5ware strijd ^LO-fracties - f ids verongelukte skiërs lad niet vereiste diploma ANC beëindigt gewapende strijd 'm JITENLAND CcJdóe Commit ZATERDAG 16 FEBRUARI 1991 PAGINA 7 jrinaamse officieren in justitie •eigen met ontslag RAMARIBO Als de Surinaamse ering de ontslagaanvraag van de pro- eur-generaal aanvaardt, zullen ten nste vijf van de acht officieren van itie met onmiddellijke ingang opstap- Procureur-generaal Cecil de Randa- wil met ontslag omdat hij niet opti- ial kan functioneren door de houding minister Paul Sjak Shie van justitie •olitie. Sjak Shie erkent de collectie- eiding van het openbaar ministerie Er heerst een vertrouwenscrisis, ochtendblad De Ware Tijd meldde teren dat de minister benoemingsbe- iten nam zonder de procureur-gene- ervan in kennis te stellen. Westeuropese Unie wil defensieplan onder EG-leiding BRUSSEL - Het hoofd van de negen lidstaten tellende Westeuropese Unie (WEU) heeft gisteren voorgesteld zijn defensieorganisatie, die tot voor kort voornamelijk een sluimerend bestaan leidde, te plaatsen onder de leiding van de Europese Gemeenschap als de toe komstige militaire arm van de Ge meenschap. „Ik heb voorgesteld de hele organisatie van de WEU naar Brussel over te bren gen en haar te stellen onder de verant woordelijkheid van de Europese Raad (de 12 regeringsleiders)", verklaarde Wim van Eekelen, de Nederlandse se cretaris-generaal van de nu nog in Londen gevestigde WEU. De WEU-lidstaten zijn alle lid van zo wel de NAVO als de Gemeenschap, waarvan de laatste praat over manie ren om te komen tot een gezamenlijk buitenlands- en veiligheidsbeleid. Frankrijk, Duitsland en Italië hebben voorstellen gedaan om van de WEU de defensieorganisatie van de EG te ma ken. De besprekingen over een nieuw Europees Handvest hebben echter in Groot-Brittannië en Nederland de vrees doen ontstaan voor Amerikaanse ontevredenheid, als door de stappen van de EG de invloed van Washington door middel van de NAVO in Europa sterk zou worden teruggebracht. „Slovenië woensdag los van Joegoslavië" LJUBLJANA Slovenië gaat zich woensdag afscheiden van Joegoslavië. Volgens de Slo veense krant 'Delo' is door alle partijen een document voorbe reid dat volgende week door het parlement in Ljubljana zal worden aangenomen. Daar mee verliezen „Joegoslavische organen" in Slovenië al hun rechten. Bij de scheiding van Slovenië en Joegoslavië moeten de financiële banden volgens het internationale recht worden ontrafeld, aldus het document. Klimaatverdrag nog ver weg WASHINGTON Een Klimaatverdrag, bedoeld voor de bestrijding van het broeikaseffect, is nog ver weg. De eerste officiële gesprekken hierover, die 130 landen de afgelopen tien dagen in Was hington hebben gevoerd, zijn vooral moeizaam verlopen door de „zeer terughoudende" opstelling van de Verenigde Staten. Dat heeft P. Vellinga, die op het milieudepartement van minister Alders is belast met de internationale onderhandelingen over de strijd tegen het broeikaseffect, desge vraagd verklaard. Gebleken is dat de VS meer energiebronnen in na tuurgebieden willen exploiteren en dat energiebe sparing in het Amerikaanse beleid niet of nauwe lijks een rol speelt. De VS kennen 's werelds groot ste energieverbruik per hoofd van de bevolking. Ook de vertegenwoordigers van de landen in de Derde Wereld hebben zich wegens geldgebrek te rughoudend opgesteld. Braziliaanse politie legt hand op helft recordbuit BELEM Vijf dagen na de grootste bank overval uit de Braziliaanse geschiedenis heeft de politie in Belem de helft van de buit terug gevonden. In een vrachtauto bevond zich nog 1,7 miljoen Cruzeiros, ongeveer tien miljoen gulden. De politie heeft vijf mannen voor ver hoor meegenomen. Begin deze week beroofde een bende van vijftien a twintig Brazilianen een bank op het moment dat hun medeburgers uitbundig carnaval vierden. De buit bedroeg drie miljard cruzeiros, een record