplaatsen beter moeten worden beveiligd zal daarbij zeker aan de orde komen", al dus de woordvoerster. Justitie zegt dat het aantal ont snappingen de laatste tijd in absolute zin licht is gestegen: 72 in 1990 tegen 70 in 1989. Maar omdat het aantal gedeti neerden vorig jaar met enkele honderden is toegenomen, spreekt ze van een „relatieve daling". Overigens maakt jus titie zich grote zorgen over het toenemende geweld dat wordt gebruikt bij een ontsnapping. Vorige maand werden in Arn hem twee gevangenen bevrijd en in Haarlem drie waarbij met .vuurwapens werd ge dreigd. En hoewel gisteren in Leeuwarden geen geweld is gebruikt, spreekt de woord voerster toch van een „ge welddadig binnendringen" van de helikopter. Nauwelijks toename studenten DEN HAAG Het aantal eerstejaars studenten op de universiteiten is het afgelopen jaar nauwelijks gestegen. Op 1 december 1990 telden de universiteiten samen 34.891 eerstejaars, aldus het CBS. Het is voor het eerst sinds jaren dat het aantal eerstejaars niet stijgt. In 1989 registreerde het bureau nog een toename van het aantal eerstejaars met ruim vijf procent. Het aantal vrou wen onder de eerstejaars steeg nog (met 5 procent), maar het aantal mannelijke eerstejaars daalde, voor het eerst, met 4 procent. Een aantal universi teiten (waaronder Delft en Leiden) moest verliezen tussen de 4 en 5 procent incasseren. Alleen in Utrecht steeg het aantal eerstejaars aanzienlijk: met bijna 10 procent. (ADVERTENTIE) Twaalf jaar voor moord LEEUWARDEN Het Gerechtshof in Leeuwarden heeft con form de eis van procureur generaal W.R. Rosingh de 25-jarige Joegoslaag J.V. een gevangenisstraf van twaalf jaar opgelegd. De man heeft op 4 december 1989 de 47-jarige Jelle Steinvoorte uit Sneek gedood met een pistoolschot door het hoofd. De beide mannen kregen ruzie over de afgifte van de bankpincode. Cme,H0UÖP/METMT Trenchcoat. In de voorjaarsgeuren beige, okergeel en roze. Van licht geruwde polyester/katoen. Mt. 36-44. Van voor 149_ J& i Aanbieding geldig t/m zaterdag 2 maart of zolang de voorraad

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3