Haagse vreugde duurde maar kort Husayn wil politiek punt scoren' Eenheid van EG-landen wordt opnieuw zwaar op de 11 Ambassade Kuwayt Iraakse verklaring is niet voldoende Weer extra journaals Aantal vluchtelingei: uit Irak groeit snel Vermiste CBS-ploeg gevangen in Baghdad! GOLFOORLOG QeidóaQowuvnt ZATERDAG 16 FEBRUARI 1991 PAGlfoK dei (Van onze correspondent Jo Wijnen) BRUSSEL In Brussel is gisteren met gro te terughoudendheid en zelfs met bezorgd heid gereageerd op het voorstel van Irak zich uit Kuwayt terug te trekken, mits aan bepaalde, voor de anti-Iraakse coalitie tot dusver onaanvaardbare voorwaarden wordt voldaan. „Het begin van het gevreesde nachtmerrie-scena rio", zo noemde een Europees diplomaat de zet die Saddam Husayn gisteren op het politieke schaak bord deed. Een aan het NAVO-hoofdkwartier ver bonden diplomaat zei evenwel: „Irak ziet Kuwayt kennelijk niet meer als zijn 19e provincie. Dat is een winstpunt". De Brusselse reacties komen op een moment dat de EG zich opmaakt haar rol te gaan spelen in het di plomatieke offensief dat zich de komende dagen in Moskou concentreert. Vandaag reist de zogenaam de EG-troika van ministers (bestaande uit de Ita liaan De Michelis, de Luxemburger Poos en de Ne derlandse minister Van den Broek) naar Moskou af om daar besprekingen met onder meer Sovjet minister van buitenlandse zaken Alexander Bess- mertnykh te voeren. De drie ministers zijn in Mos kou op het moment dat hun Iraanse collega Akbar Velayaty daar verblijft. Bovendien valt hun be zoek nagenoeg samen met de speciale missie van de Iraakse minister van buitenlandse zaken Tareq Aziz naar het Kremlin. Het troika-bezoek aan Moskou is temeer belangrijk omdat de Sovjetunie op dit moment wordt gezien als de 'zwakke schakel' in de landen die tot dusver de onvoorwaardelijke en complete terugtrekking van Irak uit Kuwwayt hebben geëist. De troika zal er dan ook alles aan gelegen zijn haar Sovjetge sprekspartners ervan te overtuigen dat Saddam Husayns jongste voorstellen niet toereikend zijn. Overigens is het nog de vraag of de troika zich vol ledig gedekt weet door de twaalf landen van de Europese Gemeenschap. Italië en Spanje hebben al van hun bedenkingen blijk gegeven over de zware bombardementen op Irak, vooral na de tragische dood van honderden burgers in een schuilkelder in Baghdad. De Spaanse premier Gonzalez vond dat het Iraakse voorstel „goed bestudeerd moest wor den". De vraag is ook hoe Parijs zich de komende dagen zal opstellen. Frankrijk heeft aan de voora vond van het uitbreken van de Golfoorlog immers gepoogd een eigen vredesinitiatief te lanceren, waarin bepaalde elementen waren opgenomen die nu zijn terug te vinden in de voorstellen van de Iraakse regering. Frankrijks houding leidde toen tot een ernstige verstoring van de eenheid die de twaalf EG-landen tot op dat moment aan de dag hadden gelegd. Een Franse regeringswoordvoerder was in een eerste reactie oordeel dat het Iraakse voorstel „een weloverwogen en voorzichtige bena dering vereist". Zijn reactie verschilde met die van de Britse premier John Major die de Iraakse stap „een goedkope schijnvertoning" noemde. Gisteren reisden de Duitse bondskanselier Kohl en zijn minister van buitenlandse zaken Genscher in derhaast naar Parijs af om met de Franse regering van gedachten te wisselen over het Iraakse voor stel. In Brussel was men er gisteren zeer beducht voor dat het voorstel