6omcwvt >.100- Bush roept op tot staatsgreep in Irak finale Kabinet is bijna uit tussenbalans 7 17 9 13 16 29 33 Krantlezen EeidócSomo/nt Overvallers snel gepakt VANDAAG 10 14 Dagen Gratis 120[ 1 Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. vanaK^ Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Zaterdag 16 februari 1991 82ste jaargang no. 24958 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Veel bewolking en enkele winterse buien. Middagtempe- ratuur ongeveer 3 graden. Ma tige noordwestelijke wind, kracht 3 tot 4. Na het week einde doorzettende dooi en nu en dan regen. VAN ROY c.s ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 m honderd doden bij ut* osie Thaise vrachtwagen oedeiKOK In het zuiden van Thailand zijn hri meer dan honderd mensen om het le- toen een vrachtwagen met dyna- ver de kop sloeg en ontplofte. Het onge- a beurde in een scherpe bocht van de weg Qa,f^Jen noorden van het vakantie-eiland Phu- !et dynamiet ontplofte ongeveer een uur de vrachtwagen over de kop sloeg. De slachtoffers vielen onder mensen die het ongeluk kwamen kijken. Door de van de explosie werden zo'n vijftig hui- de omgeving verwoest. Vorig jaar sep- r kwamen in Thailand nog 80 mensen om ven toen een vrachtwagen met vloeibaar erongelukte op een drukke kruising in tok. De regering kondigde daarna aan dat >rschriften voor voertuigen met gevaarlij- ling verscherpt zouden worden. Doorgezakt Een vliegtuig van Air Portugal ligt op het vliegveld van Funchal op een motor, nadat hel vliegtuig bij het neerkomen door het landingsgestel zakte en doorgleed. Geen van de tachtig passagiers raakte gewond. Bush woedend op ambassadeur Israël WASHINGTON Het Witte Huis heeft de Israëlische ambassadeur Zalman Shoval gisteren in scherpe bewoordingen beschuldigd van „ongepast gedrag". Shoval klaagde in een vraaggesprek dat hij in Washington „van het kastje naar de muur" wordt gestuurd als het gaat om Israëls verzoek voor fi nanciële hulp om de stroom van joodse immigranten uit de Sovjetu nie op te vangen. In een verkla ring zei het Witte Huis: „Openbare uitlatingen van de Israëlische am bassadeur met kritiek op de VS zijn ongepast en vormen geen aan vaardbaar gedrag van de ambassa deur van een bevriend land". 'Nieuwe Duitsers' moeten grond onder huis kopen POTSDAM Ruim 200.000 bezitters van een eigen huis in de voormalige DDR moeten binnenkort verplicht de grond on der hun woning kopen. De Duitse wetge ving verbiedt het bezit van een eigen huis als de grond niet in eigendom is. In de voormalige DDR werd de grond veelal gepacht van coöperaties. Huiseige naren die niet over voldoende geld be schikken om de grond te kopen, moeten een beroep doen op de banken. De kans dat die krediet verstrekken is echter ge ring, omdat veel particulieren onvoldoen de zekerheden kunnen bieden om voor een lening in aanmerking te komen. Wie niet over voldoende geld beschikt, zal zijn huis moeten verkopen en krijgt slechts een kleine schadevergoeding. TCLLE KRITIEK OP VREDESAANBOD SADDAM HUSAYN IK WASHINGTON De Ame- )ai jrikaanse president Bush heeft de Iraakse bevolking gisteren (opgeroepen een einde te ma ken aan de Golfoorlog door Saddam Husayn af zetten. Hij deed dat nadat hij in felle bewoordingen het Iraakse vredesaanbod om zich "ar-nonder voorwaarden uit Ku- wayt terug te trekken, reso- ne luut van de hand had gewe- A ar zen. P|Het was voor het eerst dat presi- .dent Bush openlijk opriep tot de J omverwerping van het regime van A j de Iraakse leider. „Als president Bush niet de indruk had dat nog maar een klein duwtje nodig is om Saddam van het politieke toneel te laten verdwijnen, had hij niet op- geroepen tot een staatsgreep", al dus een bron in het Witte Huis. Berichten dat de positie van Sad dam Husayn nu al