Eenarmige bandiet nu ook op 06-lijn „Suriname-plan volkenrechtelijk wespennest" Hond bijt 12 herten dood Moeder Seipei spreekt Winnie Mandela v)k 1 Belastingformuli^ draagt weinig sporen van 'OortC BINNENLAND Ceidóc Soutant "V VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 PAtyJJ l ALMELO Een Mechelse herder heeft gisternacht twaalf van de in totaal zestien damherten doodgebeten die rondliepen in een hertenkamp van het kunststoffen-tex tielbedrijf Nijverdal-Ten Cate in Almelo. Een nachtwaker van het bedrijf ontdekte de slachting en waarschuwde de politie, die de agressieve herder afmaakte. De herder had zich, samen met een kleinere bastaard- hond, een weg gegraven onder de omhei ning van de hertenweide door. De kleinere hond wist te ontkomen. Tot nu toe is onbe kend van wie de beesten zijn. De politie verloste twee herten, waarvan de hals was doorgebeten, uit hun lijden. De andere tien waren al dood- Alleen operatie helpt bij prostaatvergroting UTRECHT Patiénten met klachten over een goedaardige vergroting van de prostaat kunnen op het ogenblik alleen doeltreffend worden behandeld met een operatie. Al jaren wordt intensief ge zocht naar niet-operatieve methoden, maar deze studies hebben tot nu toe al leen beperkte mogelijkheden geopend voor kleine groepen geselecteerde pa- tienten. Dit liet het bestuur van de Ne derlandse Vereniging voor Urologie gis teren weten naar aanleiding van publi- katies over andere methoden, die het bestuur als prematuur afdoet. Aan een operatie zijn volgens de vereniging slechts beperkte risico's verbonden. AMC geeft daklozen tijdelijk onderdak AMSTERDAM In het noodhospitaal onder het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam wordt de komende week ruimte geboden aan 45 daklozen. Volgens een woordvoerster bieden de reguliere voorzieningen voor thuis- en daklozen onvoldoende mogelijkheden. Door het slechte weer heeft Hulp voor Onbehuisden (HVO) te maken met een zo grote toeloop dat noodvoorzieningen nodig zijn. De daklozen kunnen in het hospitaal slapen en worden daar voor zien van een warme maaltijd en een ontbijt. Voor het gebruik van het nood hospitaal heeft het ministerie van WVC speciaal toestemming verleend. Het was ingericht voor de opvang van slachtof fers van de Golfoorlog. Brand Vijverdal aangestoken MAASTRICHT Uit het onderzoek van de technische recherche van de Maastricht se gemeentepolitie is komen vast te staan dat de brand in het psychiatrisch ziekenhuis Vijverdal, die gisteren aan drie mensen het leven kostte, is aangestoken. Volgens de politie is het vrijwel zeker dat de brand is gesticht door een van de patiënten. Van daag zou de politie de negen patiënten, die met rookver giftigingsverschijnselen in het Academisch Ziekenhuis moesten worden opgenomen, verhoren. JOHANNESBURG Ma- nanki Seipei, de moeder van de vermoorde jongen Stompi Seipei, heeft Win nie Mandela gisteren 'vrij gesproken' van schuld op de dood van haar kind in december 1988. In een verklaring van Ma- nanki Seipei, die door een afgevaardigde van het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) in haar aanwezigheid werd voorgelezen, verklaar de de moeder van Stompie plotseling dat de blanke re gering van Zuid-Afrika ver antwoordelijk is voor de dood van haar 14-jarige zoon. Winnie Mandela, de vrouw van ANC-leider Nelson Man dela, staat momenteel terecht voor de ontvoering en mis handeling van vier jongens, onder wie Stompi. De aan klager beweert dat Winnie Mandela de opdracht