jfu al forse kritiek op lannen tussenbalans Chauffeurs dreigen met actie in goederenvervoer Staat komt IRA- verdachten tegemoet flENLAND £aidM<Bowumt MAANDAG 18 FEBRUARI 1991 PAGINA 3 leffing PPR in sfeer van weemoed 1RDAM De Politieke Partij Radikalen heeft zichzelf ren. Het laatste PPR-congres besloot zaterdag in Amster- overgrote meerderheid tot opheffing. Slechts twee con- in stemden tegen. Van grote emoties was op het ophef- igres geen sprake. De sfeer was er een van een kalme werd op 27 april 1968 opgericht, als splitsing van de lige KVP. De PPR wilde destijds een niet-confessionele jn, die inspiratie puttend uit het evangelie, progressieve .'kale politiek zou bedrijven, reden van een merkwaardig uitgedost heerschap zorgde m j nog voor enige opwinding. De man slaakte een anti- ug rlogskreet en beklom het podium. Hij kreeg vervolgens KI n stijl van de PPR een minuut spreektijd om te verkla- God liefde is en dat de Oorlog moet worden gestopt. Hij tplaus. zal samen met PSP, CPN en EVP de partij Groen 'ormen. Groen Links is al anderhalf jaar als samenwer- da irband in de Tweede Kamer actief. Jarig Prinses Christina is vandaag jarig. De jongste dochter van prinses Juliana en prins Bernhard is 44 jaar gewor den. FOTO: ANP Bedrijfsbrandweerman ontmaskerd als pyromaan APELDOORN Een 32-jarige inwoner van Apeldoorn, lid van de bedrijfsbrandweer van het Lukasziekenhuis in zijn woonplaats, is zaterdag ontmaskerd als pyromaan. De man heeft inmiddels bekend het laatste half jaar vijf keer brand te hebben gesticht in het ziekenhuis. Hij werd za terdag aangehouden na een kleine brand in een papie- ropslagkast die hij zelf 's morgens had aangestoken. De pyromaan begon op 9 augustus met zijn activiteiten, vol gens de politie uit een zucht naar erkenning en waarde ring als brandweerman. Hij stak toen op de zesde etage, die leeg stond, een papiercontainer in brand. Op 24 en 29 augustus was het op deze afdeling weer raak. Het ging telkens om zeer kleine brandjes. De 'grootste' werd op 13 september gesticht. De politie vermoedde vanaf het begin al dat er sprake was van brandstichting. De directie heeft de patiënten hiervan nooit op de hoogte gebracht uit vrees voor een paniekreactie. Schiphol belangrijk bij statenverkiezingen AMSTERDAM Voor de inwoners van de Haarlem mermeer zullen bij de komende Statenverkiezingen de beslissingen over de uitbreidingsplannen van Schiphol een belangrijke rol spelen. Dat blijkt uit een enquête die is gehouden in Hoofddorp en Zwanen burg. Ruim 44 procent van de Zwanenburgers laat het stemgedrag op 6 maart afhangen van de beslissin gen over de uitbreidingen van Schiphol, zoals die staan in het Plan van Aanpak. In Hoofddorp zegt 32 procent van de ondervraagden dat zij bij de verkie zingen het Plan van Aanpak zal laten meewegen. De inwoners van de Haarlemmermeer blijken weinig vertrouwen te hebben in de besluitvorming rond de uitbreiding van de luchthaven. Tweederde van Zwa nenburgers zegt niet te geloven dat de inspraak in vloed heeft gehad over de besluiten rond het Plan van Aanpak Schiphol. In Hoofddorp ligt dit percenta ge boven de 50. Gladheid eist zes levens BRIELLE Gladheid heeft dit week einde vooral in Noord- en Zuid-Holland tot een groot aantal ongelukken geleid waarbij zes mensen om het leven zijn gekomen. Bij een botsing tussen twee personenwagens in Brielle vielen vier doden. Eén van de auto's vloog in brand. In Binnenmaas ontdekte een strooiploeg een over de kop geslagen auto op het ijs van een sloot. De bestuurder, een 44-ja- rige inwoner van Puttershoek, bleek te zijn overleden. De man verloor waarschijnlijk