o Nieuwe klimaatbeheersing De Lakenhal voorwaarde voor Rembrandt-expositie STAD OMGEVING/SPORT/KUNST/RTV M 11e schaatstochten afgelast Verdachte van verkrachting voerde schrikbewind over slachtoffers ZONDER VERNIEUWING DREIGT GEDEELTELIJKE SLUITING Meer raadsleden dan bewoners bij PvdA-bezoek I WEEK EINDE Tolerantie Leidenaars tegenover islamieten onderwerp van gesprek Duinrell-cross gaat niet door (je&zoiw! OOIO Sportwereld ZATERDAG 16 FEBRUARI 1991 PAGINA 13 gij 1IDEN/ REGIO Alle voor dit weekeinde geplande !aatstochten in de regio zijn afgelast. Het ijs is door oi en regen- en sneeuwbuien te slecht geworden. Hoogheemraadschap Rijnland is vandaag weer begonnen het bemalen van de polderwateren. Het adviseert mede om reden mensen niet meer het ijs op te gaan. Igens woordvoerder C. Meyer van het hoogheemraadschap .ft Rijnland de gewoonte niet te malen als er ijs op de wate- ligt. „Dat doen we vanwege het ijs, maar dat neemt niet weg als er omstandigheden zijn waardoor het noodzakelijk is, we toch doen. Maar daar is nog geen aanleiding voor geweest", .gens Meyer is na de regen- en sneeuwval van de afgelopen en het grondwaterpeil in de polders zodanig gestegen dat be ling noodzakelijk is. „Bovendien is het ijs inmiddels zo slecht het ook niet zo veel meer uitmaakt". Door het bemalen komt waterpeil in beweging en zakt het ijs, waardoor het kan bre- I, ook op plekken waar het nog dik genoeg zou zijn. DEN HAAG/LEIDEN - Wegens ver krachting van twee Leidse meisjes van achttien, aanranding van een verkoop ster van een Leidse kledingzaak en be dreiging van een Zoetermeers kroeg baas, heeft de Haagse officier van justi tie, P. Koolschijn, vrijdag vijf jaar gevan genisstraf geeist tegen een 27-jarige in woner van Zoetermeer. De slachtoffers zijn door de verdachte zwaar onder druk gezet om hun verklaringen in te trekken. Koolschijn zei dat ze daar bij het bepa len van de hoogte van haar eis sterk rekening mee heeft gehouden. De Zoetermeerder zou „een schrikbewind" hebben gevoerd ten op zichte van de slachtoffers. De bedreigingen kregen nog een staartje, zo bleek een maand geleden toen de zaak tegen de Zoetermeerder al eens door de Haagse recht bank werd behandeld. Tijdens die zitting moes ten twee slachtoffers onder ede getuigen. Een van de twee slachtoffers trok haar verklaring in. De man zou haar niet onheus hebben beje- Meineed Daarop liet de officier van justitie het slachtof fer inrekenen wegens meineed. De rechtbank hield toen de zaak tegen de Zoetermeerder aan omdat men eerst wilde afwachten hoe de mei needzaak zich zou ontwikkelde. Vrijdag kon de officier van justitie de recht bank vertellen dat de vrouw heeft toegegeven dat zij een maand geleden meineed heeft ge pleegd. Haar verklaring dat de man haar heeft verkracht, blijft dus overeind. Dat is op 9 december twee jaar geleden gebeurd in een kamertje van een Zoetermeerse flat. Een aantal oudere jongeren was in die woning bij een. Op een goed moment moet de verdachte tegen de Leidse geroepen hebben: „Nou doe je maar een keertje wat ik wil", waarna hij haar het kamertje insleurde. De vriendin van dit slachtoffer maakte enige dagen later iets soortgelijks mee. Zij maakte ge bruik van het aanbod van de verdachte om vanuit de Haagse uitspanning The Golden Gate thuis gebracht te worden. In de polder bij Zoe- terwoude deed de verdachte de auto op slot, waarna hij zich aan het slachtoffer vergreep. Ook de derde zaak, die de verdachte te laste is gelegd, is een zedendelict. De