heeft gegeven de jongens uit een kerk te halen waar zij hun toevlucht hadden gezocht. Vervolgens zou zij deel heb ben genomen aan of geweten hebben van de mishandeling van de jongens in haar huis. „Haar pijn zal de niijP verlossen. Ik verwit1?01 vrouw Mandela als niets", zei moeder Seir dat haar verklarinf voorgelezen. V( Winnie Mandela's L werd gisteren drie iet y uitgesteld om de po£st mogelijkheid te gev# he van de kroongetuigenfieei den die sinds zondagen, dwenen is. De twee jf in jongens, die ook in deken 1988 zouden zijn gehete en mishandeld, weigj H getuigen. Zij zeggen f le zen voor hun leven. 'all£ GOKKEN MET TELEFONISCHE FRUITAUTOMAAT APELDOORN Na de 06 sex-, voetbal-, scheld en Golflijnen is deze week een nieuwe ster aan het firmament verschenen. Het is de tele-jackpot. Ook voor een eenarmige band iet hoeft nu niemand meer van huis. Voor 50 cent per minuut (de helft voor de PTT, de rest voor de organisatie Chatline) laat een sprekende computer gevarieerd fruit aan het oor passeren. Met goede combina ties zijn punten te verdienen. Punten kunnen cd's, walkman en cd-spelers als prijzen ople veren. Volhouders komen op een 'all time record-lijst' te recht; hun hoge puntental maakt ongetwijfeld indruk op de concurrentie maar de tele foonrekening zal nog verplet- terender zijn. Hoewel nog maar sporadisch reclame is gemaakt voor de tele-jackpot deze week was het spotje enkele malen in late programma's van RTL4 te zien levert nummer 06- 320.350.00 bijna de hele dag de in-gespreks-toon op. Er is haast geen doorkomen aan. En wanneer dan eindelijk een 'niets-aan-de-hand-muziekje' de totstandkoming van het contact bevestigt blijkt het te lefoontoestel niet geschikt te zijn. De '0' die moet worden ingedrukt „wordt niet geac cepteerd door de computer". Daarna is het met een an dere telefoon weer geruime tijd 'tuut-tuut-tuut'. De computer van tele-jackpot heeft een menselijke stem, maar de vele klikjes waarmee die wordt onderbroken verra den dat via een vernuftig sy steem steeds naar een ander bandje wordt overgeschakeld. Volgens de uitleg is er verbin ding gelegd met „bijna een echte fruitkast". Uit de be schrijving blijkt dat het om de ouderwetse versie gaat, met voorbijflitsende kersen, prui men, druiven, sterren en de vermelding 'bar'. Drie maal bar levert de meeste punten op: 20. Van de deelnemer wordt 'behendigheid' ge vraagd; „snel reageren is meer winnen". Wanneer 'stop' wordt geroepen houdt het symbool halt. Het gaat erom drie gelijke symbolen te verza melen. Ster-ster-ster „Wil je spelen?", vraagt de computer amicaal. „Kies dan 2". Daar gaat-ie dan. „Pruim, kers, bar, ster", meldt de stem. „Stop!", zeg ik. „Ster", her haalt het apparaat. Het stop pen gaat perfect, maar vervol gens leveren 'bes' en 'kers' geen punten op. Voor de com binatie 'pruim-bar-druif' geldt hetzelfde. Daarna heeft 'ster- ster-ster' meer succes. Zestien punten is de score. Vijf winnende combinaties achter elkaar, zo werd uitge legd, zijn goed voor de jackpot. Wie minder dan 100 punten heeft verzameld krijgt er dan 50 extra; bij meer zelfs 100. Is de 100-puntengrens gepasseerd dan komt 'spel 2' aan de beurt; „het jackpot-spel, nog leuker en spannender, met dubbel zo veel punten". Dan zijn er „leu ke prijzen" te verdienen. En de computer houdt 'alles' bij: ook de plaats op de 'all time record-lijst'. Boven 150 punten, vertelt de stem, „heb je kans op een cd". Boven de 250 kan dat een walkman worden. En meer dan 350 punten kunnen zelfs