Avondspits chaotisch Verplichte ipvang van daklozen" Kort geding aangespannen tegen weekblad door Surinaamse agenten Huisartsen gaan zorgvuldig om met toepassen van euthanasie „Koopkrachtpakket ziet er redelijk uit" Onderzoekers op scherp na beving Steid&iQowianl ZATERDAG 16 FEBRUARI 1991 PAGINA 3 isen ijsmuller trekt Jlkcarrier vlot JIDEN Het bergingsbe- Wijsmuller uit IJmuiden is steren in geslaagd de Joego- sche bulkcarrier Jugovo de kust van Mauretanië te trekken. Het 253 meter i schip liep vorige week met 88.000 ton ijzererts aan de d op bijna twintig kilometer kust. De Jugovo was on- _j van Nouadhibou naar terpen, toen het door nog -kende oorzaak uit de koers lie] rd iale&\ zon. Bij een duikinspectie heeft luller slechts geringe scha- ji het schip vastgesteld. De jvo zet de reis naar Antwer- op eigen kracht voort. Shell wil kantoor aan ANC verkopen ROTTERDAM/JOHANNESBURG Shell Zuid-Afrika is in onderhandeling met de anti-apartheidsorganisatie ANC over de verkoop van het hoofdkantoor in Johannesburg. Als de verkoop door gaat zullen Shell Zuid-Afrika en het ANC het kantoorpand nog een halfjaar delen in afwachting van de oplevering van het nieuwe Shell-kantoor in een buitenwijk van Johannesburg. Pikant detail is dat tegenstanders van het Zuidafrikaanse apartheidsregime in Europa jarenlang hebben gedemon streerd tegen de aanwezigheid van Shell in Zuid-Afrika. Shell heeft altijd geweigerd zich terug te trekken uit Zuid-Afrika. AMSTERDAM Zeven Surinaamse agenten die hun land onlangs ont vluchtten hebben een kort geding aangespannen tegen Vrij Nederland. Het geding dient aanstaande woensdag. De agenten willen rectificatie afdwingen van een artikel van 5 januari over de vergeefse pogingen van de Su rinaamse justitie om op te tre den tegen corrupte militairen. Volgens de advocaat van de agenten' willen de zeven dat duidelijk wordt dat zij zich volledig distantiëren van het artikel. Een op 6 februari ge plaatste verklaring van VN waarin staat dat de betrokken agenten niet de informanten zijn van het blad, is voor hen onvoldoende. De agenten den ken dat het artikel hen zal schaden bij sollicitaties. Ook vrezen zij dat het van invloed kan zijn op de beslissingen die" door justitie nog moet worden genomen over hun verblijf in Nederland. In het betrokken artikel wordt onder meer ge meld dat Surinaamse agenten naar Nederland zijn gevlucht en „kilo's dossiers" hebben meegenomen die belastend zouden zijn voor Surinaamse militairen. Inlichtingen Spoorwegstaking treft België UTRECHT Bij de Belgische Spoorwegen wordt van maan dagavond 18 februari 22.00 uur tot dinsdagmorgen 19 februari 06.00 uur gestaakt. Daardoor zullen er geen doorgaande rei zigerstreinen kunnen rijden tussen Nederland en Frank rijk. Reizigers die met de Eu rocity Etoile du. Nord van 18.36 uur uit Parijs komen, kunnen na aankomst in Ber- chem/Antwerpen om 21.57 uur met een treinvervangende bus doorrijden naar Roosen daal. De nachttrein Amster dam-Parijs gaat op 18 februari niet verder dan Roosendaal. >C PLEIT VOOR ASIELBELEID hei di duiF' doo wer t vo RECHT Alle landen West-Europa moeten plicht worden een be- het ld percentage dak- en J lislozen op te vangen, derland zou hierbij het jede voorbeeld moeten /en en volgend jaar tien Vangcentra moeten ope- vindt het Vrijzinnig Pro- ants Centrum (VPC) in le k echt dat hiertoe dit najaar voorstel zal indienen bij vergadering van EG-minis- i van volkshuisvesting. Het we' e voor een quotering is af- van het beleid voor zij ilzoekers. „Dak- en thuislo- zijn eigenlijk asielzoekers eigen land. Hun asiel is de lat", zegt Hans Heijkoop 1 het VCP, dat zich al jaren omkommert over de dak- en Wa islozen. jkoop irriteert zich mate- aan het winterse medelij met de dak- en thuislozen, ke winter weer horen ïkkioie woorden, maar als het om subsidie voor plannen gaat krijgen we geen cent. Vorig jaar had iedereen de mond vol van sociale vernieuwing, nou, ik heb nog geen cent gezien". Heijkoop is niet langer van plan te achten op initiatieven van de overheid. Samen met de Habitat International Coali tion (HIC) in Den Haag heeft hij een voorstel in voorberei ding dat het groeiende leger van dak- en thuislozen moet indammen. Zwerfgedrag Volgens onderzoek van prof. P. Heydendael van de univer siteit van Nijmegen