leidócSouAcmt Vliegende dopingcontroles in Nederlandse atletiek haos in Albertville 12 12 13 14 15 15 16 SPORT Slimme EHBO-kit CeidóeSouMMit iGIl MAANDAG 18 FEBRUARI 1991 PAGINA 11 cker is eerste sjaats weer kwijt ome, 5SEL Boris Becker is zaterdag zijn eerste elijks 5 °P wereldranglijst na 20 dagen weer a Stri geraakt De Duitser, die het toernooi om het Potrj, i Australische kampioenschap won, moest in l Ive finale van het met ruim een miljoen gul- com [edoteerde toernooi in Brussel tegen de Sov- he 7 5 Andrej Tsjerkasov in de derde set, opgeven instr< "s een dijbeenblessure. De partij was op dat ent nog in evenwicht: 6-2 3-6 2-2. Door de naga lakeling van Becker heroverde de Zweed voor n Edberg de koppbsitie nog voordat hij voor Je Ka 'ue' met c'e Fransman Guy Forget de baan Dmro ces1 Edberg werd overigens later ook uitge leid, maar dat beïnvloedde ziin 'herovering' Becker had vorig jaar Brussel gewonnen en lalve finaleplaats ditmaal leidde tot een lager anuitèddelde. DRUPPERS EN HOOGENDOORN DUPE VAN REGLEMENTEN Boris Becker betast het bezeerde rechter bovenbeen. FOTO: AP Wereldrecord van Falco Zandstra op schaatskamp HEERENVEEN Falco Zandstra heeft bij de strijd om de Nederlandse schaatskampi oenschappen voor junioren in Heerenveen een wereldrecord op de kleine vierkamp voor senioren gereden. Het puntentotaal dat de A- junior bijeen reed was 159,753. Het record stond op naam van Gerard Kemkers, die vo rig jaar in Inzeil tot 160,454 punten kwam. De beste wereldprestatie ooit door een junior ge vestigd op de kleine vierkamp was van Vale- ry Goek. De schaatser uit de Sovjetunie kwam in 1984 op de Medeo tot 161,828. De tij den van Zandstra in Heerenveen op respec tievelijk de 500, 3000, 1500 en 5000 meter wa ren 38,17, 4.04,58, 1.56,23 en 7.00,77. Voetballer is meesterbrein van inbrekers ATHENE De Roemeense inter national Danut Lupu is in Athene gearresteerd, omdat hij ervan wordt verdacht het brein te zijn van een bende inbrekers. De 23-jarige speler van Panathinaikos zou met vier landgenoten en twee Grieken ver antwoordelijk zijn voor verscheide ne inbraken in woningen en auto- en pelsdiefstallen op zijn geweten hebben. In het huis van Lupu zou volgens een Grieks televisiestation gestolen waar zijn aangetroffen. De middenvelder werd aan het begin van dit seizoen van Dinamo Boeka rest naar Athene getransfereerd. IOC-afgevaardigde in Johannesburg JOHANNESBURG Voor het eerst sinds 1967 heeft een official van het Internationaal Olympisch Comité Zuid-Afrika bezocht. Zater dag kwam Fekrou Kidane in Johannesburg aan. Hij fungeert als adviseur voor de commis sie „Apartheid en Olympisme" van het IOC. Kidane doet daar de voorbereidingen voor het het bezoek van een speciale commissie van het IOC tussen 22 en 27 maart. Daarna beslist het IOC of Zuid-Afrika weer lid wordt van het IOC en kan deelnemen aan de Olympische Spelen van Barcelona. In 1970 werd Zuid-Afri ka geroyeerd wegens de Apartheid. Na de re cente besluiten van de Zuidafrikaanse presi dent De Klerk, die een einde moeten maken aan de Apartheid, gingen internationaal stem men op het sportland zo snel mogelijk uit het isolement te halen. DEN HAAG Met in- van heden kunnen Nederlandse atleten ook IW (ijdens hun trainingen Q ivorden verrast met do pingcontroles. In aanvul ing op de gebruikelijke aangekondigde ontroles bij de nationale atletiekkampioenschap- pen, zoals het afgelopen weekeinde in het Houtrust Sport, zullen in sl' de toekomst ook zoge- 3p2 naamde vliegende briga des op pad worden stuurd. Dergelijke controles worden het buitenland al veelvul- J gebruikt in de strijd tegen R: I doping. Juist het afgelopen Sptjweekeinde werd