Sou/tout Parkeerboetes vanaf Lei in gemeentekas ALLER LENDS) STAD OMGEVING/RTV Aannemers azen op bouw van „nieuw Leids stadhuis Leidse breekt pols Een cadeau van formaat £eidóe Sou/tont WOENSDAG 13 FEBRUARI 1991 PAGINA 9 eder en kind ken door ijs [EN Een 20-jarige Leidse F is gisteren met haar kind Jhet ijs gezakt. Het duo is ïge mogelijke onderkoe- lerschijnselen opgenomen in KL. De vrouw liep met haar kinderen langs de sloot ach- I Ravenhorst. Een van haar [ren liep het ijs op en zakte femiddellijk doorheen. De probeerde haar kind te i, maar zakte daarbij zelf loor het ijs. Twee bewoners fee nabijgelegen flat zagen igeluk gebeuren. Ze renden jeneden en haalden moeder fed uit de sloot. Met een am ice zijn ze naar het zieken- ■ebracht. KRAKERS PAND LAMMERMARKT BESTRIJDEN VISIE POLITIE LEIDEN LEIDEN De krakers die afgelopen donderdag uit het voor malige Ico Athibu pand aan de Lammermarkt zijn gezet, gaan protest aantekenen bij burgemeester C. Goekoop over het op treden van de politie. De krakers bestrijden de visie van de politie en hebben een advocaat in de arm genomen. Volgens woordvoerder H. van Dijk zaten de vijf en niet twee krakers wel degelijk langer dan een etmaal in het leegstaande oude fabriekspand en is er dus sprake van huisvredebreuk van de kant van de politie. „Ondanks dat de Hoge Raad in 1987 oor deelde dat het niet uitmaakt hoe lang je een pand gekraakt houdt, zijn dat kennelijk de spelregels hier in Leiden", aldus Van Dijk. Ook waren er bedden, stoelen, een tafel en etens waren en was de ruimte volgens Van Dijk dus als woonruim te ingericht. Volgens politievoorlichter D. Graveland was er echter toch geen sprake van feitelijke ingebruikname zoals dat in de gemeentelijke kraaknotitie staat beschreven. De wij ze van uitzetting leverde eveneens bezwaren op bij de kra kers. Een van de agenten weigerde zijn dienstnummer af te geven en de politie hield het bij Jongens, oprotten". Erepenning voor Toos Derksen Met de gouden erepenning van de Zonnebloem is gisteravond de Leidse Toos Derksen onderscheiden. Dat ge beurde tijdens de vergadering van de Zonnebloemafdeling Haagsche Schouw. Toos Derksen nam zo'n 25 jaar geleden samen met haar man het initiatief om zieken te gaan bezoeken binnen de parochie van Maria Midde lares. Daarmee legde ze de basis voor de oprichting van de Zonnebloe mafdeling waar tegenwoordig veer tien vrijwilligers in actief zijn. Gisteren nam de pas 70 geworden Toos Derk sen afscheid van het bestuur van de Zonnebloem waarvan ze de penning meester was. FOTO: WIM VAN NOORT Slachtoffer schietpartij Volmolengracht overleden LEIDEN De 34-jarige Leidenaar die op 21 januari het slachtoffer werd van een schietpartij aan de Volmolengracht is gister ochtend in het AZL overleden. De man werd 's ochtends voor café De Beurs een aantal malen in zijn borst geschoten door een 31-jarige Leidenaar. Hij werd opgeno men in het AZL en verkeerde al snel buiten levensgevaar. Er ontstonden echter compli caties en de man is daaraan overleden. De aangehouden man heeft bekend dat hij de Leidenaar heeft neergeschoten. Maar waar om is nog steeds niet duidelijk. Onmiddellijk na zijn aanhouding deed hij er het zwijgen toe. De man zit nog in voorarrest. Volgens politievoorlichter D. Graveland bestond er een oude vete tussen de schutter en diens slachtoffer. IELKLEM NOG NIET INGEVOERD .EIDEN De gemeen- |e Leiden gaat vanaf 1 lei een deel van de par- .eerboetes zelf incasse- De bedragen die toeten worden betaald ls de meter niet is ge zuld, gaan bovendien fors omhoog. Van 35 gulden naar minimaal $0 gulden. Per 1 mei i.ivordt het ook mogelijk jenape wielklem in te voe den. Maar daar wacht de (emeente nog mee. Deze naatregelen zijn het ge- Qp/olg van de „fiscalise ring" van parkeer-over redingen. Die houdt in dat de boetes die nu nog kosiaan justitie worden be- aald, worden vervan- jen door een