zal het aantal thuislozen de komende tien jaar groeien van dertig- naar ruim vijftigduizend men sen. Heijdendael schat dat een kwartmiljoen mensen in soci aal-maatschappelijke proble men zit. Omdat de hulpverle ning er niet altijd in slaagt om deze mensen op het juiste spoor te zetten, kunnen zij in 'zwerfgedrag' vervallen. Soms is dat eten uit vuilnisbakken en slapen in portieken, veel Dak- en thuislozen zouden in West-Europese landen volgens het VPC niet op een station moeten bivakkeren maar moeten worden opgevangen in te openen opvangcentra. foto: dijkstra vaker echter bestaat zwerfge drag uit het trekken van het ene naar het andere onbestem de pensionnetje. Volgens on- derzoekgegevens verblijven er ongeveer 8000 thuislozen in professionele instellingen en zwerven er 22000 rond. Op deze laatste, meer onzichtbare, groep willen het VPC en de HIC zich richten. Door een in tensievere samenwerking tus sen alle vormen van hulpver lening die denkbaar zijn, wil len zij voorkomen dat mensen blijvend buiten de boot vallen. Bij zwerfgedrag zouden huis artsen, maatschappelijk wer kers of medewerkers in buurt- winkels de thuisloze moeten doorverwijzen naar een cen trum voor dagopvang. Heij koop: „Net als asielzoekers zouden deze mensen tijdelijk moeten worden opgevangen. Tijdens de opvang moet beke ken worden wat het probleem is waarmee de thuisloze kampt: echtscheiding, versla ving, huurschulden of wat dan ook. Van hieruit kunnen we de thuisloze gerichte hulp ge ven en wordt hij of zij niet van het kastje naar de muur ge stuurd". Heijkoop hoopt dat volgend jaar reeds in tien plaatsen in Nederland opvang centra zullen verrijzen. „We zijn al in overleg met woning corporaties en de reacties zijn positief". De Nederlandse opvangcentra zouden als voorbeeld moeten dienen voor andere landen in West-Europa. Voor het onder zoeksteam van prof. Heijden- daal zijn de plannen van het VPC en de HIC nieuw. In een eerste reactie zegt één van de onderzoekers het plan nogal ambitieus te vinden. MONIQUE VAN DE VEN UTRECHT Het over grote deel van de huisart sen voldoet bij de toepas sing van euthanasie ,,op adequate wijze" aan de in houdelijke zorgvuldig heidseisen. De inspecteur van de volksge zondheid in Noord-Holland, G. van der Wal, concludeert dit in een tweede publikatie over een onderzoek onder 670 huis artsen van de vakgroep huis artsgeneeskunde van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hetzelfde onderzoek wees uit dat de Nederlandse huisartsen ongeveer 2.000 keer per jaar euthanasie of hulp bij zelfdo ding toepassen. De schattingen van het aantal gevallen lagen tot nu toe tussen de 5.000 en 20.000. De inhoudelijke zorgvuldig heidseisen betreffen de vrij willigheid en weloverwogen heid van het verzoek om eu thanasie, een duurzaam ver langen naar de dood en de on draaglijkheid of uitzichtloos heid van het lijden. Bij het on derzoek zijn daar gegevens over gevraagd met betrekking tot de laatste keer dat de huis artsen euthanasie hadden toe gepast. Het initiatief voor het eerste gesprek ging in 83 procent uit van de patiënt en in 6 procent van familieleden. De huisarts nam in 10 procent het initia tief. In 98 procent van de ge vallen waarin proces-verbaal was opgemaakt (dat gebeurt als de huisarts geen „natuurlij ke dood" invult op de overlij densverklaring) stond dat het initiatief van de patiënt zelf kwam. Volgens Van der Wal kan worden gesteld dat de meeste huisartsen niet over één nacht ijs gaan. Zinloos lijden was de meest voorkomende reden van de patiënt om om euthanasie te vragen. Ook ondraaglijk lijden en angst voor of het voorko men van ontluistering werden vaak genoemd. Dat was veel minder vaak het geval met pijn of de angst er voor en het niet langer tot last van de fa milie willen zijn. In de proces sen-verbaal kwam in meer dan de helft van de gevallen „ondraaglijk lijden" als de be langrijkste reden voor, in 20 procent pijn en in slechts vier procent zinloos lijden. Van der Wal tekent hierbij aan dat on draaglijk lijden wellicht een door justitie „gewenste" reden is en „pijn" het meest invoel bare en meest begrijpelijke ar gument voor niet-artsen. (ADVERTENTIE) elgische spaarders reg uit Nederland IVASTENAKTIE steunt jaarlijks ±450 kleinschalige sociale projekten in de Derde Wereld. GIRO 5850 te amersfoort. banknr. 