addam verraadt radeloosheid Baghdad viert feest Israëlische bevolking ongeruster dan ooit Jrak en Israël voerden in 1988 geheim overleg' lanbod Irak kwam —oor sovjetunie >ch onverwacht 999 POORLOG EöidócSomxmt ZATERDAG 16 FEBRUARI 1991 PAGINA 9 1 gebruikt bij uimen olievlek JNGTON Saudi-Arabië gaat it Nieuw-Zeeland gebruiken bij ruimen van de olievlekken in de )e wol kan veertig maal haar ei- ivvicht aan olie absorberen. Het Donaghys Textiles had de spe- ntwikkelde wol juist een maand v jet begin van de Golfoorlog in naa die genomen. De op een na groot- h n de drie olievlekken die op de jrijven heeft intussen het Saudi- v chiereiland Abu Ali bereikt, iets >ezig (orden van Jubail, waar de groot- Ze ziltingsinstallatie ter wereld staat. 1 de installatie gesloten moet worden, volgens Saudische autoriteiten jk dat het water in Saudi-Arabië c tsoen moet. TEL AVIV Iraakse lei ders hebben in 1988 in ge heime gesprekken met een topfunctionaris van de Israë lische regering te kennen gegeven dat Baghdad bereid was pogingen te ondersteu nen om tot een Arabisch-Is- raëlische vredesregeling te komen. Volgens de krant, Yedioth Ahro- nothdie, die een aantal passages uit de verslagen van de gesprek ken afdrukte, nam voor Israël de toenmalige directeur-generaal van het ministerie van buiten landse zaken, Avraham Tamir, aan het overleg deel. Gedurende een periode van verschillende maanden sprak hij op lokaties in de VS en Europa met de Iraakse gezant in Washington, Nizur Hamdoun, minister van buiten landse zaken Tariq Aziz, vice- president Saadoun Hammadi en een naaste verwant van presi dent Saddam Husayn. Tamir, die in 1988 uit zijn functie op buiten landse zaken terugtrad, kon niet voor commentaar worden be reikt. De voormalige directeur- generaal voelde de Irakezen scherp aan de tand over hun mi litaire opbouw en hun politiek je gens Israël en Libanon. Aziz sprak zich blijkens de door de krant afgedrukte passages het duidelijkst uit voor vrede met Is raël. „Vrede betekent veiligheid en binnen het raam van een vre desregeling kunnen we tot eco nomische samenwerking in de regio komen. Maar deze vrede eist dat de Palestijnen op de Westoever en de Gazastrook een staat hebben en dat Israël zich te rugtrekt uit Libanon en de Go- lan-hoogten", aldus Aziz. Hamdoun zei tegen Tamir dat Irak bereid was een einde te ma ken aan de wapenwedloop in het Midden-Oosten, maar dat dan ook Israël en Iran hun bewape ning zouden moeten beperken. De Iraakse gezant onderstreepte dat de toen al aan de oppervakte getreden geschillen met Kuwayt „niet voortkomen uit territoriale ambities". Hij sprak er zijn ver trouwen over uit dat de conflic ten met het zuidelijke buurstaatje inclusief het grensgeschil „bin nen een inter-Arabisch kader" zouden kunnen worden geregeld. Paus vreest grotere spanningen volkeren VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II vreest dat de volkeren en na ties na de Golfoorlog „nog meer als vij anden" tegenover elkaar zullen staan. Hij verwacht dat door de oorlog de kloof tussen Noord en Zuid alleen maar groter wordt en dat bestaande spannin gen verergeren. Ook de dialoog tussen de godsdiensten wordt volgens de paus door de Golfoor log geschaad. De paus bracht zijn be zorgdheid tot uiting tijdens een geïm proviseerde toespraak tot geestelijken in Rome. Sinds het uitbreken van de oor log heeft het Vaticaan ongeveer veertig keer opgeroepen tot vrede in het Golf- gebied. Duitsland stuurt Turkije raketten KEULEN Twee Ameri kaanse transportvliegtuigen zijn gisteren met een lading Duitse luchtdoelraketten van uit Keulen naar Turkije ver trokken. Het Roland lucht doelsysteem vertrok met een week vertraging, nadat een Sovjetpiloot van een gechar terde Antonov-124 had gewei gerd de apparatuur naar een crisisgebied te vliegen. De Amerikaanse