schouwburgpodium voelen chade waardevolle iomenri j aanzienlijk Plan Slaaghwijk toch in een keer uitgevoerd Jos( je) de Ru wil het D66 vraagt maatregelen tegen uitsluiten van schoonmakers bij Shulton DEN OMGEVING ÊcicUcSotvUMlt maandag is februari 1991 pagina 7 dettie horeca levert familie ing bijna 5.000 gulden op fdst a' )RDWIJKERHOUT De actie die de Noordwijkerhoutse i en politieman L. de Feij tijdens het carnaval hebben ge- voor hun dorpsgenoot Tony Fung heeft tot nu toe 4.800 1 gulden opgeleverd. Het geld wordt woensdag aan de fa- Fung overhandigd. Het bedrag kan nog oplopen omdat liet van alle ondernemers een bijdrage is ontvangen. De ho- 7 ondernemers schonken een deel van hun carnavalsomzet y Fung en zamelden met speciale bussen op de bars en posters yede muren tijdens de vier carnavalsdagen geld in voor de fa- nÜfl- vorige maand haar Chinese restaurant in vlammen Opgaan. De familie, die de verzekering door enkele kleinig- n nog net niet rond had, raakte bedrijf en huis kwijt. Fung g een bungalow in De Wijde Bliek toegewezen als voorlopig f ,<rdak, maar geld voor de noodzakelijke winterkleding is er orbeeld niet. Voor De Feij en de Noordwijkerhoutse horeca dat reden om de familie de helpende hand te bieden. Noordwijkerhouter bekent slaan van taxichauffeur NOORDWIJKERHOUT Een 34-jarige Noordwijkerhouter heeft bekend op 12 fe bruari een taxichauffeur te hebben gesla gen. De man, die zaterdag werd aangehou den, zegt uit noodweer te hebben gehan deld. De 34-jarige man en zijn echtgenote lieten zich tijdens het carnaval op 12 februa ri per taxi van een café aan de Zeestraat vervoeren naar een snackbar in de buurt van de Kornoeljelaan. Tijdens de rit gedroeg de man zich irritant en schold de 45-jarige taxichauffeur uit. Nadat het echtpaar was uitgestapt sloeg de 34-jarige de chauffeur te gen het hoofd. Daarbij werd diens bril ver nield. De man heeft een proces-verbaal we gens mishandeling gekregen. Fietsers breken pols en been LEIDEN Een 35-jarige Leidenaar heeft zaterdagochtend zijn been gebroken toen hij op de Wassenaarseweg ten val kwam. Ter hoogte van de tweede ingang van het AZL wilde hij de weg oversteken, maar het wegdek was zo glad dat hij onderuit ging. Als gevolg daarvan liep hij een gecompliceer de beenbreuk op. De man is opgenomen in het AZL. Naar dat ziekenhuis werd later op de dag ook een 15-jarige Leidse fietser vervoerd. Zijn tweelingbroer trok hem op de brom mer voort. Daarbij kwam het voorwiel van de fiets in aanra king met de trapper van de bromfiets. Door de val brak de fietser zijn pols. Tegen de andere broer is proces-verbaal op gemaakt, omdat hij nog geen bromfiets mag besturen. Wintersporters bezorgen overlast LEIDEN Teruggekeerde wintersporters hebben gisteren rond het middaguur voor grote overlast gezorgd op het Leidse Stationsplein. Elf bussen keerden terug uit winterse gebieden. De meeste inzittenden werden door bekenden met de auto opgehaald, wat voor een verkeerschaos zorgde. Her en der werden auto's neergezet, waar met name het open baar vervoer last van had. Leidse vrouw aangerand LEIDEN Een 42-jarige Leidse vrouw is in de nacht van zaterdag op zondag door een onbekende man aangerand. Toen zij even na twee uur haar stamcafé in de Leidse binnen stad verliet, werd zij achtervolgd door een van de bezoekers. Hij had al eerder belangstelling in de vrouw ge toond, maar zij bleek daarvan niet gediend. Bij haar woning aan de Maartenshof werd de vrouw opnieuw aangesproken, waarop hij de hal van