70.70.70.147 ei RUSSEL De Belgische v laarders stellen weer ver- ouwen in de Belgische frank, bet e halen daarbij zelfs hun ver- logens terug uit het buiten- i nd. Terwijl er in 1989 nog 38 miljard versluisd werd aar ondermeer Luxemburg Nederland kwam er vol- zocÉens het pas gepubliceerde larverslag van de Belgische lationale Bank in 1990 68 mil- ird frank terug. Het is de eer- te keer sinds het begin van de aren zestig dat er op het vlak an het effectenverkeer een verschot gerealiseerd werd. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De minis ters waren na afloop van de vergadering opvallend optimistisch. „Het koop krachtpakket ziet er rede lijk uit", aldus minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid. „Het kostte bij iedereen in het kabinet een beetje pijn en moeite maar we komen er wel uit". „We zijn een stuk verder ge komen", aldus milieuminister Alders die werd bijgestaan door Andriessen. Minister Kok was wat terughoudender maar toonde zich niet pessimistisch. Volgens een woordvoerder van premier Lubbers moet het wel heel raar lopen wil het ka binet er vandaag niet uitko men. Er werden in de nachte lijke uren en vanochtend vroeg nog gesprekken gevoerd door Lubbers en Kok -met de ministers Van den Broek (bui tenlandse zaken), Dales (bin nenlandse zaken) en Maij- Weggen (verkeer en water staat) en ook met staatssecreta ris Heerma van volkshuisves ting. „Het zijn een soort massa ges om de laatste pijnpunten weg te. werken", alaus de woordvoerder van Lubbers. Het gaat, zo werd nadrukke lijk gemeld, om de periode van 1992 tot en met 1994. Er zijn nog wat posten waarop moge lijk ook voor enkele honder den miljoenen tot maximaal een miljard kan worden be spaard. Dit kan nodig zijn om de verkleining van het finan cieringstekort op tempo te houden. Maar het kabinet heeft die posten niet 'inge boekt' omdat er nog geen ge detailleerd beeld is van het to tale bezuinigingspakket. Wat Defensie betreft wordt het in Den Haag niet uitgeslo ten dat het kabinet een voorlo pig bedrag van enkele honder den miljoenen invult, en de rest van de defensiebegroting 'overlaat' aan de Defensienota die binnenkort moet verschij nen. De details van het akkoord moeten nog worden uitge werkt in een brief die volgen de week aan de Tweede Ka mer wordt gestuurd. Tussen Lubbers en Kok zijn op onder delen nog relatief kleine ver schillen, aldus de kabinets woordvoerder. Het CDA toonde zich positief over het plan van minister Ritzen (onderwijs) om de hoogte van de studiebeurs aan te passen aan de studieresulta ten. Ritzen wil de studieresul taten (half-)jaarlijks gaan con troleren. Studenten met te slechte resultaten verliezen een deel van hun beurs. De PvdA wilde niet reageren om dat eerst het concrete plan van Ritzen moet worden afge wacht. ïalf miljoen boete geëist tegen partner Kemp UTPHEN Wegens illegale stortingen van lemisch afval heeft officier van justitie mr. uipers bij de rechtbank in Zutphen gisteren •0.000 gulden boete geëist tegen J. Eiland Con- liner-Specialist in Ernst. Het bedrijf heeft sa- lengewerkt met Kemp Exploitatie. Het bedrijf an Kemp heeft op grote schaal illegaal che- lisch afval gestort. officier achtte bewezen dat in juni 1986 gro te hoeveelheden met olie verontreinigde grond afkomstig van een bedrijf in Rotterdam illegaal zijn gestort bij Eiland. In augustus 1986 gebeur de hetzelfde met door lood verontreinigde grond afkomstig van de gemeente Vlaardingen. In februari 1987 werd ruim 100.000 kilogram' straalgrit afkomstig van een bedrijf uit Rotter dam illegaal in Ernst gestort. De uitspraak is op 1 maart. K\ $3 - a De zware sneeuwval zorgde gistermiddag op rijkswegen, waaronder de A2 tussen Amsterdam en Den Bosch, voor lange files. foto: anp DEN HAAG De avond- spits leverde gisteren een chaotisch beeld op. Door sneeuw en bevriezing van de weggedeelten waren de lokale wegen vaak glad. Alleen in het westen en noorden waren de snelwegen toen redelijk berijdbaar. In Limburg werden in de loop van de dag diverse wegen af gesloten voor het verkeer we gens kettingbotsingen. De rijkspolitie in Limburg advi seerde de auto te laten staan. Het streekvervoer in deze pro vincie moest enkele lijndien sten van de dienstregeling af voeren. Vertragingen van een kwar