Galaxy-trans- portvliegtuigen worden ge bruikt omdat Duitse toestellen te klein bleken voor het ver voer van de omvangrijke Ro land anti-raketsystemen. talen t imn jn ei rd B rpotje« k( HINGTON Met e ko jrompte en radikale ,elf 1 sing van Saddam Hu- aanbod zich uit Ku- terug te trekken, Amerikaans presi- Bush vooral laten te£n een inmiddels voorkeur te hebben een militaire in lustri s van diplomatieke huis sing van de Golfcri- le wf ndha f nie|fwljzing weerspiegelt de een beduchtheid in Washing- in Israël en in Arabië, dat een ordelij- din erugtrekking van het °f 2ee leger onder bevel van ver m, een Irak oplevert dat )atze rmijn een tweede Golf- nsituj, onontkoombaar maakt, ngdurige en grootscheep- esterse militaire aanwe- 1 er «lid in de regio vergt en Ike oplossing van andere eten in het Midden-Oos- hjdt ai frustreren. Bush' ver- ng van Saddams voorstel V tevens op het grote ver- )ners,en dat de jongste dagen allieerde militaire kring ;roeid dat een gewapende in Kuwayt snel en effi- tot een algehele bevrij- wojvan dat land kan leiden. begeroot is dat vertrouwen dat rea^egin van het geallieerde "tloffensief een kwestie t in gaeen. zo niet van uren, is Saddam Husayn ook. aan de vooravond van is vcjrÓndoffensief een gecom- erug%rd vredesaanbod doet dat hel ugke ze d; De if een President Bush wees het Iraakse vredesvoorstel gisteren krachtig VaP Öe hand' FOTO: AP studie vergt over de vraag of het een reële aanzet is tot zijn aftocht uit Kuwayt, kon in het Witte Huis niet anders worden ontvangen dan als een door zichtige poging van Saddam om aan zijn zelf uitgelokte noodlot te ontsnappen. Nog voordat de publieke opi nie in Amerika gisteren de kans had gekregen hoop te putten uit de berichten uit Baghdad, probeerde president Bush een mogelijke verslap ping van de oorlogsbereidheid om te zetten in het tegenover gestelde. Zijn boodschap aan de Amerikanen en geallieerde regeringen was dat Saddam met zijn vredesaanbod zijn ra deloosheid toont, dat de kan sen op een militaire zege daar om beter zijn dan ooit en dat het minder dan ooit gepast is om nu ook van geallieerde kant aan concessies te denken. Reuk Hoewel het de afgelopen da gen steeds duidelijker was ge worden dat het Witte Huis zelfs met een onvoorwaardelij ke, onmiddellijke en volledige Iraakse terugtrekking uit Ku wayt niet echt gelukkig zou zijn, staat vast dat de VS zo'n eindresultaat van de oorlog zou moeten accepteren. Maar onaanvaardbaar voor Was hington is een 'pauze' in de oorlogshandelingen, waarin onderhandeld zou moeten worden over zo'n terugtrek king Het risico dat die onderhande lingen mislukken en dat Ame rika zijn eigen militairen en burgers en die van de geal lieerden weer zou moeten mo tiveren tot hervatting van de strijd, is veel te groot. Ook de internationale politieke coali tie tegen Irak zou 'in de pauze' gevaar lopen uiteen te vallen. Het huidige 'oorlogsmomen- tum', zoals dat in de VS heet, mag niet worden onderbroken. Onderbreking van de strijd is alleen acceptabel als die on derbreking voorgoed is en dus het definitieve einde van de strijd betekent. Bush' oproep aan de burgers en militairen van Irak tot een staatsgreep tegen Saddam, laat eveneens zien hoe ongelukkig de VS zou zijn met 'alleen maar' de ontzetting van Ku wayt. Ook uit die oproep, evenals uit zijn neiging om Saddams aan bod eerder als een aansporing tot een harde geallieerde lijn dan tot souplesse op te vatten, blijkt dat Bush een algehele militaire en politieke overwin ning op Saddam 'ruikt'. De Amerikaanse president neemt daarmee grote risico's. Als zijn reuk hem nu niet zeer snel in het gelijk stelt, zal Sad dam Husayns onmiskenbare concessie inzake Kuwayt hem in grote delen van de wereld toch uitnodigbaar maken als gesprekspartner. Moskou is reeds opnieuw met hem in on derhandeling, allerlei regerin gen en