Flauwekul dat •ekendheid moet orden betaald" Danny £ook ruikt Hollywood £eidóe6ou/ui*it ZATERDAG 16 FEBRUARI 1991 PAGINA 31 iïf i r?f v „In Playmates had ik dat voortdurend. Ik heb het zelfs eens gehad dat ik op kwam, ik speelde dat ik Margot voor het eerst zag, en de eerste vijf minuten moest ik echt tegen mijn tranen vechten. Ik weet het nog zo goed, de zaal was heel stil. En die ervaring was zo hevig dat ik volschoot. Maar ik probeerde heel nuch ter te praten. Toevallig zat die avond de regisseur in de zaal. Dat was zo leuk, ik stond half te janken en hij zegt: „Zou je dat misschien altijd zo willen doen, het was op de een of andere manier zo gela den". Dat vond ik prachtig, en ik kreeg het ook elke avond terug. Het is dus een soort techniek geworden. Dat is iets heel kleins, het publiek zal het misschien nauwelijks gemerkt hebben, maar voor mijzelf was dat een sensationele erva ring". „Ik weet niet goed wat leuker is: televi sie, film of theater. Het nadeel van tele visie is dat het zo'n snel medium is, een wegwerpmedium. Maar er zijn gelukkig genoeg kansen om goede programma's te maken. Vroeger werd televisie vooral als amusement gezien. En een hele tijd dachten acteurs, die ook met theater en kunst bezig waren, dat televisie een 'minder soort' was. Maar ik meen dat mensen daar inmiddels anders over den ken. Nu wordt er geprobeerd een goed programma te maken, met goede men sen, en goed repeteren van tevoren. Want dat scheelt zoveel. Vroeger kregen we pas een dag voor de opnames de tekst in handen. Ik denk dat het zo niet werkt. Nu eis ik ook voordat ik ergens aan begin, dat ze me vertellen hoe lang we repeteren en of iedereen dan ook kan. En niet, zoals ik wel heb meege maakt, dat acteurs even naar de IKON of naar de TROS lopen om daar weer snel een paar honderd gulden te verdie nen met een schnabbel. Televisie is niet iets wat je erbij kunt doen. Er moet hard gewerkt worden om er iets van te ma ken". Ariëlreclame „Op dit moment is er geen omroep met zo'n duidelijk stempel dat ik er niet voor zou willen werken, behalve misschien heel extreem de EO dan. Als RTL4 met een fantèstiche comedy van een onge hoord goede schrijver, met bloedleuke acteurs en een schitterende rol voor mij zou aankomen, dan ja waarom zou je dan niet voor RTL4 werken? Alleen als er tijdens mijn scène overgeschakeld wordt naar de Ariëlreclame dan zou dat een overweging zijn om het niet te doen". „Voor mij moet de ploeg of het team waar ik mee werk heel goed zitten, an ders ben ik weg. Als er spanningen zijn, of als iets niet lukt terwijl we er niet ach ter kunnen komen waarom het niet gaat, dan vertrek ik". Naast 'Ook dat nog' en 'Binnenlandse Zaken' speelt Sylvia Millecam in het NOS jeugdprogramma 'Het Klokhuis'. Even dreigde de serie te worden stopge zet door bezuinigingen. Na een handte keningenactie bleef het programma ech ter behouden. 'Het Klokhuis' moet voortaan veel herhalen en heel zuinig zijn. Op de voorzichtige suggestie dat er in het kleine budget van 'Het Klokhuis' weinig ruimte is voor een steractrice als Sylvia Millecam reageert ze geïrriteerd: „Ik ben nèt zo goedkoop als alle andere acteurs! Dat vind ik ook heerlijk. Dat je met z'n allen met open contracten om de tafel zit, en dat je weet dat iedereen precies hetzelfde krijgt voor een scène. Ik vind het absolute flauwekul dat be kendheid beter betaald zou moeten wor den. Voor commerciële dingen, natuur lijk. Maar dan ben je een veel betere pu- bliektrekker dan een onbekend per