Schatten van Venetië in Amsterdam U KQZV1T PROEFRIJDEN IN EEN PEUGEOT405. U RIJDT WEG iVIET 1.500,- GRATIS ACCESSOIRES. f £eicUe(3owant MANIFESTATIE BIJNA AFGELAST VANWEGE DE GOLFOORLOG PEUGEOT 4Q5 KUNST/RTV DINSDAG 19 FEBRUARI 1991 PAGINr AMSTERDAM Bijna had de Golfoorlog roet in het eten gegooid. Uit vrees voor terroristische acties vaardigde Italië een uitvoerverbod op kunst werken uit, waardoor de jaren vergende voorberei ding van de manifestatie 'Amsterdam-Venetië' in Amsterdam op het laatste moment zou moeten wor den afgelast. Een regelrechte ramp voor de betrokken organisatoren, die met de grootste inspanningen van onder meer het ministerie van buitenlandse zaken en de Italiaanse sponsor Olivetti kon worden voorkomen: de Itali aanse regering maakte voor Amsterdam een uitzondering. „Een gelukkig man staat voor u," kon directeur Ernst Veen van de Stichting Nieuwe Kerk vorige week donderdag dan ook zonder overdrijving aan de verzamelde pers uit bin nen- en buitenland meedelen, nadat enkele dagen eerder de wijzigingen in het voorgeno men tentoonstellingsprogram ma waren gepubliceerd. De Nieuwe Kerk herbergt tot en met 21 april immers 'De Schatkamer van San Marco', een tentoonstelling die eerder in New York, Londen, Parijs en Keulen was te zien en waarop de onschatbare kost baarheden uit de beroemde basiliek van Venetië voor het Nederlandse publiek nog één keer zijn bijeengebracht. „Eerst jaren van hoop deze tentoonstelling hier te krij gen," aldus Ernst Veen. „En drie weken geleden de nacht merrie: het gaat niet door. De posters waren gedrukt, de ca talogus lag drukklaar bij de drukker. Het afgelasten van de tentoonstelling zou ook fi nancieel een ramp hebben be tekend. Maar zie: hij is er." En hij mag er zijn. Voornamelijk geroofd uit het oude Byzanti um tijdens de Kruistochten en later aangevuld door kunste naars van de Italiaanse Re naissance, wisten opeenvol gende Venetiaanse kerkprela- ten ongeveer de rijkste verza meling liturgische gebruiks voorwerpen ter wereld in de San Marco onder te brengen. Toen het convooi met de kost baarheden zaterdagmiddag 9 februari onder zware bewa king bij de Nieuwe Kerk arri veerde, ontsnapte aan het godshuis een zucht van ver lichting: de Italiaanse en Ne derlandse vlag werden uitge stoken en vreugdeklokken langdurig geluid. Het is dan ook alles goud en edelstenen wat er blinkt. Oogverblindend Lopend langs de fraaie, door de designafdeling van Olivetti ontworpen glazen vitrines valt de bezoeker van de ene in de andere verbazing, en als de exceptionele waarde en artis tieke betekenis al niet van de stukken zelf afstralen, dan maken tekstkaartjes of de rijk- verzorgde, lijvige en door de SDU aan de manifestatie ge schonken catalogus dat wel duidelijk. Zoals de spectaculai re, uit één stuk gesneden, 2,38 kilo zware en 28 centimeter hoge sardonyx drinkkop in een verguld zilveren houder, een van de grootsten in zijn soort ooit gemaakt; de oogver blindende kelk van Keizer Ro- manus, of de indrukwekkende boekbanden en reliekhouders van goud op zilver, versierd met het fijnste cloisonné en rijkelijk voorzien van edelste nen, om enkele van de in to taal 47 kostbaarheden te noe men die in de Nieuwe Kerk zijn verzameld. De nu geëxpo seerde schatten vormen overi gens nog maar een fractie van de oorspronkelijke collectie. In de roerige geschiedenis van de Italiaanse stadstaat werd het goud regelmatig omgesmolten om de schielijk aangesproken schatkist op peil te brengen, terwijl later ook Napoleon vele voorwerpen liet omsmelten tot gouden dukaten om er zijn dure oorlogen mee te bekosti gen. Eenzelfde lot waren de edelstenen beschoren, die weer tot kleinere werden ver werkt. De Venetiaanse Repu bliek verzamelde het grootste deel van de schat in de periode 1100-1350, tijdens de vier grote kruistochten. Daarnaast knoopte Venetië als zeevaren de republiek in die tijd nauwe relaties aan met landen rond het oostelijke Middellandse M W MÉt door René de Cocq Goede tijden „De tijd van onbezorgdheid is voorbij Vandaag begint de lange weg naar morgen De dromen komen als een vlinder vrij Niet langer in geborgenheid verborgen Goede tijden, slechte tijden Een dag die als een nacht verscheidt Goede tijden, slechte tijden Liefde leidt je tot het eind Goede tijden, slechte tijden Nee het leven spaart je niet Goede tijden, slechte tijden Soms geluk en soms verdriet. Nee: dit is niet een