Zoetermeerder zou in een Leidse kledingzaak een verkoopster hebben betast en bedreigd. Tot slot wordt de verdachte er van verdacht dat hij de beheerder van een uitspanning in zijn woonplaats heeft bedreigd. Hij zou de zaak wel eens verbouwen. De verdachte ontkent alle feiten. De Zoeter meerse kroegbaas zou hij niet hebben bedreigd. Hij zou de man juist hebben gewaarschuwd dat anderen hem veel geld hadden geboden om de zaak kort en klein te slaan. Ook de verkrach tingen waren volgens de verdachte verzinsels van de meisjes. De rechtbank laat over twee weken weten of de officier van justitie het bewijs tegen de man sluitend heeft gepresenteerd. De officier heeft zich er overigens over beklaagd dat de ver dachte niet in verzekering is gehouden. „Het is toch te gek dat hij hier op vrije voeten kan bin nenwandelen". Enige tijd geleden bepaalde de rechtbank dat het niet nodig was de de ver dachte in voorarrest te houden. Dé officier van justitie vond van wel omdat er kans op herha ling zou zijn. Z LEIDEN Het stedelijk museum De Lakenhal moet zeer snel een nieu- klimaatbeheersing krijgen. Als die er niet komt kan de Rem- Jgem brandt-tentoonstelling in december niet doorgaan. Met de installatie is 120.000 gulden gemoeid. Volgens de directie gebou wen van de gemeente dreigt zelfs een gedeeltelijke slui ting van het museum als er niet snel iets gebeurt. Dan moet namelijk een deel van de collectie van het museum ,in veiligheid" worden ge bracht. Het klimaat van het museum is nu nauwelijks meer te beheersen. De direc tie gebouwen dringt er bij het college van B en W op aan snel het benodigde geld be schikbaar te laten stellen. Ook volgens Yvonne van Baarle, hoofd van de directie kunst en cultuur van de ge meente, moet er snel iets ge beuren. „De installatie moet in de eerste helft van dit jaar worden aangelegd, wil de Rembrandt-tentoonstelling kunnen plaatshebben". De Leidse Rembrandt-expo- sitie gaat aansluiten bij de grote tentoonstelling in het Rijksmuseum in Amsterdam, die deel uitmaakt van een in ternationale Rembrandt-ma- nifestatie. De expositie in Leiden moet op 4 december van start gaan. Eerder is aan gekondigd dat ze gewijd zal zijn aan de leermeesters van Rembrandt, zijn Leidse wer ken en zijn leerlingen. Rem brandt werd in 1606 in Lei den in de Weddesteeg gebo ren. Hij volgde zijn opleiding aan de Langebrug en was een aantal jaren aan de Wed desteeg als zelfstandig schil der gevestigd. Onderzoek Nu de problemen met de kli maatbeheersing aan het licht zijn gekomen, wil de ge meentelijke directie gebou wen een uitgebreider onder zoek doen naar achterstallig onderhoud van De Lakenhal. Daaruit moet blijken of er meer problemen zijn en hoe die moeten worden opgelost. Van Baarle heeft er goede hoop op dat die problemen zijn te overzien. „De Laken hal is uiteindelijk altijd wel bijgehouden. De klimaatbe heersing hoort tot achterstal lig onderhoud, maar het is de vraag of er meer nodig is". Van Baarle noemt het onder zoek preventief. Dat geldt ook voor het ver nieuwen van de klimaatbe heersing voor het behoud van de eigen collectie. „Het is niet zo dat er schilderijen hangen te krimpen of te be schimmelen. Maar er moet wel wat gebeuren om dat te voorkomen. Je moet heel zorgvuldig zijn als je het be heer hebt over gemeenschap pelijk bezit zoals de collectie van De Lakenhal". Van Baarle stelt dat de pro blemen met het onderhoud los worden gezien van de in houdelijke plannen voor het museum. Zoals de bouw van een nieuwe vleugel