soon". Arrogantie „Ik denk dat film het verst bij mij van daan staat. Filmers zijn eigenlijk heel raar! Die denken dat je ze op je blote knieën bedankt als ze je voor een rol vragen. De arrogantie waar vaak mee ge werkt wordt is niet te geloven! Ik werd twee jaar geleden gevraagd voor een gro te rol. Maar ik moest een meisje van achttien spelen. Terwijl ik vierendertig ben. Achttien jaar, dat verkoop ik dus echt niet meer. Dat wil ik ook helemaal niet. Maar ze wilden per se mij hebben omdat het om het spel ging. Eventueel zou het scenario zelfs aangepast worden. De producent had gezegd dat het 99,9 procent zeker was dat ik die rol kreeg. Dus ik werk een hele middag met een aantal jongetjes om te kijken wie het best bij mij zou passen in de film. Ze kiezen het leukste jongetje uit, en ver volgens blijkt dat ze mij die middag al leen maar hebben gebruikt omdat ze even iemand nodig hadden die goed speelde. Daar knap ik totaal op af. Dat vind ik zo'n rare manier om met men- 6', die elke zondagavond wordt uitge zonden. De korte, maar intensieve toneelcursus in Amerika heeft Danny gesterkt in de overtuiging dat zijn droom in Amerika werkelijkheid kan worden: „Ik kreeg er een A - zeg maar een 10 - voor mijn prestaties. Zelfs huilscènes kreeg ik daar ondèr de knie. Ik kreeg bovendien uitno digingen voor een rol in vier toneelstuk ken. Als Europeaan heb ik het voordeel dat men er van uitgaat dat je zéér gemo tiveerd bent. Op basis van dat brok en thousiasme heb je al een streepje voor". sylvia millecam vooeiopig niet in theater MSTERDAM - Een gouden Te- levizierring. Wekelijks drie televi- iesenes waar ze in verschijnt. En inds twee weken de populairste ouw van Nederland. Actrice Syl- ia Millecam blijft er nuchter on- 'der. „Ik vind het vooral leuk dat je na acht jaar theater en toneelschool dingen maakt die je zelf wilt, en >es «dat je daar dan ook nog bij het pu- ™^|bliek de populairste mee bent". evcs4\1et series als 'Het Klokhuis','Geef je iuders maar weer de schuld', 'Binnen- ndse Zaken' en 'Ook dat nog' werd r oylvia Millecam binnen een paar jaar ^'een vertrouwd gezicht op de televisie. en 'Twee weken geleden werd ze door lezers Troskompas met 1779 van de 8841 aa^inzendingen gekozen tot de 'Populairste rouw' van Nederland. is verschrikkelijk leuk dat je daa zo uitrolt", zegt de 34-jarige actrice. „I vlaklhad het helemaal niet verwacht. Voor; 'onscomdat ik me niet heb hoeven aanpassei Hse]lk heb met 'Geef je ouders maar weer schuld' en ook bij 'Binnenlandse Zake ien 'Het Klokhuis' vaak de grovere di ■tfpen gedaan. Ik bedoel, een ide? schoondochter ben ik nooit geweest. tieka vonc} jiet v00rai leuk omdat het jwerd meegedeeld als: 'Sylvia, jij bit y™ nummer een, en de koningin is numnr el drie'. Ik kreeg meteen vreselijk de slaje lllach. Dat vond ik zo onwerkelijk! Mr r$Plik zal de koningin eens een leuke roh n jS^Jeen comedyserie aanbieden icntig Syivia Millecam stond ook veel ople '^planken. Begin dit jaar gooide ze sarn 'e£n^met haar gehandicapte vriendin MaDt i. '01VKeune hoge ogen bij publiek en pers et mJhet stuk 'Playmates'. Een verhaal eer c0£®me vriendschap tussen twee vrouvn, ®j van wie er een gehandicapt is en sprk- l' stoornissen heeft. Sylvia: „Playmes ^was achteraf het beste theateroptren at d3 dat ik ooit heb gehad, vind ik zelf. an gegaa combinatie privé/theater was ik v>r- Inë ®heen een beetje vies. Maar dit wazo 1 mJ lekker om te spelen, op de een of arere manier. Gewoon met z'n tweetjes oto- ^Hjneel. Het was