een 'super-cd-speler' opleve ren. Elke week worden er maar liefst tien cd's, vijf walk mans en twee cd-spelers ver loot. Wie daarvoor in aanmer king wil komen hoeft slechts op de '9' te drukken en naam en adres in te spreken. Een weekje later zal de computer onder knop '4' melden wie de gelukkigen geworden zijn. Gisteren waren er nog geen prijzen verdeeld. „Tele-jackpot is pas aan zijn eerste week be zig, dus kunnen er geen win naars zijn", meldde het bandje verontschuldigend. Maar wie benieuwd was naar het hoog ste puntentotaal tot nu toe, of zijn plaats op de 'all time re cords-lijst' wenste te weten, hoefde maar op een knop te drukken. The champion Houder van het 'all time re cord' van nog geen week bleek 'D. van der Horst, The Cham pion', zoals diens eigen stem meldde. Zijn totaal, ging de computer verder, was maar liefst 10.223 punten. Hij had die verzameld in 4 uur, 42 mi nuten en 24 seconden. Num mer twee, naam onverstaan baar, hing nog drie minuten langer aan de lijn om op 8.846 uit te komen. Maar dan had 'Cora', op de derde plaats, het relatief aanzienlijk beter ge daan: 8.838 punten in 2.25.19. Op de vijfde prijkte 'Amiga 500', wiens codenaam duidde De tele-jackpot via een 06-lijn („Vijftig cent per minuut") is als spelen op een ouderwetse fruitma chine. Het fruit passeert niet in beeld, maar wordt genoemd op een bandje. FOTO: SP op nóg een eenzame hobby. De Ruim 10.000 punten lijkt een aanzienliujk duurder dan het lijst werd afgesloten door hele prestatie. En dan is er ook bedrag van 141,50 die door 'Candy', op de 30e plaats, goed nog de kans op één van de de PTT in rekening zal wor- voor 3010 punten in 1.03.54. twee cd-spelers die deze week den gebracht. Jackpot! 'The Champion' mag trots zijn. beschikbaar komen. Die zijn ANDRÉ HORLINGS OUD-MINISTER MR. W.F. DE GAAY FORTMAN DEN HAAG Afgaand op de berichten in de pers noemt oud-politicus mr. W.F. de Gaay Fortman het plan om de banden met Suriname strakker aan te halen ondoordacht, op het verkeerde tijdstip gelanceerd, en een vol kenrechtelijk wespennest. In keurige bewoordingen laat de voormalige minis ter van binnenlandse za ken geen spaan heel van het uitgelekte plan voor een nauwere relatie tus sen Nederland en Surina me.' De meest bij Suriname betrok ken bewindslieden in het ka binet, Van den Broek (buiten landse zaken), Hirsch Ballin (justitie), Pronk (ontwikke lingssamenwerking) en pre mier Lubbers, hadden in de ministerraad een aantal ideeën op tafel gelegd dat Suriname moest verlossen van de econo mische misère en de militaire overheersing. Het plan sneuvelde, maar is inmiddels (ongelezen en onuit gewerkt) in brede kring on derwerp van discussie. Want elementen als herinvoering van de Nederlandse gulden, samenwerking op justitieel ge bied, gezamenlijke defensie, afschaffing van de visumplicht en invoering van dubbele na tionaliteit voor Surinamers roepen allerlei vragen op. De Surinaamse parlements voorzitter Lachmon (De Gaay Fortman: „één van de schran derste politici die ik ken") zei eergisteren in Paramaribo de voorgestelde Gemenebest-con structie de moeite van het be studeren waard te vinden en deze geenszins als neo-kolonia- listisch te willen bestempelen. Wel zouden de soevereiniteit en identiteit van Suriname on aangetast moeten blijven en daarom spreekt het hem niet aan het buitenlands beleid in Nederlandse handen te doen overgaan. De Gaay Fortman was destijds vice-voorzitter (premier Den Uyl voorzitter) van de com missie die onderhandelde