Parti jen laten toeters n bellen achterwege „Steeds maar weer opboksen tegen de trend" is GENLAND CeidaeSotwant ZATERDAG 16 FEBRUARI 1991 PAGINA 5 zou hebben tot enorme ruzies want feit is dat de overgrote meerderheid van onze partijle den op het CDA was afge knapt". Sindsdien was het echter op positie voeren wat de klok sloeg. Intussen, zo signaleert Beckers, verzakelijkte de sa menleving steeds verder. Een aantal bevlogen radicalen van het eerste uur, onder wie Roel van Duijn, keerde de politiek teleurgesteld de rug toe om te gaan boeren op het platteland. Beckers bleef, „omdat ik niet snel opgeef, ik ben een vol- houwer en wat ik mezelf steeds heb voorgehouden is dat we wel degelijk invloed had den. Niet alleen in de Kamer, omdat we daar met een goed verhaal kwamen, maar ook daarbuiten", tekent ze daarbij aan. „Want de basis van de partij is al die jaren springle vend gebleven. Mensen waren actief in wereldwinkels, in de vredesbeweging en in de mi lieubeweging. Als partij druk je ook op die manier je stem- Groen Links den. Het is jullie eigen verant woordelijkheid'. Ach ja, we hebben toch niet voor niets de vrijheid hoog in ons vaandel Het is een wat cynische vast stelling, maar volgens PvdA- voorlichter Aat Sliedrecht went alles, óók oorlog. „Helaas wel ja", verzucht hij. „Toen die oorlog een week oud was werd het hele leven in Neder land erdoor overheerst. De stemming was bedrukt, alle partijen vroegen zich af: wat doen we met de campagne? Maar inmiddels is de situatie weer genormaliseerd. Zoals de zaken er nu voorstaan kun je toch weer een vrij normale campagne voeren. Maar hefti ge uitspattingen zullen we ons niet veroorloven". Geworsteld De afgelopen twee jaar ston den in het teken van het sa mengaan van PPR, CPN, PSP en EVP in Groen Links en in grijpende veranderingen op het internationale toneel. De kruisraketten waartegen de PPR indertijd zo vurig protes teerde, vliegen nu door de straten van Baghdad en mili taire waarnemers kunnen hun enthousiasme over dat vernuft soms maar moeilijk onder drukken. De ineenstorting van de Oostbloklanden heeft in de westerse wereld zoveel zelfge noegzaamheid teweeg ge bracht dat de Japanner Fu- koyama repte van de 'eindzege van het kapitalisme'. En in Nederland is de milieuhausse alweer achter de rug. De omstandigheden voor een krachtige heropleving van het PPR-gedachtengoed, maar dan binnen Groen Links, lijken al met al nog niet echt aanwezig. Ria Beckers houdt, echter moed. „Ik geloof niets van dat verhaal van Fukoyama", zegt ze beslist. „Die zelfgenoeg zaamheid zal echt wel weer overgaan en de geest van de jaren zestig zal terugkomen, alleen in een wat andere vorm. Vroeg of laat moet toch het besef doorbreken dat het ongebreidelde consumentisme van deze tijd een veel te hoge prijs heeft? Het kan alleen wat langer duren dan ikzelf vroe ger altijd gedacht heb. Maar ook dat leer je naarmate je ou der wordt: je stelt je verwach tingen meer en meer op de lange termijn". PAUL KOOPMAN sturen en (indirect) de Eerste Kamer. Het belang van de Ne derlandse politiek valt immers helemaal in het niet vergele ken bij de enorme belangen die in het Golfgebied op het spel staan. Zelfs nu een staakt- het-vuren in zicht lijkt te ko men zijn de 'grote drie' niet van plan hun oorspronkelijke sobere opzet te laten varen. CDA-campagneleider Kees Bremmer vindt het vanzelf sprekend dat de partijen de strijd om hun eigen hachje on dergeschikt maken aan de ge beurtenissen in het Midden- Oosten. „Ik denk dat veel kie zers het niet zullen begrijpen als we ons niets van het Golf- conflict aantrekken. Onze campagne wordt dan ook ge kenmerkt door soberheid, in getogenheid, waardigheid, een zakelijke aanpak en een be perking van de activiteiten tot het strikt inhoudelijke. Dat be tekent onder meer dat bij ver kiezingsbijeenkomsten uitbun digheid en feestelijke omlij stingen met fanfares en 'dans mariekes' worden vermeden". Ook bij de VVD staat het' be grip soberheid in de aanloop naar de verkiezingen centraal. „Weliswaar gaan alle activitei ten die we hadden gepland ge woon door", zegt campagnelei der Dick van Kalkeren, „maar met de aankleding daarvan doen we het rustig aan. Dat betekent dus: geen majorettes, geen