door gladheid de controle over zijn voertuig en is van de weg gegleden. Een 22-jarige inwoonster van Medemblik gleed zater dag met haar auto in een brede sloot en overleefde het ongeluk niet. t(HAAG Nog voor- 11 tussenbalans is uit- :ht wordt er al flin- tiek op geleverd. De tie keert zich met van CDA-senator iaanse tegen het s belastingplan van linet wil de belasting- n met 600 gulden ver maar de rente-aftrek isumptief krediet (per- te leningen) en de vrij- in van dividendbelas- de rente op spaarreke- afschaffen. VVD-frac- Bolkestein vindt dat invaardbare lastenver- De VVD wil dat het meer bezuinigt, onder de wao en de ziekte- zal daarop aandringen 'amerdebat. D66-leider jerlo is bang dat de af- ig van de rente-vrijstel- list de kleine spaarder daarnaast meent hij dat rjit is te combineren met jrdwijnen van de rente- 'van persoonlijke lenin- Je ontmoedigt niet al- dqet lenen maar ook het Van Mierlo krijgt het Eerste-Kamerïid ^aanse die stelt dat de Ingwijziging voorbarig is. oijis hem moet het kabinet £n op het advies van de die in de een rapport uitbrengt verdergaande belasting- arning na de Oort-opera- et :e Öe sociale partners zijn :den. De werkgevers dat het kabinet te wei- Dr. J.H. Christiaanse. nig bezuinigt doordat er geen ingrijpende keuzes durven worden gemaakt. Daarnaast zijn zij fel gekant tegen lasten verzwaring omdat dit slecht zou zijn voor de positie van het bedrijfsleven. Voorzitter Ten Hoopen van het christelijk ondernemers- verbond NCÖV meent dat het belastingplan van Kok vooral de detailhandel treft. Hij noemt het afschaffen van de rente- en dividendvrijstelling en de rente-aftrek op persoon lijke leningen „de volstrekt verkeerde weg". Volgend jaar zal de consument zeker koop- FOTO: DIJKSTRA krachtverlies lijden, aldus Ten Hoopen, waardoor minder wordt gekocht. Ook de bank wereld is niet blij met het plan. De banken vrezen dat hun cliënten andere manier zullen zoeken om hun geld on der te brengen. De werknemers zijn blij met het handhaven van de koppe ling tussen lonen en uitkerin gen maar vrezen dat tal van andere maatregelen de koop kracht van vooral de lager be taalden zulllen aantasten. Zo wel FNV-voorzitter Stekelen burg als zijn CNV-collega Hofstede waarschuwde in het Grofweg komen de maatrege len uit de tussenbalans hierop neer: - koppeling lonen en uitkering blijft gehandhaafd; - iedereen een hogere belas tingvrije som (600 gulden ex tra); rente-aftrek consumptief krediet, rente-vrijstelling spa ren en vrijstelling dividend af geschaft; - openbaar vervoer, wonen (zowel voor huurders als huis bezitters) en autorijden wor den flink duurder. Benzine-ac- cijns stijgt per 1 juli met 10 cent; - BTW-verlaging van 18,5 naar 17% gaat niet door; - bepaalde produkten, zoals bloemen en planten, komen in het hoge BTW-tarief; - accijns op tabak gaat om hoog; - Defensie moet flink inleve ren, Ontwikkelingssamenwer king blijft ook niet ongeschon den; - subsidies voor welzijn, volks gezondheid en cultuur worden minder; - de kosten voor onderwijs worden voor de burgers hoger (met name in het hoger onder wijs); - minder subsidies voor het bedrijfsleven; - scherpere regels voor wao en ziektewet; - rijksoverheid wordt inge krompen; - minder subsidie voor land bouw; - milieusubsidies verminderd en heffingen ingevoerd voor vervuilers. Jut en Jul Elpees bleken te klein om te fungeren als oren voor de grootste sneeuwpop van de Benelux, die zaterdag in Espe- lo (Overijssel) werd opge bouwd en minstens tien meter hoog is. Andere creatieve geesten zochten het in de klei ne verfijning: in de Arnhemse bossen zaten Koning Winter