e Kunstbende: verboden voor boven de 21 IlSBë: uxesfeer overheerst AutoRAI ctst/rtv QeidóaQowuwt ZATERDAG 16 FEBRUARI 1991 PAGINA 17 JECT STIMULEERT JONGEREN TOT KUNST ijfhr !fge. IJ. Je AAG „Een con- de rockgroep U2 nen twee-en-een- uur uitverkocht, toneel, klassieke en dans trekken stuk minder aan- s de cultuurdeel- iran jongeren niet gestimuleerd, zijn in jaar de schouw- Lenstra, mede-orga- 'an de Kunstbende, is ,Als je bij een ballet- ;ng of een toneelstuk len kijkt, zie je vooral zitten. Als we het gat de jongeren en het lbod niet dichten, dan et publiek langzaam »eren tussen de veer- achttien jaar aan te n zich meer met kunst houden is op initiatief Ministerie van WVC nstbende' opgericht, lotschalig project met len wedstrijden. Vanaf maart beginnen [hele land de regiona- •onden van de 'Jouw wereld '-wedstrijden Èstrijdonderdelen zijn in zes disciplines, [een dans, theater en naar ook ontwerpen, fcvideo zijn kunstvor- i bod komen. Beer- Istra: „De Kunstbende Iigeren duidelijk ma- I kunst niet is wat zij Een klassiek concert laai. Bankbiljetten ont- I videoclips maken, fo- kleding of zelfs een ontwerpen: allemaal I van kunst, waarmee dagelijks te maken kunstbende hopen we 'mes aan twee kanten Is ze mee doen aan de len en ze vinden het heb je een grote kans let later ook leuk vin hebben bewust ook istvormen als het ont- van T-shirts en het AN ijyan video-filmpjes ge lat spreekt aan. De in- oet worden gewekt. aanpak. Tekenaar Kort creëerde het duo an de Ratjes, een lou- De door Hein de Kort vormgegeven stripfi guren die dienen als het vlaggeschip van 'de Kunstbende'. FOTO: PR che stel geldwolven dat de posters en folders van de Kunstbende siert. Theater groep 'Stijle, Want' brengt het malafide duo tot leven en pre senteert de finale van de 'Jouw andere wereld'-wed- strijd. De folders en posters hebben we in een oplage van een miljoen verspreid over scholen, discotheken, jonge rencentra en patatzaken. Ook proberen we zoveel mogelijk aandacht te krijgen in jonge renprogramma's op televisie, het CJP-blad 'Cult' en 'Pauze', een blad voor scholieren". Olievlek „Uit de inzendingen, we heb ben er sinds de start op 10 ja nuari inmiddels duizend bin nen, blijkt dat de actie goed loopt. Het breidt zich als een olievlek uit. Veel mensen von den het eerst niets. Er waren bijvoorbeeld jongerenwerkers die schrokken van de grootse aanpak. Of de scheldwoorden die K K van de Ratjes bezi gen in de strips! Nu slaat het om, veel mensen zijn razend enthousiast. Er worden in schrijfformulieren met hon derdvijftig mensen tegelijk in gestuurd. Zelfs strafinrichtin gen reageren. Staat erbij: 'Bre ken we wel even uit'. Dat is natuurlijk een leuke ontwik keling. En de mensen uit gevangenissen kunnen zich bijvoorbeeld met de taal- of ontwerpwedstrijd bezighou den. Daar hoeven ze de inrich ting niet voor te verlaten". De Kunstbende hoopt dat de regionale voorronden van 'Jouw andere wereld' drie- a vierhonderd deelnemers trek ken. Een groot deel van het geld voor de organisatie en pu bliciteit moet uit het entree geld (vijf gulden voor de voor ronde, tien gulden bij de fina le) worden verkregen. Beer- end Lenstra: „Het is een sim pele formule: als er veel men sen optreden, komen er ook veel mensen kijken. Het leuk ste meisje van de klas zingt en alle jongens willen haar op het podium zien staan. We hopen alleen niet dat er veel ouders komen. Je kunt geen bordje met 'verboden voor boven de 21' neerhangen, maar we pro beren al die oma's, opa's en ouders wel te ontmoedigen. Het gaat hier juist om jonge ren. De onderlinge sfeer moet worden versterkt". „Tijdens de wedstrijden lopen alle disciplines door elkaar heen. De T-shirts hangen in de foyer, en dans en muziek is op een groot podium te vinden. In een andere zaal zijn dan bij voorbeeld taal en theater aan de gang. Mensen kunnen dus gewoon heen en weer lopen, zodat ze een totaal te zien krij gen. Je moet het gewoon als een grote 'bonte avond' zien. Er zal veel slechts, maar ook veel kwaliteit zijn te zien". Chris Isaak „De deelnemers worden voor al op