ernstig zou worden bedreigd konden gister avond overigens niet worden be vestigd. De Iraakse leider was al twee dagen niet in het openbaar gezien en in de vredesverklaring van de Revolutionaire Raad, het hoogste politieke orgaan in Irak, werd Saddam niet met name ge noemd. President Bush noemde het aan bod dat Irak gisterochtend via Ra dio Baghdad deed „wreed bedrog" en verklaarde dat de oorlog onver minderd door zal gaan. Volgens Bush staat het voorstel bol van de onaanvaardbare voorwaarden, zo als koppeling van de Golfoorlog aan het Israëlisch-Arabische con flict en terugtrekking van de geal lieerden uit de Golf. Het enige nieuwe, aldus de VS, is dat Irak erkent dat het zich uit Kuwayt moet terugtrekken. Bush werd in zijn kritiek breed gesteund door de meeste westerse landen die deel uitmaken van de geallieerde coalitie tegen Irak. Acht Arabische landen uit de coa litie wezen het aanbod af als „niet serieus". Egypte, Syrië, Saudi-Ara- bië, Kuwayt, de Verenigde Arabi sche Emiraten, Bahrayn, Qatar en Oman gaven een gezamenlijke verklaring uit tijdens een confe rentie in Cairo. Volgens Israël is het Iraakse aan bod een eerste teken van zwakte sinds de oorlog op 17 januari be gon. Voordat de Veiligheidsraad in New York gisteravond aan een tweede vergaderronde over de oorlog begon, zeiden de meeste VN-diplomaten al dat het voorstel niet voldoet aan de VN-resoluties. Secretaris-generaal Perez de Cuel- lar liet weten dat het Iraakse aan bod „verder bestudeerd moet wor den en zorgvuldige overweging verdient". Nadat de geallieerden gisteravond opnieuw bombardementen hadden uitgevoerd op Baghdad, voerde Irak afgelopen nacht een raket- Gehuld in het jack van zijn vader woonde de 11-jarige Bennett Edwards in Arlingtin (Michigan) de uitvaart bij van zijn vader Jonathan, die op 2 februari in Saudi-Arabië verongelukte. foto- ap aanval uit op de Saudische haven- is Moskou het centrum van diplo- troika, voeren overleg rnet de Sov- stad Jubail. Voor zover bekend matieke besprekingen. De minis- jetleiders over de Golfoorlog, werd de petrochemische installatie ters van buitenlandse zaken van Pagina 9: Israëlische bevolking aldaar niet geraakt. Dit weekend Iran, Irak en de zogenaamde EG- ongeruster dan ooit (ADVERTENTIES) opening ;eniorenwinkel |u zq e lq ej ve o rI ■Hr THQ jo n0e RU r e '1 gsz e j Zie pagina 36 PO: rroot verlies >or PvdA Jij staten- erkiezingen EN HAAG De PvdA feat groot verlies te achten bij de komende 'rkiezingen voor provin- ale staten. e grote winnaar wordt D66. ie zou in landelijke verhou- ngen de derde partij van het 1 worden. De VVD moet positie prijsgeven. Fors is k de voorspelde winst voor oen Links. Dit blijkt uit een or het NIPO gehouden en- ête een maand voor de sta- nverkiezingen op 6 maart. >lgens de enquête kan de /dA rekenen op 23,6 procent an de stemmen. Dat percen- ge was bij de kamerverkie- igen in september 1989 nog ',9. Omgerekend naar zetels de Tweede Kamer komt dit eer op een verlies van 13 van inn«P huidige 49 zetels. akenlet CDA blijft vrijwel gelijk: ,3 procent van de stemmen. >6 zou met 14,4 procent, bij- 0 jto|a een verdubbeling vergele- °rqinen met september 1989, de "irde partij worden. D66 zou 22 zetels in de Kamer ko- ien, tegen 12 nu. De VVD zou olgens volgens het NIPO 4 an de huidige 22 zetels ver ezen in de Tweede Kamer, jroen Links zou kunnen re- ',2 procent van de rertaald in kamer- dat neer op 11 ze- dan nu. Lange files en botsingen door sneeuw en gladheid DEN HAAG Sneeuw val en gladheid hebben gisteren geleid tot lange files, een groot aantal slip partijen op de wegen en vertragingen bij het streek- en treinverkeer. Verder zorgden de barre weersomstandigheden voor veel oponthoud en overlast. Alleen de luchthaven Schiphol had relatief weinig 'last