Broek- en Simont jespolder wordt rustig recreatiegebied Tractorenhandel mag mogelijk toch blijven in Noordwijkerhout KAREL APPEL S)e ScicLolie GouAant ScidócSou/ta/nt Slimme EHBO-kit Alphens coatingbedrijf Ten Berge moe^ afdeling sluiten vanwege stankoverlast" WARMOND De Broek en Simontjespolder, gro tendeels op Warmonds grondgebied tussen de Leidse Merenwijk en Koudenhoorn gelegen is bestemd voor rustige, ge luidsarme recreatie. Dat blijkt uit het bestem mingsplan voor dit gebied dat onlangs door de ge meente Warmond is uitge bracht. Het plan is ge maakt door Bureau Fro- ger en Meijsing in overleg met de gemeente Leiden, de proviricie en de Stich ting Openbaar Golf in Warmond. De openbare golfbaan zal centraal in het recreatiegebied ko men te liggen. Het inrichten van de polder zal het nu nog agrarische ge bied niet veel veranderen. De Broek- en Simontjespoldëf zal hoofdzakelijk voor fietsers en voetgangers worden ontsloten. Het open karakter van het ge bied blijft gehandhaafd met het oog op het contrast met het woongebied Merenwijk, de windmolen en de Grote Sloot, het water tussen Koudenhoorn en de polder. Ook het eiland Strengen/Tengnagel, ten oos ten van Koudenhoorn wordt in het kader van het recreatie- plan Kagerzoom ingericht als een recreatiegebied. Het golfterrein zal vanzelf sprekend minder toegankelijk zijn dan de rest van het recre atiegebied. Het westelijk en oostelijk deel van de polder, alsmede een strook met een breedte van 25 meter lang de Groote Sloot, de Holle Mare en de grondkade langs het woon gebied Merenwijk worden ge heel voor dagrecreatief ge bruik ingericht. Het zicht op de gemeente Lei den zal worden ingeperkt door afschermende beplantingen. Het aantal aanlegpunten in het noorden zal worden beperkt om te voorkomen dat de wa tersporters massaal bij de rus tige gebieden gaan aanleggen. Tegenover het stiltegebied van Koudenhoorn past een rustige oever aan de overzijde van de Grote Sloot. De concentratie van oeverrecreatie en water sport zal plaatshebben op Strengen/Tengnagel. De aan wezige woonboten worden overigens als storend be schouwd voor het landschap. In het oosten en westen van het gebied komen de lig- en speelweiden voor dagrecreatie. Deze terreinen zijn verbonden door middel van openbare stroken langs het water en de Merenwijkkade, waarin voet- fietspaden worden aangelegd met rust- en uitzichtplaatsen. De wandel- en fietsroutes zul len ook langs de molen wor den geleid. De molen, een mo nument met woning en erf was ooit een gemaal maar heeft nu alleen nog een deco ratieve functie. Bij de beplan ting zal een gebied voor de molen vrijgehouden moeten worden zodat deze voldoende De Broek- en Simontjespolder zal voor fietsers en voetgan gers bereikbaar zijn via het Veerpolderpad, de verlengde Paddoxlaan, het fietspad over de Zijldijk met aansluiting op 't Joppepad, de Broek weg, het fietspad door de Merenwijk en drie aansluitingen op voet- en fietspaden in de Merenwijk. Het eiland Strengen/Tengna- gel wordt overigens toeganke lijk gemaakt middels een brug over de Groote Sloot vanaf de boezemkade in de polder. Het gebied zal voor autoverkeer toegankelijk via de Padoxlaan tot aan het terrein van de ijs- club in de Veerpolder. Vanuit de Merenwijk kan geen auto in de polder komen. De bebouwing blijft beperkt tot voorzieningen voor de golf baan, zoals een clubhuis. Het plan kan pas worden uit gevoerd als alle grond is aan gekocht. De golfbaan zal mo gelijk al eerder worden aange- legd DEN HAAG/NOORD- WIJKEËHOUT De handel in landbouwwerk tuigen aan de Maandagse- wetering 100 in Noordwij kerhout hoeft mogelijk niet weg. Dat bleek giste ren bij de behandeling van het beroep dat J. Smit heeft ingesteld tegen het besluit van de