originaliteit beoordeeld. Het gaat er niet om hoe mooi ze Chris Isaak kunnen nazin gen. Als iemand een klassiek muziekstuk vals speelt, maar een unieke invalshoek heeft, dan zal die eerder winnen. Of bijvoorbeeld met het ontwer pen van T-shirts, een mooie uitvoering gaat niet boven een origineel idee". De jury van de regionale voor ronden bestaat uit bekende en onbekende vakmensen uit elke discipline. Bij de finale in het Utrechtse Muziekcentrum Vredenburg bestaat de jury uit de meest uiteenlopende ster ren en vakmensen. Zo is de taaijury bijvoorbeeld opge- Het duo K. K. van de Ratjes, vleesgeworden beeldmerk van het project 'De Kunstbende'. bouwd uit hoofdredacteur van 'Primeur' Aukje Holtrop en de schrijvers Jules Deelder, Joost Zwagerman en Jan Wolkers. Tussen de voorstellingen door zal uit elke discipline iemand optreden die jongeren aan spreekt. Bij de afdeling dans bijvoorbeeld de Haagse groep Djazzex, of bij muziek Tröcke- ner Kecks. In de gangen van het muziekcentrum zijn drie reusachtige T-shirts opgehan gen die door Jan Wolkers, Jan Cremer en Hein de Kort zul len worden beschilderd. „De prijzen zijn niet alleen materiële zaken als een televi sie of een stereo-toren. Zo zal het winnende T-shirt door een kledingzaak in de handel wor den gebracht. De taalprijs is een publikatie in 'Primeur' en een uitgave in boekvorm. Ook de rest van de prijzen heeft een culturele achtergrond. Een reis naar Londen betekent ook een bezoek aan theaters. Of de beste video-opdracht: een be kende regisseur zal het filmpje samen met de maker opnieuw opnemen en dat wordt vervol gens uitgezonden op televisie. Als je een dagje meeloopt met een regisseur leer je zo vrese lijk veel". Als de 'Jouw andere wereld'- wedstrijden een succes zijn, zal de Kunstbende haar activitei ten op uitgebreidere schaal voortzetten. Op dit ogenblik steunt ze al projecten als 'De Grote Prijs van Nederland', een wedstrijd voor jonge pop muzikanten, en het 'Nationaal Scholierentheater Festival'. „In ieder geval proberen we dit soort wedstrijden de eerst komende vier jaar voort te zet ten. Aan het eind van dit jaar komen we met allerlei moge lijkheden om jongeren meer te betrekken bij kunst en cul tuur. Zo kun je bijvoorbeeld denken aan een speciale jonge renafdeling bij het North Sea FOTO: PR Jazzfestival met workshops of een open podium. Bij dans- en toneelgezelschappen kun je hetzelfde bedenken. Daarnaast een CJP-pas die echt geschikt is voor jongeren van veertien tot achttien jaar, met een an der, jonger aanbod dan het nu heeft. Je ziet, er zijn mogelijk heden genoeg". PASCAL MESSER De regionale voorronde van de wedstrijden in het kader van de Kunstbende is op 26 mei in het Paard en theater Korzo in Den Haag. De landelijke finale is op 15 juni in muziekcentrum Vreaen- burg in Utrecht. Graeme Jenkins Residentie Orkest o.l.v. Graeme Jen kins in werken van Mahler, Piepen broek, Richard Strauss en Mozart. Solisten: Linda Finnie (mezzo-sop- raan) en Herman Jeurissen (hoorn). Anton Philipszaal, Den Haag, gister avond. Herhaling vanavond. In een matig bezette Anton Philipszaal presenteerde het Residentie Orkest gisteravond een programma met werken van Mahler, Diepenbrock, Ri chard Strauss en Mozart. Van Mozart zelfs een „première". Dank zij de Engelse gastdiri- gent Graeme Jenkins, die in december vorig jaar bij het RO een Zarzuela-programma leid de, werd het een bijzonder concert. Jenkins gaf zijn visie op het Adagio uit de tiende symfonie van Mahler en hij deed dat met zoveel overtui gingskracht, dat het beluiste ren van een complete Mahler- symfonie onder zijn leiding de moeite waard moet zijn. Hij werkt bijzonder nauwgezet, zijn directie bezit uitstraling en hij kent zijn zaken. Dat deze Mahler nog onvoldoende diepgang kreeg moet op reke ning van de altijd te korte voorbereidingstijd worden ge boekt. Maar boeiend was deze weergave zeker. De Schotse mezzo-sopraan Linda Finnie heeft met het RO onder lei ding van Hans Vonk van Die penbrock 'Hymne an die Nacht' en 'Die Nacht' op CD gezet. Gisteravond gaven or kest en soliste