pressiegroepen zullen op een wapenstilstand gaan aandringen en in de Verenig de Naties zal het regenen van de nieuwe diplomatieke ma noeuvres. Verdienste Amerika dreigt zich met haar verder dan de VN-resoluties gaande oogmerken jegens Irak, als een coalitieleider te presenteren die meer op oor log uit is dan op vrede. Mocht zo'n oorlog inderdaad snel ko men en door de geallieerden gewonnen worden (of voorko men worden dankzij ontwik kelingen binnen Irak), dan is het 'gelijk' per definitie aan de winnaar. Maar als Bush gisteren door Saddam tot overmoedigheid zou blijken te zijn uitgelokt en als een grondoorlog toch nog voor beide kampen een voort slepend bloedbad wordt, dan kan mogelijk de dag van giste ren de verdienste krijgen die de kans had geboden de trage die te voorkomen. 'ELI» >KOU Voordat dat Husayn op- w voorwaarden had eld bij de terugtrek- van de Iraakse troe- uit Kuwayt, dacht ook in Moskou heel dat de oorlog voorbij De vrede, zo kort op bezoek van Gorbats- j speciale afgezant Pri- ov aan Baghdad, kon jens een aantal Mosko en maar aan een feit Banken zijn: Sovjetdi- jnatie had succes gehad Amerikaanse" bom- i hadden gefaald. de oorlog nog niet voor- ich lijkt de Iraakse hou- sinds het recente bezoek Primakov enigszins ver- ;ld. Tot dusver hield Hu-, keihard vast aan het 'unt dat Kuwayt histo- >ij Irak hoorde. Nu is op- g van de Iraakse bezet- ian toch eindelijk be- ikbaar geworden. :entering in de Iraakse iing komt ook voor het ilin onverwacht, gezien gewal feit dat Gorbatsjovs (rdvoerder Igatenko luttele ii tevoren nog had gezegd iet Seen v00r aanwijzingen tunnrn voor een Haakse terug- en ziking uit Kuwayt. lg ihedi t ove a na De Sovjetunie werkt momen teel aan een vredesplan voor het Golfgebied en dit week einde zal Moskou het middel punt zijn van koortsachtige di plomatieke activiteiten. Giste ren kwam de Iraanse minister van buitenlandse zaken Velay- ati in Moskou aan. Vandaag komt een drie man sterke de legatie van de EG met minis ter Van den Broek in Moskou aan en morgen arriveert de Iraakse minister van buiten landse zaken Aziz. Vooral van de besprekingen met de laatste lijkt Moskou veel te verwach ten. Mocht de Sovjetunie het in ge val van een spoedig einde aan de oorlog voor elkaar krijgen het publiek in binnen- en bui tenland te doen geloven dat dit de verdienste is van Mos kou, dan betekent dat voor Gorbatsjov een ongekend poli tiek succes. Een Sovjetcom mentator uit het progressieve kamp wees er onlangs op dat Gorbatsjov er door de jaren heen steeds in is geslaagd suc cessen in de buitenlandse poli tiek té benutten om de aan dacht van de rampzalige situa tie in het binnenland af te lei den. Nu het Sovjetvolk gebukt gaat onder een zware econo mische crisis en het buitenland zijn vertrouwen in Gorbatsjov heeft verloren na het legeropt- reden in de Baltische republie ken, zit de Sovjetleider te springen om een nieuw succes. Intussen groeit in de Sovjetu nie de kritiek op de VS, zon- President Gorbatsjov begroet in Moskou de Iraanse minister van buitenlandse zaken Vela^atf. der dat dit althans van officië le zijde gepaard gaat met een versoepeling tegenover Irak. Kort gezegd komen de Sovjet- bezwaren hierop neer: ja tegen de bevrijding van Kuwayt, nee tegen de vernietiging van Irak. In zijn kritiek op de VS ging de liberale regeringskrant Iz- vestia onlangs wel heel ver. Politiek commentator Kon- drasjóv maakte met name de Amerikanen uit voor moorde naars en hij beschuldigde de Sovjetleiders ervan dat zij in de smerige truckjes van Was hington zijn gestonken bij de ondertekening van de VN-re- solutie die de bevrijding van Kuwayt beoogde. Kondrasjov laakte de Amerikaanse metho de van oorlogvoering, waarbij de burgerbevolking van de te genstander wordt opgeofferd om de eigen soldaten te spa ren. Kondrasjov wees in dit