gemeente, dat hij de handel moet staken. De gemeente Noordwijkerhout schreef Smit in 1987 aan. Hij moest met de handel stoppen, omdat deze in strijd is met het bestemmingsplan ter plaatse. De handelaar annex veehou der ging in beroep bij de afde ling rechtspraak van de Raad van State in Den Haag, die zijn bezwaren gisteren behan delde. Smit betoogde, dat de gemeen te al in 1984 had kunnen we ten dat hij de handel aan de Maandagsewetering had. Vol gens het gemeentebestuur zou dit pas in 1987 zijn gebleken. Op hetzelfde adres exploiteert Smit samen met zijn vader een veehouderij die, naar hij stel de, te klein is om met twee ge zinnen van te kunnen rondko men. De handel in tractoren levert meer op, zo zei hij. Tijdens de zitting gisteren werd duidelijk, dat Smit kans op succes heeft. Als de afde ling rechtspraak tot de conclu sie komt dat de gemeente al enige jaren op de hoogte had kunnen zijn van de illegale ac tiviteiten, hoeft hij de tracto renhandel wellicht niet op te geven. Het bedrijf valt dan on der het zogeheten overgangs recht, omdat het al aanwezig was toen het nieuwe bestem mingsplan ging gelden. Dat was op 10 april 1987. Uitspraak over zes weken. KRO-programma 'Ook dat nog' moet rectificeren AMSTERDAM Het KRO- programma 'Ook dat nog' zal morgen negatieve uitlatingen over een opticiën uit Lelystad rechtzetten. De man was naar de rechter gestapt nadat hij in de uitzending van 10 februari was beschuldigd van ondes kundigheid. De president van de Amsterdamse rechtbank bepaalde gisteren in kort ge ding dat het programma dat niet kan hard maken. In 'Ook dat nog' kwam de klacht van een klant aan de orde, bij wie de opticiën onzorgvuldige me tingen zou hebben verricht en aan wie hij een veel te dure bril zou hebben verkocht. Achteraf bleek de meting nau welijks af te wijken van die van een oogarts en de bril net zo duur te zijn als bij andere opticiëns. IK WOU DAT IK EEN VOGEL WAS LEIDEN OMGEVING CeidócSouaant ZATERDAG 16 FEBRUARI 1991 PAG» 51 Wereldwinkel Sassenheim heeft nieuwe winkelwagen SASSENHEIM Burgemeester H. de Jonge van Sassenheim heeft gisteren de nieuwe winkelwagen van de Derde Wereldwinkel Sassenheim officieel' in gebruik gesteld. De Jbnge deed dat onder het toeziend oog van vele genodigden in een loods aan de Hoofdstraat, waar de winkelwagen tot gisteren stond. Vandaag vervangt de nieuwe wagen voor het eerst de tochtige tent, van waaruit lange tijd tegenover de Hervormde Kerk de Max Havelaar- koffie en Tanzania-thee werden verkocht. De 19 jaar oude voormalige zuivelwagen kon worden aangeschaft na een subsidie van 5.000 gulden van de gemeente en bijdragen van de Sassenheimse middenstand. De medewerkers van de wereldwin kel knapten daarna de wagen zelf op en lieten die schilderen in de wereldwinkelkleuren wit,grijs en geel. De wagen staat voortaan elke zaterdag op de Hoofdstraat tussen tien en vier uur. Landbouwers vragen schorsingvergunning lozingen door Vliko DEN HAAG/LEIDER- DORP Landbouwer W. de Graaf en diens zoon W. de Graaf willen schorsing van de lozingsvergunning die het Hoogheemraad schap Rijnland heeft ver leend aan het container- bedrijf Vliko B.V. aan de Achthovenerweg in Lei derdorp. Vliko heeft de vergunning voor het lozen van regenwater op de poldersloten. Omdat het water ook over onverharde oppervlakten van het bedrijfs terrein loopt vrezen zij dat de vervuiling van sloten zo groot zal zijn dat de koeien in de polder ziek worden. Eerder hebben olielozingen, die overi gens mogelijk van een ander bedrijf zijn geweest, tot ziek vee geleid. Het schorsingsverzoek diende gisteren bij staatsraad Veld kamp, de waarnemend voor zitter van de geschillenafde- ling van de Raad van State. Vliko-eigenaar H.A. Koen deed er het