van het winterweer; slechts drie vluchten moesten gisteren worden geannuleerd. De ver tragingen bij zowel vertrek kende als binnenkomende vliegtuigen bleef beperkt tot maximaal dertig minuten. Langdurige sneeuwval zorgde voor een groot aantal slippar tijen en aanrijdingen op de rijkswegen, met name in het westen. De ANWB-Wegen- Voor deze automobilist kwam het advies van de rijkspolitie in Limburg om de auto te laten staan waarschijnlijk te laat. In de buurt van Maastricht raakte hij met zijn auto in de berm van de rijksweg. wacht moest alle zeilen bijzet ten om gestrande automobilis ten te helpen. In totaal deden zich in het gehele land ruim zevenhonderd aanrijdingen voor. In de loop van de dag ontston den ook grote problemen in andere delen van het land. Lange files van in totaal meer dan negentig kilometer waren het gevolg. Uitschieter was de A12 (Arnhem-Utrecht) tussen Veenendaal en Bunnik met een file van 18 kilometer. NIEUWEVEEN Een posta gentschap annex bloemenwin kel aan de Kerkstraat in Nieuw veen is gistermiddag rond vijf uur overvallen. De vermoedelijke daders zijn nau welijks een kwartier later aan gehouden. De overval werd gepleegd door twee jonge mannen. Eén van hen bedreigde de beheer ster met een wapen en eiste geld. Met een onbekend be drag liep het tweetal vervol gens naar buiten om in een rode auto te stappen waarin nog twee anderen zaten te wachten om vervolgens daar na weg te rijden. Zeer kort daarna werd de auto door de politie onderschept en konden de vier zonder al te grote pro blemen worden aangehouden. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie was dat te danken aan het feit dat er sur veillance-auto's in de buurt waren en de verdachten een „nogal domme route" hadden gekozen. Videostudio in beslag genomen NOORDWIJK Video-appa- ratuur met een waarde van 60.000 gulden is gisterochtend in Noordwijk in beslag geno men. Dat gebeurde door de Noordwijkse politie in samen werking met de auteursrech tenorganisatie Buma/Stemra. Het gaat om alle apparatuur van een studio aan de Maarten Kruytstraat in Noordwijk. Het bedrijfje van een 31-jarige Noord wijker vervaardigde promotiefilms en -spotjes. Daarbij werd gebruik gemaakt van bestaande muziek zonder dat daar auteursrechten voor werden betaald. Buma/Stemra had het bedrijf om die reden voor 800.000 gulden aangesla gen. (ADVERTENTIES) DEN HAAG Het kabi net is het gisteravond vrij wel eens geworden over de hoofdlijnen van de 'tussenbalans', het pakket bezuinigingsmaatregelen dat rond de 17 miljard gulden moet opleveren. Ook op de gebieden van de lastenverzwaring en de gevol gen voor de inkomens zijn be langrijke stappen gezet. Van daag zal het kabinet de onder handelingen zeer waarschijn lijk afronden. De besprekin gen die de laatste weken bij zonder stroef verliepen zijn plotseling in een stroomver snelling geraakt door een op vallend voorstel van minister Kok (financiën). Hij kwam gisteravond met een plan om de onenigheid tussen de coali tiepartners CDA en Pvda over de lastenverzwaring voor de hogere inkomens op te lossen. Kok is afgestapt van zijn voor nemen om de inflatiecorrectie het aanpassen van de belas tingschijven aan de prijsstij ging voor de hogere inko mens af te schaffen. Ook ziet hij af van een vermindering van het laagste belastingtarief (nu 35,75 procent). In plaats daarvan krijgt iedere belas tingbetaler een belastingvrije som (nu variërend van 4600 tot ruim 9000 gulden) die is verhoogd met ruim 600 gul den. Dit wordt betaald uit het niet laten doorgaan van de BTW-verlaging van 18,5 naar 17 procent. Dit levert 2,7 mil jard gulden op. De koopkracht van de lagere inkomens stijgt hierdoor met 2 procent. Bij een inkomen van 80.000 gulden is dat nog altijd 1 procent. Aftrekposten Maar in ruil daarvoor