tier tot een half uur kwamen bij het streekvervoer in het hele land voor. In midden-Ne derland moesten streekbussen worden omgeleid, terwijl tus sen Amersfoort en Barneveld helemaal geen bus reed. De vervoersmaatschappij West Nederland moest 's morgens al bussen in de garage houden. In de loop van de middag, na regenval, waren de wegen weer beter toegankelijk en waren de vertragingen in het streekvervoer van kortere duur of verdwenen. Bij de Nederlandse Spoorwe gen deden zich gisteren ver houdingsgewijs weinig vertra gingen voor, in de avondspits rond Amsterdam een opont houd van gemiddeld tien mi nuten. Treinen uit de richting Duitsland kwamen ons land ruim dertig tot veertig minu ten te laat binnen. De Waterschappen van Fries land vonden het nog niet no dig boezemwater te lozen. Om dat bemaling een definitief einde zou betekenen voor de ijsvloeren, wilde de provincie dit zo lang mogelijk uitstellen. De waterschappen in Overijs sel daarentegen, stelden hun gemalen wel in werking. De Unie van Waterschappen in Den Haag waarschuwde voor gevaarlijk ijs in verband met de te verwachten dooi. In di verse delen van het land wer den reeds schaatstoertochten Reparatie en milieuzorg bepalen omzet van garages AMSTERDAM De winstmarge op de verkoop van nieuwe auto's is zo klein geworden dat repa ratie en onderhoudswerk voor de automobielbedrij ven in Nederland een steeds belangrijker omzet- factor wordt. Dat zei vice- voorzitter P. van Dijk van de Autovakbeurs '91 giste ren ter gelegenheid van de opening van de beurs maandag 18 februari. „Meer dan ooit zal de werk- plaats de komende tijd moeten zorgen voor continuering van de bedrijfswinst. De werk plaats is voor het garagebedrijf naast een winstmaker ook een belangrijke klantenbinder", al dus Van Dijk. Hoewel volgens hem op dit ogenblik gezien de politieke situatie het investe ringsklimaat in deze sector niet optimaal is, „zijn investe ringen ook in deze tijd noodza kelijk". Het gaat er op deze vakbeurs met name om de aandacht te vestigen op mi lieu-investeringen. Het aantal auto's en de afval stroom die daarmee gepaard gaat, is de laatste decennia enorm toegenomen. Zo komen er per week van auto's alleen al 90.000 versleten banden af. Er rijden nu in Nederland 5,4 miljoen auto's rond tegen 1,1 miljoen in 1964. Auto's zelf worden ook steeds minder vervuilend, benadruk te gastspreker ingenieur R. Braams. Volgens hem is het mogelijk de uitstoot aan scha delijke stoffen door auto's in het jaar 2000 met zestig pro cent verminderd te hebben ten opzichte van nu. Van het aan tal auto's dat vorig jaar nieuw werd verkocht, voldoet tachtig procent 400.000 exempla ren aan de laatste milieu normen, aldus Braams. ASPER EN HOBBES door bill waterson H®Bf$,HEEWU WEU EEWS EFM /H6ISJE ÖE20FMP <1 'ir DELFT Vier geregis treerde aardbevingen op rij. Alle hadden plaats in Noord-Nederland in de buurt van gasvelden en alle met een kracht van 2,5 tot 3 op de schaal van Richter. Het wordt het toch steeds on waarschijnlijker dat er geen verband zou bestaan tussen aardgaswinning en aardbevin gen. Het KNMI stond al in de startblokken voor een groot schalig onderzoek naar een eventueel verband tussen gas winning en aardbevingen. Geen toepasselijker startschot dan de beving in Zuidoost- Drenthe. De Technische Universiteit in Delft reageert met bijzonder veel belangstelling. De nieuwe beving toont de noodzaak van wetenschappelijk onderzoek nog eens nadrukkelijk aan, be toogt ir. J.P.A. Roest, werk zaam bij de afdeling grondstof- fenwinning en gesteenteme chanica van de TU Delft. „Het is een zaak van nationaal be lang". Roest is een van de we tenschappers die betrokken wordt bij een multidisciplinair onderzoek dat het rijk instelt naar een eventuele relatie tus sen gaswinning, bodemdaling en aardbevingen. Roest baarde onlangs opzien met een artikel waarin hij -op theoretische gronden- concludeert dat seis mische activiteit mogelijk is, als het gasreservoir in omvang vermindert. De Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM), die een mogelijk verband fel bestrijdt, reageerde furieus, maar het wetenschappelijk on derzoek komt van de grond Ir. Roest: „De beving in Em- men toont aan dat het niet om een eenmalige zaak gaat."

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3