zwijgen toe. Staatsraad Veldkamp wees er op dat tijdens een schorsings procedure onevenredig nadeel moet worden aangetoond. De Graaf sr, tevens voorzitter van de plaatselijke CBTB, zei dat nu nog niets te bewijzen valt. Maar hij vreest dat sloten ver vuild zullen raken. Op het ter rein van Vliko ligt ongesor teerd afval opgeslagen. Vliko zou moeten lozen op het riool dat naar de Rijn voert, vindt De Graaf. Een woordvoerder van het waterschap voerde aan dat de capaciteit van het riool te klein is. Hij zei dat vader en zoon De Graaf er belang bij hebben dat de vergunning niet wordt geschorst. Vliko zal dan immers genoodzaakt zijn op korte termijn een monsterpunt aan te brengen zodat gecontro leerd kan worden of alleen aanvaardbaar water geloosd wordt. Staatsraad Veldkamp onderstreepte die opmerking. Bovendien wees hij er op dat wellicht een dag te laat beroep tegen de vergunning is inge steld. Het had maandag 22 ok tober vorig jaar binnen moeten zijn. Het was de zater dag ervoor verzonden, maar het arriveerde pas de 23ste. Uitspraak over een week. Gouden Leeuw geeft nog steeds overlj DEN HAAG/VOORSCHOTEN Wegens het overtreden van veer tien voorschriften van de hinder wetvergunning is het motel De Gouden Leeuw dwangsommen op gelegd die kunnen oplopen tot een half miljoen gulden. De aanzeggin gen dateren van vorig jaar novem ber. Gisteren zou bij de voorzitter van de geschillenafdeling van de Raad van State het verzoek dienen om dat besluit te schorsen. Maar omdat exploitant A. van der Valk in het buitenland is, moest de zit ting voor onbepaalde tijd worden uitgesteld. Volgens de gemeente is Van der Valk sinds november druk doende aan de hinderwetvergunning te IA/ voldoen. Op het parkeerteri de stootrand aangelegd die voorkomen dat auto's de van de huizen aan de Veui beschadigen. Rond de vuilcon wordt de rommel, die op de valt, tegenwoordig opgeruim vetvangput wordt thans rege geleegd. Nog steeds zijn er klachten over stank omdat eiL keuken geen koolfilter is bracht. Is dat er per 1 maa steeds niet dan verbeurt V« Valk elke verdere dag vijfht gulden. Voor de gemeente voorts dat de verouderde grondse olietank voor afgeiy, olie nog steeds niet buiteen is gesteld. Dat levert een gev ke situatie op. I Postcode/plaats: I Telefoon: (voor controle bezori Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 j Stuur als dank de slimme EHBO-kit naar: j Naam: J Adres: I Postcode/plaats: Onder redactie van Ton Pieters. In de Leidsche Courant op maandag 9 februari 1931: „Wel onverwacht is het giste ren een dag van ijsvermaak geworden. Op tal van slooten vooral werd druk geschaatst. Ook de Leidsche ijsbaan is gistermorgen geopend, doch zij moest reeds nog in den middag gesloten worden, daar het ijs te zwak was om de vele bezoekers te dragen". „Boven op den WilHelmina- uitzichttoren te Valkenburg is in navolging van het licht kruis op de Pic de Jer te Lourdes een betonnen kruis van enorme afmetingen opge richt. Het kruis is 30 M. hoog en van Woensdag 11 Februari af zal dit kruis met een kaars sterkte van 20.000 worden Verlicht, zoodat het 10 uren in den omtrek zichtbaar zal zijn". „Menige tandarts vertelt zijn patiënten, dat kiezen trekken niet zooveel om het lijf heeft. Maar er zullen er maar wei nig zijn die zich zoö optimis tisch uitlaten als het om hun eigen gebit gaat. Dr.Newton in Omaha echter heeft het de zer dagen aangedurfd, zich zelf in behandeling te ne men. Toen hij vastgesteld had, dat er drie van zijn kiezen moesten worden getrokken, nam hij zijn tang ter hand en voerde de operatie op onberis pelijke wijze uit". „Vrijdagmiddag hebben in een der parken te Parijs twee journalisten, naar aanleiding van een perspolemiek, ge duelleerd op het pistool op