de woning binnendrong en de vrouw begon te betasten. De vrouw begon daarop te schreeuwen. Toen twee medebewoonsters poolshoogte kwa men nemen, ging de man er vandoor VRAGEN SP NAAR AANLEIDING VAN VUURWERKEXPLOSIE LEIDEN De explosie van de vuurwerk fabriek in Culemborg afgelopen donderdag is voor de Leidse gemeenteraadsfractie aan leiding om vragen te stellen aan het college van B en W. Fractievoorzitter C. Vergeer wijst er doe lend op vuurwerkfabriek Katop dat er ook in Leiden bedrijven zijn met vuurwer kopslagplaatsen. Hij wil weten waar derge lijke bedrijfsactiviteiten plaatshebben en om welke hoeveelheden vuurwerk het gaat. Vergeer vraagt ook naar de mogelijke risi co's bij ongelukken voor omwonenden en of de betrokken bedrijven wel over recente vergunningen beschikken. De SP wil bo vendien weten of er regelmatige controles worden uitgevoerd. e JDEN Het plan voor verbetering van de gp aaghwijk kan toch in 3n n keer worden uitge- G erd. Dit jaar al kunnen al: werkzaamheden begin- n. Dat kan doordat de j' meente bereid is ruim vlO.OOO gulden extra be- nikbaar te stellen aan - oningbouwvereniging e Sleutels. nvankelijk wilde De £>leu- s haar 484 woningen in twee en aanpakken. Eerst zouden 1 woningen worden opge- apt. Vervolgens gespreid er vijf jaar de resterende 267 ïzen. Als daar tenminste Idoende budget voor zou n. Vanuit de wijk en door t gemeentebestuur is aange- Dngen op aaneengesloten nstvoering. Dat is vooral wen- lijk uit oogpunt van sociale >SE Omstreeks 150 j. emmers uit Voorhout, ordwijk, Lisse en Amster- m hebben zaterdag deelge- men aan de Bollenzwemma- hon in zwembad De Schelft Noordwijkerhout. Onder 'de publieke belangstelling »n de ploeg van de Water- f enden uit Lisse de eerste )s. Er werd 23 kilometer en vernieuwing. De bedoeling van de aanpak van de wijk als geheel zowel de flats als de woonomgeving is immers de verpaupering een halt toe te roepen. Als een groot aantal huizen dan buiten de opknap beurt zou vallen, zou dat het effect van het totaal teniet kunnen doen. Dat leidde tot overleg en een briefwisseling met De Sleutels. Die stemde alsnog in met een aanpak in één keer, op voor waarde van extra subsidies omdat de woningbouwvereni ging de kosten niet zelf zou kunnen dragen. Het college van B en W heeft zich daar nu in principe toe bereid ver klaard. Liften De Sleutels vroeg ruim 160.000 gulden voor de aanleg van stadsverwarming omdat de an ders geplande vervanging van /25 meter afgelegd. De Noord- wijkse Zwem- en Polo Club (NZNPC) werd tweede (23 ki lometer en 25 meter) en de Co- lumbiaan uit Noordwijkerhout (22 kilometer en 755 meter) eindigde als derde. De Bollenzwemmarathon be leefde zaterdag haar derde editie in een vreemd bad. verwarmingsketels in aanmer king kwam voor subsidie. Daarnaast wilde men 490.000 gulden voor de aanleg van lif ten. De bouw van die drie lif ten maakt de huizen naar de mening van de gemeente ook aantrekkelijk voor bejaarden. Van het benodigde extra geld komt drie ton uit de pot voor sociale vernieuwing. Het reste rende geld komt uit fondsen voor volkshuisvesting. Voor verbetering van de Slaaghwijk is vorig jaar een groot plan opgesteld. Dat voor ziet in het opknappen en aan passen van flats en het herin- richten van de omgeving. Zo komt er tussen de flats een open terrein, een „brink". Door de wijk een betere sa menhang te geven met win kelcentrum De Kopermolen komt ze minder geïsoleerd te liggen. Het plan wordt mede gefinancierd door uitbreiding van De Kopermolen. Tweemaal