toeters en bellen en geen swingende muziek. Er zijn on getwijfeld een heleboel men sen die het overdreven vinden dat we ons in verband met de Golfoorlog enigszins inhouden, maar je moet er rekening mee houden dat er ook kiezers zijn die zich aan een spetterende campagne zouden ergeren. Kalmpjes aan dus. We moeten zien te voorkomen dat het aanzien van de politiek wordt geschaad". Overigens geeft Van Kalkeren toe dat hij met zijn team nu en dan wel een oogje toeknijpt. „Tegen een VVD-afdeling in Limburg die tijdens het carna val per se een hoempa-orkestje wilde uitnodigen, zeiden we: 'we raden het af, maar als jul lie het met alle geweld willen, dan zullen we het niet verbie DE MYSTERIEUZE MIJN De oorlog heeft voor de PvdA ook nog een andere betekenis. Omdat de partij zo geworsteld heeft met de Nederlandse deelname aan de oorlog valt er volgens Sliedrecht het één en ander uit te leggen aan de kie zers. „Om dat probleem kun je niet heen. Hoewel ons partij congres twee weken geleden overduidelijk steun heeft uit gesproken voor het fracties tandpunt, moeten we een ver dere discussie daarover niet uit de weg gaan". Sober is de PvdA in elk geval met de optredens van partijlei der Wim Kok. De vice-pre- mier bezoekt slechts drie ver kiezingsbijeenkomsten, wat een beetje mager afsteekt bij de zes spreekbeurten van mi nister Ien Dales en de acht verkiezingsoptredens van staatssecretaris Hans Simons. Doen Dales en Simons het dan vele malen beter bij de achter ban dan Kok? Dat bestrijdt Sliedrecht met klem. „Alle af delingen willen natuurlijk 't liefste Kok zien, maar we heb ben zijn aandeel in de campag ne bewust beperkt. Want als je de partijleider inzet, drukt de landelijke politiek een wel heel zwaar stempel op de cam pagne. Door de tussenbalans en de Golfoorlog dreigen lan delijke thema's toch al de bo ventoon te voeren". Ernst Bakker, de man die kan bogen op een rijke ervaring als 'verkoper' van D66, kan een lach niet onderdrukken als Minister Hedy d'Ancona is een van de landelijke troeven die de PvdA uitspeelt in de campagne voor de provinciale staten.foto: sp hem wordt gevraagd of ook hij de komende twee weken be scheidenheid preekt. „Onze campagne is niet ingetogener dan anders, of het moet zijn dat ons budget zeer sober is, want we hebben momenteel maar 145.000 gulden ter be schikking. Dat geroep over so berheid geldt vooral voor het CDA, dat bezuiden de grote ri vieren gewend is campagne te voeren met dansmariekes en hoempamuziek. Aan dat soort dingen hebben wij toch al nooit meegedaan. We werken ook niet met een reclamebu reau; ten eerste omdat we er geen geld voor hebben en ten tweede omdat we denken dat de kiezers daar wel doorheen prikken. Het is naïef te den ken dat je mensen aan je kunt binden met een ludiek tv-spot- je of een lel van een adverten tie". Niet vrolijker „Natuurlijk kun je niet voor bijgaan aan de oorlog in de Golf, de economische proble men en de tussenbalans", meent Bakker. „Daarom is het de bedoeling dat Hans van Mierlo op diverse plaatsen in het land zijn gezicht zal laten zien. Hij heeft niet voor niets gezegd dat in tijden van crisis een politicus de laatste is die de moed mag opgeven. Men sen hebben in deze tijd ver moedelijk meer dan anders be hoefte aan contact met politici, dus moet je zorgen dat die er zijn, dat ze aanspreekbaar zijn". Maarten van Poelgeest, cam pagneleider van Groen Links, zegt evenals Bakker dat ook de presentatie van zijn partij „niet soberder en niet vrolij ker dan anders" zal zijn. „Wij hebben trouwens geen traditie van toeters en bellen", aldus Van Poelgeest. „Spectaculaire evenementen hoeven de kie zers niet van ons te verwach ten. Van 23 februari tot 5 maart houden we elke dag een provinciale verkiezingsbijeen komst waarbij een kamerlid aanwezig zal zijn, telkens in een andere provincie. Toespra ken en discussie vormen de hoofdmoot van die avonden. Verder doen we het een en ander aan werving via adver tenties in dagbladen en daar mee heb je het eigenlijk ge had". Toch speelt de Golfoorlog een belangreijke rol in de campag ne van Groen Links. Inhoude lijk wordt wél vuurwerk ver wacht. Groen Links is immers de enige partij in het parle ment die tegen de Nederlandse