systeem zan gemeentelijke belas ingen. ^eiden is de eerste gemeente n Nederland die gebruik naakt van de nieuwe wette- jke mogelijkheid om in ilaats van parkeergeld een parkeerbelasting te heffen. Vel is eerder geëxperimen- eerd in Utrecht en Den laag, maar dat gebeurde liet op basis van de nieuwe !De fiscalisering wordt in geiden al bijna een jaar voorbereidGisteren hebben 1 en W uiteindelijk een nota 'astgesteld voor de invoe ring ervan. Oorspronkelijk zou dat al op 1 januari ge beuren. Maar door vertra- ;ing bij de opstelling van een standaardverordening door de Vereniging Neder landse Gemeenten schoof dat op tot 1 april. Om de nieuwe verordening ook in de inspraak te brengen, is het uiteindelijk nog een maand later geworden. Wet houder J. Walenkamp (ver keer) merkte daar gisteren over op dat Leiden extra zorgvuldig wil zijn bij de in voering. Omdat ze als eerste bloot kan komen te staan aan een toetsing door de Raad van State. Voordelen Voor de gemeente brengt de herziening veel voordelen. Met lede ogen moest wet houder P. Bordewijk van fi nanciën de afgelopen jaren toezien hoe de gemeente geld uitgaf om het parkeer beleid te handhaven, terwijl de boetes naar justitie gin gen. Nu kunnen de kosten van parkeercontroles en verdere afhandeling van wanbetalingen worden door berekend in de boetetarie ven die dan „naheffingen" heten. Bordewijk denkt echter niet dat de gemeente een nieuwe bron van inkomsten heeft aangeboord om daar vervol gens leuke dingen mee te kunnen doen. Indirect ont staat wel ruimte, want de wethouder gaat er vanuit dat door de fiscalisering het tekort op het parkeerfonds weggewerkt kan worden. Dat tekort is in de loop der jaren opgelopen tot 1,7 mil joen gulden. Het parkeerbe- drijf speelde echter in 1990 vrijwel quitte, aldus Borde wijk gisteren. Een andere reden voor de fiscalisering is dat Leiden aan haar tax zit voor het uit schrijven van bekeuringen. Het duurt niet lang meer of justitie heeft geen capaciteit meer om Leidse bonnen te verwerken. Eerder over kwam dat onder andere Wassenaar. Het aantal par keerbonnen groeide vorig jaar met 10.000 tot 50.000. Als die groei doorgaat, gaat dat ten koste van de moge lijkheden om bijvoorbeeld snelheidscontroles uit te voeren. De fiscalisering is een grote ontlasting omdat justitie daar niet meer aan te pas komt. Voor burgemees ter C. Goekoop reden om als hoofd van de politie ver heugd te zijn over de invoe ring ervan. Termen De fiscalisering betekent voor de parkeerder vooral een verandering van ter men. Net als nu moet ge woon geld in de meter wor den gedaan, of een dagkaart worden gekocht. Formeel wordt dan echter geen par keergeld betaald, maar een gemeentelijke belasting aan gegeven en direct voldaan. Wie niet betaalt krijgt in plaats van een bekeuring een „naheffing" voor de niet betaalde belasting, verhoogd met de inningskosten. Die inningskosten zijn voorlopig geraamd op 60 gulden. Daar bovenop komt dan één uur parkeerbelasting (f 1,50) of als de auto op een ver gunningsplaats stond de prijs van een dagkaart 10,- De huidige boete bedraagt minimaal 35 gulden. Het uit eindelijke tarief moet nog worden bepaald door de ge meenteraad. Nadrukkelijk wordt bij de nieuwe regeling ook gewe zen op de mogelijkheid va ker per dag een naheffing op te leggen. Wanneer een uur na de eerste naheffing voor één uur parkeergeld geen geld in de meter is ge gooid, kan er opnieuw een worden opgelegd. In theorie kan iemand op die manier tot zo'n zes naheffingen van elk ruim 60 gulden per dag krijgen. Met een „bon" ach ter de ruitenwisser is ie mand dus niet gevrijwaard van nieuwe naheffingen, dat in tegenstelling tot de nu in de volksmond levende op vatting. Wie de aanheffing straks niet betaalt, krijgt eerst een aanmaning waarbij het be drag met vijf gulden wordt verhoogd. Daarna komt de deurwaarder langs en wordt het bedrag nog eens