voor he dendaagse kunst. „Het gaat om aparte subsidiestromen. We zijn nu bezig de zaak in kaart te brengen voor het Meerjarenbeeld (van de ge- meentefinanciën, red.). Voor het onderhoud van De La kenhal moet daarin ruimte worden gemaakt. Nu kunnen we niet overzien hoeveel dat Een deel van de PvdA-fractie in de sneeuw bij basisschool De Noorderkring waar de raadsleden zich verzamelden voor het werkbe zoek aan Leiden Noord. Helemaal vooraan wethouder P. Bordewijk (financiën en ouderenbeleid), links van hem wethouder T. van Rij (volkshuisvesting). foto: wim van noort LEIDEN Slechts vijf bewoners van de wijk Leiden Noord namen gis termiddag de moeite om in buurthuis 't Spoortje een gesprekje te voeren met de bijna voltallige raadsfractie van de PvdA. Die was de hele middag op di verse plaatsen in Noord op werkbezoek. Leiden Noord is van oudsher een PvdA-bol- werk. Maar bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen was het lage opkomstpercentage in dit deel van Leiden een van de voornaamste oorzaken voor het grote verlies van de sociaal democraten. Reden voor een werkbezoek. Enkele oudere heren confron teerden de raadsleden in het buurthuis met een stroom van klachten over woningbouw vereniging De Eendracht. Met name uitblijvende woningver betering en het democratisch gehalte van De Eendracht werden aan de kaak gesteld. Wethouder T. van Rij, zelf voormalig voorzitter van een woningbouwvereniging, ging niet in op de klachten van de bewoners. Hij vond het jam mer dat er niemand van De Eendracht was uitgenodigd. Een woordvoerder van de be woners somde daarop een aan tal andere, kleine misstanden in de wijk op. Zo moet de Wil lem de Zwijgerlaan onover- steekbaar voor kinderen wor den en moet er een bushalte komen bij dienstencentrum de Rondedans. Raadslid H. Koek vroeg zich af of dit soort pro blemen wel werden aange kaart bij de nieuwe sociale vernieuwing-werkgroep. „Het nut van de sociale vernieu wing moet zich eerst nog maar eens bewijzen. Bewoners moeten ergens terecht kunnen met hun verhaal en daar zal de werkgroep niet altijd voor kunnen zorgen", voorspelde een bewoner. ,„Maar er kan in ieder geval een signaal worden doorgegeven, zoals naar jullie tet bijdragen van: Rudolf Ileijn, Loman Leefmans, Ka- in Swiers en Joep van Zeijl. lOte M eeuwenlang wordt er ge hengeld, gevist, gepeurd en iak|g jesnoekt in de Leidse wate ren. En als er ijs op die wate- ligt hakken de liefhebbers lun dobber uit te kunnen 'ooien. Niets aan de hand zou 14 e zeggen. Zo ging het al in de ijd van Leidens Ontzet en als Ie visstand het toelaat gaat het nog wel een paar eeuwen foor. Hengelaarsbond voor Lei- len en omstreken heeft daar andere gedachten over. Al sinds de jaren zestig probeert lie club het visrecht te ver verven voor de stadswateren. )e 1700 leden tellende bond leeft nu maar weer eens een brief aan de gemeenteraad ge stuurd. Want volgens de regels mag met een normale visakte al- een maar in „bevaar- en be- 'lotbaar water" worden ge vist. Voor de overige wateren, de Leidse stadswateren, noet de eigenaar toestem- ning geven. In dit geval de [emeente dus. flaar die voert gewoon geen "ta 'isbeleid, legt een ambtenaar 'an de directie groen uit. ,Voor de stadswateren kun je vel een aparte regeling tref- en. Dat hebben ze bijvoor- leeld in Den Haag al gedaan. Daar kun je voor een paar gulden een vergunning ko- >en. In Leiden is zoiets niet geregeld. We zijn er wel eens mee bezig geweest, maar ach ja, door drukke werkzaamhe den komt