bekend dat daarmee in Duitsland lang iag^niet het gewenste resultaat wordt bereikt. De door griep geplaagde Elly Isej van Hulst behoorde zaterdag The in Den Haag tot degenen die !n9op dopinggebruik werden ge controleerd. De nationale kampioene werd op de 1500 Acht atleten bij WK indoor DEN HAAG De Nederlandse atletiekploeg voor de WK- indoor bestaat uit zeker acht mensen. Ton Baltus (800 m), Yvonne van der Kolk (1500 m) en Robert de Brouwer (3000 m) voegden zich tijdens het NK in Den Haag bij het al ge plaatste vijftal Kulker, Van Helden (beiden 1500 m), Maas (ver), Cooman (60 m) en Van Hulst (3000 m). Cooman en Van Hulst verdedigen van 8 tot 10 maart in Sevilla de wereldtitel. De ploeg kan deze week nog groter worden. Tot 25 februari hebben de atleten de tijd te voldoen aan de limieten van de KNAU. meter verrast door Yvonne van der Kolk. Met Rob Druppers sneuvelde op de zelfde dag een andere „grote" nationale atletieknaam. Druppers won weliswaar zijn seriewedstrijd op de 800 me ter, maar hij drong niet door tot de finale. Als gevolg van een reglementswijziging drongen alleen de acht snel- sten tot die eindstrijd door en Druppers behoorde niet tot dat gezelschap. Ook Bart Hogendoorn van het Haagse Sparta zal zich za terdag 16 februari nog lang heugen. Kort nadat hij de bronzen medaille voor zijn prestatie op de 400 meter in ontvangst had genomen, werd hij door de organisato ren verzocht deze weer in te leveren. De winnaar van de ti oostfinale bleek sneller ge lopen te hebben dan Hogen doorn. En dat hadden de re kenmeesters even over het hoofd gezien. Hogendoorn was hevig teleurgesteld. „Dit is toch niet te geloven. De acht snelsten uit de serie kwalificeren zich voor de A- finale. De 'tweede' groep loopt in de B-finale. Je zou dus zeggen dat de beste acht strijden om het goud. zilver en brons. Maar dat blijkt een misverstand. Als iemand in die troostfinale sneller loopt dan iemand in de A-finale, wordt die zelfs nationaal kampioen. Dat is toch bela chelijk. Maar wat ik onbe hoorlijk vind, is dat ze mij eerst op het podium laten ko men en daarna doodleuk zeg gen: „Sorry, we hebben een fout gemaakt. Wil je je me daille teruggeven". „De term A- en B-finale is eigenlijk verkeerd", legde Arie Kaufmann, technisch directeur van de atletiekunie, uit. „De twaalf snelsten uit de serie kwalificeren zich voor de finale. En omdat er maar zes banen zijn, wordt die finale in tweeën afge werkt". ROB LANGEVELD Verder in deze sportbijlage: Urine van atleten voortaan niet meer in de groentela Elly van Hulst verlaat teleurgesteld het Houtrust- complex, nadat ziekte haar heeft genoodzaakt om na een 'valse start' verder uit te stappen. Nieuwe onthullingen over doping in DDR HAMBURG Het Duitse weekblad „Der Spiegel" komt in zijn uitgave van van daag met nieuwe onthullin gen over het gebruik van verboden spierversterkende middelen in de voormalige DDR. Volgens de nieuwe in formatie zouden de Oostduit- se kogelstoters Udo Beyer en Ulf Timmermann alleen al in het Olympische jaar 1984 res pectievelijk 3.325 en 3.955 milligram van het anabole hormoon oral-turinabol heb ben geslikt. Discuswerper Jtirgen Schuit kon met iets minder toe. De consumptie van discuswerpster Ilona Slupianek, die in 1977 al eens werd betrapt, zou in dat jaar 2.615 milligram hebben be dragen. De documenten die Der Spiegel publiceert, ko men voor in een boek van de vroegere discuskampioene Brigitte Berendonk dat in de zomer verschijnt onder de veelzeggende titel „Doping: Documenten, deel I: De Duit se bijdrage aan het bedrog". Degradatie in eerste divisie dreigt bij entree TOP Nederlanders goed op dreef bij AC Milan Korfballers varen