deelname aan de Golfoorlog is. „Als centraal thema hadden we gekozen voor de slogan 'Kies groene mensen in uw provinciebestuur!' Daarmee wilden we onze radicale mi- lieupolitiek benadrukken", al dus Van Poelgeest. „Maar dat onderwerp wordt nu volledig ondergesneeuwd door de Golf oorlog. Jammer, maar logisch. Ik verwacht tijdens onze ver kiezingsavonden vooral felle discussies over de oorlog". Niet landelijk Waar partijen als CDA, VVD en PvdA zich tot soberheid moet dwingen, kunnen de kleine christelijke groeperin gen terugvallen op hun na tuurlijke houding. SGP, GPV en RPF gaan zich nooit te bui ten aan frivoliteiten, ook niet aan de vooravond van verkie zingen. Daar hebben zij geen Golfoorlog voor nodig. Wel heeft het GPV zijn afdelingen opgeroepen „terughoudend te zijn met cabaretteske toestan den". Voor het overige geldt bij het GPV al evenzeer als bij de SGP de stelregel dat het bij provinciale- statenverkiezin gen ook inderdaad om provin ciale zaken moet gaan; men wijst de neiging van de grote partijen om de landelijke poli tiek in de provincie voort te zetten van de hand. „Helaas bestaat de gewoonte de provinciale politiek te laten overschaduwen door de lande lijke", zegt medewerker De Bruine van de Tweede-Ka merfractie van de SGP. „Wij doen daar bewust niet aan mee. Er bestaat dan ook geen landelijke coördinatie voor de campagne; die wordt op pro vinciaal niveau gevoerd. Onze fractievoorzitter Van der Vlies houdt overigens wel enkele spreekbeurten De RPF daarentegen legt juist doelbewust een verband tus sen de provinciale verkiezin gen en de landelijke politiek omdat de uitslag van de ver kiezingen op 6 maart ook de samenstelling van de Eerste Kamer bepaalt. Het gelaat van RPF-senator Schuurman siert dan ook de landelijke folder die de RPF verspreidt. DICK VAN RIETSCHOTEN j-vj ieckers zal er traan om laten andaag de ieke Partij 3 talen (PPR) ten SS wordt «tol iaën. Vijf maal 3 zij de 1 iezingskar, de irsjie keer als 'first van Groen «jfr Tot een 35Ï itige heropleving >vj laar fj ïoedepartij (in •si i nog goed voor nol! i kamerzetels) is 35e"j chter nooit r,'.4 men. Vanuit in oude luister tï! elde boerderij in 'ra, letuwse tr enoijen blikt zij op een lange, 2^ tten strijd. „De i' ie jaren was het igeu rinteren, in de 9e'j op betere >jï. PPR VANDAAG TEN GRAVE GEDRAGEN SSi Jr.» ENOIJEN Ria ;r^ is leunt zwaar op de ftste tafel die midden bijkeuken staat, handen warmt ze jf .i en mok koffie, waar n kraag versgeklopte Buiten zijn de ak- n" wit, wit is de lucht ma eeuw stuift hoog op de tochtende bui- ,Denk je dat je 'jjhuis kunt komen?", ze bezorgd. „Op zoals deze kun je m ingesneeuwd raken, kom je het erf niet af, geïsoleerd ben je mme Ook de boeren ko- 1 i bij dit soort weer hun ei niet meer uit". gelijkenissen met de Haagse politiek en vandaag is zo'n dag, want het gevoel alleen te staan kent Beckers wel uit de Tweede Kamer. Steeds weer moest ze immers daar het gevecht voeren tegen de bier kaai, voortdurend hield ze daar dat 'andere verhaal'. En dan die grote partijen, die al tijd maar als hereboeren in hun eigen veilige huis bleven zitten. Hoogst zelden was er ie mand die op de achterdeur van de PPR klopte en vroeg: zullen we samen wat sneeuw ruimen? „De laatste jaren was het over winteren", verzucht Beckers. „Na de val van het kabinet Den Uyl in 1977 was het voor ons één grote aaneenschake ling van opboksen tegen de trend. Zo voelden we het ook. We hadden de overtuiging dat we het moesten volhouden omdat er wel weer nieuwe kansen zouden komen. Maar de PvdA keek altijd met een schuin oog naar de mogelijk heid om weer regeringsverant woordelijkheid te dragen. Zij trokken naar het politieke midden en wij kwamen meer en meer alleen te staan. De laatste maanden en dat is echt uniek hebben we zelfs geen wisselwerking meer met de linkervleugel van de PvdA. Ze denken kennelijk dat ze het zich kunnen permitteren om zich helemaal niet meer om onze standpunten te be kommeren...". Lubbers Het heeft de PPR eigenlijk hooit echt meegezeten. Meteen al bij zijn geboorte werd de partij in de steek gelaten, aan gezien talloze prominente poli tici uiteindelijk afhaakten toen de oprichting dóór was. Omdat Cals, Westerterp, Mommer- steeg