in de ge schiedenis van Brazilië. Ondanks de onmiddel lijke nabijheid van een politiebureau op slechts 100 meter afstand nam de bende rus tig de tijd om het geld in te pakken, terwijl buiten de feestvierende menigte door de stra ten hoste. [DON Bij zware ge- echten tussen rivalise- mde groepen guerrilla rijders van de Fatah- roep van PLO-voorzitter asser Arafat in Zuid-Li- anon zijn gisteren 29 do en en 52 gewonden ge- allen. rafat-getrouwe strijders be- ormden het huis van de te en Arafat rebellerende batal- nscommandant Abu Moham- ed Zaaroura in een stadje ren ten oosten van Sidon. De immandant werd doodge- hoten. Volgens een PLO- oordvoerder ging het om een recutie waartoe officieel op- racht was gegeven. Terwijl bataljonscommandant werd iliquideerd deden zich elders het plaatsje Qrayya en twee aburige dorpen hevige ge- echten voor tussen de rivali- rende Palestijnse facties, olgens zegslieden in Sidon ormde de ontvoering donder- agavond van Arafats hoogste [ficier in Zuid-Libanon de anleiding tot de strijd. Fatah- ipman kolonel Alaa werd door een groep dissidenten on der leiding van Zaaroura uit zijn appartement ontvoerd. Na tussenkomst van PLO-functio- narissen werd Alaa rond mid dernacht weer vrijgelaten. Alaa was gemolesteerd en had onder meer verwondingen aan het hoofd en een gebroken arm opgelopen. Geweld Het PLO-hoofdkwartier in Tunis stemde ermee in dat Zaaroura van zijn taak werd ontheven en diens 300 man sterke bataljon werd ontbon den, desnoods met geweld. De troepen van Alaa openden om vier uur in de ochtend de aan val op het bataljon van Zaar oura. De gevechten begonnen in de heuvels ten oosten van Sidon en breidden zich later uit naar het vluchtelingen kamp Rashidiyeh nabij de ha venplaats Tyrus. Getrouwe strijders Volgens de politie maakten beide partijen gebruik van houwitsers, mortieren en ra ketgranaten. Een PLO-woord- voerder zei dat de Zaaroura- getrouwe strijders zich na en kele uren hadden overgegeven en dat hun plaatselijke bevel hebber zich zal moeten verant woorden voor een PLO-tribu- naal. Ook in de dorpen zou de strijd inmiddels zijn geluwd. Bij de gevechten kwamen be- havle rivaliserende strijders ook zes burgers om het leven. In het zuiden van Libanon heeft de PLO ongeveer 6000 guerrillastrijders gelegerd. URIJS De Brabantse Berggids Joep Zegers, die toensdag met acht Ne- ■rlandse toeristen is ver- igelukt in de Zuidfranse lpen, beschikte niet over vereiste diploma's voor et hooggebergte. olgens gendarme-luitenant lichel Rattier in Briangon, >n van de bergers van de Ne- ïrlandse slachtoffers, had de slechts toestemming voor et organiseren van tochten ver uitgezette pistes. De laats van het ski-ongeluk, het lueyras-massief bij de Frans- aliaanse grens, heeft een ubbele kwalificatie. In de zo- ;r staat de keten aange- erkt als 'middelgebergte', ir 's winters als 'hoogge- ;rgte'. De Nederlandse gids vas niet gediplomeerd voor de aatste catagorie. „Dat wil zeg- |en dat zijn bevoegdheden niet erder gingen dan het begelei- len van mensen over vaste lergpaden, die weliswaar heel ïoog kunnen gaan, maar altijd iaden blijven. Het zijn tochten londer sneeuw en ijs, zonder peciefieke technische moei- jkheden". n afwachting van de defini- ieve conclusies van het offi- r®ls iële onderzoek naar de oor- ik van het ongeluk meent Franse bergpolitie toch dat een verscheidene fouten r gemaakt. Ondanks waar schuwingen van de gendarme rie en Meteo France voor ver hoogd lawinegevaar is de fk groep bij fraai weer vertrok- I ken voor een riskante skitocht IJl buiten de pistes. De Nederlan ders zouden langlaufpiste nummer 58 hebben moeten volgen, die leidt langs de be vroren meren van de Col Mal- rif. Om onbekende reden werd van het pad afgeweken. Aardschokken Het tijdstip waarop een riskan te en achteraf fatale helling werd overgestoken, was het ongunstigste van de dag. Rond vier uur