van Baghdad opnieuw een wig zou kunnen drijven tussen de EG-landen, diepERï uitbreken van de oorlog en na het niet geiverh Franse initiatief weer moeizaam op een pi)ten) 1 lijn waren gekomen. [ingej Het is overigens niet uitgesloten dat de Eilerslaj nen tenminste hun rijen gesloten kunnen ifpen tot komende dinsdag wanneer de EG-mje fas van buitenlandse zaken elkaar in Luxembulgegr moeten om over de Golfoorlog en de 'na-cfen n. tuatie' te spreken. Bovendien ontmoeten nal naa dezelfde ministers en hun collega's vanld va sie elkaar komende vrijdag in Parijs tijd®5 pr vergadering van de Westeuropese Unie diefen a; eens aan de Golfoorlog is gewijd. int oi Op 25 en 26 januari heeft de EG-troika bov ontmoetingen met bewindslieden uit een mil; aantal Arabische landen en Israël. Die gespi >rsor vinden eveneens in Luxemburg plaats. DEN HAAG Het aan bod van Irak om zich te rug te trekken uit Kuwayt biedt niets nieuws onder de zon. Dat meent de Ne derlandse minister Van den Broek (buitenlandse zaken) die wordt gesteund door de grote fracties uit de Kamer. „Saddam Husayn stelt onver vulbare, niet realistische ei sen", aldus Van den Broek die vandaag met een delegatie van de Europese Gemeenschap (EG) naar Moskou is vertrok ken. Van den Broek is, net als de Amerikaanse president Bush, absoluut niet te spreken over de voorwaarden die Irak aan de terugtrekking heeft ge steld. „Irak komt wéér met een koppeling aan de Pale stijnse kwestie en een snel vertrek van de geallieerde troepen uit de Golf. Dat is niet waarvoor nu gevochten wordt en waar de Verenigde Naties voor staan". Voor Nederland is niets bespreekbaar dat zich niet verdraagt met de resolu ties van de VN, aldus de mi nister. „Dat geldt voor alle ge allieerden, inclusief de Arabi sche bondgenoten". Veel politici in Den Haag wis ten gistermiddag even niet hoe te reageren. Plotseling waren daar de berichten van Radio Baghdad en het Iraakse pers bureau dat president Saddam Husayn bereid was te voldoen aan resolutie 660 van de Vei ligheidsraad. „Als dit waar is, moét dat gevolgen hebben voor de oorlog in de Perzische Golf", verklaarden Ad Mel kert en Ton de Kok, buiten landspecialisten van de rege ringsfracties CDA en PvdA. D66-fractieleider Van Mierlo had even gewacht en meende vervolgens: „Er is onmisken baar een eerste teken van be weging. Zonder haar uitgangs- punten op te geven moet de coalitie het Iraakse initiatief niet dichttimmeren. De coali- tie moet overwegen de grond oorlog uit te stellen om Irak de 'kans te geven concreter te .worden over zijn terugtrek king". Maar, voegde Van Mierlo daar aan toe: „Beloftes van Irak zijn ontoereikend en het stellen van politieke voor waarden is niet aanvaard baar". Melkert en De Kok dachten eerst nog zelfs in de richting van een onmiddellijke stopzet ting van de bombardementen .- en een wapenstilstand door de geallieerden. Een uurtje later waren zij echter aanzienlijk voorzichtiger geworden. Zij hadden toen kennis kunnen nemen van een communiqué van de 'Revolutionaire Com- mandoraad' van Irak. Daarin werd gesteld dat Irak zich zou terugtrekken uit Kuwayt on der meer op voorwaarde dat de Amerikanen onmiddellijk en geheel uit het Golfgebied zouden verdwijnen. „Deze voorstellen bieden nog onvoldoende houvast om op dit moment al aan een wapen stilstand te denken. Wel moet deze 'opening' van de kant van de Iraakse leiding worden aangegrepen om daar naar toe