over de onafhankelijkheid van Su riname, die op 25 november 1975 na een voorbereidingstijd van krap twee jaar een feit werd. „Ik heb Lachmon hier niet over gesproken, maar ik weet zeker dat hij diep in zijn hart niets liever zou willen dan weer onder het Konink rijksstatuut vallen als garantie SUSKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN Oud-minister De Gaay Fortman: „Je kunt niet zulke nauwe sa menwerkingsvormen afsluiten met een staat die geen democratie is". FOTO: PERS UNIE voor goed bestuur". „De Surinaamse onderhande lingspartners wilden indertijd een echt onafhankelijke staat en daar hadden ze ook gelijk in". Een Gemenebest-achtige variant, („een foefje van juris ten, want geen sterveling weet wat je ermee bedoelt"), is in dertijd dan ook niet aan de orde geweest. Dat dat nu wel ter sprake komt, bevreemdt de oud-mi- nister zeer. Hij vindt het on verstandig van de ministers om dergelijke verreikende ge dachten in de publiciteit te brengen op een moment dat in Suriname verkiezingen voor de deur staan. „Het Surinaamse parlement is monddood gemaakt na de kerstcoup en heeft zijn legiti miteit verloren door het ingrij pen van de militairen. Er zijn nu verkiezingen uitgeschreven voor 25 mei. Dan vind ik dat Nederland zich van elke sug gestie moet onthouden die in de verkiezingsstrijd een rol kan gaan spelen. En al hele maal als het gaat om zaken die eventueel heel misschien in de toekomst onder bepaalde voor waarden kunnen plaatsvin den". „Bovendien", zo zegt De Gaay Fortman, „Suriname is een zelfstandige staat. Daar kun je je niet zomaar mee be moeien, tenzij het initiatief van de kant van Suriname zelf komt en daar is nu geen spra ke van". Hij onderkent dat de Neder landse regering uit idealisti sche overwegingen „iets goeds wil doen voor de voormalige kolonie", maar daarvoor was dan ook bij de onafhankelijk heid een verdrag voor ontwik kelingshulp van 3,5 miljard gulden afgesloten. „Zelfs Prónk, die Suriname zeer goed gezind is, heeft later moeten erkennen dat dat verdrag niet uitvoerbaar is. Ontwikkelings hulp lukt alleen bij landen met een behoorlijk bestuursappa raat en dat heeft Suriname niet". Had Nederland zich dan bij de onafhankelijkheid van Surina me niet meer moeten inspan nen om Suriname aan dat goed uitgeruste bestuurlijke apparaat te helpen? De Gaay Fortman: „Dat moet de andere kant ook willen en Suriname wilde indertijd alleen maar zo snel mogelijk los van Neder land. Maar er is zeker onvol doende voorzien in training van ambtenaren en dergelijke. Nu is de situatie zo dat je moet wachten tot Suriname vraagt of Nederland wil helpen bij voorbeeld het ministerie van economische zaken eens goed te organiseren" Kant noch wal Het voorstel voor een dubbele nationaliteit raakt volgens De Gaay Fortman kant noch wal. In de eerste plaats voorziet hij dat de KLM extra vluchten van Paramaribo richting Am sterdam zal moeten inzetten en niet vice versa, maar daar naast is het volkenrechtelijk gezien een monstrum. „Of je bent een zelfstandige staat óf je valt onder het nationaal verband van een andere staat. Van dat laatste zou de interna tionale wereld vreemd opkij ken want dat is een vorm van rekolonisatie". En, zo vraagt hij zich hardop af, zouden de Nederlandei's dan ook een dubbele nationali teit krijgen en Nederlanders en Surinamers aan eikaars parlementsverkiezingen mo gen meedoen? De Gaay Fortman wil niet verder speculeren over de on uitgewerkte plannen van de ministers („moeten onze