Icidóc (Bowvcunt ►100 I Drama in Baghdad [verandert oorlog 2 3 7 9 6 Week of wat „Binnenhuis CPB: Belastingverlaging gunstiger dan lagere btw Simons bepleit breed basispakket 14 Dagen Gratis CcidócSouuuit Donderdag 14 februari 1991 82ste jaargang no. 24956 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, chef-redacteur: G.J. Onvlee. HET WEER Morgen eerst plaatselijk mist. In de ochtend toenemende be wolking, in de middag en avond enige tijd sneeuw. Mini mumtemperatuur van 0 gra den aan zee tot -9 in het bin nenland, middagtemperatuur iets boven nul. Langs de kust krachtige tot harde wind. cO*" Pf V *°*C T,. X^ e doden bij brand in chiatrisch ziekenhuis 1TRICHT Bij een uitslaande brand in het atrisch ziekenhuis Vijverdal in Maastricht inochtend drie patiënten om het leven geko- Acht patiënten werden gewond. De brand nd om half vier op de zevende etage. Ruim jur later was de brandweer het vuur mees drie doden zijn later gevonden in de hal zevende verdieping. Volgens een woord van het tijdelijk perscentrum van Vijver- eft het ziekenhuis 's nachts één zogenoemde :ht per afdeling. Op de afdeling waar de is ontstaan was geen wacht aanwezig. Het hier de resocialisatie-afdeling waar patiën- irorden voorbereid op terugkeer naar de chappij. „En daar hebben we geen perma- bewaking", aldus de woordvoerder. De oor- van de brand is nog onbekend. KOSTBARE STROOIFOUT OP BELGISCHE WEGEN LENDELEDE In de Vlaamse gemeente Lendelede is een kortbare fout gemaakt bij strooien tegen de glad heid. In plaats van strooizout is een bijtend produkt met ijzersulfaat op de wegen terechtgekomen. Nadat de blunder was ontdekt kregen de bewoners van de ge meente de raad hun auto's en vloeren grondig te reini gen met water, overigens zonder dat daarbij werd ver teld waarom dit advies werd gegeven. Pas bij telefoon tjes naar het gemeentehuis werd verteld welke fout er was gemaakt. Het ijzersulfaat tast de carrosserie van auto's aan, maakte moeilijk te verwijderen bruine vlek ken op de voorgevels van huizen en vreet de vloerbe kleding in woningen aan. Inmiddels zijn de wegen in Lendelede bestrooid met produkten die de werking van het ijzersulfaat moeten tegengaan. Hoe groot de totale schade is en of die op iemand verhaal kan worden, is nog niet bekend. Zeventig man met Patriots naar Israël DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren beslo ten de Nederlandse bijdrage aan de Golfoorlog op nieuw te verhogen. De personele ondersteuning van nog te leveren Patriot-luchtafweersystemen wordt op verzoek van de Israëlische regering uit gebreid van 25 mensen voor beheer en onderhoud naar een volledige bemanning van zeventig mili tairen. Bovendien krijgen Amerikaanse en Britse legereenheden deels gratis munitie. In een brief aan de Tweede Kamer maken de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en Pronk (tijde lijk: defensie) bekend dat de volledige Patriot-een heid zo spoedig mogelijk van het Duitse Blomberg naar Jeruzalem zal worden overgebracht. De een heid komt onder Israëlisch commando, de uitein delijke zeggenschap blijft echter Nederlands. Pagina 5: Kosten Patriots punt van overleg Gedistilleerd wordt duurder DEN HAAG Gedistilleerde drank van bekende merken wordt duurder. Zo verhoogt het Bols-con- cern de bodemprijs (de prijs waar voor de winkelier moet verkopen) van jonge Bols en jonge Bokma dit weekeinde met 1,50 gulden tot 21,45. Deze prijsverhoging wordt veroorzaakt door de miljoenen gul dens verslindende reclamecampag nes, die beide merken een jonger imago moeten bezorgen. Eind de cember kondigde de drankenindus trie in een overleg met de winkel bedrijven al een prijsverhoging aan, omdat de grondstoffen duur der werden. W.A. van Buuren verrekt enkelband ZEVENHUIZEN De vijf- de Rottemeren-marathon heeft het gisteren moeten stellen zonder de bekende schaatser W.A. van Buuren. Prins Willem Alexander verrekte bij de laatste trai ning een van zijn enkelban den. Organisator Klaas Verweij was daags voor de mara thon nog druk bezig ge weest met een veiligheids plan voor de schaatstocht van de kroonprins, die zich kennelijk weer prepareerde op een eventuele Elfsteden tocht. WASHINGTON/ JÊggM BAGHDAD Het Domdrama waarbij in Baghdad gisteren moge lijk ruim vijfhonderd burgers zijn omgeko men, kan een beslissen de invloed krijgen op tiet verloop van de Golfoorlog, zo verwach ten deskundigen. De tragedie zal niet alleen verandering brengen in de geallieerde strategie tegen Irak, maar ook in het inter nationale diplomatieke krachtenveld