duetje tussen de heren Husayn en Bush, waarin ze de wereld op een meeslepend walsritme kennisgeven van hun collectieve melancholie over de hardheid van de wereld. Het is de herkenningsmelodie van Nederlandse enige onvervalste soap-opera, Goede tijden, slechte tijden', alle werkdagen te zien bij RTL4. Over de bedroevende acteerkwaliteit en dramaturgie van dit epos heb ik u al eerder bericht. Maar inmiddels heeft zich wel een opmerkelijk fenomeen ontwikkeld rond de serie. Naast de niet onaanzienlijke aantallen kijkers, die willen weten hoe het gaat met Peter en 'Arnie en Linda en Simon en Helen en Mirjam, schijnt er al een heel 'cult'-gebeuren te zijn: mensen die bij elkaar gaan zitten om gierend van de lach samen naar 'Goede tijden te kijken. Elkaar gillend aanstotend bij elke weer mislukte dialoog, en schaterend van de bank glijdend bij elke nieuwe enormiteit in een van de vele flinterdunne verhaallijntjes. In die zin is 'Goede tijden' nu al vergelijkbaar met de klassieker 'Peyton Place', waarnaar je ook in twee 'lagenkon kijken. Ofwel gewoon omdat je geïnteresseerd was in de avonturen van Rodney Harrington, ófwel omdat je het een geestig cultuurfenomeen vond, en plezier had in het signaleren van alweer zo'n cliché. Het Amerikaanse voorbeeld had wel als onschatbaar voordeel dat er geen introductieliedje aan vast zat dat je zozeer voor raadsels stelt als dat van 'Goede tijden'. Leest u nog maar even mee. Die eerste vier, vijf regels, dat gaat nog; ze zitten wel vol met mystiek pathos en dichterlijk bedoelde prietpraat, maar de échte onzin begint dan pas. 'Een dag die als een nacht verscheidt'. Snapt u daar wat van? Ik niet. En wat te denken van 'Liefde leidt je tot het eind'? En de woorden 'verscheidt' (dat in de gewone mensentaal allang is afgeschaft) en 'eind' rijmen niet eens correct op elkaar. Toch slaat het liedje in als ware het een smartlap van de Zangeres Zonder Naam; het heeft al een speciale vertolking gekregen bij 'Tineke', en de singleversie beklimt deze week de hitladder. Vroeger had je in Hilversum zoiets als een 'coördinatiecommissie'. Die moest erop toezien dat d$ zuilen op de verschillende netten elkaar niet al te drastisch in het vaarwater zaten, dat je bijvoorbeeld niet als kijker werd geconfronteerd met tegelijk Brandpunt op het ene net en Achter het Nieuws op het andere, of met twee kwizzen tegelijk of twee speelfilms. Dat werkte weliswaar nauwelijks (zolang er meer netten bestaan klagen kijkers en critici al over het gebrek aan coördinatie), maar ergens was er toch zoiets als een goeie bedoeling. Die commissie bestaat volgens mij al lang niet meer, en we hebben leren leven met al die vervelende zaken als doublures, overlappingen, en te laat (of: nog erger: te vroeg!) beginnende programma 's. Maar soms wens ik zo'n commissie wel weer in het leven, zeker a/s het erom gaat de jongens van RTL4 in het gareel te krijgen. Ik weet wel: dat is nou juist wat ze niet willen, ze 'willen Hilversum juist in de wielen rijden. Maar de arrogantie waarmee ze hun zondagochtendlijke culturele gespreksprogramma 'Studio Rembrandt' precies parallel hebben geprogrammeerd met 'Reiziger in Muziek' is wel heel irritant. Muziekliefhebbers kregen bij de één dirigent Edo de Waart voorgezet, pratend over de Wagner-uitvoering van komende zaterdag, en bij de ander zangeres Jard van Nes, ook pratend over de Wagner- uitvoering van komende zaterdag. Handig, jongens. Zeegebied, waardoor ook langs vreedzamer weg bijzondere voorwerpen uit het oude By zantium naar Venetië konden komen. Zo werd de albasten troon van St. Marcus ooit naar de dogenstad verscheept, de heilige die was voorbestemd om de schutspatroon van Ve netië te worden en die nu aan het begin van de tentoonstel ling in de Nieuwe Kerk staat opgesteld. Veruit het meeste werd echter uit de Aya Sofia van Constantinopel geroofd, met als meest brutale plunde ring de Pala D'Oro, het legen darische gouden altaarfront, dat vast in de San Marco staat geïnstalleerd en derhalve niet naar Amsterdam kon komen. San Marco Op de manifestatie Amster dam-Venetië, die tijdens het Holland Festival zal worden besloten met een aantal thea terevenementen, vormt 'De Schatkamer van de San Mar co' zonder twijfel de spectacu lairste gebeurtenis. Maar er valt veel meer te beleven in deze culturele uitwisseling tus sen het Venetië van het Zui den en het Venetië van het Noorden. In