het er maar niet van". Nu is de hengelaarsbond ook al bezig geweest. Een be stuurslid werkte zelfs ooit bij de directie groen. Dat had perspectieven moeten openen, zou je zeggen. Maar ook hij le er niet in om de hal- starrige materie van het vis recht geregeld te krijgen. Er volgden besprekingen met de VVD-fractie. Maar volgens de bond durfde die niet met een voorstel te komen over de verhuur van de stadswateren. Traditie Het vissersbloed kruipt bij Leidenaars waar het niet gaan kan. IJs en sneeuw verhindert de ware liefhebbers niet om toch een kansje te wagen op de Leidse grachten. Helemaal in stijl met eeuwenoude tradities worden, zoals hier bij Stille Rijn en Aalmarkt wakken gehakt om toch maar een stekkie te hebben. De Leidse Hengelaarsbond ziet liever dat het visrecht in de stadswateren wordt geregeld. Zie ook: Vissen. Vele telefoontjes volgden, maar een regeling en vergun ning bleef uit. De ambtenaar van Groen be nadrukt dat wat de henge laarsbond aanvraagt in Lei den gewoon niet bestaat. Be keuringen worden al even min uitgedeeld want „Het is gewoon niet geregeld". Blijft de vraag waar die officiële bondshengelaars zich druk om maken als ze zij het zon der vergunning toch gewoon mogen vissen. In elk geval houdt het ze van de water kant. Dat is ook wat. Wijn Zomaar een besluit van het Leidse college van B en W. De wijn in de Leidse Schouw burg wordt duurder. Voort aan geen knaak maar drie piek per glas. Goed. Het mag een pittig prijsje zijn voor de slurpwijn die gewoonlijk per glas wordt geschonken, maar wereldnieuws is het niet. Het zou normaal gesproken de krant ook niet gehaald heb ben. Maar... Was het niet zo dat de toenmalige cultuurwethouder Fred Kuijers een klein jaartje geleden nog fiks de oren werd gewassen vanwege zijn opvat tingen over het beheer van de schouwburg. Onder zijn regi me ontstond een administra tieve chaos waarin 132.000 gulden op nog altijd niet ver klaarde wijze kon verdwij nen. En wat werd Kuijers toen onder andere verweten? Dat hij zich niet met de hoofdlijnen van de admini stratie van de schouwburg be zighield, maar wel met futili teiten en details, zoals de prijs van de wijn in de foyer. We zijn nu een tijd verder en naar het schijnt is de admini stratie van de schouwburg dik in orde. Er komt ook een nieuwe directeur. Het is dui delijk; er waait een andere wind door de cultuurtempel aan de Oude Vest. En dan past het inderdaad niet meer dat één wethouder zich bezig houdt met de prijs van de wijn in de foyer van de Leid se Schouwburg. Dat doen nu zes wethouders plus de burge meester. Inderdaad er is heel wat vérbeterd bij de schouw- Kraken (1) Het fenomeen kraken leek, naar mate de jaren negentig in zicht kwamen, als sneeuw voor de zon te verdwijnen. Grote krakersbolwerken in Amsterdam, Groningen en Nijmegen werden niet zonder slag of stoot ontruimd. Alleen waar krakers gemeenten, pro jectontwikkelaars of huisjes melkers niet in de weg zat, konden ze blijven zitten. In Leiden was dat onder andere het geval met het pand van drukkerij Brill aan de Oude Rijn. Dat pand moest worden opgeknapt en verbouwd en een aantal krakers werd ver volgens huurder. Lange tijd bleef het daarna afgezien van wat inciden ten stil rond het kraken in Leiden. Maar sinds enige tijd is er weer een opleving van krakersactiviteiten. In twee gevallen werden panden het mikpunt die plaats moeten maken voor grote, stadver- nieuwende projecten. Daarbij gaat het om twee winkels op de Haarlemmerstraat die wor den