wel de moeilijkste reti- Hettieperiode die ik ooit meemaakte. A je erS® normaal een stuk speelt over een gan- &roeJ dicapte dan speelt een actrice een gan- d® j diepte- Na de voorstelling staat zop uit die rolstoel en gaat ze 's avondait. ,q|Nu komt daar nooit een eind aan.)us dingen waar je het over hebtijn eterflbest pijnlijk. Zeker voor degene ide rolstoel, maar ook voor mij. Emotioneel heeft het ook een veel diepere indruk op me gemaakt dan ik had gehoopt en ge dacht". In de war „Tegelijk met de première van Playma tes begon ook de nieuwe serie afleverin gen van Binnenlandse Zaken met een nieuwe groep. Daar was ik nog helemaal niet in thuis. Ik wist ook niet meer wat we er eigenlijk mee wilden. Ik was totaal in de war. Ik ben er achteraf van over tuigd dat ik alleen voor Playmates had moeten kiezen. Binnenlandse Zaken had Sylvia Millecam wil voortaan alleen nog 'half theater, half zichzelf spelen. het maar even met iemand anders rtioeten doen". „Playmates was een soort keerpunt in mijn theatercarrière. Ik wil voortaan al leen half theater, half mezelf spelen. Dat deed ik in Playmates eigenlijk ook. On der het mom van een rol zaten er heel veel dingen in die. ik privé niet tegen Margot kon zeggen, maar wel kwijt wil de. En dat is me gelukt. Dat is toch veel interessanter dan alleen maar een rol spelen? Ik zal nooit mezelf spelen, wel wat me bezighoudt". ZWOLLE - Net negentie jaar ^■jong, gek op de wereld van ihtter and glamour' en overlopei van arka zelfvertrouwen en ambitie, innen 1 hei v'jf Jaar w'l hij het in de filrvereld unn< gemaakt hebben. Nee, nietier in nmi Nederland, maar - of hf niets is - in Amerika, het Land an de Onbegrensde Mogelijkhede :id i dat Vorig jaar heeft de jeugdige Zfllenaar er al even een acteercursus gevgd; met succes, dat wel. Volgend jaar gt hij te rug naar Amerika. „Om mij naam te vestigen", zegt hij zonder blikk of blo- zen. Zijn naam? Danny Rook h0®| Al heel snel blijkt dat Danny it tot de Nederlanders behoort die ee tik van een oerdegelijke Hollandse nlen heb- P2! ben gehad. Hij praat rap en \loverwo- druj gen en had zijn levensdoel snel ge- steld. Als zijn moeder ee voorval :mb| schetst uit zijn kindeijaren, krt Danny 'ked instemmend: „Danny werd ohet podi- um geroepen bij zangeres onny St. ei8e' Claire. Op haar vraag wat hijter wilde 1 vl worden, antwoordde miin zotje tot ie- ders verbazing: Een ster! Hij :eft sinds- Hoj dien voortdurend gezegd acte te willen worden, een beroemd acteur ovfl «.I Eerste stappen en C n(V| De eerste stappen op die zette de trendy gekapte, blonde jonman al op zijn vijftiende. Danny Rookieldde zich toen aan voor een rolletje een speel- film door en voor Gub Yonica. Hij was niet de enige: „Er bleken nog zo'n twaalfhonderd reacties te zijn binnenge komen. Daar werden, naar ik aanneem, nogal willekeurig veertig aanmeldingen uit geselecteerd. Die jongens en meisjes mochten auditie doen. Ik zat daarbij, maar viel af. Ik zou te oud en te macho zijn". „Toen ik thuis kwam, heb ik" de stoute schoenen aangetrokken en Veronica ge beld. Ik zei dat ik alles wilde doen om bij de filmopnamen te zijn, al \vas het maar om koffie te zetten. Dat was vol doende voor een uitnodiging. In die zo mervakantie heb ik tal van - wat ik toen vond - beroemdheden gezien: Ve- ronica-prominenten als Érik de Zwart en Jeroen van Inkel. Het resulteerde, via di verse selectieronden, in een opleiding van twee maanden. Het ging daarbij om je tv-gevoel, om je aanleg bij het gebruik van camera's