een afstand van 25 meter. De een schoot in de lucht terwijl de ander zijn tegenstander niet raakte". „Tijdens het groote proces over de straatrelletjes te War schau op 14 September 1930 heeft Vrijdag een schokkende gebeurtenis plaats gehad. Een getuige, de 80-jarige advocaat Korenfeld, vertelde juist hoe de politie-agenten „met ge trokken sabels op schuimende rossen" op de menschen af kwamen. De voorzitter inter rumpeerde hierop met de iro nische vraag, of de rossen erg hadden geschuimd. Op dit oogenblik werd de getuige lijkbleek en viel dood neer. Na de hervatting van het pro ces, verklaarde de verdedi ging, dat de nestor der War- schausche advocaten een hartverlamming had gekre gen, toen de voorzitter zijn verklaringen bespotte. De verdediging protesteerde te gen een dergelijke behande ling van getuigen, die geen verklaring aflegden volgens den wil van den voorzitter". Donderdag 12 februari '31: „Hedenmiddag heeft 's Pau sen stem geklonken over de aarde, „van wereldgrens tot grens", zooals Schaepman zeggen zou. Het wonder heeft zich herhaald zij 't thans in modernen voor onze techni sche eeuw nauwelijk meer verwonderlijken vorm dat het woord uitging tot alle vol ken en verstaan werd tot aan de uiteinden der aarde. Tot allen, Italianen zoowel als Noren, Engelschen en Russen en Turken, Europeanen zoow el als bewoners van Amerika en Australië, Westerlingen en Oosterlingen, blanken en zwarten (meer smaken had de L.C. niet) tot allen klonk de stem van den Opperherder der Volken in de officieele taal van de Eene Heilige Ka tholieke Apostolische Kerk. 's Pausen stem werd in den aether gedragen door het machtige nieuwe Vaticaan- sche station, dat, zooals be kend, uitzendt op een golf lengte van 19.84 M. en over genomen door ontelbare zen ders op het vasteland van Eu ropa, o.a. door het station Hui zen van de K.R.O. (298 M.). Om even 4 uur kondigde markies Marconi een der groote uitvinders van de ra dio, de man die het eerst de antenne aanbracht en daar door de afstandswerking der aethergolven belangrijk wist te vergrooten den H.Vader aan. Markies Marconi sprak in het Italiaansch den H.Va der toe en zeide, dat het de eerste maal was, dat de leven de stem van een Paus door drong tot de uiterste deelen van de aardbol. „De electri- sche golven zullen zijn verhe ven woorden van vrede en zegen verbreiden over de ge- heele wereld", zeide Marconi ook nog, in diepe ontroering. Z.H. de Paus sprak in het La tijn een rede uit die ongeveer een kwartier duurde. Door het Italiaansch accent was het gesprokene, ofschoon goed hoorbaar, minder goed te volgen. Aan allen bracht hij een boodschap des vredes en aan allen gaf hij (Urbi et orbi) zijn Apostolische Zegen. Ter wijl Z.H.de Paus de vertrek ken van het radio-station be Op 12 februari 1931 stuurde Radio Vaticana voor het eerst verheven pauselijke woorden de ether in. FOTO: SP zichtigde, werd 's Pausen rede vertaald in het Italiaansch, Fransch, Duitsch, Engelsch en Spaansch. Ook de K.R.O. gaf in 't Nederlandsch een korte samenvatting van 's Pausen rede". „Het bericht omtrent een fa miliedrama te Bellingwolde waar de bakker door zijn stiefzoon vermoord zou zijn (zie Gem.Berichten, 3de blad) is naar wij nader vernemen, geheel uit de lucht gegre pen Opschrift van een boerderij in Zuid-Holland. Wie hier uit melken wil gaan, Moet lachen, vrijen, praten la ten staan, Zich met de meiden niet be moeien, En vooral niet slaan de koei en". Hoe nu? „Gisteravond werd in Hotel Sistermans te Hille- gom een liederen- en piano avond gegeven door de dames Annie Jonkheer en Rie Tuyl Schuitenmaker alhier, resp. piano en zang. Het stemde tot groote verheugenis, dat de zaal zeer goed bezet was, zoodat Hillegom zich op muzi kaal gebied