eerder was het thuisbad De Lis van de organi serende Lissese zwemvereni ging De Watervrienden de zwemarena, maar onenigheid over de huurprijs deed De Wa tervrienden besluiten naar het buurdorp uit te wijken. Aan leiding was de weigering van het Lissese college van burge meester en wethouders om de Met de uitvoering van het ge heel is 9,5 miljoen gulden ge moeid. Daarbij is de extra sub sidie aan De Sleutels meegere kend. Voor de uitvoering was het noodzakelijk een miljoen op het oorspronkelijke plan te be zuinigen. Die bezuiniging is gevonden door af te zien van de bouw van 35 woningen en van de bouw van een parkeer garage onder de nieuw te bou wen maisonettes. Bovendien is de uitbreiding van het winkel centrum groter dan eerder was voorzien, namelijk n Ook is af gezien van het splitsen van de rijbanen van de Ketelmeer laan omdat dat problemen zou geven voor het openbaar ver voer. In plaats daarvan komt er één rijbaan die langs Bui zerdhorst en Valkenhorst loopt. Verder komt het geplan de haventje bij de Slaaghsloot te vervallen. huurprijs van het bad voor de zwemmarathon te verlagen tot het normale (gesubsidieerde) tarief. Voor De Watervrienden was dat de onbetaalbare drup pel. Ondanks deze onenigheid was de marathon, die door cir ca 100 belangstellenden werd gevolgd, een groot succes. De voorrondes van het Leids cabaretfestival be ginnen vandaag met één Leidse deelneemster. Vol gens de berichten van de festivalorganisatie heet ze Josje de Ru, maar ze neemt de telefoon op met Jos de Ru. Het mag alle bei. Het interview moet kort, want ze is zo vlak voor het festival erg ze nuwachtig. „Vind, je het gek, ik moet maandagavond in de voorron de alles uit m'n hoofd kennen. Een maand geleden kwam ik pas op het idee dat ik mee zou kunnen doen aan het festival. Toen ging ik in de Grote Beer naar een auditie kijken en ik dacht: dat kan ik ook. Maar het begon als een grap en ik hoop dat het ook zo zal eindi gen. Ik vind het heel leuk om mee te doen, verder heb ik echt geen pretenties." Laat in januari hoorde ze pas dat ze mee mocht doen aan een auditie, drie dagen later. „In die dagen heb ik mijn pro gramma geschreven. Het idee had ik natuurlijk al iets lan ger, ongeveer een week voor de auditie." Dat programma is dan niet avondvullend, de pre sentatie in de voorronde duurt een klein half uurtje. Maar als je dat in drie dagen kunt vul len heb je een produktiviteit waar professionals jaloers op kunnen zijn. Zoekers In het gesprek blijft ze haar kwaliteiten relativeren en be nadrukken dat ze geen preten ties heeft, maar stiekem hoopt ze toch op iets meer dan de voorronde: „Eigenlijk wil ik wel in de halve finale komen. Als ik nou toch meedoe, wil ik bij de beste helft komen van de tien kandidaten die mee doen. Meer hoeft echt niet. Ik heb helemaal geen ervaring in openbare optredens, maar ik vind het gewoon heerlijk om eens op het podium van de schouwburg te staan waar al zoveel mensen hebben opge treden. Maar ik heb echt niets toe te voegen aan de bestaande uitstekende cabaretiers." Van die cabaretiers vind ze Freek de Jonge nog steeds de beste. „Toch wel, hoewel hij de laatste jaren wat is afgezwakt. Maar hij is een echte zoeker, dat spreekt me aan. Youp van 't Hek vind ik iets minder, omdat hij meer uit is op sco ren. Ook Brigitte Kaandorp vind ik leuk, die gunt je ook je eigen gedachten. Je houdt bij haar in ieder geval de ruimte om verder te gaan dan wat ze zegt. Bij iemand als Tineke Schouten kan dat niet." Feestjes Het