en om het vermogen met allerlei mensen om te gaan. Waarin ik me onderscheidde? Ik zou 't niet precies weten. Ik houd 't op mijn enthousiasme en op een flinke dosis mazzel". Geinig Danny Rook was zestien toen hij voor het eerst veelvuldig met de cameraploeg op pad ging om opnamen te maken voor het tv-jeugdmagazine 'Club Veronica'. „We kwamen elke vrijdag bij elkaar, maakten afspraken met betrekking tot de te filmen onderwerpen en gebruikten het weekend voor de opnamen door heel Nederland", aldus Danny. „Veel leeftijd genoten zien je dan met zo'n professio nele tv-camera en dat kan ook afgunst oproepen. Nee, ik ben niet arrogant. Af gaand op mijn gevoel was ik eerder on zeker". Op school in Zwolle reageerden de meesten positief op Danny's avonturen: „De meeste jongens en meisjes vonden het geinig. Enkelen hadden soms ook iets van: gut-gut, doe normaalMaar wat moest ik? Ik vertelde gewoon de waarheid als ik op school vroeg of ik wat eerder weg mocht omdat ik die dag nog elders bij een interview met het bekende Amerikaanse duo Womack Womack moest zijn". Anderhalf jaar geleden haakte Danny in bij het team dat Club Veronica Com pleet maakte. „Die periode van oktober 1989 tot eind mei 1990 was heel leer zaam", meldt Danny. „Ik maakte deel uit van de redactie en kon mezelf ook uitleven in erg leuke interviews. Voor mij zijn dat interviews in de wereld van glamour en glitter". Na die periode kreeg Danny in de zomer van vorig jaar van de chef van die Vero- nica-afdeling de vraag voorgelegd wat hij van plan was. „Ik heb gekozen voor school", vertelt hij. „Maar al na twee maanden had ik daar eerlijk gezegd geen zin meer in. Ik kon immers zo bij Vero nica aan de slag. Ik werk daar nu ook. Intussen heb ik gedurende de zomer maanden van vorig jaar nog een bezoek aan Amerika gebracht. Dat was voor mij een openbaring". Naar Amerika Danny's grote ambitie, filmacteur wor den, kreeg in Amerika een forse impuls. „Ik wist dat in Amerika de high-school 's zomers bijschoolcursussen verzorgt. Daar heb ik op geschreven. Ik kon in Berkeley, vlakbij San Francisco, een ac teerschool bezoeken. In een groep van tien kregen we dagelijks drie uur acteer cursus. Mijn Engels/Amerikaans is geen probleem. Sterker nog, als ik in het En gels acteer ben ik op m'n best. Het is een te gekke taal in een te gek land. In het Nederlands krijg ik soms juist het gevoel dat het nep is". Danny kèn die vergelij king trekken, want hij heeft ook een rol letje in de tv-serie van de KRO, 'Loods Sylvia Millecam: „Je bent je er niet con stant van bewust dat je een soort macht hebt". FOTO'S: STEPHEN EVENHUIS sen om te gaan! Of je nu bekend bent of niet, zo'n behandeling kèn gewoon niet. En dan hoorde ik achteraf dat die produ cent had gezegd: 'Nou, ze was ook niet erg enthousiast'. Ja, verwachten ze dan dat ik het plafond eruit spring? Film is toch ook gewoon werk?". „Je bent je er niet constant van bewust dat je een bepaald soort macht hebt. Voor mijn gevoel doe ik nu dingen die ik vier jaar geleden ook al deed. Alleen keken er toen minder mensen naar. Nu kijken er veel mensen en ben ik ineens voor producenten een soort 'verkoop- middel' geworden. Daar hoef je niet aan mee te doen, maar je moet je er wel van bewust zijn. Om jezelf, maar ook ande ren niet te kwetsen. Ik zal die macht nooit met opzet gebruiken. Maar het is nu wel zo dat ik de boot afhoud als ie mand me belt met de vraag of ik in een comedyserie een fantastisch leuke rol wil spelen. Terwijl ik vier jaar geleden