waarin het gewapend conflict in de Golf tot een ontknoping moet komen. Washington hoopt het schokeffect van het bloedbad ten goede te kunnen wenden, dat wil zeggen in de richting van leen versnelde geallieerde overwinning in de vorm van een totale bevrijding van Kuwayt. Maar de kansen lijken gro ter dat het tegenovergestel de gebeurt, als gevolg van de strategische en politieke complicaties van het inci dent. Een van die complica ties is de nu plotseling ver hevigde propaganda-oorlog tussen Baghdad en Was hington. In de Arabische wereld is heftig gereageerd op de door raketten verwoeste schuilkelder/bunker in Baghdad. De Amerikaanse minister van defensie, Cheney, be- schulidgde president Hu- sayn van Irak ervan zijn ei gen burgers op te offeren door met opzet onschuldi- gen onder te brengen in schuilkelders bij militaire doelen. Cheney betreurde de dood van de burgers gis teren. De bombardementen zullen zich nu meer gaan richten op herkenbare mili taire doelen waar de kans op aanwezigheid van bur gers niet waarschijnlijk is. De Iraakse minister van buitenlandse zaken Aziz noemde in een brief aan VN-secretaris-generaal Pe rez de Cuellar het bombar dement op de schuilkelder een „oorlogsmisdaad". Aziz eist in de brief dat zowel Perez de Cuellar als de Vei ligheidsraad het bombarde ment veroordeelt. De VN- Veiligheidsraad houdt van daag een formele zitting achter gesloten deuren over de Golfoorlog. Pagina 5: Politieke nacht merrie Bush steeds ech ter. Iraakse mannen huilen vlak bij de verwoeste schuilkelder in Baghdad, waar honderden mensen de dood hebben gevonden. Onder hen veel vrouwen en kinderen. FOTO: EPA Rook blijft opstijgen uit de toegangspoorten van de schuilkelder. Saddam belooft Egypte verrassing op Valentijnsdag CAIRO Honderden ou ders in Egypte hebben hun -kinderen vandaag niet naar school laten gaan na geruchten dat de Iraak se leider Saddam Husayn op Valentijnsdag voor de Eyptische kinderen een verrassing in petto heeft. De geruchten doen in vele vormen de ronde in Egyp te. Volgens een andere versie van de geruchten zal Saddams- verrassing de hele bevolking betreffen en zullen de Egyptenaren tot morgen moeten wach ten op wat de Iraakse lei der heeft uitgebroed. Alleen Egyptische kinde ren op Engelstalige scho len vieren Valentijnsdag. y 8 t/m 17 feb '91 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Verlaging van het laagste belasting tarief met ruim één pro cent heeft een aanzienlijk gunstiger effect op de koopkracht van mensen met lage- en middeninko mens dan verlaging van het btw-tarief van 18,5 naar 17 procent. Dit blijkt uit cijfers van het Cen traal Planbureau (CPB). De PvdA heeft voorgesteld in het kader van de bezuinigin gen en lastenverzwaringen bij de 'tussenbalans' niet de btw te verlagen, maar het geld dat daardoor vrij komt te gebrui ken om het laagste belastingta rief te verlagen. Daardoor zou den mensen met lagere inko mens, ruwweg tot 50.000 gul den per jaar, niet in koop kracht achteruit gaan. Volgens de berekeningen van het CPB gaat de modale werk nemer er bij het voorstel van de PvdA tot 1994 in totaal 1,2 procent in koopkracht op vooruit. Bij btw-verlaging is dat 0,6 procent, ofwel de helft. Voor mensen met een mini muminkomen is dat respectie velijk 1 en 0,6 procent. De PvdA denkt met de CPB- cijfers een sterk argument in handen te hebben de maatre gel in 1992 in te voeren. Nijverheid kent geen tijd. Zeker niet in onge woon winterse omstandigheden. De gisteravond laat vallende sneeuw, verraste veel mensen. Een nijvere nachtwerker zorgde vanmorgen vroeg voor een vrolijke noot door een lelijke eend op te fleuren met een daktoerist. Hij was de enige die lachte tijdens het angstig geglibber naar werk en school. Het geglibber houdt tot en met het weekeinde aan. Na zondag is het echter waarschijnlijk gedaan met de nachtvorst en stijgt de temperatuur overdag naar 6 7 graden Celsius FOTO: STEPHEN EVENHUIS Aanrijdingen en files door mist en gladheid DRIEBERGEN De combi natie van mist en gladheid heeft vanmorgen op de Neder landse wegen geleid tot enkele aanrijdingen en veel korte fi les, zo heeft de Algemene Ver keersdienst Driebergen mee gedeeld. Op de A27 tussen Gorcum en Utrecht ter hoogte van Lexmond reden ten ge volge van een slippartij zes personenauto's en twee vrachtwagens op elkaar. Nie mand raakte gewond. In de omgeving van Purmerend en Muiden kwamen eveneens slippartijen voor waarbij meer dere auto's waren betrokken. Ook hier geen gewonden. De politie in Den Haag