is niet voor het eerst dat Jos aan cabaret doet. „Ik heb met mijn zus Meike veel caba ret gespeeld, maar alleen op feestjes, voor familie en vrien den. We hebben een kleine re putatie. Nee, Meike doet niet mee. Ik heb het haar met het mes op de keel gevraagd, maar ze zag het niet zitten met zo weinig voorbereidingstijd. Maar ik vind mezelf een lefgo zer en daarom heb ik toch aan de audities meegedaan." In haar programmaatje speelt Jos een vrouw waarin 'een stukje van haarzelf zit'. „Welk stukje moet je zelf maar ko men bekijken. Het is een al leenstaande vrouw die tegen allerlei problemen oploopt en niet snapt hoe de dingen nou werken psychologisch. Ze ruikt overal aan, maar blijft in zekere zin steeds een buiten staander. Ze vertelt over wat haar bezighoudt en wisselt dat af met liedjes, begeleid op gi taar, piano en ukelele." Muzikaal Hoe bescheiden ze zich ook uitdrukt en hoe vaak ze haar kwaliteiten ook relativeert, Jos de Ru heeft op veel kandi daten toch een voorsprong: ze is elke dag beroepshalve met muziek bezig. „Ik ben muziek- therapeute bij de Stichting Voorzieningen Gehandicapten Noord- en Zuid-Holland. Ik werk met heel verschillende soorten mensen: met oudere geestelijk gehandicapten, maar ook met gedragsgestoorde kin deren. Verder kom ik uit een erg muzikale familie. Ik zing ik al jaren, ik heb ook zangles gehad en in koortjes gezon gen." Jos de Ru speelt vanavond in de Leidse Schouwburg een thuiswedstrijd. Ze ziet dat als een voordeel: „Er komen so wieso al vier rijen mensen spe ciaal voor mij. Met hun heb ik afgesproken dat ze heel hard zullen lachen en klappen, juist ook als het wat minder leuk wordt. Dat heeft toch een be paalde invloed. Nou, dan zal de jury me toch wel in de hal ve finale kiezen...?" DICK VAN TEYLINGEN ^OLLENZWEMMARATHON IN NOORDWIJKERHOUT GROOT SUCCES [NIEUWBOUW VOORMALIG MILITAIR INVALIDENTEHUIS 'EN De nieuw- achter het voorma- ioninklijk Militair In entehuis aan de Hoge idijk is funest voor het Minstens de helft de waardevolle bo- Tirij aan de Cobetstraat Kernstraat moet daar- ir het veld ruimen. Om kostbare groen te be den moeten de appar- lentenblokken worden gepast en verschoven, concludeert de firma lijn Utrecht Boomchi- gen na onderzoek van bomenbestand. Katwijkse projectontwik- ar Van der Plas presen- de in januari de plannen het voormalige Ico Athi- ind Het pand staat op de eentelijke monumenten- De projectontwikkelaar het achtergebouw en de afbreken. Daarvoor in de komen twee flatgebou- Eén vijfhoog achter het fdgebouw en één vierhoog tuin langs de Cobetstraat Ie Kernstraat. Het hoofd- iuw wordt inwendig ver- vd tot 21 appartementen, de parkeerproblemen voor ïjk meteen aan te pakken It een ondergrondse par- •garage aangelegd, ngjrtbewoners waren het ech- niet eens met de plannen de projectontwikkelaar, afbreken van de serre hen vooral tegen de Maar ook het verlies groen in de wijk. Copijn kreeg de op dracht de gevolgen voor het bomenbestand te onderzoeken. Dat gebeurde eind januari. In het nu voorliggende rapport krijgen de omwonenden gelijk van de boomchirurgen. Monumentale waarde Het terrein wordt gekenmerkt door een monumentale boom beplanting en een enigszins gedeformeerde tuininrichting, zo schrijft Copijn. De visuele belevingswaarde van de tuin is beperkt. En dat komt door het gebruik van de tuin als par keerterrein in de afgelopen ja ren. Vooral de boombeplanting die zich uitstrekt langs de Co betstraat en de Kernstraat ver tegenwoordigt een aanzienlij ke monumentale