uitvoeringen van beide werken, maar dan nu geleid door Jenkins. Met ondermeer deze symfonische liederen, orkestwerken met obligate stem, schenkt het RO aandacht aan een nationaal componist uit een voorbije pe riode. De liederen werden voortreffelijk vertolkt, maar met het fraai gezongen 'Mor gen' van Strauss werd het ni veau-verschil Van beide com ponisten toch wel nadrukke lijk onderstreept. Strauss is een liederencomponist bij uit stek. In het lange programma ook aandacht voor de Europe se première van de volledige versie van Mozarts Rondo KV 371. Hoornist Herman Jeuris sen heeft een reconstructie ge maakt van zestig ontbrekende maten, gisteravond gaf hij een voorproefje van de geheel her ziene versie van het hoorncon cert KV 370b/371, dat in het volgende seizoen zal worden uitgevoerd. Jeurissen toonde zich op zijn instrument een vakman, maar ook een des kundige op het gebied van Mozart-reconstructies. Met een pittige en gloedvolle weergave van Mozarts Linzer-symfonie bewees Graeme Jenkins, dat hij een serieuze kandidaat is voor de invulling van de vaca ture van chefdirigent. ADRIAAN HAGER da; lijk was er op de 3ij,lAI iets te merken Golfoorlog: weinig andse bezoekers op sdag, gedegen con- villf )ij de toegang en voriis bezorgde gezich- •h,t{tet bezoekersaantal tentoonstelling is t, maar dat heeft t}it meer te maken weersomstandig- Ieder vraagt zich hoe het met de au- ,open zal gaan. !V<piin boden de een feestelijke, lu- aanblik, terwijl uitgestalde waren ;nd naar meer luxe vorden steeds knapper, Bovag en RAI samen iten. Een aardig staal- bijvoorbeeld BMW op rste modellen, die op- leerd worden in het :icht van zware con- door de komende grote Mercedes. Men ^^'FRELDPRlMEU V liep zelfs vooruit op high-tech accessoires die pas later lever baar worden, om Mercedes het gras voor de voeten weg te maaien. Isolerende dubbele beglazing, bijvoorbeeld, en - deuren die zichzelf dichttrek ken zodra je ze tegen het slot aanlegt. BMW zal tevens gas- ontladings-koplampen gaan bieden, die bij beperkt stroom verbruik veel licht geven. Nog een hoogstandje: Park Distan ce Control, sensors in voor- en achterbumper die aangeven hoe dichtbij naburige auto's zijn. Het werkt met ultrasoon geluid, net als de duurdere in braakalarmen. Aardige toevoegingen straks voor een 750iL High Line, waarin het vooral achterin aangenaam wonen is. Je kunt er zelf de airconditioning rege len en de standaard radio/cas- sette/multi-CD-speler bedie nen. Je zit op elektrisch ver stelbare en verwarmde buffel leren stoelen. Er zijn voetsteu nen, zonneschermen bij ach ter- en zijruiten en notehouten klaptafeltjes. Tussen de achter- stoelen zit een koelbox, waar ook al glazen bijgeleverd wor den. De auto krijgt een tweede generator mee om al die luxe (zoals ook elektronische schok demperregeling) van stroom te Meerprijs van het hele pakket: 37.785,-, boven op de basisprijs van een BMW 750iL (ƒ233.000,-). Prijsverlaging Maar ook aan het andere eind van de prijsladder worden au to's knapper. Yugo liet weten dat de recent geïntroduceerde Sana en de oude Yugo 65 nu dezelfde motor met een Bosch motormanagement (injektie- ontsteking) hebben en een geregelde katalysator. De Sana krijgt dus een andere motor (1,3 liter/65 pk) dan de oor spronkelijke 1,4 liter (70 pk). Men probeert door een forse prijsverlaging de belangstel ling voor deze Joegoslavische produkten op gang te krijgen. De modern gelijnde vijfdeurs Sana kost nu 18.495,-, bijna 1500,- minder dan de oude versie zonder katalysator. De kleine driedeurs 65 kost nu zelfs maar 12.895,-, een prijs verlaging van ruim drie mille. Dat maakt ons des te benieuw der wanneer de heel leuke ca- brio-versie van dat laatste mo del leverbaar wordt. Slim schuifdak Ook bij de accessoires zien we toenemende luxe. Toonde We- basto 'mogelijke toekomstige ontwikkelingen' met schuif- /kanteldaken die niet omhoog maar omlaag kantelen (voor tochtvrije ventilatie zonder be derven van de carosserie- stroomlijn), Vermeulen Hol- landia heeft een nieuw luxueus produktie-type. De TVS (Tilt-Vent-Slide) biedt