herziet. Zoowel de pianostukken der groote meesters als de schitterende zang oogstte een verdiend ap plaus. Geen wonder, dat de beide dames met bloemen werden gehuldigd: die hulde was allerminst verdiend. De muziekliefhebbers hebben ge- „Door mej.v.d.L. werd tegen mevr.M. in de Van Manders- loostraat in Alphen a.d.Rijn bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat door deze haar een bord naar het hoofd was gegooid. De politie stelt een onderzoek in en zal proces-verbaal opmaken". Uit Leiden: „Tegen een zestal studenten is proces-verbaal opgemaakt omdat zij zich in de collegezaal ophielden zon der de collegegelden te heb ben betaald". Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon- aQP^' nee aanbrengt. De nieuwe w^>vY'" ,,v^- abonnee wordt ook „sw* hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I I Naam: Voorl: I I Adres: POSITIE VAN ZESTIG WERKNEMERS IN GEVAAR Eremetaal voor J.C. Kasteel Burgemeester A. Houdijk van Zoeterwoude reikte gisteren de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau uit aan J. Kasteel uit Leiderdorp. Dat gebeurde in hotel Toor in Alphen aan den Rijn. Kasteel is mede-directeur en eigenaar van machinefabriek Kasteel aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. Hij ALPHEN AAN DEN RIJN Het aan de Al- phen.se Rijnhavenkade ge vestigde coatingbedrijf Ten Berge moet van de gemeente een afdeling sluiten vanwege de te gro te stankoverlast. Dat heeft wethouder W. de Jong van milieu meegedeeld. Volgens algemeen direc teur W. ten Berge komt daarmee de werkgelegen heid van alle zestig perso neelsleden in het geding. Hij wil daarom een zo spoedig mogelijke verhui zing naar de Molenwete ring. De gemeente heeft dit besluit genomen op grond van de re sultaten van een TNO-rapport dat donderdag verscheen. Om wonenden klagen al jaren over stank. De wethouder er kent dat het bedrijf wel maat regelen heeft getroffen. Maar het voldoet nog altijd niet aan de eisen van de Hinderwet. Verhuizing naar een industrie terrein zou volgens De Jong een oplossing zijn. Het bedrijf krijgt dertig dagen de tijd om ontving de medaille vanwege zijn 40-jarig dienstverband, is vier decennia geleden van onderaf in het bedrijf begonnB~~ leerling-bank/plaatwerker. tegen dit besluit in beroep te gaan. Ten Berge kondigde aan ge bruik te maken van die moge lijkheid. Hij is van mening dat het bedrijf wel aan de normen voldoet. „Je kunt het rapport op allerlei manieren lezen". Hij geeft toe dat het bedrijf te dicht bij een woonwijk ligt-. Ten Berge heeft dan ook be grip voor de klachten van de omwonenden. „We gaan de problemen niet uit de weg. We hebben alle maatregelen geno men die maar mogelijk wa ren". De directeur ziet als oplossing van de problematiek verhui zing bij voorkeur naar het drie kilometer verderop g industrieterrein Molei ring. Het bedrijf is hem volop bezig met pl daarvoor. „Het is alleen mer dat de gemeente da< lij niet zo vlot mee is". Hij j T het „een kwalijke zaak het bedrijf tot nu toe n lijks medewerking van meente heeft gekregen. sd B en W van Alphen willi )ij de nat lak-afdeling wonis sloten. Ten Berge is echt< mening dat in dat geval goed de hele fabriek kan den gesloten. Hij verwac zijn concurrentiepositie t verzwakt als die service e valt. I h. Jongen gewond bij bedrijfsongevi ALPHEN AAN DEN RIJN Een 15-jarige jongen uit A is vanmiddag rond twee uur gewond geraakt bij een bedri geval. De jongen bestuurde in het bedrijf Nestlé aan de I laan een vorkheftruck. Volgens de politie reed hij met te,n( snelheid door de bocht, waardoor de heftruck kantelde. Dl gen kwam klem te zitten tussen de heftruck en een stellin| buikklachten is hij overgebracht naar het Rijnoord Ziekei

Leidse Courant | 1991 | | pagina 16