was een drie meter dikke en verse sneeuwlaag door de zon opgewarmd tot een zeer instabiele massa. De gendarmerie vermoedt de groep tijdens de terugtocht vertraging had opgelopen, om dat „men anders zeker eerder was gepasseerd". Onbegrijpe lijk is dat de hele groep skiërs tegelijk werd bedolven. Bij la winegevaar is het een stelregel dat skiërs op ruime afstand van elkaar blijven. Op de plek van het ongeluk werd het overschot van de gids wel een paar honderd meter van de rest van de groep aangetrof fen. Vermoedelijk is hij voor uit gegaan om het instabiele sneeuwveld te testen. Het veld is gaan schuiven toen de rest van de groep tegelijk overstak. Niet uitgesloten wordt overi gens dat de lawine veroor zaakt kan zijn door lichte aardschokken, die woensdag middag in het bewuste gebied werden gemeten. Volgens de prefectuur in Gap ging het om twee schokken. Maandag was een soortgelijke schok geme ten met een kracht van vier op de schaal van Richter. Vol gens de gendarmewoordvoer der neemt dat niet weg dat de groep onvoorzichtig is geweest. Waarom vanuit de skihut waar de Nederlanders werden verwacht pas laat om kwart over negen 's avond alarm werd geslagen is even eens onbekend. Luitenant Ret- tier weet niet of de groep nog te redden was geweest wan neer zijn peloton eerder in ac tie had kunnen komen. „Het hangt van zoveel omstandig heden af. Sommige mensen worden na dagen nog levend onder de sneeuw vandaan ge- Voorzichtig Naar verluidt stond de Neder landse gids als serieus en voor zichtig bekend. Tijdens het verblijf van Nederlandse toe risten in zijn skihut werden regelmatig cursussen lawine gevaar en reddingsoefeningen gegeven. Volgens luitenant Michel Rattier staan de Neder landers niet bekend als brok kenpiloten. „Ze zijn niet roe kelozer dan anderen. Het is jammer dat nu een hele groep slachtoffer is geworden. Meestal gaat het om een of twee doden, dat zijn dan routi negevallen". Volgens Franse berggidsen zou de Nederlander over geen en kel Frans diploma beschikken. „Zelfs niet over dat voor het middelgebergte", aldus Roger Martin, zelf gids in het hoog gebergte in Briangon. „We hebben deze trieste zaak aan gekaart bij de instanties die de vergunningen van de verschil lende begeleiders en zich gid sen noemende mensen moeten controleren. We hebben niets tegen buitenlanders, maar als er wat strenger was gecontro leerd waren er negen doden minder geweest". Volgens de voorzitter van de gidsenbond zijn in de Franse Alpen verschillende ongedi plomeerde Nederlanders ac tief, evenals in de Ardèche en in de Cevennen. Geen van hen zou de vereiste papieren bezitten. De opleiding voor gids in Frankrijk is een van de zwaar ste van Europa. Pas na zeven jaar studie en stages kan het diploma worden gehaald aan de Nationale School voor Skiën en Alpinisme in Chamo- Fransman winnaar World Press Photo AMSTERDAM 'Rouwen In Kosovo' is de titel van de winnende inzending van World Press Photo 1990. De Franse fotograaf Geor ges Merillon maakte de nieuwsfoto (rechts boven) tijdens demonstraties in Kosovo. De illustratie toont rouwende mensen rond een man, die het slachtoffer is geworden van in grijpen van het Joegoslavische leger in de naar onafhankelijk heid strevende deelrepubliek Kosovo. De jury van de stich ting World Press Photo maak te de winnaar gisteren in Am sterdam bekend. De winnende foto is gekozen uit ruim elfduizend inzendin gen, ingestuurd door 1390 fo tografen uit 61 landen. Premier Lubbers reikt de prijs, een geldbedrag van 15.000 gulden, op 24 april uit bij de officiële opening van de tentoonstelling in de hoofdstad. Er zijn prijzen toegekend in acht categorieën. De Ameri kaanse fotografe Diana Wal ker, een van de winnaars, leg de in de categorie 'mensen in het nieuws' de Amerikaanse president George Bush vast (rechts midden), temidden sol daten in Saudi-Arabië. De bes te sportfoto is van de hand van de Ierse fotograaf Billy Stock- land. 