EG gaat sancties tegen Sovjetunie opheffen buitenland :d: ANC-advocaat gedood bij bomaanslag Zeker 22 doden bij aanslag Colombia t ir Oppositie wint op Kaapverdië President Havel: democratie T s jechoslo waki je in gevaar Ongekende chaos in Franse Alp< Spaanse militairen wilden koning Juan Carlos vermoorde DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB EeidóaQowuxrit MAANDAG 18 FEBRUARI 1991 PK I JOHANNESBURG Een Zuidafrikaanse advocaat die werkte voor het ANC is in zijn woning in Soweto om het leven geko men toen een bom explodeerde, die was geplaatst in een hem toegestuurde walkman. Anti-apartheidsgroepen in Zuid-Afrika houden de doodseskaders, waarnaar de advocaat een onderzoek instelde, verantwoordelijk voor de moord. Volgens functionaris sen droeg het bandje in de recorder het opschrijft: „Bewijs van doodseskaders". Mlangeni werkte onder meer voor de Raad van Onderzoek naar Imformele Repressie. De raad trok beweringen na over de activiteiten van door de overheid gesanctioneerde doodseskaders, die ervan zijn beschuldigd tientallen tegenstan ders van de apartheid om het leven te hebben gebracht. De raad gaf de ingewonnen informatie door aan een door de regering benoemde juridische commissie die op haar beurt onderzocht of deze doodseskaders werden geleid door de politie en een gehei me militaire eenheid onder de naam Bureau voor Civiele Coöpe ratie. Leden van de Colombiaanse veilig heidstroepen onderzoeken het wrak van een bij de aan slag vernielde auto. foto: ap BOGOTA Ten minste 22 mensen zijn gedood en 140 gewond geraakt bij een bomaanslag zaterdag voor een arena in de Colombiaanse stad Medellin waar zojuist een stierenevecht was afgelopen. Negen van de doden waren politieagenten. Het radiostation Caracol zei gisteren tele foontjes te hebben ontvangen, van een terroristische or ganisatie die beweerde de aanslag te hebben gepleegd in opdracht van cocaïnehandelaren. De autoriteiten denken dat de aanslag gepleegd is door een van de jeugdbendes in Medellin die regelmatig klussen voor de cocainebaronnen opknappen. De aanslag werd gepleegd op het moment dat de 10.000 toeschouwers bezig waren de arena te verlaten. De bom, die ongeveer 200 kilo dynamiet bevatte, werd onder een brug tot ontploffing gebracht toen er net een busje met politieagenten was gearriveerd die moesten hel pen het verkeer in goede banen te leiden. Oorzaak erfelijke vorm ziekte van Alzheimer ontdekt LONDEN Britse onderzoekers zeggen de oorzaak te hebben ontdekt van de erfelijke vorm van de ziekte van Alzheimer. De ont dekking stelt de wetenschap in staat op zoek te gaan medicijnen om de ziekte, een ernsti ge vorm van dementie, te bestrijden. De on derzoekers, die zijn verbonden aan de medi cijnenfaculteit van het Londense ziekenhuis St. Mary's, hebben een genetische afwijking ontdekt die van invloed is op de produktie van het eiwit amyloide. Het Britse Ziekte van Alzheimer-Genootschap heeft met blijdschap gereageerd op de resultaten van het onderzoek, maar er ook op gewezen, dat de erfelijke vorm van de ziekte slechts wei nig voorkomt. IRD Afghaanse regeringst ontzetten belegerde ISLAMABAD De regeringstroepen hebbei de door de opstandelin gerde provinciehoofdst in het zuiden van het 1; Regeri ngs vliegtuigen en tanks hebben veel i lingen gedood en meer zend van hen raakten De regering maakte met treden een einde aan ee mische blokkade van 23 maanden duurde. V™, sche vrijwilligers hebber ten aan de kant van de din, de door het westen de opstandelingen tegen de Sovjetunie gesteunde in de Afghaanse hoofds bul. De strijd duurt al tw irda PRAIA De linkse partij PAICY op Kaapverdië heeft gisteren de presidentsverkie zingen verloren. Volgens offi cieuze schattingen krijgt de Beweging voor Democratie (MPD) van oppositieleider An tonio Mascarenhas Monteiro 66 procent van de stemmen en president Aristides Pereira slechts 32 procent. Een woordvoerder van de pre sident heeft zijn nederlaag in middels erkend nadat 's avonds de eerste resultaten be kend werden. Sinds de voor malige Portugese kolonie vijf tien jaar geleden onafhanke lijk