mili tairen Suriname beschermen VS sturen ambassadeur naar Paramaribo PARAMARIBO De Vere- nigde Staten sturen toch een nieuwe ambassadeur naar Su riname. John Leonard ver trekt volgende week naar Pa ramaribo om zijn geloofsbrie ven aan te bieden aan presi dent Johan Kraag. Leonard zou medio januari al in Suri name geaccrediteerd worden maar de Amerikaanse rege ring zag hiervan af als gevolg van de kerstcoup. Ze liet toen weten dat er voorlopig geen nieuwe ambassadeur in Suri name zou worden geplaatst. Eerder deze week zei de woordvoerster van buiten landse zaken in Washington dat de regering blij was met de aankondiging van verkiezin gen in Suriname. „Eerlijke en vrije verkiezingen bieden hoop op terugkeer van burger lijk bestuur in Suriname". Ze voegde eraan toe dat Washing ton de ontwikkelingen in Suri name nauwlettend in de gaten houdt. tegen een inval van Brazi lië?"), maar wil wel waarschu wen tegen het opnieuw maken van afspraken waar Suriname zich niet aan kan houden. „Je zit nog altijd met de onduide lijkheid van het Surinaamse Militair Gezag, ook al doet dat voorkomen dat het optreedt als redder van de democratie. Je kunt niet zulke nauwe sa menwerkingsvormen afsluiten met een staat die geen demo cratie is". Intussen lijken vele individue le Surinamers (zoals de men senrechtenactivist Rensch), sommige regeringen (de Vere nigde Staten en Venezuela) en sommige organisaties (zoals de Organisatie van Amerikaanse Staten) wel enthousiast te zijn voor een nauwere relatie tus sen Nederland en zijn voorma lige kolonie. Allicht, zo rea geert De Gaay Fortman. Zij hebben allen belang bij een krachtig bestuurd Suriname. Maar dat neemt njet weg dat Nederland het initiatief moet laten aan „de andere kant". KAROLIEN BAIS DEN HAAG „Is dat nou alles?". Deze vraag zal de komende weken in vele huiskamers gesteld worden, zo vermoeden de voorlichters van het mi nisterie van financiën. Want de grootste belas tingoperatie uit de Neder landse geschiedenis heeft op het oog geen wezenlijk ander aanslagbiljet opge leverd. „We hebben bewust zo goed mogelijk vastgehouden aan het in 1989 vernieuwde belasting formulier", verklaart Mariëtte van Vucht, woordvoerster fis cale zaken bij het ministerie aan het Korte Voorhout in Den Haag. „De systematiek is hetzelfde gebleven en ook het eenvoudiger taalgebruik is zo goed mogelijk gehandhaafd. Wie dus dacht dat er een heel nieuw formulier zou komen, kan weieens wat teleurgesteld Als de voorspelling van het ministerie van financiën uit komt zal ongeveer een kwart miljoen burgers bij het invul len van de kolommen nog maals verzuchten: „Is dat nou alles?". Want al deze belasting plichtigen zullen er naar ver wachting niet meer in slagen voldoende aftrekposten bij el kaar te schrapen om het im mens populaire postje 'aftrek bare kosten' in te vullen. Van Vucht: „Zij zullen het dus moeten stellen met het bedrag voor aftrekbare arbeidskosten, maximaal 1015 gulden". Deze bittere pil' moet geslikt worden omdat 'Oort' in één klap een streep heeft gezet door een hele reeks van af trekposten. De aktetas mag bijvoorbeeld niet meer op het inkomen in mindering worden gebracht evenals het 'potje lief en leed voor collega's' en ook van de kosten voor een stu deerkamer raakt de belasting inspecteur dit jaar niet meer onder de indruk. Door de ver hoging van inkomensdrempels is het bovendien moeilijker ge worden buitengewone lasten (met name ziektekosten) af te trekken. Naar verwachting grijpen dit jaar 120.000 