betrokken bij de bouw plannen voor het Vrouwen kerkplein en om het voorma lige Ico Athibu gebouw aan de Lammermarkt. In beide gevallen lieten projectontwik kelaars de gebouwen te lang zonder duidelijke bestemming leeg staan. Op grond van wet telijke spelregels zag de politie geen reden om over te gaan tot ontruiming. De krakers hebben sindsdien sympathie uit onverwachte hoek gekregen. Van omwo nenden en winkeliers. In de Haarlemmerstraat vinden na burige winkeliers na eerst een afwachtende houding te heb ben ingenomen de kraakactie wel best. De krakers behoe den de panden voof verdere verpaupering en hun aanwe zigheid geeft beveiliging te gen brand. Bewoners rond de voormalige fabriek aan de Lammermarkt zien de krakers als een wel kome aanvulling op hun ei gen strategie. De sloop ervan is omstreden. Het pand heeft monumentale waarde. De buurt wil bovendien plannen voor een appartementencom plex gecombineerd met een nieuwe bunker voor disco theek De Koets-0-theek te genhouden. De Katwijkse projectontwikkelaar Van der Plas, eigenaar van het pand, heeft met de komst van de krakers een nieuw obstakel te nemen om de plannen te rea liseren. Zij kunnen het hem nog knap moeilijk te maken. Krakers (2) Het Amsterdamse bureau Immo Select, eigenaar van de wirikels in de Haarlemmer straat, weigerde enkele maan den geleden tijdelijk in zee te gaan met een marktkoopman die interesse had in de leeg staande panden aan de Haar lemmerstraat. Die /handelaar wilde de panden! tijdelijk ge bruiken in afwaéhting van de oplossing van geschilpunten tussen Immo Select en de ge meente. De twee winkelpan den met bovenwoningen zou den daarmee tegen kraken zijn beveiligd. Bovendien zou dat huur opleveren. Directeur Breure van Immo vond dit niet nodig omdat hij snel overeenstemming met de gemeente verwachtte. Daarna wilde hij direct kunnen be ginnen met sloop en bouw. Hij maakte daarmee een mis rekening waarvan de gevol gen nog niet zijn te overzien. Waarschijnlijk zal alleen een „deal" met de krakers of een rechtzaak het pand weer leeg krijgen. In beide gevallen kost dat Immo extra geld eji tijd. Onooglijk Het Oranie blanje bleu heeft het in Valkenburg altijd goed gedaan. In het hoofdzakelijk protestantse dorp is bijna elke inwoner geroerd door heuglij ke gebeurtenissen in het Huis van Oranje. Zo mag ook het 25-jarig huwelijksfeest van onze koningin en haar gemaal niet ongemerkt voorbij gaan. De Valkenburgers, immer on vervaard de mouwen opstro pend in oranjecomité's en nooit te beroerd om er dan nog een schepje bovenop te doen, willen ditmaal ook de schooljeugd weer niet verge ten. Immers, ook de jeugd moet het belang kennen van het koninklijk huis voor onze staat der Nederlanden, daar waar Valkenburg op de oran je conduitestaat zeker niet on deraan de lijst bungelt. Maar enigszins behelpen is het wel. De presentjes die de gemeente voor de kinderen in gedachten heeft, houden niet over. Een lovend lepeltje werd door de gemeente zelf al afgewezen. Wat rest is de keus uit een kunststof boe- kenclip, een boekenlegger en een volgens ambtenaren „on ooglijk" lijkende tegel voor de koninklijke somma van drie gulden en vijftien cent. Lij kend of gelijkend? Laat de koningin maar niet horen hoe er in Valkenburg kennelijk over Oranje wordt gedacht. Drempels Het pand van de Stichting Welzijn aan de Leidse Bree- straat, maandagmiddag. Bui ten ligt er sneeuw, binnen is het behaaglijk. Er is wat te vieren. De stichting heeft een beroepskracht mogen aanne men die