politieke nachtmerrie »ush steeds echter Drie dagen rouw in Jordanië RAF eist aanslag VS-ambassade op raëlisch lied als dank voor Nederlandse steun Hongerige zeeschildpad stikt in olie 'agiLFOORLOG CeicLieSou/tfwit donderdag 14 februari 1991 PAGINA 5 ni eist miljarden van Irak I [lAN Iran heeft van Irak geëist 7,5 miljard dollar te ■Mj voor de tijdens de Golfoorlog naar Iran uitgeweken vliegtuigen. Tot dan Zullen de bommenwerpers van Sad- n ^jsayn worden vastgehouden en zullen de piloten hun tijd r^l doorbrengen in door de Iraanse autoriteiten aangeboden - C/lb^jven on van een Middenoostelijke veiligheidsdienst zei, dat de president Ali Akbar Hashemi Rafsanjani deze eis op ta- ?toreit gelegd tijdens zijn recente ontmoeting met de Iraakse n bejemier Saadoun Hamadi in Teheran. Achtergrond voor de n me is het testament van ayatollah Khomeiny, waarin staat zier dat Irak geldelijk moet boeten voor de schade die dat vier tan heeft toegebracht tijdens de oorlog tussen Irak en n Eiie een jaar geleden in een staakt-het-vuren eindigde, y-emjeft ook Syrië gevraagd instructeurs te sturen om Iraanse mekt te leren vliegen in de Iraakse vliegtuigen, met name de maflhe Ilyushin 76, die in Irak de Al Adnan heet. De Al Ad- 'in ddoor Irak aangepast en verbeterd met Franse technologi- Unghplp- Het zou een equivalent moeten zijn van de Ameri- takin AWAC. )e Cc Groep Syrische intellectuelen achter Irak DAMASCUS In Syrië hebben 130 Palestijnse en Arabische intellec tuelen een verklaring ondertekend waarin ze hun steun betuigen aan Irak en de Verenigde Staten en de geallieerde coalitie, waarvan ook Syrië onderdeel uit maakt, veroordelen. De verklaring kan worden gezien als opmerkelijke uitingen van burgerlijke ongehoorzaamheid, om dat in Syrië afwijkende meningen niet bepaald op prijs worden gesteld. Sharon dreigt met aanval tegen Irak JERUZALEM De Israëlische minister van huis vesting, Ariel Sharon, heeft gisteren gezegd dat Is raël de mobiele raketlanceerders van Irak moet aanvallen ook al zou dat een breuk kunnen bete kenen binnen de geallieerde gelederen. Volgens de Israëlische tv verklaarde Sharon tegenover de de fensiecommissie van de regering dat acties onder nomen moeten worden tegen de Iraakse mobiele raketlanceerinstallaties, „zelfs al zouden hierdoor de Arabische landen de coalitie tegen Irak verla ten". Ook zei hij dat dezelfde coalitie na de oorlog concessies van Israël zal eisen. Tijdens een inter view met de Spaanse radio liet Avi Pazner, topad viseur van premier Shamir, weten dat Israël te rugslaat als Iraakse troepen de grens met Jordanië overschrijden of als Saddam Husayn besluit che mische wapens tegen Israël in te zetten. PTT: goedkoop naar Israël bellen niet bespreekbaar GRONINGEN Vertegenwoordigers van de Vereniging van Israëliërs in Nederland hebben bijna duizend handtekeningen ingediend bij de PTT Ze willen met het oog op de oor log in de Golf graag goedkoper bellen met hun familie in Israël. Dat zit er volgens de PTT niet in, maar mogelijk komt er wel een structurele tariefs verlaging voor landen rond de Mid dellandse Zee. Volgens een woord voerder van de PTT kan er geen sprake van zijn dat PTT Telecom de tarieven aanpast aan de actuele situa tie. „We berekenen de tarieven op grond van de kosten voor een lijn en de mate waarin die door de abonnees benut wordt. Er zijn meer en vaker brandhaarden in de wereld". NOS stopt met extra journaals HILVERSUM De NOS heeft besloten te stoppen met de Golfjournaals in de ochtend en middag, omdat het aanbod van nieuws over de oorlog