belas tingplichtigen méér naast deze post. De belastingontvanger zélf wil de zaken overigens niet al te zwart zien. „Het feit dat de studeerkamer niet meer mag worden afgetrokken scheelt een heleboel rekenwerk", re lativeert Van Vucht. Boven dien wil zij toch vooral onder de aandacht brengen dat het rijk er ruim vier en een half miljard gulden tegenaan heeft gegooid om de belastingdruk voor de meeste burgers aan zienlijk te verlagen. Omdat het aantal belastingschijven van negen is teruggebracht naar drie waarbij inkom stenbelasting en premies voor volksverzekeringen voortaan samen worden geheven is het bovendien eenvoudiger ge worden uit te rekenen hoeveel geld men straks terugkrijgt of moet bijbetalen. Gidsen Wie had mogen denken dat 'Oort' miljoenen mensen zou verlossen van de jaarlijkse 31 martelgang onder het lampje komt bedrogen i danks de beoogde ven diging van het belastir worden dit jaar toch ni vijf en een kwart mensen vergast op eenorl we brief', 265.000 minó jn in 1990. Voor de uitga^ die altijd een dikke bcj verdiend hebben aan lastingleed ligt dus nop^r een omvangrijke markgel Al heeft 'Oort' wèl e$n- gemaakt aan de fiscaleL c baarheid van de gidsen,- Bij de boekhandels lig belastinggidsen in dertig veertigse druk alweef 1- opgetast. De 'Kluwers'jan seviers' zijn nauwelijks] dan voorheen. De inget de regelingen rondom h v kostenforfait en jurispi^an wel geheel of ten dele ge vergen immers nog h« uitleg-werk. En dan is' j mysterie-Oort waarmee" lustigen gelokt worder, t, Oort-wetgeving volled[ j werkt", meldt Elsevier- op de knalrode omslt zijn gids (f 23,50). f 22,50) belooft: „d Oort tóch aftrekposten'ee Het aanbod aan belast^ sen wordt elk jaar weer' Het goedkoopst is men i de belastingkrant waaw, aangifteformulier vraag wordt behandeld 7,1 de zuiniger klanten ter nen brengt Elsevier een 'Belasting ABC handleiding met de I voorkomende zaken, v minder dan vijftien Samen met het ministel financiën verzorgt de I een televisie-belastinl voor de echte enthousij gen. Het begeleidende c zelf-pakket kost 39,50| Dat belasting betalen od kan zijn bewijst elk jaal de 'Almanak voor del tingontduiker' (f 14,9( veel cartoons, practica en creatieve tips. In el draait deze Almanak omheen door al met waarschuwen: wel vergeten dat het voudiger op wordt moeten straks allema duit in het belasti doen". Voor het snel i: van het belastingbiljet sappig geschreven boek echter een crime: de werpen worden namel per thema maar alfa behandeld. In de standa ken van Elseviers en is het dan heel wat eei ger zoeken geblazen. Wie zich de kosten ruimte in de boekenka een dikke alamanak wil besparen, kan tot postkantoren en biblio(Q gratis brochures hal wachten op de 'Oort-krd eind deze maand bij ie se op de deurmat valt. Wiev' maal met de handen r haar zit kan zich nog! wenden tot de gratis telefoon (06-0543) die h T nisterie van financiën y eerste maanden van u laat bemannen door adviseurs. Maar, zo schuwt de 'Almanak Belastingontduiker': „ifeli voor eigen risico!". PAUL Happen Tien man personeel van de Nederlandse Spoorwegen overlast weg' tijdens een eenvoudige lunch, die zij boden door de stichting OV-Jaarkaart, de Erasmus van Rotterdam en de studenten van deze instelling. Van wachte honderd tot hondervijftig verwachte NS'ers maar tien opdagen. V.r.n.L: dr. W.S.P. Fortuyn, hting OV-Jaarkaart, dr. J. Stam, lid van raad van bestuur Erasmus Universiteit en een drietal NS'ers.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4