waarde. Deze waarde wordt gekenmerkt door een groot groen bladvolu me. Vooral in de zomer levert dat een belangrijke bijdrage aan het groen voor de wijk. En is ook waardevol voor de leef omgeving in het stedelijk ge bied. De boombeplanting is re delijk vitaal. Daarom is het van wezenlijk belang dat wordt gestreefd naar het be houd van deze bomen voor Leiden, aldus de Utrechtse fir- In het rapport worden een voor een de bomen op een rij tje gezet. En getoetst op ge zondheid. De platanen ken merken zich door een vitale en stabiele kroonontwikke- ling. De Hollandse iepen noemt Copijn redelijk uniek „gezien de effecten van de iep ziekte in de afgelopen jaren in dit gebied". De haagbeuken- groep heeft een belangrijke vi suele waarde. Ook de linde en de Amerikaanse eik krijgen complimenten van de boom chirurgen. De bomen staan er welvarend bij. Conclusie: het bomenbestand bestaat uit een zeer gevarieerd assortiment. Voor de projectontwikkelaar betekent dit niet dat hij zijn plannen aan de wilgen kan hangen. De boomchirurgen wijzen erop dat specifieke be geleidingsmaatregelen getrof fen kunnen worden voor het behoud van de bomen. Het gaat dan om beschermende maatregelen en begeleidende boomverzorgende maatrege len. Dat laatste houdt in het verzorgen van de bomen in de kroonontwikkeling en het verbeteren van de onder grondse stabiliteit van de wor tels. Dat geldt zeker voor de aanleg van de ondergrondse parkeergarage. Behouden Maatregelen die een optimale vochtvoorziening tijdens de bouw garanderen zijn noodza kelijk volgens Copijn. Ook moet de „kwetsbare beworte- lingsactiviteit" worden be schermd. De boomchirurgen willen in een later stadium voorstellen ontwikkelen. Maar wordt dringend aangeraden om het plaatsen van de appar- tementblokken zo te „herover wegen dat de aawezige bomen kunnen worden behouden". Want vooral het blok apparte menten aan de Cobet straat betekent een aanzienlijke schade aan het bomenbestand. En een aanzienlijk verlies van het aanwezige elementaire groen in de hele wijk, zo be sluiten de boomchirurgen. Amnesty-theater bij bibliotheek op zondag De theatergroep van Amnesty International was gisteren te gast leden van de oppositie zijn gevangen gezet en duizenden mensen in de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat. De groep bracht zijn door soldaten gedood. Het regime maakt zich bovendien het stuk „In volle zee" van de Pool Mrozek. De opvoering was schuldig aan martelpraktijken. Bezoekers aan de bibliotheek onderdeel van een actie voor Myanmar, het voormalige Birma. konden gisteren onder andere een petitie tekenen van de Leidse Amnesty probeert de aandacht te vestigen op de schendingen Amnesty werkgroep en voorbeeldbrieven aan politieke gevange van de mensenrechten in dat land, waar na verkiezingen nog nen mee naar huis nemen. foto: wim van noort steeds een militair regime de macht heeft. Parlementsleden en Sluitingstijden overtreden LEIDEN Drie eigenaren van shoarmazaken in Leiden hebben in de nacht van zater dag op zondag een proces ver baal gekregen omdat zij de sluitingstijden aan hun laars lapten. De zaken moeten om drie uur uiterlijk dicht zijn. EXTRA SUBSIDIE VAN 650.000 GULDEN De Slaaghwijk. foto: wim van noort LEIDEN De raadsfrac tie van D66 wil dat de ge meente nagaat of ze kan optreden tegen het uitslui ten van schoonmakers bij het Leidse bedrijf Shulton bv. Door die maatregel worden in de praktijk al leen buitenlanders getrof fen. Ook het Meldpunt Discriminatie heeft over deze