en Zoon samen met enkele dag jesmensen op een bankje te genieten van het winterzonne tje. Gezien de weersvoorspel ling voor de komende dagen ziet het ernaar uit dat het hun laatste kans was. FOTO'S: RON NAGTZAAM/ANP Irikant Abott aont artsen oepassen w medicijn CHT De apotheker- ar isatie KNMP adviseert en leden om niet mee te n aan een actie van de middelenfabrikant Ab- )e fabrikant geeft elke e vijf recepten voor het antibioticum claritro- te e uitschrijft, 250 gulden. UI is het Pharmaceutisch >lad van de KNMP pro- het bedrijf 1250 artsen v k te krijgen". Drikant vindt dit een vol- legitieme gang van za- Wij belonen een huisarts het registreren van de ng en bijwerkingen. Zo )uwd betalen we eerder weinig dan te veel. Het icht niet simpelweg om z itschrijven van een re- htDe KNMP maakt zich ;ni onder boos over dat het va 1 op de markt wordt ge- lëlt zonder dat er voldoen- over is. ioi ad uit ook kritiek op een vi' met een nieuw combi- ireparaat, Co-Renitec lerck, Sharp Dohme. si zijn twee al bekende nten samengevoegd apothekers hebben al bezwaar tegen dit combinaties. In het kader et onderzoek moeten art- it middel aan twintig pa ri voorschrijven. Als be- krijgen ze een compu- et een huisarts-automati- spakket. Merck, Sharp hme ontkent de aantij- dat het hier om een ca- gaat omdat de computer loop van het onderzoek moet worden teruggege- Enkele juryleden tonen de winnende foto. In het midden het Nederlandse jurylid Bram Sanders. fi Amerikaanse wint World Press Award voor Kinderfoto AMSTERDAM De foto „No more whites only busses" van de Amerikaanse fotografe Joanne Rathe is zaterdag door een kin derjury uitgekozen tot de beste foto. Dat is zaterdag in Amster dam bekendgemaakt door Stichting World Press Photo. De win nende plaat toont zwarten en blanken die met van elkaar afge wende gezichten op busbankjes zitten. De foto werd genomen twee weken nadat de wetgeving in het land was veranderd, waardoor zwarten ook mochten rijden in bussen die tot dan al leen voor blanken toegankelijk waren. De foto komt uit een se rie over de Zuidafrika die is gemaakt voor de Amerikaanse krant The Boston Globe. De jury bestond uit kinderen uit Dene marken, Duitsland, Finland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Hon garije, Rusland, Turkije en Nederland. DOOR BILL WATERSON NS stopt met winterdienst UTRECHT De treinen heb- ben vandaag weer normaal via de dienstregeling gereden. NS heeft gezien de verbeterde weersomstandigheden besloten af te stappen van de aangepas te winterdienst. Sinds zaterdag 9 februari werden de interci- ties tussen de Randstad en het Oosten en Noorden van het land niet meer gesplitst of ge combineerd om problemen met het (ont)koppelen te ver mijden. Daardoor moest een deel van de reizigers vaker overstappen, maar de vertra gingen bleven beperkt. UTRECHT Enkele honderden vrachtwagen chauffeurs hebben zater dag op veertien bijeen komsten van de Vervoers- bond FNV het laatste bod van de werkgeversorgani satie KNV voor een nieu we cao afgewezen. Ze be sloten ultimatums te stel len aan afzonderlijke transportondernemingen en zonodig tot acties over te gaan als het KNV op zijn ledenvergadering op 26 februari het mandaat van zijn onderhandelaars niet verruimt. Het cao-overleg is afgelopen week vastgelopen op. een ver schil van, op jaarbasis, minder dan 1 procent. Het KNV bood voor een cao met een looptijd van vijftien maanden 4 pro cent per 1 januari 1991 (waar van 3 procent loonsverhoging) en nog eens 1 procent op 1 ja nuari 1992. De bonden willen 5 procent, 4 procent per 1 ja nuari en 1 procent per 1 maart 1991. In het