met een 'Ja, göh, wat leuk!', zou hebben ge roepen. Dat is niet met macht omgaan, maar je merkt wel dat je absoluut niet afhankelijk bent van iets of iemand". „Ik heb een keer in iets meegespeeld dat ik van tevoren niet had gelezen. Omdat ik met die regisseur al drie dingen had gedaan en heel veel vertrouwen in hem had, en dat nog steeds heb, overigens. Wij dachten allemaal dat dat heel leuk werd. Het script werd nog geschreven, maar de omroep, de producent en de spelers lagen elkaar allemaal. Uiteinde lijk bleken de scripts heel erg slecht te zijn. We moesten het spelen omdat we allemaal al getekend hadden. En nu, wat er ook gebeurt, ik zeg nooit meer 'ja', of iets dat op een 'ja' lijkt, voordat ik Alle maar dan ook Alle scripts heb gelezen. Goede raad moet je jezelf geven. Ik word eigenlijk door niemand begeleid, zoek het ook niet op. En als ik dingen fout doe dan leer ik daar van. Doe ik het de volgende keer anders". Ongelukkig „Ik heb vorig seizoen, dit seizoen en ook volgend seizoen theater afgezegd omdat ik mijn televisieprogramma's doe. Dit jaar heb ik me voor het eerst gereali seerd dat ik me door alle drukte onge- lukkkig kan voelen. Televisie valt best met theater te combineren, de meeste acteurs doen dat ook, maar ik kan het niet. Ik word gek als ik niet öf de avon den óf de dagen aan mijn privéleven kan wijden. En dan in de breedste zin van het woord. Ik wil af en toe naar de sau na, ik wil veel tijd hebben voor mijn vriend, mijn ouders en andere vrienden en vriendinnen. Als je altijd maar in de bus zit naar je volgende rol dan heb je toch nooit tijd om aan jezelf toe te ko men? Dus ook al wordt me iets heel moois aangeboden, ik doe het niet meer. Met het risico dat ik ook niet meer ge vraagd word. Okee, pech. Dan doe ik al leen televisie, nou en? Voor wie is dat erg, voor mij niet. En dat ik er over drie jaar spijt van heb omdat ik opgebrand ben, dan nog. Want ik voel me er nu goed bij. En je weet maar nooit of je de veertig wel haalt PASCAL MESSER Danny Rook: „Amerika is tienduizend keer leuker dan ik al dacht". FOTO: FR.4NS PAALMAN Op de vraag of het enthousiasme in de Amerikaanse cultuur op hem niet wat al te overdreven overkomt, antwoordt Danny: „Dat on-Europese en grenzeloze enthousiasme is soms nep, maar vaak echt. Wat mij fascineert is de vrijheid in dat land. De ruimte is er niet alleen een ruimtelijk gegeven. Je bent er écht vrij. don't worry Het maakt niet uit of je een hanekam draagt of een Dynasty-jurk. De meeste Amerikanen huldigen de opvatting 'Don't worry, be happy'. In Nederland zijn ruimte en mentaliteit vaak zo krap, al voeg ik er direct aan toe dat Neder land in bepaalde opzichten juist een heel goed land is. Als je hier arm bent, ga je niet dood. In Amerika ligt dat anders. Maar Amerika heeft mijn toch al hoog gespannen verwachtingen ruim overtrof fen. Het land is tienduizend keer leuker dan ik al dacht'. Terwijl Danny Rook nu dagelijks werkt in dienst van Veronica, zal hij straks op nieuw naar Amerika gaan. „In augustus ga ik naar een acteerschool van een uni versiteit in Los Angeles", klinkt het zon der aarzeling. „Ik hoop er met name een kans te krijgen in de sfeer van comedy- drama. Films en toneel met veel dialoog hebben mijn voorkeur. Ik ben nu negen tien. Op mijn vierentwintigste wil ik in Amerika op zijn minst een paar rollen in een serie bereikt hebben. En op mijn ne genentwintigste wil ik er mijn naam ge vestigd tè hebben". WOUT SLEUSTER

Leidse Courant | 1991 | | pagina 31