met 20 gulden verhoogd. Wie het niet eens is met de naheffing moet bezwaar maken bij de inspecteur van de gemeente belastingen. Tegen zijn be sluit is uiteindelijk beroep mogelijk bij de belastingka mer van het Gerechtshof. In de tussentijd moet echter wel betaald worden. Wielklem Het college van B en W ver wacht dat door de hogere bedragen die straks worden geheven, meer mensen het parkeergeld gewoon betalen. Dat levert in de praktijk ook het meeste op, zegt wethou der Bordewijk. Als blijkt dat er vaak niet wordt betaald, bestaat de kans dat de kos ten van de naheffing wor den verhoogd. Ook kan dan naar het middel van de wielklem worden gegrepen om de betaling af te dwin gen. Daaraan wordt ook ge dacht als het moeilijk blijkt Meer mensen betalen parkeerboetes door extra acceptgiro LEIDEN Steeds meer mensen betalen in Leiden hun parkeer boetes gewoon. Volgens burgemeester C. Goe koop komt dat doordat de politie, in plaats van één, twee acceptgiro's is gaan sturen. „Sinds dien is het percentage dat de boete betaalt met tien procent geste gen tot 68 procent", al dus Goekoop gisteren bij de presentatie van de nota Fiscalisering parkeero vertredi ngen Goekoop spreekt van een hoog percentage dat de bekeuringen be taalt, ook al omdat met het afgelopen jaar het aantal parkeerbonnen met 10.000 toenam tot ongeveer 50.000. Die toename komt vooral door de intensievere controle. Het aantal controleurs werd uitge breid en bovendien werden alle parkeerza- ken ondergebracht bij de nieuwe Dienst Par keerbeheer. Over de noodzaak van het stu ren van twee acceptgi ro's zegt de burgemees ter: „Veel mensen zijn kennelijk wat slordig met hun betalingen en hebben dat nodig". om de belasting te innen van bezitters van buitenlandse auto's. Maar in eerste instan tie gaat het gemeentebestuur er vanuit dat daarvoor net zulke regelingen kunnen worden getroffen als voor parkeerboetes. De nieuwe verordening wordt zo opge zet dat de wielklem elk mo ment wanneer B en W dat nodig vinden, kan worden ingevoerd. De fiscalisering gaat overi gens alleen op voor de plaat sen die onder het parkeerre- gime vallen. Wie zijn auto achterlaat op een plek waar een parkeerverbod geldt, krijgt ook in de toekomst een traditionele bekeuring. De controleurs worden daar mee na 1 mei weliswaar be lastingambtenaar, maar ze blijven ook parkeerwachter. PvdA Staatssecretaris Hans Simons morgen tijdens een verkie zingsavond van de PvdA over de democratisering in de zorg sector. De spreekbuert begint om 20.00 uur in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Bijbelclub Kinderen van vier tot twaalf jaar kunnen morgen en vrij dag terecht bij de Vakantiebij- belclub in gebouw Irene aan de Driftstraat 49a. Rond het thema „Ga je mee" wordt er een verhaal verteld en gezon gen. Ook is er gelegenheid om te tekenen en te knutselen. De organisatie is in handen van de Samen op Weg gemeente en de christelijk gereformeer de kerk. Inlichtingen bij W. Hendriks (071-316684) en T. Huisman (071-720705). Lunchconcert In het K O-gebouw aan de Oude vest 45 wordt morgen middag vanaf 12.45 uur een lunchconcert gegeven door het duo Hanneke van de Bund (cello) en Hans van Ham (pia no). Op het programma staan werken van Beethoven en De bussy. Voor informatie: 071- 141141. Jongeren J. van Niekerk houdt vrijdag een lezing bij de RK Jonge rengroep Leiden. Hij spreekt over het thema „Leven, dood en verrijzenis". De bijeen komst wordt gehouden in het St. Jacobshofje aan de Doeza- straat 25 (links achterin Aanvang 20.00 uur. Ruilbeurs De Leidse ruilvereniging Ko- ningskerk houdt vrijdagavond een beurs voor verzamelaars van stickers, sigarenbandjes, lucifermerken, postzegels en munten. De beurs duurt van 19.00 tot 22.00 uur. Hij wordt gehouden in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40. Voor informatie: 01729-8422. Bingo Een elektrisch gourmetstel, dat