maakt zich grote zorgen over een on rustbarende toename van het aantal doorrijdingen na onge vallen in het verkeer. Nor maal gebeurt het zo'n elf keer per dag dat automobilisten er na een aanrijding vandoor gaan. Sinds het begin van de sneeuwval is dat aantal ver dubbeld. De politie wijst erop dat een doorrijding geen lichte overtreding is, maar een mis drijf. Slachtoffers wordt aan geraden in elk geval aangifte te doen en de auto te laten staan voor onderzoek naar sporen door de recherche. De Haagse politie heeft gisteren twee doorrijders in de kraag kunnen grijpen. Op de Laan van Meerdervoort ramde een 26-jarige Leidenaar onder in vloed van drank een hekwerk. Een politieman was hiervan getuige. De Leidenaar kon na een achtervolging worden aangehouden. In de Balistraat ramde een 23-jarige automobi list vier auto's. Hij wilde door rijden, maar werd door een oplettende automobilist klem gereden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecreta ris Simons van volksgezond heid is voor een brede basis verzekering tegen ziektekos ten zonder eigen bijdrage. Hij vindt wel dat naarmate er meer voorzieningen in het ba sispakket worden opgenomen het vaste bedrag van de pre mie iets omhoog kan. Momen teel wordt nog gesproken over een vast deel dat 85% van de premie omvat. Tijdens een spreekbeurt in Meppel stelde Simons (PvdA) als voorwaarde dat mensen met een minimum-inkomen er per saldo niet op achteruit mo gen gaan. Bovendien mag de kwaliteit van de zorg niet worden aangetast en moet het systeem niet leiden tot bureau- creatie. Simons vindt dat alle voorzie ningen in het basispakket moeten zitten, tenzij het om luxe zaken gaat zoals klasse- verpleging. Dat betekent dat in het nieuwe stelsel, dat over enkele jaren van kracht moet worden, niet alleen de huis arts, specialist en ziekenhuis opname vergoed zouden wor den, maar ook medicijnen, tandarts en fysiotherapie. Directeur mr. J. van der Hoek van de Nederlandse Bond van Gemeente-Ambtenaren heeft verbaasd gereageerd op de op winding rond het voorstel van premier Lubbers om in de ba sisverzekering tegen ziekte kosten een eigen-risico van tien procent op te nemen. De gemeente-ambtenaren kennen al zo'n regeling, waarin de verzekerde per jaar maximaal een procent van zijn inkomen aan eigen-risico bij dokter, tandarts of fysiotherapeut kwijt is. De zogenoemde Iza- regeling (Instituut Ziektekos tenvoorziening Ambtenaren) die Lubbers voorstelt, functio neert volgens Van der Hoek al jaren naar volle tevredenheid voor 200.000 werknemers die bij de overheid werken. Getuige Twee politiemen sen leiden de voor malige premier van Bulgarije Todor Zhivkov naar de rechtszaal. Zhivkov trad als getuige op in het proces tegen de voormalig mi nister van econo mische zaken Stoyan Ovcharov die wordt beschul digd van misbruik van zijn ambt. De rechtzaak tegen Ovcharov is de eer ste tegen de voor malige Bulgaarse communistische bestuurders. FOTO: AP miiiB met speciale rubriek ZIE PAGINA van de UIT-bijlage 24 PAGINA'S Groei Is uit evangelische beweging Automobilist begint aan vorst te wennen Gorbatsjov zoekt J bliksemafleider i Eendracht over uitbreiding spoornet grotendeels schijn Jan van Deinsen deelt ambities met TOP Leidse ambtenaren terug naar schoolbanken Grote veranderingen op komst voor veehouders Noordwijkerhout pakt overlast m m cafés snel en 11 gericht aan I I GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND-4 GOLFOORLOG5 ECONOMIE6 SPORT 7 LEIDEN/REGIO9/10/11/14 KUNST/RTV13 RTV PROGRAMMAS15 WEER/PUZZEL/MENU15 Sommige mensen lezen elke dag wel een paar ver schillende kranten. Anderen houden het bij een, maar dan wel elke dag een andere. Weer anderen hebben helemaal geen krant. Ze denken het wel op de tv te zien en lezen wel eens in hun opinieweek blad hoe het komt dat het zo in de wereld toegaat als het gaat. En zo zijn er nog veel meer varianten, maar bekend is dat weinigen zo goed op de hoogte zijn - of menen te zijn - van de toestand in de we reld als de Nederlander. De lezer van de Leidse Courant moet dat dan wel helemaal zijn, want van daag leest hij in zijn krant ook nog eens wat er al lemaal in de bekendste weekbladeri staat. Leest u onze krant nog niet? Probeer hem dan een week of wat. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar I de Leidse Courant. Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Of BEL: 071-122 244 Indien daartoe aanleiding bestaat, kan e worden geweigerd. i n proefabonnement

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1