belangrijk is afgenomen waardoor de extra bulletins steeds minder nieuwe informatie kon den toevoegen. Als het aanbod weer toeneemt zullen opnieuw extra bulletins worden gemaakt. De laatste extra bulle tins worden morgen om 07.00, 08.00, 09.00 en 13.00 uur uitgezonden. De extra uitzending op zondag via Nederland drie om 22.00 uur wordt wel gehand haafd Tevens wordt overdag gestopt met het uitzenden van de roulerende Teletekst-pagina's met nieuws over de oorlog. Deze pagina's zullen 's nachts wel te zien zijn op Nederland 3. Toerisme Tunesië 80 procent gedaald HELSINKI De Tunesische mi nister van toerisme, Mohamed Jeg- ham, heeft gezegd dat het aantal va kantiereizen naar zijn land dit jaar door de Golfoorlog met 80 procent is teruggelopen. „Deze Golfoorlog heeft helaas een harde klap toege diend aan de Tunesische economie en het toerisme in Tunesië", zei Jegham. Van de 22.000 toeristen die in normale tijden rond medio febru ari Tunesië bezoeken, zijn er dit jaar maar 4000 gekomen, zei hij. Jegham verzekerde dat toeristen veilig zijn in Tunesië. Hij zei dat er demon straties in verband met de oorlog zijn gehouden in Tunesië, maar dat die vreedzaam waren geweest. jf staai anist van cratifl onze correspondent hed#e Koninck) en lüNGTON/BAGH- Islaifj)e vraag of Sad- vul%usayn mogelijk zelf ;woordelijk is voor iatsen van zijn eigen rond militaire is in propagandis- ipzicht weinig rele- i n| want wat kan de iet a* teniet doen van de uizeclden van door Ame- s blips bommenvuur om- ver4ien en verminkte ver(ren? e va M wie?at te ver om in dit stadi- vai betekenis van die beel- ierla) vergelijken met de be- iseec Vietnamfoto van kin- mtbilie van een Amerikaans I bübombardement weg en m. Maar het feit dat die rilan) veel analyses bepalend iel ieest voor de uiteindelij- aljerikaanse nederlaag in Het m, geeft aan hoe beslis- de le factor publiciteit c.q. rbe^anda is in een oorlog in Lroofoderne mediatijdperk. en duidelijk dat de geal- >n zich een tweede inci- dit tragische kaliber H Ikunnen veroorloven, ^ptaanse commandanten ^ilitici hielden gisteren openlijk dan wel vol dat de ge bombardeerde bunker een le gitiem militair doel was, maar het lijkt voor de geallieerden onontkoombaar om nu uiter mate terughoudend te worden in luchtacties tegen objecten in woongebieden. Hoewel talrijke Iraakse instal laties die op de doelenlijst staan de afgelopen vier oor- logsweken al zijn vernietigd, zijn de gevolgen van zulke te rughoudendheid in aanleg zwaar. De Irakezen hebben hun improvisatietalent al vaak bewezen en kunnen in korte tijd veel militaire functies in en om Baghdad herstellen. Risico Desondanks plaatsten ook in Washington veel waarnemers al enige tijd vraagtekens bij de wijsheid van de voortgaande bombardementen. Het stond zowat vast dat majeure onge vallen als die van gisteren niet lang konden uitblijven. Daar naast redeneerden sommige militaire analisten dat de mili taire functie van Baghdad on belangrijk zou worden indien volledig geconcentreerd zou worden op het fysiek afsnijden en bombarderen van het Iraakse bezettingsleger in en bij Kuwayt. De VS hebben zich wel volop ingespannen de nieuwsvoor ziening vanuit het oorlogsge bied te controleren, maar heb ben het algehele propaganda- aspect van de militaire opera tie verwaarloosd. In de totale afweging had in een eerder stadium het beperkte militaire risico kunnen worden geno men Baghdad te ontzien ten einde het grotere politieke (en dus ook militaire) risico te ver mijden van wat gisteren ge beurde. Ook de onaandoenlijkheid van veel