te werken", heette het toen plotseling van de zijde van PvdA en CDA. De woordvoer der van de christen-democrati sche fractie waarschuwde nu zelfs voor een te groot optimis me. „Laten we alsjeblieft niet te vroeg juichen". Volgens de PvdA'er Melkert kwam het beeld uit Baghdad „wat tweeslachtig" over. Ener zijds worden er voor de terug trekking uit Kuwayt rand voorwaarden gesteld die ook al voordat de oorlog begon naar voren waren gebracht door Irak. „Maar anderzijds is het een hoopvol teken dat Irak bereid lijkt zijn aanspraken op Kuwayt, als negentiende pro vincie, op te geven", aldus Melkert. Het PvdA-kamerlid hoopt dat de EG-troïka in Moskou van de Sovjets meer inzicht kan krijgen over de bedoelingen van Saddam Husayn. De PvdA'er zou het toejuichen als de troïka een gesprek zou kunnen voeren met de Iraakse minister van buitenlandse za ken, Tareq Aziz, die ook in Moskou verblijft. Melkert wil zo snel mogelijk na terug komst van Van den Broek uit Moskou een mondeling over leg met de bewindsman. De VVD behoefde niets terug te nemen. Buitenlandspecialist Weisglas had geweigerd on middellijk te reageren op de berichten uit Baghdad. Eerst wilde hij overleg voeren met zijn fractievoorzitter Bolke- stein. Vervolgens kwam Weis glas met een uiterst voorzichti ge verklaring: „De VVD staat niet te juichen over deze stap van Irak. De resoluties van de Veiligheidsraad vragen om een onmiddellijke en onvoor waardelijke terugtrekking van Irak uit Kuwayt. Irak zit in middels ruim een half jaar in Kuwayt en heeft door rand voorwaarden te stellen tot op dit moment ook niet willen voldoen aan het vereiste van een onvoorwaardelijke terug trekking". Weisglas staat daarom „buiten gewoon sceptisch en terughou dend" tegenover de jonste voorstellen van de Iraakse lei ding. „Als je alleen op grond van woorden tot een staakt- het-vuren wil overgaan, dan moeten die woorden toch in ieder geval in overeenstem ming zijn met de relevante veiligheidsraadsresoluties", al dus Weisglas. Net als D66 vindt Groen Links dat het voorstel van Irak kan sen biedt voor een wapenstil stand. „De bondgenoten kun nen het aanbod niet zonder meer afwijzen", aldus fractie leider Ria Beckers van Groen Links. „Er moet zeker een dis cussie in de Veiligheidsraad over komen. We mogen deze kans niet zo maar laten passe ren". FOTO: DIJKSTRA Geen geju op fregatt< A/B JACOB HEEMSKERCK bericht van Baghdad over reidheid van Ira - uit Kuwayt tei 11 trekken, leidde g j op de Jacob van I kerck wel tot on ge gesprekken, van een juichste was absoluut geei ke. Daarvoor nog te veel onzek over de meest ontwikkelingen, I Golfoorlog, de bemanning van het Neder fregatschip. De 1 ning gaat er in e val vanuit dat e hen vooralsnog verandert. De militaire ties voor de ko dagen gaan door en het hai zoek van de drie pen, eind deze staat nog steeds is In De aankondiging Saddam Husayn z Kuwayt terug te tr viel gisteren voor manning van de van Heemskerck met het wekelijks)^ bakje van bakke|(_J Blans. NEDERLANDSE SCEPSIS OVER AANBOD IRAK DEN HAAG Net als in de rest van de wereld heeft het Iraakse aanbod zich terug te trekken uit Kuwayt gistermiddag aan vankelijk geleid tot hefti ge reacties. Al vrij snel na het bekend worden van de door Saddam Husayn gestelde voorwaarden maakte de euforie echter voor scepsis. Wereldwijd waren de effecten van het nieuws te merken op beurzen en oliemarkten. De aandelenkoersen vlogen om