is de hoofdprijs van de bingo die vrijdag wordt ge houden. Liefhebbers kunnen vanaf 20.00 uur terecht in Buurthuis Matilo aan de Zaan- straat 126. Collecte Het Aktiekomitee Wereld- vluchtelingenwerk zoekt col lectanten. Vooral in de bin nenstad en Leiden Zuid-West worden nog vrijwilligers ge zocht. De collecte wordt in de week van 17 februari tot en met 23 februari gehouden. De opbrengst is bestemd voor vluchtelingen. Collectanten kunnen zich opgeven bij het actiecomité: 071-144965 of FOUTIEVE AANKONDIGING IN BOUWBLAD n LEIDEN Een groot aantal aannemers belust op de bouw van een nieuw gemeentehuis met kantoor heeft de gemeen te Leiden gistermiddag telefo nisch belegerd. Aanleiding was een mededeling in het dagblad voor de bouw Cobouw van afgelopen vrijdag waarin ten onrechte de bouw van dat nieuwe gemeentehuis werd aangekondigd naar een ont werp van het Leidse architec tenbureau B D. Ongeveer twintig bouwbedrij ven hingen gistermiddag aan de lijn bij de gemeente. Daar voor was al incidenteel gebeld. De aannemers werden toen doorverwezen naar de directie ruimtelijke ordening. Maar op een gegeven moment ging het grote aantal bellers wel opval len, vertelt voorlichter Menno Bekker. „Het werden boven dien wat moeizame gesprek ken. Toen de telefonistes zei den dat er geen sprake was van nieuwbouw, volgden op merkingen in de trand van „u denkt toch niet dat we dat met u bespreken". B D Architekten werd vrij dag al bestookt met telefoon tjes, zo vertelt een woordvoer ster. Zij zegt geen idee te heb ben waar de mededeling in Cobouw op is gebaseerd. „Wij bouwen wel het gemeentehuis in Sassenheim, maar daarover kan geen verwarring zijn ont staan gezien de de telefoon nummers en adressen. Leiden heeft bovendien een monu mentaal gemeentehuis en een stadsbouwhuis dat nog maar negen jaar oud is". Ze vertelt dat het niet de eer ste keer is dat B D en de ge meente Leiden dit overkomt. Het afgelopen najaar werd het vermeende Leidse bouwpro ject namelijk ook al eens ge meld in het blad Bouwtips. B D heeft toen een rectificatie geëist. Bij B D heerste vrij dag dan ook aanvankelijk de gedachte dat aannemers naar aanleiding van die mededeling belden. „Krijgen we dat gedoe weer, was onze gedachte toen bleek dat het om een nieuwe mededeling ging", aldus de woordvoerster. De suggestie dat B D en de gemeente het slachtoffer zijn van een flauwe grap of een wraakactie wil zij niet overne men. Ook woordvoerder Bek ker van de gemeente ziet daar geen aanleiding voor. In over leg met de gemeente is Co bouw inmiddels gevraagd een rectificatie te i Hoe de mededeling in Cobouw terecht is gekomen, is ondui delijk. Volgens woordvoerder C. Truyen is ergens een fout gemaakt. Hij legt uit dat Co bouw jaarlijks 72.000 „bouwbe- richten" plaatst waarin projec ten staan aangekondigd. „Dat zijn er enkele honderden per dag. Daar glipt dan kennelijk een fout doorheen". Volgens Truyen is de oorzaak daarvan niet meer na te gaan. Mogelijk is er verwarring geweest met een ander project waarbij B D of de gemeente betrokken zijn. Het bouwblad plaatst naar zijn zeggen morgen een rectifi catie. CES ONDANKS ORTKOMINGENr |jdzellige ukte op rste dag meentelijke aan DEN De gemeente- ijsmeesters hadden mooiere dag kunnen ;iezen voor het offi- openstellen van de nbare Leidse IJsbaan stuk singel tussen enstraat en Hoge Rijn- l In de stralende zon aven enkele honder kinderen en enkele itallen ouders zich op smalle, sneeuwvrij ge- ikte baantje heen en ig. Vietnamese kipge- le koek met hete zopie {den voor een interna- lal tintje aan de oer- indse winterpret. et hele land wordt al meer een week geschaatst maar Leidse wateren zijn voor groot deel nog niet eens tgevroren. Met dank aan 1WR. „Waarom de ijsbaan vandaag is open gegaan? heeft te maken met de- i van het ijs. De gemeente dt toezicht en als er wat 'Urt heeft ze dus ook de [J] intwoordeliikheid. Er