wel bij terugkeer Wolsink Monique Velzeboer weer oppermachtig Foreholtetoont klassetegen OSC Dames van Olympla zijn op weg naar promotie Leiden verliest in slotseconden (ADVERTENTIE) ijzerwaren- vakhandel •Mil van een primitieve sneeuwschuiver voorziene baan-asslstent traoht zaterdag de overvloedige van de baan te poetsen. FOTO: ANP .BERTVILLE De In- hationale Schaats Unie geen extra maatrege- nemen om het olym- ch toernooi in Albert- Ée in goede banen te la- verlopen. Jean Hec- de officiële afgevaar- ■;de van de schaatsunie, igeerde nonchalant op half mislukte repetitie, afgelopen weekeinde de olympische piste Ird gehouden en waar- het zaterdag een chaos ird omdat de organisatie baan niet sneeuwvrij n houden. Een dag later - in er wel worden gere- ISU kan binnenkort een )ort van Ard Schenk, de 'cierlandse chef de mission fllf ar de Spelen, verwachten. 1 vroegere schaatskampioen ilt voor een driemanschap ïg over de baanverzor- lajng te geven. Eerdere sugges- 'vi van Schenk werden gene- )v erd. Het rapport is in eerste «antie bestemd voor het Ne- rlandse Olympisch Comité, henk wil ook via de ver- ellende nationale olympi sche comités druk op de schaatsunie uitoefenen. De olympische organisatoren krijgen begin december een herkansing. Twee maanden voor de Spelen worden in Al bertville wereldbekerwedstrij den voor vrouwen gehouden. De ijskwaliteit op de Bonke- vaart was zaterdag beter dan die op de besneeuwde baan van het stadje in de Savoie. Een groot aantal schaatsers achtte het niet verantwoord te starten. Mede door gebrekkige verzorging blijkt de baan al te zeer afhankelijk van de weers omstandigheden. Die waren gisteren aanzienlijk beter. Niettemin werd het program ma tot ergenis van schaatsers en coaches talloze keren gewij- Het gevaar school in de gerin ge dikte van de ijslaag. Bij een flinke afzet prikte de schaats door het ijs in het zand, waar in de buizenconstructie was gelegd. De dikte van de laag maakte het tevens onmogelijk de baan te schrapen. Bij mo derne kunstijsbanen liggen de buizen in het beton. De baan in Albertville is ietwat provi sorisch. omdat er na de Spelen in het stadionnetje niet meer zal worden geschaatst. De ISU maakt zich vooralsnog geen zorgen. „We hebben achttien dagen voor tien on derdelen", stelde Heckly. De Fransman maakt een reken fout. De Spelen duren van 8 tot 23 februari. Zestien dagen, daarvan zijn er ten hoogste veertien voor schaatswedstrij den beschikbaar. Heckly: „Als schaatsen onmogelijk is, wijzi gen we het programma. Des noods werken we beide 500 meters op een dag af. Het zal heus niet dagen achtereen sneeuwen". De weersomstandigheden in de „toegangspoort naar de ber gen" kunnen snel wijzigen. Heckly's optimisme wordt niet ondersteund door meteorologi sche rapporten. Zon en vries kou zijn condities die eerder uitzondering zijn dan regel. Een week sneeuw en regen is dat zeker niet. Voor de volgende repetitie is de hulp ingeroepen van de ijs meester in Inzeil. Schenk: „Die had dus dit weekeinde al aanwezig moeten zijn". De Ne derlander is van mening dat de Fransen er beter aan doen ook Nederlandse en Noorse ijs meesters om advies te vragen. Koss bewijst ook snelheid Basketbalcoach als bouwvakker VOORBURG De toeschouwers keken afgelopen zaterdag bij de basketbalwedstrijd tussen de dames van BW en Tonego vreemd op. Coach Lace Strong van de Voorburgse ploeg had zich uitgedost als bouwvakker. In stofjas, getooid met helm en gewapend met een schuurmachine en een bord met daarop de tekst „Let op: vrouwen aan het werk" nam de Ameri kaanse oefenmeester plaats op de bank. Strong volhardde gedurende het gehele duel in zijn koddige act en kwam na