werkgevers voor stel is ongeveer 3 procent be stemd voor loonsverhoging, in dat van de bonden 4 procent. Zaterdag bleek volgens een bondswoordvoerder dat de door de bonden gevraagde toe slag van 30 procent voor elk uur dat per week langer wordt gewerkt dan 57,5 uur, voor de leden zwaar weegt. Ze willen eenzelfde toeslag als ze per dag meer dan acht uur werken. Verder scoort ook een verbod op laden en lossen door chauffeurs („magazijnwerk") hoog. De KN V-bedrijven, voorna melijk grote transportonderne mingen, tellen 12.000 werkne mers. Het cao-overleg met de werkgeversorganisaties NOB en CVO (60.000 werknemers) is na een bod van 3,7 procent al eerder vastgelopen. Als ze bij het KNV een doorbraak kunnen bereiken willen de bonden ook de NOB- en CVO- bedrijven gaan „aanpakken". Bloembollen sector vraagt meer tijd voor aanpassing (Vervolg van de voorpagina) HILLEGOM Voorzitter Veldhuyzen van Zanten van bloembollenhandelaren wil dat de regering de sector de kans geeft zich aan te passen aan de strengere milieu-eisen. „Wij hebben ruim zeventig jaar opvoeding genoten in de richting van een goed gebruik van chemische middelen. De schadelijke neveneffecten kennen we pas sinds een jaar of zeven. In zo'n korte tijd is het niet mogelijk de bedrijfs voering 180 graden om te laten draaien en toch in leven te blijven." Veldhuyzen van Zanten klaagt daarnaast ook over het tekort aan arbeidskrachten voor de bloembollensector. „Er staan goede mensen aan de grens te wachten, maar er moet eerst binnenslands gezocht worden naar mensen, die er niet zijn. Voor pellen, verpakken en pluizen zijn Nederlandse werklozen vaak niet te vin den. Het werken van niet-EG- ingezetenen kan een prima voorloper zijn om te komen tot ons aller Europese huis. Waar om werkt de overheid nu zo tegen?." DEN HAAG - De Staat is de vier IRA-verdachten die woensdag in Roer mond terecht staan voor moord op twee Australi sche toeristen op 27 mei 1990 en deelneming aan een criminele organisatie, gedeeltelijk tegemoet ge komen in hun eisen over de manier van vervoeren van het huis van bewa ring in Maastricht naar de rechtbank in Roermond. Het viertal zal niet in „kromsluiting", de polsen geboeid onder één van de bovenbenen, worden ge transporteerd. Het viertal maakte vorige week tijdens een kort geding bij de rechtbank in Den Haag bezwaar tegen de „kromslui ting", de geblindeerde skibril len die zij tijdens het twee maal een half uur durende vervoer moeten dragen en het feit dat zij voor publiek en fo tograferende pers zichtbaar zijn in de auto. Raadsman mr. G. de Jonge maakte vanmorgen bekend dat de vier verdachten ak koord gaan met de manier van boeien die is voorgesteld door justitie, maar dat zij een von nis vragen over de te dragen geblindeerde brillen en het zichtbaar zijn voor het pu bliek. President mr. A H. van Delden van de rechtbank in Den Haag doet morgen uit spraak. Minder bezoekers Auto Rai AMSTERDAM De Auto Rai heeft dit jaar met 399.481 be zoekers vijftien procent min der belangstellenden over de vloer gekregen dan twee jaar geleden. Desondanks zijn de organisato ren tevreden omdat de men sen die wel kwamen, beter aan trekken konden komen dan tijdens vorige, drukkere, auto tentoonstellingen. De standhouders konden het publiek rustiger informeren. Volgens een woordvoerder be stond de indruk dat de exposi tie net zo veel serieuze consu menten heeft getrokken als de voorgaande editie maar wat minder dagjesmensen. De par keeroverlast in de omgeving van de Rai bleef dankzij de minder grote belangstelling tot een minimum beperkt.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3