hoog in Frankfurt, Londen en andere steden. De olieprijs daalde op de Londense olie- markt met twee dollar tot 16,5 dollar per vat. De dollarkoers steeg aanvankelijk bijna een cent, maar daalde spoedig weer tot het oorspronkelijke niveau. Ook op de Amsterdamse beurs stegen de koersen scherp. Eni ge uitzondering was Konink lijke Olie, die sterk daalde. Die daling viel echter te verwach ten, omdat die sterk gerela teerd is aan de olieprijzen op wereldschaal. Volgens een woordvoerder herstelden de veranderingen zich al weer na ruim een uur na het nieuws. In tegenstelling tot Iraakse soldaten die van blijdschap over het 'beëindigen' van de oorlog met hun geweren in de lucht leeg schoten, vierde in Nederland scepsis en voorzi- chitgheid de boventoon. Bij het opvangcentrum in Den Helder voor familieleden van Nederlandse fregatvaarders in de Golf zijn volgens een woordvoerder in het geheel geen extra reacties binnenge komen. „Men heeft blijkbaar kennis genomen van het nieuws en wacht lijdzaam af de ontwikkelingen af", consta- Verdeeldheid Marianne van Leeuwen van het Instituut Clingendael is er van overtuigd dat Saddam Hu sayn met zijn voorstel tot te rugtrekking politieke ver deeldheid wil zaaien. Ze vraagt zich alleen af of de tac tische zet uit nood is geboren of een gevolg is van een welo verwogen beslissing. Het aan bod van Husayn komt immers uitgerekend op het moment waarop een grondoorlog dicht bij is. Is zijn leger dermate uit gedund dat hij de handschoen in de ring wil werpen? „Ik heb het idee dat Saddam Husayn zich liever doodvecht, of beter gezegd, anderen mensen zich léat doodvechten voor hem, dan dat-ie buigt. Maar ja, de geestestoestand van de man is moeilijk in te schatten. In de oorlog tegen Iran zijn er ook momenten geweest waarin Husayn minder hard bleek dan hij aanvankelijk leek. We moeten niet vergeten dat het Iraakse leger in Kuwayt er slecht aan toe is. Daarbij is de voedselsituatie ook beroerd", speculeert Marianne van Leeuwen van het instituut Clingendael. Het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI) is ervan overtuigd dat Husayn „politiek een punt wil scoren" met zijn voorstel. Thomas Si mon: „Ik denk dat Husayn zo veel mogelijk politiek kapitaal probeert te verzamelen. Door een voorstel te doen wil hij zich opwerpen als vredesiniti- ator en de Verenigde Staten bij afwijzing afschilderen als de agressor. Op die wijze pro beert hij de internationale coa litie uiteen te spelen. Maar dan nog blijft de vraag of het Hu sayn begint te dagen dat hij op een nederlaag afstevent". Ook de rol van de Sovje l is volgens Van Leeuwen mon minder nobel dai01 lijkt. De recente bemidde iele poging voor vrede drukt< jev gens de deskundigen nie oei ders uit dan de wens sier te maken in het We 'hei enorme opsteker zijn Russen om nu een glans kunnen vervullen. DocflPJï ontwikkelingen sche staten kampt de So l. nie intern met gigantisch) blemen. Ook internati zijn ze een beetje van h neel verdwenen. De toon Russische kranten is biji vanouds anti-Amerikaans is natuurlijk ook zuur voo mogendheid als de Sovje:rmi dat ze tot nog toe niets brengen heeft gehad in d( log". MONIQUE VAN DE JEAN-PIERRE GEE "aa DEN HAAG De ambas sade van Kuwayt in Den Haag heeft in een reactie op de verklaring van Irak dat het bereid is tot terug trekking uit het bezette emiraat, verklaard dat de aankondiging van Bagh dad enkele verraderlijke elementen