kwestie een brief aan het college van B en W geschreven. Shulton, dochter van een Amerikaans bedrijf, gaf na het uitbreken van de Golfoorlog te kennen geen schoonmakers meer te willen toelaten die minder dan twee jaar in de be drijfspanden werken. Het ging om personeel van een schoon maakbedrijf dat voor Shulton werkt. D66 stelt in haar brief aan het college van B en W dat inmid dels één schoonmaker, een Marokkaan, de dupe is van de maatregel van Shulton. Hoe wel het volgens D66 onduide lijk is of ook Nederlanders het slachtoffer zijn van het besluit van Shulton, wijst raadslid Th. de Graaf er op dat in de schoonmaakbranche met name Turken en Marokkanen wer ken. De Graaf stelt daarom dat de maatregel niet bijdraagt aan een goede verstandhou ding tussen verschillende be volkingsgroepen en juist de spanning voedt tussen islamiti sche en andere inwoners van de stad. De Graaf wil daarom dat het college nagaat of de maatregel discriminerend is en of daar tegen kan worden opgetreden. Bovendien moet het college al les doen wat het kan om der gelijke „onverstandige en schadelijke" activiteiten tegen te gaan. Volgens het Meldpunt Discri minatie is de maatregel van Shulton discriminerend en be vordert ze vreemdelingenhaat. Zowel het Meldpunt als De Graaf dringen er op aan deze zaak ook onderwerp te maken van het overleg dat het college morgen naar aanleiding van de Golfoorlog voert met de or ganisaties van buitenlanders in Leiden. PvdA-vragen over uitbreiding van Schiphol LEIDEN De mogelijke negatieve gevolgen van de uitbreiding van Schiphol voor Leiden en de Bollen streek en mogelijk ook voor investeringen in het railverkeer. Die zijn aan leiding voor de Provincia le Staten-leden Th. Roest uit Leiden en M. Tensen uit Koudekerk om vragen aan Gedeputeerde Staten (GS) te stellen. Ze vragen GS of er enig in zicht is in de milieugevolgen van de uitbreiding van Schip hol als gevolg van de toename van zowel het lucht- als het wegverkeer rond de luchtha ven. Ook vragen ze naar een veiligheidsrapport. Daaruit zou blijken dat de kans op het neerstorten van vliegtuigen op bebouwing zo groot is na de uitbreiding dat industriële normen worden overschreden. Andere vragen van de staten leden hebben betrekking op de uitgaven voor voorzienin gen rond het vliegveld en hoe die moeten worden betaald. Zo willen ze weten of het gevaar aanwezig is dat door die hoge kosten investeringen in nieu we railverbindingen in Zuid- Holland worden uitgesteld. De beide statenleden willen ook weten of bij alle verstedelij- kingsplannen zo is voor Zuid-Holland een deel van de Bollenstreek een mogelijke woningbouwlocatie reke ning is gehouden met de uit breiding. Roest en Tensen wil len daarnaast weten hoe GS invloed willen uitoefenen op de besluiten over Schiphol en als er nu geen antwoord valt te geven op hun vragen wan neer en hoe de staten dan wel worden geïnformeerd over de gevolgen van de uitbreiding van Schiphol voor Zuid-Hol land. Kluis uit winkel gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Een kluis is in de nacht van zaterdag op zondag uit een winkel in De Aarhof in Al phen gestolen. De dieven kwa men binnen door een achter deur te forceren. Vervolgens hebben ze de kluis op een steekwagentje naar buiten ge reden. In de safe zaten geld- cassettes met in totaal 3750 gulden. Daarnaast is nog een bedrag van 2370 gulden en 200 koffiekaarten gestolen. VANAVOND BEGINT DERTIENDE LEIDS CABARETFESTIVAL

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7