moeten enkele aftrekposten worden geschrapt, waarvan volgens Kok vooral de hogere inko mens profiteren. Kok wil de rente-aftrek van het consump tief krediet (persoonlijke le ningen) volledig afschaffen. Dat geldt ook voor de rente vrijstelling op spaartegoeden, due nu duizend gulden per persoon bedraagt. Ook wil Kok de vrijstelling afschaffen in het dividend, de uitkering uit de waardestijging van aan delen. Deze drie maatregelen leveren ruim een miljard gul den op. De PvdA is zeer gecharmeerd van Koks voorstel. Het CDA vindt het in elk geval beter dan de eerdere plannen van Kok. Daardoor is de lucht in het kabinet aanzienlijk opge klaard. De ministers zijn het eens over bezuinigingen op de wao, de ziektwet en de over heidsapparaat. Dat geldt nog niet helemaal voor de tarieven voor het openbaar vervoer en de subsidies op volkshuisves ting. Ook defensie en ontwik kelingssamenwerking moeten nog worden afgerond. Maar verwacht wordt dat deze on derdelen vandaag worden af gerond. Pagina 3: „Het koopkracht- pakket ziet er redelijk uit" u ONDERNEEMT er zieker wat van Mff; Zondag half zes AjfcDe Ideeënbus.' Ondernemers laten u dan In De Ideeénbus van RTL 4 zien hoe kennis overdracht innovatie bevordert. Met de bedoeling ook u op nieuwe ideeën te brengen. Al was het maar om contact op te nemen met een Innovatiecentrum. Om zo te komen totprodukten met een hoge toegevoegde technologische waarde. Ofwel: 'meer kennis per kg produkt'. Die kennis is namelijk beschikbaar. Bij TNO en andere instel- lingen, bij grotere bedrijven en bijvoorbeeld in het hoger onderwijs. 1 RTL 4 brengt het werk van de 19 Innovatiecentra in Nederland in^ beeld. Zij slaan de brug tussen u en die beschikbare kennis.^^**^ En maken die kennis ook toepasbaar voor u. c T Uw bedrijf continueren kan niet zonder Innoveren. 0 "G 36 PAWNA'S Verplichte opvang daklozen Zware strijd tussen fracties PLO Kunstbende: verboden voor boven de 21 Saddam verraadt radeloosheid Haagse vreugde duurt maar kort Nieuwe klimaat beheersing Lakenhal voorwaarde voor Rembrandt- expositie Broek-en Simontjespolder wordt rustig recreatiegebied Het toppunt van geluk is in zicht De Palestijnen: een onoplosbaar probleem? GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3/5/8 BUITENLAND7/8 GOLFOORLOG9/10 ECONOMIE 11 LEIDEN/REGIO13/15/16 KUNST/RTV 17 AUTONIEUWS17" SPORT 19/21 RTV PROGRAMMAS 22/23 WEER/PUZZEL/MENU 23 FINALE 25 T/M 36 Trabant voer voor bacteriën BONN De plastic carrosserie van de stinkende en sputterende Trabant is een smakelijke hap voor de Trabicille, een bacterie die Duitse biologen onlangs hebben weten te isoleren. De Trabi- cilles verzwelgen binnen drie weken de 650 kilo zware carrosse rie van een volwassen Trabant. Als alle bacteriën sterft de Tra bicille als hij niets meer te eten heeft. „We leven in een tijdperk van passiviteit en over consumptie en dan niet alleen overconsumptie van voedsel. Ook in jonge gezinnen komt het voor dat beide ouders werken, waardoor er soms weinig aan dacht voor de kinderen is. Daarnaast eist de televi sie een groot deel van de resterende vrije tijd op. Zeker in deze dagen van de Golfoorlog blijkt weer eens welk een tijdvretend medium televisie is. Een dag en een nacht televisie kijken leveren slechts een fractie van de informatie op, die je met drie kwartier krantlezen opdoet". Nu hoort u het ook eens van een ander. Ene Lenie Lamers, onlangs in de Leidse Courant. De krant met vandaag veel meer dan drie kwartier leespezier. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) I Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar I de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 (LO) Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd il

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1