verband op het Amerikaanse gebruik van de atoombom te gen de burgerbevolking van Japan in 1945. Democraten in de Sovjetunie vrezen voor een ongewenst neveneffect als Moskou in de toekomst de eer krijgt voor de vrede. Zij zijn bang dat het westerse publiek, verheugd over het einde van de oorlog, bereid zal zijn een oogje dicht te knijpen als het Kremlin op nieuw met harde hand ingrijpt in het naar onafhankelijkheid strevende Litouwen en de an dere Baltische republieken. Een inwoner van Baghdad schiet uit blijdschap in de lucht. F BAGHDAD Inwoners van de door geallieerde bombardementen zwaar geteisterde Iraakse hoofd stad Baghdad waren giste ren in een uitgelaten feeststemming na de aan kondiging van de rege rende Iraakse Revolutio naire Commandoraad dat Irak bereid is zich uit Ku wayt terug te trekken. Sommigen schoten uit vreugde hun geweren af in de lucht. In een arme wijk, waar eerder deze week ruim tien winkels door geallieerde bombarde menten werden verwoest, ver zamelden de bewoners zich spontaan op straat. Lachend spraken zij de hoop uit dat nu een belangrijke stap in de richting van vrede was gezet. Kuwaytse ballingen sceptisch op aanbod CAIRO/ROME/NICOSIA Kuwayti's in balling schap hebben gisteren sceptisch gereageerd op het nieuws uit Baghdad dat Irak bereid is zich uit hun vaderland terug te trekken. Ballingen in de Egyptische hoofdstad Cairo reageerden aanvankelijk verheugd, maar de twijfel sloeg toe toen de hele inhoud, inclusief de voor waarden, van de Iraakse ver klaring duidelijk werd. Walid al-Shatti, een Kuwaytse inge nieur die door de Iraakse inval in Cairo strandde, zei dat de verklaring na lezing alleen „lege woorden" leek te bevat ten. Al-Shatti noemde de voorwaarden „onmogelijk" en zei niet te verwachten dat er aan tegemoet gekomen zal worden. In Saudi-Arabië en Bahrayn leken Kuwaytse ballingen iets optimistischer. In Bahrayn fe liciteerden ballingen elkaar op straat en werd geroepen dat Saddam aan het eind van zijn Latijn is. Waleed al-Jeemaz, een 25-jarige Kuwayter die in Saudi-Arabië verblijft, zei dat Irak een eerste stap naar de bevrijding van Kuwayt lijkt te hebben gezet en dat Saddam daarmee een hoop soldaten het leven kan sparen. „De oorlog is afgelopen", meende een van hen. Militairen die afweergeschut bemannen schoten uit vreugde in de lucht, net als leden van de volksmilitie. Binnen korte tijd waren er ook veel toete rende auto's op straat. „God heeft eindelijk naar ons geluis terd. De oorlog zal snel afgelo pen zijn", zo zei een medewer ker van het Al-Rashid hotel, waar veel buitenlandse ver slaggevers zijn ondergebracht. Iraakse regeringsfunctionaris sen omhelsden elkaar, maar zij die met journalisten spraken toonden naast hoop ook voor zichtigheid, omdat de geal lieerden en Israël wel eens niet akkoord zouden kunnen gaan met de voorwaarden die Irak aan de terugtrekking uit Kuwayt verbindt. De functio narissen wilden niet zeggen in welke mate Irak de eventuele aftocht aan die bijkomende voorwaarden zal ophangen. Terwijl het communiqué door radio Baghdad wereldkundig werd gemaakt loeiden in de Iraakse hoofdstad de sirenes van het luchtalarm. Overdag leken geen bombardementen plaats te vinden, maar om tien voor half acht avonds, acht uur na de Iraakse aankondi ging, voerden geallieerde vliegtuigen weer een aanval uit op de buitenwijken van Baghdad. Ooggetuigen meld den zeker tien explosies, die de nachtelijke hemel verlicht ten. Het Iraakse luchtdoelge schut ging bijna drie kwartier te keer, ongewoon lang verge leken met reacties op eerdere aanvallen deze week. Voor veel Irakezen kwam het bombardement als een verras sing, omdat ze hadden gehoopt dat het voorstel van de Com-, mandoraad een eind aan de aanvallen zou maken. „Waar om vallen de VS weer aan, terwijl wij hen een uitweg hebben geboden", vroeg een