is eenmaal als regel gesteld het ijs minimaal elf centi- dik moet zijn, al stamt regel nog uit 1804 of zo", us ijsmeester W. Duyndam zelf nog wel een beetje ■l wennen aan die titel, een echte ijsbaan is nau welijks sprake. De hele Zoe- terwoudsesingel is door de ge meente tot ijsbaan verklaard door enkele stukken te laten vegen, een toezichthouder aan te stellen en er een bord met „Gemeentelijke IJsbaan. Ver boden Toegang" bij te zetten waarbij de laatste twee woorden gisterochtend werden afgeplakt. Twee bruggen, waar zeker niet onderdoor geschaatst kan worden, verdelen de singel in drie stukken die alleen door flink te klunen met elkaar in verbinding staan. Duyndam vindt de voorzieningen ook maar magertjes: „Er zijn niet genoeg schuivers, daardoor kunnen we alleen van die smalle baantjes vrijhouden. Doelgroep Verder zou de hele baan wat kunnen worden aangekleed met bijvoorbeeld wat lichtjes. Dan kan er ook 's avonds wor den geschaatst", aldus Duyn dam. Hij is in het dagelijks le ven werkzaam is bij de afde- Links: Met behulp van een veegma- chine worden gedeelten van de ijsvloer begaanbaar gehouden. Boven: De openbare Leidse ijsbaan trok op de eerste dag al veel schaatsers. FOTO'S: WIM VAN NOORT ling bestratingen van de ge meente. Aan belangstellenden echter geen gebrek gistermiddag. Het stralende weer en lichte dooi zorgden voor hopen basis- en middelbare scholieren. Met stick en puck werden ondoor dachte aanvallen uitgevoerd op de baantjestrekkers. Ouders leerden hun grut aan de hand de eerste voorzichtige schuifel- tjes. Kleine Veldkampjes of Vissertjes in spé. „We hebben geen speciale doelgroep. Maar eigenlijk is het voor kinderen LEIDEN Een 46-jarige Leidse vrouw is gistermiddag na een val op de Gemeentelijk IJsbaan met een gebro ken pols naar het Diaconessenhuis gebracht De vrouw liep rond half vier het ijs op bij de Zoeterwoudsesingel. Ze gleed plotseling uit en kwam ten val. Daarmee is het eerste ongeluk op de openbare ijsbaan een feit. of ouderen die de binnenstad ver genoeg vinden. Hardrij ders gaan wel naar de polder weet Duyndam. In zijn onder komen, een goedverwarmde bouwkeet met ingebouwde ra dio en smakelijke gemeente- koffie, slijpt hij het zoveelste paar schaatsen, ditmaal die van hemzelf: „Het lijkt wel of de hele gemeente bij mij komt om te slijpen. Vervelend werk hoor, zo in 't zonnetje", grapt hij. De lichte dooi van gisteren werd vannacht weer ruim schoots goedgemaakt. Zolang het ijs de dikte van twee dui men houdt, blijft de ijsbaan van 10.00 to 18.00 uur open. In een bocht langs het ijs staat een tentje met soep, koek en zopie. Even verderop heeft een Vietnamees zijn Loempia- aanhanger ook op het ijs gere den. „Dat van die koek en zo pie heeft hij wel begrepen maar hoe hij die wagen van avond weer van het ijs krijgt wordt nog een heel andere iorsp< f LEEFMANS Paaltjes in Hoefstraat LEIDEN De verkeers- en parkeerproblemen in de Hoef straat worden aangepakt. De gemeente Leiden wil met het plaatsen van paaltjes foutparke- ren voorkomen. Bewoners klaagden daarover. Zij konden hun huis niet meer uit, omdat er auto's voor de deur werden geparkeerd. Te hard rijden wordt met de paaltjes ook voor komen. De ruimte tussen de paaltjes bedraagt namelijk drie meter. Ook waren er klachten over het tegen de rijrichting in rijden. En over het gebruik van de Hoefstraat als sluiproute van de Korevaarstraat richting de Doezastraat. De gemeente wil dat voorkomen door het trottoir van de Korevaarstraat bij de Hoefstraat door te trekken. t* j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. l I Postcode/plaats: j Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: J j Adres:J I Postcode/plaats:j I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I J^leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ J

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9