werd, was de PAICY aan macht. Ongeveer 40 procent van de stemgerechtigden wei gerde aan de verkiezingen mee te doen. Dit als protest te gen de slechte kwaliteit van de vier weken durende verkie zingscampagne waarbij de twee belangrijkste kandidaten zich veelvuldig verlaagden tot scheldkanonnades. AMSTERDAM De EG- ministers van buitenland se zaken zullen morgen in Luxemburg waarschijnlijk besluiten de sancties tegen de Sovjetunie, die vorige maand werden genomen na de schietpartij in de Letse hoofdstad Riga, op te heffen. „Als het signaal van de EG, dat de legitieme verlangens van een volk niet met geweld mogen worden onderdrukt ef fect heeft gehad, kan de Ge meenschap weer normaal za ken doen met de Sovjetunie", zo verklaarde minister Van den Broek gisteren bij terug keer uit Moskou. De Sovjetregering heeft de strafmaatregelen waartoe de EG na de schietpartij in Riga besloot, buitengewoon hoog opgenomen. President Gor- batsjov sprak zaterdag tegen over de Europese trojka de Luxemburgse, Nederlandse en Italiaanse ministers van bui tenlandse zaken van „een buitensporige reactie". „Het is in het belang van Europa en de gehele wereld dat de Sov jetunie niet uiteen valt. Aan spraken van nationalistische bewegingen in de Baltische Republieken getuigen niet van de wil problemen door overleg op te lossen", aldus de Sovjet- president. Uit de tijd die Gorbatsjov aan de situatie in de Baltische Re publieken besteedde blijkt hoe zwaar de Sovjetunie aan de re acties van de EG-landen tilt, aldus minister Van den Broek. Na de gebeurtenissen in Riga besloot de Europese Commis sie het overleg met de Sovjetu nie over technische hulp van bijna een miljard miljoen gul den op te schorten. Het Euro pees parlement kwam tot de beslissing evenmin haast te maken met voedselhulp van ruim 1,7 miljard gulden (waar van 575 miljoen aan nood hulp), en de EG-ministerraad begon in de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) een proce dure om de Sovjetunie aan te klagen wegens inbreuk op het „handvest voor een nieuw Eu ropa". Minister Van den Broek zei „er op te vertrouwen dat ons signaal in Moskou duidelijk is overgekomen". Morgen, wan neer de trojka in Luxemburg verslag uitbrengt over het be zoek aan Moskou, „staan wij voor de vraag of de gesprek ken over economische samen werking met de Sovjetunie op gang moeten komenAls het na normalisering van de be trekkingen opnieuw tot inci denten zou komen, zouden op nieuw sancties van hetzelfde soort kunnen worden getrof fen. Hoofddoel van het trojka-be zoek aan Moskou was het zo hecht mogelijk verankeren van de Sovjetunie in de anti- Irak-coalitie. De toezeggingen van Gorbatsjov en zijn minis ter van buitenlandse zaken Aleksandr Bessmertnych, dat niet mag worden getornd aan de resoluties van de Veilig heidsraad over volledig en on voorwaardelijke terugtrekking van de Iraakse troepen uit Ku- wayt zijn door de drie minis ters met zeer veel instemming ontvangen. Het overleg dat morgen in Lu xemburg wordt gevoerd gaat voornamelijk over de vraag wat de Gemeenschap en de af zonderlijke EG-landen moeten doen in de situatie die na af loop van de Oorlog in het Mid den-Oosten zal ontstaan. PRAAG President Va clav Havel heeft gisteren gewaarschuwd dat de jon ge Tsjechoslowaakse de mocratie wordt bedreigd door politieke geschillen en een gebrek aan besluit vaardigheid in het parle ment. Minister van arbeid Petr Miller zei dat 94.000 Tsjechoslowaakse gezin nen met 212.000 kinderen in armoede leven. „Ons politieke toneel begint mij te ergeren", zei Havel in zijn wekelijkse radiopraatje. „Het lijkt soms alsof iemand vervroegde verkiezingen wil, alsof iemand opzettelijk be staande geschillen blootlegt, op een zodanig tijdstip dat het parlement verlamd raakt." Havel doelde op een geschil tussen de regering en de Fede rale Assemblee over een wets voorstel inzake de teruggave van genationaliseerde bezittin gen aan de oorspronkelijke particuliere eigenaren. Som mige parlementsleden willen dat de werking van deze wet teruggaat tot 1945 of zelfs de Duitse bezetting in 1939. Om de economie niet te