zich met gehandicap tenbeleid bezig gaat houden. Hij heeft een apart kantoortje gekregen, dat zonder drem pels te bereiken is, op de be gane grond. Bij de welzijnswerkers maakt wethouder Paul Bordewijk zijn opwachting. Vol trots mag hij samen met penning meester Nico Esman van het Overleg Gehandicapten Lei den de laatste drempels en ob stakels naar het kantoor van de consulent voor gehandi capten weghalen. Een feeste lijke gebeurtenis. Een schoonheidsfoutje was wel dat het voor gehandicap ten in ieder geval maandag bijna onmogelijk was om zelfs maar binpen te komen. Niet alléén ligt het pand aan de Breestraat waar het al niet echt makkelijk is om je met krukken of rolstoel te ver plaatsen. Maar voor "de deur lag bovendien een lekker pak sneeuw. Heel fijn als je slecht ter been bent. En dat terwijl de middenstand aan de Bree straat verderop wel voor sneeuwvrije entrees had ge- LEIDEN De wethou ders A. van Bochove (CDA) en H. van Dongen (PvdA) hebben aanstaan de dinsdagmiddag een ge sprek met vertegenwoor digers van diverse groe pen allochtonen. Doel van dit gesprek is te zien of er sinds het uitbreken van de golfoorlog sprake is van een verminderde to lerantie ten opzichte van met name de islamitische gemeenschap in Leiden. rokkaanse Moskeën ook verte genwoordigers deel van de raad van kerken, de Joodse gemeenschap en ambtenaren van diverse gemeentelijke di recties. Het overleg is in eerste instantie inventariserend maar mocht uit de gesprekken blij ken dat de toleratie van de Leidse bevolking daadwerke lijk afneemt, dan wordt van de kant van de gemeente beke ken wat hieraan gedaan kan worden. Volgens een woord - voerdster van de afdeling wel zijn, wijzen de eerste reacties erop dat het in Leiden wel meevalt. Dinsdagmiddag wordt duidelijk in hoeverre deze veronderstelling juist is. LEIDEN/WASSENAAR De Duinrell-cross georganiseerd door de Leidse atletiekvereniging De Bataven die vandaag in het Wassenaarse attractiepark zou worden gehouden is vanwege het slechte weer afgelast. Door de sneeuwval van gisteren is het parcours op Duinrell te gevaarlijk geworden. Hoogtepunt van de wedstrijd had de seniorencross moeten zijn, waarvoor onder an dere John Vermeule zich had ingeschreven. Op 5 maart alles over de nieuwste mode en waar die te koop is. Adverteerders kunnen nü bellen met 071 -122244 voor meer informatie over tarieven en plaatsing in de special ZOMERMODE '91 van de Leidse Courant. Voetbal Tot 8 maart krij gen de supporters van het Ne derlands elftal de gelegenheid de kaarten voor de geschrapte interland Nederland - Joego slavië voor de volle prijs weer in te wisselen. Na die datum hebben de toegangsbewijzen geen enkele waarde meer. De interland werd afgelast we gens de slechte toestand van het Ajax-terrein. Voetbal De Engelse inter national Tony Adams is weer vrij man. Gisteren werd de voormalige aanvoerder van Arsenal uit de gevangenis ont slagen, na een hechtenis van twee maanden. Adams was veroordeeld tot een straf van negen maanden, waarvan vijf voorwaardelijk, wegens alco holgebruik in het verkeer. Hii kwam vervroegd vrij op grond van goed gedrag. Algemeen De douane in de haven van Helsinki heeft vori ge maand een lading van 123.000 tabletten met anabolen steroiden onderschept. De drugs waren verstopt in twee surfplanken. Een 25-jarige man uit de Estlandse hoofd stad Tallinn had de twee zeil planken op reis gestuurd. Voor de Finse douane was het re cord-vangst.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13