en ook de jonge Lubbers in 1968 toch geen fiducie ble ken te hebben in een afsplit sing van de KVP, kreeg de PPR niet de grote impuls waarop zo vurig was gehoopt. „Ik denk dat voor deze men sen uiteindelijk ook de eigen positie en carrière zwaar heeft gewogen", meent Beckers. „Achteraf begrijp ik dat heel goed, want het was toch een groot waagstuk die PPR, een enorm risico. En tja, als Lub bers wèl een partijgenoot van me was geworden...". Lacht: „Maar daar word ik nooit zwe tend van wakker hoor! Lub bers en ik praten daar eigen lijk nooit over. Wel heb ik bij sommige debatten wel eens ge dacht: er speelt onderhuids iets bij hem mee. Dat is dan ook alles". De PPR maakte een aarzelen de start en slaagde er niet in grote groepen confessionelen aan zich te binden. Wel rukten de geitewollen sokken en handgebreide truien op. Bec- 5 ERE CAMPAGNES VOOR STATENVERKIEZINGEN ?E« i ;chri,f Cr kers, over die periode: „Het was gezellig en gemoedelijk, men ging onconventioneel ge kleed en op de congressen we melde het altijd van de kinde ren. Wat dat betreft hebben we ook wel aanleiding gege ven voor het geitewollensok- ken-imago dat de PPR altijd is opgeplakt. Neem nou maar het oud-kamerlid Michel van Winkel die overal zijn hondje mee naartoe nam. Op een goed moment wilde hij het beestje zelfs in de kamerbankjes laten plaatsnemen!". Verandering De jaren zestig gaven Beckers het idee dat snel alles anders zou worden en dat de PPR daarbij een rol van betekenis kon spelen. Maar ook hier dringt zich het beeld op van glibberige wegen en dichtge- sneeuwde ramen. „Al die structuren die wij wilden ver anderen bleken veel taaier en harder dan we dachten", zegt ze nu. „De samenleving zou stranden als er geen radicale veranderingen kwamen, daar waren we van overtuigd. Dat het verkeer zou vastlopen konden we toen op onze klom pen aanvoelen. Maar wat we over het hoofd zagen was dat de autoforensen twintig jaar later gewoon hun ontbijt en scheerapparaat mee de file in zouden nemen. De mens is nu eenmaal creatief in het voor uitschuiven en omzeilen van pijnlijke keuzes". Een kleine vier jaar mocht de PPR van de macht proeven, dat was na de verkiezingso verwinning onder leiding van Bas dè Gaaij Fortman in 1973, die maar liefst zeven kamerze tels opleverde. Het waren moeizame jaren, waarbij vol gens Beckers een kwart van de partij steeds riep dat de ge nomen kabinetsbesluiten on aanvaardbaar waren en de PPR daarom maar uit de rege ring moest stappen. Toen het kabinet Den Uyl vervolgens in 1977 struikelde over de grond- politiek was volgèns Beckers een breuk met de regeermacht onvermijdelijk; het CDA werd uitgesloten als mogelijke coali tiepartner. CDA-voorman Van Agt vond dat allervermakelijkst. „Het PPR-jongetje weigert verder te voetballen en verlaat het speelterrein. Wij zwaaien het ventje vriendelijk uit", sprak hij plechtig. De kiezers konden de manoeuvre blijkbaar min der goed waarderen want de PPR duikelde bij de daarop volgende verkiezingen van ze ven naar drie zetels. Beckers, een tikje verongelijkt: „Wat we nooit zullen weten is wat er gebeurd zou zijn als we wèl in een nieuw centrum-links kabinet hadden willen stap-- pen. Ik ben bang dat dat geleid '3 Cl" HAAG Komende dag barsten de cam- es los voor de verkie- n van de provinciale i die op 6 maart zul- worden gehouden. ,J [jjüijk is 'losbarsten' geen goed werk- d, want de grote par- CDA, PvdA en VVD lien met elkaar afge- llle®ken dat ze zich dit- !n' jj I bij het werven van ers zoveel mogelijk uitbundig gedrag zul- onthouden. eiding tot deze ingetogen- is de Golfoorlog. Die 5 It weliswaar ver van het enhof en de provinciehui- maar er zijn per slot van fiing Nederlandse militai- bij betrokken. En je weet TT? nooit of er kiezers zijn lich vol walging van de 2.47 lek zullen afwenden, als 2 47 ""tijen zich met vliegend del en slaande trom zou- 2.97 opmaken voor de verkie- 8 71 van nieuwe provinciebe EN WISKE Ria Beckers: „Vroeg of laat moet toch het besef doorbreken dat het ongebreidelde consumentisme van deze tijd een veel te hoge prijs heeft? Het kan alleen wat langer duren dan ikzelf vroeger altijd gedacht neb". foto: cees verkerk

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5