'Eén voet op de grond' (links onder) is de titel van de foto, gemaakt tijdens het WK- voetbal in Italië. De Zwitserse fotograaf Hugues de Wurstem- berger 'Haute Couture in Paris' (rechts onder) maakte de beste fotoserie over kunst. Vier Nederlandse fotografen zijn bekroond. Parool-foto graaf Wubbo R. de Jong, dit jaar winnaar van de Neder landse foto-prijs De Zilveren Camera, heeft een derde prijs gewonnen in de categorie nieuwsachtergronden. Sake El- zinga won een tweede prijs in de categorie sport. Frans Mar ten Lanting en Gerlo Beernink wonnen beiden de derde prijs in respectievelijk de catego rieën natuur en dagelijks leven. )E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MAXICAANSE AFGODSBEELD QN825 Verbaasd aanschouwt Pierre Ponjard het reusachtige [afgodsbeeld en begerig flikkeren zijn ogen, wanneer hij de ontel- Jbare edelstenen, de talloze gouden banden, de tientallen zilveren "[platen ontdekt, die het beeld versieren. „Breng het beeld aan boord!" beveelt hij dan; „maar vlug, want de Spanjaarden zullen m\ versterking halen". Dat is geen gemakkelijke opdracht, maar Ie mannen van de „Le Renard" gebruiken de rolpaarden van het Spaanse geschut om het zware beeld over de hellingen te take len. Ze zwoegen in de brandende zon uren lang; er moeten bo men worden gekapt, struikgewas moet worden opgeruimd en slechts langzaam komt het beeld vooruit. Maar tegen het vallen van de avond kan het beeld toch aan boord worden gehesen. Dan laat Ponjard het anker hijsen en hij kiest zee... om zijn nood lot tegemoet te varen I Praag opent diplomatieke missie in Litouwen VISEGRAD Tsjechoslo- wakije gaat in Litouwen een semi-diplomatieke vertegenwoordiging ope nen. De Tsjechoslowaakse president Vaclav Havel verklaarde dit gisteren na afloop van een topont moeting in het Hongaarse Visegrad met de staats hoofden en regeringslei ders van Hongarije en Po len. De Tsjechoslowaakse missie gaat zich bezighouden met po litieke, economische en cultu rele vragen en zal functiona- ren in samenwerking met de ministeries van buitenlandse zaken in Praag en Vilnius, verduidelijkte Havel. De Tsjechoslowaakse president verklaarde dat Praag de naar onafhankelijkheid strevende parlementen in de Baltische republieken zal steunen. In de Sovjetrepubliek Litou wen heeft de bevolking zich vorig weekeinde in een refe rendum massaal uitgesproken voor onafhankelijkheid. Est land en Letland spreken zich 3 maart over dezelfde vraag uit. Moskou is fel gekant tegen het onafhankelijkheidsstreven in de Baltische republieken. De Sovjetunie heeft deze week haar ambassadeur uit IJsland teruggeroepen als reactie op het IJslandse besluit om Litou wen als onafhankelijke staat te erkennen. KAAPSTAD Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) is ermee akkoord gegaan zijn mi litaire activiteit in Zuid-Afrika te staken in ruil voor de belof te van de regering de vrijla ting van politieke gevangenen en de terugkeer van ballingen ter versnellen. Met de overeenstemming wordt een belangrijk geschil uit de weg geruimd dat dreig de het één jaar oude hervor mingsproces te dwarsbomen. „Dit helpt het onderhande lingsproces vooruit. Obstakels naar de verdere ontwikkeling van dit proces zijn weggeno men", zei de Zuidafrikaanse president F. de Klerk gisteren in een verklaring. Het akkoord werd dinsdag al bereikt tijdens 12 uur durende besprekingen tussen De Klerk en ANC-vicepresident Nelson Mandela. De bijzonderheden werden niet gepubliceerd om het kabinet en de ANC-leiding tijd te geven het plan te bestu deren. Het ANC is nu bereid een ein de te maken aan infiltraties van guerilla's in Zuid-Afrika en de opleiding van 'soldaten' te staken. Pretoria gaat over tot vrijlating van politieke ge vangenen en wil ballingen toe staan terug te keren naar Zuid-Afrika.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7