het Rembrand- thuis werd op dezelfde dag een tentoonstelling met tekenin gen en prenten geopend rond Rembrandt en Titiaan, die de wederzijdse beïnvloeding van de kunst van de twee eertijds tonaangevende handelscentra belicht. Er werden 80 tekenin gen en prenten bijeengebracht uit de befaamde collecties van onder meer het Louvre, Mu seum Boymans-van Beuningen en de National Galery in Lon den van Rembrandt, Titiaan, Lodewijk Toeput, Hendrik Goltzius, Jan van Scorel, Giu- lio Campagnola en vele ande ren. Een daaraan verwante tentoonstelling is het al,eerder in het Rijksmuseum geopende, schitterende overzicht 'Oor sprong en bloei van de Veneti aanse 'Vedute', het panorami sche Venetiaanse stadsgezicht vam meesters als Canaletto, Bellotto en Guardi, die zich lieten inspireren door enkele Nederlandse schilders. In het Amsterdams Gemeentearchief loopt een tentoonstelling onder de titel 'Amsterdam, Venetië van het Noorden', waarin aan de hand van glaswerk, kle ding, oude stadskaarten en re- produkties van schilderijen, die het uitvoerembargo helaas niet overleefden, een beeld wordt gegeven van het tanen de Venetië in het licht van de opkomst van Amsterdam als belangrijkste maritieme han delscentrum van Europa. Patriciaat Een grotere tentoonstelling in het Amsterdams Historisch Museum draagt als titel 'De gouden schemer van Venetië' en is geconcentreerd op het Venetië van de zeventiende eeuw, toen het nog één keer haar oude luister deed herle ven voordat Amsterdam haar definitief zou onttronen. De tentoonstelling belicht de luis ter van het Venetiaanse patri ciaat, dat nog lange pruiken droeg toen elders in Europa de korte al hoog en breed en vo gue was. Hier heeft het uitvoe rembargo het meest zichtbaar toegeslagen. Het grootste deel van de schilderijen waarop het Venetiaanse patriciaat zich pontificaal heeft laten vereeu wigen, moest in Italië achter blijven en worden vervangen door reprodukties. Het Joods Historisch Museum schenkt met behulp van ceremoniële objecten, prenten, foto's, boe ken en documenten aandacht aan het getto van Venetië, een leefstructuur die aan het begin van de 17e eeuw de Portugese joden in Amsterdam tot voor beeld diende bij de organisatie van hun gemeente. Twee an tieke Venetiaanse gondels zijn te zien in het Nederlands Scheepvaart Museum, terwijl vijf moderne versies van dit Venetiaanse vervoermiddel bij uitstek aan de kade liggen aangemeerd. De indrukwek kende manifestatie, die tot en met 8 september duurt, wordt gecompleteerd door een ten toonstelling in het Koninklijk Paleis op De Dam rond de Commedia dell'Arte, van 21 juni t/m 8 september. Verder zijn er lezingen, symposia, lite raire activiteiten en kunsthis torische rondleiding rond het thema georganiseerd. Tijdens de manifestatie geldt de rond vaartboot als het officiële ver voermiddel tussen de verschil lende musea en instellingen. Een combikaart geeft voor één dag recht op het bezoeken van genoemde tentoonstellingen en gratis vervoer met de Mu seumboot. GODERT VAN COLMJON De Britse historicus Peter Burke schreef een boek over de manifestatie onder de titel en Venetië'. Hij is momenteel in Amsterdam in verband met het verschijnen van zijn t U treft het wanneer u nu een Peugeot 405 aanschaft. Want als u tussen 14-2 en 31-3-'91 zo'n nieuwe 405 personenauto koopt en regi streert, krijgt u heel wat op de koop toe. U kunt voor maar liefst 1.500 gulden (inclusief montage en BTW) aan accessoires uitzoeken. Kiest u maar rustig uit. Een complete radiocassette installatie, een zonnedak, spoilers, lichtmetalen velgen, sportstuur, een trekhaak of een combinatie van deze of andere accessoires. Maar om te beginnen kiest u natuurlijk voor een auto die in 1988 Auto van het Jaar werd en bewezen heeft die titel meer dan waard te zijn. Want hij is betrouwbaar, pittig, comfortabel, representatief en gunstig geprijsd, v.a. 31.170,-. Tot slot moet u nog weten dat dit unieke aanbod alleen voor particulieren geldt en zoals reeds gezegd tot 31 maart 1991. Het adres van de Peugeot-dealer vindt u in de Gouden Gids. Dus kom bijtijds langs voor een proefrit en een kijkje bij de accessoires. Dan rijdt u straks weg met 1.500 gulden aan extra's. Ongekend talent. PRIJZEN INCLUSIEF BTW, EXCLUSIEF AFLEVERINGSKOSTEN. WIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN. I PEUGEOT. DYNAMISCH OP WEG.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14