slimme elektrische bediéning. Het dak kan aangesloten wor den op een aanwezige centrale deurvergrendeling en gaat dan automatisch dicht bij afsluiten van de portieren. Het kan ver der gekoppeld worden aan een alarmsysteem. Bij het (glazen) Yugo Sana 1.3 EFI. schuif/kanteldak hoort ook een zonnescherm aan de bin nenkant, dat automatisch een stukje openschuift als het dak gekanteld wordt. Het dak kost 1875,- inclusief inbouw, niet duur in vergelijking met vele als extra af-fabriek leverbare schuif/kanteldaken (vaak nog zonder elektrische bediening). Voor gevorderden Weer terug naar de toppen van technisch vernuft: het Pioneer AVIC systeem (Audi Visual Information Communi cation). Wanneer het hier le verbaar wordt kon marketing manager Thijs de Haan nog niet zeggen, in Japan is het al op de markt. AVIC's belang rijkste bestanddeel is een satel liet-navigatiesysteem dat sa men met specialist Trimble (uit de V.S.) werd ontwikkeld. Daarnaast kan het beeld schermpje dat voor routebe schrijving gebruikt wordt ook extra informatie (zoals be schrijvingen van hotels, res taurants en bezienswaardighe den) weergeven, die vanaf de bij het systeem horende CD- speler wordt ingelezen. En na tuurlijk hoort er een radio- cassettespeler bij, waarvan alle instellingen op het beeld schermpje zichtbaar gemaakt kunnen worden. Maar het mooist is toch het GPS - Global Positioning Sys tem - dat aan de hand van sa tellieten in de ruimte aangeeft waar op de wereld je bent. Er moet nog een aantal satellieten de ruimte in, in de loop van dit jaar, en daarop wacht men tot Pioneer het AVIC-systeem wereldwijd op de markt brengt. Een klein gestroom lijnd kastje ontvangt de satel liet-signalen en rekent dan ui terst nauwkeurig (desnoods tot op centimeters) uit waar de auto is. Er hoeft dus niet, zoals bij de Travel Pilot van Bosch, eerst opgegeven te worden wat de startpositie is voordat een reisdoel ingetoetst kan wor den. Die werkt op een kompas en sensors die de afgelegde weg meten vanaf het begin van de rit. Voorlopig doet Pioneer het in ons land met alweer nieuwe audio-apparatuur. In de mid denklasse 399,- tot ƒ649,-) brengt het merk de nieuwe, zeer fraai gestileerde radio- /cassettecombinaties KE-1730 tot en met KEH-4200. Pioneer had al de TS-LX40, een lage- tonen luidspreker met extra versterker in een kastje dat onder een stoel geplaatst kan worden. Dat levert krachtig basgeluid zonder dat daarvoor enorme speakers in de hoe- denplank geflanst moeten worden. Daarnaast is er nu de TS-LX80 (J 599,-), met. een vijftig procent grotere speaker en dubbel zo zware versterker (80 Watt muziek vermogen) in een nauwelijks groter kastje Tevens hoorden we van Thijs de Haan dat Pioneer nog met een nieuwe lijn topklasse-ap- paratuur komt, om de sterk toegenomen concurrentie in de duurste auto-geluidsappara- tuur niet onbeantwoord te la ten. Alweer een teken dat men bij de auto-uitrusting kenne lijk steeds hoger eisen stelt. Vandaar waarschijnlijk dat men kansen ziet voor het Tai wanese merk Yue Loong, van af september 1991 vertegen woordigd met het vijfdeurs model Feeling. Niet supermo dern, maar wel luxueus. De scherpe, rechte carosserielij- nen lopen eigenlijk een gene ratie achter op.de mode, even als de onderhuidse techniek die van de Nissan Stanza werd geleend. Toch ziet het door de Taiwanezen uiterlijk flink aangepaste model er heel aar dig uit. Alleen jammer dat er sprake is van carburateur-mo toren (1,6 of 1,8 liter) met niet maximaal schone, ongeregelde katalysator. Men spreekt van een prijs rond dertig mille, heel aan trekkelijk bij de opgegeven uitrusting. Die omvat elek trisch bediende zijramen en spiegels, centrale deurvergren deling, radio/cassette met vier speakers en zelfs airconditio ning. Daar zal het Koreaanse Hyundai, dat op de RAI de Lantra presenteerde in die zelfde prijsklasse, zeker niet blij mee zijn. Aardige wetens waardigheid: de nieuw op te zetten Yue Loong import valt onder de Abemy-groep, net als de Hyundai-import. PETER FOKKER (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17