bevat en on voldoende is. In een verklaring wees de Ku- waytse ambassade er op dat het de eerste maal is dat het regime in Baghdad enige be reidheid toont zich terug te trekken uit Kuwayt. De aan kondiging door Baghdad wijst ervolgens de ambassade op dat de grote internationale druk op Irak begint te werken en dat het bewind met trillende handen verklaringen gaat uit geven. Volgens de ambassade bevat de Iraakse verklaring enkele verraderlijke elementen en is zij op tal van punten onvol doende. Zo kan een staakt-het- vuren alleen van kracht wor den na en niet voor de volledige uitvoering van de twaalf Veiligheidsraadsresolu ties, waarvan de belangrijkste de erkenning van Kuwayt als een soevereine staat en het herstel van zijn wettige rege ring betreffen. HILVERSUM De NOS zal de komende dagen toch nog extra ontbijt- en lunchbulle- tins verzorgen op Nederland 3. 'Dit in verband met het ver hoogde diplomatieke verkeer rond de Golfoorlog. Woensdag had de NOS besloten met in gang van vandaag te stoppen met de Golfjournaals, omdat het aanbod van nieuws over de Golfoorlog belangrijk was afgenomen en de extra bulle tins steeds minder nieuwe in formatie konden toevoegen. Vandaag en morgen zijn extra bulletins te verwachten om 8, 9, 10 en 13 uur. Op maandag worden extra journaals uitge zonden om 7, 8, 9 en 13 uur. De extra uitzending morgen via Nederland 3 om 22 uur wordt ook gehandhaafd. ANKARA Turkije heeft gisteren melding gemaakt vaiVs I dramatische stijging van het aantal Iraakse vluchtelingen afgelopen vier dagen zijn maar liefst 494 militairen en bu vanuit Irak Turkije binnengekomen, aldus een medewerkei^-N de gouverneur van de zuidoostelijke Turkse stad Diyarl I Volgens de medewerker zijn sinds 11 februari 256 Iraakse tairen het land binnengevlucht. In de daaraan voorafgaand riode, sinds het begin van de Golfoorlog, waren 91 Iraaksi serteurs naar Turkije uitgeweken. Sinds 17 januari zijn nu i taal 347 militairen en 312 burgers uit Irak in Turkije get veerd. Volgens de zegsman heeft de toename van vluchteli mogelijk te maken met de verbeterde weersomstandighedt j het onherbergzame grensgebied tussen beide landen. BAGHDAD De vier leden van de sinds 21 januari veri; tij cameraploeg van de Amerikaanse omroep CBS worden in B dad vastgehouden. CNN-correspondent Peter Arnett heef !r vanuit Baghdad gemeld. Arnett zei dat hij van betrouw 0 bronnen had vernomen dat de Iraakse president Saddam a'u sayn zich persoonlijk zal buigen over het lot van CBS-verslaU] ver Bob Simon en drie technische collega's. Drie van de (at mensen waren gekleed in een militair camouflagepak, toe^USo vier dagen na het begin van de oorlog in een voor journal verboden gebied aan de grens met Kuwayt door een Iraakstean geijeep werden opgepikt. Lr\v; De geallieerde troepen in de Saudische woestijn blijven in opperste paraatheid ondanks het vredesaanbod van Irak. Pronk bespreekt hulp slachtoffer DEN HAAG Minister Pronk van ontwikkelingssameniii king zal maandag en dinsdag in Genève besprekingen vojl over de opvang van vluchtelingen en de hulp aan burgerslj. toffers in het Golfgebied. Pronk zal de Hoge Commissaris ti de Vluchtelingen van de Verenigde Naties en de president» het Internationale Rode Kruis ontmoeten. Tevens staanti sprekken op het programma met de UNCTAD (handel enèi wikkeling), de ILO (werkgelegenheid) en de WHO (gez| heidszorg).

Leidse Courant | 1991 | | pagina 10