geallieerde militaire briefings, waarin koele gege vens worden verstrekt over de operatie maar zelden compas sie wordt uitgedrukt met het lot van burgers en militairen in Irak, is volgens veel 'opinie leiders' in de Amerikaanse media een twijfelachtige aan pak. Nu de wereld zo indrin gend heeft kunnen zien wat een bomaanval kan aanrich ten, zal ook het besef sterker worden wat de duizenden bommen op de Iraakse troepen in Kuwayt aan gruwelijks te weeg brengen. Schrikbeeld De 'dreiging' dat daardoor de internationale wil zal breken om Irak met zulk grof geweld uit Kuwayt te dwingen, ver hoogt de druk op president Bush om öf extra haast te ma ken met een beslissend grond- offensief, óf genoegen te ne men met een beëindiging van de vijandelijkheden op minder dan de volledige VN-voor- waarden. In beide gevallen is het dilem ma enorm. Sneller dan strikt militair gewenst Kuwayt bin nengaan, kan tot grote geal lieerde verliezen leiden, onder meer door Iraakse chemische wapens. En het kan, als het front zou stagneren, tot een in totaal langere Golfoorlog lei den dan met een voorlopig voortgaande luchtoorlog het geval zou zijn. Maar de wrange noodzaak lijkt onderhand bereikt dat ook Amerika meer eigen militaire gesneuvelden 'nodig heeft' om voldoende internationale steun te blijven genieten voor de tot dusverre zo ongelijke strijd met een Irak dat meer en meer de aanblik van een slachtoffer (en daarmee een morele winnaar) krijgt. Ingaan op een bijvoorbeeld Russisch vredesinitiatief waarin het tot een staakt-het- vuren komt zonder volledige Iraakse terugtrekking uit Ku wayt, met Saddam Husayn in Irak aan de macht en met diens leger nog altijd goed deels intact, is voor Bush een politieke nachtmerrie. Een schrikbeeld dat niettemin dichterbij is gekomen door die andere nachtmerrie, vorige nacht in Baghdad. Duizenden Jordaniërs zijn op weg naar de moskee van Mazar in hun pro-Irak kruistocht. fo AMMAN/BAGHDAD De regering van Jordanië heeft met ingang van van daag drie dagen van rouw afgekondigd voor de Iraakse slachtoffers van het geallieerde bombarde ment op een bunker in Baghdad. Een 47-jarige Jordaniër raakte na het zien van de televisie beelden van gedode Irakezen zo buiten zinnen dat hij in Amman blindelings met een mes instak op een 22-jarige Duitse student. De Duitser werd onmiddellijk overge bracht naar een ziekenhuis. Artsen noemden zijn toestand vannacht „redelijk". De Amerikaanse brigade-ge neraal Richard Neal verklaar de tijdens de dagelijkse militai re briefing in de Saudische hoofdstad Riyad dat de getrof fen schuilplaats in Baghdad een bunker voor militaire doeleinden was. „Het was een militaire commando- en con trolepost, een van de vele die door de Iraakse regering wordt gebruikt", zo verklaarde hij. „Wij weten niet waarom op het moment van de aanval in deze bunker burgers aan wezig waren". „Wij hebben niet het idee dat wij de verkeerde bunker heb ben aangevallen of een vergis sing hebben gemaakt", zo zei Neal. Het Witte Huis riep in een reactie Saddam Husayn op „zijn volk te redden" door ge hoor te geven aan de VN-reso- luties over de terugtrekking uit Kuwayt. Woordvoerder Marlin Fitzwater beschuldigde Saddam Husayn ervan „bur gers met opzet en met bedoe lingen te doden". Fitzwater omschreef de burgerdoden in Baghdad als „een van de waarlijk tragische gevolgen" van een oorlog. De Britse minister van buiten landse zaken, Douglas Hurd, verklaarde in een reactie dat „iedere oorlog zijn tragedies kent". In de Algerijnse en Tunesische media werd de aanval op de schuilplaats