afloop voor de dag met een op vallende verklaring. ,,Ik vond dat wij vorige week tegen Den Helder veel te gespannen waren en dus zinde ik op een ma nier waardoor ik de druk een beetje van de ketel kon nemen. Vandaar deze outfit", ver klaarde de man die vorig jaar nog coach van het jaar was. De inventieve Strong creeërde inderdaad de juiste atmosfeer: zijn team tracteerde het zeker niet malse Tonego op een rui me nederlaag: 73-52. Phil Anderson deed voor het eerst sinds lange tijd weer van zich spreken met de eindzege in de ronde van de Middellandse Zee. FOTO: SP Lemond in aanval op werelduurtijd MARSEILLE Greg Lemond gaat het werelduurrecord aan vallen. Sinds de Amerikaan in de Tour 89 enkele schitterende tijdritten afleverde, is de geruchtenstroom over een aanval op het record van Moser steeds sterker geworden. In de voorbije wintermaan den gaf Z-ploegleider Roger Legeay de verhalen een officieel tintje: Lemond zou in het tussenseizoen allerlei testen hebben ondergaan, op zoek naar het meest geschikte materiaal en de aanval zou er mogelijk in augustus komen. Lemond: „Ik wil dat werelduurrecord wel proberen te verbeteren, maar het is in de eerste plaats een idee van Legeay. Ik vind trouwens dat hij nog al snel is geweest met het naar buiten brengen van onze plan nen. Er staat nog helemaal niets vast en er zijn nog maanden van testen nodig vooraleer er iets definitiefs kan vastgelegd worden". Andreas Kappes en Phil Anderson schreven afgelopen weekein de de wielerronden van Grote Prijs Luis Puig en Middellandse Zee op hun naam. Hilversum Trofee Op de drafbaan van Hilversum werd afgelopen weekeinde normaal gekoerst, evenals In Wolvega trouwens. Op de foto voert pikeur Grift het veld aan In de draverij om de Hilversum Trofee. FOTO: ANP Verwarring rond EK-plaatsing WIJCHEN De strijd om de Europese driebandenti- tel krijgt volgende maand in Dordrecht acht Neder landers aan de tafel. Het aanwijzen van de nationa le vertegenwoordigers duurde in Wijchen langer dan de finale-partij van het tweede en laatste kwalificatietoernooi. De Zweed Torbjörn Blomdahl versloeg in het drie uur duren de gevecht de Nederlander Louis Havermans met 15-1 13- 15 15-11 7-15 en 15-11. De KNBB had echter meer uren en gesprekken nodig om de twee extra plaatsen voor Ne derland in te vullen. In Dordrecht verschijnen in maart 32 driebanders aan de tafel, van wie veertien natio nale kampioenen, titelverdedi ger Torbjörn Blomdahl en de door de organisatie aangewe zen Frans van Kuijk al zeker waren van deelneming. Twaalf tickets werden toege wezen aan de beste spelers van de twee kwalificatietoernooi en. Nederland had na het toer nooi in Wijchen recht op acht deelnemers, van wie er zes vaststonden: Jaspers. Haver mans, Van Bracht. Van Kuijk, Broeders en Koorevaar De twee extra plaatsen moesten gisteren worden vergeven. De technische commissie had al voor het toernooi Van Crom- voirt, De Kleine en Van de Looy aangemeld, naar aanlei ding van hun prestaties bij het Nederlands kampioenschap. De driebandencommissie hield echter vol dat de beste Neder landers van de Europese rang lijst, Jos Bongers en Ben Velt huis, hun opwachting kunnen maken. De eerste moest het via de ra dio vernemen. Jaspers herstel de zich in Wijchen in de ver liezersronde door alsnog de strijd om de derde plaats berei ken. Die verloor hij van de weer opgebloeide Rini van Bracht. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande j Naam: Voorl: I Adres: >\\N Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank de slimme EHBO-kit naar: Naam: Adres: l I Postcode/plaats: I Stuur deze bon In een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11