ruïneren, wil de regering echter niet verder teruggaan dan 25 fe bruari 1948, toen de commu nisten aan de macht kwamen. „Ons land is in gevaar niet alleen de economie, maar het hele systeem van staatsmacht staat op instorten, en de presi dent kan daarbij alleen maar toekijken omdat hij geen vol machten heeft", zei Havel, die het parlement meermalen om uitgebreidere bevoegdheden heeft gevraagd. „Ik wil de po litici wijzen op hun verant woordelijkheid, om ten minste te proberen de enorme taken die voor hen liggen op zakelij ke wijze te bespreken". Minister van arbeid Petr Mil ler zei gisteren dat 94.000 Tsjechoslowaakse gezinnen met 212.000 kinderen in ar moede leven. Deze aantallen zouden tot respectievelijk 180.000 en 411.000 toenemen als de kosten van levensonder houd met tien procent stijgen. Ook het aantal pensioenge rechtigden dat onder de ar moedegrens leeft zou toene men van 300.000 tot 550.000, zei hij. Als de kosten van le vensonderhoud met twintig procent stijgen, komen 1,8 mil joen van de 15,5 miljoen inwo ners onder de armoedegrens. De Tsjechoslowaakse regering is op 1 janauri begonnen met een programma van economi sche hervormingen, gebaseerd op privatisering en vrije prijs vorming. De hervormingen zullen de inflatie en de werk loosheid doen toenemen. De regering hoopt de inflatie dit jaar beperkt te kunnen hou den tot dertig procent, mits de olieprijzen beneden de 30 dol lar per vat blijven. Sommige experts verwachten echter dat de inflatie zo'n vijftig procent zal belopen. De werkloosheid is nog betrekkelijk laag, maar sommige voorspellingen spre ken van een werkloosheidscij fer van 15 procent in 1991. Miller zei dat de regering een „sociaal vangnet" in het leven zal roepen om alle Tsjechoslo- waken minimale bijstand in ernstige maatschappelijke om standigheden te bieden. Maar „als de economie niet functio neert, heeft de regering een voudig het geld niet om dat net te vormen". Brand (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Een enorme stroom wintersportgan- gers en slecht weer heb ben dit weekeinde een ongekende verkeerschaos veroorzaakt in de Franse Alpen. Op de verschillen de wegen naar de aan staande Olympische skis tations werd in totaal 200 kilometer file gemeten. De langste rij, 54 kilometer, stond tussen Chambery en Al- bertville. De door de omvang van de moeilijkheden verraste autoriteiten adviseerden aan komende vakantiegangers zelfs rechtsomkeer te maken of zo snel mogelijk een over nachtingsadres te zoeken. Direkt na Lyon begonnen de eerste vertragingen aangezien een aantal automobilisten al vast de sneeuwkettingen ging bevestigen. „Soms stopten ze daarvoor gewoon op de weg", aldus een hoofdschuddende gendarme. In de lange en besneeuwde klim naar de Alpenstations liep het pas echt uit de hand. Aanhoudende sneeuwval, maar ook een zeer gebrekkige organisatie van de lokale strooidiensten zetten het ver keer lange tijd muurvast. Een vrijdagochtend uit Brest ver trokken familie deed liefst ne gen uur over de laatste dertien kilometer naar hun verblijf, even voorbij Chambery. „En dat wil volgend jaar de Olym pische Spelen organiseren", foeterden gefrustreerde skiërs op de Franse televisie. De pre fect van het departement Sa- vooie hield het op en beloofde verbeteriijjj volgend jaar. „Nog wegen naar de Olympi katies zijn klaar. Pal kwart is in gebruik] name de tot vierbaansvJ brede 'route national Chambery naar Al» moet uitkomst bieden. I moet komende zomer 2] tooid. Om herhaling 'verkeerschaos te vool zullen volgend jaar, tijfl Spelen, in ieder gevaf busdiensten worden j om de toeschouwers i stadions rijden. „We t min mogelijk person! in het Olypische gebied staatssecretaris Georgel van Verkeer. Om de vJ te stromen beter te kun gelen wordt bovendil exta verkeerscentrale g leerd. (Van onze correspondent Edwin Winkels) BARCELONA Spaanse militairen hebben in 1985 een bomaanslag beraamd om koning Juan Carlos te vermoorden. Daarbij zou den vrijwel zeker ook ko ningin Sofia, premier Fe lipe Gonzalez, minister van defensie Narcis Serra en de leden van de gene rale staf van