omschreven als een „massamoord". De Sovjet unie hoopt op een spoedige op lossing van het Golfconflict om meer slachtoffers te voor komen. De Duitse minister van bui tenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher brengt vandaag een bezoek aan Amman. Een func tionaris van de Duitse ambas sade in de Jordaanse hoofdstad zei dat Genscher de leiders van Jordanië de Duitse hou ding jegens Israël komt uitleg gen. Na zijn ontmoeting met de Syrische leider Hafez al-As- sad gisteren zei Genscher dat Syrië bereid is om na beëindi ging van de Golfoorlog het be staansrecht van Israël te er kennen als onderdeel van een alomvattende vredesregeling voor het Midden-Oosten. De aankondiging van een ont moeting tussen Sovjetpresident Gorbatsjov en de Iraakse mi nister van buitenlandse zaken, Aziz, maandag in Moskou, wekt vooral scepsis in het Westen. Saddam Husayn heeft weliswaar te kennen gegeven met Moskou naar een oplos sing te willen zoeken - voor het eerst - maar enig teken van bereidheid zich uit Ku wayt terug te trekken blijft uit. Moskou zei dat de ontmoe ting, die volgt op besprekingen tussen Sovjetgezant Jevgeni Primakov en Saddam Husayn in Baghdad, hoopgevend is. BONN/ATHENE De extreem-linkse guerrilla organisatie Rote Armee Faktion (RAF) heeft de aanslag op de Amerikaan se ambassade in Bonn op geëist. Gisteravond werden verschei dene schoten afgevuurd op de VS-ambassade in Bad-Godes- berg, een zuidelijke buitenwijk van Bonn. Volgens het open baar ministerie heeft de RAF een brief gestuurd waarin een verband wordt gelegd tussen de aanslag en de geallieerde acties in de Golf. De voorman van de terreurbeweging Isla mitische Jihad wil de joden uitroeien en terreurdaden ple gen in Duitsland vanwege de groeiende Duitse steun aan Is rael. Sjeik Assad Al-Tamimi dreigde hiermee in een inter view met het weekblad Stern. „Onze plannen gaan vooral uit naar een doel in Frankfurt", zei de Jihad-leider. De Griekse hoofdstad Athene is vanoch tend vroeg opgeschrikt door twee krachtige bomontploffin gen. Verschillende auto's wer den totaal vernield. Niemand raakte gewond. De bommen waren aangebracht onder de auto's van een Franse profes sor en een Griekse burger. Commandocentrum in Rashid-hotel NEW YORK/BAGHDAD Irak heeft een belangrijk mili tair commandocentrum inge richt in de kelders van het Rashid-hotel in Baghdad, zo meldde vandaag de New York Times. Dit hotel is een van de belangrijkste van de stad en herbergt buitenlanders, onder wie westerse journalisten. Vol gens een functionaris van het Pentagon maakt de aanwezig heid van burgers in het hotel een luchtaanval onmogelijk. fieic JZALEM Dertig rdt jlische artiesten heb- een lied opgenomen dankbetuiging voor I lied 'Shalom from ind', dat Nederlandse ;ten op de band zet- im de Israëlische be- ian, ng te steunen, erla Isrs itiatief van de Israëlische maarsvakbond compo neerde het duo Ehud Manor en Kobi Oshrat het lied 'It's good to know', dat in. het He breeuws en het Engels wordt gezongen. Het thema van het lied is 'In moeilijke tijden is het goed te weten dat je vrien den hebt'. Gisteravond waren beelden van de opnamen te zien op het NOS-journaal. In Jeruzalem wordt morgen de officiële videoclip opgenomen die in Nederland zal worden uitgezonden. Nederlandse schoolkinderen hebben 250.000 ansichtkaarten naar Israël gestuurd om hun solidariteit te betuigen met hun leeftijdgenoten in Israël. De kaarten werden gistermid dag in Tel Aviv aan burge meester Shlomo Lahat, en de burgemeester van Jeruzalem, Teddy Koliek, aangeboden door twee