Iraakse functionaris zich af. Worsteling Een Jordaanse demonstrant toont een zelf gemaakt plaatje van Saddam Husayn, die de Egyptische president Hosni Mubarak tij dens een partijtje worstelen de baas is. In Jordanië werd gisteren na de gebeden gedemonstreerd tegen de geallieerde aanval op Irak. FOTO: AFP vhcKictUiye+t. wceA Mensen vluchten. Elke dag weer. Op zoek naar een plek om te overleven. Zij kunnen niet zonder onze hulp. Stichting Vluchteling helpt. Help mee. Geef aan de collectant of stort op giro 999, Den Haag. STICHTING VLUCHTELING GIRO DEN HAAG (Van onze correspondente Willy Werkman) TEL AVIV Voor de Is raëlische bevolking was gisteren de mededeling van radio Baghdad over een eventueel terugtrek ken van het Iraakse leger uit Kuwayt reden tot nog meer ongerustheid dan voorheen. Na enkele uren van verwar ring kwam zowel de regering in Jeruzalem als de legerlei ding tot de eensluidende con clusie, dat Saddam Husayn juist nu zou kunnen overgaan tot de 'dodelijke verrassingen', die hij donderdag nog in het vooruitzicht stelde. Maskers bij de hand houden, was de ernstig gemeende waarschuwing aan ae bevol king, en op alles voorbereid blijven. Saddam Husayn zou, wordt in Israël gevreesd, tot zijn gevreesde wanhoopsdaad kunnen overgaan, nu zijn ei gen situatie moeilijk wordt en de Verenigde Staten en hun feallieerden ronduit nee heb- en gezegd tegen wat in Iraks ogen een opening had kunnen zijn tot een staakt-het-vuren in de Golf. Israels premier Shamir zei gis teravond, dat er voor slechts enkele minuten een vage hoop was, dat Irak de resoluties van de Veiligheidsraad over terug trekken uit Kuwayt zou opvol gen, maar dat de mededeling van de Revolutionaire Raad in Baghdad een duidelijke mislei ding was. Israël, dat op last van Washington op de achter ste rij moet blijven zitten, ver koos in eerste instantie niet in te gaan op het verband dat de Revolutionaire Raad in Bagh dad heeft willen leggen tussen het conflict in de Golf en de Palestijnse kwestie. Maar ook zonder woordvoerdersverkla ringen was het duidelijk dat Jeruzalem duidelijk opgelucht was, toen president Bush gis termiddag de voorwaarden van Saddam Husayn ronduit van de hand wees. „Amerika is gelukkig niet in de val gelo pen", was de opmerking van een politieke bron in de Israë lische hoofdstad. En de vrees voor druk op Israël de in 1967 bezette gebieden op te geven, is daarmee weer zij het tij delijk van de baan. Terwijl gistermiddag de we reld even feest vierde over de kans op een einde van de oor log in het Midden-Oosten, steeg voor Israels generaals de spanning. Nu een flink deel van Iraks leger door de geal lieerde bombardementen is verwoest, de grondoorlog voor de deur staat, en Saddam Hu sayn de kans uit handen is ge nomen alsnog een politieke overwinning te boeken, is in het militaire hoofdkwartier het scenario 'Saddam met de rug tegen de muur' uit de la gehaald. De ongerustheid voor meer Scud-raketten, mogelijk met onconventionele oorlogs koppen, is zo groot dat er zelfs gistermiddag vlak voor het ingaan van de Shabbat nog militair topoverleg was. Er kan alleen maar gespecu leerd worden over de vraag, waarom op ongeveer datzelfde moment minister van defensie Moshe Ahrens in een inter view met de Israëlische televi sie de niet mis te verstane op merking maakte, dat wat Is raël betreft, er niet meer ge wacht hoeft te worden op nog meer Irakese raketaanvallen. „Wat Irak ons heeft aange daan, is al erg genoeg", zei Ah rens. „Wij beslissen, wanneer en hoe wij zullen reageren. Wij wachten niet op toestem ming van Washington". De harde taal van Ahrens, juist nu, was opvallend en viel samen met de opmerking van premier Shamir, een dag eerder, dat de situatie, waarin Israël niet reageert op de Ira kese agressie, moet verande-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9