landmacht, marine en luchtmacht om het leven zijn gekomen. Enkele weken voor de datum van de aanslag, op 1 juni, ont dekte de Spaanse geheime dienst het plan en zagen de militairen van hun poging af. Het plan voor de aanslag was slechts bij een kleine groep po litici bekend en werd gisteren onthuld door het dagblad El Pais. De primeur was te danken aan een journalistiek onderzoek naar de vertakkingen van de poging tot een staatsgreep van luitenant-kolonel Tejero, op 23 februari precies tien jaar gele den. Die couppoging mislukte vooral door het optreden van koning Juan Carlos. „Dus de volgende staatsgreep moet tegen de koning zelf zijn gericht", zou na de mislukte coup in 1981 de opvatting ge weest zijn van de nog reste rende anti-democratische, naar de Franco-tijd verlangen de krachten, vooral aanwezig in militaire kringen. Een klein groepje beraamde vervolgens de pas nu onthulde poging tot een aanslag op 1 juni 1985, de Dag der Strijdkrachten. Die dag woonde het koninklijk echtpaar, vergezeld van de be langrijkste politici en hoogste militairen van het land, de jaarlijkse parade bij in La Co- runa. Voor het oog van miljoenen televisiekijkers, die de parade rechtstreeks konden volgen, zou de hoofdtribune met liefst 200 kilo dynamiet worden op geblazen. De aanslag, zo dach ten de samenzwerende militai ren, zou worden toegedacht aan de Baskische terreur-be- weging ETA. De politieke en militaire chaos die op de moord op de koning zou vol gen, zou vervolgens leiden tot de 'onvermijdelijke ingreep' van die militairen. Bij het beramen van de aan slag gingen de samenzweer ders uit van het geslaagde plan van de ETA om in 1973 admi raal Carrero Blanco te ver moorden. Maanden voor die moord huurden de Baskische terroristen een opslagruimte in het hartje van Madrid. Vanuit de kelder groeven zij een tun nel tot onder het wegdek, waar zij een enorme lading ex plosieven aanbrachten. Bij het passeren van de auto van de admiraal werd het dynamiet tot ontploffing gebracht. De explosie was zo sterk, dat de wagen van Carrero Blanco over een blok woningen van vier etages werd geslingerd om totaal vernield op de bin nenplaats neer te storten. De militaire samenzweerders hadden in 1985 ook een derge lijke ruimte in La Coruna ge vonden waarvandaan zij een tunnel zouden graven tot de plek waar de hoofdtribune op de Dag der Strijdkrach komen te staan, vreemde publikaties in treem-rechtse dagblad cazar zetten de geheimi echter op het spoor opzienbarende plan. De krant publiceerde e kei over de provincie Coruna, waarin woon apocalyps, het einde wereld, de hevige klap Onzettende Gebeurenn kwamen. Premier G ere sloeg in het geheim al na een geruisloze k) n van de veiligheidsdiens gen de samenzweerdr zich ontdekt wisten, plan af, aldus El Pais. :ie ).oi nik HET MAXICAANSE AFGODSBEELD QN826 De volgende ochtend is Pierre Ponjard in een goede stemming. Dat beeld moet een enorme waarde vertegenwoordi gen en hij zal heus niet zo stom zijn om zich weer bij de vloot van Henry Morgan te melden om de bult met hem te delen. Maar wat is dat? Daar staat opeens de chirurgijn naast hem en wat bazelt de man over een geheimzinnige ziekte? „Spreek op, kerel!" ge biedt Ponjard, „wie heeft er nou weer pijn in zijn bulk?" Maar de ziekte is heus niet om mee te spotten. Wanneer de avond valt zijn er al drie man gestorven en vijftien anderen liggen met zware koortsen te kooi. Van die dag af sterven de mannen als ratten. In één week verliest Ponjard 50 van de 81 opvarenden. Eén der stuurlieden zakt in elkaar bij de kolderstok en de chirurgijn is er wanhopig onder. Hij kan de oorzaak niet ontdekken en er schijnt geen midicijn tegen gewassen te zijn. Tenslotte wordt ook hij ziek en sterft. En zo, met slechts enkele mannen nog in leven, dobbert de „Le Renard" verder, op 62 gr. W.L. en 24 gr. N.B. Post lijk Personeel va ong Amnerikaan$ftvo< posterijen verwijderen postzakken ii wrak van een (J die gisteravo verongelukte §SI vliegveld van em Cleveland. K< oro het opstijgen n j het vliegtuig De twee -"n ïde

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6