vertegenwoordigers van de Vereniging Christenen voor Israël, Karei van Oordt en Pee Koelewijn. De 250.000 ansichtkaarten stonden op het podium vanwaar de burge meesters van Tel Aviv en Je ruzalem Nederland bedankten voor de sympathie met Israël. „Ik kan u verzekeren dat. de kaarten zullen worden ver stuurd aan Israëlische kinde ren in Tel Aviv en Jeruzalem. En de afzenders krijgen ook antwoord", zei burgemeester Lahat. En burgemeester Ted dy Koliek zei: „Ik neem mijn pet voor u af". Tientallen schoolkinderen uit de beide steden, die bij de plechtigheid aanwezig waren, zullen er zorg voor dragen de Nederlandse kaarten uit te delen. „Wij ma ken moeilijke tijden door", zei burgemeester Lahat. „Het is hartverwarmend te weten dat het Nederlandse volk zo met ons meeleeft. We hebben daar door meer kracht de Scud- aanvallen te doorstaan". KP wil eigen financiering in Europa LONDEN Oliemaatschappij Kuwait Petroleum is voorzichtig met plannen voor financiering van investeringen in Europa. We gens de situatie in het eigen land en de gelden die nodig zullen zijn om dat weer op te bouwen, zullen uitbreidingen of verbete ringen in Europa veel meer zelfbedruipend moeten zijn dan oor spronkelijk de bedoeling was. KP International heeft drie raffina derijen in Europa: in het Italiaanse Napels, in Denemarken en in de Europoort. In Napels staat de grootste met een capaciteit van 100.000 vaten olie per dag. Kosten Patriots punt van overleg (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het voor Israël bestemde Patriot-squadron van de Nederlandse luchtmacht bestaat uit acht lanceerinrichtingen, een radarset, een vuurleidingscentrum en bijbehorende verbin dingsmiddelen. Elke lanceerinrichting heeft een capaciteit van vier raketten. Wie de kosten op zich neemt, is nog punt van on derhandeling tussen Nederland en Israël, aldus een defensie- woordvoerder. Het Verenigd Koninkrijk krijgt voor 21 miljoen gulden projec tielen met een diameter van 203 millimeter Voor de leverantie van 155-millimetergranaten betalen de Britten 110 miljoen gul den De VS is meegedeeld dat Nederland om technische redenen niet kan voldoen aan de gevraagde levering van 25 mm munitie. Wel worden patronen voor explosieven-opruiming met een te genwaarde van 580.000 gulden aan de VS geschonken. Over de uitzending van twee mijnenjagers naar de Golf is nog geen be sluit genomen. Oostenrijk Demonstranten hebben gisteren in de buurt van de Oostenrijkse plaats Innsbruck twee keer een railtransport van gepantserde voertuigen van het Amerikaanse leger voor korte tijd geblok keerd. De voertuigen moeten beschadigde tanks bergen in Saudi-Arabië. foto ap MANAMA Reddingswer kers hebben gisteren een zee schildpad uit de Perzische Golf opgevist die om het leven was gekomen door de oliever vuiling in deze wateren. Ook signaleerden zij een zeekoe die onder de olie zat. Er werden onmiddellijk pogingen onder nomen om de zeldzame plante- neter die wordt gerangschikt onder de zoogdierachtigen, te vangen en van een welhaast zekere dood te redden. David Olsen, een Amerikaanse mi lieudeskundige die voor de Saudische regering werkzaam is, noemde de met olie bevuil de wateren van de Golf „een begraafplaats". Olsen zei dat de dode zeeschildpad d>e was aangetroffen, de eerste in haar soort was waarvan was vast komen te staan dat zij was om gekomen door olie. Hij ver klaarde dat de schildpadden op de olie afzwemmen, omdat zij denken dat het voedsel is. Als zij de smurrie binnen krij gen, stikken ze.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5